Mám důvod Vás podezírat, že jste nezaregistrovaný PEPEEK nebo PAROZAK nebo jak si teď Navrátil z Děčína říká. To on přišel s podivnou myšlenkou, že jsem SRNKA, jaok první.
Dobře. Úsečka je vymezena svými krajními body. Podle Vás má smysl se ptát po vlastnostech úsečky za těmito krajními body ? Otázka je to logická, ale patrně hodně poví o osobě tazatele.
Pane ANON, který se podepisujete Streit. Buďte tak laskav a zaregistrujte se. Takhle se za Vás může vydávyt kdokoli.
ANON/STREIT: Právě že se částice nadsvětelnou rychlostí pohybovat nemůže a když vletí do prostředí, kde je prostor hustší (což je v okolí částic libovolný hmoty), musí zákonitě zpomalit a přebytečnou energii vyzářit (tím že prudce brzdí dochází k zakřivení časoprostoru, který generuje bosonovou vlnu, která se vyzáří v úzkým kuželu ve směru pohybu částice). Zbržděná částice tak pošle přebývající kinetickou energii "napřed" ve formě fotonu, kterej se světelnou rychlostí pohybovat nejen může, ale naopak musí. S rychlostí času děte do audita za Navrátilem.
Ale někde to kvantování končí! Kdyby ne, tak je všechno absolutně husté a hmotné. Gravitační vlny se při svým zhušťování současně vyrovnávají, až úplně zaniknou - souvisí to s obrácením toku času. To je právě problém tý vaší teorie, že je vnitřně nekonzistentní a to opakovaně - na jedný straně vykládáte o neustálým nátoku skalárů a neomezenou expanzí času a najednou z vás vypadne, že to musí někde skončit. Zkrátka vám chybí globální pohled na problematiku. Na druhou stranu, popsal sem tu tím už stovky příspěvků s ilustracema, o kterých se vám může u jinejch teorií jenom nechat zdát, takže mě docela překvapuje, že tyhle základní věci objevujete teprve teď, když už sem to tu nejmíň třikrát v různých souvislostech protočil.
http://www-ucjf.troja.mff.cuni.cz/cejnar/symetrie.ppt
Main Video Demo 720x480 (42MB) Painting Demo: Bunny 720x576 (15MB) Calligraphy Demo Hong Kong China (4.6MB) Variety (3.2MB) UST (3.6MB) Painting Demo: Doggie Doggie (8.3MB)
Co je to kvantové provázání (někdy též "propletení", nebo tzv. entanglement)? Odborně řečeno, jde o stav, kdy dvě nebo víc různých částic sdílej stejnou vlnovou funkci. Z Paulioho vylučovacího principu vyplývá, že v takovém případě musí jít vždy o bosony, tedy částice s celočíselným spinem přenášející energii vlnou, jako je foton, gluon, pion nebo částice alfa, nedokážou stát na místě a při střetu se prolnou jako vlny na hladině rybníka. Částice s neceločíselným spinem mají nenulovou klidovou hmotnost a proto naopak kmitají na místě jako stojaté víry, které se navzájem odpuzujou. Proto je existence dvou částic v témže kvantovém stavu vyloučena. Nicméně pokud spolu fermiony interagují, mohou se do takového stavu dostat jako vzájemně propojené Cooperovy páry a tyto dvojice pak mohou tvořit bosony také, dokud energie okolí interakce fermionů v bosonech nepřetrhají.
Horní počet částic v kvantově propletením stavu není shora nijak omezen, tzv. Bose-Einsteinovy kondenzáty jsou tvořeny desítkami tisíc atomů plynu, které jsou ochlazený na nízkou teplotu a vzájemně se chovají jako jedna veliká částice, podél který se tvoří bosonový vlny. Takové moře bosonů může dokonce předvádět tvorbu nových druhů fermionů v podobě kvantovaných vírů - tvoří tedy jakejsi model vakua.
Za běžných podmínek se kvantově provázaný stavy objevujou vždy, když se na tvorbě nebo šíření bosonu podílí více částic současně. Např. na uvolňování světla žárovky se podílí několik rozžhavených atomů současně. Výsledkem není jedinej foton, ale celej balík kvantově provázanejch fotonů, záření ze žárovky vychází v hrudkách, ve kterých je počet fotonů neurčitý. Světlo laseru naproti tomu tvoří jednolitý proud kvantově provázaných fotonů se společnou frekvencí a fází. Takové světlo se chová úplně jinak, např. si na světle laserového ukazovátka odraženém od rovné plochy si můžeme všimnout drobných jiskřiček, tvořících interferenční maxima a po průchodu optickou mřížkou dochází ke tvorbě interferenčních obrazců a fázově kódovaných hologramů, ze kterých lze složit původní obraz. Různé elektronové procesy mohou vést k provázaným stavů s definovaným počtem fotonů, např. průchodem fotonů přes opticky aktivní krystal ß-boritanu barnatého (BBO neboli BaB2O4) může dojít k absorbci fotonu ultrafialového světla atomem baria a k jeho opětovnému vyzáření v podobě dvou kvantově provázaných fotonů.
Podobně např. při vyzařování elektronů v excitovaném atomu vápníku je nejdostupnější energetický přechod tak vysokej že odpovídá uvolnění energie dvou fotonů. Atom přitom opustí kvantově provázaná dvojice fotonů s různou vlnovou délkou, které můžeme rozdělit průchodem např. přes skleněný hranol. Takové fotony pak můžeme vyslat přes celý vesmír ke vzdáleným zrcátkům, od kterých se odrazí a po průchodu hranolem zpátky složí znovu původní propletený stav. Pokud ale namísto jednoho z odražených paprsků použijeme foton z jiného světelného zdroje, i kdyby měl shodnou frekvenci, k obnovení původního kvantově provázaného stavu fotonů nedojde. Je evidentní, že oba fotony obsahují jakousi informaci navíc. Její sdílení na dálku by ovšem znamenalo porušení teorie relativity, která šíření informace nadsvětlenou rychlostí zakazuje. Možné řešení navrhl před padesáti lety fyzik Bohm, který navrhl předpoklad existence jakéhosi skrytého pole vakua, ve kterém se ukládají dodatečná informace o stavu fotonů (teorie skrytých proměnných), problém je, že existence takového pole nebylo nikdy experimentálně prokázáná a navíc se na základě chování kvantově provázaných objektů prokázalo, že informace nemůže být na takové pole vázaná staticky.
Vysvětlení je docela jednoduchý, pokud vezmeme v úvahu teorii éteru, podle které se světlo šíří hmotným prostředím, tvořeným energetickými vibracemi. Každá vložená energie a tedy i energie fotonu navíc způsobuje přírůstek hustoty vakua, jakousi gravitační čočku, která se šíří spolu s fotonem a tvoří tak jeho vlnovou funkci od začátku existence fotonu. Mimo jiné zabraňuje rozptylu fotonu na nehomogenitách vakua, foton je jí neustále průběžně dodostřovanej, takže i obraz vzdálenejch hvězd vidíme bodově. Co je však důležitý, v okamžiku vzniku fotonu je jednoznačně definovaná fáze světelný vlny a ta se při dalším šíření vlny nemění. Každý foton je tak jednoznačně identifikován posunutím fáze světelné vlny vůči gravitační čočce, ve které se šíří. Ta identifikace je velmi přesná, žádný foton ve vesmíru nemůže mít shodnou fázi vůči své pravděpodobnostní vlně. Jak se vesmír zahušťuje, počet možných částic roste a s ním i pravděpodobnost výskytu "stejné" dvojice částic v určité oblasti. V takovém případě v takové oblasti vakua nevyhnutelně následuje kolaps jeho vlnové funkce a jeho fázové transformaci v procesu tzv. inflace. Příroda si tak sama zajišťuje unikátnost všech evolučních objektů, šířících se v daném fázovým časoprostoru.
Je jasný, že pokud v oblasti nějaké hustoty energie vznikne současně dvojice fotonů, tyto fotony si při následným šíření rozdělej svoje pravděpodobnostní vlny, ale fázový posun zůstává zachovanej - to umožňuje, aby se oba fotony kdykoliv po svém opětovném setkání znovu "poznaly" a obnovili si tak původní kvantově provázanej stav. K tomu, abychom nahradili jeden z dvojice fotonů jiným bychom museli vyrobit foton nejenom téže frekvence i amplitudy, ale i se stejným fázovým posunem vlny vůči vlnovému balíku, což ovšem vyžaduje naprosto přesný zreprodukování stavu vakua v okamžiku vzniku fotonu, což jaxme si uvedli není reálně možné. Na tomto poznatku staví tzv. kvantová kryptografie, při jedné z jejích variant navržený v roce 1991 Artur Ekertem se autenticita informace zajišťuje tím, že se přenos zprávy jedním z fotonů ověřuje jeho doplněkem z kvantově provázaného stavu. Pokud nedojde k obnovení kvantově provázaného stavu fotonu, je pravděpodobný, že informaci která k nám dorazila paprskem laseru nebo po optickým vlákně někdo podstrčil. Informace může být taky kódována do původního propleteného stavu, zatímco druhý foton tvoří klíč k přečtení zprávy - pokud příjemce neobdrží oba fotony současně a nespojí je do původního dvoufotonového stavu, zprávu nepřečte. Celý proces je z praktického hlediska podstatně složitější, protože je záhodno, aby i přenos klíčů probíhal kryptovaně a jeho přijetí odeslání bylo autentifikováno příjemcem, na základním principu to ale moc nemění. Prakticky je omezenej schopností fotonu si udržet konstantní frekvenci a fázi, což samozřejmě limituje maximálně dosažitelnou vzdálenost a vynucuje si použití opakovačů (zesilovačů) na přenosový trase.
Následující animace zachycujou průběh odkapávání kapiček na vodní hladinu z výšky asi 1 mm. Je na nich patrná tvorba reverzních bublin v důsledku vzájemnýho odpuzování mastných konců molekul saponátu adsorbovanýho na hladině. Tenhle efekt můžete snadno pozorovat, když na dno dřezu rozpatláte trochu saponátu na nádobí a pomalu crčícím pramínkem ho splachujete - rozstřikující se kapky se kutálejí po dně dřezu jako kapky vody na žhavý plotně,
Pokud vás zaujal broučí robot RHex, jistě neušel vaší pozornosti bojový robotí pes BigDog, kterej v plný polní pózuje před kamerami na testovací dráze firmy Boston Dynamic v Massachusetts. Řídící systém robota zatím není autonomní a robota musí řídit operátor. Již nyní se ale sám dokáže částečně orientovat v prostoru a vypořádává se s nástrahami neznámého terénu. Končetiny robota jsou zakončeny kopytům podobným útvarům, které mu umožňují se v terénu pohybovat rychlostí přibližně 5 km za hodinu. Zařízení zdolá stoupání 45 stupňů a může přenášet 55 kg zátěže i v tom nejtěžším kamenitém terénu. Tělo robota je tvořeno kovovým rámem, který nese jednoválcový benzinový motor, ten pohání hydraulický systém. Obrázek tvoří odkaz na 15 MB WMV video, video menšího a staršího prototypu LittleDog je zde, robotího brouka RHex zde.
Orientaci robota BigDog zajišťuje počítač, jehož součástí je gyroskop na principu optických vláken a soustava čidel měřících zrychlení v jednotlivých směrech (akcelerometry). „Mozek“ psa je tak informován o okamžitém pohybu a podle toho pak nastavuje postavení jednotlivých končetin. Každá ze čtyř končetin z lehké slitiny má tři klouby. Jejich postavení počítač koriguje pomocí hydrauliky 500krát za sekundu. Klouby jsou navíc opatřeny senzory, které měří zatížení. Počítač porovnává tato naměřená data s informacemi poskytovanými orientační jednotkou, která sleduje vytyčený směr, kterým se má robot ubírat. Počítač pak určuje, kam se ta která končetina posune a také do jaké polohy a výšky se ta která packa nastaví. Oči tomuto zařízení nahrazuje stereo kamera a laserový skener. Ty vyhodnocují schůdnost směru, kterým mu bylo určeno se pohybovat. I když tato jednotka zatím neumožňuje navigaci (například ze satelitu), příští verze, která bude dokončena letos v létě už bude umět číst terén a operativně se rozhodovat při obcházení překážek.
Citlivost dnešních ICCD kamer dovoluje realizovat dvouštěrbinový experimenty i s jednotlivými fotony jako školní pokus (v oblasti zelenýho světla je jejich kvantová účinnost kolem tří fotonů současně)
Delfíni, kosatky a další kytovci uměji vyfukovat vírový kroužky tvořený bublinama, vorvani s nima dokonce občas ajii nahánějí potravu.Normálně je vyrábějí hřbetním dýchací otvorem, ovšem tyhle běluhy to dělaj pusou.
Vysoce energetický fotony gamma záření ve vakuu udělaj podobnou paseku, jako plivanec ve vodě.Jejich energie se rozptyluje ve spršce částic - vírů vakua ve výtvarně zajímavejch obrazcích
Proč má hlemýžď ve vnitřním uchu spirálovitej tvar? Je jasný, že sirálou se prodlužuje plocha, která je vystlaná detekčníma řasinkama - ale proč má spirála rozšiřující se tvar? Podle nový teorie je to opatření ke zlepšení citlivosti ucha na nízký kmitočty. Ty se živočichům hoději slyšet, protože se v přírodě šíří dál, než ultravukový vlny, který překážky neobejdou, ale přenášej menší energii. Proto se membrána nevystaví všem vlnovejm délkám po celý délce - dlouhý vlny přednostně rezonujou v širší části hlemýždě, zatímco vysoký tóny zalezou dále. Proto energie dlouhovlnnejch zvuku působí na menší plochu, zato s větší hustotou.
Na podobným principu, ovšem právě opačně fungujou vícepásmový reproduktorový soustavy, sloužený z několika reproduktorů současně s různým průměrem. Jedinej reproduktor špatně vyzařuje hluboký i nízký kmitočty současně, protože nejde technicky vytvořit dostatečně lehkou a přitom absolutně tuhou membránu - velká membrána se při vysokejch frekvencích sama příčně vlní a tím zhoršuje kvalitu zvuku. Pro zlepčení vyzařovací charakteristiky se širokopásmovej reproduktor často umisťuje na konec rozšiřujícího se vlnovodu - je zřejmý, že hlemýžď je tvarovanej na podobným prinicipu, ale s obrácenou funkcí, protože funguje jako detektor zvuku. Podobně, jako se reproduktory montujou do masivních skříní, aby nedrnčely, je i celej hlemýžď zabudovanej do bloku nejmasivnější kosti v lebce, aby se k němu vibrace přenášely pokud možno jen zvukovodem.
Jak známo, gravitační problém dvojitýho kyvadla nebo tří těles vede k nestabilnímu chaotickýmu řešení. Příčinou je Einsteinům princip ekvivalence, tedy fakt, že za normálních podmínek není lechký rozlišit gravitační pole od setrvačný síly (už sme si ukazovali, že ten princip platí jen limitně, protože gravitační pole hmotnýho bodu má kulovou symetrii, zatímco inserciální síla ne). Nicméně v reálnejch situacích to vede k tomu, okamžiku, kdy tyhle dve síly působí v nějakým okamžiku proti sobě, nelze předvídat přesnej výsledek, což vede k chaotickýmu, nestabilnímu chování. Pokud nahradíme spojnice kyvadla gravitační silou, máme tu v gravitační úlohu tří těles, která dlouho patřila k oříškům analytický matematiky.
Pokud se přihlédne k tomu, že pohybující se tělesa vyzařujou gravitační vlny, jde nalézt řešení, který je stabilnější než ostatní, protože pohybující se tělesa si vzájemně předávaj hybnost a pohybujou se vzájemně v osmičce. Nedávno se podařilo s použitím bosonovejch kondenzátů realizovat tenhle systém vzájemně se honících bosonů i na kvantový úrovni. Je to stav, jehož kvantovou funkci před třiceti lety předpověděl ruskej fyzik Vitalij Efimov jako tripletovou obdobu Cooperova páru, ale mnohem míň stabilní a tedy pravděpodobnou. Může sloužit jako demonstrace toho, že za šetrnejch podmínek spontánní narušení symetrie nemusí vést jen cestou supersymetrický binární bifurkace, ale může tvořit i složitější křehčí systémy, jejichž existence je ovšem mnohem míň pravděpodobná. K takovým systémům patří např. neutrální elektron, předpovězenej Heimovou teorií, což vyžaduje, aby v něm pole kmitalo přesně rovně, čili bez torzní složky. To je za normálních podmínek totéž, jako po koruně chtít, aby spadla na hranu, proto na neutrální elektron v přírodě jen tak nenarazíme.
Gravitační síla je zobecněná Casimirova síla mezi vibracemi vakua. Casimirova síla je úplně obecnej jev v každým prostředí, kde se šířej příčný (transversální) vlny. Jejich příčina je ta, že hmotný objekty, který omezujou šíření vln mezi sebou vytvářej stín, protože se mezi nimi relativně chybí vibrace s dlouho vlnovou dílkou, který se do prostoru nevejdou. Její důsledek můžeme často pozorovat jako slepování plovoucích objektů (pramic nebo nafukovacích míčů) na zvlněný vodní hladině. Už starý námořní příručky nedoporučovaly lodím vlouvat za vlnobití do přístavu současně - při jejich přiblížení by vznikla síla, která by o sebe lodě rozdrtila. V rámci časoprostoru se uplatňuje Casimirova především mezi virtuálními fotony. Ty ale tvoří jen zanedbatelnou část všech bosonů, tvořících vakuum, proto se Casimirova síla projevuje teprve na nepatrných vzdálenostech (pod 150 nm) a je poměrně slabá - klesá s pátou mocninou vzdálenost. Z této mocniny lze také odvodit stupeň svinutí vakua v našem časoprostoru. Díky tomu pod touto vzdáleností Casimirova síla rychle nabývá poměrně značný intenzity - při vzdálenosti cca 15 nm (což je asi tak nejmenší vzdálenost, který lze prakticky mezi fyzikálně rovnýma povrchama monokrystalů dosáhnout na větší ploše) dosahuje tlaku jedný atmosféry. Za slepování prášku mastku, lístků slídy nebo igelitovýho pytlíku v samoosluze ve značný míře může právě Casimirova síla. V případě nevodivejch igelitu se ovšem často uplatňujou i elektrostatický síly, u polárních látek zase tzv. Van de Vaalsovy síly, vznikající vzájemnou indukcí mezi ionty, popř. až vodíkový můstky (slepování skleněnejch destiček) nebo Londovský interakce mezi elektrony (slepování grafitovýho a kovových prášků). Tyhle rušivý jevy činěj přesný měření Casimirový síly poměrně obtížný.
V případě gravitace přitažlivý síly působěj mězi všema fluktuacema vakua současně a jsou příčinou toho, že vakuum tak dobře drží pohromadě vlastní gravitací. Při přiblížení hmotnejch těles ovšem ve vakuu vzniká relativní stín a proto je zde vakuum nepatrně řidší, než v sousedním okolí. Díky tomu lze předpovědět zajimavý relativistický jevy, jako např. Scharnhorstův efekt - ve spáře mezi deskami by se mělo světlo pohybovat relativně rychleji oproti okolí, protože je zde řidší prostor (gravitační stín vakua zde tvoří pro světlo jakousi gravitační rozptylku). Bohužel teoreticky předpovězený zrychlení světla je zcela nepatrný (v řádu 10E-30) a proto se jeho důkaz spolehlivě vymyká současným experimentálním možnostem.
Analogie mezi pohybem vakua a tekutin je zvlášť hezky vidět na tzv. Biot-Savartově zákoně, který popisuje intenzitu magentickýho pole v okolí vodiče, kterým prochází elektrickej proud, potažmo uspořádanýho proudění tekutiny v okolí vírovýho vlákna. Příčina je ta, že elektrickej proud tvoří uspořádanej proud elektronů, jejichž spin se při svým pohybu orientuje kolmo na směr pohybu elektronů. V konečným důsledku se pak řada pohybujících se orientovanejch elektronů - vibrujících vírovejch kroužků vakua - chová jako jedno dlouhý vírový vlákno.
V obou prostředích má Biot-Savart zcela stejný vyjádření a proto se mu taky říká stejně v elektrodynamice jako hydrodynamice. Je docela pochopitelný, že odpůrci éteru se touhle skutečností moc nechlubí.
Robot, který se sám ušpiní i vykoupe, šplhá na skály, do prudkých svahů, brodí se blátem, pískem, vysokým porostem a dokonce ani plavání a potápění pro něj není problém. Takový je robot RHex od Boston Dynamics, společnosti, která se specializuje na robotiku a simulaci lidského chování. Robot je řízen dálkově až na vzdálenost 600 metrů. Současně na dálku posílá obraz snímaný kamerami vpředu a vzadu spolu s daty z integrovanéh kompasu a GPS snímače a snímačů zatížení.
Jářku, já takovyho neřáda najít na kompostu, tak to zapíchnu vidlema jako krtka, že nebude stíhat.... :o( Ukázka tvoří náhled na kompletní 30 MB video v MPEG formátu.
Jak poznáte, že se blížíte k černý díře a ne nějaký obyčejný neutronový hvězdě, která taky vyrábí Einsteinův prstenec v důsledku gravitační deformace časoprostoru (viz obrázek vpravo)? V případě černý díry je horizont událostí uzavřenej, tvoří ji tudíž gravitační čočka s totální reflexí fotonů od vnitřního povrchu. Proto nelze ani koutkem oka zahlédnout co je uvnitř. Horizont událostá však není nějaká ostrá plicha, ba dokonce není vůbec spojenej s vlastním povrchem černý díry, která je jako ultrahustá hvězda skovaná uvnitř. Horizont černý díry ale na dálku rozeznáte podle toho, že tvoří Einsteinův prstenec dvojitej. Animovaný GIF obrázek z wikipedia v původní kvalitě můžete stáhnout kliknutím na animaci, ovšem počítejte s tím, že má skoro 15 MB.
JAMESSON: Procenta lidí, co věřej na UFO nejsou předmětem mý víry, ale sou podložený průzkumama Gallupovy nadace a řady dalších studií.Já se zase můžu zeptat, v jakým každým druhým auditku mě tu kdo posílá do háje? O tom, že bych byl ignorovanej si taky moc zdát nemůžu - mi se naopak audita plněj příspěvkama ignorantů až moc rychle .
1. Placebo efektPlacebo efekt nefunguje jen s roztoky, jde spíš o psychochemickou záležitost. Např. v Tibetu se nemoci tradičně léčej pastilkama ze sušenejch bylin. Když bylinky dojdou, napíšou se na papírek jejich jména a udělá se pastilka z něj. Div se světe, ono to občas funguje.2. Problém horizontu
8. Anomálie sondy PioneerO vysvětlení anomálie sond Pioneer sem se už zmínil při vysvětlení tmavý hmoty.Virtuální shluky vibrací vakua tvoří gradient i v rámci sluneční soustavy, protože se shlukujou kolem Slunce díky jeho gravitaci. Jelikož takto vzniklá dodatečná hustota vakua se vzdáleností od slunce klesá, mají sondy tendenci být tímto polem vibrací přitahovaný jako neviditelnou dodatečnou hmotou v těžišti sluneční soustavy - jde o jakousi obdobu Casimirovy síly, jenže na dlouhý vzdálenosti. O povaze těchto fluktuací se v poslední době mluví v souvislosti s gravitoelektrodynamickou teorií - mohly by je totiž tvořit virtuální bosony, vzniklý zkřížením gravitačních vln a fotonů. Tomu nasvědčuje i fakt, že dodatečná přitažlivá síla je úměrná poměru plochy a objemu těles, na větší objekty (planety) prakticky nečinkuje, podobně jako Casimirova síla, která je založená na tlaku virtuálních fotonů vakua. Nicméně stále přichází v úvahu celá řada dalších vysvětlení, ale toto zvlášť dobře zapadá do mý teorie tmavy hmoty..9. Temná energieNovější teorie (Yilmazova a Heimova teorie gravitace) předpovídaj částečně odpudivej charakter gravitace na delších vzdálenostech. Reálný vysvětlení ale může být pro fyziku mnohem jednodušší, pokud se vrátí k éterový teorii.Podle ní vesmír neexpanduje, ale kolabuje jako materiál vnitřku kolapsaru či černý díry.Kolaps vakua si lze představit jako postupný houstnutí a žmolkování vibrací energie, tvořících vakuum, periodicky přerušovaný fázovými přechody se skokovou změnou hustoty (inflace). Není proto nijak divné, že se jeho kolaps neustále zrychluje - příčinou je vlastní hmota vakua a efekt gravitace. Z pohledu pozorovatele tvořenýho tímto prostředím se postupný houstnutí vakua projevuje jako vzdálování objektů, který ho tvořej a rudej posuv světla, který vydávaj. Éterovej model vesmíru tvoří přirozený vysvětlení pro známej model všesměrový expanze vesmíru jako nafukování puntíkatýho balónku (on podle mě ani jinak vysvětit nelze). Vyžaduje ovšem, aby se fyzika kajícně vrátila k před sto lety zavrženýmu modelu éteru, jakožto hmotnýmu prostředí pro šíření světla.10. Kuiperův útesPodobný pás planetek existuje u mezi drahou Marsu a Jupitera. V poslední době se spekuluje, že ho vymetá planeta Nibiru (Planeta-X, o jejíž existenci existují Sumerské záznamy), tvořící vyhaslýho dvojníka Slunce (dvojhvězdy), která údajně s periodou několika tisíce let obíhá po silně výstředný dráze prostorem mezi Marsem a Jupiterem ve vzdálenosti asi 50 mil km od Jupitera a pořádně při každým průletu zamává sluneční soustavou. Je možné, že Nibiru prochází přitom sluneční soustavou naněkolikrát a vymetá prostor i za dráhou Neptuna. Kromě toho se v poslední době objevujou náznaky o pozorování další extrasolární planety ve velký vzdálenosti od Pluta11. Signál WowNavrhovaný vysvětlení je samozřejmě přijatelný, ale v současný době již téměř nikdo nepochybuje o existenci mimozemských civilizací a dokonce i o frekventovaných návštěvách jejich lodí okolí země. Tak jak se zdokonalujou záznamový postředky dostupný pro jednotlivce, dokumentačního materiálu prostě začíná být příliš mnoho na to, aby bulo možné nad UFO paušálně mávnout rukou.12. Nekonstantní konstantyPokud se hmota vakua postupně zahušťuje, jistě se to bude projevovat na hodnotách přrodních konstant, gravitační konstantou počínaje. Rychlost světla by kolapsem vesmíru ovlivněna být neměla, protože relativní rychlost šíření energie se s houstnutím jejího prostředí, kterým je současně tvořená prakticky měnit nemůže. Zákonitosti speciální teorie relativity tedy zůstávají v platnosti, mohou však být ovlivněny další fyzikální konstanty, které na šíření světla bezprostředně závislé nejsou. 13. Studená fúzeDnes je již zcela zřejmé, že studená fůze není výmyslem a byla dokonce nafilmována infračervenou kamerou, jde však o efekt stále velmi nevypočitatelný, závislý na obsahu příměsových atomů v palladiu způsobem, který doposud není příliš dobře prostudovaný. Jiná věc je, že současná energetická lobby nemá ve skutečnosti přiliš zájem do tohoto výzkumu investovat, takže se studená fůze přes své nesporné úspěchy stala v průběhu posledních deseti let spíě předmětem výzkumu malých individiálních skupinek, než mainstreamu fyziky, která očekává reprodukovatelné výledky opírající se o solidní teorii. Je to určitě škoda, protože s každou tunou fosilních paliv spálenejch v kotlích přicházíme o cennej materiál, který by bylo jistě možné využít lépe a radostněji, nemluvě o stupňujících se dopadech na životní prostředí, Něco je prostě v řízení současnýho výzkumu špatně.
13 jevů, které nedávají smysl (zkrácený překlad článku z http://www.newscientist.com/)1. Placebo efektNezkoušejte to doma. Po několik dní, několikrát denně, vyvoláte u někoho bolest. Bolest potlačujete podáváním morfinu. Poslední den nahradíte morfin pouhým solným roztokem a ten přesto potlačí bolest: klasický placebo efekt. Jenže dr. Benedetti z Univerzity Turín přidal do solného roztoku naloxon, což je chemikálie, která blokuje vliv morfinu. A solný roztok přestal bolest potlačovat. Že by v solném roztoku bylo přeci jen něco biochemického?2. Problém horizontuNáš vesmír se zdá nepředstavitelně uniformní. Mikrovlnné záření ho vyplňuje z jedné strany na druhou a všude má stejnou teplotu. To je zvláštní, když dohlédneme na dvě protilehlé strany, přehlédneme celkem nějakých 28 miliard sv. let, a to je přitom vesmír starý jen asi 14 miliard let. Protože nic neletí rychleji než světlo, jakým způsobem si obě strany „řekly“, jako teplotu mají mít?. Tento problém řeší kosmologové „inflací“. Těsně po Big bangu v čase 10-33 sec se vesmír rozepnul 1050x. Jenže proč? Proč by měla být jedna záhada nahrazena druhou? Jinou možností je proměnná rychlost světla, ale to je stejně impotentní vysvětlení proti jednoduché otázce „proč“?3. Ultra energetické kosmické paprskyVíc než deset let zachycují Japonci paprsky, které by neměly existovat. Paprsky jsou většinou protony téměř s rychlostí světla. Některé vznikají např. při výbuších supernov. Jenže pořád to nejsou ty nejenergetičtější. A začíná záhada: Při cestě vesmírem ztrácejí tyto paprsky energii ve srážkách s nízkoenergetickými protony. Podle speciální teorie relativity mohou vysoko energetické paprsky ze zdrojů mimo naši Galaxii díky srážkám přijít o většinu energie a jejich maximální energie může být jen 5x 1019 eV. Japonci našli částice nad 1020 eV. Jsou z vnitřku Galaxie, když žádný tak vysoce energetický úkaz, kde by mohly vznikat, není pozorován? Naměřili chybná data Japonci nebo se mýlil Einstein?4. HomeopatikaMadelaine Ennisová byla velkou kritičkou homeopatie. Odmítala věřit, že by bylo možné ředit léčivou látku tak dlouho, až bylo nepravděpodobné, aby byla ve vzorku jediná molekula účinné látky. Ve své práci sledovala vliv histaminu na bílé krvinky při popálení. Popálené buňky uvolňují histamin. Sotva je ale histamin venku, potlačuje další uvolňování z buněk. Ennisová zjistila, že homeopatický roztok histaminu, zředěný natolik, že tam pravděpodobně nebyla jediná molekula histaminu, stále fungoval na blokování uvolňování histaminu. Přitom stále zůstává pravdou, že rozsáhlé klinické zkoušky počítající s placebo efektem neprokázaly žádné homeopatické účinky. Někde je něco špatně. Bude se muset přepisovat chemie?5. Temná hmotaPodle nejlepší teorie gravitace by se měly galaxie rozpadat. Pozorovatelná hmota galaxií nemůže vydržet tak velkou rotaci. To bylo pozorováno už v sedmdesátých létech a vysvětlení se našlo v temné hmotě. Nikdo ale dodnes neřekl, co to ta temná hmota je. Přitom temná hmota by měla pokrývat až 90 % hmoty vesmíru. Podle astronomů je třeba se podívat na Newtonův zákon, který by měl lépe popisovat gravitační jevy na velmi velké vzdálenosti. Zdá se to lepší než vesmír vyplněný nějakou novou sub-jadernou částicí. Asi se bude přepisovat kus fyziky.6. Metan na MarsuLaboratoř sondy Viking vezla v roce 1976 živiny obohacené o uhlík C14 a hlásila pozitivní výsledky – něco spolklo živiny, metabolizovalo je a vypustilo radioaktivní metan. Skoro všichni se od výsledku distancovali. Nicméně nejnovější zkoumání naznačuje optickou otáčivost. Je známo, že běžné chemické reakce v laboratoři produkují racemát – směs pravo- a levotočivých sloučenin. Podle našich poznatků jen živá hmota dokáže produkovat pouze levotočivé (jako na Zemi) nebo pouze pravotočivé molekuly.7. TetraneutronyPřed čtyřmi roky detekoval urychlovač ve Francii šest částic, které by neměly existovat. Tetraneutrony jsou svázány ze čtyř neutronů způsobem, který odporuje známým zákonům fyziky. Francouzi stříleli jádra berylia na uhlíkový terč a pozorovaly trosky po srážce. Očekávali čtyři záblesky na detektorech v různých směrech od srážky, ale pozorovali jen jediný záblesk na jediném detektoru. To ale odporuje Pauliho vylučovacímu principu: žádné dvě částice v jednom systému nemohou mít stejné kvantové vlastnosti. Současná teorie prostě tetraneutrony nepovoluje. Na druhé straně jsou důkazy o existenci hmoty složené z mnoha neutronů: neutronové hvězdy.8. Anomálie sondy PioneerPioneer 10 startoval v roce 1972, Pioneer 11 o rok později. Obě jsou dnes za hranicemi sluneční soustavy a zdá se, že je něco nevysvětlitelně postrkuje. Akcelerace není velká, asi 1 nanometr/ s2, tj. 10-10 G. Ale i to už stačilo posunout Pioneer 10 o 400 000 km z vypočtené dráhy. Některá vysvětlení už byla vyloučena, včetně softwarové chyby, slunečního větru nebo úniku paliva . Někteří se pokoušeli tento efekt spojit s jinými nevysvětlenými úkazy o kterých se tu píše (temná hmota, konstanta jemné struktury), jiní navrhují speciální sondu ke zkoumání zvláštních gravitačních jevů na hranici sluneční soustavy. arxiv.org9. Temná energieV roce 1998 astronomové zjistili, že se vesmír rozpíná stále větší rychlostí. Přitom dosavadní mínění mluvilo o postupného zpomalování od velkého třesku. Nikoho zatím nic moc nenapadá, jednou z možností je, že Einsteinova obecná teorie nevystihuje dobře situace na těch největších vzdálenostech ve vesmíru.10. Kuiperův útesZa dráhou Pluta je Kuiperův pás, plný ledových skal, planetek, komet. A pak nic. Hustota kamení tam náhle klesá k nule. Jedinou odpovědí se zdá být 10. planeta, která všechno to „smetí“ vymete. Nemluvíme o Sedně nebo Quaoaru – tohle by mělo mít velikost Země nebo Marsu. Zatím nikdo nic neobjevil. Není se co divit, bude to velmi temné a velmi pomalu se pohybující.11. Signál WowTen signál trval 37 s a přicházel z vesmíru. V srpnu 1997 způsobil, že astronom Ohio State university při pohledu na výpis z radioteleskopu Big Ear zařval Wow. Dodnes nikdo neví, kde to vzniklo. Přišlo to ze souhvězdí Střelce a pulz byl v úzkém pásmu 1420 MHz, které je pro radiový provoz zakázané mezinárodními smlouvami. Přírodní zdroje záření mají obvykle širší pásmo. Nejbližší hvězda v tomto směru je 220 sv. let daleko. Dan Wertheimer ze SETI@home tvrdí, že to je znečištění z pozemského zdroje.12. Nekonstantní konstantyV roce 1997 analyzovali Australané signály z nejvzdálenějších quasarů. Na své 12 mld. sv. let cestě paprsky prošly oblakem intergalaktického prachu s obsahem železa, niklu a chromu. Tyto atomy absorbovaly některé fotony z quasaru, ale ne ty (vlnové délky), které astronomové očekávali. Jediné vysvětlení, na které přišli, bylo, že konstanta jemné struktury alfa (Duro by řekl víc), měla v době, kdy paprsky procházely oblakem, jinou hodnotu než dnes. To je ale něco jako kacířství. Alfa je extrémně důležitá konstanta určující, jak světlo interaguje s hmotou. Její hodnota závisí, kromě jiného, na náboji elektronu, rychlosti světla a Planckově konstantě.V Gabonu je přírodní jaderný reaktor Oklo, který „hořel“ před 2 mld. let. A tam našli také nějaké nejasnosti. Poměr některých radioizotopů závisí na konstantě jemné struktury. Pokud byl tento poměr v době hoření reaktoru jiný, musela se mezitím změnit „konstanta“. Rozdíl dělá 4 %.13. Studená fúzeOd r.1989 po dobu 10 let provedly laboratoře US Navy přes 200 experimentů se slučováním vodíku a deuteria za pokojové teploty. Základem jsou paladiové elektrody ponořené do těžké vody (D2O). Cílem bylo vyprodukovat víc energie, než se do systému přivedlo. Nikdy se nepotvrdily původní výsledky Fleischmanna a Ponse z University of Utah. A teď, po víc než 15 letech se o to znovu zajímá US Dept. of Energy. Pochopitelně, vyřešilo by to všechny energetické problémy planety. Optimisti tvrdí: Supravodiče se také vyvíjely přes 40 let, než se podařilo vysvětlit jejich funkci.
Tak jinak. Ten, kdo pozorovateli v 0,0,0 řekne, že tam někde je foton letící pryč jakousi rychlostí, ten může říci i vše ostatní. Pozorovatel samotný v 0,0,0 nic takového sám nezjistí, a tedy se jen domnívá, že něco takového může nastat. Čili debata o ho........ ubičkách.
Podle speciální teorie relativity se světlo pohybuje pevně danou rychlostí bez ohledu na rychlost zdroje. To znamená, že pokud bychom zdroj urychlovali až na rychlost světla, světlo by před ním pořád "utíkalo" vůči pozorovateli rychlostí světla. Přitom pozorovatel v klidu by zvenčí neměl žádnou změnu rychlosti světla zpozorovat. Jaxi tenhle rozpor vysvětlit?
Pohybující objekt pozoruje šíření světla ve svým vlastním vztažným rámci (vlastním časoprostoru). Tenhle rámec se při pohybu stlačuje kolmo na směr pohybu pozorovatele, takže se světlo v něm šíří úměrně pomaleji. Pozorovatel zevnitř na rychlosti světla nepozná nic, protože se zplošťuje spolu se svým vnímáním prostoru. Ani pozorovatel zvenčí nezaznamená v rychlosti šíření takovýho světla žádný rozdíl, zpozoruje však prodloužení vlnový délky světla, vydávanýho pohybujícím se objektem (tzv. rudý posuv, čil zčervenání) podobně, jako kdyby se prodíralo gravitačním polem těžkýho tělesa. Světlo k němu od pohybujícího se objektu ale dorazí ve stejnej okamžik, jako kdyby byl ten objekt v klidu.
Jak vypadá vědeckej nápad ilustruje stránka zápisníku Alana Gutha z roku 1979, dodnes uloženýho v Muzeu astronomie v Chicagu. Alan tehdy řešil problém, proč je vesmír, ačkoliv vznikl velkým třeskem v jednom bodě napohled tak stejnorodej, ačkoliv musel expandovat nadsvětlenou rychlostí, takže v něm musely být všechny nehomogenity v okamžiku velkýho třesku zachovány (hustota vesmíru se nestačila vyrovnávat). Jako vysvětlení ho napadlo, že vesmír při svým chladnutí zrekrystalizoval, čímž se nehomogenity do značný míry vyrovnaly. Je taky zajímavý, že inflaci označuje jako superochlazení - je vidět že i zde mu vydatně pomáhal model vakua tvořenýho jakýmsi éterem, ve kterém dojde k fázové kondenzaci podobně jako v superkritický páře. Oficiální kosmologie však již důsledně mluví o inflaci, tedy o rychlé expanzi vakua.
Model inflace v podstatě znamená, že se původní nehomogenita vesmíru převede na spoustu drobných nehomogenit. Ty je možné dodnes pozorovat, neboť tvoří vláknitou strukturu galaktických kup a tmavý hmoty. Vlákna tmavý hmoty odpovídaj místům kde se srazily kulovitě rostoucí zóny nově vznikajícího hustýho časoprostoru (dnešního vakua) jako bubliny expandující do pěny. Místa, kde se nakonec střetly a setrvačností do sebe narazily jako rázový vlny časoprostoru jsou místa, ve kterých vznikly obrovský kapky hmoty - quasary. Ty vzápětí prudce expandovaly za ochlazení a rozptýlení většiny metastabilní hmoty tlakem záření do prostoru jako částice mezihvězdnýho plynu, převážně vodíku a zanechaly po sobě jakejsi dým v podobě drobných gravitofotonových fluktuací, tzv. tmavý hmoty. Model inflace má současně hlubokou souvislost se stavbou hmoty v elementárních částicích a struktuře skrytých dimenzí vakua a skvěle do ní zapadá, neboť vysvětluje, jak tato struktura vznikla. Je pravděpodobný, že inflace ve skutečnosti proběhla dvoufázově a první dávkou hmoty byla neutrina, teprve v dalším kroku inflace došlo ke tvorbě těžších částic.
Pracoviště kvantový teleportace University of Tokyo. Přesněji se nezabývá jen teleportací, ale tzv. teleklonováním - čili replikaci a přenosu kvantový informace (stavu laserovýho paprsku) do víc cílů současně. Uspořádání experimentálního pracoviště plnýho optických lavic, drah a laserů vám snad dá trochu představu o tom, o jak složitý experimenty jde.
Zajímavej test mechanických vlastností jednostěnné uhlíkové nanotrubky. provedli vědci, když nechali vyrůst dvě nanotrubky o průměru 1,5 nm na závažíčku 2x10-16 kg z pozlaceného chromu a napnuli je mezi dvě stěny. Vytvořili tak zkrutnou pružinu. Jako když doprostřed provázku něco navážete, provázek natáhnete a to něco roztočíte, tak se to bude točit střídavě na jednu a druhou stranu s jistou frekvencí. Závaží mělo moment setrvačnosti (udává, jak těžko lze závaží roztočit) 7x10-30kg.m² a jeho rezonanční frekvence byla vypočtena na 100 kHz. Kmity byly vybuzené pouze tepelným pohybem molekul soustavy.
Pokud se do pece s čerstvě vyrobenými nanotrubkami v inertní atmosféře přidá trochu vodíku, naruší jejich strukturu a na těch místech se začne vytvářet diamantový povlak silný 20 až 100 nm. Když nejpevnější materiál světa potáhneme nejtvrdším, získáme mechanicky dokonalou formu hmoty.
Modely Draganflyer jsou zajímavé svou konstrukcí, rozměry a vlastní inteligencí. Nejen, že lehké tělo z karbonových vláken umí samo bezpečně přistát třeba poté, co se dostane mimo dosah vysílačky, srovnat se ve vzduchu do bezpečné polohy, ale můžete jej vybavit i miniaturní bezdrátovou kamerou a na zemi živě sledovat vaše pilotní dovednosti, nebo jen osazenstvo sousedova bazénu.Není divu, že se modely Draganflyer staly mediální hvězdou pořadu Believe It Or Not, objevily se v CNN Headline News, na kanále Discovery, Space Channel, Apple.com, Tech TV a dokonce v New York Times. Helikoptéru si pro své výzkumy pořídila dokonce i NASA. Modely Draganflyer má dosah vysílače až 300 metrů a výdrž ve vzduchu až 20 minut. MOV Video 1, 2, další zde
Čim je vlnová délka světla kratší, tím je autofokusace světla do fotonů výraznější. Rentgenový záření v mlžný komoře dělá jakýsi keříčky a světlo velmi krátký vlnový délky (gamma a kosmický záření) se vakuem šíří prakticky od svýho vzniku jako elementární částice a po dopadu na fluoreskující stínítka bliká v jednom bodě jako jiskřičky (tzv. scinitilace z řeckého scintila, čili jiska). Šíření takového světla ve formě fotonů lze dobře pozorovat v tzv. jiskový komoře tvořený řadou rovnoběžnejch síťek nabitejch na vysoký napětí. Částice, která přes ně proletí ionizuje prostředí mezi síťkama (obyčejně neon pod nízkým tlakem) za vzniku řady jisker. Fotony gamma záření obvykle v ostatních typech komor detekovat přímo nelze, protože plyny neionizují, dokud se přímo nesrazí s některou z jeho částic. V tom případě pak obyčejně foton zanikne a jeho energie se šíří dál jako lavinovitá sprška elementárních částic, občas doprovázená kuželem modrého čerenkovova záření, který jde za příhodnejch podmínek pozorovat i pouhým okem.
Pod názvem Lorentzova symetrie se ve skutečnosti skrejvá jeden ze dvou hlavních postulátů speciální teorie relativity. Ten první postulát o konstantní rychlosti světla ve všech souřadnicovejch soustavách nezatížených gravitací či setrvačností jistě znáte. A podle Lorentzovy symetrie zákony fyziky jsou invariantní (neměnné) při změně orientace fyzikálního systému v prostoru a při změně jeho relativní rychlosti vzhledem k jiným fyzikálním systémům. Tenhle předpoklad doposud současné experimenty potvrzujou s přesností 1:1016. Podle nový teorie Alana Kosteleckyho z Univerzity v Indianě (původem zjevně z Čech) může světlo údajně pocházet z malých narušení tohodle postulátu. Pokud by fyzikové nalezli variace rychlosti světla ve vakuu v závislosti na směru menší než uvedenej zlomek, pak by to mohlo být důkazem narušení Lorentzovy symetrie a narušená Lorentzova symetrie by znamenala, že v prostoročase existuje určitý preferovaný směr, něco jako univerzální vektorové pole existující všude ve vesmíru a objekty ve vesmíru by se pohybovaly nepatrně odlišným způsobem v závislosti na orientaci svého pohybu vůči takovému poli. Pod odkazem výše najdete kompletní popis Kosteleckyho teorie a některý zajímavý ilustrace a animace.
Moje teorie světla je daleko přímočařejší - žijeme v supertěžkým elastickým vakuu, tvořeným jeho vlastníma torzníma deformacema. Když skáčete po molitanový matraci, matrace se prohejbá, vakuum se současně stlačuje a roztahuje a jeho setrvačný vlny sou právě to, čemu říkáme světlo. Tyhle deformace tvoří systém vzájemně propletenejch torzních deformací ve tvaru pneumatik, tzv. T(oroidálních dualit) a dávají současně vakuu jeho setrvačnost jako systém vibrujících gyroskopů Powerball. Vakuum je rekurzívně tvořený tímhle systémem torzních dualit jako jakási vícerozměrná houba a jeho deformace mu současně dávaj energii i hmotnost. Čim víc je ve vakuu energie, tim víc sou ty kroužky větší a zasahujou víc úrovní těch torzních vibrací současně, ty největší vystupujou z vakua jako elementární částice.
Tenhle model je plně rekurentní a úplně obecnej - vysvětluje jak dlouhovlnný vibrace vakua (fotony s neomezeným dosahem), tak ty krátkovlnný (kalibrační bosony s dosahem cca 10-18 m), tak jejich složeniny (jakýsi zkřížený osmičkový dvojvibrace se dvěma poloměrama současně, který tvořej základ gluonů a silný jaderný interakce). Aby se vakuum mohlo chovat jako setrvačný ale samotná energie nestačí, z prdu bič neupleteš. Je zřejmý, že vesmír nevznikl z úplnýho prázdna, resp. mi není jasnej mechanismus, jakým by se měl z prázdna udělat. Ale to, co si představit lze je běžnej fyzikální koncept virtuálních částic - jakýsi vypůjčení hmotnosti z falešnýho vakua a její navrácení o kousek dále v místě a čase. Hmota éteru zkrátka vznikla na jakejsi časovej dluh vesmíru, kterej současně generuje šipku času. Znáte to - když vám chyběj prachy na splácení, tak si hold pučíte ještě nějaký jinde a těma splatíte ten první dluh. Celá existence vesmíru je tedy jakýsi bohapustý vytloukání klínu klínem, který současně generuje šipku času.
A k tomuhle modelu by mohly směřovat ty nepatrný Kosteleckyho fluktuace. Z mojeho hlediska je taková kalibrační teorie jen rozšířením mojeho modelu - lehko si totiž můžeme představit i samotný gravitony, jak kmitaj v prostředí, jehož setrvačnost je vytvářená ještě nějakejma menšíma a obecnějšíma vlnkama, ze kterejch si vypůjčuje a zase vrací hmotnost. Takový vibrace podle mě mužou vzniknout kompaktifikací (zhroucením) gravitačních vln z předchozí generace vesmíru vlastní vahou, což vysvětluje, odkud se tak slabý inerciální narušení vakua vlastně vzalo. Čili pro mě je Kosteleckeho teorie, alespoň tak, jak jí rozumím já vcelku nadbytečná, nepotřebuju ji. Model vibrací éteru je rekurzívní a podle něj je veškerá hmota ve vesmíru vyrobená kmitama nějaký jiný hmotnosti. A když je ve vesmíru už hmoty moc, tak je prostě nemilosrdně slisovaná a celej cyklus jede znova od začátku.
Zatímco neutronová hvězda odpovídá jakýmusi velkýmu jádru atomu, složení kvarkový hvězdy spíš připomíná stavbu jakýsi superobří částice. Vzhledem k tomu, že její hustota je blízká kritický hustotě pro vznik černý díry, je taky možný, že je jakýmsi nestabilním mezistavem mezi neutronovou hvězdou a černou dírou. Poslední spekulace naznačujou, že kvarkový hvězdy můžou bejt dokonce konečný stadium kolapsu masivních hvězd, protože černý díry ke svýmu vytvoření potřebujou mnohem větší množství hmoty, než je schopná poskytnout jediná hvězda. Pokud tedy černý díry existujou, je pravdědobnejší, že vznikají jako pozůstatek kolapsu kvazarů, čili objektů, ze kterých krátce po inflaci vznikaly celý galaxie současně. V každý galaxii by pak bylo jen jedna nebo několik málo velmi masivních černejch děr, nikoliv stovky až milióny, jak se předpokládá dnes. V naší galaxii už byla zřejmě taková černá dira nalezena, protože kolem ní divoce obíhá chumel nejbližších hvězd, což se dá dobře pozorovat, i když samotná černá dira vidět neni.
Běžný neutronový hvězdy maj průměr kolem dvaceti kilometrů a hmotnost několika sluncí. Díky silnýmu magnetickýmu poli vyzařujou většinu energie ve dvou paprscích na pólech, takž jde jeji rotaci snadno pozorovat, protože více či méně rychle blikaj. Ovšem v poslední době bylo pozorováno několik objektů, který vyzařujou rentgenový záření s periodou několika milisekund. A to je i na několikakilometrovou hvězdu příliš, protože by se musela zákonitě roztrhat odstředivou silou. Příkladem takový hvězdy je např. objekt RX J1856.5-3754 (na obrázku vpravo). Podle povrchový teploty se zdá, že je mnohem těžší než Slunce čim těžší hvězda totiž zanikne, tím je zbytek studenější. Podle spektra černýho tělesa se zdá, že má povrchovou teplotu ani ne 200.000 °C, což na neutronovou hvězdu není mnoho, ale bliká s frekvencní 650 otáček za vteřinu.
Proto se přistoupilo k další extrapolaci teoretickýho složení hypotézou tzv. kvarkových hvězd. Předpokládá se, že tlak v těchle objektech je tak velkej, že zmáčkne i neutrony a vymáčkne z nich volný kvarky. Ty nejsou za normálních podmínek stabilní ve volným stavu, ale za podmínek vysoký gravitace můžou existovat jako kvarkgluonová plasma a vzájemně se tak neutralizovat podobně, jako kvarky v nitru částic. Existence kvarkgluonový plasmy byla už experimentálně prokázaná pokusy na srážkovejch urychlovačích se dvěma jádry atomu zlata. Předpokládá se, že v kvarkovejch hvězdách se může ve vyšší míře vyskytovat i vzácnější nestabilní ale zato těžký kvarky s (strange kvark), o kterým jsem se nedávno zmiňoval. To by naznačovalo, že i pro částice s nenulovou podivností by příroda mohla mít jakýstakýs použití právě v tomhle druhu hvězd. Za normálních podmínek jsou totiž všechny částice s podivnými kvarky nestabilní. Otázka je, zda je to dobře, či ne, protože častější výskyt takových hvězd by mohl signalizovat blížící se fázovej přechod celýho vesmíru a novou inflaci. Což je ovšem záležitost, kterou s dnešními prostředky stejně neodvrátíme, maximálně ji můžeme nějakým neopatrným pokusem v urychlovači nastartovat.
Antistatickej neprášivej štěteček pro čistění mikroelektroniky apod. nese na přední straně pod zlatým ochraným povlakem vrstvu radioaktivního polonia 208Po (což je betazářič s poločasem rozpadu tři roky) ve výměnný cartridgi. Elektrony vyletující z vrstvy ionizujou vzduch a činěj ho tak vodivým, čímž bráněj vzniku elektrostatickýho náboje. Krátká doba života polonia vyžaduje, aby se náplň polonia každý 3 - 5 let vyměňovala.
V 50. letech byla radioaktivita díky jadernejm pokusům v USA hodně v módě a taxe prodávaly i zapalovací svíčky údajně obsahující polonium, který měly zlepšovat spalování paliva v benzínovejch motorech, samozřejmě bez většího efektu. Polonium objevila v roce Marie Curie-Sklodowska původem s Polska (lat. Polonia), která ho izolovala ze zbytků po zpracování Jáchymovskýho smolince v množství několika mikrogramů vyloučila jako ve formě polonidu jako tmavej povlak na měděným plíšku. Později pojmenování polonia litovala, protože jako správná vlastenka doufala, že tím uspíší dosažení nezávislosti Polska, ale ukázalo se, že další objevenej prvek, rádium, je z technickýho i vedeckýho hlediska mnohem významnější (polonium je příliš vzácný a nestabilní a tvoří asi 25 izotopů s různými poločasy rozpadu). Díky svý radioaktivitě polonium polonium představuje silný zdravotní riziko (udává se, že letální dávka je 2.5 x 1011 větší, než kyanovodík). Dnes se polonium připravuje uměle ozařováním bismutu 209 Bi neutrony v jaderných reaktorech. Polonium 210 bylo v 60. letech navržený pro použití v termočlánkovejch bateriích satelitů, protože radioaktivním rozpadem produkuje hodně tepla (s výkonem 150 W/gram a kapacitou 57 kWh/gram - což je skoro 190.000x větší kapacita, než Li-onová baterie), ovšem jen s krátkým poločasem rozpadu (138 dní). Poloniová baterie ohřívala vnitřní prostor ruskýho roveru Lunik 21 z roku 1973.
Americké vojenské a policejní jednotky začnou brzy užívat zařízení na principu radaru, které umožní skrz zeď sledovat pohyb osob ve vedlejší místnosti. Vývoj nového přístroje financovala agentura DARPA a jeho majitel bude moci pozorovat, co se děje za 35 cm silnou betonovou zdí až do vzdálenosti 15 m za ní.
Aharamov-Bohmův efekt je pěkná demonstrace distrubuovaných vlastností částic při šíření vakuem. Byl popsanej poprvý izraelským studentem Yakirem Aharanovem, kterej si v roce 1959 dělal aspiranturu u známýho fyzika Bohma na Birkbeck College v Londýně jako rozšíření klasickýho dvojštěrbinovýho experimentu. Protože je známo, že částice dopadaj na stínítko za štěrbinou jako kdyby procházely oběma dírama současně, byl pokus vylepšenej tím, že mezi štěrbiny byla umístěná dlouhá válcovitá cívka. Při puštění proudu dojde k vyosení difrakčního obrazce, což je dvojnásob podivný, protože magnetický pole dlouhý válcovitý cívky je prakticky uzavřený uvnitř cívky a v prostoru mezi štěrbinama by se podle klasický mechaniky částice nikdy pohybovat neměla! Pokus tedy ukazuje, že magnetický cívky na dálku ovlivňuje pohyb částic a ve zavdal přičinu k dohadům o holografickým charakteru vesmíru, kvantovým vědomí, teoriím skrytých proměnných a paralelních vesmírech. Obrázky znázorňujou výsledek Java appletu linkovanýho na začátku příspěvku.
Vysvětlení týhle kvantový záhady jednoduchý, pokud budeme uvažovat fakt, že částice jsou tvořený vibracema vakua, nepravidelně rozprostřenýma v objemu díky fluktuacím hustoty vakua. Hustota vakua se je energetický pole, jehož intenzita mění jednak podle energie částice, ale současně podléhá vlastním fluktuacím - vlní se nezávisle a tvoří nepřetržitě vibrující pozadí časoprostoru. Vibrace částic jsou fluktuacem hustoty dynamicky rozptylovaný jako fata morgána podobně jako se na hladině rozvlněný řeky nepravidelně odrážej záblesky světla od zapadajícího slunce. Jediný co v každým okamžiku zůstává zachovaný je výsledná energie částice (tzv. Hamiltonián energie), ale nikoliv její rozložení v prostoru. Díky tomu může snadno dojít k tomu, že částice prochází oběma štěrbinama současně, protože její vibrace sou rozložený do několika fluktuací časoprostoru současně a štěrbinama procházej samostatně. V místě detektoru se vlny vakua nesoucí vibrace energie částice spojej s vibracema vakua v okolí detektoru a společně zinterferujou na efekt, kterej doprovází dopad částice (např. záblesk stínítka). Tomuhle procesu se říká kolaps vlnový funkce částice.
Protože vibrace částice sou rozptylovaný vibracema vakua do celýho prostoru mezi štěrbinama, je zřejmý, že je může ovlivňovat i magnetický pole uvnitř cívky, který neleží bezprostředně v přímkový cestě částice. Pokud je např. prolétávající částicí elektron, každej kousek vakua v jeho okolí kmitá torzníma deformace charakteristickým pro elektron a magnetický pole v cívce je proto ovlivňuje a na výsledku se projevuje podobně, jako kdyby částice prolétávala přímo cívkou. U elektricky nabitejch pohybujících se částic totiž magnetický pole způsobí vychýlení jejich dráhy, protože jsou v magnetickým polem strhávaný do kruhu kolmo na směr magnetickejch siločar (což je např. princip vychylování eletronovýho paprsku v obrazovce televizoru).
Ohebný a vodovzdorný hodinky Honkongskýho výrobce TimeFlex™ byly navržený dvojicí ruských designérů, využívaj tenkovrstvou LCD technologii a mikročlánek prakticky neviditelný pouhým okem a jsou určený k nošení jako nálepka nebo nášivka.
Na téhle stránce si můžou ti, co se obávaj vlivu nedávnýho zastavení zemský precese na geologickou aktivitu Země kontrolovat vulkanickou činnost řady sopek. Dává se spolu se změnama heliosféry a magnetickejch polí Slunce a dalších planet do souvislosti s přiblížením tajemný planety X. To by měla být napůl vyhaslej souputník Slunce (dvojhvězda), podle představ ufologů obklopenej ufonama jako medovej plást vosama. PlanetaX údajně prolítává jednou za 6000 let po silně výstředný dráze mezi Marsem a Jupiterem (zápisy o tzv. Nibiru existujou údajně už z doby Sumerský říše) a měla by bejt mnohem těžší, než Jupiter, čili pěkně zamává gravitačním a EMG polem v Sluneční soustavě. Jelikož změny v ionosféře ovlivňujou i přesuny geomagnetickýho pólu a změny počasí (počet zárodků pro tvorbu deště v atmosféře), může přílet planety X souviset aji s nadcházejícím globálním oteplováním. Aneb furt je i čem psát...;-)
Proč se gravitace nemůže šířit rychlejc než světlo? Částečnou odopověď nám dává už speciální teorie relativity. Jelikož pomocí gravitace můžeme zjevně ovlivňovat polohu a stav hmotných objektů na dálku (např. houpat kyvadlem), můžeme gravitací přenášet informaci. A přenos informace nadsvětelnou rychlostí teorie relativity nedovoluje.
Přímý vysvětlení bez ohledu na závěry teorie relativity ale můžeme získat, když se zamyslíme na povahou gravitace - doprovází hmotu, která je ekvivalentní energii.Čím vyšší gravitace, tím víc je tedy energie v prostoru. Gravitace tedy přímo souvisí s hustotou (frekvencí) vibrací ve vakuu, gravitační pole je jakýmsi indikátorem jeho relativní teploty. Je ale zřejmý, že pokud je gradient gravitačního pole tvořenej vibracema vakua, nemůže se prostorem šířit rychleji, než vibrace samotný. Animace znázorňuje situaci, kdy vymizí gravitační pole částice v okamžiku její anihilace. Lze očekávat, že uvnitř částice bude intenzita gravitačních vln velmi vysoká, většina vibrací je však odrážena zpátky do částice gravitační miničočkou, kterou husté vakuum samo tvoří. Jen malá část gravitačních vln prosakuje ven v důsledku fluktuací (nerovností a děr) v povrchu takové gravitační čočky a je příčinou gravitačního pole kolem částice. Obrázek je trochu zmatečnej, protože hustota vakua uvnitř částice tvoří ve skutečnosti jen nepatrnej příspěvek k celkový hustotě vakua, která je mnohem vyšší, než naznačuje hustota tečkování kolem částice.
Pokus demonstrující, že pro sledování účinků gravitace pomocí torzních vah nepotřebujete kdovíjak složitý vybavení - polystyrénovej blok se závažíma, zavěšenej na štaflích, snímanej zrychlenou kamerou. Role umělohmotnýho pavouka v experimentu není příliš jasná.Další videa zde 1, 2, 3, 4.
Podle známýho vzorečku Isaaka Newtona je gravitační síla mezi dvěma hmotnejma tělesama nepřímo úměrná čtverci jejich vzdálenosti a přímo úměrná součinu jejich hmotnosti. . Ačkoliv pár numerologů odhalilo, že hodnota konstanty úměrnostu, tzv. gravitační konstanty v desítkový a metrický soustavě číselně odpovídá např. hodnotě zlomku 2/c, kde c je rychlost světla, gravitační konstantu zatím z žádný fyzikální teorie spočítat neumíme a tak se musí prostě změřit.
Jak může vypadat měření gravitační konstanty torzními váhami (který navrhl už Henry Cavendish ) znázorňují animace níže. Snímáním polohy vahadla pomocí laseru se měření velice zcitliví a zpřesní. Hodnota gravitační konstanty naměřená v tomto experimentu činila 5,91 x 10-11 m3/kg/s2 , čili chybě asi 11%.
Pro skutečně přesný měření je nezbytný kompenzovat všechny rušivý vlivy a měření realizovat periodicky, např snímat změny gravitačního pole v okolí dvojice těžkých rotujících koulí piezoelektricky. Tím se odstíni rušivý vlivy od střídavýho signálu, který se kalibruje a vyhodnotí. Tak byla naměřena zatím nejpřesnější hodnota gravitační konstanty 6.6739 x 10-11 m3/kg/s2 s chybou 0.0014%. Podle ní a s využitím telemetrických měření laserovýho satelitu Lageos (který je schopen udržovat svoji pozici na oběžný ráze s přesností na jeden milimetr) by hmota Země s nejvyšší dostupnou přesností měla činit 5.97223 (+/- .00008) x 1024 kg, hmota Slunce 1.98843 (+/- .00003) x 1030 kg. Ani to ovšem není na současnou fyziku nijak mimořádně velká přesnost, řadu fyzikálnícj konstant známe s mnohem větší přesností, např. rychlost světla (chyba 10-7) nebo tzv. jemnou strukturní konstantu (chyba 10-12).
ANON: Pro druhej pokus nebyla ani žádná interakční rovnice uvedená. Zápornej kaon se v něm sráží s protonem za vzniku zápornýho pionu, páru Kaonů K+ a K- a částice omega. Ta se rychle rozpadá na zápornej kaon a neutrální lambda částici, která se posléze rozpadá na novej proton a zápornej pion. Jinými slovy, v průběhu srážky vznikl kaon K+ a dva záporný piony, krom toho se obnovil původní proton a kaon K-. Celá ta spousta částic navíc vznikla jednoduše z energie tý srážky. Nábojově vám to v žádným vzorečku nemůže fungovat, protože vaše vzorečky neumějí přihlédnout k energii srážek, která se v průběhu reakcí materializuje na hmotu s novejma nábojema.
Podivnej svět podivnejch kvarků: Na animacích níže (1, 2) je průběh experimentů s K-mezony (tzv. kaony) ve 2 m bublinový komoře vyplněný kapalným vodíkem v CERNu (~ 1970). Mezony sou nestabilní dvoukvarkový částice, k jejichž vlastnostem patří, že z veličin, jimiž se částice liší od antičástice, mají nulové všechny náboje s výjimkou elektrického. Sou-li mezony neutrální (jako kaony), mají i ten nulový a namísto toho obsahují podivný kvark s (strangeness), který jim dáva tzv. podivnostní náboj. Neutrální kaon se od svého antikaonu liší právě jen svou podivností. Podivnost získala svůj název podle toho, že dává částicím pozoruhodnou stabilitu (neochotu k rozpadu a dalším reakcím teoreticky docela dobře možným) a porušují tak pravidla hry. Podivnost se dědí a zachovává při reakcích podivných částic a dokonce i z reakce dvou částic nepodivným může vzniknout částice podivná. Kaony vznikaj interakcí kosmického záření s horními vrstvami atmosféry a sehrály důležitou roli v 50. letech při objevu narušení levopravé (tzv. parity violation) symetrie v přírodě. V roce 2000 byla produkce kaonů jedním z hlavních argumentů při objevu kvark gluonového plazmatu v komplexu laboratoří CERN
Na začátku prvního pokusu kaon vstupuje do komory zespoda s energií 8.25 GeV a narazí do jednoho z protonů, který v komoře tvořej jádra atomů vodíku. V průběhu kolize dojde v důsledku silný interakce ke vzniku tří částic - protonu, částice pí minus a neutrálního kaonu.Neutrální kaon nese podivnost K- paprsku a protože je elektricky neutrální, nezpůsobuje ionizaci a tím ani dráhu v bublinový komoře. Protože je nestabilní, po krátké dráze se rozpadá působením odpudivé silné interakce na párek bosonů - pionů π- a π+ a zanechává přitom v komoře charakteristickou vidličkovitou stopu tvaru "V" začínající "odnikud" (Rochester and Butler, 1946). Lze dokázat, že přitom vzniká přechodně složená částice nazvaná pionium - jakýsi útvar, ve kterým oba piony obíhaj kolem sebe jako elektron a proton v atomu vodíku s životností řádu 10-15 sec K-p → p π- K0 → pionium → π- π+
Druhej průběh srážky kaonu probíhá při rychlosti (energii) 10 GeV a díky vyšší počáteční kinetický energii se meziprodukt srážky kaonu s protonem rozpadá hned na dva kaony K+, záporný pion a tzv. částici omega Ω- se záporným elektrickým nábojem. Existence částice omega byla předpovězená M. Gell-Mannem v roce 1961 na základě teorie kvarků tvořících ze svých možných kombinací tzv baryonový dekuplet (počet všech možných kombinací šesti kvarků a antikvarků je 10, podivnost na diagramu vpravo roste odshora dolů) a potvrzená v roce 1964, což byl první velký úspěch kvarkový teorie. Omega mínus je nestabilní, protože se skládá ze tří podivných kvarků s (patří tedy mezi hyperony s nenulovou podivností) a rychle se rozpadá na na kaon K- s kvarky u s s jedním podivnostním nábojem a neutrální tříkvarkovou lambda částici Λ0 s dvojitou podivností obsahující kvarky u d s (vidíme tedy, že se podivnostní náboj při rozpadových reakcích zachovává podobně jako elektrický náboj). Dvojitý podivnostní náboj propůjčuje částici lambda poměrně vysokou stabilitu (cca 10-10 sec místo očekávaných 10-23 sekundy), protože při jejím rozpadu dochází k narušení podivnosti v důsledku slabý interakce (rozpadá se na kladný proton a záporný pion). Na animaci to není příliš dobře vidět, ale dráha pionu je výrazně zatočená doleva, protože pion jako dvoukvarkový mezon je mnohem lehčí, než proton (jehož dráha je z místa srážkydíky magnetickýmu poli procházejícímu napříč komorou lehce zakřivená doprava).
Americká společnost Intel vyrobila první miniaturní mikročip novou 45nm mikrotechnologií. Nový čip je dalším potvrzením takzvaného Mooreova zákona. Spoluzakladatel Intelu Gordon Moore před čtyřceti lety (jen čtyři roky poté, co byl objeven planární integrovaný obvod) odhadl, že počet tranzistorů na čipu, tedy kapacita a výkon čipu, se bude zdvojnásobovat každých 18 měsíců až každé dva roky. Paměťový čip o velikosti nehtu je vybaven miliardou tranzistorů o délce jen 45 nanometrů, což je asi tisíckrát menší než například červená krvinka. Loni Intel začal vyrábět čipy technologií 65 nanometrů, což je zatím nejméně. Intel chce začít vyrábět počítačové čipy novou technologií ve druhé polovině příštího roku. Firma má více než 80 procent světového trhu procesorů pro osobní počítače.
ANON: Vlnová rovnice používá veličiny, který nelze odvodit z jedenácti axiomů algebry, resp. to zatím nikdo nedokázal.
YWEN: Ani ne, na ceny akcií byl aplikovanej statistickej model fázovejch přechodů, jako je např. var. V blízkosti varu se zvětšujou teplotní fluktuace v kapalině, jak molekuly přecházej do zárodečnejch bublinek páry a zpět a podle toho se dá poznat, že se kapalina bude brzy vařit (bude nestabilní).Čili pokud se vám zdá, že lidi blbnou víc než obvykle, např. páchaj sebevraždy upálením na ulicích, apod., dá se z toho odvodit, že se blíží nějakej společenskej otřes, např. válka.Max Cohen (Sean Gullette) z Darrenova filmu Pí naproti tomu věřil na několik metafyzickejch prinicpů:
(1) že matematika je univerzálním jazykem vesmíru (2) že příroda může být vyjádřena čísly (3) že přírodu tvoří všudy přítomný rastr
Já si myslím, že mezi realitou a matematikou je infinitezimální, ale nepřekročitelná propast. Pozorovatelnej vesmír jde vyjádřit jednoduchou vlnovou rovnicí rekurzivně, ale její veličiny (potenciál, rozměry a čas) nemají oporu v žádných matematických axiomech, jsou prostě součást fyzikální reality (...a to i když budu předpokládat, že geometrii lze odvodit z matematiky, což si taky nemyslím, prostor je vypujčenej z fyziky). Nicméně ty další dva předpoklady jsou víceméně správný - přírodu lze vyádřit čísly, ale jen s limitní přesností a ten rastr je ve skutečnosti rekurzivním rastrem rastrů, moc se neopakuje a neustále mění svoji podobu.
Vědci vykoumali, že krachy na světových burzách možná souviseji s intenzitou krátkodobých fluktuací kursů (cen) akcií.
Přechod kapaliny do páry za nadkritickýho tlaku a zpět (v daným případě jde teda o kapalnej oxid uhličitej, kterej má superkritickej bod při poměrně nízkým tlaku a teplotě o málo vyšší, než je pokojová). Pára je tak stlačená, že místo co by se kapalina odpařila, doslova se v tý páře rozpustí. Při ochlazování probíhá ten proces obráceně. Z jistýho hlediska je zajímací ten okamžik, kdy se pára zaplní oblakem malejch kapiček s nepatrným rozdílem v indexu lomu (takovej systém disperguje světlo jako mlha a prosvítá žlutě). Ve stavu beztíže by ty kapičky neudělaly hladinu, ale zůstaly by pomíchaný v jakýsi pěně tvořený vzájemnejma kapičkama kapalina - pára s nepatrně se lišící hustotou v poměru objemu 1:1.
Z hlediska šíření energie ale rychlost zvuku v takový směsc poklesne mnohem víc, než v kapaline či páře samotný. Důvod je ten, že energie, pokud má možnost, si vybere fázový rozhraní, protože tam je frekvence těch změn daleko největší. V tý pěně zkrátka vznikne jakási prostorová síť, přes kterou se šíří většina energie bez ohledu na objem kapek. Lze ukázat, že právě tahle pěna je naše vakuum, kterým se šíří energie v podobě světla. Ta energie, která je přenášená objemem odpovídá slabý gravitační síle. Proces, při kterým došlo k takový kondenzaci vakua se označuje jako inflace. Pokud ten model pochopíte, pochopíte, co znamenaj skrytý dimenze časoprostoru a časoprostorový membrány, který popisuje teorie superstrun. Z hlediska šíření zvuku je ten systém stejně multidimenzionální, jako naše vakuum z hlediska šíření světla. Podstatný je taky, že ten systém od okamžiku kondenzace obsahuje dva časy - původní, tzv. imaginární vymezenej šířením gravitace a novej, mnohem rychlejší reálnej čas, kterej he vymezenej šířením světla.
Teď dám dohromady základní předpoklady, který mi do sebe vzájemně zapadaj, pokud možno co nejvíc konkrétně a fyzikálně:1) vesmír je tvořenej vlnama energie, který se chovaj jako hmotný podle vlnový rovnice, což je Newtonův zákon v lokálním tvaru. Gravitace je způsobená Casimirovou silou v důsledku nehomogenit jejich hustoty a ze začátku je výrazně přitažlivou silou. Hustota energie vln tvoří příspěvky k potenciálu a ty se proto mají tendenci neustále fokusovat jako jakýsi gravitační čočky a zahušťovat a řešení tím přechází na řešení struny popsaný kvantově mechanickou Schrodigerovu rovnici (struna je vlna v nehomogenním hmotným prostředí, složená z hmotnejch bodů).2) Na začátku vesmír mohl vesmír vzniknout z úplnýho prázdna, ale nevíme zatím přesně jak. Proto předpokládám, že vznikl z mnohorozměrnýho, velmi řídkýho prostředí, který vniklo stlačením vln z předchozí generace vesmíru na nadkritickou hustotu a otázku jeho přesnýho vzniku nechávám na evoluci. K stlačení vln na nadkritickou hustotu mohlo dojít rovnovážně, ale i adiabaticky jako důsledek srážky rázovejch vln v procesu inflace (viz níže).3) Když vlny hmoty/energie dosáhnou určitý kritický hustoty, fluktuace jejich hustoty energie se do sebe úplně zabalí, dojde k totálnímu odrazu od vnitřních stěn těch čoček a šíření vln se separuje od svýho okolí. Stěny čoček pak vytvořej novou, hustší metriku časoprostoru podobně jako kduž zkondenzuje superkritická pára a energie se začne šířit po hladinách vzniklejch kapiček, který sou na sebe namačkaný tak, že spíš připomínaj jakousi pěnu ze dvou supratekutin. Protože energie preferuje při svým šíření gradient hustoty, většina energie ve vesmíru se naráz začne šířit po jejich povrchu s mnohem větší hustotou, zato mnohem pomaleji. Tomuhle procesu se říká inflace a vznikaj při něm nový membrány časoprostorový popsaný samostatnou metrikou.
4) Proces inflace se krátce po vzniku vesmíru ještě jednou nebo dvakrát zopakoval, čímž vznikly vícenásobný dimenze (pěna z pěny, částice z částic). Poslední inflace vedla k nejstabilnějšímu stavu z hlediska minimalizace akce, čili 6D rozměrnýmu prostředí, kterýmu říkáme vakuum. Jeho vibrace tvoří převážnou část setrvačný hmoty našeho vesmíru. Další svinování a zahušťování časoprostoru vede k pravýmu opaku, hustota gravitačních vln se zmenšuje, hmota řídne a gravitace se stává odpudivou silou.5) Viditelná hmota je 6-9 rozměrná, je tedy ve styku s vakuem metastabilní. To se projevuje při jejím zahřátí nebo stlačení silným gravitačním polem, kdy se mění na záření, čili vlny vakua. Za běžný teploty je ten proces velmi pomalej. Protože taková hmota nemůže z vakua vzniknout samovolně, došlo k ní při poslední inflaci v místech, kde se setrvačností srazily masy právě vytvořenýho vakua. Následně se tlaky vyrovnaly, hmota se prudce přeměnila na záření a vychladla přitom. Zbytek dodnes pozorujeme jako tzv. kvasary. Ty se prudce mění na záření a odfukujou hmotu, která chladne a postupně pomalu rekondezuje na hvězdy. Ze zbytku kvasaru vznikne nejspíš supermasivní černá díra.6) Ačkoliv je 6D vakuum nejstabilnější, energie vibrací je stále aditivní, takže se neustále sčítá. To vede k tomu, že se vakuum stále zahušťuje a chladne, rozdíly mezi ním a hmotou se postupně vytrácejí, vesmír zkrátka spěje k další inflaci a to čím dál rychleji. Pokud při ní dojde k nadkritický hustotě, ve vakuu vnzikne jedna nebo více bublin (pěna) dceřinejch vesmírů a cyklus vývoje vesmíru se zopakuje. Ke vzniku může technicky dojít už při inflaci předchozí, tedy v současným vakuu v těch kvasarech, pokud je přitom aspoň krátkodobě dosažený nadkritický hustoty vesmíru, to se musí časem spočítat. Existence dceřinných vesmírů v černých děrách by šla možná detekovat např. prokázáním jistý limitní hmotnosti černý díry.
Včera tomu bylo právě 60 let, co byl uveden do provozu jeden z prvních "klasických" počítačů, tedy elektronický, programovatelný počítač ENIAC (Electronic Numerical Integrator and Computer a byl postaven pro výpočet balistických tabulek pro armádu USA v roce 1945. Výpočetní rychlost představovala 5000 sčítání/odčítání za sekundu a nebo 385 násobení za sekundu. Počítač neobsahoval uložené programy, pro přeprogramování musel být "předrátován". Za samotné programování bylo odpovědno šest techniků, kteří programovali příslušné funkce. Zajímavé je to, že vzhledem k povaze tohoto "povolání" a jeho podobností s "úřednickou prací" byly pro tuto činnost vybrány ženy, jak bylo tehdy zvykem.
O tom, jak hmyz používá polarizovaný světlo pro svou orientaci (např. včely podle něj tancujou svý tanečky) sem už psal. Je možný vidět polarizovaný světlo pouhým liským okem? Některý polarizační jevy jde pozorovat snadno ve světle odraženým pod ostrým úhlem. Např. polarizaci světla deformovaný plastický hmoty jde pozorovat jako hru barev na plastikový krabičce, protože světlo se odrazem současně polarizuje, čímž se tzv. fotoelasticita materiálu zviditelní.
Ale lidská sítnice obsahuje vrstvu buněk vykazujících tzv. dichroismus, čili různou absorbci světla podle směru jeho polarrizace, takže jde při troše cviku pozorovat polarizaci světla i pouhým okem, např. na jasně modrý obloze nebo i na LCD monitoru, který vyzařujou polarizovaný světlo jako tzv. Heidingerův stín, podle rakouskýho mineraloga, kterej ho v roce 1846 poprvé popsal na minerálech vykazujících tzv. dvojlom, např. kalcitu (velmi čistej vápenec, čili uhličitan vápenatej).
Samozřejmě ze začátku nečekejte žádný zázraky, efekt je velice slabej (viz simulovanej obrázek vpravo). Nejíp jde pozorovat, pokud budete chvilku upřeně koukat na čistě bílý pozadí na LCD monitoru a pak nakloníte hlavu o 90 ° - měli byste uprostřed zornýho pole vidět postupně mizející žlutomodrou skvrnu ve tvaru vějířovitýho kříže uprostřed obrazovky. Pozdějc, až budete vědět na co se přesně koukat můžete zkusit zpozorovat tenhle efekt i na azurově modrý obloze a dalších plochách rovnoměrně polarizovanýho světla.
Heidingerův stín je příklad tzv. entopickýho fenoménu, čili jevu způsobenýho optickou nedokonalostí našeho oka. Jedním z dalších příkladů může být např. zobrazení fosfenu v podobě žlutý skvrny při změnách barvy, protože čípky ve žlutý skvrně maji delší reakční dobu než zbytek sítnice. Pokud si zobrazíte tenhle animovanej GIF v samostatným okně prohlížeže, postřehnete v jeho středu nepravidelně flekatou tzv. Maxwellovu skrvnu (pozn. uživatelé Firefoxu aj. pomalejších browserů si patrně líp užijou ShockWave animaci na stránce projektu LITE věnovanýho různým optickým iluzím).
Podle tzv. Einsteinova principu ekvivalence nejde rozlišit mezi silovým působením gravitačního polem a setrvačným zrychlením hmotnýho tělesa, který se v takovým poli pohybuje. Z tohoto předpokladu byla také odvozena základní rovnice obecný teorie relativity, vyjadřující vztah mezi křivostí časoprostoru a energií obsaženou v tomto zakřivení. Bohužel, toto odvození neni úplně přesný, protože je jasný, že silový pole vytvořený gravitačním polem má vždycky střed působení, zatímco setrvačná síla nikoliv. Takže i ve zcela uzavřeným výtahu lze obě síly rozlišit docela snadno podle toho, zda dvojice olovnic směřuje stejným směrem, nebo se sbíhá do pomyslnýho středu gravitačního působení.Za normálních podmínek gravitační rovnice funguje dobře, problém vzniká v případě, že gravitační pole je opravdu hodně zakřivený, např. v případě gravitačního pole černý díry. V takovým případě původní verze Einsteinových gravitačních rovnic přestává platit, protože při výpočtu energie gravitačního pole ze zakřivení časoprostoru zanedbává příspěvek zakřivení gravitačního pole samotnýho K tomuto omezení přihlíží např. novější Yilmazovy rovnice pro gravitační pole z konce 50. let a Heimova teorie. Je vidět, že je stále co vylepšovat aji na existujících teoriích.
Jakej důsledek má tahle korekce např. na teorii černých děr? Kupodivu docela nepříjemně zásadní. Zakřivení gravitačního pole vytváří jakýsi pole dodatečný energie, která se musí přičíst k poli energie, vzniklý zakřivením časoprostoru. Ten se díky tomu chová jako by byl v okolí černý díry mnohem hustší, černá díra má díky tomu relativně nižší hustotu, než svý bezprostřední okolí - prostor jakoby pruží proti snaze černý díry jej zakřivit. Limitní hmota potřebná pro vznik černý díry se tak znamenitě zvětší - ze současnýho 1.44 násobek hmotnosti slunce (tzv. Chandrasekharova mez podle indickýho astronoma, kterej ji odvodil) se tím zvedne na asi dvoutisícinásobek hmotnosti Slunce. To mj. znamená, že většina "běžných" hvězd jako černý díry skončit nemohou a většina černých děr je ve skutečnosti tvořená "obyčejnými" neutronovými popř. kvarkovými hvězdami. Pokud ve vesmíru přesto pozorujeme černý díry, je pravděpobný, že vznikly jiným procesem, např. jako pozůstatek kvasarů. A pokud do takové černé díry padá další hmota např. z blízký hvězdy nebo oblaku mezihvězdnýho plynu (tzv. akrece), většina energie v ní obsažený se vyzáří v podobě fotonů a zbytek hmoty je tlakem vzniklýho záření rozfoukanej nenávratně do prostoru.
Langtonův mravenec je ukázka tzv. buněčného automatu, který běhá po nekonečné šachovnici, která je na počátku celá bílá. Vždy, když vstoupí na nové políčko, tak změní jeho barvu a zatočí: Vstoupí-li na bílé políčko, zahne doprava. Vstoupí-li na černé políčko zahne doleva. Ze začátku to vypadá, že běhá zdánlivě nepravidelně. Po 10 000 krocích ovšem začne "stavět dálnici". Jedná se o důkaz toho, že i když známe přesný jednoduchý princip, nejsme schopni předvídat či spočítat výsledky. Ještě zajimavější ale je, když je mravenců vice - proto: Postav si své mraveniště !!! Zde máš aplikaci, která ti umožní definovat si vlastní mraveniště....
Lichtenbergovy obrazce vznikaj zajímavým způsobem - blok skla nebo plexiskla se nechá několik minut v elektronovým urychlovači (betatronu) ostřelovat rychlejma elektronama, který se zasekaj do jeho povrchu a protože se vzájemně odpuzujou, vytvořej oblast silnýho tzv. prostorovýho náboje. Pokud jeho intenzita překročí určitou mez, dojde k elektrickýmu průrazu do uzemněnýho vodiče a vytvoření fraktálovitý keříčkovitý struktury, jejíž detaily údajně sahaj až do úrovně molekul.
Fyzik Lichtenberg blesky zviditelňoval mnohem primitivnějšími metodami, protože žil na konci 18. století - vytvářel je vybíjením kondenzátoru do skleněnýho povrchu poprášenýho moukou nebo talkem a jeho obrazce proto vypadaly podobně, jako stopy po blesku na "přírodním materiálu".
velocityjump.wmv (2,9MB), carflip.wmv (1,1MB), runpro.wmv (2,4MB), mtvevent.wmv (1,1MB), bigtumble.wmv (0,9MB)
Crookesův radiometr (světelnej mlýnek) je tak trochu podvod, protože jeho vrtulku neroztáčí přímo fotony, ale molekuly vzduchu, zbylý v baňce a který se přednostně odrážej od zahřátýho povrchu a tím mu udělujou zpětnej ráz (jedna strana vrtulek je začerněná). Na podobným principu funguje Crookesův otheoscop tvořenej začerněným měděným kotoučkem. V naprostým vakuu je reaktivní moment fotonů podstatně slabší a vyžaduje speciální uspořádání, aby ho bylo možný měřit přesně. Tzv. solární plachetnice zase lítaj na částice slunečního větru, čili protony a další těžší částice, který prolítávaj sluneční soustavou, čili ani zde není tlak světla tou hlavní hnací silou.
Protože ulítávám na modýlkách helikoptér, dám sem odkaz na jednu z nejmenších, který jsou v současný době na trhu. Pixelito je stavebnice čtyřkanálový RC helikoptéry v porovnání s křečkem v životní velikosti. Kostru helikoptéry tvoří drát z uhlíkovejch vláken o průměru 1 mm, díky čemuž váha nepřesahuje 7 g včetně 45mAh LiPo baterie. 2 MB WMV video pokojovýho letu ke shlédnutí zde.
Robotický hlavy projektu K-BOT, kterej si klade za cíl simulovat projevy lidský psychiky. Video 1 (393KB), 2 (679KB), 3 (1051KB), 4, 5
Elementární částice ve vakuu nejsou vidět, ale jak vypadaj na vzduchu? Je to možný pozorovat v případě nabitejch částic, jako jsou elektrony, protony či deuterony (čili jádra atomu deuteria s jedním protonem a neutronem), pokud se urychlí střídavým elektromagnetickým polem v tzv. cyklotronu a nechaj vylítnout přes tenký okýnko z vakua do vzduchu. Zpravidla jsou v něm po několika centimetrech až decimetrech zabržděný za vzniku modravého záření, podobnýho původu, jako má třeba plamen plynového sporáku. Molekuly vzduchu (dusíku) se nárazy iontů ionizujou a elektrony, padající spátky k jádru atomu dusíku vyzařujou modrý světlo. Na prvním obrázku je svazek elektronů, vylétávající z lineárního urychlovače přes tenký slídový okénko. Je dobře vidět, jak se paprsek rozbíhá v důsledku odpudivejch sil mezi elektronama .
Na obrázku vpravo je svazek deuteronů o energii 9.6 MeV vycházející přes hliníkový okýnko z 1.5 metrového cyklotronu z Lawrence Berkeley National Laboratory, provozovaného vládou USA. Deuterony urazí ve vzduchu asi 63 cm a nechaj po sobě smrad ozónu a silnej elektrickej náboj. Energie paprsku zhruba udává, jakým napětím by bylo nutný částice urychlit, aby získaly uvedenou energi. Podobnýho původu jsou i starší snímky cyklotronů níže. Maximálně dosažitelný energie na dnešních urychlovačích jsou řádově vyšší, v rozsahu až 150 GeV. Takovej paprsek má energii, odpovídající energii, jakou byste získali při sprintu nebo pomalý jízdě na kole.
Paprskek nabitejch částic jde fokusovat elektrickým polem, nechat odrážet od nabitý síťky nebo deformovat magentickým polem, který dráhu nabitejch částiczakřivuje do spirály. Na obrázku je 100 eV paprsek elektronů deformovanej podobnými způsoby. Velmi často dochází k jeho autofukusaci na vzduchu, protože plazma která se tvoří srážkama s molekulama vzduchu slouží sama jako anoda a paprsek se na vzduchu třepe a všelijak prohejbá. Všiměte si, že elektrony v těsný blízkosti síťky jsou zpomalený natolik, že při cca 10 eV ztrácej svoji schopnost ionizovat vzduch a proto se u síťky tvoří tmavý pásmo. Jeho ekvipotenciální povrch je přibližně kulovej a proto se odraženej paprsek silně rozptyluje.z poloměru zakřivení paprsku v magnetickým poli jde přesně spočítat energii a tedy i rychlost elektronů. Dráha elektronů závisí taky na tlaku vzduchu, za vyššího tlaku se paprsek rychle rozptyluje a vytvoří oblak plasmy. Opět si všimněte tmavý zóny mezi katodou (zdrojem elektronů), než elektrony získaj rychlost potřebnou k ionizaci vzduchu a zviditelnění dráhy paprsku.
K pozorování stáčení pohybu iontů a nabitejch částic v magnetickým poli nepotřebujete vakuum ani žádný složitý vybavení, protože jde zviditelnit i ve vodě, do který kápnete trochu inkoustu při elektrolýze. Pohyb iontů strhává vodu, která začne kroužit dokolečka. Na podobným principu funguje tichej magnetohydrodynamickej pohon ponorek a čerpadla na kapalnej sodík v chladicím okruhu tzv. rychlejch štěpnejch reaktorů, který pracujou při natolik vysoký teplotě, že k jejich chlazení nelze přímo použít vodní páru.
Dvě jednoduchý flashový hry na téma Maxwellův démon, o kterým jsem tu vykládal nedávno (1, 2). Cílem je v co nejkratším čase (optimálně pod jednu minutu) roztřídit posouváním mezery v přepážce mezi komůrkama "teplý" molekuly od studenejch.
Tabulka elementárních částic z přehledu současné fyziky, Sou na ní dobře vidět tři generace částic s postupně rostoucí hmotností, odpovídající třem stupňům deformace vakua podle schématu níže. Počet deformací je omezen topologií, nad určitou úrovní už přestává svinování prostoru zhušťovat šíření energie, proto je počet dimenzí ve vakuu efektivně omezenej na dvanáct a částice druhý, natož třetí generace jsou velmi nestálý. Kvarky spojujou částečný deformace ze dvou po sobě jdoucích generací do jediný - samy o sobě nejsou takový vibrace stálý, musí se složit po trojicích, nebo aspoň dvojicích, aby byly schopný existence - deformace pole pak opisujou složitou spirálu - knot, podobně jako se obíhaj nestejně těžký hvězdy kolem společnýho těžiště. Animace níže zachycujou představu deformace vakua v elektronu a tříkvarkový částici.
Svařování elektronovým paprskem (1, 2) má proti konvenčnímu svařování obloukovou plasmou i laserem celou řadu výhod. Elektrony samy o sobě působí jako nejsilnější redukční činidlo, takže není zapotřebí inertní atmosféra - i hliník nebo titan jde svařovat elektrony bez oxidace. Oblak odpařenýho kovu není paprskejm pohlcovanej, jako v případě svařování argonovým nebo CO2 laseru. A konečně, elektrony jsou materiálem přitahovaný, takže jimi lze ohřívat i těžko přístupný místa, např. koutový svary, který jsou pro obloukový svařování těžko dostupný. Elektronovým paprskem jde svařovat i vrtat díry s přesností pod 0.01 mm, takže v mnoha případech ani není nutný dodatečný obrábění a v neposlední řadě je ve srovnání s laserovým ohřevem i mnohem energeticky úspornější.. Všechny tyhle důvody způsobujou, že se elektronovýmu svařování věnuje rychle rostoucí počet firem.
Nevýhoda je, že se elektrony vzájemně odpuzujou a rozptylujou vzduchem, takže délka paprsku (vzdálenost svařovací hlavy od ohřívanýho povrchu) nemůže bejt příliš vysoká bez rizika ztráty přesnosti - obvykle nepřesahuje 10 mm. Pracoviště musí bejt stíněný od rentgenovýho záření, vznikajícího při dopadu elektronů na materiál. Nutnost umísťovat celý zařízení do vakua je v současný době odstraněnej speciální konstrukcí svařovací hlavy, ve který urychlený elektrony samy fungujou jako čerpací médium na principu vodní vývěvy a bráněj tak vniknutí vzduchu do zařízení. Na spodním obrázku je ukázka svaru grafitovejch nanotrubek elektronovým paprskem - průměr nanotrubky je cca 30 uhlíkovejch atomů.
O opticky generovanejch jiskrách se uvažuje i jako o náhradě zapalovacích svíček ve spalovacích motorech nebo zdroj plasmy v bezdotykový chemický analýze LIBS - povrch vzorku se laserem odpaří a současně excituje, vzniklý spektrum se na dálku proměří. Může se tak sledovat složení taveniny přímo v tavicí peci, apod... Laserová jiskra může vzniknout kdekoliv, třeba i uvnitř skleněný nádoby ve vzduchu nebo na hladině roztoku. Za zmínku stojí, že při tzv. laserem indukovaný termonukleární fůzi je vznik optickýho průrazu krajně nežádoucí jev, proto musí být umístěný koncový stupně laserovýho systému ve vakuu.
Sluneční brejle s polarizovanými skly poznáte snadno podle toho, že ztmavnou při zkřížení čoček, protože propouštěj jen světlo kmitající v jedný rovině (..a taky podle toho, že to na nich bejvá většinou napsaný). V kinu IMAX vám podobný brejle zapůjčej ke shléhnutí 3D stereoprojekce a maj je v oblibě taky sportovní rybáři, protože je přes ně vidět dobře pod hladinu (povrch vody se nepříjemně leskne, protože světlo polarizovaný odrazem). Polarizační filtry občas používaj i fotografové krajinek a architektury, protože aji světlo odrážený okenníma tabulema a světlo oblak je částečně polarizovaný rozptylem světla.
Řada látek rovinu kmitů polarizovanýho světla stáčí o určitej úhel, takže pokud se umístí mezi dva zkřížený polarizační filtry, dojde opět k jejich zprůhlednění. U řady průhlednejch plastickejch hmot tenhle úhel závisí na mechanickým napětí, takže pokud se plast zatíží, objeví se na něm v polarizovaným světle typický šmouhy, podle kterých lze modelovat zatížení nosníků a mechanický pnutí v materiálech při namáhání. Konečně pozorováním skla v polarizovaným světle lze odhalit vnitřní pnutí vzniklý při nerovnoměrným chlazení. Můžeme si toho všimnout na čelních sklech automobilů a sklech tvrzenejch brejlí, který je v polarizovaným světle posetý barevnejma čmouhama v pravidlených rozestupech, protože je při výrobě prudce chlazený ze vzduchovejch trysek zcela záměrně, aby naopak obsahovalo silný pnutí, takže se při nárazu rozpadlo na malý kostičkovatý úlomky bez dlouhejch ostrejch hran. Při troše štěstí jde tyto efekty pozorovat i bez speciálního filtru či brejlí v šikmým protisvětle, protože - jak již bylo řečeno - samo světlo se částečně polarizuje odrazem.
Další možnost, jak pozorovat radioaktivní částice nabízí CCD videokamery nebo foťák, ze kterýho vykucháme CCD čidlo. Jako zdroj radioaktivního záření lze použít např.ionizační komůrku z hlásiče kouře, obsahujícího radioaktivní Americium 241 Am. Americium jako slabej alfa zářič s poločasem rozpadu 432.2 roků generuje alfačástice, který nabíjej částice kouře vniklýho do detektoru a způsobujou tak vznik slabýho elektrickýho proudu, kterej po zesílení sepne signalizaci.
Ve vzduchu částice alfa urazí jen několik centimetrů, proto se musí čidlo umístit těsně k ionizační komůrce. Dopad alfačástic se projevuje jiskřením, za zmínku stojí, že po několika měsících provozu je CCD senzor zářením úplně zničenej.
Kromě Wilsonovy mlžný komory a Glaserovy bublinový komory se hlavně na počátku výzkumu elementárních částic používala i tzv. jiskrová komora, kterou tvořila řada síťek nabitejch na vyskoý napětí. Částice, která přes ně prolétla ionizovala prostředí mezi síťkama (obyčejně neon pod nízkým tlakem) za vzniku řady jisker. Jiskorvý komory se dnes už moc nepoužívaj, protože je s ohledem na konstrukci je velmi hrubý zařízení ke sledování pohybu částic, nicméně je to jedna z mála příležitostí, kdy se můžete přesvědčit, že se světlo o vysoký energii šíří jako fotony - částice gamma záření.Takový částice lítaj všude kolem nás - video níže pochází z jiskrový komory umístěný volně v laboratoři a sem tam nějakou částici v ní taky zahlídnete. Fotony gamma záření obvykle v ostatních typech komor detekovat přímo nelze.
Několik experimentů z rozsáhlý sbírky fyzikálních demonstrací univerzity Minesotta ukazujících brždění pohybu magnetu vířivými proudy indukovanými v mědi. První pokus si můžete snadno vyzkoušet sami a předvádí, jak rychle se houpající feritovej magnet zbrzdí nad měděnou destičkou. Na podobným principu je bržděný kolečko v elektroměru a efekt e tím výraznější, čím je magnet silnější. Pohyb silnýho neodymovýho magnetu může být vířivými proudy bržděnej tak silně, že mezi měděnými deskami zvolna klesá, jako kdyby procházel olejem. Podobně klade takovej magnet odpor při pádu měděnou trubičkou.
Poslední pokus demonstruje, jak lze pomocí slabších magnetů levitovat jeden silnej, pokud je umístěnej mezi měděnými deskami. Za normálních podmínek je poloha takovýho magnetu nerovnovážná, ale mezi bloky z vodivý mědi je pohyb magentu bržděnej natolik, že je možný ho v metastabilní poloze snadno udržet.
Firma Plastic Logic představuje plně ohebný displej s úhlopříčkou 10 palců a rozlišením SVGA (600 × 800) a 100 ppi (pixelů na palec) , který dokáže zobrazovat čtyři stupně šedi. Spotřebu displej vyžaduje pouze pro změnu zobrazovaného textu nebo obrazu. Tloušťka je pouze 0,4 mm. Plastic Logic plánuje uvést tento produkt, ve spolupráci s dalšími firmami, v blízké době na trh.
NOFACE: Ionty v mřížce se mechanickým napětím dostávaj do metastabilních pozic (dochází k jeji "vyosení") a tím se struktura krystalický mřížky polarizuje. Animace to znázorňujou pro případ křemene jako nejběžnějšího piezoelektrickýho materiálu, kterej je složenej z iontů Si4+ a tetraedricky uspořádanejch oxidovejch aniontů 02- Například 1 cm krychlička křemene při zatížení 200 kg vytvoří napětí asi 12 kV. Video vpravo demonstruje vznik napětí na malém piezelektrickém měniči (pípáku z hodinek) při mechanickým zatížení pomocí malý neónový doutnavky ze schodišťovýho vypínače. Všiměte si, jak se mění polarita napětí při zatížení a uvolnění tlaku - v doutnavce září jen jedna z elektrod, ta která je právě polarizovaná jako kladná anoda. Napětí na elektrodách musí být nejméně 70 V, aby došlo k vzniku výboje.
FALCON - americký hypersonický bombardér Program Falcon (Force Application and Launch from Conus) si klade za cíl zajištění možnosti zasadit úder v libovolné oblasti zemského povrchu při startu z území USA v časovém horizontu nepřevyšujícím 2 hodiny. V současné době to lze realizovat v časovém intervalu 12 hodin. Profil letu HCV (Hypersonic Cruise Vehicle) bude následující: náporový motor s nadzvukovým spalováním (tzv. scramjet) dopraví letoun do výšky kolem 40 km a poté se vypne. Letoun bude setrvačností pokračovat v letu po balistické křivce s apogeem ve výšce kolem 60 km nad zemským povrchem, načež znovu vstoupí do hustých vrstev zemské atmosféry. Ve výšce 35 km nad zemí se scramjet znovu nastartuje. Aerodynamické vlastnosti mu umožní manévrovat při průletu hustějšími oblastmi zemského ovzduší.
Předpokládaná rychlost letu 12 Mach umožňuje dosažení cíle, vzdáleného více než 16 000 km, za dobu kratší než 2 hodiny. Aerodynamické vlastnosti dělají z tohoto letounu téměř nedosažitelný cíl pro systémy protivzdušné obrany. Zmenšená varianta tohoto bojového prostředku pod názvem SLV (Small Launch Vehicle) s nosností 500 kg munice do vzdálenosti kolem 5 000 km by se měla objevit v americké armádě již v roce 2010. Nasazení kosmického bombardéru s vysokým doletem není pravděpodobné před rokem 2025.
Elektronová mikrofotografie sítnice a první snímek sítnice se světločivnými čípky rozlišenými dle barvy získanej s pomocí adaptivní optiky.
Rozložení hustoty čípků na sítnici je velice různorodý, k barevnýmu vyvážení obrazu dochází už při jeho cestě zrakovým nervem. Ačkoliv průměrná sítnice obsahuje přes 120 mil. receptorů - tyčinek a 6 mil. čípků), v zorným poli jich je nepřetržitě jenom asi dvacet tisíc (zorný pole nepřesahuje 2 úhlový stupně). Asi desetina z celkovýho počtu 1.2 mil vláken zrakovýho nervu končí na nejcitlivějším místě sítnice, tzv. žlutý skvrně. Datovej tok činí cca 500 kb/sec vč. barev - pro srovnání - barevnej monitor se středním rozlišení a 100 Hz bnovovací frekvence má datovej tok kolem 1 GB/sec. Simulátor různých poruch vidění naleznete zde.
Unikátní snímky šíření 10 ps pulsu Nd:YAG laseru s vlnovou délkou 532nm získaný stroboskopicky holografickou metodou s opakovací frekvencí 82MHz. Nyní můžete skutečně pozorovat vlnu světla, jak se šíří a láme optikou v animacích s celkovou délkou 260 - 340 pikosekund (10-12 sekundy). Světlo za tento "okamžik" stihne urazit dráhu jen několik desítek mm dlouhou.
Proč má náš časoprostor právě tři délkové rozměry a jeden časový? Odpověď není zas tak složitá, jak by se mohlo zdát a tkví ve struktuře časoprostoru. Nejnázornější vysvětlení nabízí tzv. smyčková teorie gravitace (Loop Quantum Gravity theory, čili LQG), podle který je náš časoprostor tvořený kmitajícími vlnami časoprostoru na způsob vzájemně propletenejch prstýnků, tvořící tzv. spinový pole:
O tom, kde by se měla taková struktura časoprostoru vzít se LQG teorie moc nešíří (ostatně jako řada dalších podobnejch teorií, založených spíš na matematických modelech než reálný fyzikální představě), ale ta intepretace není až zas tak nesmyslná, když si časoprostor představíme jako jakousi pružnou prohýbající se houbu:
Slabší místo LQG teorie je v tom, že nepřekračuje svůj stín, je to v zásadě klasicky třírozměrná teorie elastickýho prostředí a takový prostředí může vykonávat torzní vibrace, podobně jako prostřední z modelů na spodní sérii obrázků, ale už ne složitější, tzv. Abelovský vibrace kombinovaný se střižnými kmity (ostatní animace). Tento nedostatek řeší tzv. teorie twistorů Rogera Penroseho, která časoprostor považuje za dvojice vírovitě se pohybujících deformací vakua (twistor je tvořen párem komplexně konjugovaných spinorů, čili střižných deformací). Konečně tzv. M-teorie, která se vyvinula z teorie superstrun do modelu přidává více rozměrů a tzv. neabelovské vibrace vakua (viz obrázek vpravo nahoře), při kterých časoprostor plynule mění stupeň svýho svinutí.
Vícerozměrnej časoprostor si lze představit jako gel složenej z pružnejch kuliček - v okamžiku, kde je takový prostředí dostatečně deformovaný, začnou se propadat stěny částic, který ho tvořej a tím umožní složitější torzní deformace. I obyčejný hmota je do určitý míry více rozměrný prostředí, protože při silným stlačení začnou povolovat elektronový orbitaly a prostředí se začne propadat do další soustavy dimenzí. System torzních deformací je vzájemně provázanej a rekurzivně se opakuje, z tohodle hlediska nijak nevyplývá, že by počet dimenzí nemohl být v podstatě libovolnej. Nicméně není tomu tak, trojka zde tvoří jakýsi magický číslo.
Důvod lze pochopit pohledem na trojici deformujících se mřížek nahoře. Střižná torze je totiž pohyb, kterej dává deformacím vakua tzv. nábojovou interakci. Náboj může dvojího druhu, kladnej a zápornej a souhlasný deformace se vzájemně odpuzují. K tomu, aby takový deformace mohly vůbec vzniknout musí být prostředí nejmíň třírozměrný. Torzní charakter způsobuje, že deformace nemůžou kmitat zcela souhlasně a proto se vzájemně odpuzují, i když na každý úrovni svinutí časoprostoru různou silou - malý a silně zakřivený vibrace víc, ty velký míň. Vzájemně odpudivej charakter střižných deformací se projevujou na všech úrovních svinutí časoprostoru a dává takovýmu systému vlastnosti jakýsi kapaliny, kladoucí odporu vůči svýmu stlačení. To je taky důvodem, proč se vakuum nezhroutí vlastní vahou do nekonečně malého prostoru - singularity. Protože v kapalinách můžou vznikat složený vírový deformace, každá z po sobě následujícíh trojic mezipater tvoří samostatný vložený trojrozměrný časoprostor - jakýsi patro se dvěma přlehlými mezipatry, v jehož rámci se můžou realizovat elementární částice a jejich interakce.
(C. F. Powell, Hidaki Yukawa, Isidor Isaac Rabi)
Existence posloupností trojic dimenzí je např. důvodem existence tzv. generací elementárních částic. Kromě lehkýho neutrina a elektronu existujou ještě jejich těžší varianty, tzv. těžký neutrino a těžký elektron, tzv. mion. Ty jsou přibližně 200x těžší, ale nepříliš stálý. Krom toho byl předpovězen a v roce 1975 objevenej ještě těžší (cca 3500x) a labilnější brácha elektronu, tzv. tauon a posléze i tauonový neutrino. Vzájemnej vztah deformace pole v elektronu (zeleně), mionu (červeně) a tauonu (červeně) znázorňuje obrázek výše. Vůči nám jsou to částice, který obývaj vyšší patra svinutějích časoprostorů a s tím naším akorád sdílej mezipatro, proto je vůbec můžem detekovat.
Mion byl původně objeven v roce 1937 mezi produktama kosmickýho záření ve fotografický emulzi (viz předchozí audit). Fyzik C. F. Powell, který objevil dvoukvarkový částice jej nejprve v roce 1946 označil za jednu z nich, čili za "mezon mí", nicméně fenomenální japonský fyzik Yukawa správně rozeznal, že jde o zcela novou částici, potvrzující existenci v té době nového typu interakce, tzv. slabé jaderné síly a přejmenoval ho na mion. Mion je částice jakoby z jiného světa a jeho objev přišel pro většinu fyziků naprosto neočekávaně - fyzik Isidor Rabi původem z Rakouska ho komentoval známým znechuceným výrokem "No kdo si tohle objednal?".
Kromě relatvistickýho pohledu, založenýho na setrvačnosti torzních deformací elastickýho vakua existuje ještě pohled kvantově mechanickej, založenej na vzájemný interferenci gravitačních čoček, tvořenej vibracema vln v elastickým nehomogenním prostředí, ze kterýho vyplývaj další souvislosti. Ten model je přesnější, ale trochu náročnější na abstrakci, proto se mu budem věnovat pozdějc. Je kompletně popsanej vlnovou rovnici, která obsahuje kromě 3 rozměrovejch dimenzí taky jednu časovou, proto je náš prostor definovanej právě čtyřmi rozměry.
Na obrázku je Davy Crockett - údajně nejmenší atomová puma vyvinutá pro sériový použití v US Army pro srovnání s tou největší, 15 megatunovou vodíkovou MK17 umístěnou ve nukleárním muzeu USA. Do výzbroje byla zařazená v letech 1961 - 1971 v celkovým počtu 2100 ks, což je aji na tak malou atomovku slušný číslo. Byla jako utajovaná protipěchotní zbraň určená pro taktický nasazení speciálně proti sovětskejm formacím operujícím v prostoru střední a východní Evropy, kde z geopolitickejch aj. důvodů nebylo vhodný nukleární silou plejtvat.
Samotná nálož W-54 vážila něco přes 23 kg a byla plutoniová, implozního typu, její efektivní ráže W-54 byla nastavitelná v rozmezí 10 - 250 tun TNT - což je v případě spodní hranice míň, než má známá desetitunová bomba MOAB s amonalovou náloží odpovídající 13 tunám TNT (viz 11 MB video pro srovnání). W-54 se používala v raketovým projektilu typu M-388 o váze 36 kg ve spojení s raketovým nosičem dvojího typu s dosahem 3 - 5 km, nebo jako dělostřeleckej granát (viz dělo níž) s dosahem kolem 12,5 km.
Pro bližší představu: Ráže 20 tun TNT vyvolává letální dávku radiace (50% úmrtnost) odpovídající 600 REM ze vzdálenosti 400 metrů, dávka ozáření 200 REM která stačí k vyvolání sterility odpovídá okruhu 550 metrů, popáleniny 3. stupně do vzdálenosti 90 metrů. Tlaková vlna dosahuje ve vzdálenosti 300 metrů síly odpovídající nárazu větru o 200 km/hod (4 atm), do vzdálenost 150 m může převrátit vojenský vozidlo (7 atm). Na spodním obrázku je speciální demoliční jaderná mina MADM s hlavicí B54 z let 1965 - 1986 ráže 1 - 15 kt TNT, která vážila v rozebraným stavu 85 kg a byla určená k ničenů tunelů, vytváření zátarasů apod.
fotovoltaický článekl (1895) elektrická pračka (1900) electrokardiograf, čili EKG (1903) kancelářská sponka (1900) - ta od Microsoftu je z roku 1993 (Word 6.0)
První umělá hmota - bakelit (1907) celofán (1908) vysavač (1907) šlechtěná kukuřice (1908)
Pistolovej tlumič (1908) bezpečnostní tvzený sklo (1909) zapalovací svíčka (1911) Geiger-Mullerův počítač na měření radiaktivity (1911) tank (1914)
Vírová trubka EXAIR je zajímavá ukázka Maxwellova démona - na první pohled jde o obyčejnou trubici tvaru T, do kteý se prostředním koncem fouká stlačenej vzduch a z jedný strany proudí teplej (cca 100 - 120 °C), zatimco z druhýho konce uniká ochlazenej vzduch (podle údajů výrobce až na -46 °C). Na první pohled by tak měla porušovat II. Maxwellův zákon termodynamiky, podle kterého by rovnovážná soustava neměla samovolně snižovat svou entropii a třídit tak dobro od zla a studený molekuly vzduchu od teplých. Systému, kterej by to dokázal se v teoretický fyzice tradičně říká Maxwelův démon a fyzici jsou přesvědčený, že takovej čertík nemůže existovat skoro stejně jistě, jako perpetuum mobile (taky se mu proto občas říká perpetuum mobile 2. druhu).
Démonovo kopýtko je v tom, že trubka není rovnovážnej termodynamickej systém, dochází v ní totiž k prudký adiabatický expanzi stlačenýho plynu, kterej se tak ochladí a současně uvede ve střední části trubky do prudký rotace (cyklónu), v jehož víru se studenej vzduch od teplejšího doslova odstředí jako ve ždímačce. Ten koncept zdaleka není novej, trubku už před válkou vyráběla firma Vertex a oficiálně se podle svejch vynálezů menuje "Ranque-Hilschova dýza". Je zajímavý, že trubka má v český kotlině zavedenej název "trubice bláznů", poněvadž ji tak nazval ve spravedlivým afektu jeden zdejší akademik (ano, dokonce měl účet i zde na MAGEO...) v článku v tehdejším časopisu VTM, skálopevně přesvědčenej o tom, že jde o šarlatánskej podvod určenej k matení důvěřivců, kterej s ohledem na zákony termodynamiky nemůže nikdy pracovat. Systém však díky popsanému principu přesto funguje, ovšem ideální lednička to rozhodně není (účinnost se pohybuje něco málo nad deset procent). Za provozu trubka dělá obrovský virvál (sykot), což je hlavní důvod, proč se v širší míře v praxi nepoužívá. Jeho hlavní oblast praktickýho nasazení je chlazení břitů rychloobráběcích strojů v kovoprůmyslu, v případech, kdy nelze použít olejovou emulzi. V poslední době se pro tyto účely testuje chlazení kapalným oxidem uhličitým, jehož sníh současně funguje jako mazadlo.
Zajímavá ukázka toho, co vydrží skleněná tyčinka, pokud se povrchově upraví naleptáním kyselinou fluorovodíkovou (kompletní experiment si můžete přehrát v Real Media formátu po kliknutí na video). Je to ukázka toho, že sklo vydrží mnohem víc, než se zdá, pokud se zamezí šíření mikroskopickejch trhlin, vznikajících na povrchu drobným poškrábáním apod. a který snižujou jeho povrchový napětí. Nicméně je nutný počítat s tím, že sklo časem zvolna krystalizuje a proto jsou starý sklenice a lahve zřetelně křehčí, než čerstvě vyrobený. Namísto leptání lze povrch skla zpevnit např. vrstvou laku - tím se zpevňujou např. křemenný kapiláry do plynovýho chromatografu, takže je pak možný je smotat do spirály. Záleží taky na charakteru deformací - na druhý ukázce je na zpomaleným videu vidět, co vydrží vibrující sklenička rezonující pod učinkem zvuku s vysokou frekvencí (asi 800 Hz) - v důsledku mechanickýho namáhání se sklo částečně transformuje ze skelný fáze na gelovou, která je elastická.
Hezkej snímek tzv. Čerenkovova záření, což je v podstatě rázová vlna, kterou vydávaj částice který vletěj do nějakýho prostředí s nižší rychlostí světla než má vakuum (obdoba aerodynamickýho třesku při vstupu raketoplánu do atmosféry). Na obrázku je experimentální jadernej reaktor převrstvenej vodou, která díky vyletujícím neutronům namodrale světélkuje. Jestli si vzpomínáte, jak ruský Ivani opravovali jadernej reaktor svý ponorky za pochodu ve filmu K19 - The Widowmaker a přitom jim pod rukama všechno světélkovalo, tak to měl bejt právě tenhle efekt. Čerenkovovo záření se projevuje i na vzduchu, např. částice kosmickýho záření vytvářej charakteristickej kužel Ćerenkovova záření v horních vrstvách atmosféry, jehož záblesky jde sledovat citlivým fotodetektorem a za příhodnejch podmínek (čirá obloha, tmavá, bezměsíčná noc) jde údajně zahlédnout i pouhým okem.
Schéma tzv. pyrofúzního experimentu ukazuje, že nejjednodušší cesta k provedení termonukleární fúze v malým měřítku je jednoduše deuterium nastřílet do jinýho deuteria, např. deuteridu lithia, než pracně stavět nějaký tokamaky, Z-pinče a lasery s přerušovaným chodem. K vyvolání vysokýho napětí se zde používá pyroelektrickýho efektu - schopnosti krystalů při zahřátí generovat silný elektrický pole s napětím kolem 100 kV. Ale pokud si to budete chtít doma zkusit, k vytvoření vysokýho napětí samozřejmě žádnej krystal nepotřebujete, stačí jakejkoliv zdroj vysokýho napětí nad 35 kV.
Pyroelektrická fůze generuje přes 900 2.5-MeV neutronů za vteřinu, ale uspořádání by šlo určitě masivně zoptimalizovat. Síťka vpravo malým přepětím odráží elektrony vznikající při dopadu iontů zpátky na terč, aby nevybíjely pyroelektrickej krystal.Jako terčík v pokus slouži deuterid europia (ErD3), ale např. deuterid lanthanu by fungoval stejně dobře. Tlak deuteria ve vakuový komůrce činil něco kolem 0.7 Pa. Na obrázku vlevo je pyroforickej krystal lithiumtantalátu s malou wolframovou jehličkou, sršící jeho náboj uprostřed. Obrázek vpravo je snímek scintilátoru, detekující místa, ve kterým dochází k tvorbě neutronů a termonukleární fúźe.
S pomocí teorie relativity lze vznik částic v nepravidelnostech hustoty vakua vysvětlit jako převalujícící se vlnu v příboji. Při zahuštění nehomogenit se energie šíří vakuem pomaleji a proto se její vlna rozpadá podobně jako vlna příboje, když dorazí na ploché dno pláže. Pěnové čepičky a svinuté vlny příboje odpovidají částicím ve vakuu, v obou případech jde o relativistický jev, vyvolaný zvýšením hustoty energie v nehomogenním prostředí, kterým se šíří. Pozorovatel který odhaduje vzdálenost a čas podle vln na hladině bude tento jev vnímat naopak jako prodloužení vlnové délky vln v místech, kde se vyskytují částice (zčervenání světla a zhuštení, zakřivení prostoru), ale oba jevy se ovlivňují vzájemně: stejně jako vlny způsobují svým zahušťováním vznik hmoty, v okolí hmoty dochází k nahuštění vln.Vznik částic lze tedy vysvětlit jako zhroucení vln vlastní váhou, ale už neposkytuje odpověď na otázku, proč by nemělo takové zahušťování pokračovat až do úplné zhroucení vlny do hmotného bodu, čili singularity. To byl v podstatě hlavní problém, proč byla odmítnuta Wheelerova geometrodynamická teorie vzniku částic, která ho vysvětlovala právě jako zhroucení gravitační vlny vlastním gravitačním polem.
Úplnější vysvětlení podává kvantová teorie, která stejně jako teorie relativity předpokládá, že se při šíření vln zahušťuje jejich prostředí. Šířící se vlny se v takovém prostředí lámou jako při průchodu jakousi gravitační čočkou. Tím se dále zahušťujou do ohniska, který se neustále zužuje. Při určitý mezní hustotě dojde k tzv. meznímu odrazu - vlna se odráží od vnitřních stěn gravitační čočky, kterou si sama svým pohybem vytvořila podobně, jako se třeba světlo odráží od teplejších vrstev vzduchu (zrcadlový jevy v atmosféře, fata morgana) a rezonuje v ní jako stojatá vlna na struně.
Na rozdíl od gravitační teorie tu ale existuje jednoznačná hranice, daná zakřivením takto vzniklé čočky. To nemůže být menší, než je vlnová délka vzniklý stojatý vlny, jinak se vlna rozpadne. Krom toho se tu projevuje i vliv nehomogenit vakua, který celou tuhle záležitost vlastně umožńujou (v homogenním prostředí ani sebeintenzivnější vlna vakua takové zahuštění nezpůsobí). Nehomogenity vakua způsobujou zdrsnění povrchu gravitační čočky a způsobujou tak, že část vln přece jen z gravitační čočky uniká. Na podobným principu fungujou libovolně veliký gravitační čočky, vzniklý slitím menších, jako např. černý díry. I zde dochází k pomalýmu vyzařování energie v důsledku kvantovejch fluktuací, čili nehomogenit vakua. Černá díra má ovšem poloměr daleko větší a tak vyzařuje hlavně dlouhovlnný gravitační vlny, který se nedávno podařilo i pozorovat - způsobujou totiž rozvlnění mezihvězdnýho plynu, kterej se do takový černý díry hroutí. Významnej podíl na vyzařování ale gravitační vlny mají teprve tehdy, když se gravitační čočka stane dostatečně zakřivenou.Lze předpokládat, že samy nehomogenity vakua vnikají stejným způsobem a tvoří gravitační čočky nižší kategorie. Elementární částice jsou tudíž složený z jakýchsi vrstev podle toho, jaká úroveň nehomogenit je zrovna tvoří. Vlny nehomogenit daný úrovně se můžou v rámci jedný vrstvy pohybovat volně na libovolnou vzdálenost, ale do další zasahujou jen sporadicky. Díky tomu čočky elementárních částic kolem sebe šířej vlny různý vlnový délky, který zasahujou různě daleko podle toho, jaký nehomogenity je tvořej, takže v nejtěsnějším okolí částic se šíří vektorové bosony, přenášející tzv. leptonový náboj, o neco dále tzv. gluony, přenášející barevný náboj. Nejdál zasahujou fotony, tvořící náš časoprostor. Je pravděpodobný, že se gravitační vlny mužou šířit i mimo náš časoprostor a vyměňovat tak energii mezi jednotlivými časoprostory.
Neutrino může mít stejně jako elektron jak kladnej leptonovej náboj, tak zápornej. Jelikož je neutrino zjevně docela primitivní částice, záporný neutrino je současně antineutrinem kladnýho (sou tvořený jednoduchýma vírama vakua, jejichž kmity se při srážce vyruší) a všechny částice by tedy měly obsahovat pouze kladnej leptonovej náboj. Leptonovej náboj se na běžnejch vzdálenostech prakticky neprojevuje, teprve při vzdálenosti 10-15 m začíná konkurovat elektrostatickýmu. Ve vzdálenosti 10-18 metru je ale leptonovej náboj už tak silnej, že náboje elektronu i protonu přepere. Elektron i neutron ve svým nitru obsahujou kladnej leptonovej náboj, proto se při jejich těsným přiblížení/srážce dá prokázat i nelinearita odpuzování. I neutrino je tedy jádrem atomů na malý vzdálenosti odpuzovaný a to je důvod, proč ho lze vůbec zachytit a zpozorovat - většina neutrin totiž prolétá hmotou jako řiďounkou síťkou. Na vzájemný rovnováze leptonovýho a elektrickýho náboje je mj. založená silná jaderná interakce v jádrech atomů. kdy částice tvořej v rozmezí 10-18 až 10-15 jakousi metastabilní kapalinu, která není ani příliš stlačitelná, ani roztažitelná (tzv. kvarkgluonovej kondenzát, tvořící jádro atomů).
Skutečnost je taková, že náboj neutrina není za běžnejch podmínek nic moc jednoznačnýho a kmity neutrin se při vyšší rychlosti snadno přepínaj na záporný antineutrino a zase zpátky. K podobnýmu jevu dochází u většiny částic, ale až při mnohem vyšších rychlostech-energiích. Protože jak neutrina tak antineutrina s hmotou moc neinteragujou, je docela pravděpodobný, že se v lehounkejch antičásticích přímo koupeme - akorád to nepozorujeme, protože energie jejich anihilací je malá a zaniká v běžnejch kmitech vakua. Nerovnováha hmoty a antihmoty je způsobená tím, že počet svinutí dimenzí je v našem vesmíru omezenej na dvanáct, hustší a svinutější částice se velmi rychle rozpadaji. Částice a antičástice však lze rozlišit teprve při úrovni svinutí 6D - vakuum lze tak považovat za směsku všemožnej částic a antičástic, který rychle vznikaj a hned se zase rozpadaj. Výsledkem je, že poměr částic a antičástic ve vesmíru není úplně jednotkovej. Protože neutrin ve vesmíru poletuje spousta, je pravděpodobný, že spolu s tzv. tmavou hmotou vyvažujou asymetrii hmoty nad antihmotou a doplňujou tak chybějící antihmotu ve vesmíru. Je zajímavý, že kromě zápornýho a kladnýho neutrina může současně může existovat i tzv. neutrální neutrino - to si de představit jako pěkně symetricky kmitající vírovej kroužek dýmu nad cigaretou. Heimova teorie předpovídá i existenci neutrálního elektronu - proč je ale existence neutrálního elektronu tak málo pravděpodobná?
Vysvětlení je docela snadný, pokud se podíváme na křivku závislosti poměru průřezu a objemu vakua (A/S) na stupni jeho svinutí (počtu dimenzí N). Neutrino se nalézá poblíž maxima této závislosti, stupeň jeho kompaktifikace je jen nepatrně vyšší, než samotnýho vakua (6D). Proto je také neutrino jen nepatrně těžší než vakuum a jen nepatrně z něj "vyčnívá" jako ledovec z vody - je obtížný prokázat jeho hmotnost. Neutrino jako každá částice kmitá torzními kmity vakua - to se střídavě nafukuje a splaskává jako molitanová pěna. Při dosažení určitý hustoty vakuum povolí a začne se v každým místě propadat do svinutejch dimenzí - to si lze snadno představit tak, že je samo tvořený z pružnejch částic jako voda z atomů, jejichž elektronovej obal se při vyšším tlaku začíná taky prohejbat. V konečným důsledku to vede k tomu, že se ve vakuu v každý místě tozní deformace přidá další, která se tou původní sčítá a vytváří střižnej pohyb, kterej je příčinou náboje částic. Neutrino je v závislosti stlačitelnosti vakua na stupni jeho svinutí téměř na maximu, proto nepreferuje střižnej režim torze oproti normální (vakuum se vůči nízký energii neutrina chová jako téměř nestlačitelná kapalina). U elektronu je situace jiná, ten má mnohem vyšší hmotnost než neutrino a jeho kmity se silně propadaj do sviutý úrovně dimenzí. Výsledkem je silnej náboj elektronu a taky fakt, že neutrální styl kmitů vakua je v něm velmi málo pravděpodobnej. Nicméně by mohlo bejt možný při vysokejch hustotách energie existenci neutrálního elektronu prokázat ve formě nestabilní částice. Existence neutrálního elektronu souvisí s teoreticky předpovězeným tzv. magnetickým monopólem, což je forma magnetickýho pole, který má jen jeden pól. Je možný, že se tydle monopóly vyskytujou v jádrech neutronovejch hvězd a podobnejch útvarů s tak vysokou hustotou, že pro elektrony tvoří stejnou neutrální směsku nábojovejch vibrací, jako pro neutrino vakum (tzv. fotonovej kondenzát) a proto se v něm mužou ve větčí míře vyskytovat i neutrální elektrony a monopóly.
Ukázka tzv. studené fúze deuteria na palladiové elektrodě, jak vypadá pod infračervenou kamerou. Na elektrodě se vyvíjí deuterium (izotop vodíku se neutronem) rozkladem těžký vody Fůzující jádra vyráběj pod infrakamerou na dálku zřetelný tepelný jiskřičky (kliknutím na video zobrazíte původní 11 mB verzi). Prostřední snímek zobrazuje obrázek, který elektroda zanechá na fotografickým papíře. Zachycený tritium (čti "tricium") vznikající z nukleární reakce je slabej betazářič s poločasem rozpadu 12,6 roku - vyzařuje pomalý elektrony, který způsoběj po zachycení v papíru jeho zčernání jako důkaz proběhlý fúzní reakce.
Tritium se hodí i jako náplň do baterií s dlouhou životností (několik desítek let bez dobíjení), protože elektrony při dopadu na amorfní křemík vyráběj elektrickej proud podobně jako solární baterie. Naneštěstí však taková baterie má z konstrukčních důvodů víc jak 1000x větší objem než klasická baterie, takže k její miniaturizaci zbývá ještě hodně cesty. Ale elektrony můžou bejt využitý i jednodušeji, např. při dopadu na luminiofor svítěj. Taková tritiová svítilna je konstrukčně velice jednoduchá a hodí se jako trvalej zdroj slabého osvětlení. Její radioaktivity není nutný se bát, protože energie vyletujících elektronů je tak nízká, že je spolehlivě zastaví i list papíru.
Je nějak možný prokázat nehomogenity a vnitřní strukturu vakua? Když vakuum obsahuje nepravidelnosti, jak to, že nerozptyluje světlo podobně, jako třeba tetelící se vzduch nad táborovým ohničkem? Světlo hvězd se přece mihotá, když ho pozorujeme přes vrstvu atmosféry....?
Rozdíl je v tom, že světlo běžný vlnový délky rozptylujou ty samý vlny, co ho přenášej a ty se na větší vzdálenosti zprůměrují. Světlem nelze pozorovat nehomogenity prostředí, pokud ho samy tvořej. Nícméně to neplatí pro světlo s vysokou hustotou energie nebo přenášený na velký vzdálenosti.Tam naopak dochází k jevu nazývaným autofokusace - vlna světla sama přispívá k fluktuacím vakua, vytváří oblast zvýšený hustoty energie místě, kterým se srovna šíří a tím pádem se sama průběžně doostřuje, jako kdyby procházela gravitační čočkou, která letí zároveň s čelem vlny. V důsledku toho se nám aji velmi vzdálený hvězdy ve vesmíru jeví jako dokonale bodový světelný zdroje, i když je jejich světlo průběžně rozptylovaný a absorbovaný mezihvězdným plynem aj. částicema.
Při větší frekvenci světla se začínají uplatňovat nehomogenity samotných fluktuací vakua. Ty již fotony tvořený nejsou, ale tvoří je kalibrační a Higgsovy bosony s mnohem kratší vlnovou délkou a tak se vakuum stává prostředím s tzv. záporným indexem lomu. Světlo při průchodu takovým prostředím už není jenom doostřovaný, ale "přeostřovaný" a světelná vlna se mění ve vlnový balíky. To znamená, že původně kulová vlnoplocha rozpadá do čočkovitejch útvarů, který se prostorem šířej jako rozbíhavej svazek částic - fotonů (viz Java applet). Proto se krátkovlnný světlo rozptyluje srážkama s částicema jako částice (Comptonův jev) a gamma záření při dopadu na fluoreskující stínítko jiskří, nerozsvěcuje ho teda po celý ploše jako dlouhovlnný světlo.
Tzv. materiály se záporným indexem lomu lze jednoduše vytvořit pomocí submikronovejch nehomogenit, např. litografický mřížky. Velikost otvorů ale musí bejt mnohem menší, než je vlnová délka světla, jinak by světlo naopak rozptylovaly difrakčními jevy. Tímhle způsobem lze vytvořit tzv. fotonický krystalym chovající se jako optický hranoly a vrstvy fungující jako čočka, ale jen několik nanometrů tlustý. Animace výše znázorňujou, jak se v takových materiálech šíří světelná vlna, podobně jako vlna ve vakuu. Prohlédněte si dynamický autofokusační struktury, který se ve vakuu tvořej při průchodu vln - ty mají totiž zásadní význam pro popis vzniku odvozenejch struktur vakua, protože tvořej samy tvořej plochý struktury, tzv. mem(brány), čili dimenze pro šíření dalších odvozenejch interakcí ve vakuu.
Světlo s ještě kratší vlnovou délkou je fluktuacema vakua nejenom fokusovaný, ale dokonce je samo začíná rozptylovat podobně jako intenzivní vlna ve vodě vyvolává turbulence díky pohybu molekul. Šíření světla ve vakuu způsobuje kolektivní torzní pohyb jeho nehomogenit a světelná vlna se začíná měnit v částice. Lze to pomocí vlnovejch jevů znázornit tak, že vlnový balíky světla jsou tak hustý, že se chovají jako kulový čočky. Docházá k totálnímu odrazu od jejich vnitřních stěn (vzi obr. vpravo nahoře) a v důsledku toho se šíření energie separuje od svýho okolí. Energie světla se tudíž při průchodu vakuem mění na skutečný fyzikální hmotný částice - tomudle procesu se říká materialiace záření a je to vlastně dynamickej opak anihilace.
Z animace vpravo vyplývá, že gravitační vlna s vlnovou délkou srovnatelnou s fluktuacema vakua se už vakuem nešíří jako kulová vlnoplocha, ale vyvolává párový turbulence (jakýsi tozrní deformace, čili kmitající víry), který lze považovat za páry částice-antičástice. Např. k vytvoření páru elektron-pozitron stačí světlo s energií 0.5 MeV (čili měkké rentgenové záření). To není až zas tak moc - důvod, proč z rentgenu nelítává sprška částic a antičástic je celkem prostej - elektron a pozitron se navzájem silně přitahujou a zrekombinujou zpátky na foton (čili vzájemně zanihilujou) dřív, než se mohou projevit nějak jinak. Pokud však proud fotonů umístíme do silného elektrického nebo magnetického pole, obě vznikající částice lze od sebe odtrhnout, dřív než zanihilujou, protože se v takovém poli každej pohybuje na jinou stranu. Za takový silný elektrický pole lze považovat i pole gamma záření samotnýho a proto lze pozorovat řetězovitou tvorbu anitčástic v podobě tzv. kaskády. Podobně i kalibrační bosony, přenášející slabou interakci lze považovat spíš za hmotný částice - stáčej pole tak, že mají nenulovou klidovou hmotnost a samy se ve vakuu materializujou už po průchodu 10-18 m (což je 1000x míň, než průměr protonu, čili nejmenšího atomovýho jádra).
Fotony s energetickou hustotou bližící se hustotě vakua (cca 10+24 až 10+28 GeV) už v přírodě prakticky nepozorujeme. Důvod je ten, že taková vlna se prostředím vakua rychle absorbuje podobně jako šplouchnutí ve vodě v trsu vírů - částic a foton zaniká. Taková rovnováha je ale záležitost opravdu vysokejch energií - za bežnejch energií je naopak silně posunutá ve prospěch fotonů, proto se většina částic s antičásticema živě slučuje na fotony s tím vyšší energií, čím byly původní částice hmotnějšá podobně jako se vzájemně vyrušej dva opačně rotující víry ve vakuu. Proto nás vrstva vakua dostatečně chrání od fotonů, vznikajících v divokejch procesech při rozpadu černejch děr a neutronovejch hvězd podobně jako ozonová vrstva. Nicméně je vidět, že tu platí podobný termodynamický rovnováhy. jako při tvorbě a štěpení molekul za vzniku fotonů, akorád za mnohem vyšších hustot energie (hustota pole chemický vazby v atomovým obalu dosahuje maximálně řádu několika jednotek eV). Je tedy vidět, že pouhým měněním vlnový délky světla jde docela dobře prozkoumat vnitřní strukturu a chování vakua.
Zlatej řez umožňuje rozdělit obdélník na čtverec a novej obdélník (x^2 = x+1) s tím samým poměrem stran: x = (1+√(5))/2 = 1.618033989.Je to formát papírový čtvrtky a řady vzorů v architektuře a umění.
Může existovat obecnější koncept fyzikálního času, než relativistickej? Relativistické pojetí fyzikálního času je založený na pohybu, čili změně rozložení hustoty energie s časem. Pokud se v časoprostoru nic nehejbe, obvykle to pro nás znamená, že jeho rozložení energie s časem je konstantním neproměnný. Lze ukázat, že v takovým případě nemůže existovat ani časoprostor samotnej, protože je s fyzikálním časem svázanej rekurzivní vlnovou rovnici, která představuje rovnici závislost mezi časem, prostorem a potenciálem (potažmo hmotou, protože rozložení potenciálu popisuje hustotu časoprostoru). Ale metafyzickej čas je jak známo založenej na obecný změně založený na frekvenci posloupnosti nějakejch událostí, je to spíš kvalita než kvantita - problém je, že v přírodě zatím nebyl nalezenej obecnější fyzikální systém, než založenej na relativitě.
Ukazuje se, že takovej systém může přesto existovat a sice založenej na evoluci vesmíru, kterou sem už detailnějc popsal v předchozích auditech, proto jen ve stručnosti zopakuji její hlavní principy. Jak je z teorie relativity známo, zakřivení prostoru (gravitační vlny) vytvářej gravitační pole, který odpovídá jakýsi hustotě pole (vakuum má energii, a tedy i "váhu"). Protože takový vakuum neni homogenní a vlní se, vlny gravitonů mohou současně sloužit jako hmotný částice pro šíření dalších odvozených gravitačních vln, kalibrační bosony a fotony. Protože se každej z bosonů v týhle řadě chová vůči dalšímu jako hmotná částice, mohou existovat i směsný bosony z jejich kombinací - např. tzv. Higgsovy bosony z gravitonů a gluonů, gravitomagnetický vlny nebo gluony z kalibračních bosonů a fotonů a tvořit tak vícerozměrnej vlnící se prostor o 3 - 12 dimenzích. Počet dimenzí v každým stupni roste o tři, protože pouze trojrozměrná kaše z částic může tvořit vzájemně se odpuzující torzní deformace/víry, čili duality. Tvoří jakou prostorovou mřížku z elastických hmotných bodů, kterou lze v každým místě trochu promáčknout dovnitř aniž dojde k úplnýmu rozestoupení okolních bodů, čili objemový změny se přenášej do nižší úrovně dimenzí.
Vakuum tudíž tvoří vzájemně propletenej systém svejch vlastních deformací a můžem si ho představit jako pěnu, v jejíchž rozích jsou menší bublinky a mezi nima ještě menší, atd. Takovej systém není nijak nereálnej a odpovídá mu fraktální struktura vírů v bosonovejch kondenzátech, ale v míň pravidelný podobě i turbulence v reálnejch kapalinách. Po obvodu vírů/bublinek obíhaj vlny gravitonů a jejich složený vlny (fotony a další) a vzájemně rezonujou, proto se ten systém nezhroutí vlastní energií/vahou rovnoměrně, ale propadá se po skocích (houba při stlačení "křupe").Je tu ale i další omezení jeho deformací, mnohem zásadnější. Systém připomíná fraktál, ale ne nekonečnej - počet jeho dimenzí je docela omezenej, protože se chová jako mřížka ze vzájemně se přitahujících a odpuzujících se bodů, tvořenejch svejma vlastníma vibracema. Ty nelze stlačit libovolně, protože pronikaj mezi sebe a rušej se navzájem, čímž zaniká důvod pro jejich udržování Dostatečně stlačenej systém těchle vlnovejch balíků se pak začne odpuzovat podle principu minimalizace akce. Jelikož je každej bod obklopenej velkým počtem dalších, jejich vlny navzájem se začnou rušit a zanikaj - topologie systému se hroutí. Vakuum se tudíž chová nejen jako křupavá houba, ale jako houba, kterou jde při dostatečným stlačení úplně vyrovnat a vytvořit tak práznej prostor, ze kterýho původně vznikla. Tohle chování jde formalizovat na základě poměru povrchu a objemu vícerozměrný koule, tzv. hypersféry, protože energie se šíří objemem po co největším průřezu - proto se rozlévá z koryta. Při nízkům stupni dimenzi si může energie rozšířit cestu stlačením a kompaktifiací (svinutím) prostoru, ale jelikož poměr povrchu a objemu nabývá maxima v okolí 6D, přestává být tenhle postup rychle účinnej. Pak dojde místo k rozšiřování cesty pro gravitační vlny k jejich nemilosrdnýmu stlačování. Protože ale tyhle vlny současně tvoří hmotu, jejich váha tím zaniká, gravitace se stává odpudivou silou a prostor kterej svejma vibracema vytváří zase jednoduše mizí. Proto má naše vakuum právě 6 dimenzí a směrem nahoru i dolu jeho energie roste, proto je nejstabilnější a je ho ve vesmíru zdaleka nejvíc.
Na začátku vesmír zřejmě vznikl z téměř plochýho a řídkýho prostoru, kterej se postupně zavlnil, sbalil a získal tak svoji vnitřní energii i hustotu současně, který jsou ve vzájemný rovnováze. Vesmír se tedy chová jako jakýsi řídkej plyn, který kolabuje vlastní vahou, tím se jeho molekuly zahřívaj a kolapsu bráněj. Proces je nerovnovážnej a postupně se zrychluje tou měrou, jak vesmíru houstne podobně, jako hvězda kolabující vlastní vahou. Čas od času proběhne křupnutí vakua a jeho část se zhroutí. Když je vakuum stlačený natolik, že už jeho další stlačování nevede k zvyšování hustoty vakua, prostor se jednoduše zase vyrovná jako když si stoupneme na zmačkanej papír a vytvoří tak novej "prázdnej prostor", ve kterým se může znova vytvořit ten samej vesmír - rovnej prostor se prudce zvlní a propadne a celej cyklus se opakuje. Vesmír tak připomíná rostoucí kolonii plísně nebo jakousi houbu množící se v prostoru, kterej si sama vytváří. Její množení ale neni zcela rovnoměrný - starší oblasti vesmíru jsou uvnitř, jsou stlačený víc a prázdnej prostor mezi nima je přecejen o něco prázdnější, než prostor čerstvě se množících vesmírů.
To může mít zajímavej důsledek např. pro evoluci takový vesmírný kolonie. Náš vesmír je stabilní proto, že se v něm vytvořila struktura gravitačních vln, popsanejch rekurzivní vlnovou rovnicí. Ta je stabilní proto, že taková rovnice má ustálený periodický řešení v čase, tvoří totiž věčnou vlnovku. Pokud se ale novej vesmír zrodí jako nová mladá bublinka z prostoru stlačenýho a uvolněnýho předchozí generací vesmíru, nemusí tohle periodický řešení hledat od začátku, jelikož ten je ten prázdnej prostor tvořenej stlačenejma vlnama předchozího neni až zas tak prázdnej a nehmotnej - obsahuje fluktuace a novej vesmír tak může zdědit chování z předchozího. Čím je ale prostor starší, tím je plošší a vrůstá tím pravděpodobnost, že vesmír bude popsanej trochu jinou rovnicí, jejíž řešení sice může bejt taky periodický, ale využívat úplně jinou topologii (vlnová rovnice neni jediná diferenciální rovnice s periodickým řešením). Nebo taky nemusí bejt periodickej vůbec a taková bublina novýho vesmíru rychle zanikne a vytuhne. Systém má tedy paměť, pamatuje si svoji historii a rychlost evoluce závisí na jeho stáří, starý části vesmíru víc experimentujou se svým vývojem, podéhaj hlubším mutacím. Vesmír se tudíž může chovat jako složitá kolonie živejch organismů, jejíž evoluce je řízená čistě zákony geometrie a topologie a její čas je odměřovanej rychlostí její evoluce, což zdaleka není relativistický čas. Na růstu vesmírný houby je taky názorně vidět, že představa pohybu není záležitost přesunu hmoty z místa na místo, jen změny v jejím rozložení.
Z pohledu z dálky na pěnu vesmírů bysme mohli pozorovat, že se v některých místech vaří a bublá rychlejc, jinde zase pomalejc. Je možné, že my momentálně tvoříme zrovna jeho nejinteligentnější fluktuaci, ale je taky možný, že jeho struktury jsou samy součástí nějaké vyšší inteligentní bytosti, tvořej buňky jeho organismu - problém je, že celou jeho složitost nevidíme, protože jej vnímáme linearizovaný, vidíme totiž jen malej kousek z jeho objemu i z historie, podobně jako se nám čas na Planckově škále jeví vratnej a jednodimenzionální, čili bez historie.
Chování protonů a neutronů jde lehce modelovat jakýmisi pidiatomy tvořenými trojicemi virtuálních částeček - kvarků dvou druhů (tzv. top a down kvark) opačného náboje, ale různé hmotnosti. Odpudivá síla dvou kvarků stejného náboje se může částečně kompenzovat tím, že mezi ně zamícháme třetí opačného náboje. Můžou tak vzniknout dvě kombinace složených částic: proton a neutron. P který se silně přitahujou na malý vzdálenost, ale na větší se silně odpuzujou. Neutrony se silně přitahujou na malý vzdálenosti k protonům, ale samy se současně na malý vzdálenosti silně odpuzujou. Protony se silně udpuzujou na malý i velký vzdálenosti, ale přiblížením neutronů je lze na malý vzdálenosti udržet pohromadě v křehký rovnováze, která je snadno porušená přebytkem protonů ale i neutronů. K porušení rovnováhy dochází i na povrchu jádra atomů, který se díky tomu chová jako kapičky velmi těžký tekutiny (tzv. kvarkgluonová plasma) se silným povrchovým napětím, po povrchu se snadno šířej vlny, který mohou kapičku rozbít. Jádro atomů se proto chová jako kapička rtuti - zatímco malý kapičky se prudce slejvaj, protože se jim tím relativně zmenší povrch, větší se snadno rozpadaj díky povrchovejm vibracím. Pokud je tedy teplota vysoká (jako např. v nitru hvězd), přežijou jádra atomů střední velikosti, odpovídající jádru atomů prvků železa a niklu.
Velký jádra těžkejch prvků jsou přirozeně nestabilní. Jelikož neutrony samotný působí na jádro jen z malý vzdálenosti, snadno do něj vzniknou podobně jako v kapce rtuti rozplyne malá kapička. Tím se však současně uvolní taková energie, že se kapka rozpadne na dvě části. Pokud se přitom uvolní i nějaký ten neutron navíc, může mezi atomu volně putovat dále a způsobit rozpad dalšího řetězovitou reakcí. Přitom je ale nutný, aby se neutrony nepohybovaly moc rychle, protože prudce letící neutron jen popostrčí neutrony v jádře a vyrazí další na protější straně, aniž by atomu ublížil. V atomovým reaktoru se rychlý neutrony zpomalujou postupnejma srážkama s lehčími stabilními atomy, kterým postupně předávaj svoji hybnost. V jaderný pumě na něco takového ale není čas, proto musí být neutronů velký přebytek. I tak se stihne rozpadnout jen malej podíl atomů, maximálně tak 10%, obvykle ale ještě míň, čím je puma větší. Jaderný pumy na štěpným principu proto nemůžou mít z principu tonáž větší než cca 200 kilotun TNT, víc energie se uvolní jen při termonukleárním výbuchu.
Protože je nutný, aby řetězová reakce proběhla co nejrychleji, než se stačí atomy rozlétnout, je nutný reakci zahájit velkým počtem neutronů současně. Jádro většiny dnešních štěpnejch pum tvoří malá plutoniová koule vážící asi 6 kg. Uvnitř je malá dutina obsahující radioaktivní zářič který je silným zdrojem neutronů. Průměr koule je volenej tak, aby řetězová reakce neprobíhala a odpálení pumy se provede explozí koncentricky umístěných náloží chemický trhaviny. Plutonium je uzavřený v pouzdru z těžkýho přírodního uranu nebo karbidu wolframu, kterej funguje jako píst a setrvačností rázový vlny stačí plutoniovou kouli asi o třetinu objemu a krátkodobě tak zvýší její hustotu natolik, že to stačí k rozběhnutí řetězové reakce. Při explozi vznikne krátkodobě teplota asi 200 miliónů stupňů Celsia, přesto je prvotní záblesk viditelnej jen zlomek vteřiny. Vlna gamma záření totiž z molekul doslova strhá elektrony. Volný elektrony jsou snadno pohyblivý a absorbujou světlo jako černej inkoust. Záblesk pumy je proto na okamžik krátce zacloněnej neprůhlednou vrstvou ionizovanýho vzduchu. Podle téhle doby jde poměrně přesně určit efektivní ráže pumy, u největších pum trvá i půldruhý vteřiny, než se intenzita záření obnoví. Animace tvoří link na 750 kB video s ukázkama průběhu několika nukleárních explozí.
V první fázi proces probíhá nadzvukovou rychlostí, protože vzduch v okolí pumy se ani nestačí pohnout. Gamma záření je zabržděný molekulama vzduchu v polokouli o průměru asi 30 metrů a prudce ho zahřeje na teplotu asi 30 miliónů stupňů. Velká část se ihned vyzáří v podobě světla a tepla. Tepelnej tok je přitom tak vysokej, že konstrukci pumy vypaří a povrch terénu nataví do hloubky několika cm. Krátce potom se oblakem plazmy začne šířit kulovitá rázová vlna. V jejím čele je vzduch stlačenej až na hustotu olova, znovu se ionizuje a částečně tím zase překryje svý vlastní záření. Ve vzdálenosti 15 - 50 metrů od centra exploze se rázová vlna od plazmy odpoutá a ta potom už nadále expanduje nepravidelně. Pokud se do cesty připlete jakejkoliv materiál, je mezitím odpařenej a proto se na povrchu ohnivýho míče tvoří bubliny. Pokud je puma na stožáru, odpařený železo z jeho kotevních lan vytvoří známý "nožičky". Je zajímavý, že se jejich vzniku dá zabránit tím, že se lana obalej alobalem, odrážejícím teplo - veškerá energie potřebná k explozivnímu vypaření lana je tudíž dodávaná sáláním. Prostor za rázovou vlnou je mnohem lehčí a řidší než okolní vzduch, takže začne rychle stoupat vzhůru jako odpoutanej balón a vytvoří tak známej hřibovitej útvar.
Hroutící se budovy v Google Local: Google Blogoscoped si tomu všiml zajímavé chyby způsobené nutností "slepit" jednotlivé fotky dohromady. Na některých místech jsou sousedící budovy nafoceny z opačného úhlu, takže se jakoby hroutí k sobě - pěkná ukázka zhroucení chicagskách budov se sebe v důsledku slepení 2 fotek, jinde pro změnu chybí celý proužek země.Ta podivná čára se táhne napříč velkým kusem Tokia, jinde se stavitelé dálnice se o "pár metrů" netrefili, perličkou by mohlo být létající auto.
Pomocí struktury vírů v EB kondenzátech o který jsem se zmínil nedávno, jde vícerozměrnou elastickou strukturu vakua znázornit ve 3D systémem rekurzivně sesazenejch koulí. Vakuum se chová jako systém vzájemně se odpuzujících hmotnejch bodů (tzv. EM mřížka) tak, že jakýkoliv místo jeho objemu lze zmáčknout dovnitř, čili jako fraktální molitanová pěna.
Concerning the attempts to express the structure of multidimensional recursive structure of vacuum foam by some geometrical way can be interesting the recursive structure of vortexes inside of Bose-Einstein condensates, which enables to express such structure just in 3D as a system of adjacent closely packed spheres.