ANON
 ANON   24.6.06 - 12:11   mageo 
 registrace   ostatní   auditoria   hledání   logout   cestina   ? 
 
 veřejná   privátní 
 
 kategorie   přehled 
 

ZEPHIR ZEPHIR [24.6.06 - 10:21]
auditorium - ₪₪₪ FYZIKA pro každého ₪₪₪ - volná diskuse IV.
Archiv, Fyzika I., Fyzika II., Fyzika III. sesterský audit o chemii
Aktuální téma: lze popsat STR těmito applety? (1, 2, AVI 1, 2)
1/398         

SRNKA from: SRNKA [22.1.06 - 06:49]
Takžee - jelikož sme zase plný, prosím o přesun vaší laskavý pozornosti do novýho audita, jako obvykle...

TYCHO from: TYCHO [21.1.06 - 23:58]
Víry... Asi jó, souhlas. Ale laminarita to rozhodně teda není. A někde jsem četl, že tohoto režimu se využívá v měření a dokonce i ve vojenské technice - ale nevím už kde jsem to četl...

SRNKA from: SRNKA [21.1.06 - 21:59]
Tycho: Turbulentní režim je chaotickej, transientní je stochastickej, čili proudění obsahuje pravidelnosti, jako třeba ty Karmínovy víry.

TYCHO from: TYCHO [21.1.06 - 20:56]
Víry....Je tosnad těsně před přechodem (skokem) do turbulence, né viz Reynoldsovo kriterium.

SRNKA from: SRNKA [21.1.06 - 19:47]

Takhle vypadá 3D simulace Karmánovejch vírů za telefonním drátem, o kterých jsem se zmínil níže. Ty víry nejsou tak docela neškodný, jak by se mohlo zdát, protože můžou způsobit havárii různejch stožárů, věží i mostních konstrukcí (viz 8 MB AVI video pádu mostu 7. listopadu 1940 v údolí Tacoma Narrows u Pierce County ve státě Washington, USA), proto se pečlivě modelujou, aby se zjistily podmínky vzniku rezonančních kmitočtů.

Tacoma (avi, 8 MB)



SRNKA from: SRNKA [21.1.06 - 19:15]

Následující tři animace z oblasti hydrodynamiky znázorňujou počítačový simulace vzniku tzv. Karmánovejch vírů, který se tvořej za překážkama (díky nim např. zvučí ve větru telegrafní sloupy), Kelvinovy víry při přechodu z laminárního do turbulentního režimu (tzv. tranzientní režim proudění) a tzv. Rayleigh-Benard nestabilitu, ke který dojde při převrstvení dvou tekutin s rozdílnou hustotou, když se lehčí kapalina octne vespod (k čemuž docházá běžně při ohřívání vody v hrnci na plotně)



SRNKA from: SRNKA [21.1.06 - 18:40]

Víry v obláčku Bose-Einstein kondenátu sodíkovejch par mužou sloužit modelovej 3D příklad vírů ve vakuu. Obláček atomů je drženej v chladicím paprsku laseru (na schématu růžovou barvou) při teplotě několik desítek pikoKelvinů v magnetickým poli cívek iontový pasti (modře) a roztáčenej paprskama dalších dvou laserů (zeleně) tak, aby v něm došlo ke vzniků vírů. Ty jsou na rozdíl od vírů v běžnejch kapalinách rovný jako špagety (chybí mechanický ztráty v důsledku turbulence) a v pravidelnejch rozestupech (rychlostní gradient je kvantovanej). Při větši rychlosti vznikne fraktálně nová fáze, čili jeden velkej vír, ve kterým se v pravidelnejch rozestupech točí menší, atd..

Cartoon: Experimental Setup

Ta fraktálnost je při turbulenci v reálnejch kapalinách vyjádřená špatně, nicméně v určitým režimu toku ji lze pozorovat i při Kelvin-Helmholtzově nestabilitě..



SRNKA from: SRNKA [21.1.06 - 17:47]
Vlny Kelvin-Helmholtzovy nestability v oblacích vznikaj podobně jak vlny v příboji na rozhraní dvou tekutin s různou rychlostí...



SRNKA from: SRNKA [21.1.06 - 16:14]
High speed imaging (viz též http://www.hiviz.com/, courses.ncssm.edu/hsi, leonids.arc.nasa.gov/recent_updates6.html, members.aol.com/mjbrown, http://www.rit.edu/~andpph/)




PLACHOW from: PLACHOW [20.1.06 - 18:05]
SMEESHECK: ač se o astronomii zajímám dosti intenzivně a dlouhodobě, tohle jsem v životě neslyšel. Podle mě je to nějaká pitomost :-)

SMEESHECK from: SMEESHECK [20.1.06 - 17:38]
Nevíte co je to obložník? (něco okolo hvězd????)

SRNKA from: SRNKA [20.1.06 - 16:48]
ANON: Podívejte se na všechna videa, co jsou zde nalinkovaný - podle nich se ta pila zastaví dřív, než klesne...

ANON from: ANON [20.1.06 - 16:35]
Proč si myslíte, že by se měla kinetická energie kotouče vybít ,.. na párku ? ... já jsem automaticky pochopil po shlédnutí "chytrost" cirkulárky v tom, že ona bleskově klesne pod stůl, kde se točí dál ( kineticky nevybitá ...)

SRNKA from: SRNKA [20.1.06 - 12:29]
PLACHOW: To nevim, páč když se kousne normální cirkulárka, tak to pohodě přerazí sedmicentimetrovou houžev - čili je to aji pro mě dost záhada... Zřejmě je tam nějakej zarážkovej nebo ozubicovej mechanismus, vyladěnej tak, že se kinetická energie toho kotouče použije právě pro jeho vyhození z dráhy...

PLACHOW from: PLACHOW [20.1.06 - 12:01]
SRNKA: To je hodně dobrý... Zajímalo by mě, kam uklidí tu kinetickou energii toho kotouče...

SRNKA from: SRNKA [19.1.06 - 21:51]
Nejbezpečnější okružní pila na světě využívá k okamžitýmu (pod 5 msec, čili 1/20 sec) zastavení a vyklopení pily z dráhy elektronickou detekci dotyku ostří lidským tělem apod. vodivými objekty. Viz též high-speed video 1, 2.



SRNKA from: SRNKA [19.1.06 - 18:41]
ALVAREZ: Zatim si byl nejblíž, ale to druhý jw kompletní mašinka...

ALVAREZ from: ALVAREZ [19.1.06 - 17:31]
To druhý je hlava lejzrovýho mikroskopu.

ALVAREZ from: ALVAREZ [19.1.06 - 17:30]
To první neni celý. Chybí tomu hořejšek. Řek bych že v tom bude pěknej pře nebo podtlak, vzhledem k počtu děr na šrouby. Dál z toho trčí nějaká zapalovací svíčka tak do toho poteče asi dost proudu. Elektrickej výboj, vysoukej tlak, já bych v tom vyráběl diamanty.

PLACHOW from: PLACHOW [19.1.06 - 17:23]
To první vypadá mi připadá jak Laselův gamanůž :-) Jenomže by se tam hlava nevešla :-)

NOFACE from: NOFACE [19.1.06 - 17:09]
ze by meranie rychlosti castic ?

SRNKA from: SRNKA [19.1.06 - 16:41]
Zahajuju soutěž v hádání fyzikálních mašinek - zkuste hádat, k čemu je přístroj A a přístroj B. Kdo uhodne aspoň jeden, může dát k hádání další dva...

 

SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 03:55]

Magnetická kapalina je směs jemnejch ferritovech částic a organický kapaliny stabilizovaná detergentem. Za normálního stavu je řidší než olej, ale v přítomnosti magnetickýho pole směs okamžitě zhoustne, protože se magnetický částice rychle uspořádaj podél siločar magnetickýho pole. Tím je daný použití magnetických kapalin např. v tzv. magnetických spojkách, ovládaných magnetickým polem.



SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 00:45]

V roce 1897 anglickej fyzik William Thompson objevil katodový paprsky, jejichž částice pojmenoval elektrony. Na animaci dole je paprsek elektronů drážděnej magnetem. Rychle letící elektrony v magnetický poli zakřivujou svoji dráhu kolmo ke směru magnetickejch siločar. Na obrázku vpravo je svazek elektronů, kterej je vypuštěnej přes slídový okénko urychlovače do vzduchu. Je na něm dobře vidět rozptylování paprsku v důsledku vzájemnýho odpuzování elektronů. Samotný elektrony nesvítěj, modrá barva je způsobená molekulama dusíku, který se srážkama s elektrony excitujou a vyzařujou modrý světlo.



SRNKA from: SRNKA [15.1.06 - 22:54]

Mezi paramagnetický látky s nepárovými elektrony v molekule patří i obyčejnej kyslík, kterej mezi pólama elektromagnetu tvoří slabej "fičák" (jde zviditelnit např. kouřem z cigarety) a v kapalným stavu je mezi ně silně přitahovanej.



SRNKA from: SRNKA [15.1.06 - 09:55]

Coanda efekt pojmenovanej podle rumunskýho aerodynamika Henri-Marie Coandy (1885-1972).patří do skupiny hydrodynamickejch paradoxů, který mají úzkou souvislost aji s chováním a nestabilitou vakua. Při obtejkání zkřivenýho povrchu má proud tendenci sledovat zakřivenej povrch. Pokud se nám podaří při vylívání hrníčku polít okraj, pramínek dokáže sledovat zakřivenej povrch až na dno. Proto by neměla mít vnitřní stěna hubička konviček konkávní, ale konvexní tvar a končit rovným ostřím, čehož bychom si měli všímat, už když si vybíráme čajovej servis v obchodě. Naopak nadzvuková dýza leteckýho motoru nebo parní turbíny nikdy nemůže správně fungovat, pokud nemá ústí rozšířený do hubičky tak, aby se u něj netvořila rázová vlna, z téhož důvodu je zakřivená odtoková hrana vrtulí a křídel letadla.

IMAGE imgs/conda24.gif

Proud částic má tendenci zakřivenej povrch ještě dál ohýbat a svinout do ruličky tím víc, čím je intenzita prouděni vyšší. Tenhle efekt vede ke tvorbě nestabilit a vírů a je využívanej v desítkách patentů a průmyslovejch aplikací, např. vývěva, jazýčkový hudební nástroje (klarinet, fagot), hydrodynamický směšovače, fixírky a rozprašovače, ventilátory klimatizací, nebo náporový pulzní motory pro letecký modely. Proud v ústí trysky si totiž vybírá jeden ze dvou směrů zakřivení náhodně, čemuž se dá napomoct kladnou zpětnou vazbou z obtokovýho kanálku. Pak při určitý limitní rychlosti dojde k překlopení směru proudění a vzniku rázu, kterej promísí kapalinu, popř. způsobí zážeh spalovací směsi. Pulsní proudovej motor dělá příšernej rachot, proto je ve větším měřítku nepužitelnej, ale obejde se bez poruchovejch pohyblivejch částí.

combustion phase intake phase



SRNKA from: SRNKA [15.1.06 - 08:33]

Vysoký budovy a terénní překážky  můžou tvořit nejenom stín pro šíření elektromagnetickejch vln, ale můžou zhoršovat příjem i v důsledku rozptylu světla na hranách. To se projevuje tvorbou duchů a falešnejch zdrojů signálu, podobně jako okolní antény můžou rušit příjem i tehdy, když jsou po směru příjmu signálu. Pro šíření centimetrových mikrovln používaných v sítích GMS můžou podstatnou překážku tvořit aji mlha a kapky deště, proto je za deště na mobilu horší příjem.



SRNKA from: SRNKA [15.1.06 - 08:24]

V oblasti kolem rozsáhlejch vodních ploch (např. Kanadskejch jezer) se v zímě projevuje tzv. jezerní sěžení, kde se na návětrným břehu hromadí sníh tvořenej vodou z odpařený vodní plochy. Současně tam roste průměrná teplota v důsledku kondenzačního tepla spotřebovanýho na mrznutí ledu. Je to v podstatě podobnej efekt jako má moře v přímořskejch oblastech - oproti kontinentálnímu podnebí tepelná kapacita vody vyrovnává teplotní a srážkový rozdíly .

    



SRNKA from: SRNKA [15.1.06 - 07:36]
Vznik bosonovýho kondenzátu nemusí být záležitost kdovíjak nízkejch teplot. Jenom spin-spinový interakce jsou dost slabý, takže k tomu, aby se uplatnily je zapotřebí co nejvíc omezit tepelnej pohyb atomů, čili snižit teplotu na řádově desítky kelvinů. Čim víc atomů se může uplatnit kolektivního pohybu částic, tím líp. Proto supravodiče II. druhu, ve kterejch ke tvorbě Cooperových párů přispívaj i elektrony z materiálu vykazujou supravodivý přechody i v rozsahu 100 - 160 K. Rozdíl si můžeme představit na dvojici částic, která v podnapilým stavu snaží protáhnout dírou mezi atomy jako dvířkama u baru. Trefit se do dvířek pro neustále se potácející částice neni snadný, ale jakmile se to jedný z dvojice částic podaři, přitáhne druhou za sebou. Barmani si tohodle problému všimli už dávno a proto hospody na divokým západě měly akorád lítací dvířka. Jejich kmity mohou rezonovat s pohybem částic, takže jejich elektrony mohou samy tvořit Cooperovy páry s volnými elektrony, čímž jim usnadní průchod i při mnohem vyšších teplotách.



Do spin-spinovejch interakcí se ale nemusej zapojit celý atomy, stačí, když se jich účastní skupiny elektronů, vázanejch v atomový mížce. Takový elektrony se nemůžou pohybovat volně, vykonávaj však koordinovanej pohyb na místě jako soudružky o spartakiádě na značkách. Výhodou je, že takovej jev může nastat aji při mnohem vyšších teplotách, protože samotný elektrony jsou mnohem lehčí, než celý atomy. Aby mohlo ke spin-spinovejm interakcím mezi atomy dojít, je nutný, aby každej atom obsahoval lichej počet elektronů (atomy se sudým počtem si elektrony spárujou podle spinů samy uvnitř sebe). Takovým atomům se říká paramagnetické. Když teplota poklesne pod určitou mez, jejich spinový pohyby jakoby zkrystalizují a vytvoří domény se synchronizovaným pohybem elektronů. Ty se pak chovaj jako miniaturní izolovaný magnety a látka se mění v tzv ferromagnetikum, což se projevuje tím, že silně přitahuje magnet. Proces je vratnej a nad určitou teplotou se tenhle stav díky tepelnýmu pohybu atomů rozpadá (tzv. Curieův bod, u železa nad 700 °C, u niklu kolem 400 °C) a vzniká tzv. spinový sklo. Na kvantový efekty to sou docela vysoký teploty a makroskopický efekty.

Magnetická lavina (avi, 1 MB)

Stavovej přechod ale u některejch ferromagnetik nemusí probíhat skokem a pak se podobně jako u supravodičů a supratekutin II. druhu objevuje vírová fáze (tzv. Kosterlitzův-Thoulessův fázový přechod). Důvod ke tvorbě vírů je ten, že energie nutná k přechodu spinů do neuspořádanýho stavu je větší než kvantum elektronovýho přechodu, takže se spiny natáčej postupně, v každý atomový vrstvě o určitej úhel. To vede k vytvoření spirálovitejch oblastí u průměru, kterej je celistvej násobek rozestupu atomů v mřížce (tzv. mřížkový konstanty).
Když se na ferromagnetickou látku působí magnetem, v látce převládnou domény který jsou zorientovaný rovnoběžně se směrem vnějšího magnetickýho pole na úkor těch, co jsou zorientovaný kolmo. Změny velikosti domén probíhaj prakticky skokem a jde je pozorovat, když na vstup zvukový karty nebo rovnou sluchátek či citlivýho reproduktoru připojíte cívku s železným jádrem nebo transformátor a budete ho objíždět silným magnetem. Uslyšíte šustění a syčení (tzv. Barkhausenův efekt) - viz audio, popř. 500 kB WMV video). Šum vzniká indukovanejma proudama při skokových změnách velikosti magnetickejch domén. Z toho důvodu se jádra cívek v obvodech zesilovačů nedělaj z železa, ale z nevodivejch feritovejch prášků. Za nízkejch teplot můžou fázový přechody v některejch ferromagnetikách probíhat natolik zvolna, že může probíhat lavinovitě a domény se přeorientovávaj jako řada padajících dominovejch kostek. Svým způsobem je to tvorba laviny z laviny spojená s přechodem vln - čili virtuálních částic přenášejících spin, tzv. spinonů.

SRNKA from: SRNKA [14.1.06 - 01:58]

Když do supratekutého helia při teplotě pod 2 K vložíte kapiláru spodkem pod hladinu, helium začne při osvětlení kapiláry jedním koncem tryskat vzhůru nad hladinu. Bohužel, perpetuum mobile se ani v tomto případě nekoná, protože k tomu ke vzniku fontány došlo potřebujete právě teplotní gradient, supratekutost hélia akorád umožňuje jeho účinek zkoncentrovat do jednoho místa. Jinak ten mechanismus je podobnej jako při každý teplotní konvekci, kdy se část kapaliny uprostřed nádoby dere nahoru, aby udělala místo studenější, kapilára tu konvekci usměrní.

Na obrázku vlevo je fontánka helllia vyfotografovaná Alenem v 70. letech.Výška tý fontánky je ostatně mnohem menší, než se v populárních výkladech k tomuhle jevu kreslí, je to jen pár milimetrů převýšení nad hladinou. Aby ten jev fungoval výrazně, musí se uvnitř kapiláry topit odporovým drátem a ten pokus uspořádat trochu jinak (viz obr. vpravo).



NOFACE from: NOFACE [13.1.06 - 20:51]

gravitacna burka protonov zo Slnka, zasiahne Zem 15 minut po erupcii.

SRNKA from: SRNKA [13.1.06 - 19:49]
ANON: Dokonce aji kdyby byl prostor hmotnej, nebude to stačit k tomu, aby se choval jako náš časoprostor, musí bejt ještě nespojitě hmotnej, aby se začal chovat jako Rayleighova vlna na vodní hladině, která svou rychlost zpomaluje úměrně svý vlastní frekvenci. Samo vlnový chování časoprostoru tak naznačuje, že ho lze dál pitvat přinejmenším ještě do jedný úrovně. Já jednoduše nevěřím, že by se prostor mohl pružit a vlnit a vyrábět tím gravitaci jenom tak sám od sebe. Ke konstatování faktu, že to tak dělá nepotřebuju vaši teorii, na to mi stačí sto let stará teorie relativity.

ANON from: ANON [13.1.06 - 17:32]
Abych na toto mohl odpovědět "polemicky" potřeboval bych to lépe vysvětlit/objasnit
(cituji Vaše slova) :Na tuhle otázku tu sou jiný experti, ale osobně si myslim, že Vesmír akorád do zblbnutí rekurzivně opakuje simulaci vlnový rovnice na jejím vlastním řešení, na který přišel čirou náhodou - čili že mu o nějakou vysokou matematiku nejde.Nicméně z diskrétního vlnitýho charakteru takovýho řešení jde počítat hustotu informace v bajtech na kilogram nebo metr krychlovej a podobný záležitosti, je to ale záležitost naší abstrakce, ne úmyslu vesmíru.

díky

KRASODIRKA from: KRASODIRKA [13.1.06 - 00:21]
Víš sand vo co gou?

TVURCE from: TVURCE [13.1.06 - 00:20]
morfologie srnky?

TVURCE from: TVURCE [13.1.06 - 00:19]
coto?

SRNKA from: SRNKA [12.1.06 - 15:28]
DAVI_DE_LA_PUPU: Jen na aerosolech, pokud jsou přítomný, částice vzduchu sou pro viditelný světlo prťavý a světelná vlna je nez problémů obleze...

DAVI_DE_LA_PUPU from: DAVI_DE_LA_PUPU [12.1.06 - 11:17]
a nerealizuje se ten rozptyl na casticich a aerosolech co jsou v atmosfere?

SRNKA from: SRNKA [12.1.06 - 05:50]

Jak známo, modrá barva denní oblohy je způsobená tzv. Rayleighovym rozptylem krátkovlnnýho světla na fluktuacích hustoty atmosféry, což de znázornit následujícím Java appletem (linky a návod k instalaci Javy lze nalézt zde nebo zde). Např. na Měsíci není žádná atmosféra, proto je tam obloha černá jako bota. Z toho vyplývá, že prakticky veškerá barva oblohy je způsobená rozptýleným světlem - pak je ovšem otázka, proč obloha neni fialová - vždyť fialový světlo se musí rozptylovat nejlíp?

Důvod je ten, že se zkracující vlnovou délkou současně rychle klesá citlivost lidskýho oka, která má maximum v oblasti, ke evolučně vznikla potřeba rozeznávat co nejvíc barevnejch detailů - čili ve žlutozelený oblasti, odpovídající barvě stepní vegetace. V zelený oblasti současně leží maximum intenzity slunečního záření - zelená barva rostlin vznikla zase jako evoluční přizpůsobení vlnovým délkám slunečního světla. Rostliny z něj vychytávají energii dvoufotonovou absorbcí, čímž pokrývaj oblast červenýho i modrý části spektra ve dvou vlnovejch délkách. Je pravděpodobný, že dvoufotonová absorbce chlorofylu dnešních kytek je improvizace s ohledem na měnící se světelný podmínky v průběhu vývoje života na Zemi. Původní  prokaryotní rostliny - sinice (tzv. cyanobaktérie, Cyanophyta) maji barvu modrou (sinavou), odrážející líp UV záření, naopak mořský řasy rostoucí v hloubkách, kam dopadá jen modrý rozptýlený světlo mají naopak tmavočervenou barvu (ruduchy, Rhodophyta). Kombinace křivek citlivosti lidského oka a intenzity vlnový délky rozptýlenýho světla dává výslednou azurovou barvu oblohy jako příklad metamerie, protože azurová barva může vznikat různýma kombinacema barev ve spektru.



SRNKA from: SRNKA [10.1.06 - 23:43]
Asi každej zná Einsteinův vzoreček pro převádění hmoty na energii E = m c2 Ostatně Einstein nebyl zdaleka první, kdo se ho dopustil, přeměnu hmoty na energii předpověděl už v roce 1846 německý fyzik Weber a později to Lebeděv a vídeňský fyzik Hasenöhrl (rok před Einsteinem) shrnuli do rovnice E=mc2). Jaxpolu ale ty dvě veličiny přesně souvisej? To je možný pochopit, pokud se podíváváme, jak může vypadá taková deformace vakua v místě, kde se právě vyskytuje hmotná částice. V nejjednodušším případě ji tvoří vzájemně propletený toroidální vibrace vakua, tzv. duality. Intenzita vibrací se postupně rozplývá do okolí, ale v místě kde je částice je nejvyšší, vakuum se přitom chová jako pružná houba tvořená svýma vlastníma vibracema a v místě kde jich je nejvíc je "nejhustší". Světlo a další druhy vln, který procházej vakuem kolem takový částice jsou ohnutý a zdeformovaný jako průchodem gravitační čočkou, v těsný blízkosti je vakuum smotaný do vlny z vektorových bosonů (neutrino), fotonu (elektron a další leptony), popř. gluonů (neutron, proton a další hadrony) jako klubko z několika vrstev šály. Hustota vakua je v takovým místě natolik vysoká, že dochází k tzv. totálnímu odrazu vlny od vnitřních stěn čočky a její energie nemůže uniknout ven.

 

Vibrace vakua popisuje tzv. vlnová rovnice, ve který se střídaj hodnoty potenciální a kinetický energie fázově posunutý o polovinu vlnový délky. Jejich součet tudíž zůstává v každým místě konstantní a vyjadřuje celkovou intenzitu vibraci vakua v daným místě. Pokud částici urychlujem, nemění se rychlost vibrací, pouze zasahujou do větší oblasti, proto se intenzita pole uvnitř částice nemění, ale částice díky tomu může dělat větší skoky a pohybovat se rychlejc. Zatím nejrychlejší odchycená ve vesmíru byl proton odchycenej v roce 1991 v observatoři v Utahu, sledující kosmický záření. Měl energii cca 3×10^20 eV, což je milonkrát větší, než dokážou vyvinout současný urychlovače. Kinetická energie takovýho protonu může stačit k rozsvícení žárovky. Pro srovnání, největší dosud změřená energie kosmickýho záření je cca 10×10^22 eV, což je víc, než je zapotřebí pro rozbití částic na kvarky (10×10^18 eV), ale furt je to o hodně řádů míň, než je hustota energie potřebná pro rozbití kvarků (10×10^24 eV) nebo hustota energie při vzniku vesmíru (10×10^28 eV).

SRNKA from: SRNKA [10.1.06 - 20:57]

Chybička se občas vloudí, ale hlavně, že nechybí její zdůvodnění...:o) (Z anglického originálu Big Book Of Knowledge, vydaného nakladatelstvím Dorling Kindersley Limited, Londýn 1994, přeložily Jarmila Hrabinová a Marianna Krtilová..... Odpovědná redaktorka Alena Krupauerová. Vydalo OTTOVO NAKLADATELSTVÍ, s.r.o. v roce 2000)



SRNKA from: SRNKA [10.1.06 - 17:21]
NOFACE: Ostatní do ní narážej ze všech stran a doplňujou její ztráty. Totéž dělaj i vibrace vakua, takže neubejvaj. Nicméně podezřívám molekuly, že vyzařujou gravitační vlny do okolí a postupně se rozpouštěj ve vakuu, takže viditelný hmoty jako celek systematicky ubejvá a vakua přibejvá.

NOFACE from: NOFACE [10.1.06 - 08:08]
SRNKA - taka molekula musi mat na svoje rozmery dost vela energie, ked sa vydrzi pohybovat tak dlho.

SRNKA from: SRNKA [10.1.06 - 04:11]
Grafy ze studie Vyplatí se energeticky úsporné žárovky

Diagram porovnání nákladů na svícení Návratnost v závislosti na době svícení za den Trvanlivost úsporné žárovky v závislosti na době svícení za den



SRNKA from: SRNKA [10.1.06 - 01:14]

Na Gadgets Živě.cz můžete najít recenzi setrvačníkový hračky Powerball. Moc se tam ale nedočtete o principu jeho funkce. Je to vlastně obrácenej princip k precesi, což je zajímavej rotační pohyb, kterej vykonává roztočenej setrvačník podepřenej mimo těžiště, aby nemusel snížit otáčky (viz video níže). Powerball funguje právě vopačně: umělým vnucuváním precesního pohybu naopak jeho setrvačník roztáčíme.

Princip Powerballu má kupodivu úzkej vztah k teorii relativity, vzniku elektrickýho náboje a samotný teorii pole. Lze ukázat, že mřížka složená z navzájem kolmejch setrvačníků klade odpor svým deformacím, pokud jsou setrvačníky roztočený, resp. pokus o její rozkmitání vede k roztočení setrvačníků podobně, jako v případě hračky PowerBall. Energie vložená rozkmitáním pole se pak akumuluje do vnitřního pohybu gravitačních smyček, který tvoří vakuum. To se pak chová jako elastická soustava vzájemně se odpuzujících hmotnejch bodů (tzv EM mřížka), jakási nekonečně elastická želatina.

user posted image

Hmotný body zde představujou samotný vibrace časoprostoru (čili gravitační vlny), který vzájemným pohybem vůči sobě vytvářej gravitační pole. Vzájemnej pohyb vibrací hmotnejch bodů odpovídá rotačnímu pohybu soustavy setrvačníků, který se vzájemně uváděj do precesního pohybu a tím se navzájem roztáčej (tzv. abelovský poruchy pole jsou vůči sobě vázený rotačně translační symetrií). Na proces urychlování hmotných částic se pak můžeme dívat jako na proces rozkmitávání mřížky, čili na roztáčení setrvačníků, čímž současně vzrůstá setrvačnost pole vůči dalšímu zrychlování, proto při urychlování částic roste jejich "hmotnost". Torzní výklad relativistickejch jevů neni jedinej, jde ho vysvětlit i na základě kvantově mechanickýho pohledu (autofokusace vln nehomogenitami vakua), jaxi ukážeme později, v zásadě jde ale stále o popis vzájemnýho pohybu soustavy hmotných bodů, jakýsi gumový pěny, která přitom neni tvořená ničim jiným, než svejma vlastníma torzníma deformacema.



SRNKA from: SRNKA [9.1.06 - 14:58]

DREAD je novej zbraňovej systém, vystřelující malý kuličky po dávkách odstředivou silou z roztočenýho zásobníku. Podobný vynálezy se zkoušely už za II. světový války, pochopitelně bez úspěchu.



SRNKA from: SRNKA [9.1.06 - 03:04]
High speed photoz - některý sou docela zajímavý... Vpravo je animace akustický tlakový vlny při explozi plynů supernovy....

 

SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 23:40]

Brownův pohyb objevil v roce 1827 skotskej botanik na zrníčkách pylu okrasný kytky původem ze severní Ameriky Lokanka lepá (Clarkia pulchella) pomocí lupy.  Video vpravo patří naopak mezi jedno z posledních pozorování systému nanočástic olova v hliníku pomocí elektronovýho mikroskopu při cca 140 000 násobným zvětšení. Za teploty nad bodem táním olova se kapky olova v hliníku živě pohybujou, ačkoliv samotnej hliník je za týhle teploty ještě v tuhým stavu, je to tedy vlastně ukázka Brownova pohybu v tuhý fázi. Díky tomu můžou při zahřívání příměsi v kovech docela rychle difundovat, i když všechny složky zůstávaj v tuhým stavu.

single-lens microscope



SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 23:10]

Úder blesku do stromu vzdáleného asi 3 metry (1,14 Mb, WMV) z rozsáhlého seznamu odkazů na zajímavá videa bouřkovejch jevů a tornád z webu Parhelia. Kvalitní video několikanásobný úderu blesku do televizní věže dokazující, že přísloví „blesk nikdy neuhodí do stejného místa dvakrát“ neplatí. Obzvlášť ten "tichej" třetí blesk měl silnej náběh na tvorbu tzv. kulovýho blesku, opravdu doporučuju shlédnout všem, kdo se o problematiku jeho vzniku zajímaj (3,61 MB WMV). Úder blesku do hotelu v Kansasu, ve vzdálenosti asi 500 metrů (5Mb MPEG). Tornádo, které odnese budovu filmované z velké blízkosti (4,87 Mb WMV). Záběry velmi vzácného dvojitého tornáda ve vysoké výšce (funnel cloud 368 kb MOV)



SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 22:46]

Je zajímavý, že ačkoliv Brownův pohyb je přímej důsledek pohybu molekul (jak ukázal Albert Einstein v roce 1905), je možný ho pozorovat pouhým okem v některejch málo viskózních kapalinách, např. pomocí práškový síry plavající v sirouhlíku. Pokud byste tedy chtěli někomu dokázat, že existujou molekuly bez jakejchkoliv dalších pomůcek, tohle je jedna z mála možností, jak to předvést. Samozřejmě mnohem lehčejc jde Brownův pohyb pozorovat pod mikroskopem, na obrázku vpravo je animace pohybu kapiček tuku ve zředěným mlíce při 1000x zvětšení.

Pokud nemáte ani mikroskop, můžete si pomoct difrakčními jevy laserovýho paprsku, který dokážou zvýraznit i malý objekty (třeba jamky na vypáleným CD) a zvýraznit jejich pohyb. Když budete pouštět světlo laserovýho ukazovátka přes nádobku se zředěnou smetanou do kávy, latexem nebo mlíkem, bude vám paprsek promítanej na stěnu v dostatečný vzdálenosti zřetelně jiskřit a mihotat se v důsledku změn lomu světla na pohybujících se částečkách. Na obrázku dole je vidět zřetelně tzv. Tyndallův jev, čili dráhu laserovýho paprsku zviditelněnou rozptylem světla na částečkách disperze. Brownův pohyb může taky sloužit jako model všech kvantovejch jevů, čili rozptylu světla a hmoty částic na drobnejch fluktuacích hustoty vakua (ty jsou ovšem ještě nejmíň 10E-30x menší, než Brownův pohyb v kapaliněm, maji rozměr srovnatelnej s tzv. Planckovou délkou 1,6 . 10E-36 m).



SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 22:06]
Při průchodu planety Venuše přes okraj slunečního kotouče je dobře vidět ohyb světla přes hustou atmosféru Venuše. Podobně se při odtrhávání stínu od kotouče projevuje tzv. "efekt černý olejový kapky", způsobenej lomem světla v atmosféře (snímek vpravo je z roku 1882). Byl zpozorovanej dokonce už při přechodu Venuše přes sluneční kotouč v roce 1769 (kdy ještě nebyla známa fotografie, takže se zachoval jen náčrtek).. Jev ztěžuje přesný změření vzdálenosti Venuše od Slunce.


Atmosféra Venuše je velmi hustá, tvořená z větší části kysličníkem uhličitym, na povrchu je tlak skoro 100 atmosfér. Za normální teploty by tam byl oxid uhličitej v kapalným stavu, ale v důsledku silnýho skleníkovýho efektu je povrch Venuše rozžhavenej místama až na 450 - 600 °C. Z pohledu dalekohledem je neprůhledná a žlutá, teprve radarovej snímek odhalí povrchový detaily planety. Sovětský sondě Venera 13 se přesto podařilo na planetě přistát a pořídit odsud pár snímků nejbližšího okolí, než sonda shořela. Z povrchu Venuše je atmosféra stejně kalná a žlutá, jako z vesmíru.



ANON from: ANON [8.1.06 - 21:40]
01 - Vy říkáte, že budete měřit vakuum a že pro měření vakua ( „co“ v něm chcete měřit jste neřekl ) je rozhodující ( ! ), zda budete vlnama světla nebo vlnama prostředí. Pane Srnka, nesmíte se zlobit za kritiku, ale mě to připadá naprosto nesmyslné. Chcete měřit vakuum buď světlem, vlnama světla o nichž popíráte že mají „velikost-rozměr“ až poté co si jednotku rozměru-velikosti zvolím … popíráte totiž velikost pozorovatele ( a jímž může být cokoliv ! ) ; anebo chcete toto vakuum měřit vlnama prostředí ( v němž se světlo pohybuje ), čímž právě vylučujete že by vakum a prostředí bylo jedno a totéž. To ovšem opět nutně vede k „nařízení“ aby jste jednak stanovil „co- z čeho“ je vakuum „co-z čeho“ je prostředí není-li totožné s vakuem. Přečtěte si po sobě pečlivě CO JSTE ŘEKL a pak to já kritizuji.
02 – Prohlašujete, že pro mou domněnku o podstatnosti velikosti pozorovatele to tak není a že pro podstatnost posouzení velikosti pozorovatele je podstatné něco jiného, tedy „jako pozorovatel uvnitř vesmíru nemáte vlnovou délku těch svislých vlnek přímo k dispozici“. Pokud chcete vyvracet mé názory, měl by jste je vyvracet přesněji. Tato Vaše věta není-li zdokumentována anebo dovysvětlena, je nesmyslem. Chcete snad říci, že ve vesmíru jsou jakési „délky svislých vlnek“ jejichž vlnovou délku nemám a tudíž není velikost pozorovatele ve vesmíru rozhodující a tudíž Váš argument že něco nemám, je důkazem o tom, že není rozhodující velikost pozorovatele ?? Proč nejste přísný sám na sebe ve výrocích.
03 – (citace diktátora) „Pokud se budete ptát vícekrát na tu samou věc, znamená to, že vám na ni nehodlám odpovídat, je to moje právo. Pokud se opakovat stále ty samé otázky, je moje právo vás smazat kvůli spamu, protože zbytečně zabíráte místo ostatním, který se ptají jen jednou. Je to jasné?
(reakce) Pane, jistě máte právo mi neodpovídat. Takovým postojem ovšem totálně trváte na své totální pravdě… a na totální nepravdě těch druhých a tím defakto odmítáte diskusi a vnímat protinázor a defakto chodíte na fóra jen kvůli sdělení své pravdy těm ostatním nikoliv na dialog. Jak je libo. Je vidět, že nepotřebujete žádné protinázory k vylepšování názorů vlastních. Pak ovšem jste buď ten Vševěd anebo cvok….protože i nejlepší fyzikové světa chodí debatovat a sbírat kritiku aby se z ní poučili a mohli tak vylepšovat své názory. S Vámi je to opravdu těžké, Vy nebudete nikdy ani demokrat ani ten Vševěd.
04 - …já bych sice mohl dál říci svůj názor k dalším Vašim větám, ale je vidět předem, že o něj nestojíte a že už předem máte pravdu jen Vy. Je mi Vás líto.

Kromtoho jste mi demokraticky už popáte neodpověděl proč mě nepustíte na audítko normálně a necháte mě chodit oklikou jako ANON ? ...ale už asi je zbytečné s vámi "diskutovat dialog" ... vy ho nepotřebujete a nechcete, Vy si vystačíte se svými názory a stím že se Vás všichni zeptají "jednou" a dost...tím jste jim zakázal dialog, neb oni se zeptali a Vy jste jim "zákonitě" řek jen a pouze PRAVDU a tak už se podruhé ptát nesmějí, maj to zakázaný ptát se podruhý je logicky blbost když jste jim "napoprvé" odpověděl jen tu absolutní pravdu.

SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 21:34]

Na struktuře olověnejch broků v plochý misce můžete při opatrným potřásání studovat procesy, který doprovázej krystalizaci látek při žíhání - např. vznik a růst tzv. krystalovejch poruch a dislokací. Jelikož dislokace a nepravidlenosti krystaly zpevňujou a dávaj jim charakter amorfního skla, většina látek při zahřívání rekrystalizuje a měkne. Dislokace se v krystalu obnoví prudkým ochlazením (zakalením) nebo mechanickou deformací (kováním). Proto je např. obtížný vyžíhanej měděnej drát ohnout dvakrát v tom samým místě.

a watch glass full of ball bearings



SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 21:26]

Interferenční barvy mýdlovejch bublin nebo olejovejch skvrn na vodě jde zafixovat na černým pauzovacím papíře s použitím procedury popsaný zde.
Olejovou skrvnu stáhnete papírem z pánvičky naplněný vodou, do který kápnete trochu laku na nehty a vysušíte.

interference color from clear nail polish



SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 21:19]

Struktura povrchu křídla motýla Morpho Morpho z Kostariky. Délka šupin je asi 0.1 mm, jsou pokrytý rýhama o rozteči 0.1 μm, který způsobujou lom světla a dávaj křídlům jejich perleťový zbarvení.




SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 21:18]
Rozmáčknutím plastelíny, olejový barvy nebo čokolády mezi tlustým sklem vzniknou po oddálení ploch fraktálovitý obrazce.




SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 20:25]

Duha tvořená ledovejma šestibokejma krystalkama vody má často nepravidlnej tvar, popř. ji tvořej oblouky obrácený "vzhůru nohama". Dole je výsledek počítačový simulace a MPEG video 1 (3.2 MB), 2

  Halo animation for a rising sun. Halo animation for a rising sun.



SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 19:12]
Rychlost zvuku závisí nepřímo úměrně na hustotě plynu (stejně jako rychlost světla by byla nepřímo úměrná hustotě vakua z pohledu pozorovatele mimo vakuum). Proto se v řidším plynu zvukový vlny šířej s vyšší frekvencí a vdechnutím hélia, který je 14x lehčí, než vzduch získá lidskej hlas typický šmoulí zabarvení. Animaci přehrajete přejetím myši (pod animací je link na video v původním rozlišení).



SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 18:13]
Duha při pohledu z výšky netvoří oblouk, ale celej kruhovej oblouk.




SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 18:08]
Saponátová pěna může sloužit jako model vícerozměrnýho vakua. Většina objemový energie se v takovým systému přenáší povrchem a většina energie mezi povrchy se přenáší lineárníma spojnicema mezi povrchy. M-teorie popisuje hmotný částice jako malý bubliny přeskakující mezi koutama vzájemně se protínajících časoprostorovejch (mem)brán. Na obrázku vpravo je relativně vzácnej jef: zmrzlá bublina z ledu.



SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 17:54]
Stíny oblak jsou ve skutečnosti rovnoběžný, protože Slunce je velmi daleko. To, že se nám zdaji paprsčitě sbíhavý je výsledek perspektivy. Podobnej původ mají paprsky světla za soumraku.



SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 17:44]
Přesná logaritmická spirála mořskýho šneka (lasturnatky)... Její zakřivení je v každým místě úměrný logaritmu vzdálenosti od jejího středu... Šnek si po čase vždy část lastury zazdí a žije ve zbývající části.

Člověk má obvykle tendenci litovat ubohý stromečky, který rostou křivě pod náporama horskejch větrů. Ale ony tak rostou schválně! Jejich kmen pak lépe odolává mechanickýmu napětí a zlomení.



ANON from: ANON [7.1.06 - 23:17]
děkuji za odpověď...odpovím až zátra, ted nemohu, nemám čas

SRNKA from: SRNKA [7.1.06 - 19:36]
ANON: Nerozhoduje, jak budu velkej pozorovatel, ale zda budu používat pro měření vakua vlny světla (vnitřní pozorovatel expanze, v podstatě odpovídající naší situaci) - nebo vlny prostředí, kterým se to světlo šíří (vnější pozorovatel). Můžeme si to znázornit jak pružinkovým modelem, tak částicovým, to je fuck. Podstatný je, že jako pozorovatel uvnitř vesmíru nemáte vlnovou délku těch svislých vlnek přímo k dispozici, jen vlny světla na hladině. Pokud je budete odpočítávat pomocí frekvence vln pod hladinou, získáte pokaždý stejnej výsledek. Pokud se budete prát vícekrát na tu samou věc, znamená to, že vám na ni nehodlám odpovídat, je to moje právo. Pokud se opakovat stále ty samé otázky, je moje právo vás smazat kvůli spamu, protože zbytečně zabíráte místo ostatním, který se ptaji jen jednou. Je to jasné?

 

..páni fyzikové sami říkají, že prostor se mezi galaxiemi rozpíná přestože se uvnitř galaxie vůbec nerozpíná.. O tom mi není nic známo,. Uveďte odkaz, kde to kdo říká.
..kde a jaká je universální jednotka .. Universální jednotka ve vesmíru neexistuje. Můžete si zavést jako jednotku vlnovou délku některých z vln, vymezujících jednotlivý fázová rozhraní vakua, čili časoprostory. Pokud jste vnitřní pozorovatel, můžete si jako jednotku zvolit pouze vlnovou délku světla, protože na jiný vlny světlem neuvidíte.
co to je to prostředí To je relativní pojem. Co je pro vlny jednoho prostředí mohou sloužit jako prostředí zase pro jiné a tak několikrát po sobě. Vakuum je vícerozměrný prostředí. Obrázek vpravo je schematickej, je to nakreslený tak, aby to skládání vln bylo líp vidět.

ANON from: ANON [7.1.06 - 18:19]
Ptám se pana SRNKY : Když budete „nejmenším útvarem tohoto vesmíru“ ( možná menším než Planckova délka ), pak budete pozorovat „rozpínání vesmíru“ toho v maximěřítku ; ale budete-li „největším útvarem-pozorovatelem“ v tomto vesmíru tedy budete-li veliký jako „lívanec galaxií“ tedy budete-li sám velký jako 90% vesmíru, bude se také zbytek vesmíru rozpínat ?, anebo se bude vše co v tom vesmíru „hmotní“ se zcvrkávat do zmenšujícího se metru ? do zcvrkávající se dimenze, což je kompaktifikování-svinovávání dimenze ?

ANON from: ANON [7.1.06 - 17:56]
SRNKA [7.1.06 - 14:10] ANON: Prostor se nemůže rozpínat, to je jen geometrickej koncept. Vím, že Vy-Srnka jste na toto téma odpovídal, ale tenkrát bylo v debatě více osob a ony neodpovídaly. Dokonce i Vy jste odpovídal zcela jinak než směr otázky byl. Totiž páni fyzikové sami říkají, že prostor se mezi galaxiemi rozpíná přestože se uvnitř galaxie vůbec nerozpíná – já to kritizuji ale nemám s kým se o tom bavit. Dále páni fyzikové říkají i Vy pane, že existuje inflace časoprostoru, možná jen samotného prostoru což je r o z p í n á n í a Vy to tu nyní popíráte. Moje otázky jsou tedy na místě, „co se rozpíná“ zda metr, či roste počet bodů v metru atd. ony rejpavé ironické otázky na výrok „rozpínání vesmíru“. Prostor je vždycky spojen s nějakým hmotným prostředím, Já vím, že se rozpíná vesmír ten, v němž je hmota … a vím, že se rozpíná i vlivem existence hmoty samé, ale páni fyzikové toto zdůvodňují tak, že s tím nejsem spokojen. vzdálenosti v něm odměřuje střední vlnová délka jeho vibrací. Ale střední vlnová délka se mění podle velikosti pozorovatele a velikost pozorovatele se mění i podle volby jednotek …? anebo néé ? kde a jaká je universální jednotka ? Když se tyto zmenšujou, prostor jimi vymezený expanduje. ..takže právě tímto jste stanovil „jednotku“ pro vlnovou funkci a pak podle toho se „odměřuje“ expanze ? čeho expanze ? Před chvilkou jste řekl, že prostor neexpanduje, že je to jen geometrický efekt-koncept lidí. Podobně když se zahušťuje voda Říkáte, že „vzdálenosti prostředí se odměřují vlnovou délkou jeho vibrací“ – přesně toto jste řekl !…co to je to prostředí ? (podle mě je to 3D+3T) a tak říkáte že křik mámy se odměřuje řvaním mámy … nemyslíte, že je to nedostatečné vysvětlení ? Kde berete jednotku vlnové funkce ?, pro vlnovou funkci ? Ptám se proto, že říkáte, že se vlny vlnové funkce zmenšujou a tím prostor expanduje ??? (zvyšuje svoji hustotu třeba tak, že do ní přisypáváme sůl), rozteče vlny na hladině se zahušťujou. Rozteče vln se mohou zvětšovat a zmenšovat jedině poté, když je p ř e d e m stanovena jednotka a dokonce „neměnná jednotka“. Jenom v tomto auditu jsou asi tři moje příspěvky na toto téma ale nezodpovídají otázky na 100% včetně obrázků a animací, takže nelžete, že ta otázka nebyla zodpovězená.

a opět už potřetí se ptám, zda obnovíte normální SVOBODNY můj přístup na Vaše audítko jak to bylo předtím abych nemusel chidit jako ANON ?

SRNKA from: SRNKA [7.1.06 - 14:10]
ANON: Prostor se nemůže rozpínat, to je jen geometrickej koncept. Prostor je vždycky spojen s nějakým hmotným prostředím, vzdálenosti v něm odměřuje střední vlnová délka jeho vibrací. Když se tyto zmenšujou, prostor jimi vymezený expanduje. Podobně když se zahušťuje voda (zvyšuje svoji hustotu třeba tak, že do ní přisypáváme sůl), rozteče vlny na hladině se zahušťujou. Jenom v tomto auditu jsou asi tři moje příspěvky na toto téma včetně obrázků a animací, takže nelžete, že ta otázka nebyla zodpovězená.

NOFACE from: NOFACE [7.1.06 - 11:12]


NOFACE from: NOFACE [7.1.06 - 11:12]
ANON - rozpinanie priestoru je ako natahovanie svetra, a ciernu dieru si mozes predstavit ako dieru v tom svetri :)

NOFACE from: NOFACE [7.1.06 - 10:48]
Animacia pohybu ciernej diery.

ANON from: ANON [7.1.06 - 10:11]
Stará ( NEZODPOVEZENA ) otázka ze starého podzimního MAGEA :
Kdo mi konečně hezky, přesvědčivě a rozumně řekne/vysvětlí : co to je „rozpínání prostoru“ ? To se „natahuje“ metr ?, to se v metru „doplňují“ nové body ?…anebo mezery mezi body ? …jak vlastně „roste“ metr ? Nezajímá mě „kam“ se rozpíná vesmír, ale „co“ se rozpíná… v metru a jak ?

Druhá stará otázka : z čeho je černá díra ? ( z neutronů ? anebo protonů anebo ze zlata ? a bílkovin ? ...proč není z fotonů ? nebo z neutrin ? Že by byla z stlačených kvarků coby rozklíženych baryonů ? .... ? A jak se v černé díře jeví, chová prostoročas ? a je tam vůbec nějaký ?
To jsou otázky ... Vy pořád řešíte jen tvar černé díry a účinky, nic víc )
Je mi jasné že SRNKA demokraticky mě smaže ( mě blbce s tupými otázkami a demokraticky ponechá 50 z 327mi reakcí svých korespondentů ....,což zůstane jen v mých archívech jako důkaz jeho demokratického chování )

SRNKA from: SRNKA [6.1.06 - 21:33]
NOFACE: No, to by znamenalo, že černá díra mrká jako pulsary...

NOFACE from: NOFACE [6.1.06 - 20:21]



To ma byt akoze znazornenie dynamickej nestability ciernej diery (Kruskalov casopriestorovy diagram).

SRNKA from: SRNKA [6.1.06 - 18:04]

Fotovoltaický články - to není zdaleka jen křemík. Mnohem úspěšnější se může ukázat koncepce, využívající mikrokrystalický částice dalších polovodičů, např. oxidu titaničitýho, který jsou nabíjený energií, barviva, zachycenýho na jeho povrchu (tzv. Gratezelovy články). Takový bariva můžou bejt velice levný (známej ftalocyanin je tmavomodrá barva známá z propisovaček a CDR médií) a současně jsou extrémně stabilní (jistě víte jak vypadá vyšisovanej plakát po několika letech - jediná zbývající barva je modrá, ktrou tvoří právě ftalocyanin). Ftalocyanin je jednou z chemicky nejodolnějších organických látek a je to chemicky velmi podobná chlorofylu (zelenýmu listovýmu barvivu), akorád místo hořčíku obsahuje jiný kovy, např. měď nebo křemík.

Na obrázku nahoře je experimentální 22 W solární panel 0,6 x 0,9 m, vyráběnej v Austrálii Gratezolovou technologíí, s účinností kolem 5%. To není tak špatné, protože podobnou účinnost mají články napařovaným (amorfním) křemíkem, kterí jsou výrobně o dost náročnejší.



NOFACE from: NOFACE [6.1.06 - 10:32]
SRNKE - nadherny fraktal.

SRNKA from: SRNKA [4.1.06 - 22:43]

Ukázka tzv. stromovejch fraktálů který vznikaj jako důsledek videofeedbacku mezi dvěma monitorama s prokládaným řádkováním a polopropustnym zrcadlem. Tady najdete interaktivní Flash animaci pro jejich generování.



SRNKA from: SRNKA [4.1.06 - 22:30]

Co se stane, když namíříte kameru na monitor? Vznikne tzv. videofeedback, čili pozitivní zpětná vazba se zpožděním, který závisí na celý řadě faktorů. Jde ji využít k různejm zajímavejm videoperfomancím v reálným čase při generování fraktálů a k simulacím chaosu a buněčnejm automatům. Celej systém jde vylepšir přidáním zrcadel...




SRNKA from: SRNKA [4.1.06 - 21:29]

Ukázka propagace dvou vlnovejch balíků proti sobě (video nastartujete přejetím myší). Podobným způsobem se šířej všechny bosonové částice, můžou se vzájemně prostupovat bez ohledu na Pauliho vylučovací princip, kterej zakazuje výskyt dvou částic na jednom místě. Interaktivně si můžete vyzkoušet vektorovou animaci v DHTML (vyžaduje MSIE, jde ladit tažením myši přes strunu a zdroje kmitů vodorovným a svislým směrem). Další videa k vlnový mechanice naleznete zde.



SRNKA from: SRNKA [4.1.06 - 21:03]
Todle je hezká demonstrace tzv. hydrodynamickýho paradoxu, na jehož základě se může vznášet míček na fontáně, nebo na ústí zahradní hadice při kropení, apod..

Pokus v obráceným uspořádání si můžete jednoduše vyzkoušet tak, že budete napouštět vodu na pinpongovej míček v dřezu. Můžete taky zkusit odšroubovat růžici od ruční sprchy - získáte tím pramínek, na kterým můžete zkusit pinpogovej míček balancovat. Zkuste postrčit pinpongovej míček do výlevky, když naplníte umyvadlo nebo vanu vodou - míček bude rotovat v odtoku a hlasitě přitom vrčet.

SRNKA from: SRNKA [4.1.06 - 20:50]
Video blesku (po přejetí myší)... Další on-line animace s fyzikální tématikou zde



SRNKA from: SRNKA [4.1.06 - 17:59]

Je radioaktivita vidět? Pokud je vysoká, tak je skutečně možný ji spatřit pouhym okem. Na fotkách je plutoniová kuličková peleta, žhnoucí svou vlastní radioaktivitou v jádře rychlýho množivýho reaktoru. Radioaktivita se projevuje slabym modrým brzdným záření, který vydávaj částice, když se ve vzduchu brzdí na rychlost světla (tzv. Čerenkovovo záření). Ještě líp je to záření vidět na uranovejch palivovejch tyčích, vytaženejch z reaktoru do bazénu s vodou, ve kterým se nechá vyzářit hlavní podíl krátce žijících radioizotopů, který se při provozu v uranu v palivu nahromadily.

Download now Pellet of plutonium

K dispozici jsou i zážitky lidí, který přišli krátkodobě do styku s vysokou dávkou radioaktivity. Při zavření očí je cítit, jak vám fluoreskuje oční pozadí, ve vzduchu je cítit zápach ozónu a v puse kovová pachuť, jako když olizujete baterii. Exponovaný vojáci při jadernejch zkouškách údajně zahlídli při záblesku stíny kostí svejch rukou na sítnici, pokud měli dlaně složený na zátylku a leželi zády k výbuchu, jak zněji oficiální vojenský předpisy. Pokud máte v puse kovovou plombu, kovový chuti se nezbavíte, protože se v ní vytvoří indukovaná radioaktivita a je nutný ji vytáhnout, dřiv než způsobí vředy a rakovinu jazyka. Tak vysoký dávky radioaktivity je ovšem možný snést jen několik vteřin bez trvalýho poškození zdraví.

SRNKA from: SRNKA [4.1.06 - 17:36]
Detail žárovky 30x a 100x zvětšenej elektronovym mikroskopem a uměle vobarvenej. Vlákno je svinutý do dvojitý spirály, aby se tak snadno nechladilo plynem v žárovce a je z wolframu, podpůrná smyčka je z levnějšího a tažnějšího molybdenu. Tlustej přívodní drát je ocelovej, na povrchu niklovanej a poměděnej, aby šel zatavit vzduchotěsně do skla. Teplota vlákna za provozu je asi 2300 - 2500 °C.

Download now Download now



SRNKA from: SRNKA [2.1.06 - 10:40]
NOFACE: Minimalistickej úvod do neuronovejch sítí sem kdysi napsal tady..



NOFACE from: NOFACE [2.1.06 - 02:51]
http://rfhs8012.fh-regensburg.de/~saj39122/jfroehl/diplom/e-12-text.html //typy neuronovych sieti
http://rfhs8012.fh-regensburg.de/~saj39122/jfroehl/diplom/e-sample-descriptxion.html //java aplet, ktory pocita problem cestujuceho obchodnika v 3D

SRNKA from: SRNKA [1.1.06 - 17:50]

Pokud máte po ruce polarizační fólii, můžete se přes ni zkusit podívat na celofán, zjistíte přitom, že i bezbarvá celofánová fólie bude hýřit barvama. Celofán je čistá celulóza, základní součást dřeva a papíru, chemicky zpracovaná do formy průhlednejch fólií. Ty jsou tvořený dlouhejma spirálovitejma žetězcema  a proto vykazujou tzv. dvojlom, rychlost polarizovaný světla závisí na směru, ve kterým dopadá na vrstvu celulózy, podobně jako rychlost běhu brambořištěm bude záviset na tom, zda si vyberete směr kolmo nebo podíl brázd. Rozdíl v rychlostech  světla je přičina interferenčních jevů, podobně jako na mejdlový bublině, proto fólie prosvítá v polarizovaným světle barevně.

Uvedenej jev lze využít i jinak - Keigo Iizuka z University of Toronto v Kanadě objevil, že pokud se na obraz na LCD monitoru přiloží celofánová fólie a výsledek se pozoruje polarizačníma bejlema s navzájem kolmejma fóliema, dojde k posunu obrazů, takže i obyčejnej LCD monitor bde působit prostorovým dojmem. Ten efekt není novej, ale až doposud se k posunu obrazů používal drahá půlvlnová interferenční fólie, schopná posunut obraz právě o polovinu vlnový délky. Zpoždění světla v celofánu dokáže tuhle fólii nahradit mnohem levnějším materiálem, takže si 3D displej může vyzkoušet každej, kdo má poruce polarizační fólii podle návodu na internetu.



SRNKA from: SRNKA [1.1.06 - 15:15]

Revoluce v kuchyni - automat pro vaření vajec naměkko

Naplňte nádržku vodou a do držáku umístěte vejce (rameno můžete kvůli bezpečnosti otočit do svislé polohy). Větší váha je nyní díky nádržce na kratší polovině ramena. Vejce se musí celé ponořit do vody a řetízek přitom zůstává povolený. Voda začne vytékat z nádržky a vajíčko se pomalu vynořuje z vody. Jakmile ale vyvažovací zařízení klesne pod horizontální rovinu, olůvko sklouzne na konec drátku a vajíčko z vody vytáhne (princip páky). Abyste se stali mistry ve vaření vajec natvrdo, nahniličko a naměkko, musíte systém nastavit tak, aby v rovnovážné poloze zůstával 4 minuty (po tu dobu musí z nádržky vytékat voda). Jakmile se vám to podaří, můžete na vyvažovacím zařízením udělat pro olůvko rysku rovnovážné polohy. Posouváním olůvka ke konci ramene volíte „více naměkko“, ke středu naopak „natvrdo“.



SRNKA from: SRNKA [1.1.06 - 10:43]

Řešení SplashPower nevyžaduje, aby byl při nabíjení mobil připojen k nabíječce kabelem.



SRNKA from: SRNKA [31.12.05 - 20:42]
NOFACE: Ne, z kolapsu vesmíru. Vibrace vakua (deformace časoprostoru) mají hmotu, snažej se zahušťovat vlastní vahou a přitom roste jejich intenzita. Podobně jako když gravitačně kolabuje hvězda, taky houstne a současně se zahřívá - naše vakuum se pak chová jako materiál tý hvězdy.

SRNKA from: SRNKA [31.12.05 - 20:38]

Stránka se zajímavý akustický výzkumy, jako třeba Závislost výšky tónu na tloušťce ledu.
Tlustá vstva ledu vydává při dopadu hlubší tón. Vpravo je pro změnu hlasitost zvuku různejch druhů vysavačů...

kurva  

Zvuk silnějšího ledu (755 kB)  Zvuk velmi tenkého ledu (168 kB ) Chůze po zmrzlém sněhu (862 kB)


NOFACE from: NOFACE [31.12.05 - 20:25]
takze z casu.

SRNKA from: SRNKA [31.12.05 - 15:01]
NOFACE: Z vibrací vakua, stejně jako pylový zrníčka berou energii k Brownově pohybu z pohybu prostředí. A vakuum je bere z gravitačního kolapsu vesmíru.

NOFACE from: NOFACE [31.12.05 - 14:32]
mna by zaujimalo, odkial beru take castice energiu na pohyb.

SRNKA from: SRNKA [31.12.05 - 10:46]
Na tomhle Java appletu si mužete vyzkoušet, že vlny s krátkou vlnovou délkou procházej překážkama hůř, protože se na nich víc rozptylujou. Závislost rozptylu na vlnový délce světla je příčinou namodralýho zbarvení oblohy a vody v tlustší vrstvě, protože červená složka světla prochází prachovejma částicema a fluktuacema hustoty v atmosféře lehčejc (tzv. Rayleighův rozptyl je příčinou červánků). Příchod deštivýho období se projevuje zvýšenou kondenzací vodních par v atmosféře a rozptylem světla na nich, proto silný červánky obvykle zvěstujou déšť.



Klepnutím na applet si můžete ve vlnách vytvořit vlastní překážky, popř. kliknutím a tažením myši vytvořit vodivou cestičky (klávesou F5 stránku reloadujete a obnovíte tak původní stav). Energie přenášená vlnami je nepřímo úměrná vlnový délce, pokud vytvoříme v prostředí vodivou cestu, kterou se vlny šíří pomaleji, funguje dráha jako prostor pro přednostní šíření vln. Proto se např. při výbuchu pod hladinou většina energie rozptyluje pomocí vlny na hladině, ačkoliv se zde energie šíří mnohem pomaleji. To je mj. princip, jakým se při svinování dimenzí a tvoření "hladin" ve vakuu tvořej nový dráhy (dimenze) pro šíření energie.

SRNKA from: SRNKA [31.12.05 - 08:12]

Atomy stroncia se při hluboký teplotě (pod 250 nK) v šesti zkříženejch paprscích laseru samovolně uspořádávaj do umělýho krystalu ve tvaru kostky, modře svítěj a pohybujou se přitom rychlosti 10 - 15 cm/sec. Svícením na atomy dojde paradoxně k jejich ochlazení - fór je v tom, že světlo laseru má přesně vyladěnou vlnovou délku, která je průběžně udržovaná těsně nižší, než odpovídá vlnový délce, na který ionty absorbujou. Pak záleží už i na jejich relativní rychlosti: atomy který se pohybujou proti světlu laseru maji větší šanci, že zachytěj jeho světlo. Jelikož foton je pak atomem vyzářenej v náhodným směru, střední rychlost atomu se sníží a pak stačí celej proces zopakovat, aby došlo k téměř úplnýmu zastavení pohybu atomu.

eight atoms forming cube more atoms are added to form the cube atoms  at corners, midpoints, and centers of cube faces to form cube

Silně chlazený atomy samovolně vytvářej obláčky, který se chovaj jako jedinej vlnící se atom- vzájemě kmitaj a vyměňujou si přitom jednotlivý atomy, tvoří tzv. bosonový kondenzát. Každej obláček obsahuje jen několik stovek tisíc atomů stroncia - atomy v něm jsou slepený do dvojic pouze slabejma spin-spinovejma interakcema, způsobený vnitřní rotací elektronů, proto stačí nepatrný zvýšení teploty a tahle zvláštní struktura se rozpadne. Princip laserového ochlazování si můžete vyzkoušet na přiloženém Java appletu.



NOFACE from: NOFACE [31.12.05 - 02:08]
TIGERWARE - zivot sa pokusa vyvijat vsetkymi smermi, to co prezije, sa moze vyvijat znova vsetkymi smermi a tak dalej.

SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 21:05]

Pelamis je vlnolamovej konvertor pro získávání energie z mořskejch vln. Obrázky dole tvořej linky na videa z modelu provozní velikosti - vpravo dole je test hydraulický jednotky, která se používá pro konverzi mechanický energie na elektrickou.

 



TIGERWARE from: TIGERWARE [30.12.05 - 20:44]
ano, je to neco noveho ... krok dal ... proc se bat rakoviny?

SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 20:41]
TIGERWARE: Spíš je to selhání mechanismu, který v organismu regulujou regenerativní dělení a množení buněk.

TIGERWARE from: TIGERWARE [30.12.05 - 20:04]
a neni rakovina vlastne mutace nekam dal? evoluce?

SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 20:00]

Leksellův gamma nůž (LGN) je technologie nahrazující klasickou operaci při odstraňování nitrolebních lézí (nádorů, cévních malformací) a vyrábí ho jako jediná na světě fa. ELEKTA ve Švédsku. První LGN se 179 zdroji záření byl instalován pro experimentální účely ve Stockholmu v 60. letech. Teprve v roce 1974 byl instalován druhej LGN, taky ve Stockholmu, použitelný k léčbě.  LGN se skládá z radiační jednotky ukrývající 201 zdrojů gama záření sbíhajících se do jednoho ohniska, čtyřmi vyměnitelnými kolimačními helmicemi a stabilizačním lůžkem. Princip LGN je docela jednoduchej - jde o ocelovou helmici vybavenou sadou zářičů, které vytvářejí průměr ohniska 4, 8, 14 nebo 18 mm. Pokud je oblast v blízkosti kritických struktur, jako je třeba oční čočka, oční nerv nebo mozkový kmen, je možné tvar ohniska modifikovat tak, aby kritické místo nezasáhlo zaslepením některých z 201 zdrojů záření wolframovými zátkami, tzv. plugy. Zdrojem gama záření je radionuklid 60Co, cyklus výměny kobaltových zdrojů gamma záření je necelých 7 let a dovážej se z USA. LGN lze v případě nouze odstavit pěti možnými způsoby. 



SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 19:07]

Zkuste chytit neviditelné záření. Potřebujete k tomu kus suchého ledu (dosáhne teploty - 30 °C, obyčejný led s 0 °C je příliš "teplý"), líh, čistou zavařovací sklenici s plechovým uzávěrem, filtrační papír, černý samet a silný zdroj světla. Pokus je třeba provádět v zatemněné místnosti. Z černého sametu vystřihněte kolečko a vlepte ho dovnitř plechového víčka od sklenice. Na dno zavařovací sklenice vlepte kolečko vystřižené z filtračního papíru. Pak do sklenice nakapejte tolik lihu, aby se papír nasytil, ale nedělaly se loužičky. Sklenici pevně uzavřete a postavte ji víčkem dolů na kus suchého ledu. Zhasněte a v naprosté temnotě posviťte z boku na sklenici. Trpělivě počkejte několik minut, než se z lihových par ve sklenici vytvoří lehounká mlha.

Budete-li mít štěstí, objeví se v kuželu světla poblíž černého dna občas bílá stopa. Právě jste na vlastní oči viděli neviditelné kosmické záření, které prošlo vaší experimentální mlžnou komorou. Přesněji řečeno, viděli jste dráhu, kterou částice prolétla. Ionty vzniklé průletem ionizující částice se staly kondenzačními jádry, na kterých se srazila pára, a dráha částice vytvořená z droboulinkých kapiček kapaliny se tak stala viditelnou. Video na obrázku obsahuje spoustu částic vyletujících z radioaktivního zářiče, kterej lze např. získat za hlásíče kouře, nebo ze svítících ručiček leteckýho přístroje či starýho budíku.



SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 18:35]

Těleso turbíny ve strojovně JE Temelín je dlouhý 60 m a v plným provozu má 3000 otáček/minutu. Největší turbína na světě pochází taky z Plzeňský Škodovky a pohání 1500 MW blok francouzský jaderný elektrárny Chooz B.



SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 18:19]

Pořiďte si magnetickej urychlovač částic....



NOFACE from: NOFACE [30.12.05 - 17:55]
PGS == GPS :)

NOFACE from: NOFACE [30.12.05 - 17:55]
SRNKA - ten robot na tu solarnu energiu je dobry, keby sa to dalo ovladat cez PGS, tak by to bolo vhodne na robenie streemov na nudaplazach cez nejaku webkameru s dobrym zoomom. tam by bolo potom vhodne popracovat na systeme ktory by eliminoval vplyv vln na zaber. :)

KISMET from: KISMET [30.12.05 - 11:52]
... křivky prstů ruky a jejich otisku ?

TIGERWARE from: TIGERWARE [30.12.05 - 09:35]
udelej mi pocitacovej model sahnuti si na divci prso ... porovnam krivky

SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 09:23]

Počítačovej model srážky dvou galaxií se od předchozích liší tím, že bere v úvahu tlak záření, který vzníká při srážce a výsledek rozmetá. Spíš než co jiného je dokladem toho, že spočítat de cokoliv, pokud je k dispozici dost výpočetního času - ale je to aspoň hezký a barevný..... Link pod animací vede na 40 MB video v původním rozlišení.



TIGERWARE from: TIGERWARE [30.12.05 - 07:07]
vsak ja jsem si nakonec sahnul ... ale TEN POCIT

SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 07:02]

Download now Download now

První průmyslově vyráběná žárovka s uhlíkovým vláknem a životností asi 2000 hodin, patentovaná v roce 1900. Thomas Alva Edison (1847-1931) do jejího vývoje investoval 50,000 dolarů a během jednoho roku zorganizoval 6000 pokusů, který vedly k vývoji uhlíkovýho vlákna s přijatelnou životností. Naživo u nás bylo možný spatřit původní uhlíkový žárovky jako součást expozice betlému ve východočeskejch Třebechovicích.

TIGERWARE: Neboj, je to podobný, jako když se šahá ženskejm na kozy...

TIGERWARE from: TIGERWARE [30.12.05 - 02:58]
SRNKA [29.12.05 - 08:05]: tak tohle jsme meli v baru na pultu a vzdycky jsem se na to bal sahnout :)

SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 18:29]

Teplovzdušnej Stirlingův motor představuje alternativní cestu k využití solární energie, v USA testovanou pod patronací prezidenta Bushe (11 MB MOV video)



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 17:09]

Prototypy modulárních robotickejch systémů, schopnejch tvořit libovolně velký celky

Samohybnej šestinohej brouk dokáže vyvinout vysokou rychlost. Vpravo je autonomní robot na solární pohon, schopnej pohybu napříč oceánem.

Tenhle robotík vypadá neohrabaně ale prostřednictvím umělý neuronový sítě dokáže přizpůsobit charakter "chůze" různýmu terénu tak, aby se po něm začal pohybovat co nejrychleji. Vpravo je průzkumnej robotickej systém se samonaváděcíma kamerama. Jeho dálkově řízený průzkumný jednotky jsou menší než plechovka od Coly.



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 16:39]

Tady už tak trochu končí sranda - spácháte-li přestupek, robotí hromotluk po vás skočí a lapne i s autem. Link vede na 540 kB MPEG video.



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 16:28]

Robotický systémy ve spojení s neuroprocesory pro dynamický ropoznávání obrazu hrajou hokej, chytaj míček nebo váleček...



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 16:13]
Jak by měly vznikat a udržovat sluneční skrvny se snaží znázornit sada animací sluneční orbitální družice SOHO. Mechanismus, jakým se udržujou pohromadě se trochu podobá gravitačnímu mechanismu tvorby elementárních částic, akorád místo gravitace zde vystupuje elektromagnetický pole víru vodivý plasmy.

Composite MDI white light/visualisation



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 15:04]

Nejjednodušší mechanický plavací zvíře má tři články a v silikonovým oleji je schopný plavat vlnivym pohybem rychlostí 12 cm/minutu. Do podobný kategorie patří mechanická baktérie, která má místo bičíku spirálovitej šroub a robostrider, čili mechanická vodoměrka, o kterejch sem se tu již zmiňoval. Obrázky níže jsou opět linky na videa.

       



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 14:40]

V infračerveným slunečním spektru tvoří hlavní podíl Fraunhoferovejch linií (viz SRNKA [29.12.05 - 10:11]) vzdušnej kyslík ze zemský atmosféry. Jeho spektrální čáry poznáte snadno, jelikož tvoří dublety. Kyslík je paramagnetickej a přechody jeho elektronů v atomovým obalu tvořej spektrální čáry, který podléhaj štěpení v důsledku precesního pohybu elektronovejch spinů v magnetickým poli samotnýho atomu kyslíku podobně jako se komíhá roztočená káča v přitažlivým poli země. Komíhavej pohyb elektronů způsobuje rozštěpení elektronovejch hladin na dvojice, tzv. dublety. Spektrální čáry jsou tudíž důkazem toho, že elektron není bodová částice, protože má vnitřní moment rotace, kterej se přičítá a odčítá k rotací elektronu kolem atomu.

V ultrafialový oblasti naopak sluneční spektrum vykazuje spoustu jemnej čar, z nichž většina patří spektru železa. Slunce je vzhledem je svýmu stáří hvězda druhý až třetí generace, která neni tvořená pouze vodíkem vzniklým bezprostředně po inflaci vesmíru, ale částečně i materiálem, kterej už byl jednou prohnanej fůzní reakcí  plynnýho vodíku při explozi supernovy, která obyčejně obsahuje hodně železa, který tvoří popel fůzních reakcí v konečným stádiu supernovy. Většina železa se při vzniku sluneční soustavy odstředivou silou dostala na okraj plynoprachový mlhoviny a vytvořila planety, ale část železa ve Slunci zvostala (podle některejch teorií slunce dokonce tvoří samotný kovový jádro původní supernovy) a je neustále vyvrhovaný v částicích solárního větru jako vysoce ionizovaný jádra atomů železa. Spektrální čáry nám tudíž můžou odhalit hodně informací i vzdálený historii hvězd.



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 14:37]
Umělej šnek vyvinutej na MIT má poodhalit záhadu šnečího plazení a stejně jako živej umí lízt po kolmejch stěnách. Ve vývoji je již jeho druhá generace - obrázky níž představujou linky na videa.



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 12:41]

Na astronomickejch zrcadlech byste se neměli válet - už proto, že je svou teplotou pěkně zdeformujete... Fotka je současně ukázka citlivosti technik, používanej pro proměřování jejich deformace.

Jenn lies on 8.4-meter LBT mirrorHer thermal impression locally changes the mirror's figure



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 10:35]

Při výrobě buřtguláše si můžete vyzkoušet jednoduchej pokus se samovolnym uspořádáním koleček salámu do pravidelný struktury na vodní hladině v důsledku působení kapilárních sil.



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 10:11]

Sluneční spektrum v rozmezí 296 -1300 nm v ultravysokým rozlišení (link pod obrázkem vede na 2,7 MB JPEG). Tmavý čáry sou tzv. Fraunhoferovy absorční linie a tvoří je především absorbce světla plyny ve sluneční atmosféře. Na jejich základě jde dokázat přítomnost celý řady prvků na Slunci ale i na dalších hvězdách.



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 09:56]
Při srážce težkejch částic vysokou rychlostí vzniká desetitisíce částic současně, který ale nejsou distribuovaný rovnoměrně, tvořej paprsky, tzv. "jety" (srovnej s výsledkem srážky vodních vírů při vyšší rychlosti). Analýza takovejch srážek zabere tisíce hodin počítačovýho času.

 

SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 09:50]

Glaserova bublinová komora je v principu jednoduchý zařízení, který tvoří nádoba s kapalným vodíkem (s příměsí neonu), obvykle obklopená cívkama tvořící rovnoměrný magnetický pole. Odčerpáváním vodíku pístem se v ní krátkodobě vytvoří takovej podtlak, aby vodík tvořil přehřátou kapalinu, která malým popudem přechází do varu. Ionizující částice, který do ní vletí pak tvoří dráhy řetízkovitejch bublinek, který jde snadno vyfotografovat a proměřovat. Na obrázku vprostřed je sprška gamma záření, který je doprovázený materializací na elektrony a pozitrony. Jejich dráhy v magnetickým poli končí kudrlinkama, protože částice mají opačnej EMG náboj. Animace vpravo zobrazuje mechanismus materializace gamma záření ve vakuu, kterej připomíná tvorbu dvojic vírů v kapalině, pokud do ní dopadne šplíchanec energie.

klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení klikni pro zvětšení



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 09:27]

Srovnání poměrný velikosti jasnejch hvězd na noční obloze. Tzv. rudej veleobr Antares v souhvězdí  Škorpiona má 8x větší průměr, než činí vzdálenost Země od Slunce (čili 8 x 150 milónů km). Má ale nízkou povrchovou teplotu a je úplně řiďoučkej, proto je jen 10 - 15x těžší než Slunce a vyzařuje asi 40.000x víc energie. Rigel je žhavej obr třídy B s povrchovou teplotou asi 20.000 °C star v souhvězdí Oriona. Má průměr šedesáti Sluncí, 15 - 20 x větší hmotnost a skoro 70 000 x vyšší svítivost (na Zemi by od Riegela v pozici Slunce dopadal příkon 100 MW/m2). Většinu takovejch obrovskejch hvězd čeká špatnej konec, protože časem explodujou jako supernovy.

Download now Download now

Vega je pátá nejjasnější hvězda oblohy (na obloze viditelný ze severní polokoule je třetí nejjasnější po Siriusu A a Arkturu) v souhvězdí Lyry, protože leží poměrně "blízko", vzdálená asi 25.3 světelnejch let od sluneční soustavy. Je to poměrně mladá hvězda, stará asi 350 mil. let a jako planeta Saturn je obklopená systémem prachovejch prstenců, ze kterejch se časem mužou začít tvořit planety. Je asi 3x větší než Slunce a svítí 60x jasnějc, protože má 2x vyšší povrchovou teplotu.



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 08:58]
Elektrickej náboj přitahuje nejen pevný předměty, ale i kapaliny, jaxe můžete přesvědčit, když si hřebenem pročísnete suchý vlasy a nabitej hřeben pak přiblížíte k pramínku vody z vodovodu. Toho se využívá při tzv. elektrostatickým nanášení laků stříkáním, protože kapičky nabítý kapaliny dokážou pokrýt i těžko přístupný místa. Nanášení laku v elektrickým poli dobře využije materiál i při sprejování tak řídký mřížky jako je např. drátěnej plot.

 

SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 08:13]

Počítačová simulace kvantově mechanickejch vln a jejich interference názorně ukazuje, jak je energie hmotnejch částic skládaná z tisíců drobnejch vibrací vakua. Základní kvantově mechanický jevy (pohyb částice v potenciálový jámě, tunelování přes bariéru nebo její rozklad na dvojštěrbině) si můžete názorně prostudovat na tomhle interaktivním Java appletu.

Download now Quantum waves



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 08:05]

Tzv. plazmovej míč slouží často jako dynamickej dekorativní předmět a tvoři ho skleněná koule, do který zasahuje elektroda nabitá na vysokofrekvenční střídavý napětí. Sklo je lehce elektricky vodivý a proto pro střídavý napětí představuje desku kondenzátoru, přes kterej se elektromagnetický vlny vyzařujou do okolí. Procházející proud je zvýrazněnej mihotajícími se provazci zředěný plasmy, protože ionizovanej plyn je vodivější než okolí a proud se nešíří rovnoměrně. Za normálního tlaku ale plyny voději málo a efekt je nevýraznej (viz obr. níže), protože se ionizovaný atomy svý energie zbavujou vzájemnejma srážkama rychlejc, než se stačí energie vyzářit v podobě fotonů. Výjimku tvoří hélium, který je natolik lehký, že se chová jako vzduch při desetinovým tlaku, proto se koule občas plní héliem. Žárovka obsahuje směs dusíku a argonu pdo sníženým tlakem, aby se při zahřátí nenatlakovala, proto jde  sršení  plazmový koule pozorovat i v žárovce připojený na vysokofrekvenční zdroj vysokýho napětí.

bulb2.jpg (19339 bytes)[fishbowl of argon with Tesla coil dipped inside] Download now



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 07:42]
Na fotografii ze severního Finska v období polárního léta je dobře vidět šedomodrej pás, odpovídající stínu, kterej vrhá planeta Země do atmosféry. Nad pásem tmavýho stínu je vidět Měsíc, kterej se zdá značně menší, než v reálu, páč fotka se nedá tak snadno oblbnout známým perspektivním optickým klamem, podle kterýho objekty poblíž horizontu zdaji větší, než v nadhlavníku. Skutečnej poměr velikostí Země a Měsíce je vidět na obrázku vpravo, průměr Měsíce ve skutečnosti neni o moc větší, než velikost Číny. Na sérii fotek ze severoamerickýho Seattle je vidět, že relativní velikost Měsíce ve skutečnosti nezávisí na jeho výšce na d horizontem.

 

See Explanation.  Clicking on the picture will download
 the highest resolution version available.  

SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 07:25]

Takhle vypadal Albert Einstein (1879-1955), když mu bylo čtrnáct a v době, kdy publikoval svoji stěžejní práci o obecný teorii relativity koncem roku 1915 ve věku 35 let..

Download now Download now

Ačkoliv Albert do tří let nepromluvil ani slovo, později si často pro sebe potichu opakoval slova a věty. I v pubertě Alebert s projevy zřejmýho autismu (známky Aspergerova syndromu) působil jako samotářskej, tvrdohlavej a neustále lehce zasněnej patron a na otázky odpovídal teprve, když si je dokonale promyslel. Ačkoliv neměl s výjimkou pár přemětů zdaleka tak špatnej prospěch, jaxe o něm traduje, měl  u svejch učitelů na katolický základní škole pověst retarda, kterýmu se musí všechno opakovat několikrát a u spolužáků byl šikanovanej pro svej židovskej původ. On sám jim despekt později oplácel v předmětech, ve kterejch vynikal, takže ho nakonec z Luitpoldova gymnázia v Mnichově vyhodili pro rozvracení kázně a autority. Zřejmě dědičný vlohy k schizofrenii se naplno projevily u Einsteinových synů Hanse Alberta a Eduarda. Níže je několik nejznámějších výroků A. Einsteina.



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 06:57]

Že je bílý světlo ve skutečnosti tvořený smísením barevnýho světla různý vlnový délky dokazoval už Newton na kotouči pokrytým barevnejma výsečema. Roztočením kotouče se barvy smíchaj a my uvidíme akorád výslednou barvu. Různý barvy maj ale na sítnici různej dosvit, na žlutozelenou barvu je oko nejcitlivější a po zhasnutí ho vnímá nejdéle. Proto se světlo rtuťový výbojky, který obsahuje několik čar v žlutý, zelený i modrý oblasti (viz ukázky spekter o pár příspěfků dál...) projevuje nepříjemný žlutý pableskama, když ho sledujeme při mrkání nebo rychlejch pohybech hlavy. Podobně jde rozlišit barvy luminoforů některejch míň kvalitních zářivek.

Download now Download now



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 06:44]

Některý kytky se nespokojujou s pasívní reklamou a v ultrafialovým světle výrazně svítěj. Hmyz tak snadno rozpozná nektar i na květech, který vnímáme jako docela nenápadný (např. květy bílýho bezu). Fluorescence je navíc jev, kterej lze snadno zhášet změnou složení buněčnýho roztoku a rychle zaniká při opylení. Kytky tak velmi pružně reagujou na svý opylení a vypínaj signalizaci, jakmile přestane bejt potřeba a tím umožněj, aby se hmyz přednostně věnoval neopylenejm květům. Na obrázku níž jsou drobný zelenavý kvítky nenápadnýho plevele jménem děhel lesní, jaxe jeví ve světle s postupně klesající vlnovou délkou.

Angelica sylvestris. Visible lightAngelica sylvestris. UV lightAngelica sylvestis. UV lfluorescence

Konkurenční boj kytek na poli barev a světel některejm druhům umožňuje využívat pro útočnou strategii. Listy masožravejch rosnatek sou na pohled nenápadný, ale hmyz už na dálku lákaj vůní a fluorescencí lepkavý šťávy, kterou obsahujou chlupy, kterýma jsou pokrytý. Štáva ovšem neobsahuje nektar, ale trávicí roztok s enzymama, kterej mlsnej hmyz rychle rozpustěj.

Drosera longifolia. Visible lightDrosera longifolia. Leaf. UV fluorescence



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 06:26]
Hmyz má malý voči a kvůli nízkýmu počtu zrakovejch buněk vidí svět jen rozmazaně jako pixelovou mapu. Jeho zrak ale má oproti lidskýmu voku přinejmenšim dvě výhody - jednak vnímá i ultrafialový světlo a rozeznává tak mnohem větší počet barev. Např. řada kytek má při zahájení květení uprostřed květů barevný fleky, který sou vidět jen pod UV světlem. Hmyz tak snadno pozná, že květy sou čerstvý a že obsahujou šťávu a podle fleků taky snadno najde místo, kde ta šťáva je. Např. na obrázku níž je dvojice fotek horský hvězdnicovitý kytky Prha arnica (Arnica angustifolia) v normálním a UV světle (zachycená na UV světlocitlivej film)

Arnica angustifolia (.alpina). Visible lightArnica angustifolia (A. alpina). Visible light

Další evoluční výhoda hmyzího voka je, že umí rozeznávat polarizovaný světlo. Např. hmyz (např. kobylky) se díky polarizovanýmu světlu orientujou v krajině, protože vodní hladina polarizuje světlo odrazem a brouci tudíž věděj, že tam nesmí přistát. Díky polarizovanýmu světlu včela cukr ve sladký šťávě doslova vidí, protože cukrovej roztok stáčí rovinu polarizovanýho světla a v polarizovaným světle hraje všema barvama. Tenhle efekt vykazuje nejen roztok cukru, ale i zrna škrobu a celulózy (celofán). Proto se celofánová fólie bude v polarizačním filtru jevit jako krásně barevná v závislosti na tlouštce. Hmyz tak může snadno na dálku odhadovat tloušťku průsvitnejch celulózovejch slupek a svoje šance se snima prokousat.

Optical activity Optical activity

Řada látek mění úhel, o kterej stáčí rovinu polarizovanýho světla pod mechanickým napětím. Skláři proto prohlížej svoje výrobky pod polarizačním filtem, aby zjistili zdroje případnýho pnutí a riziko prasknutí. Aj i architekti na plastikovejch modelech v polarizovaným světle občas studujou rozložení pnutí mostních konstrukcí a nosníků. Na obrázku dole je dobře vidět pnutí obrouček plastikovejch brejlí a umělohmotnýho křivítka v polarizovaným světle. Pokud nemáte zrovna po ruce polarizační filtr (polarizační fólii jde vybrat ze starýho LCD displeje), můžete si hru barev zviditelnit tím, že polystyrénovej předmět pozorujete pod ostrým úhlem v protisvětle - tím se světlo zpolarizuje odrazem a uvidíte duhový barvy.

Download now Download now



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 05:59]
Obrázek znázorňuje zaškrcení materiálu (tzv. necking) při tzv. únavovým lomu měděnýho drátu drátu (dobře je to ale vidět i na drátu hliníkovým). Jef je způsobenej tím, že při ohnutí dojde na jedný straně k popraskání materiálu miniaturníma trhlinama, který zabráněj jeho spojení při ohnutí na druhou stranu. Materiál se díky tomu při střídavým prohejbání na jedne straně lomu postupně protahuje a trhliny narůstaj, dokať se materiál nezlomí. Únavovýmu lomu podléhaj všechny kovy, kromě těch kor ušlechtilejch, který na povrchu prakticky netvořej oxidy (zlato, palladium).



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 05:46]

Aji jídlo muže posloužit k vědeckejm účelům. Na proužku želatiny seříznutým z ovocnýho dortu nebo porce šunky v aspiku a laserovým ukazovátku si snadno můžete vyzkoušet princip "vedení světla" světlovodným vláknem. Světelnej paprsek se přitom odráží od stěn světelnýho kabelu v důsledku odrazu pod mezním úhlem a udržuje tak svou dráhu ve vlákně po celou délku vlákna. Vedení světla vláknem se dál vylepšuje tím, že jádro vlákna tvoří materiál s vyšším indexem lomu, proto se paprsek světa uvnitř vlákna sám průběžně fokusuje do jeho středu.

Download now Download now



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 04:28]
Kdyby bylo vakuum úplně stejnorodý prostředí, vlny světla by se přes něj šířily jako vlny na rybníce. Změny hustoty vibrujícího vakua ale světelný vlny rozptylujou tak, že se prostorem šíří jako kvantový vlnový balíky - fotony. Jev si můžete přiblížit na Java appletu a je tím výraznější, čím víc se vlnová délka světla blíží vlnový délce základních vibrací vakua (tzv. Planckova délka, čili asi 10-31 metru). Je to ještě o 10-16 míň, než tvoří průměr protonu! Světlo takový vlnový délky by mělo neuvěřitelnou energii asi 10+24 GeV (tzv. GUT energie velkýho sjednocení, při kterým by zanikly rozdíly mezi všemi interacemi a zůstala jen gravitace - viz graf vpravo). V praxi to znamená, že jakmile vlnová délka světla klesne pod 10-12 metru, světlo (gamma záření) se chová spíš jako proud částeček - fotonů.

 

SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 03:59]
Následující sada animací zobrazuje, jaxe šíří světlo mezi dvěma nabitejma částicema přes torzní šestirozměrný vibrace vakua (tzv. abelovský poruchy). Prohejbání stěn kostek znázorňuje změny intenzity hustoty vakua a jeho gravitačního pole. Proto se mohou stěny kostek prohýbat "do sebe", jako kdyby vakuum tvořila hustá prostorová síť gravitačních smyček připomínající molitanovou pěnu. Vakuum se kmitá tím, že se její oka střídavě zavírají a roztahujou. Pod obrázkem najdete link na kvalitnější ale delší AVI animaci.

     

SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 03:46]
Obrázek Paulovy pasti pro udržování kvantově koherentních iontů v ultra zředěný a ochlazený vakuový plasmě. Elektrody udržující ionty v daným místě v prostoru jsou ty modré tyčky uprostřed a mají asi jeden mm v průměru. Optický stůl s kompletním zařízením pro chlazení a manipulaci s ionty je vpravo dole - kvantovej počítač zatím PC pro domácí použití moc nepřipomíná.

Rozsvícený vápníkové ionty v Paulově pasti svítí typickou červenou barvou vápníkovýho plamene - to znamená, že ionty jsou vybuzeny na horní excitovaný stav a za produkce fotonů přeskakují na stav základní. Celý řetízek iontů se chová jako kvantová vlna korálků na pružině a tyto společné vibrace lze využít pro přenos informace mezi libovolnými dvěma ionty. Tím dostaneme teoreticky možnost adresovat libovolné dva kvantovými bity. Vpravo je sestříhanej záznam společnýho pohybu iontů v pasti (vodorovná osa x je čas). Jedná se o dva mody, kdy se ionty jakoby (a) společně pohybují nebo (b) společně "dýchají".



SRNKA from: SRNKA [27.12.05 - 18:33]
Profesionálně zpracovaný video (63 MB AVI) fyzikálních experimentů a školních demonstrací s jednoduchejma pomůckama

   

SRNKA from: SRNKA [27.12.05 - 16:47]
Hezká demonstrace (cca 3,5 MB WMV video) tzv. Meissnerova jevu s použitím kousku YBaCuO supravodiče a neodymovýho magnetu. Při teplotách nad bodem varu kapalnýho dusíku (- 195,8 °C) se elektrony v materiálu začnou slepovat do dvojic v důsledku své vnitřní rotace podobně jako víry v kapalinách (tvořej tzv. Cooperovy páry). Tyto dvojice pak cestujou krystalickou mřížkou jako vlny a prakticky bez odporu (tvořej přitom dohromady jakousi elastickou kapalinu, tzv. bosonovej kondenzát). Princip prolejzání Cooperovejch párů krystalovou mřížkou si de znázornit na dvojici lyžařů, který překonávaj nerovnosti terénu spojený hulkama tak, že když jeden vystupuje do výšky, druhej ho tlačí a naopak. Prakticky si vznik a princip supravodivosti můžete vyzkoušet na DHTML appletu.

 

Sebemenší magnetický pole pak v materiálu vyvolává vířivý proudy tak silný, že působí jako magnetický pole elektromagnetu opačnýho směru a navzájem se odpuzujou, proto magnet nad supravodičem levituje, vznáší se. Postupem času část siločar do materiálu přece jen pronikne a pak se chovaj právě opačně, brání se vytažení ze supravodiče a při pokusu o zvednutí magnetu zvedá supravodič sebou. Magnet se tudíž chová, jako kdyby se bořil do hustýho medu. Na závěr pokusu je pěkně vidět, jak Messnerův efekt postupně zaniká tou měrou, jakou se materiál zahřívá na teplotu suprakritickýho přechodu. Tmavej štítek na začátku experimentu je speciální materiál z plastu, obsahujícího kapalný krystaly, účinkem magnetickejch siločar se vybarvuje.

SRNKA from: SRNKA [24.12.05 - 02:14]
NOFACE: No a teď? Jak vidíš, rotace pole je u všech částic (s výjimkou tý první vlevo) spárovaná, ale současně každá z částic je nepárovej případ svýho souseda vpravo....



Ve skutečnosti tzv. SUSY teorie (supersymetrie) předpokládá, že každej boson jde vyjádřit jako kombinace virtuálních fermionů a naopak. Bohužel situace neni tak úplně jednoduchá, protože počínaje svinutím do 3D se z částic stávaj trojrozměrný vírový kolečka (náčrtek nahoře je jejich řezem) a supersymetrický stavy se rozpadaj na tři víceméně rovnocenný - s kladným, záporným a neutrálním (čili žádným) nábojem. Proto vektorový bosony W+/W- Z existujou v trojím provedení a gluonů je dokonce devět (akorád jedna dvojice z těch deviti je supersymetrická, takže jich jde prakticky rozlišit jen osum).

NOFACE from: NOFACE [24.12.05 - 02:07]




NOFACE from: NOFACE [24.12.05 - 01:16]
no foton bude asi niede v strede na tej 0.

SRNKA from: SRNKA [24.12.05 - 01:01]

Fotky a videa z prvního přístání Američanů na Měsíci.

Armstrong v televizním přenosu pouští kladivo a peříčko, aby ukázal, že na Měsíci obojí dopadne stejně rychle..

SRNKA from: SRNKA [24.12.05 - 00:47]
McDonaldova observatoř patří Texaský univerzitě a sídlí v Davisových horách v severozápadním Texasu v nadmořské výšce 2600 m. Obsahuje mj. výkonnej laser pro telemetrický měření vzdálenosti Země-Měsíc s přesností na několik centimetrů pomocí koutovejch odražečů (tzv. retroreflektorů), který na Měsící před 32 lety instalovala posádka Apollo 11.



SRNKA from: SRNKA [23.12.05 - 23:22]
NOFACE: ..len castice s m=0... No ale pojem hmota je taky relativní, jakmile ty částice tvořej prostředí pro složitější vlny. Třeba neutrino je ve skutečosti velmi těžká částice, akorád plave mezi flukutacema vakua, který maj (v průměru) prakticky shodnej stupeň svinutí časoprostoru (6D). Neutrino je vůči nim vymezený jen topologicky, jako kvantovanej vírovej kroužek, proto je nepatrně těžší. Zkrátka pojem hmota částic pro pozorovatele přestává mít smysl jakmile je sám těma částicema tvořenej. A naopak - už samotnej fakt, že se vůči němu nejaká vlna pohybuje jí dává moment, setrvačnost, potažmo hmotnost, čili se začíná chovat jako hmotná částice v důsledku relativistickýho stáčení pole Lorentzovou transformací vůči pozorovateli. Tydle jevy sou docela běžný i v klasický mechanice, sou to všechno ostatně jen efekty skládání vln, šířících se vůči soubě různou vzájemnou rychlostí.

 

Vlny na vodní hladině se šířej různou rychlostí, podle toho, jako maj frekvenci. Pomalu kmitající vlny ve skutečnosti předbíhaj ty rychle kmitající s vysokou frekvencí. To je ve skutečnosti běžnej relativistickej efekt. Pokud jste muj výklad pochopili, zkuste vysvětlit ty závislosti vpravo (stačí jen ta červená závislost pro hloubkový vlny) relativistickou a klasickou mechanikou současně....

SRNKA from: SRNKA [23.12.05 - 23:11]
Vztah mezi bosonama a fermionama je ambivalentní - stejně jako se na výměnu fotonu můžeme dívat jak na šíření páru neutrino-antineutrino (částice-antičástice), můžeme na výměnu dvojice gluonů mezi protony a neutrony nahlížet jako na výměnu neutrálního pionu. Čili v tý řadě jsou jednotlivý členy tvořený jakoby dvojicema virtuálních částic předchozích členů řadu. Bohužel, s rostoucím počtem členů řady se situace komplikuje, protože vznikaj i směsný interakce mezi vzdálenějšíma členama řady a počet možnejch kombinací pochopitelně narůstá. Nicméně ten základní princip výroby bosonů z fermionů (a obráceně) jejich spárováním v důsledku narušení symetrie zůstavá zachovanej. Proto se na každej systém částic můžeme dívat jako na prostředí, kterým se šířej vlny vznikající vzájemnou interakcí částic - a obráceně, částice jde považovat za útvary vznikající vzájemnou interakcí vln. Proto na mým obrázku nelze jednoznačně říct, zda prostřední částice je neutrální fermion nebo polovina bosonu nějaký složený interakce. Závisí to na podmínkách (hustotě energie, s jakou je svinutá, čili frekvenci) - a taky postavení pozorovatele tý částice. Rychle se pohybující pozorovatel bude všechny bosony vnímat tak trochu jako pevný částice, konečně i o vlny na hladině si můžete nabít držku, když na ně spadnete v plný rychlosti z motorovýho člunu...



SRNKA from: SRNKA [23.12.05 - 22:49]
ANON: Samozřejmě, že mají - taky je v tý řadě umisťuju ZA částice s leptonovym nábojem. Všechny částice v tý řadě obsahujou svinutý dimenze a jejich interakce předchozích členů řady (čili vlevo). Gluon nemá náboj stejně jako jiný bosony, právě proto že je tvořenej dvojicema virtuálnách částic, který takovej náboj maj, ale navzájem si ho vyrušej. Čili to svinutí prostoru odpovídající slabý a EMG interakci obsahujou taky, proto sou v tý řadě umístěný tam, kde sou - akorád jeho účinky maji navzájem vyrušený vůči svýmu okolí. Ostatně schéma gluonů už sem sem nedávno dával, stačí zalistovat dozadu....

SRNKA from: SRNKA [23.12.05 - 22:09]
ANON: Neutrina sou úplně normální částice, akorád maj stupeň svinutí prakticky rovnej svinutí vakua, čili z jeho flukutací prakticky nevyčnívaj a pro světelný vlny jsou nezachytitelný podobně jako vírový kroužky pod hladinou neinteragujou s vlnama na hladině. Budou ale silně interagovat s vlnama pod hladinou, primárně s vektorovými bosony (obdoba zvukovejch vln pod hladinou vody). Graviton je ještě o dvě úrovně svinutí časoprostoru níž, než vektorový bosony, jediná částice se kteou interaguje je on sám, tvoří sám sobě boson i fermion současně. Je v podstatě jen balík vln časoprostoru, vykazující hmotnost, jinaxe se šíří jako vlna. Podle úrovně svinutí jde částice seřadit do řady: graviton -> Higgsův boson -> vektorovej boson -> částice s leptonovym nábojem -> foton -> částice s EMG nábojem -> gluon -> kvark.
NOFACE: Antičástice jsou stejný vírový kroužky, jako částice, akorád zrcadlově obrácený (s opačnou paritou), prostorem se tudíž pohybujou stejně, jako normální částice, akoríd maj opačnej spin. V tý zelený pružící kostce jedna z těch červenejch pneumatik představuje částice, druhá antičástice, foton může bejt z tohodle hlediska považovanej za neutrino a antineutrino, šířící se prostorem společně jako jediná částice rychlostí světla. To jim umožňuje právě to, že se pohybujou společně, takže se učinky jejich spinu (klidov hmotnost) vyrušej. Podobně i v bosonovejch kondenzátech částice s opačnými spiny tvořej dvojice (Cooperovy páry) a to jim umožňuje se prostředím pohybovat bez odporu a setrvačnosti jako bosony. Spin-spinový interaxe de pozorovat i na vodních vírech.



SRNKA from: SRNKA [23.12.05 - 11:14]
NOFACE: Fotony maj nulovou hmotnost, čili bych takový částice napřed rád viděl.... Světlo je deformace prostoročasu, v podstatě stejná jako normální částice, akorád v případě světla maj ty deformace spárovaný spiny. Nic se tudíž nemůže pohybovat rychlejc, než světlo, ať už je to hmotný nebo ne.

 

NOFACE from: NOFACE [23.12.05 - 08:26]
ak vsak existuju castice lahsie ako fotony, tie by sa mohli vediet pohybovat rychlejsie. Alebo sa mylim ?

SRNKA from: SRNKA [23.12.05 - 07:32]
Jakej je vztach kvantové mechaniky a teorie relativity? Obě teorie jsou správný, ale neúplný, protože si všímaj jinejch aspektů reality. Dvě ryby pod hladinou se mohou sledovat pouze pomocí vln, který se od nich šíří po hladině navzájem, a přitom výsledek každého z pozorvání může být odlišnej. První ryba vidí obraz druhý deformovanej hladinou. V důsledku pohybu dochází k zvlnění hladiny, tím se prostor pro šíření informace "natáhne" a obraz ryby se bude jevit deformovanej a posunutej směrem do infračervený oblasti. Je jasný, že tenhle efekt bude tím výraznější, čím bude druhá ryba těžší, nebo čím se bude pohybovat vůči první rychlejc. Je to vlastně důsledek faktu, že veškerá energie, světlo i gravitace samotná je přenášená vlněnim časoprostoru konečnou rychlostí, rychlostí světla (c = 3x10E8 m/s).

Kvantová ryba nebude vnímat druhou ryby jako celek, ale bude si všímat interference jejího obrazu zprostředkovaného vlněním hladiny s vlnami, které tvoří samotný prostředí vody. Ten efekt bude tím vyraznější, čím bude druhá ryba lehčí, nebo pokud bude v klidu. Tehdy se bude jí bude poloha druhý ryby jevit rozmazaná na základě Heisenbergova principu neurčitosti. Je vlastně důsledkem faktu, že celej vesmír, voda i obě ryby sou tvořený vlněním časoprostoru, který má určitou nenulovou vlnovou délku (Planckova délka, cca 10E-31m).
Vidíme tedy, že obě teorie jsou jistou aproximací reality v mezních případech, který jde vyjádřit hustotou energie. Ačkoliv jejich omezení má ty samý příčiny, sou ty příčiny současně aji důvodem neslučitelnosti obou teorií v oblasti vysokejch nebo nízkejch energií.

SRNKA from: SRNKA [23.12.05 - 04:34]
Ačkolif kvarků je známo šest druhů odpovídající třem generacím částic, naprostá většina stabilní hmoty se skládá všehovšudy ze dvou druhů - kvarku typu d (down) a kvarku typu u (up). Pestrost chování atomů je daná tím, že každý z kvarků obsahuje od slabého i elektromagnetického náboje současně trochu a to v opačné polaritě - můžem si je představit jako nedokonale zavinutej spirálovitej věneček, kterej sám o sobě není stabilní. Jak z obrázku vyplývá, oba druhy kvarků nemaj svý náboje rozložený stejně - kvark typu down obsahuje víc elektromagnetického náboje (má EMG náboj 2/3), zatímco kvark typu up trochu víc leptonového (má EMG náboj 1/3). Jejich spojením po trojicích vznikne buďto kompletní elektromagnetický náboj (uzančně kladný, takové částici říkáme proton) se záporným nábojem slabé interakce, nebo neutrální částice, ale s kompletním kladným nábojem slabé interakce (tzv. neutron). Díky tomu se neutron a proton na malé vzdálenosti silně přitahujou (opačné náboje slabé interakce jsou silný, ale maj mají malý dosah), zatimco částice stejného typu se navzájem odpuzujou, proton s protonem již na dálku, zatímco neutron s neutronem teprve na malé vzdálenosti (poměr zakřivení pro obě helicity je asi 1:1000, čili vzájemně ovinutý kvarky v nukleonech tvořej pevný jadýrko, který má průměr 10E-18, zatimco průměr celýho protonu je asi 10E-15 m).

   

Tendle trik s nábojema vede k složitýmu chování směsi neutronů a protonů, který se navzájem na malých vzdálenostech přitahujou i vodpuzujou současně a tvořej tak kvarkovou kapalinu, ve který sou složky jednotlivejch částic navzájem pomíchaný do gluonovýho kondenzátu (viz prostřední obrázek). Takovej systém je nejstabilnější, pokud obsahuje stejnej počet neutronů jako protonů. Jádrům atomů s takovým poměrem říkáme nuklidy. Kapka nukleonový kapaliny se snaží zaujmout co nejmenší objem podobně jako kapka rtuti, má silný povrchový napětí. To vede k tomu, že příliš velká atomová jádra se stávaj nestabilní a jeví tendenci k rozpadu na dvě menší. Dvě malý jádra mají zase schopnost se navzájem spojit jako dvě malý kapky rtuti do jednoho, optimální hranici tvoří atomový číslo železa, který je z hledika jadernejch procesů nejstabilnější prvek. Při obou procesech se uvolní velký množství energie, fůzní proces je ale zřetelně termodynamicky výhodnější (viz graf). Proto se termonukleární syntézou vodíkovejch jader uvolní asi 200x víc energie, než štěpením udpovídajícího počtu jader uranu.

SRNKA from: SRNKA [22.12.05 - 08:13]

Zdroje ultrafialovýho světla (tzv. black light) sou oblibený na diskotékách, jelikož pod ním různý součásti oděvů pěkně fluoreskujou, prodávaj se i fluorescenční barvy pro podobný příležitosti, kterýma si můžete napatlat účes tak aby zeleně nebo fialově zářil apod. Taky některý živočichové pod UV světélkujou, zvlášť ty, jejichž povrch obsahuje keratin. Z podobnýho materiálu jsou u člověka tvořený pouze nehty, takže UV světlo na vás dokáže prozradit, zda máte řádně umytý pracky.

Scorpion under UV light at night - Hadrurus arizonensis



SRNKA from: SRNKA [22.12.05 - 07:52]

Pokud je tlak dostatečně vysokej, jsou ve spektrech plynů potlačený čáry spektra v oblasti vysokejch energií (atomy plynu nemaj čas se ionizovat a vzájemnýma srážkama svou energii ztrácej). Vysokotlaká xenonová výbojka má proto spektrum rozložený pěkně přes celou viditelnou oblast, ale pracovní tlaky dosahujou stovky atmosfér, proto je baňka z tavenýho křemene a elektrody jsou z čistýho wolframu. Celej vyzařovanej výkon může dosahovat až desítek kilowattů a je přitom soustředenej v několika krychlovejch milimetrech výboje!

 Download now

Xenonový lampy se používaj tam, kde je vyžadovanej bodovej zdroj intenzivního bílýho světla jinejma způsobama nedosažitelnej, např. v  protiletadlovejch reflektorech a osvětlovacích soustavách promítaček kinosálů. S xenonovejma lampama neni žádná prdel a pro jejich provoz platí přísný bezpečnostní pravidla, protože exploze takový lampy za provozu dokáže promítací místnost zdemolovat.



SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 22:43]

Takhle praskne při přefouknutí obyčejnej pouťovej balónek. za zmínku stojí, že třesk přitom způsobuje prasklá guma, která se smršťuje rychlostí mohonásobně vyšší než rychlost zvuku - balónkem stlačená oblast vzduchu za ten okamžik vůbec nestihne expandovat. Na obrázku vpravo je kondenzační zóna při průletu nadzvukový stíhačky F-18 ve chvíli, kdy právě překonává rychlost zvuku. Oblast sníženýho tlaku za rázovou vlnou přitom způsobuje adiabatický ochlazení doprovázený kondenzaci vodních par obsažených ve vzduchu (podobnou mlze, která se tvoří, když prudce odzátkujete šampus).

Figure 6. When a toy balloon bursts... Figure 4.  A U.S. Navy Blue Angel F-18 fighter...

TIGERWARE: No to záleží na situaci - když se na tebe řítí rozzuřenej TIGER, dal bych přednost ráži o něco větší....

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 22:01]

Mikrosekundová šlírová fotografe zviditelňuje zvukový a rázový vlny z výstřelu pistole ráže .22 palce. Metoda je velmi citlivá - v pravý části je vidět vzduch tetelící se teplem ruky a zbraně. Snímek z vysokorychlostního videa vpravo zachycuje jednotlivej výstřel ze samopalu AK-47 stínovou technikou.

Figure 10. Color schlieren and black-and-white shadowgraph techniques...

TIGERWARE: Si to nemyslim, ale vidim....:o) Podzvuková střela je třeba na tom žlutým obrázku vlevo nahoře - je celá skrytá v expandující zvukový vlně. I bez zvukový vlny jde rychlost střely odhadnout z vrcholovýho úhlu rázový vlny - jak je menší než 45 °, je rychlost střely zjevně nadzvuková...

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 21:50]

Schéma šlírový techniky pro záznam rázovejch vln dle Toplera. Vpravo je záznam výstřelu z 0.44 revolveru Magnum. Je dobře vidět zvuková vlna šířící se samostatně od palníku i ústí hlavně.

Figure 3. August Toepler’s schlieren apparatus... Figure 11. This full-scale schlieren image...

Dole je záznam výstřelu z pušky ráže 0,3 palce, střela má rychlost 2.5 Mach, čili násobek rychlosti zvuku. Vpravo je rázová vlna doprovázející výstřel z pistole ráže 0.45 bez a s použitím tlumiče.

Figure 1. High-speed photography freezes in time... Figure 12. Images from high-speed videos...



SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 21:48]

Tohle neni dokumentace zkoušky malý jaderný pumičky, jen fotky z testovacího výbuchu asi 5 kg důlní výbušniny. Tyče nastrkaný na lešení kolem nesou čidla měřící tlakovou vlnu a tepelný záření exploze.

Download now Download now

Na první z fotek je dobře vidět bílá kondenzační zóna (tzv. Wilsonův oblak), vzniklá prudkým poklesem tlaku za čelem rázový vlny. Podobná vlna je dobře vidět na snímcích termonukleárních bomb nebo při rázovým třesku nadzvukovejch letadel (viz niže)



SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 19:51]
Tyhle představy nejsou tak úplně docela nový, už před časem se objevovaly názory, že vlastně náš vesmír tvoří vnitřek nějakýho kolapsaru, gravastaru nebo černý díry, podobnýmu těm, který pozorujeme ve vzdálenejch oblastech vesmíru. Myslim ale, že na to, aby se vesmír začít dělat sám od sebe dceřinný vesmíry by se měl ještě několikrát inflačně zahustit. Z animace vyplývá, že by se přitom jeho hustota neměla měnit (modrá barva), což zatím rozhodně nepozorujeme. Takže černý díry, pokud existujou sou závislý na přísunu viditelný hmoty, samotná hustota vakua + tlak sousedního vesmíru k překonání topologickýho omezení daný principem minimální akce zřejmě ještě nestačí. A taky si myslim, že by černá díra, obsahující dceřinnej vesmír mohla mít navenek trochu větší hmotu, než maj gravastary, který pozorujem. Zdá se, že vesmír je zatím spíš v tom růžovým stavu, kdy se chystá k dalšímu kolapsu po několika málo prvních inflacích, protože počet dimenzí vakua, kterej se dá pozorovat třeba na počtu generací hmotnejch částic je poměrně nízkej (9 - 12). Chtělo by to, aby se toho modelu ujala nějaká parta matematiků a propočítala ho.

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 19:40]
NOFACE: No to je správnej postřech, správně by se ve vesmíru nemělo vyskytovat nic svinutějšího, než 6D - problém je, že zbytek vesmíru o tom "neví". A protože i to 6D vakuum má svoji váhu, stlačuje ten prostředek, takže v něm můžou existovat i hustší objekty, než je vakuum. Na tom je konečně založená moje hypotéza o původu veličiny čas a hmotnost, už jsem tady o ní několikrát psal. Vakuum sice klade dalšímu stlačování odpor, ale zbytek vesmíru ho drtí, takže se nakonec stejně zahušťuje (a ukazuje se, že stále rychleji a rychleji) - až se zhroutí dočista. A vznikne novej prázdnej prostor pro vznik novýho vesmíru. Hmota tvořená gravitačníma vlnama se chová trochu jinak, než hmota v klasickým slova smyslu, kde se její hustota i při nekonečným stlačení furt zachovává - ale její hustota založená na pojmu hustota výměny energie. Pokud ale dimenze budou stlačený a svinutý tak, že pro energii nebude výhodný se nikam šířit, vznikne z hlediska topologicky prázdnej prostor. Žádná energie, žádná pole, žádná hmota - a pojede se zase pěkně od začátku.

 

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 16:27]
NOFACE: Podle jaký tabulky? Za appletu vyplývá, že každá deformace časoprostoru obsahuje energii a tedy tvoří gravitační pole. V případě černý díry tedy nejde o zahušťování hmoty, ale přímo vakua, který se projevuje jako hmota, která sousedí VEDLE černý díry a přitahuje ji k sobě, čímž podmínky pro tvorbu horizontu černý díry ztěžuje. Applet znázorňuje závislost mezi deformací vakua (červená čára) a hustotou energie, resp. hmoty (modrá čára) v něm, je vidět že ke vzniku hmoty stačí jen deformace v místě, nikoliv v čase.
 

NOFACE from: NOFACE [21.12.05 - 11:24]


SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 06:35]
Jiskrovej vysílač z roku 1905 tvořil sériovej rezonanční obvod tvořenej kondenzátorem (Leydenské lahve vyložený staniolem) a vysílací cívkou na který při přerušení jiskřiště vzniklo vysoký napětí tvořený zatlumeným vysokofrekvenčním výbojem. V místě přijímače napětí z antény prorazilo odpor ve vrstvičce železnejch pilin a způsobilo tak vznik proudu, kterej rozezvučel zvonek. Jeho palička současně klepala do trubičky s pilinama, aby se obvod přerušil a znovu připravil k detekci vln. Jednoduchý a efektivní - žádný ty složitý nesmysly, co si vymejšlej dnešní radioamatéři. Marconi přitom s timdle jiskřišťovým vysílačem dokázal přenést radiový vlny přes celej Atlantik...

 

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 02:09]
Todle je v plný kráse spektrum obyčejný vodní páry, o kterým jsem se už zmínil. Dou v ňom snadno poznat jak vodíkový (modrý a červený), tak kyslíkový (zelený a modrý) čáry.

 

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 01:59]
Spektrum vysokotlaký rtuťový výbojky je známý každýmu, kdo se opaluje pod horským sluníčkem. Rtuť má ve spektru několik čar ve viditelný oblasti (546.1 a zelenej dublet 577/579 nm), ale pro opalování se využívá intenzivní čára v blízký ultrafialový oblasti (435 nm).

 

Nízkotlakej rtuťovej výboj obsahuje mnohem silnější čáru dubletu 404.7/407.8 nm, která už má energii dostatečně velkou na to, aby štěpila vzdušnej kyslík na ozón (proto taky horský sluníčko krátce po zapnutí smrdí po ozónu). Na kůži takový záření místo opálení způsobuje popálení a rakovinu, proto se v soláriích nepoužívá. Jelikož solárkový trubice časem ztrácej tlak, mají pevně stanovenou životnost, po jejímž uplynutí by se měly vyměňovat.
Uvedený záření má ale využití v nízkotlaký zářivkový trubici, jejíž luminofor po dopadu UV vydává bílý světlo (ve skutečnosti ho tvoří pečlivě namíchaná směska luminoforů, jejichž složením vzniká bílá barva). Zbytek ultrafialovýho záření se zachytí ve skle trubice (sklo UV záření silně pohlcuje).
Jednoduchej spektroskop si můžete podle návodu na internetu vyrobit z krabice, do který namontujete cédéčko - na jeho ďubkách (pitech) dochází k rozkladu světla podobně jako po průchodu skleněným hranolem. Zázraky od takovýho spektroskopu nečekejte, ale na rozlišení rtuťovejch čar stačí velmi dobře.

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 01:34]
Deuterium (tzv. těžkej vodík) obsahuje v jádře atomu jen o neutrální neutron víc a proto se svejma chemickejma vlastnostma velice podobá vodíku - např. těžkou vodu de jen těžko rozlišit od vody obyčejný. Liší se ale výrazně fyzikálníma vlastnostmi, např. jeho spektrum (vlevo) jde rozlišit od vodíkovýho (vpravo) na první pohled. Jelikož atomy deuteria sou o polovinu těžší, kmitaj pomaleji a jejich spektrum je výrazně posunutý do červený oblasti viditelnýho spektra.

   

S červenou barvou vodíkovýho spektra se můžeme v přirodě setkat za deštivý bouřky, kde vysokej obsah vodních par dává blesku fialovou až růžovou barvu (standardní dusíkový spektrum je modrofialový).

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 00:29]
Reakce elementárních částic jde občas studovat i s docela jednoduchými prostředky, stačí k tomu fotografickej papír a mikroskop. Na obrázku jsou dráhy částic ve fotografický emulzi zvětšený mikroskopem.



Shora letící částice je zřejmě rychle letící jádro atomu uhlíku, který se občas vyskytuje v kosmickém záření, pocházejících z explozí supernov. Nárazem do atomů v emulzi se rozpadá na proton, alfa částici (jádro helia) a několik jader lithia. Vzhledem k vysoký reakci výchozí částice se všechny produkty srážky strvačností pohybujou prakticky rovnoběžně se směrem původní částice, tím rovnoběžnějc, čím sou lehčí (dráhu protonu, kterej je z nich nejlehčí rozlišíte nejsnáze při pozorování obrázku pod ostrým úhlem). Jádro lithia a helia lépe ionizuje okolí, proto se jejich stopa zdá silnější. Příčná stopa na obrázku patří zřejmě pionu, což je druh mezonu (nestabilní dvoukvarkový částice). Ten vzniká samovolným rozpadem meziproduktu srážky a proto je jeho směr celkem náhodnej.

SRNKA from: SRNKA [20.12.05 - 03:10]

Vysokofrekvenční výboj může na dálku rozsvít zářivku. Pod vedením vysokýho napětí je intenzita elektrickýho pole tak vysoká, že že světlo zářivek který jsou z něj napájený je vidět i za denního světla. Určitě by tak šlo odsávat ČEZu spoustu energie rovnou ze vzduchu.



SRNKA from: SRNKA [20.12.05 - 02:32]

Ukázka radiografie. Po nitrožilní aplikaci soli  radioaktivního technecia (izotop 99 Te) dochází během několika tejdnů k jeho absorbci v kostech a dalších orgánech. Gamma záření který vydává je slabý, takže neškodí zdraví, ale jde ho přesto zachytit gamma kamerou, což je v podstatě počítačem řízenej 2D scanner gamma záření. Z rovnoměrnosti jakou se technecium zachytává v tkáních lze odhadnout intenzitu jejich metabolismu. Metoda často slouží k diagnostikaci rakoviny, protože zasažený orgány, který ve kterých probíhá intezivní mitóza (dělení buněk) se technecium hromadí a vypadaj pak na radiografii jako světlý body (na obrázku konkrétně gonády a oblasti krvetvorby v kostní dřeni).

Coloured gamma scan of the human skeleton



SRNKA from: SRNKA [20.12.05 - 02:32]

Zvukový a rázový vlny po výstřelu z pistole zviditelněný šlírovou technikou. Při ní se fotí stín, který vrhaj nehomogenity prostředí, promítanej pod šikmým úhlem na matnici zdrojem intenzivního světla. Na fotce jsou pěkně vidět odrazy zvukový vlny od povrchu pistole. Z poloměru rázový vlny de lechce odhadnout úsťovou rychlost střely, která je v tomhle případě srovnatelná s rychlostí zvuku a dokonce doba, který uplynula od spuštění úderníku do výstřelu (rázová vlna palníku je vidět taky). Fotka vpravo zviditelňuje turbulenci při kejchnutí.

Pistol being fired, schlieren image Schlieren photo of a man sneezing 



SRNKA from: SRNKA [20.12.05 - 01:56]

Tzv. Kirlianovy fotografie nesou jméno po ruským parapsychologovi, kterej je v 60. letech minulýho století vynalezl. Je to proces, kdy se na fotografickej materiál působí přímo korónou vysokýho napětí, přivedenýho na vodivej objekt ležící na fotografickým papíře. Fotky jsou efektní, ale težko můžou sloužit jako důkaz biologický aury, za kterej bejvaj občas vydávaný, protože je může tvořit libovolnej vodivej materiál.

 Kirlian photograph of a human foot Kirlian photograph depicting a human aura

Kirlian photograph of a leaf of Cannabis sativa Kirlian photograph of a plug on a chain



SRNKA from: SRNKA [20.12.05 - 01:46]
Ačkoliv je v obecným povědomí je vedenej jako vynálezce žárovky s uhlíkovým vláknem Edison (1879), elektrický světlo demonstroval už v roce 1800 chemik Humphry Davy na rozžhaveným drátu a v roce 1860 Sir Joseph Wilson Swan sestrojil první žárovku s vyčerpanou baňkou. Nezaváděl ji ovšem do průmyslový praxe, ale svítil si s ní rozmarně doma večer při čtení a dokonce ji používal pro expozice fotografickejch desek. Byl totiž fotograf a současně vynálezce tzv. suchého fotografického procesu, kterej se zachoval bez větších změn až do dneška. Až do té doby se totiž kolodiové desky pokrytý bromidem stříbrným exponovaly ihned po přípravě, čili ještě mokré, takže nešly balit a transportovat. Swanovy žárovky i po 150 letech vypadaj docela použitelně a skutečně svítí, když se do nich pustí proud. Swanovi jedna z žárovek vydržela svítí 13,5 hodiny.

 

Bez ohledu na Swanovy praktický výsledky byl princip žárovky patentovanej už dlouho předtím. Německej hodinář Henricg Globel už v roce 1854 experimentoval se uhlíkovým vláknem ve skleněné baňce a v roce 1875 - Henry Woodward and Matthew Evans na jeho princip podali patent. Podstatnýho vylepšení dosáhl po sérii pokusů Edison, který přišel s nápadem karbonizovat uhlíkový vlákna v petroleji. Tím se zmenšil povrch uhlíkovýho vlákna, snižilo odpařování a zvýšila životnost až na průmyslově využitelných 1200 hodin (v roce 1880). První žárovku s wolframovým vláknem patentoval v roce 1910 William David Coolidge. První žárovka s mléčně zakaleným sklem pocházela až z roku 1925.

SRNKA from: SRNKA [19.12.05 - 23:22]
Jelikož různý úrovně svinutí se můžou odpuzovat a přitahovat současně, de snadno nalézt několik kombinací dvou vírů vzájemně se odpuzujících (v důsledku shodnýho náboje slabý interakce), který sou současně přitahovaný třetím (v důsledku opačnýho náboje elektromagnetický interakce) nebo obráceně. Taková struktura bude na určitý vzdálenost stabilní a jednotlivý víry se v ní budou moct chovat volně jako molekuly v malý kapce kapaliny. Při pokusu o stlačení nebo roztažení ale taková struktura bude klást odpor, čili se bude chovat jako kapalina. Takový kombinace tvoří tzv. hadrony, čili částice složený z trojic leptonů nazývanejch kvarky. Kvarky samy o sobě nejsou dokonale kmitající víry (maji jen dvoutřetinovej náboj ve srovnání s elektronem) - stabilní se stanou teprve tehdy, když se do sebe jejich vibrace vzájemně zaklesnou. Pak je možný sestavit několik kombinací, který jsou vzájemně nerozlišitelný, jelikož v nich jednotlivý kvarky rychle přechází jeden do druhýho neabelovskejma vibracema. Taková skutečnost dál zvyšuje stabilitu vzniklý částice, ale dlouhodobě stabilní je jen jediná kombinace, tvořící proton. Oba kvarky jde od sebe oddělit na poměrně velkou vzdálenostost, než se spojení přetrhne, pak se ale celej útvar rychle rozpadne, protože tím zaniknou i jeho komponenty, který ho držej pohromadě a který samy o sobě stabilní nejsou. Proto je jaderná síla docela silná, ale po překročení určitý vzdálenosti (cca 10-15 metru) rychle zaniká.

   

Kromě tříkvarkovejch částic můžou existovat i dvoukvarkový částice (tzv. mezony), který sou ale podstatně míň stabilní, protože jim schází spojovací kvark. Trojice kvarků je zkrátka prostorově nejstabilnější a pokud se vytvoří směska kvarků, její stabilita hodně závisí na tom, zda nějaký druh kvarků přebejvá nebo schází. Asymptotická volnost kvarků v oblasti 10-18 - 10-15 metru způsobuje, že neutrony a protony jsou navzájem rozpuštěný do tzv. kvarkgluonový plazmy a chování takový směsky je hodně podobný chování kapaliny, např. kapičky rtuti s vysokým povrchovým napětím. Jednotlivý kvarky na sebe tesně přiléhaj a když do atomu z jedný strany narazí neutrální částice, z druhý strany hned zase jeden netron vyskočí v důsledku zachování energie a hybnosti současně, podobně jako o známýho Newtonova kyvadélka. Jelikož se v takovým případě přebytečnej neutron v jádře prakticky nezdrží, rychlý neutrony kupodivu atomovýmu jádru způsobí mnohem menší škodu, než pomaly, který jsou jádrem zachycený a zvětšujou tak riziko jeho nestabilního rozpadu. Pro efektivní průběh štěpný reakce je proto neutrony neutrony zpomalovat srážkama s lehčíma jádrama materiálu (tzv. moderátor- težká voda nebo grafit), kterým odevzdávaj svou hybnost.
Jelikož protony a neutrony obsahujou různý dvojice kvarků, jejich slitím vznikne kapka kvarků spojená návzájem, ale ta je stabilní jen tehdy, pokud ani jeden z obou druhů částic nepřebejvá ani neschází. Proto sou nejstabilnější právě ty atomový jádra, kde je poměr neutronů a protonů vyrovnanej (tzv. nuklidy), přebytku protonů se atomový jádro zbavuje vyzářením kladně nabitý částice (obvykle vystřelením malý kapičky v podobě jádra hélia), přebytku neutronů vyzářením elektronu (beta rozpad) nebo (pro těžší jádra) vystřelením neutronu, kterej pak může způsobit řetězovitou štěpnou reakci u dalších jader.
Stabilita kvarkový kapaliny je tim větší, čím je útvar kulatější, těsný uspořádání koulí způsobuje, že pro určitý magický počty nukleonů v jádře je vzniklej útvar podobnej malině stabilnější, než pro jiný. Nad atomovým číslem 57 (jádro železa) však stabilita útvaru začíná klesat podobně jako kapky rtuti a jeví snahu se rozpadnout na dvě menší, se zakřivenějším povrchem. Proto jsou jádra těžkejch atomů nestabilní a některý netvořej stabilní izotopy vůbec. Jelikož nejstabilnější stupeň svinutí časoprostoru je šest a hmotný částice obsahujou 9 (leptony) - 12 (hadrony) svinutejch dimenzí, jsou ve styku s vakuem nestabilní v podstatě všechny hmotný částice, akorád je jejich rozpad za běžnejch teplot velice pomalej a jeho poločas je srovnatelnej se stářím vesmíru.

SRNKA from: SRNKA [19.12.05 - 22:15]
Vícerozměrnost vibrací časoprostoru umožňuje pochopit, proč se můžou nabitý částice vzájemně přitahovat nebo odpuzovat v závislosti na helicitě vibrací uvnitř částice a ještě k tomu na všechny strany symetricky, ačkoliv jednotlivý úrovně tvoří orientovaný věnečky (částice má moment). Opačně rotující víry - věnečky se mohou odpuzovat, když kmitaj shodně proti sobě, ale kdyby kmitaly pouze trojrozměrně, stačilo by je otočit a slepily by se. To ale není u vícerozměrný vibrace možný. Ještě líp de prostorovou symetrii náboje pochopit na spirálkovitým modelu částic, kterej vznikne, když si prostorovou dráhu kterou pole uvnitř částice opisuje zvýrazníme křivkou - několikanásobně vinutou spirálou, kterou necháme protékat proud.

 

Jak nejspíš z elektrodynamiky víte, kolem drátu kterým prochází elektrickej proud se tvoří magnetický pole, který sou u rovnoběžně paralelně zapojenejch drátů souhlasně orientovaný, čili se navzájem odpuzujou. Několikanásobně vinutý spirály se souhlasně protékajícím proudem se budou odpuzovat bez ohledu na to, do jakýho směru je vzájemně natočíme a můžou se proto chovat jako částice, schopný tvořit trojrozměrný elastický útvary na způsob tekutiny. Vícerozměrnost částic má zajímavý důsledky na jejich symetrii - např. elektron vůči elektronu se stává symetrickej teprve při dvojnásobným otočení kolem svý osy (720°) - říkáme, že elektron má spin 1/2.

SRNKA from: SRNKA [19.12.05 - 21:34]
Vlny gravitace uvnitř elementárních částic kmitaj pěkně složitě. Základním druhem vibrace je tzv. R - 1/R transformace, kterou jde geometricky popsat jako tzv. inverzi povrchu. Časoprostor se střídavě svinuje a rozbaluje, což se lehčejc nakreslí, než popíše. Takovým deformacím pole se říká neabelovské..

   

Další vibrační módy souvisej s vnitřním momentem rotace a udělujou částicím spin, popř. v případě složený chirální rotace ve víc rozměrech současně i náboj. Částice, který ve všech modech vibrace kmitaj právě opačně se nazývaj antičástice (jsou zrcadlově symetrický, čili paritní). Jelikož způsob torze (chiralita a helicita) v jednotlivejch úrovních svinutí je na sobě vzájemně závislej, není pro nízký úrovně možný svinutí měnit náboj a paritu částic libovolně - např. záporně nabitý neutrino je současně antičásticí kladnýho netrina. Týhle závislosti se říká narušení charge-parity (CP) symetrie. Protože (jak už bylo řečeno) počet úrovní svinutí časoprostoru je shora omezenej, není ani celkově rovnocenná parita u všech možnejch kombinací svinutí a náboje - pro vyšší úrovně svinutí než 6D je preferovanej jeden druh parity nad druhym, zatímco pro nižší úrovně časoprostoru je tomu naopak. Výsledkem je, že ve vesmíru převládaj částice nad antičásticema, zatimco pro částice který tvořej vakuum samotný je tomu právě naopak.

SRNKA from: SRNKA [19.12.05 - 21:10]
Pokud energetická vibrace vakua má vírovej charakter a funguje jako hmotná částice, můžou takle vzniklý vlny tvořit nový pseudotekutý prostředí, ve kterým se zase můžou šířit vlny, přetáčet se, tvořit kmitající víry a tak furt porát dokola... Výsledkem je elastický prostředí, který lze na základě topologický teorie grafů popsat skupinou Abelovských transformací, což je kombinace translace a rotace jako důsledek relativistický Lorentzovy transformace. Energie se v každý úrovni svinutí šíří limitní rychlostí a pokud je překročená, dochází ke stáčení pole. Rotačním deformacím (tzv. poruchám) pole se proto říká Abelovské.
   

Horní mez svinování je kupodivu shora omezená, čímž je principiálně omezená složitost časoprostoru. To je na druhý straně moc dobře, protože svinováním časoprostoru by jeho hustota vzrůstala na neomezenou mez, takže by vesmír rychle zkolaboval vlastní gravitací do singularity. Tentýž princip, který nutí vlny časoprostoru ke hroucení při vyšším stupni svinutí vede k opačnýmu efektu, je to tzv. zákon minimalizace akce. Podle něj se každá energi snaží šířit tak, aby využívala kompromis mezi minimální vzdáleností a maximálním průřezem. Je to dobře vidět na proudnicovitým toku kapaliny nebo na siločárách při vedení tepla nebo elektrickýho proudu, který se rozlejzaj do co nejširšího průřezu, pokud k tomu maj příležitost. Poměr objemu a průřezu se při postupným svinování časoprostoru neustále snižuje a při dosažení úrovně šesti svinutí se zase začíná zvyšovat (viz závislost objemu a povrchu vícerozměrný koule). Proto vakuum tvoří pouze šestinásobně svinutý prostředí, který při pokusu o další stlačování "péruje" a tvoří tak bez ohledu na celkovou velikost vesmíru elastický jádro, ve kterým se můžou šířit vlny časoprostoru.

SRNKA from: SRNKA [19.12.05 - 20:28]
Vírovej model částic umožňuje snadno vysvětlit, proč se hmota nedá urychlit na nadsvětelný rychlost - to neni žádnej zákon z nebe spadlej. V zásadě se částice nemůže pohybovat rychleji, než je rychlost šíření energie v daným prostředí.

 

Při pokusu udělit víru vyšší rychlost začne jen rychlejc rotovat, výsledná dopředná rychlost zůstává stejná. Ani vírovej kroužek ve vzduchu nelze urychlit na větší rychlost, než se vzduchem šíří tlaková vlna. Pole uvnitř částic v zásadě vykonává spíš vibrační pohyb, výslednej efekt ale zůstává stejnej: urychlením pohybu uvnitř částice se zvýrazní její fermionovej charakter, částice získává hmotnost.

SRNKA from: SRNKA [19.12.05 - 20:15]
PEPEEK: .jak ... odlišit srážku dvou protonů v LHC od přímé proton-protonové interakce.. K tomu, aby si dva vírový kroužky navzájem vyměnily svoji rotaci a energii se musej srazit, protony se ale navzájem odpuzujou, protože maj shodnej náboj. Potřebná minimální energie je dost velká, proto je tak technologicky náročná termonukleární fůze (její nastartování vyžaduje vysoký teploty).
Tenhle problém jde částečne obejít přidáním tzv. mionů do směsi protonů (tzv. mionová fůze). Miony sou částice podobný elektronům, ale jsou mnohonásobně těžší, protože obsahujou mnohem víc energie a rychle se rozpadaj. Nicméně sou schopný aspoň na krátkej okamžik obalit protony, vytvořit jakoby nestabilní atom složenej z protonů a mionů (mionium). Protože sou asi 2000x těžší než elektrony, vzniklej útvar je několiksetkrát menší a protony se tak přilákaj na menší vzdálenost, je tedy větší pravděpodobnost že spolu zreagujou už při celkově nižší teplotě.
Při větších rychlosti srážky protonů se k vnitřní energii obou vírů přičítá samotná hybnost protonů, výsledek je podobnej, jako když se srazej dva prudce letící víry ve vodě. Jejich energie se z větší části rozptýlí do spousty malejch vírečků. Čim větší energie protonů je, tim větší mišmaš vznikne, což je dobře vidět na srážce dvou vodních vírů (viz MPEG video 1, 2)



Při vyšších energiích vzniká mnohem víc fragmentů, ale je taky větší šance, že se přitom zachytí nějaká nestabilní, vysokoenergetická částice. Protože protony sou stabilní, levný, maj náboj a sou relativně težký, takže se daj dobře urychlovat elektrickým polem, používaj se standardně pro srážkový experimenty pro hledání Higgsova bosonu a dalších částic s vysokou energií. Daj se s nima urychlovat i neutrální částice, když se nechaj letět v chumáči urychlenejch protonů, který jim postupně předaj svoji kinetickou enrgii.

SRNKA from: SRNKA [19.12.05 - 19:47]
Všechny částice se dělej do dvou hlavních skupin podle toho, jaxe chovaj při vzájemnejch srážkách. Tzv. bosony se chovaj jako běžný vlny na hladině rybníka, který se navzájem protínaj jako duchové. Menujou se podle fyzika Boseho, kterej první popsal statistiku jejich chování.



Druhá skupina částic se naproti při srážce odrazí jako klasický tuhý částice, říká se jim fermiony podle italskýho fyzika Fermiho. Uplatňuje se pro ně tzv. Pauliho vylučovací princip, podle kterýho na jednom místě nemůžou bejt dva fermiony současně. Fermion lze obecně popsat jako vírovej kroužek, kterej v prostoru kmitá sem a tam, momentu vnitřní rotace se říká spin.

 

Při bližším pohledu se ukazuje, že fermiony a bosony se v zásadě nelišej, tvoří je prostě vlny s různou energií. Vysokofrekvenční vlny nutěj vakuum kmitat tak prudce, že dochází k jeho rotaci, svinování a překmitávání - bosonová vlna s vysokou energií se chová jako fermion a obráceně (přetáčení je důsledek konečný rychlosti šíření vlny v různejch rozměrech). Z tohodle hlediska lze každej boson považovat za párek hypotetickejch fermionů a obráceně (tzv. teorie supersymetrie, zatím neprokázaná). Nicméně bosony slabý interakce (tzv. vektorový bosony) výrazně chovaj jako hmotný částice, protože maj nenulovou klidovou hmotnost. Slabá jaderná síla je odpudivá síla, která v jádrech atomů vyvažuje přitažlivou sílu tzv. silný jaderný interakce, slabá se jí říká ne proto, že by byla kdovíjak slabá, ale že má krátkej dosah (10-18 m, což je skoro tisícina průměru protonu). Je to zjevně způsobený tím, že intezivní vibrace pole způsobuje, že se vírový kroužky vektorovej bosonů rychle ve vakuu rozplývaj podobně jako drobný ale intenzivní víry v tekutinách, proto nemůžou přenášet energii na větší vzdálenosti.




K tomu, aby to tak všechno fungovalo se vakuum musí chovat jako jakýsi pružný polotekutý prostředí tvořený z hmotnejch částic (v předchozí animaci je tvořej ty černý a červený tečky). Klasickej Standardní model proto předpovídá existenci neutrálního typu částice, něco jako kočkopes - kterej se bude pro hmotný vlny chovat jako boson, ale přitom bude hmotnost a to takovou, aby mohl vystupovat jako hmotnej i pro ty nejtěžší bosony - tzv. Higgsův boson, měly by tvořit samovolně orientovanou mřížku jako věnečky nasypaný do krabice (na obrázku modře). Novější teorie částicovej charakter vakua vysvětlujou tím, že se skládá z drobnejch vlnek, který se samy o sobě chovaj jako hmotný, protože je tvoří deformace časoprostoru, vykazující gravitaci (teorie superstrun). Skládáním vln v různejch navzájem kolmejch rozměrech (dimenzích) pak vzniká rotační pohyb, podle kterýho se šířej složitější odvozený interakce a deformace vakua.



PEPEEK from: PEPEEK [19.12.05 - 19:29]
Cituji z příspěvku Zephira : Nový urychlovač LHC bude urychlovat proti sobě dva svazky protonů. Rád bych věděl jak umí Zephir odlišit a) srážku dvou protonů v LHC – co je výsledkem ?, od b) přímé proton-protonové interakce 1H + 1H = 2D + e+ + n (+ 1,44 MeV), která běží např. na Slunci ???

SRNKA from: SRNKA [19.12.05 - 18:53]
Pole sloupů - pilotů vyčnívajících z hladiny funguje pro vodní vlny jako čočka, protože je zpomaluje a může bejt využitý jako koncentrátor pro elektrárny získávávajících energii z vlnobití apod účelům.

 

SRNKA from: SRNKA [18.12.05 - 04:51]

Film SESTUP DO JESKYNĚ GIGANTŮ z dílny tvůrců populárně vědeckého magazínu České televize POPULARIS. Snímek (cca 8 minut) byl natočen v CERN v první polovině roku 2004 a pojednává o budování urychlovače LHC, detektoru ATLAS a o české účasti na těchto aktivitách. Soubor AVI ke stažení, 61880 kB .Film EXPERIMENT ATLAS v českém znění jako RealVideo stream, verze s menším nebo větším rozlišením; příslušné soubory ke stažení, 20616 kB nebo 60912 kB .

Nový urychlovač LHC bude urychlovat proti sobě dva svazky protonů. Protony získají rychlost prakticky rovnou rychlosti světla a energii takovou, že by stačila na narození 15 000 nových protonů. Tak rychlé protony není snadné magnetickým polem zahnout do kruhu, proto je urychlovač tak velký. Vlastní urychlování se dosahuje pošťuchováním protonů elektrickým polem v urychlovacích dutinách. Protony musí být ovšem pošťouchnuty mnohokrát, aby požadované rychlosti dosáhly. Každý proton nese energii 7 TeV, takže každý shluk s 1011 protony nese energii 1011×7×1012 eV = 7×1023 eV = 44 kJ. To je makroskopická energie - abyste měli takovou kinetickou energii při jízdě na kole, musíte jet rychlostí více než 30 km/h!



SRNKA from: SRNKA [16.12.05 - 23:14]

Neobyčejný život Nikoly Tesly - autobiografický životopis a série článků v češtině



SRNKA from: SRNKA [16.12.05 - 21:27]
Prosinec 2005: Scientific American, str. 68. ..Sound waves in a fluid behave uncannily like light waves in space.... Could spacetime literally be a kind of fluid, like the ether of pre-Einsteinian physics?... LOL, tak za tohle tvrzení mě na jaře mladí vědátoři jako Hála a Hofmann vyhodili ze svýho diskusního fóra s poukazem na to, že přece každej dobře ví, že éter není, protože světlo se nešíří jako zvuk....:-)

SRNKA from: SRNKA [16.12.05 - 16:09]
NOFACE: Na co kliniku, kdž xeš prostě dítě?



NOFACE from: NOFACE [16.12.05 - 11:38]
akurat s deckom by bol problem, to by musela byt na to nejaka klinika.

SRNKA from: SRNKA [15.12.05 - 23:52]
Z pohledu uživatele tvořenýho kolabujícím vakuem uvnitř vesmíru, kterej všechny rozměry poměřuje měřítkem vln vakua budou vzdálenosti postupně všema směrama narůstat.



SRNKA from: SRNKA [15.12.05 - 22:00]
Podle mejch představ rozměry ve vesmíru rostou díky tomu, že se materiál vakua postupně zahušťuje, asi jako když se na plátýnku nechá odkapávat tvaroch....

 

SRNKA from: SRNKA [15.12.05 - 14:39]
Zalistuj v historii audita (viz odkazy nahoře), tam je tornád spousta... btw Zajímavé on-line kamery: Live kamery z celého světa, Veřejná místa ve Spojených Státech, Podmořský svět v Monterey Bay Aquarium, USA, Jižní pól, stanice Amundsen-Scott, Yosemitský národní park, USA, Nejvyšší hora Evropy - Mont Blanc, Nejvyšší most světa - le Viaduc de Millau, Panamský průplav, Jezero Loch Ness, Poloostrov Balboa a San Francisco, Příroda, města, atrakce, umění, Tahiti, Universitní observatoř u San Jose, Seattle, Rio de Janeiro, Honolulu

NOFACE from: NOFACE [15.12.05 - 01:59]
http://www.srl.caltech.edu/lisa/graphics/master.html

SRNKA from: SRNKA [15.12.05 - 01:56]
Takhle budou vypadat podle představ designerů společnosti Phillips komunikátory nejbližší generace.
Jelikož jde o reálně existující prototyp, ohebný barevný displeje v mobilech můžeme očekávat do dvou let.



SRNKA from: SRNKA [15.12.05 - 01:36]
Humaniodky společnosti Kokoro určitě vyhoví představám fetišistů, protože sou zugrund z latexu. Kliknutím na obrázky přehrajete videa, ze kterejch je bohužel vidět, že to sou furt spíš hejbací figuríny, než roboti. Ale vývojovej trend je to přinejmenšim zajímavej. Roboti se dobře osvědčujou jako manekýni v prodejnách oděvů, nejenomže činěj zboží atraktivní, ale navíc ho můžou nenápadně hlídat před krádežema...



SRNKA from: SRNKA [15.12.05 - 00:54]

Robot Asimo Honda (130 centimetrů a váží 54 kilogramů, doba života na jedno nabití baterií 35 minut) běhá rychlostí 6 km/hod, rozpoznává obličeje a je schopen plnit jednodušší kancelářský úkoly, např. tlačit vozík nebo doprovázet návštěvy. Kritériem běhu je, že v určité chvíli nedotýká země.

 



SRNKA from: SRNKA [14.12.05 - 03:10]

Osciloskop je jednoduchý počítačový program poskytující základní funkce klasického osciloskopu, s využitím zvukové karty počítače jako AD převodníku.
Originální stránku s programem i jeho starší verzí najdete na http://polly.phys.msu.su/~zeld/oscill.html. Náměty pro práci s programem naleznete zde.



SRNKA from: SRNKA [14.12.05 - 00:23]

V místě zkřížení dvou válcovejch čoček vznikne deformace shodná s normální sférickou čočkou. Na tomto faktu jsou založený např. tzv. kvadrupólový zaostřovací soustavy elektronovejch mikroskopů, tvořený navzájem kolmými čtveřicemi drátů, který se chovaj pro rychle letící elektrony jako válcová čočka.

Bublina ve viskózní kapalině má sférický tvar - tvoří kulovou dutinu uvnitř válcové spojky. Světlo zde v podstatě prochází přes dvojici rozptylek, čemuž odpovídá i výsledný obraz - nereálný, zmenšený a vzpřímený, stranově nepřevrácený. Na tomto principu jsou konstruovány dveřní kukátka, tzv. "rybí oka", která mají extrémně velký zorný úhel a tvoří je kulatá bublina uvnitř silné spojky, vytvořené z plastu.



SRNKA from: SRNKA [14.12.05 - 00:10]

Pokud pod sněhovou kouli zapálíme kahan, plamen neustále zahřívá sníh, ale ten neodtéká, namísto toho vznikne ve sněhové kouli začouzená dutina. Teprve po několika minutách konečně voda začne odkapávat. Po zmáčknutí zbytku koule z ní vyteče spousta vody. Sníh je tvořen malými krystalky ledu ve tvaru vloček - převážnou část objemu (cca 90%) zaujímá vzduch. Když sníh začne při zahřívání tát, vzniklá voda se nasává do kapilár mezi vločkami - odkapávat začne až v okamžiku, kdy je vzduch mezi vločkami vytlačen vodou.



SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 23:57]

Na tomtéž webu je k nalezení několik návodů k fyzikálním experimentům, např. s vysoušečem vlasů, s elektrostatickým nábojem z rozebraného plynového zapalovače nebo součástek rozebranejch počítačů.



SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 23:41]
Z plátku želatiny odlitý na plechu v troubě jde po vychladutí vykrajovat optika, na který jde demonstrovat jevy jako lom světla čočkama nebo vedení světla optickým vláknem pomocí paprsku laserovýho ukazovátka...

   

SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 23:27]

Velryby, delfíni a kosatky si často vyráběj rozměrný vírový kroužky pro zábavu, ale dokážou si s nima aji nahánět potravu. Další obrázky a animace vírovej kroužků pod vodou jsou quidění zde.



SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 23:19]

Vírový kroužky sou klasickej model elementárních částic a na konci 19. století si s nima hrál už lord Kelvin, kerej je považoval za model atomu. Vírový kroužky držej pohromadě a vykazujou setrvačnost v důsledku obsažený energie (spinu) podobně jako hmotný částice. Můžete s nima dokonce na dálku zhasnou plamen svíčky. Na generování vírovejch kroužků lze sehnat speciální  hračky jako Airzooka nebo Zeroblaster ale jako chudý děti z východu si je můžete snadno vyrobit sami. Budete k tomu potřebovat kulatou lepenkovou nádobu, do který vyřízněte přesně uprostřed víčka kulatý otvor o průměru 3,7 cm. Snažte se udělat tuto díru co nejkulatější a nejhladší a potom víčko nasaďte na tubu. Namiřte otvor v horní části krabice na plamen svíčky ze vzdálenosti asi jeden metr a ostře zaklepejte na dno krabice. Vírový kroužky, které se tím vytvoří jsou dost silné na to, aby zhasly plamen svíčky, mělo by se vám to dařit na vzdálenost přibližně dva metry. Kroužky můžete zviditelnit, když do nádoby přidáte kouř - odsuňte víčko, zapalte navlhčený papír tak, aby jenom kouřil a přidržte ho v krabici, aby se naplnila kouřem. Poté ji opět zavřete víčkem. Když potom zaklepete na krabici, měli byste vidět kouř odcházející se vírovými kroužky.

 


Docela dobře funguje vírovej generátor z PET láhve, který odstřihnete vršek, opálením na plamenem hjo zakulatíte a navléknete na něj balónek nebo prezervativ, kterej upevníte lepicí páskou v napnutý poloze. Vírový kroužky pak vyšlete poklepáním na balónkové dno. Na videu vpravo je dobře vidět nestabilita, která se projevuje podobně jako v případě reálnejch částic vznikem dalších modů rotace kolmo na původní směr v případě, že hustota energie překročí určitou mez, takže se vír stane nestabilní. Podobnej jev jde pozorovat i u vírovejch kroužku ve vodě, který v sobě můžou uzavírat vzduchovou bublinu, čímž se stanou dobře viditelný.



SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 21:55]
I na obyčejným šutru hozený do vody můžete objevit leccos zajímavýho, z čehož se můžete poučit o teorii relativity, kvantový mechanice a dokonce i vzniku svinutejch dimenzí časoprostoru. Za pozornost stojí už samotný šíření vln na hladině - zkuste si všimnout, že "kratší" vlnky (o menší vlnové délce) se pohybují od místa dopadu kamene pomaleji než vlny delší, ty se "předbíhají" a dorazí ke břehu dříve, deformujou si tím totiž samy prostor pro svý šíření, takže dochází ke klasickýmu relativistickýmu jevu, kdy se vlnění s vyšší hustotou energie chová jako hmotný a zpomaluje si tak čas pro svý šíření.

Zajímací vzory dále vznikají při skládání více takovýchto obrazců - mluvíme o interferenci vlnění, který je základ kvantově mechanickejch jevů. Stačí jen pravidleně ťukat do klidné hladiny vody dvěma prsty s tou správnou frekvencí. Skládáním dvou vlnění, která mají charakter soustředných kruhů, získáme interferenční obrazce, které se ale liší od prostého přiložení kroužků přes sebe - v místech, kde se potkávají vlnky ve vzájemné poloze "hora + údolí" dojde k jejich vyrušení (tzv. destruktivní interference), naopak tak, kde se setkají dvě hory či dvě údolí, dojde k posílení rozkmitu vlny v daném místě (hovoříme o konstruktivní interferenci).

Vlny na pláži se tříštěj a jejich dvourozměrnej prostor tvořenej vodním povrchem se svinuje, protože se rychlost šíření vlny v mělký vodě zpomaluje. Pro šíření vlny při pobřeží se vlastně zpomaluje čas, což je doprovázený nestabilitou a vznikem novejch dimenzí v tomto prostoru. Podobně vznikaly ve vesmíru nový dimenze v procesu inflace, když se nahuštěním deformací časoprostoru jejich rychlost šíření zpomalila natolik, že došlo k fázový transformaci vakua.



SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 21:36]
Povrchová vrstva kapaliny se chová jako blanka - mluvíme o takzvaném povrchovém napětí. Molekuly vody působí jen na úzký okruh ostatních, a pokud jsou mimo povrchovou vrstvu, síly mezi nimi se přibližně vyrovnávaj. Jiná situace ale nastane pro molekuly v povrchové vrstvě - ty jsou ostatními tažený dovnitř kapaliny, a tak pro jejich udržení v povrchové vrstvě musela být vykonána nějaká práce. Pokud se vám podaří na hladinu vody spustit zmagnetovanou jehlu, bude nejen krásně plovat, ale zároveň se bude chovat jako jednoduchej kompas. Jehlu se vám podaří udžet na hladině snáz, pokud ji napřed lehce zamastíte silikonovým olejem.



SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 21:30]
Poznáte fyziky na bankovkách a na známkách?



SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 21:22]

Opravdu velký kroupy vznikají opakováním procesu pádu ledové částice, namrzání okolních kapek a opětného vzestupu kroupy. Důležitou roli hraje též nedostatek krystalizačních jader - místo mnoha menších krup jich pak vzniká míň, zato větších. Velký kroupy můžou mít hodně přes 7 cm v průměru ale nejvěčí dosud zaznamenaná kroupa z roku 2003 měla přes 18 palců (čili skoro půl metru).

A handfull of different stones 4 inch diameter hail hail damage



SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 20:20]
Einsteina zná asi každej, ale kdo si vzpomene na jeho rodiče? Obrázek z doby, kdy byli mladí a krásní, ze svatby Hermanna Einsteina a Pauliny Kochové 8. srpna 1976....



SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 20:04]
Galileiho teploměr funguje na principu změn hustoty kapalin s teplotou, při ochlazení plováček stoupá, při ohřátí zase klesá a pro měření více teplot v širším rozsahu zkrátka musí být plováčků několik... Kupodivu je tenhle vynález k dostání docela běžně ve mnoha provedeních jako učební pomůcka.



SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 18:24]

Takhle vypadaj tzv. sférický solární články - dopadající světlo je zaostřovaný na solární čánky zalisovanejma plastovejma čočkama. Články mají o něco nižší účinnost na jednotku plochy (údajně něco kolem 11% ve srovnání se standardními 13-15%), ale díky úspoře drahýho krystalickýho křemíku můžou bejt levnější a protože křehkej křemík tvoří jen část plochy, jsou mnohem mechanicky odolnější a daj se ohejbat..

 



SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 18:02]

Proč jsou zatmění Měsíce méně častá než zatmění Slunce?

Země osvětlená Sluncem za sebou skrývá kuželový stín, který je dlouhý zhruba d=1 356 000 kilometrů. Pokud se do něj dostane Měsíc, nastane jeho zatmění. Označíme-li V vrchol stínu Země, S střed Slunce a Z střed Země, můžeme hodnotu d = |VZ| snadno zjistit z podobnosti trojúhelníků:

rZ / rS = d / (d + RZ) ,

kde rZ = 6 368 km, rS = 695 990 km a RZ = 1,496 ´ 108 km jsou střední hodnoty poloměru Země, poloměru Slunce a vzdálenosti Země od Slunce.

obr. 5.

Střední vzdálenost Měsíce od Země je RM = 384 400 km. K zatmění může dojít jen tehdy, je-li Měsíc v blízkosti ekliptiky. Jestliže se navíc nachází na oblouku AB , nastává zatmění Měsíce, a jestliže je na oblouku CD, nastává někde na Zemi zatmění Slunce. Oblouk AB je mnohem kratší než oblouk CD. Poměr jejich délek je přibližně roven poměru délek úseček AB a CD , protože skutečný úhel při vrcholu V je velmi malý (asi 0,5 stupně). Tedy

|AB| / |CD| = |AV| / |CV| » (d - RM) / (d + RM) = 0,56.

Vidíme, že tento poměr zhruba odpovídá poměru (26 měsíčních zatmění)/(40 slunečních zatmění) = 0,65 během periody saros, což je starými Babylóňany nalezená perioda zatmění - nejmenší společná perioda tzv. drakonického (27,21222 dní je doba průchodu Měsíce uzlem k následujícímu průchodu týmž uzlem) a synodického měsíce (= 29,53059 dní je doba od jedné fáze Měsíce k téže fázi následující).



SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 17:12]
Seznam odkazů na české i zahraniční zdroje s fyzikální tématikou, převzatej ze serveru labo.cz

Aktuality a časopisy

Fyzika

Technika

Výuka a vzdělávání



SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 12:51]

eBrake, novej brzdnej systém od Siemense s vestavěným ABS by měl definitivně skoncovat s hydraulickým mechanismem brzd v osobních i nákladních automobilech.



SRNKA from: SRNKA [12.12.05 - 19:28]
Další potvrzení mý teorie o původu tzv. černý hmoty.

SRNKA from: SRNKA [12.12.05 - 11:05]
Chování časoprostoru de snadno popsat vlnami, tenhle přístup použila např. teorie superstrun. Vlny časoprostoru tvoří deformace a ty podle teorie relativity tak tvoří gravitaci, čili se chovaj jako hmotný částice. Svou vahou se gravitační vlny navzájem stlačujou, deformujou a tim jejich hustota nadále roste. Vlnová rovnice je ale jen Newtonův zákon setrvačnosti v lokálním tvaru, vlnit se může jen něco, co má aspoň trochu strvačnost, čili hmotné chování. Pokud by měl vesmír vzniknout z ničeho je ale současně nutný, aby hustota časoprostoru na začátku byla prakticky nulová, je tedy nutný nalézt jeho výchozí materiál.

 

Možný vysvětlení je docela jednoduchý, stačí, když se podíváme, jak se chová dostatečně velkej soubor hmotných vln, chovajících se jako částice. Při určitý kritický velikosti se prostředek takovýho útvaru zbortí vlastní vahou a stane se z něj homogenní prostředí. Na každou vlnu působí gravitace velkého počtu sousedních vln, šíření energie nepreferuje žádný směr, jeho topologie je zhroucená. V prostředí tvořeným hmotnýma částicema by se i nadále zachovávala jejich setrvačnost, ale pokud hmotu tvoří vlny časoprostoru, je tomu jinak - pokud ztratí schopnost přenášet energii, jejich hmota zanikne. Střed vesmíru vytvoří z hlediska gravitačních vln nový téměř absolutní "prázdno", ve kterým může vzniknout novej vesmír s novou topologií a celej proces se může cyklicky opakovat.

SRNKA from: SRNKA [11.12.05 - 23:52]
Gluony mají jméno od řeckýho slova "gluo", čili lepit. Jsou to virtuální částice, který jako všechny bosony tvoří Cooperovy páry a zprostředkovávají tak výměnu tzv. silné interakce mezi dvojicema částic vykazujících tzv. barevný náboj, vzniklý složením leptonového a elektrického náboje. Na schématu níž jsou vyznačený modrou barvou.



Pro gluony je charakteristická tzv. delokalizační energie - částice obalujou jako vrstva (tzv. "gluonovej kožich"), která může propojit hned několik desítek částic dohromady do útvaru tvořící atomový jádro. Jsou velmi elastický a můžou se protáhnout na několikanásobek svý dýlky, aniž ztratí schopnost poutat částice dohromady. Chovaj se tedy jako opravdovej alkaprén, ve skutečnosti jsou ale jen kmitajícím vírem gravitace, kterej spojuje dva další víry.

NOFACE from: NOFACE [11.12.05 - 16:49]
SRNKA: http://asip.lucs.lu.se/IKAROS/Overview/index.html //toto je dost zaujimave.

NOFACE from: NOFACE [10.12.05 - 09:08]


NOFACE from: NOFACE [10.12.05 - 08:57]


NOFACE from: NOFACE [10.12.05 - 08:54]
ten motic vyzera byt kvalitnejsi.
Tu je screen z toho Intelackeho:


NOFACE from: NOFACE [10.12.05 - 08:49]


NOFACE from: NOFACE [10.12.05 - 08:39]


SRNKA from: SRNKA [9.12.05 - 23:18]
Náboj částic je helicita pohybu pole uvnitř částice, je symetricky chirální - podle směru částice získaj kladnej nebo zápornej náboj. Některé částice nemusí mít náboj (např. neutrální neutrino), většina částic má ale nábojů hned několik, protože pole uvnitř částice vykonává složitej vícerozměrnej pohyb, kterej jde modelovat několikanásobně svinutou spirálou. Za nimace je vidět, že polarity nábojů v jednotlivejch úrovních svinutí jsou na sobě závislý, takže ne všechny kombinace jsou reálný.
 
Jednoduchý částice s leptonovým nábojem současně měněj top-down náboj a stávaj se tak svými antičásticemi, složitější leptony jako elektron s přechodem na antičástici měněj oba náboje. Počet dimenzí, do kterejch se může vakuum svinout neni v zásadě nijak omezenej, ale z topologickejch důvodů neni pro vyšší počet než šest úrovní energeticky výhodny. Naše vakuum je šestirozměrný, praktickej význam maj úrovně svinutí od tří do dvanácti dimenzí. Vibrace uvnitř částic můžou obsazovat libovolný úrovně svinutejch dimenzí a jsou tim těžší, čím víc sou svinutý, ale s rostoucím počtem dimenzí přestávaj stabilní. Úrovni svinutí se říká generace a vztah mezi generacema částic je znázorněnej na obr. dole - čim víc je vakuum v částici svinutý, tim je těžší a současně nestabilnější.
Prakticky dosažitelný kombinace nábojů a generací jsou shrnutý v tabulce níž - šedě označený částice neexistujou, resp. jsou totožný se svejma antičásticema. Antičástice sou takový, e kterejch všechny náboje nabývaj opačnýho znamínka, kmitaj teda ve všech úrovních svinutýho prostoru právě obráceně, zrcadlově symetricky. Jinak na antičásticích nic zvláštního není, akorád jsou lehký antičástice a těžký částice o něco stabilnější, než lehký částice a těžký částice. Tahle asymetrie krátce po inflaci způsobila, že většinu neutrin tvoří antineutrina, zatimco většina viditelný hmoty je naopak tvořená částicema. Parametry v pravý části jsou symetrie, který maj význam pro tvorbu částic složenejch ze tří generací současně, čili mezonů a kvarků.



SRNKA from: SRNKA [9.12.05 - 12:38]

Společnost MagLite nabízí výkonový baterky osazený 32 výkonovými IR a UV LED diodama (940 a 390 nm). Světlo IR diod je pouhým okem neviditelné, UV diody svítí slabe fialově.

NOFACE: Hmota i antihmota se přitahujou navzájem ve všech kombinacích.

NOFACE from: NOFACE [8.12.05 - 17:05]

SRNKA - co tam vidis ? Aky sa zistil vztah medzi hmotou a antihmotou ?

NOFACE from: NOFACE [7.12.05 - 21:51]
http://www.nfri.affrc.go.jp/guidance/soshiki/kougaku/laborg/indexfiles/microbio/swimming1.avi


SRNKA from: SRNKA [7.12.05 - 08:36]
Einstein nevěřil v prázdnej prostor a tvrdil, že hmota "nemá žádné rozšíření", bez hmoty není časoprostoru. Z tohoto úhlu pohledu vakuum není nikdy prázdný - je vždycky plný "něčeho".
Deformace časoprostoru hmotou pak vyvolává deformaci vakua podobně jako třeba oblasti s vyšší hustotou vody mají deformovaný povrch vody s vyšší salinitou. Povrchové vlny se těmito místy šíří pomaleji, mají kratší vlnovou délku a proto i jejich plocha, měřená temito vlnami je větší.



Prakticky se to projevuje na ploše Slunce a všech hmotných těles, jejichž povrch je díky zakřivení časoprostoru o něco větší, než by odpovídalo vzorečku pro výpočet povrchu koule. Konkrétně v případě Slunce se jeho povrch chová tak, jako by mělo asi o 1,4 km v průměru víc, prostor je v okolí Slunce deformovanej jako kdybychom ho pozorovali slabou čočkou.


SRNKA from: SRNKA [5.12.05 - 16:25]
NOFACE: To asi ne, protože první údaj udává vzdálenost, druhej průměr tý mlhoviny....

NOFACE from: NOFACE [5.12.05 - 15:50]
Srnka > M 20 (NGC 6514): The Trifid Nebula

Toto je divne, nemal by sa ten cas rovnat ?
The light from M20 we see today left perhaps 3000 years ago, although the exact distance remains unknown. Light takes about 50 years to cross M20.

SRNKA from: SRNKA [5.12.05 - 13:42]

Technologie společnosti Toshiba umožňuje zobrazení 3D obrazu na plochých TFT LCD monitorech bez použití speciálních brýlí. Prototyp od Toshiby vytváří 3D obraz několikanásobným promítáním obrazu daného objektu z několika různých stran. Díky horizontálnímu promítnutí dvanácti nebo šestnácti obrazů by se hloubka vzniklého obrazu měla blížit skutečnosti.

Na rozdíl od ostatních technologií můžete u Toshiby měnit úhel pohledu v rozsahu třiceti stupňů ze strany na stranu bez toho, aby došlo k porušení prostorového vjemu. Prostorový vjem vzniká tím, že každé oko vnímá jinou část obraz, zatímco u ostatních technologií dojde při pootočení monitoru nebo změně pozice pozorovatele,



SRNKA from: SRNKA [5.12.05 - 13:39]

Francouzská firma Michelin vymyslela kolo Tweel, které nemá vzduchem plněnou pneumatiku. Nárazy tlumí pružné polyuretanové paprsky disku. Kolo již testovali na vojenských vozidlech, na civilních autech ještě jen tak nebude, stále je dost hlučné (a zřejmě by snížilo poptávku po klasickejch gumách...;o)).



SRNKA from: SRNKA [5.12.05 - 13:34]

Robot, kterého vymysleli na japonské univerzitě Tohoku, měří 165 centimetrů. Sukně zakrývá podvozek se třemi koly a přístroje. Nejdůležitější jsou senzory v trupu, které mu umožňují předvídat kroky partnera a přizpůsobit se jim. Profesor Kazuhiro Kosuge tvrdí, že robota bude možné využít i k praktičtějším věcem, než je tanec. Interpretací pohybu uživatele a odhadováním, co chce, robot může pomáhat nemocným či starým lidem, kteří špatně mluví.

Na univerzitě ve Tsukubě zase vyvinuli robota, který je jakousi vnější kostrou lidského těla. Na zadní části má jednotku, jež se učí pohyby svého uživatele, bioelektrické senzory sledují signály, které mozek člověka navlečeného do kostry vysílá do svalů. Kostra pak reaguje skoro v tom okamžiku, kdy uživatel na určitý úkon byť jen pomyslí. Kostra tak může pomáhat starým či nepohyblivým lidem v pohybu nebo dokonce ve zvedání těžkých věcí.



NOFACE from: NOFACE [4.12.05 - 14:40]
23.05.05 - zistila sa pritomnost atomov Fe v blizkosti BH.


NOFACE from: NOFACE [4.12.05 - 13:18]
http://www.nrao.edu/pr/1999/m87/m87.disk.nolabels.jpg
// 3d obrazok ciernej diery, zostaveny z pozorovania galaxie NGC8 cez radioteleskopy.


SRNKA from: SRNKA [4.12.05 - 11:24]
Co je to gravitace? Podle současnejch představ je gravitace tvořená výměnou virtuálních částic, tzv. gravitonů. Ty se ale ode všech ostatních částic lišej jednou věcí - můžou vůči sobě navzájem vystupovat současně jako vlny i jako částice.
Z hlediska působení je mechanismus gravitace podobnej tzv. Casimirova síle, která působí mezi fotonama a vlastně mezi všema vlnama v elastickejch prostředích. Je to podobná přitažlivá síla, která působí mezi loďkama na rozvlněný hladině jezera. Když se k sobě přiblíží, vznikne mezi loďkama "stín", kterej omezuje šíření vln kratších vlnovejch délek, protože ty nedokážou obě lodi tak dobře "obcházet". V konečným důsledku je mezi loďema hustota vln nižší a energie okolních vln stlačuje obě loďe k sobě. Starý námořnický příručky dokonce obsahovaly zákaz vplouvání více lodí do přístavu za rozbouřenýho počasí současně. Přitažlivá síla by totiž mohla vzrůst při přiblížení lodí natolik, že by se navzájem roztříštily.



Vysvětlení proč hmotný tělesa fungujou pro gravitační vlny jako překážky je jednoduchý - jsou tvořený svinutým prostorem, přes kterej se vlny gravitace šířej pomaleji. Abysme mohli na gravitaci nahlížet jako na vlny, máme tu jeden zásadní problém - gravitace je ve dvou až šesti rozměrech výhradně odpudivá síla. Přesto může gravitace tvořit elastický prostředí s ohledem na topologii šíření energie přes prostor svinutej na obecnej počet dimenzí. Při svinutí časoprostoru do šesti dimenzí začne časoprostor klást odpor vůči další deformaci a zvyšování hustoty - vytvoří jakousi topologickou pružinu, která umožňuje výměnu energie nikoliv jednoduchým vlněním energie, ale střídavým rozbalováním a svinováním prostoru. Prostor je pak tvořenej svinutejma útvarama, který vůči sobě kmitají tak, že vzájemně mění počet svinutejch dimenzí, podobně jako hodinový pérka. Topologicky lze ten pohyb popsat transformací R-1/R, čili jako inverzi povrchu.



SRNKA from: SRNKA [4.12.05 - 07:44]
Pokud někdo moje výklady sleduje soustavněji, může se pokusit zodpovědět následující kontrolní otázku: proč je spin neutrina vždycky natočenej kolmo na směr jeho pohybu (na rozdíl od elektronu a dalších částic)?

SRNKA from: SRNKA [4.12.05 - 05:50]
Elementární částice se vakuem pohybujou jako píďalky. Střídaj se v nich složky spinu na jednotlivý svinutý dimenze (červená/zelená) a částice se pohybuje vpřed, jen když zrovna osa rotace spinu souhlasí se směrem pohybu vpřed podobně jako kmitající vírový kolečko dýmu nad fajfkou, jinak akorád skáče na místě sem a tam. Ze dvojice částic vyhraje ta, která má v průběhu kmitů správnou složku spinu (zelená barva) delší dobu orientovanou ve směru pohybu. Částice s komplexním spinem se tudíž při vzrůstající rychlosti natáčej kolmo na směr pohybu (roste podíl spinu projektovanýho do směru pohybu). Link pod obrázkem vede na kvalitnější VMW video (600 kB), tam je to trochu líp vidět.



SRNKA from: SRNKA [4.12.05 - 05:02]
Obrázky z Wikipedie maj ten problém, že na ně rychle mizí link, jakmile ten článek někdo zedituje. Jinak ten obrázek je hezkej, je to typická gravitační čočka. Nalinkoval sem ho rači sem.



NOFACE from: NOFACE [3.12.05 - 23:53]


NOFACE from: NOFACE [3.12.05 - 21:40]
toto ta mozno bude zaujimat.

SRNKA from: SRNKA [3.12.05 - 20:25]
Na společný fotce z konference pořádaný univerzitou Cambridge věnovaný antropickýmu principu můžete poznat Hawkinga, Silkeho, Reeseho, Gotta, Varena a další současný světoznámý astrofyziky a kosmology.



SRNKA from: SRNKA [3.12.05 - 19:32]
NOFACE: Ono to na tý animaci neni moc dobře vidět, ale vesmír má od začátku stejnej průměr. Mimo vesmír nic neni, jen čas. Jako všechno v přírodě, i tohle platí to jen přibližně, protože i čas má svoji malou hustotu energie, takže se po něm může vesmír trochu rozlejzat, ale v zásadě je bublina vesmíru fixní velikosti, akorád se v něm zahušťujou gravitační vlny. Jeho expanze je jen iluze, kterou získá pozorovatel sedící uvnitř.

NOFACE from: NOFACE [3.12.05 - 19:02]
ked sa vesmir siri do nekonecneho priestoru, nemal by sa zahustovat.

SRNKA from: SRNKA [3.12.05 - 08:17]
Co je to vlastně čas? V intencích deformací časoprostoru je to jediná rekurzivní veličina. Stručně řečeno, jsou to deformace časoprostoru z předchozí generace vesmíru, nahuštěný a svinutý tak, že jsou téměř "kulatý", tj. nemaj (skoro) žádnou preferovanou symetrii ani topologii a nemaj tedy ani to, čemu říkáme hustota energie nebo hmoty. Nepatrnej zbyteček ale mít musí, aby se nově vzniklej vesmír mohl začít opět smršťovat podle gravitačních zákonů hmotný vlny. To umožňuje fakt, že jak topologicky, tak kineticky je předchozímu vesmíru zabráněno se zhroutit do nekonečný hustoty. Uprostřed původního vesmíru se postupně tvoří pěnovitá struktura mladejch, který se starým vesmírem prakticky nijak nekomunikujou, teoreticky by se mohly i navzájem protínat, pokud si každá bublina náhodou vybere jinou topologii. Je ale zřejmý, že výběr možnejch topologií bude hodně omezenej, pokud má bejt takovej vesmír zůstat dostatečně dlouho stabilní. Lze dokázat, že pokud je taková struktura stabilní, je její topologií současně definovaný i její měřítko, čili nejmenší a největší možná křivost časoprostoru. Jinak řečeno, topologie bubliny (např. velikost pravýho úhlu) a její stabilita závisí na její počáteční velikosti.

 

Jak je vidět, materiál pro tvorbu vesmiru tvoří vesmír předchozí a protože jeho topologie je vahou předchozího vesmíru prakticky rozmašírovaná, jeví se amorfní a souvislá. V průběhu svýho vývoje se vesmír gravitačně zahušťuje, protože jeho deformace se chovají jako normální hmota a jeví tendenci k samovolnýmu zahušťování, při kterým se pokaždý mění metrika dimenzí (tedy počet směrů/rozměrů, ve kterejch se může energie šířit současně - pro šíření světla jich je vyžadováno šest, protože světlo má dvě složky kmitající ve třech rozměrech, každá z nich navíc vykazuje spin). Za všimnutí stojí kvantový skoky na počátku vývoje vesmíru, kdy se hustota vesmíru (a z hlediska pozorovatele uvnitř jeho rozměry) mění skokem (tzv. "inflace").

SRNKA from: SRNKA [2.12.05 - 14:09]
Z hlediska teorie relativity Heimova teorie podobně jako Yilmazova verze modifikuje Einsteinovy rovnice předpokladem, že stejně jako všechna ostatní energetický pole, také gravitace způsobuje zakřivení prostoročasu, který má svoji vlastní energii a tedy hmotnost (časoprostor při pokusu o ohýbání "pruží"). To znamená korekci, která je při běžných intenzitách gravitačního pole nepatrná, ale při větších může zásadně ovlivnit např. chování černých děr. Ty se chovaj, jako by byly obklopeny těžším okolím, čímž se kritická hmota potřebná pro jejich vznik podstatně zvyšuje - namísto zhroucení hvězdy o hmotě několika Sluncí je ke vzniku černý díry zapotřebí hmota celý galaxie! To mj. znamená, že černý díry, pokud jsou pozorovány jsou pozůstatkem kvazarů - center galaxií pocházejících z počátku vývoje vesmíru. Deformace pole v okolí hmotnejch objektů může mít i svůj dopad na rozložení tzv. tmavý hmoty ve vesmíru, která se mimochodem chová podobně.



Podle posledních studií se ostatně zdá, že černé díry v pozorovatelným vesmíru neexistujou vůbec - většinu pozorovaných případů lze interpretovat jako neutronové, popř. kvarkové hvězdy. Z tuzemských prací, polemizujících s existencí černejch děr (bohužel způsobem, kterej sem 2x nepochopil) lze jmenovat kolapsar.net.

SRNKA from: SRNKA [2.12.05 - 09:58]
Pokud by se měl sestavit žebříček géniů žijících v minulým století, pak by tam vedle jmen jako Albert Einstein (teorie relativity), Steven Hawking (teorie černých děr), Robert Penroseho (topologie, teorie twistorů) nebo Edward Witten (teorie superstrun) určitě mělo patřit jméno Burkharda Heima, kterej je na rozdíl od předchozích prakticky neznámej nejen laický, ale i odborný veřejnosti, ačkoliv se paradoxně se dostal ve svý teorii Jednotných kvantových polí nejdále ze všech fyziků současnosti. Pro tuzemskou vědu je příznačný, jak Heimovo dílo hodnotí po shlédnutí několika odkazů jeden náš mladej fyzik:

..soudim, ze je to pomatenec, ktery ztratil kontakt s realitou. Krome jineho predpovida neutralni elektron (ktery nikdo nikdy nevidel) a gravitony se maji vyskytovat v jakesi pate nebo seste dimenzi a vztah mezi elektrinou a gravitaci maji mit na svedomi neutrina (ktera nemaji nic spolecneho ani s elektrinou, ani s gravitaci.) Cele to zni jako pekny blabol.... :-))

Burkhard Heim od pohledu nezapře árijskej původ a jeho život byl pohnutej. Od mládí byl Burkhard geniální dítě, ale taky zjevně postrádal morální zábrany. V 19. letech přišel o zrak, sluch a jednu ruku při výbuchu ve válečným výzkumu v Hitlerově muniční továrně. Pro lidstvo to bylo možná zásah prozřetelnosti, protože jedním z jeho návrhů byla i koncepce implozní jaderný pumy. Heim přednesl svůj návrh Hessenbergovi, tehdy šéfovi německého nukleárního výzkumu a ten jej zamítl jako "nepraktickej". Skutečnej důvod byl ale právě opačnej - Heissenberg německej výzkum tajně bojkotoval, nicméně když se o deset let později ocitl na straně Američanů, Heimova koncepce byla úspěšně použitá pro vývoj skutečný vodíkový pumy. Po zranění se Heim naštěstí uchýlil do ústraní a celej svůj zbytek poustevnicky vedenýho života věnoval vývoji sjednocený terie pole.
Širšímu přijetí Heimovy teorie bránilo jak jeho profašistická minulost, tak fakt, že prakticky nepublikoval v odborných časopisech podléhajících peer review, publikoval jen v němčině, jeho teorie používá obtížnej selektorovej počet, což je formalismus vyvinutej speciálně pro jeho teorii pole, příbuznej diferenčním FEM metodám pro tenzorovej počet, zjevný omyly v prvních verzích teorie a taky to, že některé Heimovy závěry byly pozdějí spojovaný s jeho mysticismem (např. co se skrytýho působení vyšších dimenzí týče). Nicméně Heimovy výsledky jsou ve mnoha směrech fascinující - jeho teorie například dokáže na základě čtyř základních konstant popisujících vlnově mechanické vlastnosti vakua (Planckova konstanta, gravitační konstanta, permitivita a permeabilita vakua) předpovědět hmotnost a dobu života dvanácti částic s chybou pod 0.01% nebo hodnoty strukturní konstanty, což je výsledek, za kterej by se třeba teorie superstrun topící se v topologiích olízla všech deset.



Z mýho hlediska je Heimova teorie skutečně správná - vakuum popisuje na základě geometrodynamickýho přístupu jako fázový rovnováhy v 6 - 12 dimenzích, používá rekurentní formalismus a neutrino je skutečně spojovacím článkem mezi nižšími dimenzemi, protože jeho náboj vykazují všechny hmotný částice, včetně elektronu. Znamená to, že máme teorii všeho? Je nutný si uvědomit, že třeba pro kvantovou mechaniku je dnes k dispozici desítka vzájemně ekvivalentních matematickejch formalismů, každej má svý opodstatnění v určitý situaci, kdy je výhodnější použít jeden místo druhýho. Je nutný si zvyknout na to, že ačkoliv realita je pouze jedna, k jejímu popisu je zapotřebí zaujmout pluralitní stanovisko. Univerzální popis vyhovující pro všechny případy zřejmě k dispozici jen tak hned nebude.


SRNKA from: SRNKA [2.12.05 - 05:29]
Definici života je možno vlastně založit na explicitním uchovávání a zpracování informací na určitém stupni. Ve skutečnosti lze definici života posunout mnohem dál nejen podle vztahu vln gravitace k šíření informací - už do okamžiku, kdy při ochlazování vakua došlo k separaci vln na bosony a fermiony (mimochodem obdoba vzniku sexuálního dimorfismu v období prekambrický druhový exploze jak důsledek spontánního narušení symetrie při zahušťování vakua).
Takový fermionky sou od pohledu typický samičky: protože sou při těle a těžký, sou v zásadě kolektivní ale rači se moc se nepohybujou a vyměňujou energii (informace...?) s bosonama, to je baví. Bosoni, samečci sou tak tak trochu založením nestálí, furt si jen tak lítaj a zkoušej svoje štěstí někde jinde - zato maji něco, na co fermionky slyšej - totiž energii spojenou se zajímavou genetickou informací.. Většinou z takovejch spojení nic není a sameček je odmrštěn nebo ignorován, když má prostě energie málo, ale občas se to bosonkovi podaří a paxe dějou věci...
Např. taková elektronka, když klofne bosona slabý interakce, může se jím přeměnit na pion a zachytit tak část vnitřních momentů rotace, který ten boson tvořily, být jím jakoby "oplodněná". Následně se může rozpadnout na další částice, ve kterejch se ty spiny zachovávaj, podobně jako se srážej a rozpadaj vodní víry a rozmnožit se - nebo taky zahynout, pokud se narazí na nevhodnýho bosonka.



Ale pokud je vzniklej energetickej stav evolučně úspěšnej (tj. odolává poryvům fluktuací vakua a nárazům neutrin a různých dalších malejch parazitů) - tak vzniklá kombinace spinů a kvantovejch vibrací přežije a zůstane tlustou úspěšnou stabilní částicí, na kterou si nějakej malej prevít jen tak nepřijde. A protože v jednotě je síla, dává se dohromady s dalšíma podobně úspěšnejma a společně budujou atom, molekuly a složitější kolonie - živý organismy.
Jak vidno, elementární částice vykazujou většinu znaků života, nejen ty založený na práci s informacema (dědičnost, dráždivost, adaptabilitu,...) - dokonce v sobě nesou aji tu spirálovitou strukturu, udržující jejich dědičný znaky...;-)
Kde teda vlastně přesně leží definice života?

ANON from: ANON [1.12.05 - 15:54]
Myslím si, že rozměrů je vždy 3n (+1), kde není žádný důvod se domnívat, že by n nemohlo být větší než 2. Ta 1 v závorce je čas, ale není to nějaký explicitní rozměr, ale metadimenze, resp hyperprostor, v němž jsou ty ostatní vnořeny a kladně zakřiveny; jde o situaci, kdy vlna je zároveň prostředím, a na "ose" času není čím prokázat jeho kvantový charakter - je tedy kvazispojitý, čímž je realita konzistentní a kauzalita asymetricky spojitá. Je možné, že fyzikální zákony se mění podle topologie prostoru, dále předpokládám, že gravitace se mění podle celkové energie expanze prostoru, ale s indeterminismem to nemá nic společného. Indeterminismus - přitom kauzální - závisí na tom, že žádný do sebe uzavřený systém nemůže být zároveň konzistentní a úplný(Goedelova věta),i když zůstává logický (axiomatický a deduktivní), s tím souvisí růst entropie izolovaného systému, a únik informací o příčinách (vztah implikace, nikoliv ekvivalence mezi příčinami a následky), což vytváří asynchronní komplexitu a vede k povstávání kvality z kvantity. V tom subsystému, kde se informace explicitně zapamatovávají, vzrůstá řád a organizace. Definici života je možno vlastně založit na explicitním uchovávání a zpracování informací na určitém stupni. Streit

SRNKA from: SRNKA [30.11.05 - 09:01]

Vzorky ledu z hlubinnejch antarktickejch vrtů se studujou zejména kvůli obsahu bublin, který vypovídaj o tom, jak se měnil obsah CO2 a celkový klima v atmosféře za poslední dva milióny let. Poslední rekord tvořej vzorky z hloubky 3300 metrů.



SRNKA from: SRNKA [29.11.05 - 13:29]

Jak vznikaj hvězdy z mezihvězdnýho plynu? V zásadě sou dva základní modely - podle prvního vznikaj gravitační kondenzací nejprve malý clustery a ty se pak sbalujou do větších. Podle opačný hypotézy nejprve vznikne jádro a to na sebe pak nabaluje další částice - ale ukazuje se, že na základě experimentální pozorování a výpočtů je tenhle způsob mnohem míň pravděpodobnej.



SRNKA from: SRNKA [28.11.05 - 23:26]
Předpokládá se, že ve styku hmoty hmoty s antihmotou funguje něco jako Liedenfrostův efekt, podobnej k jakýmu dochází při styku kapalinu s přehřátym povrchem - antihmota se izoluje od zbytku hmoty tlakem záření a k výbuchu v pravým slova smyslu ani nedojde..



SRNKA from: SRNKA [27.11.05 - 10:06]
Nevýhoda CRT monitorů je, že se jim v přítomnosti magnetickejch polí trvale rozhoděj barvy. Pokud vám monitor někdo ojede silným magnetem, nebude stačit na jeho odmagnetování ani funkce DEGAUSS, která vyšel impuls do domagnetovacích cívek monitoru. Jak v takovým případě zmagnetovanej monito odmagnetovatr se dovíte na tomhle videu...

 

SRNKA from: SRNKA [27.11.05 - 06:19]

Metafor je program převádějící volnej text do programovacího jazyka (zřejmě příbuznýho Pythonu)

The 4 areas of the Metafor tool



SRNKA from: SRNKA [27.11.05 - 06:14]

Na obrázcích je supersilnej ferritovej SmCo magnet udržovanej v levitaci diamagnetickým působením lidský ruky. Magnet je ve skutečnosti odpuzovanej v metastabilní poloze hlavně velkym magnetem umístěným vespod, ale obsah vody v lidským těle působí slabou odpudivou silou, kterou jde magnet balancovat.

Magnet upuštěnej na kolečko mědi ochlazovaný pod supravodivou teplotu (17 K) se vznáší a bez odporu rotuje ve stabilní poloze, protože magnetický siločárysupravodič odpuzuje.

Na obrázku vpravo je ferritovej magnet sjíždějící po supravodivý mědi . V důsledku indukovanejch vířivejch proudů, který jeho pohyb brzdí magnet dokáže klesat po dráze 10 cm celou minutu, takže ho jde pohodlně vyfotit.



SRNKA from: SRNKA [27.11.05 - 05:59]
Spektakulárně vyhlížející výzkum(nice) nanostruktur pomocí synchrotronovýho záření - takle má vypadat správná fyzikální aparatura. Link pod obrázkem vede na hi-res verzi...
Se mi líbí, jak ten paprsek končí v luftu...



SRNKA from: SRNKA [27.11.05 - 05:14]
Omezujícím prvkem výstavby velkejch urychlovačů je tzv. synchrotronový záření, což je EMG záření, kterým ztrácí energii každá nabitá částice, která je donucená měnit rychlost nebo směr svý dráhy. Můžeme si to představit tak, že hybnost rotace uvnitř částice zodpovídající za náboj částice "neví" o změnu směru - a tak pokračuje dál původním směrem a vyzáří se jako EMG vlna.

   

Synchrotron je jednoduše každej urychlovač, ve kterým se využívá elektromagnetický pole synchronizovaný tak, aby postupně urychlovalo částice na požadovanou rychlost. Synchrotronový záření (směska UV/rentgenova a gamma záření) opouští kruhovej synchrotron tangenciálně a často se využívá k experimentálním účelům, protože je to pěkně zkoncentrovanej zdroj krátkovlnnýho záření, kterej se dá jinými způsoby obtížně vyrobit.

SRNKA from: SRNKA [27.11.05 - 04:51]
Sbírka Einsteinovejch prstenců - efektů pozorování vzdálenejch objektů přes gravitační čočku - čili deformaci časoprostoru způsobenou hmotným objektem v popředí.

 

SRNKA from: SRNKA [26.11.05 - 23:20]
Jak se vyvíjelo a zpřesňovalo měření rychlosti světla s časem [Froome and Essen: The Velocity of Light and Radio Waves]. Konec všem dohadům učinilo zavedení nový soustavy jednotek SI v roce 1983, podle který je rychlost světla ve vakuu invariantní konstanta, ke který se vztahujou všechny ostatní. Už dnes ale víme, že to s tou rovnoměrností vakua není tak jednoznačný a že ve vesmíru rozložení jeho hustoty silně kolísá - což samozřejmě většinu experimentů založenejch na rychlosti šíření světla neovlivní, protože se tím změní současně rychlost světla i času - ale v určitejch experimentech založenejch na šíření gravitace v nižších dimenzích by to vliv mít mohlo - třeba anomálie pohybu sond Pioneer v důsledku gravitační Casimirovy síly činí přes 1% jen v rámci naší sluneční soustavy.



SRNKA from: SRNKA [26.11.05 - 22:53]
Tady je obrázek dvou typů Penningovejch pastí pro antičástice v životní velikosti. Na druhým je dobře vidět čtveřice elektrod vytvářejících kvadrupólový rotační pole. Výsledek gigawattovejch pulsů v několikakilometrovým prstenci urychlovače chlazenejm tunama kapalnýho helia nakonec skončí v takovýhle malý komůrce. Největší problém výroby antičástic na současnejch urychlovačích neni kupodivu ani tak problém dosažitelnejch energií, ale způsob, jakým silně urychlený čerstvě vyrobený antiprotony zase zpomalit na energie, při kterých je možný s nima rozumnýho něco dělat. Vyžaduje to stavbu zpomalovacích prstenců velkejch skoro jako původní urychlovač. Řekl bysem, že než budeme lítat na antihmotu ke hvězdám, tak to ještě nějakej pátek potrvá....;-)

 

SRNKA from: SRNKA [26.11.05 - 22:28]
NOFACE: V týhle flašce se skladuje antihmota vyrobená na urychlovačích. Jejím základem je tzv. Penningova past, trochu podobná tomu magnetronu - drahocenný antiprotony sou v ní přinucený obíhat dokolečka po spirálovitý dráze, aby se nesrazily se stěnama nádoby. Množství antihmoty v ní zachycený by ale nestačilo ani na rozsvícení LED diody...

 

SRNKA from: SRNKA [26.11.05 - 22:18]
Rozhraní kapalin s různou hustotou je známý jako tzv. Rayleigh-Taylor nestabilita - lehčí kapalina se snaží prodrat nahoru a těžší dolu a výsledkem je konvektivní proudění, který se dá pozorovat v plochým kastrolu na plotně při šikmým osvětlení - zahřátá kapalina má rozdílnej index lomu a tak na dně vytváří konvektivní obrazce (Rayleigh-Bernardova konvekce - viz video pod levym obrázkem).

 

V tenký vrstvě se může ustavit typický vrstevnatý proudění v tzv. konektivních buňkách, známejch z povrchu Slunce, kterýmu dávaj zrnitej vzhled.

     

NOFACE from: NOFACE [26.11.05 - 21:55]
SRNKA - to je zatial iba v rovine sci-fi, ale nasiel som nejake obrazky ohladom pohonu motora zalozenom na reakciach hmoty a antihmoty [1, 2]
Potom, spomenul som si, v jednom Ruskom Sci-fi asi tak z 80-teho roku, tak tam som cital o takej dedukcii, ze ak ma kazdy prvok svoj protiklad v hmote, tak ho moze mat aj Zem.

SRNKA from: SRNKA [26.11.05 - 21:46]
Že je zvětšování bitmapovejch obrázků na rozdíl od tzv. vektorový grafiky principiálně omezený rozlišením pixelů je všeobecně známý. Tenhle algoritmus se tomuto faktu snaží čelit tím, že při zvětšení jsou detaily dopočítávaný ze zbytku obrázku.



SRNKA from: SRNKA [26.11.05 - 19:46]

Nejstabilnější jsou jádra atomů, obsahující stejný počet neutronů jako protonů (tzv. nuklidy). Pokud v atomech přebývaj protony s kladnym nábojem maj tendenci se rozpadat tzv. beta plus rozpadem, tj. na jádro s nábojem o jednotku menším za uvolnění pozitron (antičástici elektronu s kladným nábojem) a neutrino. Jinak převládá beta mínus rozpad na jádro s elektrickým nábojem o 1 jednotku vyšším, elektron a antineutrino. Pokud je atom těžkej, může být pro něj výhodnější se zbavit kladného náboje v podobě mnohem těžšího jádra helia, čili částice alfa, jsou samozřejmě možný i jiný typy radioaktivních rozpadů, např. podvojnej beta rozpad. Hezkej klikací graf naleznete pod obrázkem vpravo. Kliknutím na příslušnej izotop oňom získáte doplňující informace.
 



SRNKA from: SRNKA [26.11.05 - 19:34]
Rozdíl mezi vlnama napnutý struny a vakua je v tom, že deformace vakua vyvolává další složku deformace, která je závislá na intenzitě procházejícího vlnění a deformuje prostor, kterým se šíří.

 

Jelikož je vakuum vícedimenzionální systém, v přírodě lze takový vlny pozorovat v blízkosti vodního povrchu nebo při zemětřesení (tzv. Rayleighovy vlny). Tehdy šířící se vlny skutečně deformujou fyzickej prostor na povrchu Země, ale obyčejně přitom máme jiný starosti, než studovat teorii relativity.

SRNKA from: SRNKA [26.11.05 - 10:29]
Chování hmotný vlny spojený s částicí si můžete vyzkoušet na tomhle interaktivním appletu, ale komu nefunguje Java, může získat představu na základě animací, získanejch řešením Schrodingerovy rovnice níže. Za předpokladu dokonale neprostupný přepážky se od ní částice odrazí, ale protože v reálu je každá bariéra tvořená zase jen hmotnejma částicema, vlna částice mezi ně částečně pronikne. Pokud se částice pohybuje dostatečně rychle, může vzájemná interference vln vakua a částice dopadnout tak, že částice oblastí s vysokou energií provlní jako duch, čemuž se říká "tunelovej efekt" a má rozsáhlý využití v elektronice (neplést s tunelovacím efektem privatizace).


Pokud hmotná vlna prochází otvorem v překážce, stane se ta díra podle Hughensova principu novým zdrojem vlny. Pokud jsou překážky vedle sebe, dochází na nich k intereferenci - známej "double slit" experiment, původně popsanej Youngem na začátku 18. století pro světlo byl v roce 1936 dokázanej i pro elektron při jeho difrakci niklovou mřížkou.
 
Srážkou s pevnou překážkou konečný velikosti se hmotná vlna částice roztříší do prostoru. Energie částice ale nezanikne, je koherentně rozptýlená po sousedících kvantovejch smyčkách vakua a nadále se jako celek projevuje jako původní částice. Srážka hmotných vln dvou částic vede ke vzájemý intereferenci a vzniku kvantově provázanýho stavu - obě částice přitom vystupujou jako částice jediná. V případě vhodnejch podmínek může dojít k tzv. dekoherenci a obnovení obou částic do původního stavu. Pokud se ale lišej nějakou chrakteristikou, třeba spinem nebo magnetickým momentem, tak ten se uplatňuje, jen je rozptýlenej v objemu vibrací vakua a pokud způsobuje, že jsou vlny obou částic neslučitelný, dojde k jejich rozseparování a pružnýmu odrazu.


SRNKA from: SRNKA [26.11.05 - 09:31]
Jak souvisej vibrace vakua v jednotlivých dimenzích jde demonstrovat na modelu vodní hladiny, kde je pro názornost přehnaná stlačitelnost vody (vibrace vakua zde přestavujou hmotný částice, vlny pod hladinou vlny supergravitace a vlny na hladině světlo, čili elektromagnetický vlny).



Výslednice skládání vln v několika dimenzích současně je rotační pohyb, jehož intenzita klesá se čtvercem vzdálenosti od povrchu, kde se vlna šíří. Průchodem světelné vlny vakuem proto dochází k "rozmíchání" vibrací vakua v poměru hustoty energie přenášený EMG a gravitace. Ten je sice posunutej výrazně ve prospěch EMG, ale částečně způsobí i zvýšení hustoty energie vakua ve skrytých dimenzích - vakuum "ztěžkne" a světelná vlna se jím v důsledku svý vlastní energie proto šíří o něco pomaleji, než kdybysme relativistický efekty zanedbali.
K podobnýmu zvíření vakua dochází nejen v místě šíření fotonů, ale i gluonů a všech dalších bosonů uvnitř částic všech hmotnejch těles. Jejich vibrace se přenášejí na velké vzdálenosti a vytvářej tak gradient energie, kterej vnímáme jako gravitaci.

SRNKA from: SRNKA [26.11.05 - 05:24]
Často se v odborným tisku mluví o supersymetrii a superpartnerech, který vyplývaj jak z SUSY rozšíření Standardního modelu částic, tak teorie superstrun a dalších teorií. Co se tím má přesně na mysli? Ačkoliv kvantový kmity vakua nemaj vyhražený místa, díky svý energetický hustotě udržujou pravidelný rozestupy tzv. (Higgsova mřížka). Zásadně vibrujou v párech v protifázi a při vyšší hustotě pole vytvářej relativistický svinování a zahušťování časoprostoru do tvaru toroidních útvarů - dualit. Čim je intenzita vibrací vyšší, tim se chování vakua v daným místě víc podobá normálním hmotnejm částicím a rotace vakua se začíná podobně indukovat a přenášet do směrů kolmejch na rovinu původní vibrace. Vibrace nemusej stát na místě, ale můžou se postupně přesouvat na sousedící smyčky.





Pokud do vakua projde energetická vlna, třeba záblesk kosmickýho záření, vyvolá vírovitej pohyb vakua doprovázenej vznikem a současným zánikem řady dvojic vibrujících párů kolem svý dráhy. Hmotná nebo antihmotná částice může vzniknout tehdy, když se vnitřní symetrie kmitů poruší, třeba gravitací černý díry nebo silným elektromagnetickým polem. Tehdy z hmoty vzniknou kvantovou interferencí stabilizovaný stojatý vírovitý kmity vakua čili leptony a pokud je energie vyšší, vznikne složenina vibrací v hned několika rovinách současně (kvarky a hadrony).



Je teda vidět, že ve vakuu neni jednoznačně danej rozdíl mezi málo zakřivenou deformací vakua (čili podobnou, jako sou vlny na hladině rybníka, čili bosony) a silnou zakřiveninou, který se navzájem odrážej jako víry. Relativistický zakřivení časoprostoru při vyšších rychlostech navíc napomáhá k tomu, abyse větší část vibrací vůči hmotnýmu pozorovateli chovaly taky jako fermiony. Pak se nabízí otázka, zda určitý vlně-bosonu nemůže odpovídat odpovídající zakřivení časoprostoru v podobě fermionu a obráceně. Pravděpodobnost že takový supersymetrický dvojice narazíme je tím vyšší, čim je vyšší energie.

SRNKA from: SRNKA [25.11.05 - 17:18]

Solar Spark Lighter je slunečním zapalovačem kapesní velikosti. Odrazivá plocha je vyrobena z nerezavějící oceli a tvoří parabolické zrcadlo. To koncentruje sluneční paprsky do jediného bodu, ve kterém může teplota vzrůst až na jeden tisíc stupňů. 4,5“ „mistička“ je ideálním doplňkem vybavení horolezců nebo vodáků apod.



SRNKA from: SRNKA [25.11.05 - 05:50]
Tak jak se PC stávaj výkonnější, můžete si doma snadno počítat vizualizace, který doteď byly záležitost superpočítačů, včetně řešení diferenciální rovnic ve třech rozměrech s vizualizací, což v zásadě nemusí bejt nic složitýho. Pro konkrétní představu, co taková simulace obnáší - následující ukázka počítá řešení tzv. Laplaceovy rovnice pro potenciálem řízený soustavy (rozložení proudu a náboje dipólu, nebo teplot v sousedství dvou bodů s různou teplotou). Zní to složite, ale princip výpočtu je přitom docela prostej - pořád dokola se průměruje šestice sousedících bodů v trojrozměrný tabulce hodnot.
Imports System,System.Drawing,System.Windows.Forms
Imports Microsoft.DirectX,Microsoft.DirectX.Direct3D
Class FVolume3D:Inherits Form
  Shared WithEvents FVol3D As New FVolume3D,D As Device
  Shared Sub Main
  End Sub
  Sub New
    Dim P(31,31,31)As Double:CenterToScreen:Show
    Dim PP As New PresentParameters:PP.Windowed=1:PP.SwapEffect=1
    D=New Device(0,1,Me,32,PP):Dim S As New Sprite(D) ' 64 misto 32 vyžaduje TnT HW!
    D.Transform.View=Matrix.Translation(New Vector3(-70,-70,-70))
    D.Transform.Projection=Matrix.OrthoLH(Width,Height,-100,100)
    Dim B As New Bitmap(7,7):Graphics.FromImage(B).Clear(Color.White)
    Dim T As New Texture(D,B,0,1),pr,vr As Double,i,j,k As Integer
    While Created
      P(10,15,15)=127:P(20,15,15)=-127
      For i=1 To 30
        For j=1 To 30
          For k=1 To 30
            P(i,j,k)=(P(i+1,j,k)+P(i-1,j,k)+P(i,j+1,k)+P(i,j-1,k)+P(i,j,k-1)+P(i,j,k-1))/6
          Next
        Next
      Next
      D.Clear(1,Color.LightGray,0,0):D.BeginScene
      S.SetWorldViewLH(D.Transform.World,D.Transform.View):S.Begin(152)
      For i=1 To 30
        For j=1 To 30
          For k=1 To 30
            pr=127+P(i,j,k):vr=Math.Abs(2*P(i,j,k))
            S.Draw(T,Rectangle.Empty,Vector3.Empty,New Vector3(i*5,j*5,k*5),Color.FromArgb(vr,pr,0,255-pr))
          Next
        Next
      Next
      S.End:D.EndScene:D.Present:Application.DoEvents
    End While
  End Sub
  Sub F_MouseMove(ES As Object,EA As MouseEventArgs) Handles MyBase.MouseMove
    Static X,Y As Integer
    Select Case EA.Button
      Case MouseButtons.Left
        D.Transform.View=Matrix.Multiply(D.Transform.View,Matrix.RotationYawPitchRoll(.1*(EA.X-X),.1*(EA.Y-Y),0))
      Case MouseButtons.Right
        D.Transform.View=Matrix.Multiply(D.Transform.View,Matrix.Scaling(1+.1*(Y-EA.Y),1+.1*(Y-EA.Y),1+.1*(Y-EA.Y)))
    End Select
    X=EA.X:Y=EA.Y
  End Sub
End Class
Program současně v reálným čase zobrazuje rozložení potenciálu ve třech rozměrech s použitím objektu Sprite DirectX. Není to dokonalý třírozměrný zobrazení, protože krychlička ve třech rozměrech je nahražená čtverečkem, ale pokud je bodů hodně, výsledek je od volumetrickýho k nerozeznání.
Ke přeložení a spuštění programu potřebujete .NET knihovny pro DirectX (jako součást DirectX maji 35 MB, ale dou instalovat i samostatně - cca 4 MB) Program jde zkompilovat třeba baťákem, nebo ve SnippetCompileru, SharpDevelopu nebo VB.NET Express (podle toho, kolik MB se vám xe zrovna stahovat). Pro VB.NET Express si můžete stáhnout hotovej funkční projekt, kterej by vám měl zobrazit následující okno s obrázkem dipólu, se kterým jde točit a zvětšovat myší...



Počítačový simulace sou docela poučná i zábavná záležitost současně, a řadu situací z reálnýho světa de simulovat i s použitím uvedený jednoduchý matematiky. Na ukázku třeba výsledek rozložení napětí mezi dvěma deskama a video (500 MB VMW), zobrazující změnu proudu, pokud mezi deskama generujeme nevodivý bubliny, dokud se s nima prostor mezi elektrodama úplně nezaplní. Za zmínku stojí, že většina proudu kupodivu neteče prostředkem desek, ale jejich okrajema (vysvětlení je daný rozložením elektrickýho potenciálu, kterej preferuje hranatý a špičatý tvary - srvn. výklad [19.11.05 - 17:35] u Van DeGraafova generátoru). Simulace níže počítá potenciál v trojrozměrným poli miliónu bodu (100x100x100 bodů) a je za dvacet minut hotová.

 

SRNKA from: SRNKA [24.11.05 - 22:16]

Přehledná tabulka většiny elementárních částic v PDF, v kvalitě vhodný pro tisk. Obsahuje i "pyramidy" mezonů a kvarků...



SRNKA from: SRNKA [23.11.05 - 20:56]

Další zobrazovací systémy používaj pro 3D projekcu rotující nebo vibrující matnici. Princip 3D LCD displeje firmy Sharp nebo NYU je na tomto Java appletu

Figure1:3D display and Figure1:2D display



SRNKA from: SRNKA [23.11.05 - 20:48]
Videa z 3D holografické projekce FreeFormat v Sydney (1, 2)

Close



NOFACE from: NOFACE [23.11.05 - 10:27]
  Ak sa niekdo zaujima o vytvaranie 3D obrazkov posunutim spektier, 
alebo o 3D obrazky zname ako sterogramy (pozeratelne aj bez okuliarov), 
tak program na obidve zalezitosti + zdrojove kody su na drese:

http://www.mikekohn.net/3dimages.php



SRNKA from: SRNKA [23.11.05 - 00:15]
Voda a vodný roztoky sou za běžnejch podmínek částečně rozštěpený na kladný a záporný ionty (kationty a anionty). Většina iontů se zachytává elektrostatickejma silama na stěnách nádoby, ale ne vždy různou silou - někdy jsou na stěně přichycený spíš kladný, jindy záporný ionty. Vnitřek kapaliny však zůstává v obou případech těmito ionty ochuzen, čili rovnováha je tam porušená ve prospěch jednoho druhu iontů. Při průchodu elektrickýho proudu se oba druhy iontů pohybujou opačnýma směrama, ale pokud je některejch v objemu přebytek, uvedou přitom do pohybu celou kapalinu. To se projevuje zvláště při pohybu kapaliny jemnejma kapilárama, kde je poměr povrchu a objemu vysokej.

   

Tzv. elektrokapilarita (elektroosmóza) je dlouho zn8mej jef a využívá se např. pro vysoušení zdí - do zdi se pustí elektrickej proud příslušným směrem, kterej vodu ze zdi "vyčerpá". Podobnýho jevu bylo využitý v elektrokapilárním spínači (viz obr. nahoře). Vědci se přitom inspirovali pórama na povrchu jednoho druhů palmovejch brouků, který se při pocitu nebezpečí uměj přilepit na listy a využívaj k tom právě elektrokapilaritu.
Elektroosmózu jde jednoduše obrátit: pokud budeme porézní látkou, selektivně absorbující určitej druh iontů protlačovat roztok iontů, bude se na ní vytvářet elektrický napětí a tenhle systém pak může fungovat jako jakási miniaturní hydroelektrárna, ovšem bez pohyblivejch částí. Prototyp elektrokapilární baterie dokázal produkovat 1 mA při napětí cca 10 V.

SRNKA from: SRNKA [22.11.05 - 23:42]

Moxi je grafickej program, kterej simuluje fyzikální chování vodovek při kreslení virtuálním štetcem (viz 8 MB a 40 MB video). Vlastní kód pro numerickou simulaci kapaliny běží na grafickém procesoru (GPU), takže nezatěžuje hlavní program. GPU je také schopno jej provádět 20 - 50 rychleji, než by to byl schopen počítat normální procesor.

             



SRNKA from: SRNKA [22.11.05 - 22:19]

NOFACE: Hledej, šmudlo...



NOFACE from: NOFACE [22.11.05 - 21:02]
uhm.

SRNKA from: SRNKA [22.11.05 - 20:09]

Zajímalo by vás, jak dlouho může trvat z naskenovanejch fotek postavit 3D model virtuálního města s ulicema pro hru jako je Mafia nebo GTA?
Novej počítačovej program to zvládne za pár desítek minut.

Second model of 3 downtown Berkeley blocks

First model of 3 downtown Berkeley blocks



SRNKA from: SRNKA [22.11.05 - 19:39]

Jak může vypadat průběh spalování v benzínovým motoru se můžete podívat na MPEG simulacích linkovanejch pod obrázky níže



SRNKA from: SRNKA [22.11.05 - 19:26]

Článek Stevena Wienberga shrnuje některé Einsteinovy omyly a další nepotvrzené předpoklady, jmenovitě odhad kosmologické konstanty. Dole jsou původní data 22 galaxií, na kterých Erwing Hubble v roce 1929 svůj objev expanze vesmíru prezentoval. Dnešní odhad Hubbleovy konstanty je nejméně 7x vyšší a mnohonásobně zpřesněnej. Je zajímavý, že Einstein původně odmítal některý závěry, který nám dnes z jeho teorie vyplývaj docela samozřejmě, např. existenci gravitačních vln. V historii vědy se stávalo docela běžně, že se tvůrce toerie rozešel s jejím závěrama. Vypráví se, že po jedné z celodenních diskusí s Bohrem Schrödinger vykřikl: Jestliže budeme muset jít dál s těmi prokletými kvantovými skoky, pak lituji, že jsem se do toho kdy míchal. Bohr odpověděl: Ale my ostatní jsme vám za to velmi vděčni, protože vaše práce udělala pro zdokonalení této teorie mnoho.

Graph of Recessional velocities of nearby galaxies

Jednim z problémů modelu výkladu rudého posuvu Dopplerovým efektem modelu expandujícího vesmíru je skutečnost, že v galaktickejch kupách není rudej posuv plynulou funkcí vzdálenosti, ale Hubbleova konstanta je odstupňovaná přibližně po hodnotách 72 km/sec (tj. vakuum houstne v kvantovanejch šlupkách jako cibule). Dole je historická fotka z Solvayskýho kongresu v roce 1927, na na němž začala známá diskuse mezi Einsteinem a Bohrem o pojmové struktuře a gnoseologickém významu kvantový mechaniky a kterýho se zůčastnil každej, kdo v tom oboru tehdy něco znamenal.



SRNKA from: SRNKA [22.11.05 - 19:05]

V dohledné době bude možné informace na webu vyhledávat nejen podle jejich názvy, ale i podle jejich tvaru. Nebudete tedy muset vědět, jak se hledaná věc jmenuje, stačí, když budete vědět, jak zhruba vypadá. Vyhledávač bude uživateli nabízet postupně se zužující kategorie tvarem příbuzných objektů.

First step of shape searching Second step of shape searching



SRNKA from: SRNKA [22.11.05 - 18:59]

Na webu se budeme zřejmě čím dál častěji setkávat s interaktivními SW agenty. Link po obrázkem vede na ukázku jednoho z nich.

The 'Peer' educational agent



SRNKA from: SRNKA [22.11.05 - 18:51]

Metodou Bounded Deformation Tree (BD-Tree), kterou vynalezl Doug L. James, professor počítačových věd a robotiky na Carnegie Mellon University (CMU) je nyní možné na počítači simulovat kolize a deformace elastických objektů stejně rychle, jako rigidní objekty, tj. několik tisíckrát rychleji než dosud. Link pod animovaným gifem vede na video (30 MB AVI DivX) ve vysokém rozlišení.

 



SRNKA from: SRNKA [22.11.05 - 11:23]
ANON: Je mi jasný, že tempo Planckova času je přímo úměrný hmotě vesmíru, ale nejsem si jistej, jestli jde zjistit konstantu úměrnosti přímo. Podle mě bude vesmír popisovat ještě celá řada evolucí vychytanejch parametrů, protože je např, možný, že šestirozměrná topologie optimální z hlediska minimalizace akce nemusí bejt v obecným případě jediná možná. Jako nápad je to zajímavý, i když nejsem momentálně schopnej říct, zda to je či není úplná blbost a zda tím jde vyjádřit frekvenci v nějakejch použitelnejch jednotkách. Aspoň tímto tady máš zdokladovanou prioritu.

ANON from: ANON [22.11.05 - 11:06]
Ještě budu trošku provokovat: Když jsem napsal, že poměr rychlosti světla ve vakuu a rychlosti expanze času (frekvence jeho vlnění) pravděpodobně stanovuje i poměr gravitační a setrvačné hmotnosti, protože si myslím, že se mírně liší, napsal mi Srnka, že si odporuji, protože sám uvádím, že rychlost expanze času už nedokážeme stanovit a nemáme čím změřit frekvenci jeho vlnění. Na tom si trvám, že kvanta času už neprokážeme přímo. Mám ale nápad, že by Srnka změřil ten poměr gravitační a setrvačné energie, a protože rychlost světla známe, nepřímo by se dala vypočítat frekvence času. Byl by to záslužný čin, protože na základě bezrozměrné konstanty bychom odvodili nikoliv Planckův, ale Streitův čas.

NOFACE from: NOFACE [21.11.05 - 13:53]
SRNKA ~ je to je vlna ktoru vytvara v umyvadle voda. Takmer idealna kruznica ktorej velkost sa stale meni priamo umerne od mnozstva pretekajucej vody.

SRNKA from: SRNKA [21.11.05 - 00:11]
NOFACE: No hezký, akorád je to trochu velkej obrázek na to, co je na něm vlastně vidět...



SRNKA from: SRNKA [20.11.05 - 19:44]
Z právě zpracovaných výsledků gravitační sondy Gravity Probe B (GP-B) vyplývá, že Einsteinova teorie relativity je opět potvrzená a že Země svou rotací nepatrně, ale pozorovatelně stáčí časoprostor a vyzařuje tak několik Watů ročně do svého okolí. Čili že se vakuum chová jako jakejsi hmotnej polotekutej guláš...



SRNKA from: SRNKA [20.11.05 - 14:38]

Tahle dodávka pro změnu představuje pojízdnej rentgen, kterým naveliko skenuje svý okolí



SRNKA from: SRNKA [20.11.05 - 14:17]
Srovnání detailů z fotek zachycenejch na normální a infračervenej fotografickej materiál.



SRNKA from: SRNKA [20.11.05 - 14:06]

Na téhle stránce je návod, jak můžete vykucháním infrafiltru z web kamery a jeho nahražením negativem z barevnýho filmu (kterej propouští jen infra) získat infrakameru.



SRNKA from: SRNKA [20.11.05 - 13:54]
NOFACE: Tak o tom sem zatim nic nenašel, nepovažuju to za moc reálný ale teoreticky to vyloučený není - dole je obrázek, jak nějaká infrakamera "vidí" vyzařování antény z nějakých wifi tranmittérů...



Dole se aspoň mužete podívat na video (20 MB WMV) o tom radaru co "vidí skrz zdi" a jaký jsou dnes jeho reálný možnosti..

 

NOFACE from: NOFACE [20.11.05 - 09:36]
SRNKA [20.11.05 - 02:42] - infradalekohladmi je mozne vecer "vidiet" aj wifi siete, nejaky taky obrazok nemas ?

SRNKA from: SRNKA [20.11.05 - 02:42]
Tank Abrams natřenej reflexním náterem odrážejícím IR paprsky (v podstatě stříbřenka) a srovnání se nezamaskovaným tankem, jaxe jeví v infradalekohledu. Dole maskovací pleťovej krém.

 

 

SRNKA from: SRNKA [20.11.05 - 02:26]
Kelvinův generátor je celkem šílený zařízení navržený lordem Kelvinem, který demonstruje princip vzniku elektrostatickýho náboje v bouřkovejch mracích. Je založený na principu kladný zpětný vazby - pokud při odkapávání nebo tříštění kapičky vznikne náboj, ten se shromažďuje v nádobě a zesiluje při dalším tříštění kapky. Vnášením mechanický energie do soustavy vzájemně se spojujících kapek se tak v soustavě vytváří elektrickej náboj o vysokým napětí. Kelvinův generátor rozsvěcující zářivku můžete vidět na MPEG videu vpravo.



SRNKA from: SRNKA [20.11.05 - 01:00]
Chování vozidel v dopravní zácpě hodně připomíná chování vln gravitonů - při určitý hustotě provozu se stává provoz nestabilní a vlny v koloně vznikaj samovolně. Ke vzniku kolon a dopravní zácpy hodně přispívá soutěživost řidičů - je to ukázka toho, jak evoluční princip soupeření na úkor vzniku složitějších struktur zpomaluje celkovou rychlost šíření informace. Z řady traffic simulátorů je asi nepropracovanější tenhle.




SRNKA from: SRNKA [20.11.05 - 00:33]
Jak funguje posuvný měřítko neboli šuplera můžete prostudovat na tomhle appletu. Posuvný měřítko umožňuje určovat délku s přesností asi 0.0005 metru (1/20 mm).



SRNKA from: SRNKA [19.11.05 - 21:52]

Ačkoliv výroba hologramů se může zdát náročná. jediný co k tomu doopravdy potřebujete je laserový ukazovátko a holografickej film. Profesionální hologramy ovšem vyžadujou lasery v několika barvách a profesionální vybavení.

Nadšenci mají svoje fórum, kde si vyměňují zkušenosti a ukázky hologramů. Na internetu lze dokonce nalézt návod, jak hologram(?) vyrábět ručně pomocí kružítka

[Click to download GIF] [Click to download GIF] [Click to download GIF]



SRNKA from: SRNKA [19.11.05 - 21:40]
Snelsonův model atomu je odvozenej od Bohrova modelu atomu projekcí drah elektronů na povrch kulovejch slupek, řadu souvislostí (např. magnetický moment atomu) vysvětluje názorněji, než kvantově mechanické modely atomu.





SRNKA from: SRNKA [19.11.05 - 21:23]
Obecně se uvádí, že první tranzistor byl objeven v Bellovejch laboratořích roku 1946, ale ve skutečnosti první patent na strukturu chováním a vzhledem odpovídající MOSFET tranzistoru a prezentovanou jako zařízení pro zesilování změn proudu podal už roku 1925 málo známej vynálezce původem z Ukrajiny žijící v Německu a Americe Julius Edgar Lilienfeld. Za svůj podal řadu patentů, je mj. vynálezem elektrolytickýho kondenzátoru dodnes běžně použivanýho v elektrotechnice.


 

SRNKA from: SRNKA [19.11.05 - 18:08]
Tamtéž je k nalezení návod na jednoduchej elektromotor, kterej v podstatě tvoří dvě smotaný klubka drátu. Fígl motoru je v tom, že smaltovaný konce, který nesou otáčivou cívku sou oškrabaný jen z jedný poloviny, čímž vlastně tvoří komutátor motoru.



SRNKA from: SRNKA [19.11.05 - 18:00]
Návod na stavbu jednoduchýho Van deGraafova generátoru z PVC téčka a plechovky od coly - pod obrázkem je video, ze kterýho je vidět, že to funguje docela dobře...

 

SRNKA from: SRNKA [19.11.05 - 17:35]
Van deGraaphuv generátor funguje na základě jednoduchýho efektu "cucání náboje" dutý koule. Elektrickej náboj totiž samovolně přechází z míst kde je intenzita elektrickýho pole větší do míst, kde je menší - což je povrch dokonale hladký vodivý koule s pokud možno co největším poloměrem (podobně se na principu nejmenší akce chová celá řada dalších potenciálovejch veličin - teplota, tlak, apod..). Pak tedy stačí dovnitřku kovový koule přivádět nabitý částice, jejich elektrony budou vnitřkem koule odsátý a jejich náboj svedenej na povrch. V praxi se to dělá tak, že dovnitř generátoru zasahuje gumovej nebo textilní pás na kladce, nabíjenej třením - v kouli se vybíjí a proces se neustále opakuje, čímž napětí na povrchu koule roste. Největší generátory mají průměr několik metrů, uvnitř obíhá chlupatej koberec poháněnej elektromotorem a jsou schopný generovat napětí několika desítek miliónů voltů, který se může vybít bleskem na někoolik stovek metrů. Používaj se především pro generování napětí lineárních urychlovačů částic.

 

SRNKA from: SRNKA [19.11.05 - 17:18]
NOFACE: Já nevim, mě čtení Hawkinsovejch knížek nikdy zas tak moc nedalo. Ale pár jich taky doma mam a pokud máš problémy s angličtinou na webu, tak lepší nějakej zdroj informací, než žádnej. Už dnes je ale internet lepší zdroj informaci, než většina knížek - musej se tam ale hledat. Tim xi říct že z dlouhodobýho hlediska je lepší investovat čas a peníze do angličtiny a přístup na web, než do překladatelů a knihkupectví.

NOFACE from: NOFACE [19.11.05 - 17:07]
SRNKA [19.11.05 - 00:11] - v knihkupectve som nasiel Hawkinsa - Teoria vsetkeho, odporucas tu knihu ?

SRNKA from: SRNKA [19.11.05 - 17:07]
Fakt, že se elektrony odpuzujou řadu lidí přitahuje...



SRNKA from: SRNKA [19.11.05 - 00:02]
Fresnelova čočka (čti "frenelova") demonstruje fakt, že pro funxi čočky je důležitej její povrch, ne objem. Na podobným prinicipu funguje i Fresnelovo zrcadlo a hranoly, který se často kombinujou s čočkou do optickejch soustav, koncetrujících až 80% světla zdroje do jednoho směru či roviny. Fresnelova optika se používá v aplikacích, kde nezáleží moc na optický přesnosti, ale je důležitý aby čočka zůstala tenká např. s ohledem na tepelnou roztažnost (v majácích, reflektorech nebo zpětnejch projektorech, kde je čočka namáhaná teplem lampy).

   



SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 23:48]
Kaleidoskopická sklenička patřila k dalším optickejm hříčkám oblíbenejm na začátku minulýho století.

 

SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 23:03]
Kresba v anamorfní perspektivě a zrcátko pro její pozorování....

Wenerův anamorfní "streetart"



SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 22:47]
Tzv. anamorforní kresby byly oblíbený v 19. století, protože nebyly srozumitelný bez přiložení čočky nebo válcovitýho zrcátka, podle kterýho byly původně namalovaný. Ukázka anamorfní perspektivy je např. deformovaná lebka na Holbeinově obrazu, rozeznatelná jen¨při pozorování pod ostrým úhlem.

 

 

SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 22:17]
LOS: ..Jde mi o to že rychlost světla musí bejt teda rychlost supoergravitace děleno svinutí dimenzí, ne?... No jasně, však taky světlo JE supergravitace, akorád se šířící přes svinutý rozměry. Všechny interakce IMO fungujou na tomtéž principu (Casimirova síla mezi vlnama gravitonů).
.. a i vniřenímu pozorovateli se jevila její rychlost nekonečně veliká.. Myslim, že z pohledu pozorovatele uvnitř rychlost supergravitace odpovídala vlnový délce vesmíru, když byl ještě malej a kvantovanej, že tedy nebyla nekonečná, ale v podstatě odpovídá rozměrům počáteční singularity.

SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 22:07]
Ještě trocha barev a nestabilit z povrchu mýdlovejch bublin...






SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 22:05]
Pokud vás zaujaly "spermie" v tý mýdlový bublině, tak příroda umí ještě mnohem hezčí, fantazii se tady meze nekladou...
Vpravo dole sou fraktálovitý zóny, podle kterých se narušuje mýdlová blána...



LOS from: LOS [18.11.05 - 22:05]
SRNKA: Jo to vim, že nebylo světlo ale byla ta supergravitace a i vniřenímu pozorovateli se jevila její rychlost nekonečně veliká. Jde mi o to že rychlost světla musí bejt teda rychlost supoergravitace děleno svinutí dimenzí, ne? Z našeho pohledu je samozřejmě konstantní neboť se nám stejnou měrou svinujou ty dimenze.

SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 22:03]
V souvislosti s mýdlovou blánou je zajímavý, že tzv. teorém konjektury mýdlový bubliny, totiž dva tisíce let starej předpoklad starých Řeků, že dvojitá mýdlová bublina tvoří minimální povrch uzavírající oba objemy byl prověřenej počítačovou simulací teprve docela nedávno, páč jde o teoreticky docela složitej topologickej problém

 

Společnej povrch mezi dvěma bublinama je vždy vydutej směrem do větší bubliny, protože je v ní nižší tlak. Dva balónky spojený trubičkou tvořej nestabilní systém, ve kterým se ten menší vždycky vyfoukne do většího.

SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 21:59]
Na obrázku sou dobře vidět interferenční barvy mýdlový blány, která má ve svislý poloze tvar klínu. Bílá barva nahoře odpovídá tloušťce 0.35 mikrometru, může ale existovat film ještě tenší, tak tenkej, že vůbec neinterferuje se světlem. Barevný splývající kaňky maj podobnej původ jako tzv. "slzy silnýho vína" (kapky alkoholem bohaté kapaliny, vznášející se nad meniskem hladiny vína ve vinné sklence) a jsou příklady tzv. Marangoniho nestability, vznikající v důsledku změn povrchového napětí.

     

SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 21:24]
LOS: ..Jak je možný že je rychlost světla konečná když jak píšete byla původně v celym vesmíru nekonečná a světlo bylo okamžitě na obou koncich male vibrující struny (1D vesmíru)?.. Jak jsem už psal v minulým audity, na čas a prostor se dá nahlížet z hlediska pozorovatele zvenčí a zevnitř. Z hlediska pozorovatele zvěnčí se rychlost šíření energie postupně snižuje, jak vesmír kondenzuje, z hlediska pozorovatele tvořenýho jeho zahušťujícíma se vlnama rychlost šíření energie zvostává konstantní. Při vzniku vesmíru uvnitř níkdo bejt nemohl, taxem se přidržel vnějšího pohledu. Světlo je vlna gravitace šířící se v šesti rozměrech mezi svinutejma dimenzema (gravitačníma smyčkama) - na začátku vesmíru žádný smyčky nebyly, a tak tam nemohlo bejt ani světlo (dipólová interakce). Ani gravitace se nešířila v kvadrupólovejch vlnách, jen v jednorozměrnejch jako tzv. supergravitace. Struny sou prostě vlny tý supergravitace, čili časoprostoru.



SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 21:14]
Zařízení pro dvoustupňový zkapalňování hélia. Jak vidno, neni to nic složitýho: každej stupeň tvořila nádoba, do který ústila tryska zakončená několika závitama chladicí spirály. Stlačený hélium expandovalo tryskou do termosky, kde se adiabaticky ochladilo a při cestě vzhůru chladilo protiproudem spirálu s novým stlačeným héliem. V prvním stupni se hélium předchladilo asi na 12 Kelvinů, po určitý době začalo v druhým stupni hélium kondenzovat.



LOS from: LOS [18.11.05 - 21:05]
Ahoj, jen takovej malej dotaz. Jak je možný že je rychlost světla konečná když jak píšete byla původně v celym vesmíru nekonečná a světlo bylo okamžitě na obou koncich male vibrující struny (1D vesmíru)? Nebo místo světlio se má říkas supergravitace, ale to je jedno protože světlo je jen projevem supergravitace v jine metrice. Připadne mě že v těch strunách muselo bejt z matematickýho pohledu něco jako jejich hmotnost nebo setrvačnost, která způsobila že vibrace kladly odpor šíření nehomogenity (světlo, hmota) jinak by se světlo sice šíšilo po 10e40*větsím prostoru ale infinitesimalné rychlostí.

SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 20:30]
Model of a Cubic Surface, c 1875 Olause Henriciho z r. 1874. Kubickej se mu řiká proto, že je popsanej rovnicí s třetí mocninou: xyz=k^3(x+y+z-1)^3.
Další exponáty quidění např. zde...



SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 20:17]
NOFACE: Tambysem rači nelez....



NOFACE from: NOFACE [18.11.05 - 19:51]
Podle nekterejch teorii je celej nas vesmir vnitrek nejaky cerny diry-hm, to zvadza k teorii, ze velky tresk znamenal vlastne iba zrod nasho vesmiru, nie vsak paralelnych vesmirov, co moze potvrdzovat fraktalovitost sirenia casu. Cize nas vesmir je sucastou nekonecneho rozvoja do nekonecnej prazdnoty. Nakoniec vsetko je zapasom dvoch protichodnych principov. (zivot - smrt, laska - nenavist). To vsetko ale plati iba vtedy, ak by cierna diera znamenala branu do inych dimenzii paralelneho vesmiru. Ak je to tak, ze hmota sa tam meni na vakuum, potom je vsetko inak, big beng vytvoril nas cely jeden vesmiru, a cierna diera (gravitacny kolaps) je vstupom do toho co obklopuje aj nas vesmir.

SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 18:09]
Robosumo: Navzdory tomu že vypadá jako něco mezi kovovým Mickey Mousem a odpadkovým košem, tak každý RoboSumo je plně programovatelný a váš úkol je, aby váš bojující robot byl co možná nejdokonalejší. Několik předvolitelných pohybů může vykonat pomocí tlačítek na ovladači, ale abyste byl opravdovým králem ringu, tak budete potřebovat přednastavit i speciální pohyby a různě šikovné kousky. Na stránkách je SW, kterým si můžete vytvořit své vlastní RoboSumo pohyby a vašem počítači prostřednictvím a nahrát je do RoboSumo pomocí speciální barcode čtečky. Pod obrázkem je ukázka videa ze zápasu...



Na přiloženým SW mě zaujal koncept vizuálního programování, ve kterém se základní bloky kódu sestavujou klikáním...



SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 15:30]
NOFACE: .. je rychlost obehu elektronu po orbite okolo atomu vecsia ako c.. Myslim, že je právě rovná rychlosti světka, ale ta je díky hustotě energie v orbitalu o hodně nižší, než normální c, což je rychlost světla ve vakuu. Proto se kolem atomu honí hmotnostní vlna elektronu s fotonovou, vlastně se navzájem střídaj a tim vzniká ten orbital - což je vlastně stojatá vlna elektronu.
Podle některejch teorií je celej náš vesmír vnitřek nějaký černý diry, ale to by v černý díře musel nějak zanikat hmota, resp. se přestat projevovat jako hmotná. Z toho titulu pararelní vesmíry existovat mužou, ale dokud nebudu schopnej říct, jak by se to mělo projevovat nebo dát dokázat, tak mě to moc nezajímá. To samý červí díry, který by podle některejch teorií mely bejt nejen spojnice do dalších vesmírů, ale i místo, kterým se líhnou a předávaj si tak fyzikální vlastnosti (dědění).



Princip uvěznění světla v černý díře je dobře vidět na tý spodní animaci. Když na určitým místě časoprostor dostatečně zhoustne, světlo se v něm přestane pohybovat, úplně zamrzne. Přesto může černá díra jako celek vyměňovat s okolím gravitační vlny, jako každej jinej hmotnej objekt. Ale ukazuje se, že samotnej koncept černejch děr může bejt problematičtější, než se na první pohled jeví. Například, když hmota padá do černý díry, měla by se přitom zahřát natolik, že by anihilovala a vypařila se do vakua. Tím není řečený, že by tu černý díry nemohly bejt od začátku vnziku vesmíru, nebo že by nemohly vzniknout kolapsem velký hvězdy, ale už by se nemohly zvětšovat akrecí, čili postupným strháváním další hmoty ze svýho okolí - ta hmota by se vyzářila dřív, než by spadla pod horizont černý díry.
Další problém je, že rovnice, ze kterejch je odvozenej vzorec pro Schwartzildův poloměr černý díry jsou zjednodušený, zanedbávaj totiž gravitační účinek samotný deformace prostoru v okolí černý díry - časoprostor "pruží". Tím se hmotnostní kritérium pro vznik černý díry znamenitě zvyšuje - musela by vzniknout zhroucením celý galaxie naráz, jako kvazar. Něco takovýho by bylo opět možný jen při vzniku vesmíru - sotva později, protože hmoty je vesmíru málo, je zředěná a černá díra je ve styku s vakuem nestabilní, vypařuje se Hawkingovým mechanismem. Černý díry by podle svýho chování v současným vesmíru vlastně vůbec neměly bejt - pokud existujou, je to důsledek vzniku nahloučení metastabilní viditelný hmoty jako vedlejšího produktu inflace.

NOFACE from: NOFACE [18.11.05 - 14:12]
SRNKA - je rychlost obehu elektronu po orbite okolo atomu vecsia ako c ? Pokila by bola, tak by nebola pravda to co ma ucili v skole, a sice [ak si dobre pametam nieco v tom zmysle], ze rychlost svetla je najvyssia dosiahnutelna rychlost hmotneho bodu.

SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 13:54]
ANON/STREIT ..ve vlnění času spatřuji jak podstatu prostoru, tak i hmoty a vlastně všech dějů a celé reality... Myslim, že to co se vlní je prostor. Z pohledu pozorovatele zevnitř v tom prostoru se muže zdát, že se prostor nemění a hejbe se čas (aby rychlost světla zůstala stejná), ale z pohledu zvenčí je jasně vidět, že ten děj probíhá jako dilatace prostoru, světlo se jím šíří neustále pomaleji, protože musí čím dál tím víc kličkovat přes houstnoucí vlny časoprostoru. Pak jde abstrahovat imaginární čas, kterej rovnoměrně plyne mimo tuhle realitu. O částicích času bych nic konkrétního neodvážil tvrdit - podle mě koncept částice evokuje nějakou vnitřní strukturu, čili přináší víc otázek, než nabízí odpovědí. Vždycky se můžeme ptát, z čeho je ta částice udělaná, proč jak interaguje s jinejma částicema a proč se liší od svojeho okolí. Vlna se dá naproti tomu jednoduše matematicky popsat jako vlna homogenního prostředí.
..deterministická matematika nevládne tím asynchronním paralelismem a kondicionalitou... Matematika se nesnaží popsat komplexní děje pararelně a ani to nepotřebuje. Např. matematickej popis tekutiny kompletně řeší Navier-Stokesova rovnice - to je docela jednoduchá lokální rovnice a přitom kompletně a deterministicky popisuje složitou hydrodynamiku paralelního souboru částic.

SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 13:26]
NOFACE: Právě že rychlost houstnutí s rychlostí světla nijak přímo nesouvisí a klidně se tak může stát, že světlo zůstane ve vesmíru uvězněný.
Z obrázku by taky mělo bejt jasný, co myslim zahušťováním a proč ho z pohledu uvnitř vnímáme jako expanzni vesmíru.



ANON from: ANON [18.11.05 - 11:21]
K diskusi na Scienceworldu http://www.scienceworld.cz/sw.nsf/komentare?OpenForm&15CF02E68EDF4C93C125709400565343&All : Zephir-Srnka: //Tim netvrdim, že to tak nějak je, akorád poukazuju na analogie, ke kterým se dostaneme při úvahách o vlnách na povrchu kapiček tvořených vlnama na obvodu kvantovanejch smyček časoprostoru, tvořenejch vlnama na obvodu buhvíčeho - třeba nějakýho náhodnýho simulátoru fyzikálních veličin. Odpovídá Streit: Někdy si zafilosofujete o částicích času, někdy použijete vlnovou analogii na makroskopické a evoluční děje... Mám jen 2 výhrady: 1) Takové volné analogie druhým - zejména mně - vytýkáte, a to až za hranici dehonestace. 2) Jsem "Schroedingerovec" a ve vlnění času spatřuji jak podstatu prostoru, tak i hmoty a vlastně všech dějů a celé reality. Ale nemůžeme zanedbat ten vícerozměrný charakter tohoto vlnění, tedy i hierarchii tohoto vlnění a vlastně i to, zda se na dané urovni jedná o vlny stojaté nebo postupné (v čem se šíří). Nemůžeme zanedbat ani to, že v jednom prostředí se šíří vlny různého typu, které spolu mohou a nemusí interferovat či rezonovat, že existuje i velmi podstatný (a masivní) paralelismus. Jestliže prostředí je asynchronní v tom smyslu, že se nikdo (na rozdíl třeba od počítačů) nestará o umělou synchronizaci interagujících jevů, získáme komplexitu - tedy indeterministické dění s nevratným časem. Komplexita vede k emergenci a z kvantity tak vyrůstá nová kvalita. Tento komplexní proces však už není možné popsat jedinou vlnovou funkcí, protože vždy ten konečný efekt je tvořen celou hierarchií vlnění, od vibrací superstrun přes úroveň vlnění, dávající vznik naší prostorové 3bráně, až dějům v nám dostupné části vesmíru a v konkrétním lese či na konkrétní burze. Já jen upozorňuji na to, že tyto jevy nejsou žádným metaprostředím našeho vesmíru (to by bylo multiverzum), ale naopak se jedná o asynchronně paralelní vlnění v našem prostoru. Zanedbávání této hierarchie a paralelismu vede k tomu, že pan Navrátil si myslí, že ze svých rovnic odvodí DNA či lék proti AIDS, tedy pokud by mu to nějaká matematicky vzdělanější hlava "dopočítala". Vtip je právě v tom, že deterministická matematika nevládne tím asynchronním paralelismem a kondicionalitou.

NOFACE from: NOFACE [18.11.05 - 10:02]
max. rychlost hustnotia = max. rychlosti casu = c ?

SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 01:05]
Pod pojmem Standardní model se označuje neucelenej konglomerát teorií soustředěnej kolem relativistický varianty kvantový teorie, sjednocující popis EMG, kalibrační model silný a slabý interakce, kvarkovej model částic a poruchovej model pole. Je neustále zpřesňovanej o semiempirický vztahy, opírající se o experimentálně zjištěný strukturní a vazebný konstanty. V současný době je popsánej necelou dvacítkou parametrů, což umožňuje dělat často neuvěřitelně přesný předpovědi vlastností elementárních částic bez hlubší znalosti vnitřní struktury leptonů a kvarků podobně, jako mohl na začátku minulýho století např. Mendělejev přesně předpovídat vlastnosti dosud neobjevenejch prvků, ačkoliv vlastně nevěděl nic o stavbě atomu. Na Standardní model by tak šlo vztáhnout bonmot, původně věnovanej programovacímu jazyku Fortran: "Nikdo neví, jak bude Standardní model vypadat za dvacet let a co všechno bude umět - je ale pravděpodobný, že se bude stále používat".
Kdo se chce vědet kdo je kdo a co je co v historii vývoje současnýho teoretickýho modelu mikrosvěta, nelze než doporučit obsáhlej, odborně ale poutavě napsanej článek prof. Hořejšího Historie standardního modelu mikrosvěta (2 MB doc)

SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 00:17]

Tma je těžší než světlo. Plavete-li těsně pod hladinou, vidíte kolem dostatek světla. Ponořujete-li se hlouběji a hlouběji, všimnete si, že je kolem stále větší tma. Ve velké hloubce je tma úplná. To je proto, že těžší tma klesá ke dnu a lehčí světlo zůstává nahoře. Proto se také světlo a lehký v angličtině řekne stejně. Zbývá ještě dokázat, že tma je rychlejší než světlo. Postavíte-li se v osvětlené místnosti před zavřenou skříň a otevřete pomalu dveře, uvidíte světlo pomalu pronikat dovnitř. Tma je však tak rychlá, že ji nikdy neuvidíte prchat ze skříně ven. 

Až tedy příště uvidíte žárovku, nezapomeňte, že to není světelný zdroj, ale naopak pohlcovač tmy!

Ačkoliv byl článek evidentně myšlenej žertem, v kontextu teorie vakua tvořenýho gravitačníma vlnama je na každým šprochu pravdy trochu. Na chladnutí zahřátý hmoty se skutečně můžeme dívat jako na výměnu její hmoty přes vakuum, tvořeným "zářením" z oblastí vakua s nižší hustotou energie/hmoty, čili jako na určitou obdobou kondenzace a následný houstnutí vakua. Podobným způsobem (tj. houstnutím) chladne celej vesmír - takovej závěr je jen otázkou zvolenýho úhlu pohledu a konvence pojmu "teplota".



SRNKA from: SRNKA [17.11.05 - 23:37]

Sluneční zatmění neni zas tak vzácnej jev jak by se mohlo zdát - úplnej měsíční stín ale pravidla zasahuje jen malou část zemskýho povrchu mimo obydlený oblasti. Na schématu je přehled oblastí pásma totality (nejde o místo s nedemokratickým zřízením, ale oblast, kde při zatmění měsíční stín zasahuje až na zemskej povrch) za posledních pět let.



SRNKA from: SRNKA [17.11.05 - 23:28]

 

Vlnová rovnice ve dvou rozměrech: kmitající mydlinová blána na drátěném rámu a) horní půlvlna, b) celá vlna



SRNKA from: SRNKA [17.11.05 - 23:16]

Návod na jednoduchej spektroskop z CD. Na spodním obrázku je spojitý spektrum žárovky a čárový spektrum sodíkový výbojky a zářivky.



SRNKA from: SRNKA [17.11.05 - 16:59]
NOFACE: Pokud umíš programovat DirectX rovnou v céčku, pak s tím neni problém, ale pak se změní i vlastní kód, protože v čistým C++ se objekty DirectX používaj složitějc. V adresáři Windows\Microsoft.NET bys měl mít složku pojmenovanou jako "DirectX for Managed Code" nebo "Managed DirectX". Pokud nemáš, měl by sis doinstalovat aspoň ty knihovny pro Managed DirectX, pokud nechceš programovat v čistým C++. Tohle je minimalistická ukázka programu v Managed C++ pro DirectX, která zobrazí přednastavenej objekt (konvičku) bez světel a stínování. Pod obrázkem je odkaz na funkční projekt ve VisualC++ 2005 Express, pokud máš DirectX nainstalovaný, mělo by to jít rovnou zkompilovat a pustit.
using namespace System;
using namespace System::Drawing;
using namespace System::Windows::Forms;
using namespace Microsoft::DirectX;
using namespace Microsoft::DirectX::Direct3D;

void main() {
  Form              ^  F = gcnew Form();
  F->Text  =  "Managed DirectX C++ demo";  F->Show(); 
  PresentParameters ^ PP = gcnew PresentParameters();
  PP->Windowed = 1; 
  PP->SwapEffect = SwapEffect::Flip;
  Device            ^  D = gcnew Device(0, DeviceType::Hardware, F->Handle, CreateFlags::SoftwareVertexProcessing, PP);
  D->Transform->Projection = Matrix::OrthoLH(5, 5, 0, 5);
  D->Transform->View = Matrix::Translation(0, 0, 5);
  D->Clear(ClearFlags::Target, Color::LightGray, 1, 0);
  D->BeginScene();
  Mesh::Teapot(D)->DrawSubset(0);
  D->EndScene();
  D->Present();
  Application::Run(F);
}
Pro srovnání - ekvivalentní kód ve VB.NET vypadá následovně:
Imports System.Drawing, System.Windows.Forms, Microsoft.DirectX, Microsoft.DirectX.Direct3D
Class frmDX: Inherits Form
  Shared Sub Main()
    Dim F as New frmDX
    F.Text = "Managed DirectX VB.NET demo": F.Show()
    Dim PP As New PresentParameters : PP.Windowed = 1 : PP.SwapEffect = 1
    Dim D As New Device(0, 1, F, 32, PP)
    D.Transform.Projection = Matrix.OrthoLH(5, 5, 0, 5)
    D.Transform.View = Matrix.Translation(New Vector3(0, 0, 5))
    D.Clear(1, Color.LightGray, 1, 0)
    D.BeginScene()
    Mesh.Teapot(D).DrawSubset(0)
    D.EndScene()
    D.Present(): Application.Run(F)
  End Sub
End Class


SRNKA from: SRNKA [17.11.05 - 15:35]
NOFACE: Pokud umíš programovat DirectX rovnou v céčku, pak s tím neni problém, ale pak se změní i vlastní kód, protože v čistým C++ se objekty DirectX používaj složitějc. V adresáři Windows\Microsoft.NET bys měl mít složku pojmenovanou jako "DirectX for Managed Code" nebo "Managed DirectX". Pokud nemáš, měl by sis doinstalovat aspoň ty knihovny pro Managed DirectX, pokud nechceš programovat v čistým C++.

SRNKA from: SRNKA [17.11.05 - 15:15]
Pokud seš C++, asi pro tebe bude nejjednodušší si stáhnout to Visual C++ Express, já ti zkusim ten projekt do něj přepsat. Ale napřed musíš mít ty knihovny pro DirectX.

SRNKA from: SRNKA [17.11.05 - 15:11]
Jakej program na pixely? Ten program je psanej pro VisualBasic.NET a potřebuješ pro něj DirectX s knihovnama pro .NET. Jinak jde zkompilovat třeba baťákem, nebo ve SnippetCompileru, SharpDevelopu nebo VB.NET Express (podle toho, kolik MB se ti chce zrovna stahovat) - podstatný na tom jsou ale stále ty knihovny DirectX.

SRNKA from: SRNKA [17.11.05 - 04:52]
Vzácnej kulovej blesk je zřejmě tvořenej tzv. Rydbergovými atomy, což jsou vysoce excitované atomy (s kvantovým číslem n = 50 a vyšším), takže kolem nich elektrony obíhají v konjugovaných eliptických orbitalech až několik mm v průměru. V laboratoři lze takovéto obří orbitaly připravit terrahertzovými pulsy ve stavu zředěný ionizovaný plasmy alkalických kovů. V důsledku nízké energie kvantových přechodů atomy září v oranžové, červené až infračervené oblasti a jejich plasma je zřejmě stabilizovaná Londonovými kohezními interakcemi.

  



SRNKA from: SRNKA [17.11.05 - 03:58]

Standardní barva blesku je modrofialová, což je barva viditelnejch čar dusíkovýho spektra a je charakteristická pro blesky vznikající ve větších výškách. Při vyšším obsahu par nebo prachovejch částic prosvítá zeleně. Oranžovej blesk je poměrně vzácnej a je podobně jako kulovej blesk tvořenej vysokofrekvenčním výbojem generujícím vysokoionizovaný (Rydbergovy) atomy, který vyzařujou v červený až oranžový oblasti spektra. Za dešti převládá fialová barva blesku tvořená červenejma čarama vodíkovýho spektra.

Electric Green Sky

Walkin' CG Tall & Close



SRNKA from: SRNKA [17.11.05 - 03:30]
Typickej růžovej vzhled červánků před východem slunce je způsobenej odrazem modrýho rozptýlenýho světla zemský atmosféry a jeho smísením s oranžovou barvou červánků. Šedo modrej pruh nad horizontem představuje stín, kterej planeta vrhá do atmosféry. Závoje přízemní mlhy jsou důsledkem noční inverze a vymezujou hranici, kde je dosaženo rosného bodu, protože k ránu je povrch chladnější, než přízemní vrstvy vzduchu.

Today's Earth Science Picture of the Day.



SRNKA from: SRNKA [17.11.05 - 03:12]

Podobně umí teorie vysvětlit rozpad, ke kterému dochází při lámání acetátové fólie nebo fraktálovitý zvlnění okrajů při jejím trhání. Link pod DivX animacema vede na QT videa v původní kvalitě.

 



SRNKA from: SRNKA [17.11.05 - 02:48]
Stavění hradů z vlhkýho písku neni jediný nosný téma, který zajímá současnou vědu. Dnešní pokročilá teorie například dokáže přesně vysvětlit, proč se ohnutá špageta skoro nikdy nerozlomí jen na dva kousky, ale v důsledku přechodného vzniku stojatýho vlnění rozpadne na několik úlomků, jejichž délka přesně odpovídá teorii.




SRNKA from: SRNKA [17.11.05 - 01:47]
Jednim z problémů modelu výkladu rudého posuvu Dopplerovým efektem modelu expandujícího vesmíru je skutečnost, že v galaktickejch kupách není rudej posuv plynulou funkcí vzdálenosti, ale Hubbleova konstanta je odstupňovaná přibližně po hodnotách 72 km/sec (vakuum houstne v kvantovanejch šlupkách jako cibule).

 

SRNKA from: SRNKA [17.11.05 - 00:57]
Několik experimentů v Javě s vlnovou rovnicí v provedení celulárních automatů.



SRNKA from: SRNKA [16.11.05 - 22:19]
Konzole historicky prvního "superpočítače" - Univac I (UNIVersal Automatic Computer) dodanej stejnojmenou firmou v roce 1956 do Livermore National Laboratory. Zřejmě náhodně odchycená statistka na obrázku se ani nesnaží skrejvat despekt k zařízení, který při váze 13 tun a spotřebě 125 kWh (padesáti rodinnejch domků) dokázalo provést necelých 2000 operací/sec nad 18 kbitovou operační rtuťovou pamětí (viz obr. níž), využívající zpoždění magnetostrikcí buzený zvukový vlny ve rtuťovým sloupci (ačkoliv se to v tý době ještě nevědělo, každej systém s konečnou reakční dobou lze použít jako dynamickou vybavovací paměť). V padesátých až šedesátých letech minulýho století bylo vyrobeno celkem 46 kousků v cenovým rozpětí $1,250,000 and $1,500,000, některý se používaly až do roku 1970.





SRNKA from: SRNKA [16.11.05 - 21:37]
Na obrázku/videu níže je ukázka jedné ze simulací vytvořené systémem BlueGene/L a zobrazený ve vizualizačním centru Livermore National Laboratory. Video pod obrázkem zachycuje průběh tzv. Rayleigh-Taylorovy nestability, ke které dochází na rozhraní dvou vrstev kapalin v případě, že v horní vrstvě je fáze s nižší hustotou (např. při turbulence při ohřívání vody odspoda v hrnci). Podobná simulace je ve zjednodušené podobě vidět na Java appletu.



SRNKA from: SRNKA [16.11.05 - 20:56]

Název ROBOSAPIEN je složen ze slov robot a latinského sapiens (rozumný, moudrý). Jde o hračku - robota 35 centimetrů vysokého s řadou výjimečných schopností. Umí chodit, zvedá různé předměty, kterými pak hází. Mluví zvláštním jazykem "jeskyního muže", prdí a krká. Poslouchá na slovo příkazy, které mu odešlete dálkovám ovládáním. Umí také Kung-Fu a umí i tančit. Cena 2 990,- Kč, ale v nabídce má i dokonalejšího půlmetrovýho bráchu za bratru 8000,-. Podporuje i různý rozhraní (IrDA/USB a hlasem) a programy, kterýma ho lze jednosměrně ovládat z PC.

Díky blogu počítačového nadšence se můžete podívat, jak Robosapien tančí, předvádí kung-fu, chodí a nebo jak komicky se otáčí. Každé video má něco přes 5MB a je ve formátu MOV, takže pro přehrávání budete potřebovat třeba QuickTime. Další videoukázky Robosapiena II Flexibility (2,8 MB) Personality (2,2 MB) a ukázka slovní zásoby v MP3. Více obrázků naleznete zde.



SRNKA from: SRNKA [16.11.05 - 20:30]
NOFACE: V managed C++ ten kód bude vypadat velmi podobně, akorád se změní syntaxe, jak vyplývá z porovnání ukázek C++ a VB.NET.
using  namespace  System;
using  namespace  System::Drawing;  
using  namespace  System::Windows::Forms;
using  namespace  System::Data;
using  namespace  System::Data::SqlClient;
void  main()  {
  Form            *    F  =  new  Form();  
  DataGrid        *   DG  =  new  DataGrid();
  DataSet         *   DS  =  new  DataSet();
  String          *  sCn  =  "Data  Source=.;Initial  Catalog=pubs;Integrated  Security=SSPI";
  SqlDataAdapter  *  daP  =  new  SqlDataAdapter("SELECT  *  FROM  publishers",  sCn);  daP->Fill(DS,  "P");
  SqlDataAdapter  *  daT  =  new  SqlDataAdapter("SELECT  *  FROM  titles",  sCn);  daT->Fill(DS, "T");
  DS->Relations->Add(new  DataRelation("Title  Publishers", DS->Tables->Item[0]->Columns->Item[0], DS->Tables->Item[1]->Columns->Item[3]));
  DG->Location  =  Point(20,  20);  DG->Size  =  Size(500,  400);
  DG->Anchor  =  static_cast<AnchorStyles>(15);
  F->ClientSize  =  Size(550,  450);  
  DG->SetDataBinding(DS,  "P");  
  F->StartPosition  =  FormStartPosition::CenterScreen;
  F->Text  =  "Hiearchical  SQL  data  source  demo";  
  DG->CaptionText  =  "Title  publishers";
  F->Controls->Add(DG);  
  Application::Run(F);
}
Imports System.Drawing, System.Windows.Forms, System.Data, System.Data.SqlClient
Module modMain
   Sub Main()	
      With New Form
	Dim DG As New DataGrid, DS As New DataSet, sCon$ = "Data Source=(local);Initial Catalog=pubs;Integrated Security=SSPI"
	With New SqlDataAdapter("SELECT * FROM publishers", sCon): .Fill(DS, "P"): End With
	With New SqlDataAdapter("SELECT * FROM titles",     sCon): .Fill(DS, "T"): End With
	DS.Relations.Add(New DataRelation("Publisher titles", DS.Tables("P").Columns("pub_id"), DS.Tables("T").Columns("pub_id")))
	With DG
	    .Location = New Point(20, 20): .Size = New Size(500, 400): .Anchor = 15: .CaptionText = "Title publishers"
	    .SetDataBinding(DS, "P") 
	End With
	.ClientSize = New Size(550, 450): .StartPosition = 1: .Text = "Hiearchical SQL data source demo"
	.Controls.Add(DG): .ShowDialog()
      End With
   End Sub
End Module


SRNKA from: SRNKA [16.11.05 - 19:57]

Pokud vás zaujalo srovnání výkonu procesorů prostřednictvím počtu operací v plovoucí řádové čárce, je zajímavý, že bová genereace procesorů ATI a zejména NVidia strčí s úsměvem pět let staré superpočítače Cray do kapsičky u vesty.... Jejich extrémní  výkon pro iterativní výpočet parciálních diferenciálních rovnic si můžete vyzkoušet na ukázce využivající HLSL shader language vyvinutý ve spolupráci společností Microsoft a NVidia pro poslední verze DirectX a .NET Framework. Kód který po zkompilování rozhraním Effect Framework běží na GPU je v ukázce vyznačen barevně - konkrétně na mý stanici běží 26x rychleji, než kdyby byl napsán v C/assembleru.

Imports System, System.Drawing, System.Windows.Forms, Microsoft.DirectX, Microsoft.DirectX.Direct3D
Class FMain: Inherits Form
  Shared F As FMain, D As Device, E As Effect, S As Sprite, T As Texture, N% = 256
  Shared Sub Main()
    F = New FMain: F.ClientSize = New Size(N, N): F.Show()
    Dim PP As New PresentParameters: PP.Windowed = 1: PP.SwapEffect = 1: PP.PresentationInterval = PresentInterval.Immediate
    D = New Device(0, 1, F.Handle, 32, PP): S = New Sprite(D)
    E = E.FromString(D, _
    "float dx, dy; sampler2D S;" & _
    "float4 Blur(float2 T: TEXCOORD0): COLOR {" & _
    "  float4 L = tex2D(S, float2(T.x - dx, T.y));" & _
    "  float4 R = tex2D(S, float2(T.x + dx, T.y));" & _
    "  float4 B = tex2D(S, float2(T.x, T.y - dy));" & _
    "  float4 N = tex2D(S, float2(T.x, T.y + dy));" & _
    "  return ((L + R + B + N) / 4.0f);" & _
    "}" & _
    "technique Simulace {" & _
    "  pass P0 {" & _
    "    PixelShader = compile ps_2_0 Blur();" & _
    "}}", Nothing, 0, Nothing)
    E.Technique = E.GetTechnique("Simulace")
    E.SetValue(EffectHandle.FromString("dx"), 1! / N): E.SetValue(EffectHandle.FromString("dy"), 1! / N)
    T = New Texture(D, N, N, 1, 1, Format.A16B16G16R16F, 0)
    F.Render2Texture(New Texture(D, New Bitmap(N, N), 0, 1), T)
    E.Begin(0)
    While F.Created
      F.Render2Texture(T, T, 0)
      D.BeginScene
      S.Begin(0): S.Draw2D(T, Nothing, 0, New Point(0, 0), Color.White): S.End
      D.EndScene
      D.Present: Application.DoEvents
    End While
    E.End: S.Dispose: D.Dispose
  End Sub
  Sub Render2Texture(tSrc As Texture, tDst As Texture, Optional iPass% = -1)
    Dim sOld As Surface = D.GetRenderTarget(0)
    D.SetRenderTarget(0, tDst.GetSurfaceLevel(0))
    D.BeginScene(): S.Begin(0)
    If iPass >= 0 Then E.BeginPass(iPass)
    S.Draw2D(tSrc, Nothing, 0, New Point(0, 0), Color.White)
    If iPass >= 0 Then E.EndPass
    S.End: D.EndScene
    D.SetRenderTarget(0, sOld)
  End Sub
End Class
Pokud budete mít zájem, můžeme si předvést, jaxe dá současná generace GPU programovat pro fyzikální výpočty, kde díky pararelní architektuře pro výpočty textur v plovoucí řádový čárce dosahuje výkonu 16-32 CPU.

SRNKA from: SRNKA [16.11.05 - 19:47]
BlueGene/L System je dosud nedokončenej superpočítačovej systém IBM obsahující cca 130.000 procesorů, kterej nedávno dosáhl novýho rychlostního rekordu 280.6 teraflops (tj. bilionů výpočetních operací v plovoucí řádový čárce), což odpovídá výpočetnímu výkonu asi dvacetitisíc nejvýkonnějších PC (140MFlops/CPU), resp. tisíce nejvýkonnějších grafickejch karet NVidia v herních konzolích PS3 (2.2 terraflops/GPU). Projektovaná kapacita BlueGene/L je přitom ještě nejmíň dvojnásobná. Pro srovnání - spojenej výpočetní výkon pětiset nejvýkonnějších superpočítačů dneška dosahuje 2.30 petaflops (2.3 biliard výpočetních operací v plovoucí řádový čárce).



Z hledisky fyziky je systém zajímavej jednak svým určením - počítá totiž fyzikální simulace v oblasti vývoje nukleární zbraní a molekulární dynamiky v Kalifornský Lawrence Livermore National Laboratory - jednak svým kosoúhlym tvarem, kterej zlepšuje pasivní chlazení systému.
NOFACE: Imo se dá udělat i několik desítek tisíc, když víš, jak nato..;-) Ta simulace neni při vyšších rychlostech rakety kdovíjak přesná.

SRNKA from: SRNKA [16.11.05 - 19:10]
Simulátor míčku znázorňující problém z auditu ESSI, zda se tenisovej míček bude pohybovat rychleji, pokud bude odpálenejraketou určitou rychlostí při pohybu proti raketě, nebo v klidu.



Míček startuje zprava pokaždý tou samou rychlostí (1000 jednotek/sec). Spodnim šoupětem se mění rychlost rakety, svislym se zvyšuje hmotnost rakety. Přepínač přepíná mezi situacema kdy se míček odráží od rakety za pohybu a v klidu.

SRNKA from: SRNKA [16.11.05 - 18:48]
Obrázek znázorňuje simulaci vírů při obtékání praporu nebo fáborku tekutinou při pohledu (řezu) shora, na kterým jde demonstrovat řadu jevů jak z oblasti chování tekutin, tak kvantovýho vakua. Pohybem hmoty v tekutině dochází ke vzniku sil (Helmholtzovu nestabilitu), který vyvolávaj pravidelnej vlnivej pohyb (deBroglieho vlnu). Ta je ve vakuu příčinou setrvačnosti a relativistickýho přírůstku hmotnosti, protože způsobuje deformaci vakua, která se projevuje jako hmota. V reálný kapalině vlnivej pohyb způsobuje akorád mechanický ztráty při obtékání a úbytek tlaku.

   

Dále je dobře vidět, že prapor je obklopenej dvojicema vírů, který se mu snaží dát vhodnější proudnicovej tvar s ohledem na obtékání, je to teda energeticky výhodnej stav. Dvojice vírů odpovídají vzniku Cooperových párů v bosonových kondenzátech a faktu, že v tenkejch a povrchovejch vrstvách se tvoří supravodivá vrstva i v polovodičích. Podobně ve vakuu jsou všechny rychle pohybující se částice obklopený chomáčem virtuálních částic (dvojic fermion/antifermion), který jednak zvyšujou jejich hmotnost, druhak na krátký vzdálenosti odstiňujou jejich náboj a interakce dalekýho dosahu jako tzv. silná jaderná inerakce. Na krátký vzdálenosti působí silně odpudivě (shodně rotující víry se navzájem odpuzujou), na delší vzdálenosti přitažlivě (víry se tak brání svému rozpadu). Různý živočichové tvorbu povrchovejch vírů podporujou tvarem, popř. tělním pokryvem, protože jednak snižuje ztráty třením při pohybu (delfíni), popř. hluk při letu, což je výhodný pro predátory (sovy).

SRNKA from: SRNKA [16.11.05 - 18:09]

Podobně, jako dou různejma přepážkama ohejbat a fokusovat elektromagnetický a gravitační vlny lze soustavou válců a pilotů vytvořit čočky i pro ostatní druhy vln, např. pro vlny na hladině vody. To může najít využití např. při koncentraci energie vodních vln v pobřežních elektrárnách. Prinicip zvostává stejnej - mnohonásobejma odrazama se dráha vlny prodlužuje a zpomaluje podobně jako svělo pči průchodu látkama s nenulovým indexem lomu.

Figure 2 Figure 1



SRNKA from: SRNKA [16.11.05 - 17:43]

Fungování křídla a celá letecká doprava jsou založeny na tzv. hydrodynamickým paradoxu, kterej říká, že čím rychleji plyn proudí, tím je v něm nižší tlak Fyzikové z francouzské Laboratoire de Spectrométrie Physique v Grenoblu zjistili, že výsledné síly působící v pěně jsou právě opačné v důsledku elastické deformace jednotlivých bublin. Vidíme tedy, že komplexní tekutiny se chovají úplně jinak než jednoduché. skané výsledky mohou mít velký význam při loužení rud, průmyslových oplaších nebo těžbě ropě z porézních hornin.

Foam flow    

Ze školy možná znáte i hydrostatickej paradox, podle kterýho tlak v kapalině závisí pouze na výšce jejího sloupce a nikoliv na jejím množství. Pěna je zajímavej systém i s ohledem na chování vakua, protože vede energii povrchem (oky gravitačních smyček, který držej pohromadě jako drátěnka v matraci) - ne objemem jako běžný elastický systémy. Proto se např. světlo šíří vakuem v příčnejch vlnách podobně, jako vlny v molitanový matraci, ne ve vzduchu - viz animace, popř. 8 MB video v lepším rozlišení pod obrázkem, demonstrující šíření EMG pole (světla) v okolí dipólu.



NOFACE from: NOFACE [16.11.05 - 17:42]
SRNKA - prepac, zel z biologie som lepsi, ked som si dal vyhladavat retazec cooperation in evolution, tak medzi inym tam bolo toto:


SRNKA from: SRNKA [16.11.05 - 17:08]

Poputuje příští Nobelova cena do Torquay?. Britští vědci z Bornemouthské univerzity strávili na pískovišti řadu hodin. Vyvinuli totiž nový vzorec na dokonalou stavbu z písku. Celé tajemství prý spočívá v přesném poměru - jednom dílu vody na osm dílů sypkého materiálu. „Pro každý hrad je zásadní správná směs sedimentu a vody. Když je jí moc, písek teče. V opačném případě se zas neváže. Pevnost stavby tedy závisí na tom, jak spolu zrna drží,“ vysvětlil vedoucí týmu profesor Matthew Bennet.

Making sandcastles on Torquay's main beach

 Nejlepší podmínky jsou pak v Torquay v Devonu. Na zdejší pláži testovala skupina odborníků písek z nejnižší, střední a nejvyšší úrovně přílivu na nosnost a velikost zrna, ale i na vzhled a čistotu.

NOFACE: Organismy spolu v rámci evoluce nespolupracují, ale soupeří.

SRNKA from: SRNKA [16.11.05 - 01:43]
Anžto je prostor tvořenej/odměřovanej vibracema vakua, základní rovnicí je tu obyčejná vlnová rovnice popisující vibraci napnutý struny.



Ta rovnice říká, že druhá derivace polohy podle času je úměrná druhý derivaci podle místa. Derivace je totéž co "rychlost změny", první derivace polohy podle času je jednoduše rychlost [m/sec], druhá derivace polohy je rychlost rychlosti, čili zrychlení [m/s2] (veličina, která říká, jak rychle se mění rychlost s časem). Podobně první derivace podle místa vyjadřuje sklon vlny a druhá derivace pak změnu sklonu vlny, čili její prohnutí. Rovnice tedy říká, že prohnutí struny je úměrný jejímu zrychlení při kmitání. Podle Newtonova zákona je zrychlení úměrný působící síle, čili prohnutí struny je úměrný síle, s jakou s ní cloumáme, je to tedy současně rovnice Newtonova zákona, aplikovanýho na pružný prostředí s rovnoměrně rozloženou hmotností, čili hustotou hmoty. Když se podíváme, jak se hejbe bod podél vlnovky, vidíme, že to přesně tak funguje:



Když je vlna v horní úvrati a je nejvíc vydutá, tak přitom prudce zrychluje (má největší zrychlení). Když prochází osou, je vlna skoro rovná a ani nemění rychlost či směr, čili její zrychlení je nulový. Na vlnovou rovnici se taky můžeme dívat jako na rovnováhu polohový a pohybový energie - když je struna nejvíc prohnutá, má nejmenší polohovou energii, ale pohybuje se nejpomaleji, její kinetická energie je nulová. Když se vyrovnává, ztrácí pnutí, ale získává švih.
Pokud je intenzita kmitání struny hodně vysoká, nelze už zanedbat relativistický efekty. Z teorie relativity vyplývá, že gravitační sila roste se zakřivením prostoru, zatímco setrvačná síla roste se zrychlením. Vlnová rovnice tudíž vyjadřuje střídání hmoty a pohybový energie v kousku časoprostoru, kterej se střídavě mění v gravitační vlnu, přenášející energii a kousek hmoty. Mechanicky si ten model můžeme představit tak, že vibracema struny dochází současně k jejímu ohřátí a zrychlení frekvence kmitů jejich atomů, čili zkrácení střední vlnový délky jejich kmitů. Pokud budem touto délkou odměřovat vzdálenosti na struně, bude se nám zdát, že k překonání určitý vzdálenosti potřebujeme o něco kratší dobu, čili zde plyne pomaleji čas. Z pohledu pozorovatele zvenčí, který má možnost porovnávat vzdálenosti nezávisle naopak dojde k roztažení struny, protože se zvětší střední délka mezi molekulama.

Deformaci (zvětšení hustoty) struny z pohledu vnitřního pozorovatele pak můžeme znázornit na appletu - spodní graf znázorňuje vlnění normální struny, na horním grafu je vynesená zvýšení hustoty, tím vlněním vyvolaný. Zatržením přepínače pro vás bude applet vytvářet shluky vln a odpovídajícím způsobem se šířící deformace časoprostoru, který se budou prostorem šířit jako hmotný částice.

SRNKA from: SRNKA [16.11.05 - 00:50]
TYCHO: Obíhání elektronu kolem fotonu si de představit jako že se atom pokusí spadnout do atomovýho jádra, protože je k němu přitahovanej jeho kladným nábojem a přitom vyzáří foton, jako to dělá každej pohybující se náboj. Elektron prosviští kolem jádra a vlnou kterou vyslal je zachycenej zpátky, pokud je jeho vlnová funkce právě v protifázi s vlnou fotonu, což je samozřejmě splněný pro určitý celočíselný násobky vlnový délky odpovídající stabilním hladinám. Proto elektron na stabilní dráze kolem atomu nevyzařuje světlo, alebrž žongluje s fotonem, kterej se tak stává virtuální. A právě to se děje s elektromagnetickou vlnou mezi tou dvojicí skvidů.
Co se antény týče, právě že direktory YAGI antény tvořej jakejsi vlnovod, tvořej pásmovou propust pro vlny určitý frekvence, protože je tvoří soustava drátů, který se chovaj jako rezonanční obvod, rozloženej do prostoru - cívky a kondenzátory současně. Jak již bylo řečeno, takovej obvod přednostně vede vlny určitý frekvence, a pokud je naštelovanej směrem k vysílači, účinně odfiltrovává vlny okolních vysílačů, který se lišej vlnovou délkou.
Takovej vlnovod ale nemusí bejt přímkovej, ale zakřivenej, jako je tomu v tom magnetronu. Pak donutí vlnu obíhat dutinu magnetronu, nebo v některých jiných elektronkách se šířit po spirále. Takto deformovaná EMG vlna se pak šíří prostorem pomaleji, než rychlostí světla. Koneckonců k témuž dochází při zpomalování světla průhlednejma látkama s kladným indexem lomu, jak už jsem vykládal - tím, že je část EMG vlny nucená obíhat kolem jader atomů se její celková rychlost šíření výrazně zpomalí.

TYCHO from: TYCHO [16.11.05 - 00:28]
Obrázky jsou krásný, ale jak je to se simulací fotonu (EMG vlny) pomocí fotonu //Foton je několikamilardkrát za vteřinu vysílanej..// plus //simuluje tak chování elektronové vlny ve skutečným atomu.//
Jak se zobrazí "vlna", - fotony ? Snad nejsem jedinej, kdo tomu nerozumí. Aještě bych měl připomínku k:
SRNKA [15.11.05 - 20:26] //...Podobnou funkci maj příčný prvky na televizních aj. anténách...//
To snad né. Učili mi, že: Funkce pasivního prvku antény YAGI (viz obrázek) spočívý v tom, že zachytí elm.vlnu, resp.energii a protože tato nemá být kam svedena (nemá VF svod) opětovně se vyzáří. Vyzářená vlna se sčítá s vlnou "právě došlou" a podle fázového rozdílu se bud směrek z dipolu (či prvku, kde je svod) buď sčítá - to je princip příjmu= zesiluje se, ač se může i odčítat.Fázový rozdíl jde nastavit roztečí direktorů a vlastností materiálů podle reaktance.Mimochodem VF napětí se zpožďuje za proudem (induktivní charakter) a reflektorů je tomu naopak. Tato vlastnost může někoho svádět k dojmu, že se ELM záření zpožďuje. Cé musí vždy (v daném prostředí)zůstat konstantní (mluvím o anténě, né o gravitačně silném poli).
Pokud by tomu tak nebylo, mnozí TV diváci by s kvalitní několika prvkovou anténou mohli vidět něco jiného, než divák s jednoduchou anténou.

SRNKA from: SRNKA [15.11.05 - 23:38]
Tenhle miniaturní supravodivej obvod simuluje chování fotonu v atomu jako jednotka pro uchovávání kvantového bitu (quabitu) informace (paměťová jednotka kvantovejch počítačů). Srdcem celého obvodu je dvojice sendvičových struktur, tvořených napařenou vrstvou supravodivého niobu a sloužící jako tzv. Josephsonův přechod dvou vrstev supravodiče (squid) pro detekci velmi slabého elektromagnetického pole vyvolaného pohybem elektromagnetické vlny (fotonu). Foton je několikamilardkrát za vteřinu vysílanej mezi párem rezonančních dutin a simuluje tak chování elektronové vlny ve skutečným atomu. Dvojice smyček uprostřed a útvar ve výřezu b) tvoří cívku a kondenzátor rezonančního obvodu (viz SRNKA [13.11.05 - 13:31]). Celý obvod je samozřejmě pečlivě odstíněnej od vnějších elektromagnetickejch polí a chlazenej na teplotu několik stupňů nad absolutní nulou kapalným héliem.

 

SRNKA from: SRNKA [15.11.05 - 20:26]

Jaxem už jsem vysvětloval na příkladu magnetronu, zařazením vodivejch přepážek do dráhy elektromagnetickejch vln můžeme zpomalit tím, že deformujeme prostor pro jejich šíření. Podobnou funkci maj příčný prvky na televizních aj. anténách. Existuje ale možnost pomocí tištěnejch spojů a drátů vytvářet složitější prostorový struktury s rezonátory, který se pro mikrovlny chovaj jako látka s neobyčejnejma vlastnostma, např. záporným úhlem lomu. Pro EMG vlny šířící se takovou strukturou jakoby běžel čas pozpátku - je toho dosažený tím, že vlna indukuje ve smyčkách proud, kterým se ovlivňuje šíření vlny sousední smyčkou.

Figure 2

Praktickej význam materiálů se zápornejm indexem lomu je ten, že s jejich pomocí by bylo možný vytvářet placatý čočky, protože fokusujou světlo po průchodem vrstvou. To se taky skutečně použitím jemný stříbrný mřížky podařil demonstrovat - mřížka zde vystupuje ve funkci fotonickýho krystalu (viz níže):

Figure 1 Silver superlens

Současnej problém struktur se záporným indexem lomu je vysokej útlum, jak je vidět na obrázku níž - ale výzkum rychle pokračuje dopředu. Existujou i průhledný krystaly, vykazující zápornej index lomu. Dole je několik animací simulující šíření vln materiálem se záporným indexem lomu.

Figure 1

 



ANON from: ANON [15.11.05 - 15:07]
Re SRNKA Posílám pouze pár poznámek, protože Vy zjevně nechcete chápat: 1) Nikde jsem nepsal o kouli. Dokonce i ten vícerozměrný elipsoid je pouze metaforou, stejně jako ten bonmot o bublině. 2)Dimenze, které expandují pomaleji (s nižší energií) než čas, jsou prostorové rozměry, svírající s časem tím ostřejší úhel, čím expandují rychleji. "Expandovat" a "zpomalovat" není totéž. 3)Deterministický chaos nevzniká zpomalováním času, ale zdvojováním periody, tedy četnosti změn. Vy máte zmatek, protože nerozlišujete determinismus a kauzalitu. Paralelní procesy totiž nelze vzhledem k limitně malé velikosti časových kvant opakovaně synchronizovat (nastavit reprodukovatelné výchozí podmínky). 4) Tu Lorentzovou transformaci jste předhazoval Vy mně, nikoliv já Vám. 5) Zbytečně shazujete skaláry, říkejte tomu třeba číselná vlna, ale v tom je podstata energie i hmoty. 6) Stejně zjevně nechápete, co to je algoritmus, že může zahrnovat i ty rovnice, ale v parametrizovatelném stavu. Algoritmus nemusí být jen iterační, ale i kondicionální, a když do něj pustíme nesynchronizovatelný paralelismus, dějí se složité věci na základě jednoduchých pravidel. 7) Opravdu neovládáte ani logiku, ani z toho vyplývající kauzalitu. Když mám číslo 5, bez externí paměti nepoznám, jestli vzniklo součtem 4+1 nebo 3+2. O determinismus se jedná, když každá příčina má pouze jeden možný následek, a každý následek pouze jedinou příčinu. U kauzality je příčinný vztah zachován, ale nevíme už, která z možných příčin k tomu následku vedla. Také nevíme, který alternativní následek nastane (viz emergence); až však nastane, je už bezalternativní. Je to asi rok nebo dva, co to ve Vesmíru kdosi popisoval v souvislosti s hudební teorií (nechce se mi to hledat, protože jsem líný). Víte, v druhém dílu už budou i vzorečky booleovské algebry. I Vám jsem už říkal, že determinismus znamená logickou ekvivalenci a kauzalita implikaci. Já v tom z hlediska logiky mám opravdu teoreticky jasno. Streit

SRNKA from: SRNKA [15.11.05 - 13:49]
STREIT: ..expanduje tím, že generuje další skaláry-amplitudy...Slovem expanduje chcete říct, že čas plyne, nebo že plyne nerovnoměrně? Proč čas expanduje tím, že generuje další "amplitudy" čeho? To jsou jen meditativní úvahy, s fyzikou nesouvisej. Když už chcete napsat, že vesmír je bublina zpomalenýho času (on je teda spíš bublina prostoru svinutýho a zkroucenýho jako střívko, resp. jeho zhoustlých vibrací, což už je představa, která se dá kvantifikovat topologií, není to jen "amorfní zhoustnutí"), zajímalo by mě, zda máte nějakou představu, proč by se měl zpomalovat? Jaký rozdíl je mezi expandovat a zpomalovat - proč to střídáte a proč nepoužíváte jeden pojem pro tu samou věc? Tou koulí máte na mysli ten ovál z tiráže prvního dílu vaší knihy? Proč už neni vesmír oválnej? Tím zpomalováním tedy máte na mysli expanzi tý koule, nebo rovnoměrný plynutí času kolem? Proč svý představy nevykládáte jednoznačně?
..ve vícerozměrném prostoru ... to mohou být třeba skaláry... Skalára je třeba akvarijní rybička, samo o sobě to slovo označuje celou množinu pojmů. Proč pro vícerozměrný prostor nevystačíte s časem, délkou a energií? Nevidím důvod, proč s nima nevystačit.
stavy ... akcií na burze však nejsou indeterministické proto, že se odbývají v další dimenzi, ale kvůli komplexitě, tedy masivnímu paralelismu.. Ke vzniku nový dimenze dochází právě v důsledku nahromadění vibrací/deformací v nižší časoprostorový metrice, čímž se v ní zpomalí čas natolik, že přestane být stabilní a stane se chaotickej - to je teprve příčina indeterminismu, kterej má svý přesně daný matematický kritérium. Systém z více prvků může mít sice složitý chování, ale v principu není nepředvídatelnej, resp. nikde není daná přesná hranice, za níž se stane nedeterministickej.
..Například s nima de odvodit Lorentzovu transformaci. Jak ji ale můžu odvodit z vašich vágních asociací?... Chlape, v SRNKA [13.11.05 - 02:11] máte odvození na modelu sonaru a v záhlaví auditu link na applet. Já nežvaním do prázdna jako vy - od vás sem zatím neviděl jedinej obrázek, jedinej vzoreček a všechno, co vymejšlíte je v tomdle auditu dávno rozvedený do detailů. Proberte se.
..prostor považuji za strukturu rozložení hmoty a naopak hmotu za lokální stav prostoru.. OK, čili prostor považujete za strukturu rozložení stavu prostoru. Srovnejte to s vaší větou Prostor nemůže být tvořen sám sebou... a chováním gravitonu, na kterej jste tak prskal...;-) Ony ty věci nejsou zas tak složitý a vidíte sám, že v debatě s někým, kdo svý představy neopírá o vágní pojmy jako je "struktura", "stav", "skalára", "rozložení", "informace" a není nucen tak neustále inlinovat k idealismu se na nepřesnosti ve vaší logice přijde velmi rychle.
..pokud bych vymyslel algoritmus – to je více než pouhá matematika, přitom stejně racionální -, kterak skaláry a pravidla nasimulují realitu, dostal bych Nobelovku... To byste skutečně musel umět tu matematiku. Fyzici dobře vědí, že zakopanej pes není v obecnejch představách - ty se vždycky nějak dají přihnout realitě, podobně jako ten váš ovál kouli, ba dokonce ani v algoritmech - ale v jejich uchopení do axiomatický soustavy matematiky. I když se čím dál častěji stává, že model není analyticky řešitelný, takže se stejně musí použít algoritmus, umožňuje jej kvalitativně extrapolovat. A ten algoritmus musí být zdůvodnitelnej teoreticky, ne empiricky. Čili, když to uvedu na konkrétním příkladu, můžete najít zkusmo algoritmus nebo vzoreček, jako pan navrátil, kterej popisuje chování celku - ale dokud ho neodvodíte, čili nebude podanej algoritmickej důkaz, že ten algoritmus odpovídá realitě, tak Nobelova komise s udělením ceny rači počká. A monopolem algoritmem pro odvození algoritmu v současný době disponuje výhradně matematika. A není pravda, že rovnice popisuje realitu aproximačně, naopak, algoritmus je ze svý podstaty iterativní a zachycuje jen určitej řez z jejího chování. Žádnej algoritmus vám nedá informaci o chování míče při volným pádu, dá vám pouze přibližný řešení pro jeden konkrétní pád jednoho konkrétního míče. A když vám nějakým algoritmem vyjde číslo 0.845878265, nikdy se nikdo nedoví, že je to poměr plochy a povrchu koule, tyhle obecný souvislosti vám zůstanou navždy skrytý.
...si myslím, že gravitační a setrvačná rychlost se liší poměrem, který vyplývá z rychlosti světla (limitní rychlost šíření v prostoru) a rychlosti expanze času .. Tohle myšlení je úplně zbytečný - odvoďte vzoreček. btw Co je to rychlost expanze času, jak je definována? Sám říkáte, že ji nelze určit, čili se motáte v tautologiích.
..Indeterminismus znamená, že při vší kauzalitě, může mít následek ve zpětném pohledu různé už nerozlišitelné příčiny. A budoucnost tak není deterministicky předurčena... Jak může mít kauzální děj nerozlišitelnou příčinu? Kauzalita je přece právě onen vztah příčiny a následku - pokud jej nelze určit, je děj nekauzální. Jak mě chcete poučovat o logice, když si pletete základní pojmy?
P.S. Za konec každé odpovědi přidejte break-row HTML tag, bude to vypadat přehledněji.      <BR>

ANON from: ANON [15.11.05 - 10:39]
RE SRNKA // ..Nemáme možnost zjistit tu frekvenci času .. Jak tedy poznáte, že "expanduje"? Pokud "expanzí" nemyslíte, že čas prostě a jednoduše plyne, což je celkem triviální předpoklad? Jak to mám chápat? Odp: Sám jste napsal, že vztažný čas plyne rovnoměrně a nemůžeme ověřit, že to tak není. Expanduje tím, že generuje další skaláry-amplitudy. Chcete-li to vidět jako vlnu bez prostředí, tak vln sice přibývá, ale neprojevuje se to jako pozorovatelná změna frekvence (chybí srovnání), ale jako akumulace historie. //..nemáme možnost se podívat zvenku na vlnu ČASu, protože takové prostředí už nevymyslíme... To sou mi argumenty... Jak souvisí neomezenost lidský blbosti a fantazie s objektivní možností něco pozorovat? Odp: Všechno – i naše polemika – bohužel souvisí s naší schopností objektivní realitu pozorovat, pochopit a vysvětlovat. Já sice nezpochybňuji nezávislou existenci reality na našem vědomí, ale my nemáme jiné, než interpretační nástroje k dorozumění. Ale i tak si myslím, že objektivní prostředí pro vibrace času už neexistuje, protože je sám tím hyperprostorem. //..neprokážeme nespojitost, tedy velikost kvant času.... Opět - jak tedy chcete prokázat, že expandují? Už jsem odpověděl výše, ale doplním metaforu: Protože expandující prostor pojme více událostí a ČAS je musí „nakrmit“. //..Představuji si algoritmy a informace..Je podle vás prvotní hmota nebo vědomí? Odp: Jsem materialista jako poleno. Ale nejsem si jist, že máte o hmotě správnou představu. Už jste to citoval, že Newton jako základní veličiny stanovil rozměr, čas a energii. Uvědomte si, že uvažoval pouze trojrozměrný prostor, kde se takto tyto veličiny manifestují. Ve vícerozměrném prostoru tyto nálepky už nesedí, a klidně to mohou být třeba skaláry, které se takto manifestují. Takže je třeba vytvořit novou sjednocenou terminologii; tedy sjednocující pojmy pro veličiny, které se v trojrozměrném prostoru projevují různě, ale mají společnou podstatu. Je to analogické sjednocování interakcí. Nenechte se mýlit, že by informace nebyla fyzikální veličina. Nevidím v tom nic závislého na našem vědomí, ale vidím to jako kreačního činitele. //..Teprve až ta energie pronikne do dalších dimenzí... Jak pronikne? Jak si mám představit takový pronikání? Odp: To už je podstata mé hypotézy, a sice, že prostor je „bublinou zpomaleného času“ (je to naznačeno v knize, podrobněji bude řešit druhý díl). Prostě energie expanze je v prostorových dimenzích nižší. Jinak prostor považuji za strukturu rozložení hmoty a naopak hmotu za lokální stav prostoru. U Vás se mi zdá, že příliš voluntaristicky nakládáte s dimenzemi, jakoby každá událost vedla k zesložiťování systému v další dimenzi. Stavy lišek a zajíců a akcií na burze však nejsou indeterministické proto, že se odbývají v další dimenzi, ale kvůli komplexitě, tedy masivnímu paralelismu. Nesmíte směšovat dekompozici hierarchickou, tedy směrem ke svinutějším dimenzím, větší energii a menším kvantům (až k hranici ČASu) a horizontální paralelismus v prostoru, kde se odehrávají nejrůznější kauzální interakce. Je to ono povstávání kvality z kvantity. //...ale já opravdu neuvažuji ve Vašich alegorických představách a nepředstavuji si vodní hladiny, ryby ani dýmky.. To sou fyzikální modely reality, žádný alegorický představy jako skaláry, algoritmy a informace. Například s nima de odvodit Lorentzovu transformaci. Jak ji ale můžu odvodit z vašich vágních asociací? Odp: Víte, deterministické rovnice o realitě mohou vypovídat velice vyabstahovaně, izolovaně a aproximačně. Řeší jevy a ne podstatu. Pokud bych vymyslel algoritmus – to je více než pouhá matematika, přitom stejně racionální -, kterak skaláry a pravidla nasimulují realitu, dostal bych Nobelovku. I když by to fyzici asi nepřipustili. Nesmíme si myslet, že bych v počítači stvořil dceřinný vesmír, pouze jeho přibližný a rozsahem nesouměřitelný model. Stejně jako Lorentzova transformace realitu nereprodukuje, ale aproximuje její dílčí část. //..nejedná se ... o indeterminismus ... ale o neschopnost čisté matematiky popsat realitu.... Matematika s principem ekvivalence nemá co dělat, když už, tak je to projev neschopnosti fyziky popsat rozdíl mezi gravitační a setrvačnou silou. Odp: Fyzika, založená na matematice je omezená stejně jako matematika. Chtěl jsem říci, že indeterminismus nespočívá v neschopnosti si poradit s výpočty, ale kromě nevratnosti času a „zapomínání“ příčin i v paralelismu všech vlivů na různých škálách. Jinak si myslím, že gravitační a setrvačná rychlost se liší poměrem, který vyplývá z rychlosti světla (limitní rychlost šíření v prostoru) a rychlosti expanze času (skutečná absolutní rychlost na škále hyperprostoru). //..Podstata indeterminismu je v nevratnosti času.. Zajímá mě, jak to hodláte dokázat, kdybych řekl, že to prostě není pravda? Odp: Čas by byl vratný, kdyby existovalo jednoznačné přiřazení množiny příčin a množiny následků. Pak by realita byla apriorně uložena se vší historií v paměti ROM. Indeterminismus znamená, že při vší kauzalitě, může mít následek ve zpětném pohledu různé už nerozlišitelné příčiny. A budoucnost tak není deterministicky předurčena. Kvůli šipce času je každá událost nereprodukovatelná, pokud bereme všechny souvislosti. Možná Vám schází znalosti v logice, abyste to viděl sám. Streit

SRNKA from: SRNKA [14.11.05 - 20:10]
ANON/STREIT: ..Nemáme možnost zjistit tu frekvenci času .. Jak tedy poznáte, že "expanduje"? Pokud "expanzí" nemyslíte, že čas prostě a jednoduše plyne, což je celkem triviální předpoklad? Jak to mám chápat?
..nemáme možnost se podívat zvenku na vlnu ČASu, protože takové prostředí už nevymyslíme... To sou mi argumenty... Jak souvisí neomezenost lidský blbosti a fantazie s objektivní možností něco pozorovat?
..neprokážeme nespojitost, tedy velikost kvant času.... Opět - jak tedy chcete prokázat, že expandují?
..Představuji si algoritmy a informace..Je podle vás prvotní hmota nebo vědomí?
..Teprve až ta energie pronikne do dalších dimenzí... Jak pronikne? Jak si mám představit takový pronikání? ..ale já opravdu neuvažuji ve Vašich alegorických představách a nepředstavuji si vodní hladiny, ryby ani dýmky.. To sou fyzikální modely reality, žádný alegorický představy jako skaláry, algoritmy a informace. Například s nima de odvodit Lorentzovu transformaci. Jak ji ale můžu odvodit z vašich vágních asociací?
..nejedná se ... o indeterminismus ... ale o neschopnost čisté matematiky popsat realitu.... Matematika s principem ekvivalence nemá co dělat, když už, tak je to projev neschopnosti fyziky popsat rozdíl mezi gravitační a setrvačnou silou.
..Podstata indeterminismu je v nevratnosti času.. Zajímá mě, jak to hodláte dokázat, kdybych řekl, že to prostě není pravda?

ANON from: ANON [14.11.05 - 14:04]
RE SRNKA //Nemůžu se ubránit pocitu, že v nich máte trochu hokej - pokud existuje v nějaký soustavě vesmírů společnej čas, tak jako vztažná veličina plyne rovnoměrně (resp. nemáte na čem si ověřit, že tomu tak neni)...Odpovídám: Co říkám proboha celou dobu jiného? Nemáme možnost zjistit tu frekvenci času (uváděl jsem analogii o irelevanci taktu procesoru), nemáme možnost se podívat zvenku na vlnu ČASu, protože takové prostředí už nevymyslíme, neprokážeme nespojitost, tedy velikost kvant času. Gravitony tedy opravdu jako částici nenalezneme. Ono to vše musí mít své kvantové dno, jak o tom svědčí i Vaše správná úvaha o nekonečné hustotě při nekonečné fraktalitě. Na té elementární úrovni opravdu frekvence a amplituda musí stačit, žádný rozměr (ve smyslu délkové veličiny) nepotřebujeme. Stačí mít v určité frekvenci zajištěno, že jsou generovány amplitudy (abych Vás nedráždil skaláry), říkejte tomu třeba délka. A té frekvenci já zase říkám energie expanze. Teprve až ta energie pronikne do dalších dimenzí, má charakter běžné energie, látky nebo prostoru. Při té multidimenzionalitě není třeba dalších veličin. Nepřekáží mi to, ale já opravdu neuvažuji ve Vašich alegorických představách a nepředstavuji si vodní hladiny, ryby ani dýmky. Představuji si algoritmy a informace. Někdy se lišíme jen v tom, že Vy jste v názvosloví fyzikální fundamentalista, ale podstata může být stejná a je jí jedno, jak jí říkáme. //Za indeterminismus je zodpovědnej Einsteinův princip ekvivalence: gravitační síla má stejný účinek, jako odstředivá), takže z pohybů jednoho ramene nelze určit, co se stane ve druhém a naopak a soustava je matematicky nepopsatelná... Odpovídám: Jestli najdeme třeba počítačový algoritmus (viz animace) bez externího přísunu náhodných čísel, nejedná se v tomto jednoduchém případě o indeterminismus - i když ten je všude -, ale o neschopnost čisté matematiky popsat realitu. Nejedná se také o chaos, ale nanejvýš o deterministický chaos. Podstata indeterminismu je v nevratnosti času a v tom, že vesmír si externě neukládá informace o příčinách, protože se nepotřebuje vracet; co se jednou stane, se nemůže odestát ani reprodukovat. K Vaší teorii, že zajíci, lišky a akcie mají indeterministické projevy i proto, že nevíme, co je rozměr a co je čas, uvádím: Čas tam samozřejmě je vždy imanentně obsažen v nějaké frekvenci změn (třeba aukcí) a amplitudy, tedy různé výkyvy také umíme stanovit. ČAS tedy zůstává vždypřítomný, jakou interpretaci přisoudíme amplitudě v nějakém multidimenzionálním jevu, už je jen odrazem a pojmenováním konkrétní reality. Streit

SRNKA from: SRNKA [14.11.05 - 12:03]
ANON/STREIT: když totéž zvládne ČAS, totiž jeho frekvence ... a amplituda Obávám se, že toto možné není, aby se jedna veličina sama o sobě vlnila, sama vlnová rovnice je jakožto lokální Newtonův zákon výslednicí hned tří veličin, které musejí mít fyzikální smysl, aby to celé fungovalo: čas, rozměr a energie nebo hmotnost. Imaginární čas je koncept, který má v teorii vln éteru přesnej význam a smysl, je to čas ubíhající v systému vln "pod hladinou", čili ve svinutých dimenzích, zatímco na hladině plyne reálný čas, tam se totiž plácáme my. Stran debat o úhlech se nemohu vyjádřit, bez obrázku tomu modelu nerozumím. Obávám se, že sice máte koncepčně správný nápady, ale vůbec je nevytěžujete, ba naopak popíráte věci, který z nich elementárně vycházejí, dtto třeba ty vlny prostoru a času.
..Tak to už je hergot moje hypotéza! .. To je možné, ale jen sem si tak zafilozofoval o víkendu - vaši knihu jsem opravdu nečetl. Můžete toto tvrzení doložit přesnou citací? Osobně na autorství týhle úvahy nijak nelpím, protože mi přijde zcela formální, ale jak vidíte, vyplývá celkem logicky i z hypotézy o hladinách hladin. Fraktální koncept je zcela zjevnej a tudíž běžnej, osobně jsem se s ním z českejch autorů setkal poprvé u Zoevistiana. Je ale zajímavý, že z něj zatím nikdo neodvodil třeba ty evoluční záležitosti, koncepci imaginárního času, kterou vy popíráte a hlavně relativistický a kvantově mechanický efekty pomocí modelu vodní hladiny. Čili to není jen o tom, vycucat si z prstu nějakej model či představu (že vše je v pohybu, že čas je hybatelem všech věcí už ostatně tvrdili Hindové a Aristoteles), ale dokázat to a uplatnit ho prakticky.
..společný čas by měly jakékoliv vyabstrahované "dílčí" nebo dceřinné vesmíry.... To je celkem logický, šlo by však o společný imaginární čas, který se v kontextu těch vesmíru zevnitř jeví jako indeterministickej.
..všicni vědí, že čas expanduje. Nevím, jestli jste se tehdy přeřekl... Vykládal jsem zde, že jsou dva možné pohledy na čas, z hlediska pozorovatele zevnitř a zvenku. Nemůžu se ubránit pocitu, že v nich máte trochu hokej - pokud existuje v nějaký soustavě vesmírů společnej čas, tak jako vztažná veličina plyne rovnoměrně (resp. nemáte na čem si ověřit, že tomu tak neni) - a to co se mění jsou dimenze a s tím související rychlost šíření energie.
...Prostor nemůže být tvořen sám sebou, ani žádnýma metafyzickáma vlnama, ale vlnama ČASu...V tom směru má spíše pravdu Wheeler+Navrátil, jedna veličina se sama v sobě nemůže vlnit a není mi z vašeho výkladu jasné, jak by se to mělo projevovat. Prostor na hladině je tvořenej hmotnou vlnou částic, resp. vlnobalíčků pod hladinou, ty spolu interagujou přes povrch, kterej je opět tvořenej vlnama nějakejch vlnobalíčků a tak furt pryč, zastaví se to u vlnobalíků supergravitace, která dokáže tvořit vlny i částice současně. V jednom z možnejch pohledů můžete na gravitační vlny nahlížet jako na vlny času - ale furt jde ve skutečnosti o taneček několika veličin, zdaleka nee jediný. Jinak prostor je vlnama tvořenej zcela běžně, prostor, ve kerým se šířej vlny na hladině vody je názornej příklad. Fakt by bylo dobrý se v dalších debatách domluvit na nějakým konrétním fyzikálním modelu a toho se pak při dalších výkladech striktně držet.

ANON from: ANON [14.11.05 - 10:17]
RE SRNKA //Můžeme si tudíž představit, že čas a prostor je ve skutečnosti sám tvořenej hypotetickejma vlnama nebo částicema, jejichž kmity teprve náhodně skládaj tyhle dvě veličiny, úplně podobně jako vlny času a prostoru tvořej naše rozměry. A že náš vesmír vznikl zrovna v "hypermístě" "hypervesmíru"...Odpovídám" Proč vymýšlet hypotetické vlny (viz Occamova břitva), když totéž zvládne ČAS, totiž jeho frekvence (možná Navrátilův čas) a amplituda (možná Navrátilova délka). Pokud se týká úhlu mezi časovou a prostorovou dimenzí, je tím ostřejší, čím se prostorová expanze svou rychlostí blíží expanzi časové; kdyby prostor neexpandoval, byl by kolmý na čas, a prostor by nebyl prostorem, ale něčím jako Hawkingovým imaginárním časem. //Co se času týče, ten jakoby stojí nad ostatníma veličinama (i v případě, že časoprostor je tvořenej více rozměrama, maj vždycky časovou veličinu společnou) a podle mě je projevem toho, že nová soustava veličin vzniká rozmnožením tý původní (dtto známej Hegelův teorém o přechodu kvantity v novou kvalitu) Ať už si vymyslíme soustavu jakejchkoliv částic/vln/entit, z jejich vzájemný interakce vycházej nový pravidla, z nichž základní je termodynamická nevratnost vývoje, čili šipky času...Odpovídám: Sám jsem to už několikrát napsal obdobně, dokonce tvrdím, že společný čas by měly jakékoliv vyabstrahované "dílčí" nebo dceřinné vesmíry. //Formálně de teda říct, že rozměrová veličina vznikne namnožením aritmetickejch pravidel mezi elementama prostoru (geometrickejma bodama), čili že rozměrový veličiny sou tvořený částicema času, který tvořej různě velký soubory axiomů... Odpovídám: Tak to už je hergot moje hypotéza! Kdesi v Scincewoldu jste také napsal, že všicni vědí, že čas expanduje. Nevím, jestli jste se tehdy přeřekl nebo jen za stálého zesměšňování postupně přecházíte k mé hypotéze. Tu fraktalitu rovněž sdílíme, a podívám se, zda jste ji prezentoval přede mnou, i když uznávám, že je to dnes obecně moderní přístup.//Je tu i několik dalších důvodů, proč prostor nemusí bejt tvořenej časem a prostorem...Odpovídám: Ta věta je nesmyslná. Prostor nemůže být tvořen sám sebou, ani žádnýma metafyzickáma vlnama, ale vlnama ČASu. Streit

SRNKA from: SRNKA [14.11.05 - 05:59]
Z formálního hlediska dochází na periodických strukturách magnetronu v důsledku rotace elektromagnetických vln k podobnýmu zpomalení elektromagnetický vlny, jako při šíření vln časoprostoru v gravitačních smyčkách, kde dochází ke zpomalení gravitace do podoby světla a posléze k dalšímu zpomalení světla a deformaci časoprostoru v orbitalech při vedení světla průhlednou hmotou nebo voštinovitými polovodičovými strukturami - superhranoly a fotonickými krystaly - liší se jen vlnovou délkou časoprostorové vlny. Vysokofrekvenční elektronky pracující na tomhle principu jsou např. amplitron, klystron, karinotrom a permaktron.

     

Obrázek uprostřed znázorňuje dráhu pohyb elektronů v magnetronu, obrázek vpravo ohyb a lom světla superhranolem - světlo do hranolu vstupuje kolmo na rovinu děr, vyleptaných v polovidičovým materiálu. Formálně můžeme strukturu děr obklopených vodivým materiálem považovat za obdobu krystalický mřížky tvořený atomy a taky se tak chová. Jak vidno celá fyzika je vlastně nudná věda o různých způsobech šíření gravitačních vln v různých geometriích časoprostoru.

SRNKA from: SRNKA [13.11.05 - 15:07]
Podobná soustava kyvadel s chaotickým chováním, jako tahle (viz předchozí audit). Za indeterminismus je zodpovědnej Einsteinův princip ekvivalence: gravitační síla má stejný účinek, jako odstředivá), takže z pohybů jednoho ramene nelze určit, co se stane ve druhém a naopak a soustava je matematicky nepopsatelná.



SRNKA from: SRNKA [13.11.05 - 14:08]
V popsaným rezonančním obvodu je frekvence kmitů tim vyšší, čím je menší kapacita kondenzátoru a/nebo indukčnost cívky. Zredukováním rozměrů obvodu na minimum tak můžeme vyrobit kmity vysokých frekvencí, až v gigahertzový oblasti. To je princip magnetronu, kterej vyrábí vlny v obyčejný mikrovlnný troubě.

   

Magnetron tvoří válcovitá elektronka, kde roli závitů cívky hrajou samotný elektrony, který obíhaj v rezonančních dutinách anody magnetronu (viz řez na obrázku vpravo). Zdrojem elektronů je žhavený vlákno (katoda) uprostřed osy magnetronu. Jednotlivý dutiny sou navzájem oddělený přepážkama, který pro změnu sloužej jako desky miniaturních kondenzátorů (viz prostřední obrázek vpravo nahoře). Elektrony sou přinucený zakřivovat svoji dráhu působením dvou válcovitejch magnetů nasazenejch na magnetron, podle kterejch dostal svý jméno (na obrázcích ale chybí). Elektrický pole pak rotuje po obvodu dutiny a vytváří stojatý kmity, který - protože celek je docela kompaktní - maj velmi vysokou frekvenci s vlnovou délkou v oblasti centimetrů až milimetrů a jde je vyvést vlnovodem (viz fialovej nástavec na obrázku vpravo) do prostoru trouby jako trubicí. Podobný rezonanční obvody se využívaj pro buzení radarů, televizních vysílačů (klystron) aj. zdrojů velmi krátkej vln. I na molekuly barviv se můžeme dívat jako na miniaturní rezonanční obvody, vytvářející stojatý kmity elektronů na vlnovejch délkách viditelnýho a ultrafialovýho světla.

SRNKA from: SRNKA [13.11.05 - 13:31]
Jak funguje elektrickej rezonanční obvod si můžete snadno vyzkoušet v simulátoru elektrickejch obvodů běžícím v prohlížeči jako Java applet. Sériovej rezonanční obvod je tvořenej cívkou zapojenou v sérii s kondenzátorem. Chování takového obvodu si můžeme snadno znázornit na chování hydraulickýho obvodu tvořenýho pružnou hadicí, přemostěnou membránovým ventilem. Protože hadice je pružná, akumuluje část tlakovýho spádu tím, že se roztáhne. Můžeme to pozorovat i na běžný zahradní hadici - při zavření vody na jednom konci z ní ještě chvilku teče voda z tlakem roztáhnutejch částí hadice. Tahle energie je v elektromagnetický cívce uložená v pohybu magnetickýho pole uzavřenýho v železným nebo ferritovým jádru cívky. Kondenzátor si naproti tomu můžeme představit jako dvojici navzájem izolovanejch desek - pokud se na jedný zvyšuje / snižuje potenciál, kondenzátor se nabíjí tak dlouho, dokud se rozdíl potenciálů na deskách nevyrovná s napětím zdroje.



V zásadě de teda říct, že zatímco kondenzátorem prochází proud jenom tehdy, pokud se napětí na kondenzátoru mění, u cívky je tomu právě opačně - stejnosměrnej proud jí prochází snadno, zatímco změny střídavýho proudu jsou akumulovaný indukčností cívky. V reálu to vede k zajímavým efektům, pokud se takovej kondenzátoru zařadí s cívkou do jednoho obvodu. Jakmile se v něm vypínačem přeruší proud, cívka zače vybíjet energii svýho magnetickýho pole do kondenzátoru - ten se bude nabíjet tak dlouho, dokud se nevybije cívka. Pak se úlohy obrátí: kondenzátor začne vybíjet nashromážděnej náboj zpátky do obvodu a vniklým proudem se bude zase nabíjet magnetický pole v cívce tak dlouho, dokud se kondenzátor úplně nevybije a děj se bude opakovat - v systému vzniknou kmity, který se budou pomalu utlumovat v důsledku tepelnejch ztrát na odporech vodiče a vyzařování elektromagnetický vlny do okolí.
Popsanej obvod se v elektrotechnice široce používá pro generování kmitů v širokým rozsahu frekvencí. Protože obvodem s cívkou a kondenzátorem prochází proud jen určitý frekvence a ostatní frekvence sou buď cívkou nebo kondenzátorem utlumovaný, muže takovej obvod sloužit jako tzv. pásmová propust v ekvalizérech reproduktorovejch soustav - propouští kmity jen určitý frekvence a upravuje tak barvu zvuku. Někdy jsou ale rezonanční jevy nežádouci: protože každej vodič má indukčnost jako cívka, třebas malou a jeho přerušením vznikne malej kondenzátor, rezonanční obvod zakmitá i při každým přerušení vodiče, což vede ke vzniku jisker na kontaktech a rušení rádiovejch a televizních přijímačů v okolí. Situaci v simulátoru na obrázku zreprodukujete naimportováním těchto dat:
$ 1 5.0E-6 10.391409633455753 50 5.0 42
v 64 224 64 48 0 0 40.0 5.0 0.0
w 64 224 112 224 0
w 224 224 176 224 0
s 112 224 176 224 0 false false
w 176 224 176 256 0
w 112 224 112 256 0
c 112 256 176 256 0 4.9999999999999996E-6 0.0
l 64 48 224 48 0 1.0 0.0999999999999445
r 224 48 224 224 0 50.0
o 7 4 0 3 7.62939453125E-5 0.1 0
o 8 4 0 3 5.0 0.1 1
o 6 4 0 3 7.62939453125E-5 9.765625E-5 2


SRNKA from: SRNKA [13.11.05 - 02:11]
Matematické odvození Lorentzovy transformace z appletů v záhlaví lze nalézt např. zde

SRNKA from: SRNKA [13.11.05 - 01:27]
EFOURF: Přesně tak. Před časem sem sem dával animaci, která zobrazuje podrobnějc, co se vlastně se světlem v deformovaným časoprostoru děje. Část energie světelný vlny se rozkládá na pohyb energie ve svinutejch dimenzích, který tvořej hmotný částice (ve skutečnosti podobný smyčky tvoří i samotný vakuum, akorád sou relativně míň svinutý, ale to sem pro názornost vypustil), Světlo se tedy hmotou šíří pomalejc vlastně proto, že v ní část energie mění směr.



Můžete si to představit taky tak, že se jako světelná vlna prodíráte zástupem otáčivejch figurín. Abyste se mezi dvojící prodrali, musíte je roztočit. Energii vložená do toho pohybu se vám neztratí - dvojice figurín vás setrvačností postrčí dopředu, jakmile se octnete za ní. Ale protože se vaše hybnost bude rozkládat mezi pohyb dopředu a otáčivej pohyb těch figurín, budete celkově postupovat dopředu pomalejc.

EFOURF from: EFOURF [13.11.05 - 01:13]
takze zrcadlo je misto ve kterem vlny casoprostoru jsou zdeformovane ?

SRNKA from: SRNKA [13.11.05 - 01:00]
YWEN: Prostor mezi atomama průhledný látky je deformovanej tak, že se v něm světlo šíří pomaleji. Světlo se tedy šíří soustavou průhlednejch vrstev podobně, jako napříč vlnama časoprostoru a odráží se od nich stejně jako od částic kovovýho zrcadla. To, co způsobuje odraz světla je tedy deformace časoprostoru, která se chová jako hmotná. Na obrázku vpravo je animace odrazu vlny, ke který dochází na každým rozhraní, ve kterým se mění rychlost světla.



YWEN from: YWEN [12.11.05 - 23:57]
SRNKA [12.11.05 - 16:52] : Částečně si představim vlny nehmotného časoprostoru, představim si i světelnou vlnu procházející mýdlovou bublinou, ale vzájemná spojitost mi uniká…

SRNKA from: SRNKA [12.11.05 - 23:26]
Průběh zahřívání - vypařování benzenu v superkritickým stavu v zatavený ampulce je muj oblíbenej experiment, na kterým se daj demonstrovat fázový přechody vakua a vznik časoprostoru. Kliknutím na obrázek získáte detailní pohled ve vyšším rozlišení.

   

V zásadě jde o to, že při zahřívání se benzen vypařuje a tlak v ampulce roste, čímž se pára stlačuje, protože nemá kam unikat. V okamžiku, kdy je hustota páry srovnatelná s hustotou kapaliny, mezifázový rozhraní (hladina kapaliny) jednoduše naráz zmizí - vypaří se. Obrácenej pochod pak proběhne při chladnutí. Vznikající kapičky přitom v prvním okamžiku vzniknou v celým objemu kapaliny - protože se na vedení energie podílí povrch kapiček, vznikne tím prostředí, ve kterým se energie přenáší jak povrchem, tak objemem kapiček. Ve vakuu je hustota energie přenášená povrchem kapek mnohem vyšší a díky tomu vlny na povrchu kapek rychle kolabujou a z kapek se stanou kvantovaný smyčky gravitace, kterýma se gravitace šíří směrově v podobě světla - to je vlastně naše vakuum.
Je zajímavý, že s tímhle modelem vakua přišel už na začátku minulýho století geniální vynálezce Nikola Tesla jako protiteorii teorii relativity Alberta Einsteina. Nikola Tesla byl tudíž prvním člověkem, kterej chování éteru pochopil a kterej zformuloval tzv. "dynamickou teorii gravitace". Ačkoliv byl Nikola Tesla renesanční člověk - v podstatě Leonardo daVinci moderní fyziky - byl díky svý excentrický povaze už ve svý době fyzikama považovanej za nesvéprávný "enfant terible". Jelikož na rozdíl od Einsteina svoje představy nezformuloval matematicky, jeho teorie na sto let dokonale zapadla.



SRNKA from: SRNKA [12.11.05 - 20:56]
Doutnavka se používá nejenom ke svícení, ale taky generování elektrickejch pulsů v obvodech zářivky (tzv. startér), protože má (podobně jako samotná zářivka a další výbojky) tzv. zápornej odpor (voltampérovou charakteristiku) - s rostoucím proudem napětí na doutnavce klesá. Může proto sloužit i ke stabilizaci napětí - když napětí překročí určitou mez (60-80 V), výboj doutnavky obvod zkratuje, když napětí poklesne, výboj sám zhasne.

 

Startér v zářivce funguje tak, že se při dosažení určitýho napětí na zářivce zapálí výboj a doutnavka začne naráz vodit. Tím se v obvodu vytvoří napěťovej puls, kterej stačí k zapálení výboje v zářivkový trubici. Protože po zapálení zářivky by proud zářivkou rostl nade všechny meze a přešel by v obloukovej výboj, je proud omezenej sériově umístěnou cívkou - tlumivkou (na obrázku označená jako "ballast"). Cívka má zde dvě funkce - jednak při vedení střídavýho proudu funguje jako gumová hadice při vedení vody - absorbuje svou indukčností napěťový změny a převádí je na magnetickej tok v železným nebo feritovým jádře. Tím jednak omezuje střídavej proud procházející zářivkou, druhak když zářivka zhasne, energie magnetickýho pole setrvačností vybudí na přerušeným obvodu vysoký napětí, který výboj v zářivce automaticky znova zapálí. Startér zářivky ještě obsahuje bimetalovej kontakt, kterej se po startu rozpojí a přeruší žhavení elektrod zářivky. Studená zářivka totiž potřebuje zahřát elektrody na koncích, protože zastudena uvolňujou málo elektronů, za provozu se elektrody udržujou na potřebný teplotě procházejícím proudem samy.

SRNKA from: SRNKA [12.11.05 - 20:33]
Pípák v náramkovejch hodinkách a kalkulačkách je tvořenej tenkým piezoelektrickým výbrusem baryumtitanátu, kterej se při přivedení střídavýho elektrickýho napětí prohejbá, kmitá a vydává tak zvuk. Obráceně lze ohejbáním krystalu vybudit elektrický napětí, který stačí třeba k rozsvícení schodišťový doutnavky s neonem - to znamená, že je poměrně vysoký, protože k zapálení doutnavky je zapotřebí napětí aspoň 70 voltů.



Všimněte si, že svítí jen jedna elektroda doutnavky - ta, která je právě záporná (čili katoda), páč z ní vyletujou elektrony urychlený napětím a částečně vyrážej z atomů plynu elektrony, který při návratu zpátky svítěj. V trochu robustnějším provedení se podobnej princip používá pro generování jiskry v piezolektrickým zapalovači. Kladívko v zapalovači udeří na keramickej krystalek a vybudí na něm napětí několik tisíc voltů.

SRNKA from: SRNKA [12.11.05 - 19:57]
Ledová puma. Že voda může v pohodě explodovat se můžete přesvědčit na tomhle QuickTime videu (4 MB MOV). Litinovej granát je na něm naplněnej vodou a prudce zmraženej ve směsi suchého ledy a acetonu (s teplotou kolem -85° C). Tuhnoucí led granát energicky roztrhne.



SRNKA from: SRNKA [12.11.05 - 17:06]
Dalšim případem odrazu světelnejch vln na nerovnoměrnostech časoprostoru je odraz od teplejších vrstev vzduchu, čili fata morgána. Podobně, jen ne tolik výrazně jde efekty gravitačních čoček v okolí hmotnejch těles považovat za důsledek ohybu světla na fluktuacích vakua, šířících se od hmotnejch těles a deformujících časoprostor ve svým okolí.

Formation of one lower, inverted and deformed image of a distant car a distant car photographed along the North Panamericana highway, Chile



SRNKA from: SRNKA [12.11.05 - 16:52]
Pro většinu lidí je dost složitý pochopit, jak vlny nehmotnýho časoprostoru můžou fungovat jako hmotný těleso jen tím, že deformujou prostoročas. Ve skutečnosti je ten koncept ve fyzice docela běžnej a dá se demonstrovat třeba na obyčejným skle nebo vrstvě vody v mýdlový bublině, která jinak světelný vlny neabsorbuje, jen jim zkracuje vlnovou délku tím, že se v něm světlo pohybuje trochu pomaleji. Ultratenká (několik molekul tlustá) vrstva nejenže neabsorbuje světlo - ale ani ho neodráží. Pokud je ale vrstva tlustší, začíná se projevovat odrazivost světelný vlny, pokud dopadá pod dostatečně ostrým úhlem a rovina kmitů světelný vlny je kolmá na rovinu dopadu. Naskládáním řady tenkejch skleněnejch destiček na sebe můžeme dosáhnout podobný absorbce skla, jako kdyby tvořilo šedej filtr a odfiltrovat tak všechny světelný vlny, kmitající kolmo na soustavu destiček. Podobným systémem natočeným kolmo jde tohle odražený světlo zase odfiltrovat takže z pohledu zbývajích světelnejch vln se pak i taková soustava její průhledná (viz obrázek vodní hladiny, pozorovaný přes polarizační filtr). Jelikož řada průhlednejch molekul je placatá a na rovných povrchu se samovolně orientujou (slepujou) xobě, lze tímhle způsobem jednoduše vyrobit efektivní polarizační filtr. Podobnejma molekulama je tvořená běžná polarizační fólie, který se vůči sobě zorientujou tím, že se fólie zastudena protáhne jako proužek igelitu.

 

K podobnýmu jevu dochází při šíření všech druhů vlnění, jak si můžeme vyzkoušet např. na tomhle appletu. Elektrotechnici vědí, že pokud vodič střídavého elektrického proudu obsahuje nepravidelně rozložené indukčnosti a/nebo kapacity podél délce, dochází v něm k útlumu, popř. odrazům elektrické vlny stejně, jako kdyby v něm byl zařazen elektrický odpor (lze je pozorovat jako "duchy" v televizi připojený přes nekvalitní kabelovou přípojku). Jelikož gravitační vlny sou samy o sobě deformace prostoru, představujou samy pro sebe podobnou překážku, jako rezonanční elektrickej obvod pro šíření elektromagenetický vlny. Dopad na několik vrstev deformovanýho časoprostoru bychom tedy vnímali podobně, jako dopad na tuhou podlahu - systém elementárních částic v betonu, tvořících stojatý kmity časoprostoru ostatně nic jinýho neni. Protože časoprostor je pohybujícíma se hmotnýma objektama strhávánej, jde takovou vrstvu vytvořit i uměle rychlou rotací masivních paralelně uspořádanejch válců. Podobně deformujou časoprostor i samy vlny energetickýho záření, proto fotony mají setrvačnej účinek hmotnejch těles, ačkoliv jsou samy o sobě nehmotný čehož se využívá v solárních plachetnicích.

SRNKA from: SRNKA [12.11.05 - 15:01]
Zdálo by se, že čím je počet rozměrů vyšší, tím bude jeho topologie bohatší, ale není tomu tak. Zatímco Euklides ukázal, že ve třirozměrném prostoru lze sestrojit 5 pravidelných rovnoběžnostěnů (krychle, čtyřstěn, osmistěn, dvanáctistěn a dvacetistěn), protože jejich hrany nemůžou vzájemně svírat větší úhel, než 360°, Schlafli analogicky dokázal, že ve čtyř a výš rozměrným časoprostoru může z pravidelných rovnoběžnostěnů (tzv. platonik, "Platónských těles") existovat pouze krychle, zobecněný tetrahedron a oktahedron (viz J. Stillwell, Příběh dvacetistěnu v R4, Pokroky matematiky, fyziky & astronomie, 46/2001.).. Tenhle závěr odpovídá teorii konečných grup, kde každý pravidelný mnohostěn představuje jistou grupu rotací a ukazuje také, že nemá smysl hledat nové částice ve vyšších odvozených dimenzích, protože jejich interakce jsou popsaný právě těmito grupami symetrií. Z tohoto pohledu se zdá, že 3 - 4 rozměrnej časoprostor je z hlediska pestrost geometrickejch struktur a jejich interakcí nejvíc příhodnej pro rozvoj evoluce. Podobný omezení, jen trochu volnější platí v soustavě Archimedovských těles, což jsou pravidelný konvexní mnohostěny, kterejch lze ve třech rozměrech popsat třináct a můžete si snima pohrát např. v tomhle efektním appletu. Pokud vám nefunguje Java, nebo se vám ji nechce instalovat, můžete se aspoň podívat na tohle video (600 kB WMV), ze kterýho pochopíte, proč se některý teorie snažej výsledky pozorování družice WMAP interpretovat jako průhled do vícerozměrnýho tělesa..

 

Platón i Archimedes se hodně zajímali o symetrie těles a pokoušel se je přiřadit pěti živlům (oheň, voda, země, vzduch) což je představa mající kořeny ve východních filosfiích (např. představa "ng hang kyun": zlata, dřeva, vody, ohně a země), jejichž kombinace tvoří různý vlastnosti objektů. Všechna platonika, který de sestrojit ve vyšších rozměrech si můžete prostudovat na interaktivním Java appletu

SRNKA from: SRNKA [12.11.05 - 14:00]
Vícerozměrný objekty můžem pozorovat v případě, že jejich 3D povrch, hrana nebo bod (...;-)) protne naše tři rozměry. Sada Java appletů tenhle koncept přibližuje na neinteraktivních animovaných ukázkách - na obrázku níž je Kleinův povrch a čtyřrozměrnej hyperčerf ve 3D prostoru. Stránku věnovanou konstrukci vícerozměrný krychle (tzv. tesseractu) nalzenete zde.

 

SRNKA from: SRNKA [12.11.05 - 12:05]
Co se času týče, ten jakoby stojí nad ostatníma veličinama (i v případě, že časoprostor je tvořenej více rozměrama, maj vždycky časovou veličinu společnou) a podle mě je projevem toho, že nová soustava veličin vzniká rozmnožením tý původní (dtto známej Hegelův teorém o přechodu kvantity v novou kvalitu). Ať už si vymyslíme soustavu jakejchkoliv částic/vln/entit, z jejich vzájemný interakce vycházej nový pravidla, z nichž základní je termodynamická nevratnost vývoje, čili šipky času. Pravděpodobnost, že se taková hromada interagujících entit vrátí do původního stavu je tim menší, čim víc jich je. Šipka času tedy souvisí s tím, že něco vzniká z množství něčeho jiného a formálně jako pravidlo tedy existuje ještě dřív, než začne v takový soustavě plynout čas samotnej. Kdybysme chtěli zdůvodnit evoluci i veličiny čas jako takový, museli bysme zřejmě zobecnit nejen pravidla geometrie, ale i axiomatickou soustavu aritmetiky (soustava několika pravidel, jako že po nule následuje jednička).
Formálně de teda říct, že rozměrová veličina vznikne namnožením aritmetickejch pravidel mezi elementama prostoru (geometrickejma bodama), čili že rozměrový veličiny sou tvořený částicema času, který tvořej různě velký soubory axiomů.

SRNKA from: SRNKA [12.11.05 - 11:14]
ANON: ..Napsal Zephir Streitovi : „Mohl byste se z toho dovědět ( z vlnek na rybníce a zajíců a z ekonomie ) např. to, že prostředí našeho časoprostoru samo o sobě již nemusí být tvořený časoprostorem.“.. Podle mě k tomu dochází docela běžně - např. zákony zachování energie vedou k tak složitejm soustavám, že v nich pohyb energie už nejde vyjádřit soustavama časoprostorovejch rovnic - viz třeba kolísání stavů zajíců a lišek, nebo výkyvy kursů na akciovejch trzích - co je v takový soustavě rozměrová veličina?
Je tu i několik dalších důvodů, proč prostor nemusí bejt tvořenej časem a prostorem. Předně, kdyby byl náš vesmír svinutej do nekonečně mnoha úrovní, musel by mít nekonečně vysokou hustotu - takhle totiž současnej model vakua funguje - všechny jeho možný struktury lze rozbít dostatečně vysokou energií, označovanou jako GUT energie (Grand Unification Theory).



Při téhle hustotě energie zanikaj všechny částice a kvantový smyčky vakua a jejich rozmanitý vzájemný interakce - a zvostává čistě gravitace jak základní síla působící mezi elementárníma vlnama časoprostoru. Navíc jsem o kousek dál ukázal, že počet úrovní svinutí časoprostoru je jeho vlastní topologií omezenej tak, aby jeho hroucení už při šesti úrovních svinutí přestalo bejt výhodný z hlediska šíření energie - čili jeho samotnýho. Tohle nejspíš nebude žádná náhoda a na jedný straně to znamená, že žijeme v nějakým koutě vesmíru, kde je pro časoprostor výhodný tvořit právě šestirozměrnou fázi, což nám umožnilo se hezky rychle vyvinout. Lze dokázat, že takovej časoprostor je jak topologicky nejpestřejší, např. na počtu možnejch platonickejch poleydrů, tak termodynamicky nejvýhodnější s ohledem na kompromis mezi početem možnejch energetickejch struktur a rychlost výměny energie mezi nima. Na druhý straně to ale znamená, že vlastnosti samotnýho času a prostoru sou vymezený pravidlama, který překračujou rámec současný topologie, podobně jako vývoj akcí na burze už nemá co dělat se zákonama geometrie. Současný pravidla vesmíru sou zkrátka nastavený tak, že vesmír je sice fraktální v rámci danejch pravidel - ale už po pár fraktálních úrovních se měněji i ty pravidla samotný.
Můžeme si tudíž představit, že čas a prostor je ve skutečnosti sám tvořenej hypotetickejma vlnama nebo částicema, jejichž kmity teprve náhodně skládaj tyhle dvě veličiny, úplně podobně jako vlny času a prostoru tvořej naše rozměry. A že náš vesmír vznikl zrovna v "hypermístě" "hypervesmíru", kde čas a prostor získal právě takový vlastnosti, který se hodily k dalšímu vývoji. Ale to je jenom jakási abstrakce, ke vzniku vesmíru "z ničeho" ji nepotřebujeme, nicméně když už se bavíme o času a prostoru jako fyzikálních veličinách, bylo by možná časem dobrý se zamyslet, odkud a jak se tu vlastně vzaly. Možná budem časem schopný nakreslit podobnej graf jako je ten nahoře i pro různý topologie vesmíru a budem moci zdůvodnit, proč zrovna žijeme v topologický fázi, kde pravej úhel má právě a jen 90°.

SRNKA from: SRNKA [11.11.05 - 22:35]
Pokud si vesmír představíme jako jednu velikou obří částici, např. rotující ve tvaru pneumatiky, tak vibrace časoprostoru vytvořej stabilní šestirozměrný jádro s trorozměrně svinutejch smyček časoprostoru, který vytvořej jakousi třírozměrnou polívku - čili vakuum, kterým energie hmotnejch těles proplouvá jako vlna. Hroucení proběhne krátce po vzniku první vlnky časoprostoru velmi rychle, měřeno v našich jednotkách času v několika miliardtinách vteřiny. Navenek se projeví tak, že ve vesmíru lavinovitě vznikají kvantovaný smyčky gravitace (geony) asi jako když zkondezuje vodní pára nebo zkrystalizuje přesycenej roztok z několika center. V místě, kde se laviny vnzikajícího vakua srazej setrvačností vznikne rázová vlna ve tvaru provazců, který můžeme dodnes pozorovat jako šlírovitou strukturu vakua gravitačními efekty (černá hmota), nebo fluktuacema mikrovlnnýho pozadí. Protože vesmír kolaboval přibližně symetricky, rozložení rázovejch vln trochu připomíná místa mezi bublinama. Ačkoliv je pro časoprostor výhodný tvořit šestirozměrný struktury, v místech střetů rázovejch vlny setrvačností vznikly smyčky i s vyšším obsahem dimenzí - tj. to, co dnes považujem za hmotný částice. Pravděpodobně se napřed zformovaly ve formě jakejchsi gravitačních kolapsarů (čili obřích černejch děr, ale bez horizontu, čili intenzívně zářících, jejichž zbytky dnes pozorujeme jako tzv. kvasary a jádra obřích galaxií) a jakmile se kolaps vakua zastavil, tlak záření většinu vniklý hmoty začal rozfukovat.

   

Tím teplota týhle prahmoty prudce poklesla, takže se veškerá hmota nestačila přeměnit zpátky na vakuum - nezapomeňme, že 9-12 rozměrný částice viditelný hmoty nejsou ve styku s vakuem stabilní, proto vlastně zahřátá hmota nejen svítí, ale současně se přitom rozptyluje na vakuum. Ale termická anihilace hmoty probíhá za bežnejch teplot dostatečně pomalu, takže část viditelný hmoty zůstala a díky tomu sme se mohli vyvinout a povídat si o tom.
Co se děje na okraji vesmíru lze těžko říct. Je možný, že tím jak vesmír jako celek rotuje se jeho další kolaps vyrovnává. Ale povrch takovýho vesmíru může obsahovat vrstvičku nižších dimenzí, ve kterým jeho hroucení samovolně pokračuje dál a stlačuje jeho vnitřek. To se projevuje tím, že vzdálenosti uvnitř vesmíru stále narůstaj a nejen to, jelikož se hmota vesmíru neustále sčítá, tenhle proces se stále zrychluje. Podobný výsledky dávají pečlivý měření Hubbleovy konstaty v závislosti na čase - zdá se, že expanze vesmíru pozorovaná zevnitř se neustále že expanze vesmíru se zrychluje a oficiální kosmologie to přičítá hypotetický "tmavý energii" (plz.. neplést s "tmavou hmotou"). Podle mě je to ale obyčejnej gravitační efekt - podobně se zrychluje kolaps každý velký hvězdy aj. dostatečně velký hroudy hmoty - zde však její materiál tvoří naše prostředí, čili vakuum.

SRNKA from: SRNKA [11.11.05 - 21:35]
Ačkoliv Wheelerova teorie plně vycházela z teorie relativity, Wheeler s ní neuspěl, protože nepřekročil omezení daný představou třírozměrnýho prostoru. Wheeler nedokázal vysvětlit, proč by se geon jako smyčka z vln časoprostoru neměla vlastní gravitací zhroutit do matematického bodu.



Dnes ale víme, že topologie rozměrů, ve kterém pravý úhel činí právě 90° je nastavena tak, že při šestinásobném svinutí časoprostoru přestává být pro gravitační vlny energeticky výhodný se zahušťovat "vlastní vahou". Vyplývá to ze závislosti poměru objemu a povrchu vícerozměrný hypersféry, čili analogie třirozměrný koule ve více rozměrech, kterej nabývá maxima těsně před dosažením šesti úrovní svinutí časoprostoru :

 

Jelikož při každým šíření energie platí princip minimalizace akce, energie se podél gradientu šíří takovým způsobem, aby co největší hustota toku energie plynula po co nejkratší dráze. A pokud si energie může ten poměr nastavit svinutím dimenzí, tak z toho automaticky vyplývá, že šestirozměrnej prostor bude nejstabilnější. Při samovolným kolapsu vlastní vahou se hroucení zastaví právě na šesti dimenzích časoprostoru. Proto je naše vakuum šestirozměrný. Tento fakt (stupeň svinutí vakua) jde navíc experimentálně doložit ze závislosti Casimirovy síly (viz předchozí audit) na vzdálenosti. Šíření světla ve třech rozmerech je znázorněný vektorovým polem na týhle animaci/videu. Mělo by vám to dát názornou představu toho, jak se světlo coby složená gravitační vlna šíří šestirozměrným časoprostorem. Existenci šesti rozměrů vakua považuje za hotovou věc nejen většina strunařů, ale i teoretiků supersymetrických rozšíření tzv. Standardního modelu částic proto, že vlastnosti většiny elementárních částic lze výborně vysvětlit právě za předpokladu šíření světla v šesti dimenzích. Proto např. Pravda.ru: mohla dovolit zveřejnit prohlášení profesora Silkeho: "Už jen hospodyňky věří v trojrozměrný prostor. Nikdo ze seriózních vedců již tuto hloupou ideu nepodporuje".

SRNKA from: SRNKA [11.11.05 - 19:24]
Protože se ukazuje, že nukleární exploze nemusí bejt pro likvidaci nebezečnejch asteroidů vůbec účinná, pro odstrkávání nebezpečnejch těles z dráhy Země NASA navrhla speciální kosmickou loď - traktor.



SRNKA from: SRNKA [11.11.05 - 18:58]
..a tak na původní otázku „zčehože jsou ty struny“ Zephir neodpověděl .. Myslím, že jsem to řekl zcela jasně a už několikrát: struny sou vlny časoprostoru, čili supergravitační vlny, čili jednorozměrné vlny gravitace - zatímco v našem mnohonásobně svinutém prostoru se gravitace šíří v podobě světla (dipólová) a dosud experimentálně nepotvrzená, nicméně dosti zřetelná gravitační (kvadrupólová) vlna. Čili struny jsou složený z vln prostoru a času, přesně tak, jak před padesáti lety předpověděl Wheeler, jak to po něm v 70. letech napsal do českejch skript pan Ullman a jak to údajně před šesti lety na internetu napublikoval i pan Navrátil.
Stále zde ovšem zůstává otázka, co tvoří samotnej prostor a čas a proč se ty dvě veličiny vlněji způsobem, který odpovídá jiným hmotným vlnám. To nasvědčuje tomu, že ten koncept hmotných vln jde zobecnit až za rámec obecných představ o prostoru a času. A k tomu směřujou ty moje komentáře o vlnách lišek a zajíců, který se manifestujou jako důsledek gravitačních vln, ale v rozměrech, kde délka přestává bejt délkou, ale jakousi úplně obecnou, nedeterministickou veličinou, kde neexistujou pravý úhly, resp. ty mohou nabývat libovolných hodnot, skalární veličiny jako čas jsou tenzory, apod. Popravdě řečeno mě moc nebaví o tom mudrovat, protože ani pro ten předchozí stupeň, čili vznik hmotnýho pole z vln gravitace nemáme pořádnou matematickou teorii (kromě teorie pana Navrátila z Děčína, samozřejmě).

SRNKA from: SRNKA [11.11.05 - 18:40]
..z mého pohledu pak jde o zcela jednoduchý model dvouznakových vzorců pro elementární částice a z nich lineárních rovnic.. Ty jste ale nikdy neodvodil a pokud jste je napublikoval, nebyly rovnicema, ale jakýmisi hodně symbilickými zápisy, něco ve stylu "čtvereček = kolečko". Wheeler je na tom mnohem líp, ten aspoň odvodil souvislou gravitační teorii dvou veličin, nazývaných geometrodynamická (viz [John Wheeler, Geometrodynamics, Academic Press, New York, 1962]). Až si ji přečtete, pochopíte ubohost vašich "rovnic-nerovnic". Vaše matematika neobsahuje nic užitečného. Co se vzorečků pro částice týče, ty s tím problémem nijak nesouvisejí, ty vyplývají ze zákonu zachování náboje, baryonového a leptonových (elektronové a mionové) čísel, který ve 20.letech 20.století sjednotila matematička Emma Noetherová (1882 - 1935). Ukázala, že tyto tři zákony zachování lze vyjádřit jako symetrie prostoru a času a dokázala tři obecný principy symetrie (invariance vůči prostorovým transformacím):

1. Z invariance přírodních dějů vůči libovolnému posunutí v prostoru plyne zákon zachování úhrnné hybnosti.
2. Z invariance přírodních dějů vůči libovolnému posunutí v čase plyne zákon zachování úhrnné energie.
3. Z invariance přírodních jevů vůči libovolnému pootočení v prostoru plyne zákon zachování úhrnného momentu hybnosti.

Nevim, jak a proč vaše vzorečky fungujou, protože jejich odvození ste mi nikdy neukázal - problém ale vidím v tom, že nepředvídají různej průběh srážkovejch reakcích v závislosti na energii (hybnosti) výchozích části, jinak samozřejmě podobným způsobem se dopočítávaj kvantový čísla u elementárních částic docela běžně. Daj se dokonce demonstrovat a názorně pochopit i na příkladech dalších fyzikálních systémů, např. srážek vodních vírů (viz obrázky a animace v předchozím auditu).

SRNKA from: SRNKA [11.11.05 - 18:25]
ANON: ..a já jsem to precizoval slovy, že nejenže je křivost časoprostoru ekvivalentem hmoty, ale je i hmotou samou ( je-li křivost „vlnobalíčkována“, převlněna a dimenze kompaktifikačně svinuty, že už toto je, že sám časoprostor v této formě je tou hmotou s jejími novými vlastnostmi ).. Ve skutečnosti se mýlíte, vlny časoprostor nemusí být vlastní gravitací "kompaktifikačně svinuty" aby se chovaly jako hmotné, stačí, když budou zrovna deformovaný víc, než svoje okolí. To svíjení je zapotřebí k vytvoření kvantovaných gravitačních smyček a fermionů stabilizovaných rezonancí gravitační vlny - ale ne k vytvoření hmoty a hmotnýho prostředí samotného. Svědčí to o tom, že jste moc nepochopil ani ten základní princip svý vlastní hypotézy - proč vlastně k vlnění časoprostoru dochází a proč se nerozplyne do ztracena (protože se samo vůči sobě chová jako hmotný prostředí)...



V podstatě to všechno ale vyjadřuje už obecná teorie relativity z roku 1915, podle který každá deformace časoprostoru vytváří gravitační pole, čili se chová jako hmota - pak už záleží jen na tom, zda okolí tý vlny bude mít v úhrnu větší křivost časorpostoru, než okolí - pak se bude chovat jako hmotná částice - nebo bude mít křivst menší - a pak se bude chovat jako vlna, vyměňující energii gravitace s těma zakřivenějšíma vlnakama. Kdyby totiž bylo zapotřebí ke vzniku hmoty zakřivení, pak by vesmír musel být tvořen nekonečným počtem svinutí časoprostoru. Gravitony, tím, že se umí chovat i jako vlny i jako hmotný částice nás tohodle problému částečně zbavujou, takže můžeme tvrdit, že vesmír vznikl gravitační nahloučením jedný počáteční nepatrný vlnky časoprostoru, čili matematicky vzato z ničeho (což se běžně vyjadřuje vznikem vesmíru jako "fluktuace vakua").

SRNKA from: SRNKA [11.11.05 - 18:05]
ANON: ..každá deformace časoprostoru vůči svému okolí vystupuje jako částice, kousek hmoty O.K …, ale to je moje myšlenka a moje hypotéza a lze si jí přečíst už v r. 1999 na internetu na mých stránkách..
Nejste první, kdo si toto uvědomil, já jen cituji - zde: ..Co jsou to však gravitační vlny? Gravitační vlny jsou vlněním gravitačního pole, tedy fluktuacemi geometrie prázdného prostoročasu. Vnější pozorovatel sé tak stává svědkem zajímavé věci: vlnící se křivost prázdného prostoročasu "bez hmoty" se bude jevit jako hmotný útvar! Gravitační geon je tedy názorným modelem jakési "hmoty bez hmoty", hmoty utvořené doslova z "prázdnoty" prostoru s vlnící se křivostí... Myšlenka gravitačních vln vzniklých ze sebe sama pochází od Wheelera z poloviny padesátých let. Sám název geon vymyslel Wheeler, žák Einsteina v roce 1957 (na obrázku z roku 1954 s Einsteinem a Yukawou, teoretikem jaderné interakce vpravo).



Vaše hypotéza je ve skutečnosti Wheelerova hypotéza, ani vy ani Wheeler jste však nedokázali vyřešit principiální problém: pokud gravitační vlny (deformace časoprostoru) vytvořejí podle teorie relativity gravitaci a přitahují se navzájem - proč se nezhroutí do singularity? Na tuto otázku dala částečnou odpověď až teorie superstrun.

ANON from: ANON [11.11.05 - 15:29]
Navrátil se Zephira zeptal : .. "z čehože ty struny jsou“ ? a on toto odpověděl

Podle mě Wheeler, strunaři, Zephir/Srnka, Streit i pan Navrátil hovoří stále o vlnách gravitace, čili deformacích časoprostoru. Stejně tak - i když nejprve pokaždé zaútočí na formulaci toho druhého - vcelku společně konvergují k padesát let staré Wheelerově geometrodynamické soustavě jednotek, kde c = 1. Mohu se plést, ale mám pocit že zatím nikdo nic lepšího nevymyslel. Ano ; jednak Navrátil „o koze Zephir o voze“…anebo lidičky vidíte snad zde odpověď na otázku „z čehože jsou struny“? Zadruhé se já neztotožňuji s názorem Zephira, že moje hypotéza konverguje k Wheelerovské geometrodynamice a už vůbec se neztotožňuji s tím, že ona je c = 1 … a ještě se neshoduji ani s tím , že nikdo nic lepšího než Wheelerovštinu nevymyslel, takže se neshoduji na 100%. A je mi líto, že rozbíjím vzácnou jednotu.

Co se mě týče, na různých modelech - především na skládání vln na mezifázovém rozhraní - ukazuji, že takto to platí ve fyzice docela běžně a obecně a normálně.

Zatím ale nikdo z tohoto faktu ( jakého faktu ? ) neformuloval souvislou teorii časoprostoru. Já například zformuloval hypotézu časoprostoru souvislou a možná v ní je i fakt Zephirův tj. skládání vln na jejich rozhraní i jinak. Z mého pohledu fakticky jde o zcela jednoduchý model, ( model vlnek na rybníce a model zajíců a slepic a bankovních úředníků … z mého pohledu pak jde o zcela jednoduchý model dvouznakových vzorců pro elementární částice a z nich lineárních rovnic ) vyplývající přesně v duchu Einsteinovy teorie relativity model slepic a bankovních úředníků také určitě vyplývá z ducha OTR …, jistě i kachny zapadají do Teorie všeho : každá deformace časoprostoru vůči svému okolí vystupuje jako částice, kousek hmoty O.K …, ale to je moje myšlenka a moje hypotéza a lze si jí přečíst už v r. 1999 na internetu na mých stránkách a ty vibrace se navzájem přitahují, kumulují a posléze hroutí podobně jako hmota supernov. O.K. jinými slovy to zapadá do mé hypotézy. Na tomto modelu není fundamentálně nic navíc, než co popisuje skoro sto let stará Eisntenova teorie relativity, podle které je deformace prostoru ekvivalentní gravitačnímu působení běžné hmoty a já jsem to precizoval slovy, že nejenže je křivost časoprostoru ekvivalentem hmoty, ale je i hmotou samou ( je-li křivost „vlnobalíčkována“, převlněna a dimenze kompaktifikačně svinuty, že už toto je, že sám časoprostor v této formě je tou hmotou s jejími novými vlastnostmi ) …atd. viz r. 1999 na internetu a r.1982 v dopisech českým autoritám….které pokud je nezahodily, mají ve vitrínce či archívu ) (čili jako hmotná zde vystupuje vždy o něco větší deformace časoprostoru, než její okolí).

Zdá se mi, že pochopit tento model i předpovídat kvalitativně jeho chování na základě jiných fyzikálních i nefyzikálních situací je docela snadné O.K. … já dokonce předvádím i interakční modelové rovnice - "jediný" problém je tento proces popsat matematicky konzistentní teorií, a s tím mi pomohou odborníci, jednou, až dozraje obecné myšlení lidí na tak prosou a nádhernou hypotézu o stavbě hmoty ze dvou veličin časoprostoru soustavou rovnic, pokud to vůbec současný formalismus matematiky umožňuje. Já ukazuji motiv jak na to – mé dvouznakové vzorečky pro elementární částice V tom ohledu jsme všichni na jedné lodi. Bohužel já na jiné … té poplivané a sám.
Poznámka : Vážení, a tak na původní otázku „zčehože jsou ty struny“ Zephir neodpověděl a přesně taková je jeho logika dialogu VŽDY ( ! ) „ já o koze, ty o voze“
Napsal Zephir Streitovi : „Mohl byste se z toho dovědět ( z vlnek na rybníce a zajíců a z ekonomie ) např. to, že prostředí našeho časoprostoru samo o sobě již nemusí být tvořený časoprostorem.“
Obdivuhodné coó, časoprostor se podle Zephira nachází „v nějakém“ prostředí a toto prostředí v němž „se nachází časoprostor“ nemusí být tvořeno časoprostorem ? ? Z toho plyne analogie typu a konstrukce Zephira : prostředí-chlívek ve kterém se nachází prase-časoprostor samo o sobě již nemusí být tvořený prasetem-časoprostorem. Znova : Prase-časoprostor , které se nachází v prostředí-chlívku, nemusí být ten chlívek-prostředí tvořeno samotným prasetem. – je naprosto stejná logika napsaná pomocí těch vlnek zajíců a prasat.

SRNKA from: SRNKA [10.11.05 - 23:37]
Některý astronomové si myslej, že v infračerveným pozadí hvězdokupy v souhvězdí Draco rozeznali světlo původních hvězd vzniklých asi 370 000 let po vzniku vesmíru před 13,7 miliardama let. Hvězdy samotný už dávno zanikly, ale jejich světlo k nám údajně dosud letí...



SRNKA from: SRNKA [10.11.05 - 23:26]
Takhle vypadá nová generace "humánní" laserový pušky pro bojový použití, nasazovaný do výzbroje US Army namísto předchozí verze, která byla testovaná před deseti lety při nepokojích v Somálsku. Trvalýmu oslepení protivníka údajně brání tím, že světelnej puls dávkuje podle vzdálenosti, kterou sama určuje zaměřovačem. Zato místo jednoho záblesku vydává dva různý vlnový délky, aby znesnadnila pro ochranu použití brejlí se světelným filtrem.



SRNKA from: SRNKA [10.11.05 - 22:47]
Takže vás vítám v pokračování diskuse z předchozího auditu. Pokud byste si chtěli původní audit prohlídnout vcelku bez zatěžování Magea (některý on-line obrázky a animace taky v původním auditu postupně přestávaj fungovat), nebo si stáhnout na disk - můžete si tak učinit zde. Myslim, že to tentokrát stojí zato, protože sem se v něm snažil omezovat neplodný PEPEEKovy diskuse. Počítejte ale s delším načítáním, protože audit obsahuje skoro 20 MB obrázků a dalších animací s fyzikální tématikou. Starší verze audit a jejich online záloh naleznete pod odkazy v záhlaví.

1/398