ANON
 ANON   26.2.06 - 16:50   mageo 
 registrace   ostatní   auditoria   hledání   logout   cestina   ? 
 
 veřejná   privátní 
 
 kategorie   přehled 
 

SRNKA SRNKA [26.2.06 - 16:43 FTIPY]
auditorium - CHEMIE - anorganicka, organicka, analyticka, biochemie atp.
pokračování audita, sesterský audit o fyzice
1/399         

SRNKA from: SRNKA [26.2.06 - 15:42]
Audit vyčerpal limit 400 příspěvků, další pokračování je zde.

SRNKA from: SRNKA [26.2.06 - 15:37]
MARCELLUS: Nestačí, rtuť je elektrochemický řadě vpravo od vodíku, k jejímu rozpuštění bys musel mít řekněmě 200.000 M roztok vodíkovejch iontů, což je unreal.
A to ještě pomíjim, že rtuť má ze všech kovů zdaleka nejvyšší přepětí vodíku, což ji z kinetickejch důvodů posouvá daleko za zlato a platinu.

MARCELLUS from: MARCELLUS [26.2.06 - 15:15]
ale hovno...staci na to kysele prostredi:-)))) a bacily se nerika:-)))

SRNKA from: SRNKA [26.2.06 - 14:49]
Na rtuť nestačí. Maximálně tak zasypat jódem a po pár dnech spláchnout, ale to otráví bacily v čističce vod.

MARCELLUS from: MARCELLUS [26.2.06 - 10:54]
mohl by stacit litr octa ne?:-))

SRNKA from: SRNKA [24.2.06 - 15:37]
ITLER: Rtuť na dně záchodový mísy je nakonec užitečná, likviduje v ní totiž smrad, což se hodí, když se po pár tejdnech člověk vrátí z dovolený... Jinak to jde zasypat zinkem (pár granulí), nebo vhodit pozinkovanej plech - rtuť se na něj nalepí a jde vyndat.... V obchodech je občas k dostání měděná drátěnka na nádobí, kterou by to šlo dobře vybrat, ale muselo by se to zalejt trochou kyseliny solný - měď pro amalgamaci vyžaduje kyselý prostředí, páč sese rtutí tak snadno nespojuje...
AHASVER1: No to je dost drsný, kdybyto byla pravda - fakt je, že bigoš ve vojenský kotelně už moc zblnout ani nemůže... Akorád sem o něčem jako rtuťovej nátěr do kotelny v životě neslyšel a bohdá ani neuslyšim - jestli ti něco takovýho vyprávěl samotnej bigoš, tak už byl nejspíš zasaženej jinou chemikálií....

AHASVER1 from: AHASVER1 [21.2.06 - 12:21]
Na vojně byl bigoš co ovládal kotelnu - trubky z kotelny byly natřeny jakýmsi rtuťovým nátěrem, a rtuť se z něj nejak destilovala a stékala po potrubí pod jeho postel..kámoš jí tam nachytal asi půl litru a bigoš byl blbej, ale zdravej jak řepa. :=)

FISHA from: FISHA [21.2.06 - 12:08]
A co takhle zkusit udělat měděný amalgám? Po kontaktu s měděným drátkem by se rtuť měla "vstřebat"...

OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [21.2.06 - 10:53]
imho párkrát se na to vy*rat jak radí Lucifer pomůže ;)

XDI from: XDI [21.2.06 - 08:54]
A co takhle tam opakovaně nasypat trochu písku, třeba na nádobí, a pak to spláchnout?

LUCIFER from: LUCIFER [20.2.06 - 11:06]
vy*er se nato. Fakt neni potreba resit, holt trochu nezdraveho tezkeho kovu v mise, neni to nijak nebezpecne - teda pokud z ni nechces pit a nykonec i vylizat to co dole zbude :o))))))))

ITLER from: ITLER [20.2.06 - 10:49]
Ono to ani splachnout nejde, jak je ta rtut tezka, tak se drzi na dne v mise. S tema parama bych strach nemel, je to na dne a ve vode, takze vypary nehrozi :-) Zkousel jsem sehnat siru, ze bych odsal tu vodu a posypal, ale ve vsech drogeriich se na me koukali jako na blazna nebo teroristu... :-)

OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [20.2.06 - 10:02]
Když se to spláchne tak je po problému

PETERH from: PETERH [20.2.06 - 09:06]
Hg sa odstranuje posypanim ortutou, ked je to na koberci, ale v zachodovej mise? Snad jedine odsat vodu a potom posypat ... :)

PLACHOW from: PLACHOW [17.2.06 - 18:25]
ITLER: no, je to průser, chodil bych radši na kýbl, páry rtuti jsou dost karcinogení :-) Nejsem anorganik, Srnka poradí, ale myslím, že řešení je převod na nějakej sulfid, ne?

ITLER from: ITLER [17.2.06 - 17:33]
Presneji: lezi na dne v mise :-) Nerad bych to splachoval a jestli se nemylim, tak by to ani neslo.

ITLER from: ITLER [17.2.06 - 15:23]
Soudruzi chemici, nas syn rozbil teplomer a ve snaze to utajit splachnul rtut do WC, netusite nekdo, jak ji odstranit?

SRNKA from: SRNKA [13.2.06 - 09:55]
LUCIFER: No nevim, já bych si rači ty brejle vzal, než se tahat za vocásek a pak ho mít ve voku.
Co je taky zajímací, vyfukovat ze skleněný kapiláry bublinu tak dlouho, až vyztuhne a práskne.

LUCIFER from: LUCIFER [13.2.06 - 08:02]
SRNKA [12.2.06 - 09:15] hehe, tak presne tady timhle jsme se bavili ve sklarnach, s chlazenim kapek olovnateho kristalu. Nejlip drzet v ruce a zatahnout za ocasek, rozsype se to uplne na "pisek" - takova sklenena krupice, zadne jehlicky.

SRNKA from: SRNKA [13.2.06 - 03:35]

Tadle písmena mají na výšku 30 a na šířku 20 µm (lidský vlas má průměr něco přes 100 µm) a jsou podobně jako pozlacenej řetízek, jehož každej článek je 20 µm dlouhej selektivně potažený vrstvou mědi,  prostřednictvím paprsku laseru, kterej způsobí vyredukování kovu z roztoku podobně, jako dochází na světle k vyloučení stříbra z fotografickýho papíru nebo roztoku stříbrnejch solí.

UM Team Devises Way to Use Metal in Micromachines



SRNKA from: SRNKA [12.2.06 - 13:34]
OSTROVANGRINDER: Sisi splet audit, ne? To by moch říct každej - tady si povídáme jen o mugách se vzorečkama....

OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [12.2.06 - 12:57]
Podobnej mug mám taky v laborce. Akorát bez vzorečku ;).

SRNKA from: SRNKA [12.2.06 - 10:25]
Cestovní termošálek vyzdobenej molekulou kofeinu. V případě, že ujíždíte na tvrdších drogách, výrobce nabízí i povrchovou úpravu dle přání zákazníka.



Podobně "druhoplánovej" gadget jsou i tzv. hodiny "na vodu", kombinovaný s vázičkou, ve skutečnosti samozřejmě na bateriovej článek s vodním elektrolytem.

SRNKA from: SRNKA [12.2.06 - 09:15]

Zajímavou ukázkou materiálových vlastností skla můžou bejt tzv. slzy prince Ruperta, což jsou jednoduše skleněný kapky s dlouhým ocáskem, odtavený ze skleněný tyčinky do nádoby s vodou. Většina slziček přitom popraská, ale některý ochlazení vydržej a přitom v nich dojde k silnýmu pnutí v materiálu, který je viditelný pod polarizačním filtrem, ale někdy i pouhým okem jako barevná hra světla na povrchu.

Pokud takový kapce zlomíme ocásek v dostatečný vzdálenosti od hlavičky v místě, kde je jeho průměr menší než střední délka, na kterou se ve skle propagujou mikrotrhlinky, nic zvlátního se nestane. Pokud je ale odlomíme blíž, dojde k prudkýmu třesku a kapička se rozpadne na drobnou skleněnou tříšť (pozor na oči, lítaj z toho drobný skleněný jehličky). Pokud se vám podaří takovou kapku zlomit pod vodou ve sklenici, může její exploze rozbít i celou sklenici.



SRNKA from: SRNKA [12.2.06 - 08:19]

Připravit amorfní sklo neni těžký, protože hlinitokřemičitany tvoří vícemocný ionty hliníku a křemíku (čili atomy s více "pacičkama"), který se snadno spojujou navzájem za vzniku viskózního polymeru. Takový materiál při ochlazování krystalizuje stejně špatně, jako rozehřátý med. S kovy je to trochu problém, protože ty v čistém stavu krystalizujou velmi snadno. Připravit amorfní kov (tzv. kovový sklo) vyžaduje velmi prudký ochlazení nalitím taveniny do rtuti nebo rozstřikováním a válcováním mezi chlazenejma válcema. Výsledkem jsou jen malý kapičky nebo tenká fólie, čili takový postup není obecně vhodnej pro přípravu skelných slitin ve větším měřítku.

Krystalizaci lze kovovým slitinám znesnadnit tím, že se A) vytvořej z mnoha složek, B) s atomy s malými vzájemnými rozdíly ve velikosti C) v neceločíselným atomárním poměru (tzv. nestechiometrickým). Taková směs obtížně vytvoří strukturu pravidelně uspořádanejch koulí.a bude tudíž obtížně krystalizovat.Např. kovový sklo společnosti LiquidMetal má přibližný složení Zr41.2Be22.5Ti13.8Cu12.5Ni10.0 a na rozdíl od dosavadních slitin se obejde bez přísad drahejch platinovejch kovů a pod. fajnovostí. Jedním z důsledků amorfní struktury týhle slitiny je např. dokonalá pružnost, podobně, jako má normální sklo, takže po ní kulička hopsá mnohem dýl, než po obyčejný oceli . Je to způsobený tím, že se na slitině nedělaj důlky, protože ji netvoří krystaly, který se můžou navzájem pěchovat. Jednou z oblastí použití jsou hlavice golfovejch holí, kde je požadovaná maximální pružnost a pevnost současně (viz též video 1, 2).



MARCELLUS from: MARCELLUS [4.2.06 - 10:55]
jeje, stiram slzu...kolikrat ja jsem tohle v ruznych laborkach srazel to se ani neda dopocitat:-)))

SRNKA from: SRNKA [4.2.06 - 01:14]

Jelikož sulfidy většiny těžkejch kovů jsou málo rozpustný a tmavě zbarvený, jejich srážecí reakce můžou sloužit k jejich analytickýmu důkazu. Problém je, že se některý sulfidy rozpouštějí v přebytku sulfidových iontů na komplexní soli. Přebytku sulfidu se lze vyvarovat např. tím, že je budeme generovat v roztoku hydrolýzou nějaké sulfidické sloučeniny, obvykle se používá thioacetamid, který se v alkalickým i kyselým roztoku hydrolyzuje za vzniku sulfidovejch iontů podle rovnic.

CH3CSNH2 + 2H2O + H+ --> CH3COOH + NH4+ + H2S             CH3CSNH2 + 2H2O + 2NH3 --> CH3COO- + 3NH4+ + S2-        CH3CSNH2 + 2OH- --> CH3COO- + NH3 + S2- + H2O 

Čísla pod zkumavkama ve videu označujou tzv. produkt rozpustnosti (zápornej logaritmus rozpustnosti). Čim je číslo vyšším tím je vznikající sulfid míň rozpustnej, zkumavky sou seřazený podle rostoucí rozpustnosti odleva. Vyšší rozpustnost znamená, že sraženinku sulfidu jde rozpustit v přebytku kyseliny - tím jde rozeznat řadu žlutejch sulfidů cínu, antimonu a arsenu od sulfidů kadmia.Trojmocné soli arsenu a antimonu srážejí v silně kyselým roztoku žlutý sulfidy arsenu a antimonu. Cíničitý sloučeniny srážej podobnou, ale o něco světlejší (je tvořená směsi sulfidu cíničitýho a síry). Obě sraženiny se rozpouštěj v zásaditým roztoku. Kadmium sráží krásně kanárkově žlutou sraženinu, v zásaditým je stálá, jen o něco tmavší

   

Sloučeniny rtuti tvoří černý sulfid ruťnatý. Ten patří k nejmíň rozpustnejm sloučeninám vůbec - vydrží i silnou kyselinu chlorovodíkovou, čímž se liší od ostatních sulfidů. Kyselina dusičná ho ale zvolna oxiduje a nakonec rozpustí.Tím ji lze rozeznat od podobně tmavejch sraženin jinejch sulfidů (např. železa a mědi)



PLACHOW from: PLACHOW [3.2.06 - 22:55]
Málokdo ví, že nejvíc mrtvejch nezpůsobily jaderný bomby (Hirošima+Nagasaki), ale zápalnej nálet na Tokio, kde amíci doslova upálili >100k japonců...

SRNKA from: SRNKA [3.2.06 - 22:43]

JAT: Původní napalm je v podstatě směs benzínu a nafty zahuštěná hlinitejma solema palmitový kyseliny (na+palm) do podoby rosolu, kterej dobře drží na svislejch plochách. Dnes se používají o něco bezpečnější směsi nafty, benzenu a polystyrénu jako ztužovadla. Za II. světový války byla skoro polovina plochy Japonska vypálená napalmem.

Picture of Napalm



PLACHOW from: PLACHOW [3.2.06 - 22:27]
Ne, napalm je organická hořlavina

JAT from: JAT [3.2.06 - 22:14]
takze napalm ma na svedomi asi taky fosfor ?? mam to zazity uz z detstvi ... :-)

SRNKA from: SRNKA [3.2.06 - 22:10]

Na obrázku níže je replika fosforovýho granátu M34, používanýho za II. světový války. Fosforová munice se označuje žlutým proužkem. Dole je snímek z bombardování Iráku zápalnou municí v okolí severoiráckýho města Falluja. Amíci používaj fosforový pumy s oblibou, protože nejsou klasifikovaný jako chemický zbraně a maj silnej demoralizující účinek.



SRNKA from: SRNKA [3.2.06 - 21:40]

Tzv. bílej fosfor je nejznámější forma fosforu a je to docela zajímavej matroš - tvoří žlutou křehkou voskovitou hmotu trochu podobnou síře, která už při nízký teplotě (kolem 45 °C) taje na průhlednou smradlavou olejovitou kapalinu a dobře se rozpouští v olejích a organickejch rozpouštědlech, např. sirouhlíku nebo toluenu. Následující čtyři animace ilustrujou chemický chování fosforu, konkrétně jeho neobyčejnou schopnost reagovat s kyslíkem. Většina látek se na vllhkým vzduchu zvolna oxiduje, ale protože reakce s molekulárním kyslíkem probíhá zvolna, oxidace je většinou velmi pomalá (rezavění, tlení dřeva). Fosfor ale umí štěpit molekuly kyslíku na atomy s volným elektronem, tzv. radikály. Tzv. atomární kyslík je velice reaktivní, podobně jako ozón a slučuje se s většinou prvků. Reakce katalyzovaný oxidací fosforu proto probíhají mnohem rychleji. Proto se musí kyslík uchovávat pod vodou nebo v intertní atomosféře, protože na vzduchu se rychle oxiduje, čoudí a atomární kyslík přitom světélkuje.

Světélkování fosforu si můžete snadno vyzkoušet sami, když na velkou minci (destikoruna nebo dvacetikoruna) položíte škrtátko z krabičky od sirektou drsnou hnědou stranou dolu (opravdu jen tu tmavohnědou vrstvičku strhnutou z krabičky čili bez podkladovýho papíru) a škrtátko opatrně zapálíte. Když potom ve tmě promnete ten smrdící dehet co se usadil na destikoruně mezi prsty, uvidíte, jak vám přitom světélkujou. Na škrtátku je tzv. červená forma fosforu, která je na vzduchu stálá, ale zahřátím přechází v reaktivní bílou modifikaci. Pozor, fosfor opravdu hrozně smrdí a ten smrad nejde umejt, takže bych to nepředváděl holce, kterou ještě ten den hodláte zválcovat, i když je to jinak docela efektní pokus. Páry fosforu jsou silně jedovatý a fosfor se kdysi používal i jako součást jedu na  krysy. Ze slitiny mědi legovaný fosforem (tzv. fosforovýho bronzu) se dělaj třecí ložiska a jemný kovový síťky s průměrem oka pod jednu tisícinu milimetru.

Protože se fosfor na vduchu zvolna oxiduje, ve vlhku se úplně rozteče na směs fosfonových kyselin. Při vaření s louhem probíhá rychle hydrolýza a redukce vody z vývoje smrdícího a samovzněcujícího se fosforovodíku, tzv. fosfanu. Na první ukázce je demonstrace toho, že se fosfor v čistým kyslíku rychle vzněcuje a shoří oslnivě bílým plamenem na bílej dým oxidu fosforečnýho. Fosfor přitom z baňky úplně vychytá kyslík. Toho se využívá při výrobě žárovek v tzv. fosforovým getru - wolframový flákno se namočí do roztoku fosforu a po prvním rozsvícení vychytá z baňky zbytky kyslíku. Jemnej dým oxidu fosforečnýho se přitom usadí na skle baňky, takže neni vidět. Pro svý vlastnosti má bílej fosfor pestrý využití ve vojenství, protože jakmile jednou chytne, už ho neuhasíte. Na obrázku vpravo je umělecká představa o objevu fosforu, první zmínku o něm totiž pochází ze spisků alchymisty H. Brandta z roku 1699, kterej ho připravil pražením odpařený moči s uhlím a pojmenoval ho právě kvůli jeho světélkování (phospohorus znamená v latině "světlonoš")

Na druhým videu je vidět, jak se fosfor na porézním podkladu (azbestovej nebo filtrační papír) rychle oxidací zahřeje tak, že se samovolně roztaví a nacucá do papíru. Přitom se jeho povrch (styčná ploch se vzduchem) zvětší natolik, že reakce přejde do hoření a fosfor se vznítí. Tahle vlastnost se dá regulovat přídavkem síry a byla využívaná v zápalnejch bombách a zápalnejch destičkách, shazovanejch z letadel. Ty se v terénu po zahřátí slunečním světlem po čase vzněcujou a způsobujou požáry. V přítomnosti čistýho kyslíku fosfor hoří i pod vodou, jak je vidět na třetím videu. Na posledním je znázorněný samovznícení papíru, kterej byl smočenej roztokem fosforu v sirouhlíku. Jakmile se rozpouštědlo odpaří, reakce na velkým povrchu nastaruje tak rychle, že fosfor zase chytne a shoří.



SRNKA from: SRNKA [3.2.06 - 18:50]
PLACHOW: Reaktivní pancíř pochopitelně funguje proti obojemu...:o) Ale vrstvený pancíře byly zavedený mnohem dřív, vrstva najlonu totiž současně zachycuje neutrony a to se občas může hodit, když posádka v tanku vydrží o hodinu dýl... I na tom obrázku dole je vidět, jak se ten paprskek rozptyluje ve spárách mezi těma ocelovejma cihličkama. V každým případě jsou reaktivní nálože jen dodatečná výstroj, dokonce tanky US army ji ani běžně nepoužívaj, protože by si tim vymlátily vlastní lidi. Používaj ji hlavně rusáci, kterým až zas tak na nějakým Ivanovi nesejde.



PLACHOW from: PLACHOW [3.2.06 - 17:40]
SRNKA: je to přesně obráceně, reaktivní pancíře jsou proti kumulativní munici, neboť explozí rozrušují kumulativní proud.

SRNKA from: SRNKA [3.2.06 - 17:21]
LUCIFER: Napiš to znovu, já to pak smáznu. Ano, zlato by bylo uršitě efektivnější.
Ta měď byla na průstřelu toho Abramse zřetelně vidět (je vidět jako bronzovej povlak na některejch fotkách), což ovšem nezabránilo vlně spekulací, že tu střelu tvořila nějaká tajemná kosmická hmota, která projíždí tanky jako máslem...
Kumulativní střely do protiletadlovejch bunkrů využívaj karbidy titanu a wolframu, dokážou se prohrabat až 30 metry betonu nebo 100 metry zeminy. Jinej koncept jsou šípový podkaliberní střely, který neobsahujou nálož, fungujou na základě kinetický energie, protože jsou tvořený špičatou tyčí z wolframu. Princip vymetení střely je trochu podobnej jako kumulativní nálože, ale dochází k němu už v hlavni, proto je taky takový dělo po pár stovkách ran na odpis. Z podkaliberních střel po výstřelu odletí různý manžety a směrovky, který jsou schopný prorazit transportér na několik kilometrů, takže se s nima nesmí střílet přes vlastní linie. Bez ohledu na to je to jediná cesta, jak zdolat současný vrstvený pancíře. Ty totiž fungujou jako ochanná vesta - jety z klasických kumulativních střel se o jednotlivý vrstvy roztříštěj. Proti šípovejm střelám zabíraj jen reaktivní pancíře - ty sou tvořený volně položenejma plátama, který sou při dopadu střely odhozený výbušninou. Nevýhoda je, že kolem takovýho tanku nemůže běhat pěchota v rojnici, ale je vidět, že na každou zbraň je dřív či později vymyšlená nějaká ochrana.

LUCIFER from: LUCIFER [3.2.06 - 15:44]
takze presne naopak - "hodny" je U238, "zly" je 235 - ale ani tim 238 bych si nechtel poprasit zahradku... SRNKA povol mazanio vlastnich prizpevku, nemuzu to zeditovat ;o)

LUCIFER from: LUCIFER [3.2.06 - 15:30]
neco malo tady

LUCIFER from: LUCIFER [3.2.06 - 15:27]
"behem prvniho" ? Pouziva se stale, i ted - objektivne je to proti pancerovanym ciluk kurefsky ucinna vec, a nejake vedlejsi ucinky pany generaly netrapi.

Zase jemne off-topic : pouziva se ochuzeny uran aneb upravene vyhorele palivo z jadernych elektraren ci to co zbyde pri vyrobe jadernych zbrani. byt to cisty U235 (doufam zue si to nepletu - 238, 239 = atomovka, 235 = relativne bezpecna vec) tak se az tolik nedeje - trochu alfazareni, neco toxickych oxidu. Nicmene i v tom "ochuzenem" je cca. 1-1,5% vysoce radioaktivnich izotopu, jak uranu, tak i plutonium atd. A pri tom KVANTU co se toho vystilelo v iraku (odhad radove stovky, mozna tisice tun) to bude mit tezky dopad na obyvatelstvo jeste desetileti. Odporna spinava nesmyslna valka vedena spinavymi zbranemi - sorry, jen bych se rozcilil...

HAWKINS from: HAWKINS [3.2.06 - 15:21]
Hmmm.... by mne zajimalo srovnani kumulativnich strel se strelama z ochuzenyho uranu, ktere pry amici semtam pouzivali behem prvniho konfliktu v Iraku. Hodne jejich vojaku to odsralo zdravotnima problemama, kdyz se dostali do blizkosti zasazeneho cile a vdechli rozptylene radioaktivni castice.

LUCIFER from: LUCIFER [3.2.06 - 15:04]
rychlost-hmotnost-teplota. Zajimavejsi by byla plazma z neceho jeste tezsiho (ochuzeny uran treba) ale s tim asi nelze tohle provest. SRNKA bude vedet vic, IMHO se med pouziva protoze je relativne tvarna - neni krehka a pri tom vybuchu poslusne vytvori ten roztavenej proud - nerozprskne se po okoli. Tak me napada - ucinnejsi by to mohlo byt s ryzim zlatem, ale - ehm, asi by se takova munice hodne kradla :o))

HAWKINS from: HAWKINS [3.2.06 - 14:46]
SRNKA: s tou medi to taky nak nechapu, resp. pasaz "prostriknuti plechu"..... to bylo kvuliva vysoky teploty, nebo rychlosti(?) Jinak vic techhle vojenskejch zajimavosti, to muzu :)

PLACHOW from: PLACHOW [3.2.06 - 10:51]
To má na svědomí ta měď? Já měl za to, že je to normálně jen svazek horkých plynů (plazmy?)

SRNKA from: SRNKA [2.2.06 - 18:59]

PLACHOW: Jojo, běžný Amíci z toho byli dost vyplašený když jim něco prostřelilo jejich supertank krznaskrz...;-) Ve skutečnosti se střela trefila zrovna do slabýho místa mezi věží a pancířem. Průměr díry z vnější stranu byl cca 8 mm a prolítla střelci sedačkou těsně kolem ledviny. Na fotkách z vnitřní strany tanku je dobře vidět, jak kapičky mědi ze superkumulativní nálože prostříkly ocelovej plech, jako kdyby byl z plastu.



PLACHOW from: PLACHOW [2.2.06 - 17:48]
O tom průstřelu Abramse psali tak před půl rokem v ATM i s fotkama. Obsluha měla z prdele kliku...

SRNKA: super! Jelikož se o vojenství dost zajám, podobné články beru :-)

LUCIFER from: LUCIFER [2.2.06 - 14:43]
jen pro zajimavost priklad z praxe - Americanum prostrelili ruskou bazukou s kumulativni nalozi v iraku Abramse skrz naskrz - proste z jedne strany dira dovnitr, plazma si to lizla tesne kolem obsluhy a vyletela druhou stranou ven.

Pouzita zbran v cene dejme tomu v radech stodolarovek:


cil v cene cca. 4 miliony dolaru:


..."a to - se vyplati!" :o)
(je fakt ze slo hodne o stesti a hodne povedenou trefu, ale i tak...)

SRNKA from: SRNKA [2.2.06 - 14:23]

Superkumulativní nálož pracuje na principu šplouchnutí šutru padajícího do vody. V okamžiku, kdy se kužel vody po kameni uzavírá dojde k vymrštění vodního sloupce vysoko nad hladinu. Aby to tak fungovalo, musí být výbušnina odpálená zapředu v nepříliš velký vzdálenosti od cíle, než se paprsek rozpráší. K tomu se používá piezoelektrickej zapalovač v hlavici střely, protože jedině elektřina dokáže dostatečně rychle reagovat na náraz. Kinetickej účinek se zvyšuje kuželovitou vložkou z měděnýho plechu - tloušťka vložky se stanovuje experimentálně a přibližně pro průměr nálože 65-80 mm je 2mm, pro menší kalibry kolem 1,0-1,5mm.

 

 

Na obrázku vpravo jsou kumulační náložky odlévané z taveniny roztavené výbušniny, které se zkouší v Pardubicích.Výbušnina musí mít především velkou rychlost detonace a dále vysoký detonační tlak a hustotu. Protože součinem těchto parametrů je udávána brizance, závisí účinnost v podstatě na brizanci výbušniny. Pro kumulační nálože lze použít jen výbušnin s detonační rychlostí nad 6000m/s. V tomto ohledu má dobrou probíjecí schopnost má nálož z HNIW (hexanitrohexaazoisowurtzanit), což je moderní polynitraminová výbušnina, pro obtížnost výroby zatím příliš drahá pro větší rozšíření. Na spodním obrázku je výsledek proražení 17,8 cm tlusté ocele 30g náložkou z HNIW a klasické výbušniny.

Z principu kumulace plyne, že rychlost paprsku je tím větší, čím je úhel vložky menší. Tím dojdeme až k uspořádání nálože, kdy je úhel nulový (vložka je válcová) nebo dokonce má vložka úhel záporný. Zatímco u obvyklé kumulace dosahuje paprsek rychlosti řádově 10 000 m/s a teplota řádu desetitisíce °C, má kumulovaný proud v superkumulativní náloži rychlost řádu 100 000 m/s a lokální teplota hodnoty 300 000°C. Za těchto fyzikálních podmínek má paprsek mimořádně vysokou průbojnost a účinek se bude dále mnohonásobně zvyšovat odpařováním cíle, protože se plyny nacházeji v plazmatickém stavu, doprovází takový výbuch i slabá radiace.



SRNKA from: SRNKA [26.1.06 - 20:37]
MARCELLUS: To v zásadě i sou, akorád se tomu říká neutronová hvězda...:o) Když prostě nestačí k udržení slabý a EMG interakce silná jaderní interakce, musí nastoupit gravitace...
PLACHOW: Já myslím, že i ty ostrovy stability jsou jen lokální minima, asi jako když je zrníček správnej počet, takže vytvoří kulatou malinu. Problém je v zásadě v tom, že silná jaderná síla se chová jako povrchový napětí rtuťový kapky. Malý kapičky spojuje do větších, ale na větší nestačí. A proti tomuhle faktu není odvolání.

MARCELLUS from: MARCELLUS [26.1.06 - 13:21]
Lucifer: oni predpokaldajui ze od urciteho atomoveho cisla budou prvky opet stabilni...

LUCIFER from: LUCIFER [26.1.06 - 12:42]
"nove" prvky - celkem zajimave, jen nechapu proc se s tim vubec vedci patlaji - jen tak "z principu"? Co z toho ze dokazou "vyrobit" par atomu neceho co se za par ms stejne rozpadne?

OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [26.1.06 - 09:07]
ornithopteran

OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [26.1.06 - 09:07]
z porkanové chemie se mi se líbí ornothopteran.

KISMET from: KISMET [26.1.06 - 08:28]
Davidovič tvrdí, že egyptské pyramidy jsou z geopolymeru.

Davidovits: Jsem vědec z 19. století

pyramidy z geopolymeru


LAWMAN from: LAWMAN [25.1.06 - 19:03]
SRNKA [23.1.06 - 08:45]: Nechce se mi premyslet, ceho se slecna experimentatorka dopustila, kazdopadne naderka jsou nadherna...

MARCELLUS from: MARCELLUS [25.1.06 - 11:39]
rammon: no oni to vysvetlovali kompenzaci ze strany toho trivazneho uhliku na ocasku...

RAMMON from: RAMMON [25.1.06 - 10:23]
Hm, ten porkan neexistuje, pac by tam musel byt petivazny uhlik, ale jinak je to hezky. Jako kopacaky vypadaji fullereny.

MARCELLUS from: MARCELLUS [25.1.06 - 10:12]
jo a budhan...uhlovodil s podobou sediciho budhy:-)))

MARCELLUS from: MARCELLUS [25.1.06 - 10:12]
kadyz nam profesor na prumce poprve ukazal porkan tak jsem si myslel ze si z nas dela kozy pac na prumce byl trivazebnej uhlik neco tak nepredstavitelneho ze jsme mu envverili..:-))) BTW: jeste existuje tusim uhlovodik fotbalin...:-))) kulova struktura s typickymi sestiuhelniky:-))

SRNKA from: SRNKA [25.1.06 - 10:07]

Docela rozsáhlá sbírka zajímavejch a legračních chemickejch struktur. I docela běžnej butanal totiž anglánům zní ordinérně jako mastná řiť. Na obrázcích je třeba vzoreček porkanu (pork znamená vepřové maso). Bycikloxan nezapře svou podobu z jízdním kolem. Kutnahorite je minerál směsnej uhličitan vápenatomanganatej  CaMn(CO3)2 pojmenovanej podle Kutný hory. Z jeho názvu sou yenkies zvlášť odvázaný, protože "cuttin' a whore right" jim zní jako "omezování práv prostitutek" podobně jako poťouchle znějící název hlinitokřemičitanu Sillimanit. Nanoputan je menši obdoba liliputána, čili molekul ve tvaru mužíčka. Dole je struktura doggycenu, kermitionolu a aromatického uhlovodíku ovalenu a molekula připomínající rozložený ruční kolečko, několik reakcí vedoucí k nanoputanovým derivátům a obscénní reakce rutheniového komplexu Ru(Tris)BiPy publikovaná v jinak docela seriózním časopise Chemistry Journal. [Ref: S.H. Toma, et al, Inorg. Chem. 43 (2004) 3521.]

Butanal - Click for 3D structurePorkane1-isopropyl, 9-methyl bicyclohexane Kut'n-a-ho-riteSillimanitenanoballet dancer NanoKidDoggycene KermitiniolOvalene - click for 3d structureOvalene - click for 3D structure

All the nanoputians... Even molecules do it....



PROTOZOID from: PROTOZOID [23.1.06 - 22:16]
Škoda, že je to jenom aranžovačka a navíc nikterak důsledná... :o))) Pár nesrovnalostí: Silonová blůzička a podprsenka nahrazeny plátnem. Plátno není potrháno výbuchem! Ale jak si pozorný divák všimne zvláště v oblasti břicha a ňader, je nařezaná a dodatečně roztřepená... :o))) Vlasy jsou rozčepířené ale neohořené... :o)) Při výbuchu použitého skla, zůstává pravidelně hrdlo baňky v držáku... :o))) Dále postrádám spoustu drobných krvácejících ran ze střepin, kterých energie dokázala rozcupovat oblečení.... :o))) Je sice pravdou, že se sukně trochu svezla proto původnímu záběru, ale nevykazuje žádné poškození totožné s poškozením svršku, neřkuli poškození vůbec. Neumím si představit výbuch, který pouze trošinku přisvlékne sukni.... :o)))) Začenění sice odpovídá odhaleným místům ale je příliš nepravidelné a nerovnoměrné... Při výbuchu je člověk začerněn podstatně rovnoměrněji a pouze, jestli dokáže včas zavřít víčka, má pak takové roztomiloučké bílé linky kolem očí.... :o)))) A to nemluvím o záhadně se přetransportovaném zapalovači, který by stejně bouchl a dalších drobnostech... :o)))))

PLACHOW from: PLACHOW [23.1.06 - 14:20]
Chybí digestoř, nedostatečně zajištěný spodní prádlo, ochraný štít, nedostatečně zajištěný spodní prádlo, nedostatečně zajištěný spodní prádlo, nakální se nad reakční směs, nepoužívá nálevku a tyčinku, má nedostatečně zajištěný spodní prádlo, bordel na pracovním stole, nedostatečně zajištěný spodní prádlo, nedostatečně zajištěný spodní prádlo, nedostatečně zajištěný spodní prádlo a v neposlední řadě je to ženská :-)

LUCIFER from: LUCIFER [23.1.06 - 14:11]
vypada to jako nakrajena nozicka z hribku :o)) Plamen dodal post-process pan Photoshop.

SRNKA from: SRNKA [23.1.06 - 08:45]
Především v chemii je maximálně důležitý dodržovat zásady bezpečnosti práce, podobných varování neni nikdy dost (thx2 LUCIFER...)... btw Čim se proboha pod tou baňkou topilo?

 

Zkuste najít všechny prohřešky proti ZBP, kterých se při při demonstraci experimentátorka dopustila (jako nedostatečně zajištěný spodní prádlo, apod...).

SRNKA from: SRNKA [20.1.06 - 18:40]
RAMON: Ti dva byli rozpuštěný a vypuštěný... no a ten třetí se prostě bojí...

OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [20.1.06 - 10:56]
co kecáš? nedávno sis stěžoval, že vám tam opruzovali nějací 2 nebo 3 studenti.

RAMMON from: RAMMON [20.1.06 - 09:40]
jesteze jsem zavreny ve svoji labince a zadny student mi sem ani nepachne:))

MARCELLUS from: MARCELLUS [19.1.06 - 16:57]
a co je dneska drazsi masina...agilent 1100 s MWD a RIDK zas neni nic vyjimecneho...a pochybuju ze by se PGS sefa ustavu nechali poslat na starou mrchu z lab. pristroju:-)))

MARCELLUS from: MARCELLUS [19.1.06 - 16:54]
Plachow: tomu nebudes verit...dve casti lihovarske skupiny stvorily dokonale kombo...nejdriv jedna skupina chybne vymenila svoji H+ ionexovou kolonu za moji Pb2+ ionexovou a pustila na ni 0,005M sejrovku...coz melo za nasledek jenak zniceni kolony, jednak vyplaveni siranu olovnateho do odpadni bankym, kde byly potopene nepouzivane hadicky CaD z kvarterni pumpy...druha cast vzala tyto hadicky o dve hodiny pozdeji a ponorila je do nejake organiky, coz melo za nasledek vysrazeni tohoto siranu...coz ovsem nezaregistrovali a s rozvernosti sobe vlastni se jali pracovat:-/// A agilenti degasser nema rad kdyz mu nekdo jeho teflonovou membranu skadli jakoukoli necistotou....:-///

MARCELLUS from: MARCELLUS [19.1.06 - 16:50]
Srnka: svoje studenty muzu pustit k cemukoli, pac je to nejdriv mesic ucim:-//// bohuzel jsem zjevne jedinej...

PLACHOW from: PLACHOW [19.1.06 - 16:30]
MARCELLUS: copak? Na LC? Nebo na GC oblíbené zahřívání kolony bez puštěnýho dusíku? :-)

SRNKA from: SRNKA [19.1.06 - 16:24]
DAVI_DE_LA_PUPU: To je spíš dotaz do fyziky, ale skutečnost je taková, že jde o tvorbu sloučenin, stejně jako v případě tření, čili přesnějc vznik chemickejch vazeb mezi kapalinou a povrchem. Obyčejně se tření mezi dvěma povrchama vysvětluje tím, že nějaký špičky zapadaj do jamek, ale to je hloupost, protože třeba tření mezi dvěma teflonovejma povrchama je skoro vždycky menší než tření mezi dvěma sklama, ačkoliv jsou desky skla určitě fyzikálně rovnější. Příčinou je to, že se molekuly mezi povrchama mezi sebou vytvářej chemický vazby a tím se neustále slepujou a zase rozlepujou.
Podobně aji vzlínavost je daná tím, že molekuly kapaliny se spojujou s molekulama povrchu líp, než samy se sebou a tak preferujou místa s co největším poměrem povrchu k objemu, čili kouty a rohy nádoby a dutiny kapilár, apod. Povrchový napětí je virtuální síla daná tím, že molekuly kapaliny se snažej lepit na sebe navzájem a vytvářet tak naopak co nejmenší povrch vzhledem k objemu, čili kouli - je zjevný, že povrchový napětí působí proti vzlínavosti, čili čim větší má kapalina povrchový napětí, tím menší vzlínavost a obráceně. Proto má kapka rtuti velký povrchový napětí, je kulatá a do kapilár neleze ani pod velkým tlakem. Podle tlaku a objemu rtuti, kterej jen nutnej k zatlačení rtuti do kapilár dá měřit jejich průměr i objem současně metodou tzv. rtuťový porozimetrie - na obrázku je porozimetr, fungující na tomhle principu.



Např. voda vzlíná po skle dobře proto, že se její OH skupiny chytaj OH skupin vyčnívajících ze skla a tvořej tak vodíkový můstky. Je zajímavý, že k roztržení vodního sloupce je třeba přes 6000 atmosfér, což je srovnatelnej tah, jako k roztržení ocelovýho drátu (150 kg/mm2, čili 15 000 atm). Voda použitá k takový zkoušce ale musí bejt dokonale čistá a odvzdušněná, aby se v ní nenadělaly bubliny.
MARCELLUS: Dnešní chromatografy toho ke zničení moc nepotřebujou... Kdepak pouštět študáky k nějaký dražší mašině.

MARCELLUS from: MARCELLUS [19.1.06 - 16:17]
dovolte abych se vyznal ze sve nenavisti ke studentum studia vsech typu studia vcetne PGS..dneska se jim behem dvou hodin podarilo znicit mi kolonu a pro jistotu i degasser a mozna i cely v detektorech:-////

DAVI_DE_LA_PUPU from: DAVI_DE_LA_PUPU [19.1.06 - 14:49]
Muzete mi vysvetlit jak vznika vzlinavost? Ma to neco spolecnýho s povrchovym pnutim kapaliny a vyrovnani tlaku? Jakou roly v tom hraje prumer kapilary?

MARCELLUS from: MARCELLUS [19.1.06 - 14:37]
takze muze byt uplne klidne podle jemnovanych znaku pdoobny vetsine humanoidnich tvoru z asie:-)))

PLACHOW from: PLACHOW [19.1.06 - 14:33]
Sejra=Síra=S. To je takovej žlutej prvek a gdyž se zapálí smrdí jak psí kšíry

MARCELLUS from: MARCELLUS [19.1.06 - 14:32]
ted jsem se vratil ze seminare a musim rict ze davam prednost tem co mluvi slangem...tedy pokud je predpoklad ze tomu vsichni rozumeji, nez ty mlady holky co mechanicky opakuji nauceny preklad zkratek...typicky priklad: mluvim o MS detektoru, tak je mi prijemenjsi kdyz prednasejici rekne "pasticka" nez kdyz mechanicky zopakuje hmotnostni detektor typu iontova past...:-)))

PLACHOW from: PLACHOW [19.1.06 - 13:52]
RAMMON: ale di mi s tou spisovnou češtinou. Mě se zdá naopak pěkný, že SRNKA dokáže tak pjekně povídat slengově vo sejře :-)

MARCELLUS from: MARCELLUS [19.1.06 - 11:52]
RAMMON [19.1.06 - 11:34]: no ja myslim ze naopak si kazdy specificky obor vytvari svuj slang....

SRNKA from: SRNKA [19.1.06 - 11:45]
RAMMON: To je možný, faktem je, že chemie je stále hodně deskriptivní věda a lidi spisovnou češtinou nemluvěj. Časem to povede k rozštěpení podoby psaný a mluvený češtiny jako v případě angličtiny, pokud si někdo myslí, že je to efektivní, tak mu to neberu. Ostatně nedělám tu učebnici, ale výběr z toho, co mě v poslední době zaujalo.

RAMMON from: RAMMON [19.1.06 - 11:34]
Srnka: Ty tvoje prezentacky se mi moc libi a myslim, ze provadis vybornou chemickou osvetu, jen si neodpustim jedno male rypnuti. Nemyslis, ze by se k popisovani exaktnich ved, mezi nez chemie bezesporu patri, vice hodilo pouzivat spisovnou cestinu?

OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [19.1.06 - 08:51]
Srnka 17.01 13:10: tohle se běžně provádí na jarmarku chemie, fyziky a matematicky v Olomouci. Je nutné aby byla nitrocelulóza dobře vysušená a pokud možno bez chuchvalců (ty nehoří tak rychle a můžou se na ruku přichytit). Předvádět to celý den znamená, že máš smradlavou žlutou dlaň od spalin a NOx.

SRNKA from: SRNKA [18.1.06 - 08:02]

Několik ukázek chromatografickýho dělení směsi potravinářskejch a rostlinnejch barviv na tenký vrstvě a sloupci (koloně). Směs se rozděluje vzlínajícím rozpouštědlem, který unáší nejrychleji ty barviva, který jsou nejslabeji vázaný na sorbent v tenký vrstvě (obvykle škrob, celulóza nebo silikagel). V prvních dvou ukázkách jsou po pravý a levý straně vyvíjený čistý srovnávací barvičky, podle kterých se identifikujou fleky ve směsi. Dělení na sloupci se používá k izolaci a čistení čistejch sloučenin z přírodních materiálů. Animace jsou zkrácený, původní videa v RM formátu zobrazíte opět po klepnutí myší na animace.



SRNKA from: SRNKA [18.1.06 - 04:47]

U jodu jsme narazili na efekt, že jeho roztoky sou ve vodě a v polárních rozpouštědlech žlutohnědý, zatímco v nepolárních (vzduch, terachlor, toluen nebo benzín) fialový. Tomuhle jevu se říká solvatochromie a může být buďto pozitivní (s klesající polaritou rozpouštědla se absorbce posouvá směrem k větším vlnovejm délkám, barvivo modrá) nebo o něco časteji negativní (barvivo zčervená). Jód je příkladem negativní solvatochromie. Na animacích je zkrácená verze obou typů solvatochromie, plnou verzi v RM formátu přehrajete klepnutím na video.

Uvedený efekty samozřejmě souvisej s chemickejma rovnováhama v případě, že daná barvička může existovat v několika různě disociovanejch formách, který se lišej barvou. V nepolárních rozpuštědlech je preferovaná nepolární forma barviva, v polárních samozřejmě ta disociovaná. Stejně tak můžou existovat barvy citlivý na hodnotu pH (kyselost roztoku, jako je lakmus), nebo redoxní potenciál (přitomnost oxidovadel, např. ferroin), popř. i několik současně.

Např. methylénová modř, což je barvička z obyčejnýho modrýho inkoustu, reguje jak na redoxní potenciál (redukujícím odbarvovačem se odbarvuje, na vzduchu zpátky zmodrá), tak na hodnotu pH (v silný kyselině zezelená až zežloutne, v neutrálním roztoku získá svoji normální barvu). V případě, že metylénová modř je redukovaná pomaleji, než ji stačí kyslík zoxidovat je barevná změna vratná a můžete si ji vyzkoušet i sami doma s modrým inkoustem, kterej rozpustíte v troše sody na praní na bledě modrej roztok, do kterýho přidáte lžičku glukopuru (potravinářská glukóza). Roztok se odbarví, ale při promíchání nebo protřepávání se mu modrá barva zase na chvíli vrátí a tak to jde opakovat, dokud se veškerá glukóza vzduchem nezoxiduje. Podobnou reakcí se např. vybarvujou džíny indigem, protože bezbarvá forma indiga je rozpustná ve vodě, zatímco obvyklá oxidovaná forma je na vzduchu stálá a ve vodě nerozpustná. Odbarvovač na prádlo obsahuje dithioničnan sodný se silně redukčníma vlastnostma a funguje tak právě proto, že většina barviček je v redukovaný formě bezbarva a rozpustná ve vodě, takže je jde z prádla vyprat.



SRNKA from: SRNKA [18.1.06 - 02:57]

PIK: Bělousov-Žabotinského reakce byla objevená v roce 1957 Borisem Bělousovem a publikovaná A.M.Žabotinským v roce 1968 na konferenci v Praze. Je to podobná oscilační reakce, jako Briggs-Rauscherova reakce: pomalá reakce vytváří meziprodukt, o kterej se perou další dvě různě rychlý reakce. Protože samotná reakce probíhá bez výraznejch barevnejch změn, průběh reakce je sledovanej redoxním indikátorem ferroin, kterej je v redukovaným stavu modrej, v oxidovaným stavu oranžovej (viz též RM video zde).

 

  rotating vortex: Archimedian spiral rotating vortex: log spiral

V plochý misce bez míchání reakce vytváří vrstevnicovitý proužky, který se pomalu rozlejzaj po misce a maj chaotický chování, který lze modelovat na počítači. Když se opatrně rostoucí vlna rozbije fouknutím do misky trubičkou, vytvořej se dvě spirálovitý vlny rostoucí proti sobě (tzv. bifurkace), protože reakce je urychlovaná koncentračníma změnama (tj. "schůdkama" v koncentraci). Podobně vyhořívaj hvězdy ve spirálních ramenech galaxií (v místech, kde je větší hustota hvězd je přitahovanýho víc mezihvězdnýho plynu a tvorba i zánik těžších hvězd probíhá rychlejc) a propagujou se evoluční změny v přírodě, protože v důsledku různech mechanismů probíhaj mutace tím rychleji, čím rychleji probíhaj změny (systém je podmíněně nestabilní).

Na podobným principu např. rostou krystaly ze spirálovitejch dislokací - krystaly totiž nejrychlejc totiž přibejvaj na koutech a schodcích, protože tam jsou atomy zapasovaný a držený v mřížce hned z několika stran. Proto pokud se na krystalu vytvoří schůdek, začnou ho přirůstající atomy rychle obestavovat do spirálovitý struktury. Když se krystal uprostřed promáčkne tak, že se protisobě posunou krystalový roviny o jednu atomovou vrstvu (jako když proříznete papír žiletkou a řez na jedný straně promáčknete směrem nahoru a na druhý směrem dolu), vzniknou dva schodky, ze kterejch rostou proti sobě dvě spirály podobně jako se vytvoří proti sobě dva víry v kapalinách nebo dvojice částice a antičástice ve vakuu při dopadu záblesku gamma záření. Jak vidíte, fázový přechody a bifurkace vedoucí k vírovejm spirálovitejm strukturám sou v přírodě docela obecná věc a lze je nalézt na mnoha nečekanejch místech..



PIK from: PIK [17.1.06 - 16:27]
neměl bys tam něco o BŽ reakci? (Bělovousov - Žabotiskij) či tak nějak.

SRNKA from: SRNKA [17.1.06 - 13:10]
Průběh nitrace nitrocelulózy, o který sme se tu už bavili nedavno. Na konci je ukázka zkoušky kladivem, protože nitrocelulóza je jako většina výbušnin citlivá i na náraz.

 Na videu pod obrázkem (800 kB AVI) jakýsi borec předvádí střelnou bavlnu na dlani. Většinou shoří tak rychle, že člověka nestačí popáli, což ale asi úplně nebyl jeho případ. Video s odpálením děla ze střelný bavlny



SRNKA from: SRNKA [17.1.06 - 12:14]

K efektivním a úspornejm zkouškám v terénu patří tzv. mikroanalytický reakce, který se prováděj na sklíčku pod mikroskopem. K důkazu tu neslouží jenom barva sraženiny, ale i vzhled jejích krystalků. Např. často používanou reakcí  k důkazu fosporečnanu je vznik krystalický málorozpustný podvojný soli fosforečnanu hořečnato-amonnýho:

 

Pro důkaz kobaltu může zase sloužit vznik jehlicovitých modrých krystalků komplexní soli tetrarhodanortuťnatanu kobalnatého (merkurothiokyanátu) Co[Hg(SCN)4]

AHASVER: Světélkování cukru je občas vidět v puse, když se chroupaj větrový bombóny. Světlo při rozlepování obálky bych spíš viděl jako projev elektrostatickýho náboje - listy při rozlepování tvořej kondenzátor, jehož kapacita při vzdalování ploch klesá, tím roste napětí na kondenzátoru (princip tzv. elektroforu). Podobně jiskří při rozbalování samolepicí páska.

AHASVER1 from: AHASVER1 [17.1.06 - 11:48]
SRNKA: Teď nedávno jsem rozlepoval samlepicí obálku ve tmě..jak člověk trhne a obálka se rozlepí, světýlkuje to..

SRNKA from: SRNKA [17.1.06 - 11:29]

Boritanový perličky patřeji ke klasickým analytickým metodám k rychlýmu důkazu stop těžkejch kovů. Využívá se toho, že těžký kovy už v nepatrným množství silně barvěj sklo (čehož se využívá při výrobě glazur) a boritan sodný podobně jako fosforečnan a křemičitan tvoří snadno tavitelný sklo. Organický látky se v žáru rozložeji, takže stanovení neruší.

CoO + Al2O3  →   CoAl2O4

Na podobným principu funguje rychlá zkouška na hliník za vzniku Thenardovy modři, kterou se dokazuje hliník na základě modrý barvy, který tvoří jeho kysličník se stopama kobaltu díky tvorbě podvojnýho oxidu se strukturou spinelu. Bílej hlen na videu je gel hydroxidu hlinitýho, který po pokapání růžovým roztokem chloridu kobaltnatýho a vyžíhání tvoří modrou barvu.



SRNKA from: SRNKA [17.1.06 - 11:03]

Europium je jeden z nejvzácnějších prvků, protože netvoří samostatný minerály a je v zemský kůře hodně rozptýlený (kilogram europia stojí přes $7500/kg a světovejch trzích). V současný době jsou jeho hlavním zdrojem apatitový fosfáty, těžený a zpracovávaný jako hnojivo, odkud se poměrně náročným způsobem izoluje a chromatograficky separuje od směsi ostatních prvků vzácnejch zemin. Je to poměrně trapný, protože Česko patřilo v rámci RVHP mezi nejvýznamnější zpracovatele fosfátovejch hnojiv dováženejch z poloostrova Kolav Rusku a dnes, kdy spotřeba europa prochází boomem ho musíme za těžký peníze dovážet.

A k čemu že je europium dobrý? Je to jedna z hlavních součástí luminoforů, používanejch v barevnejch CRT obrazovkách, úspornejch zářivkách a laserovejch diodách, kde je zdrojem červený složky. Luminiscenční vlastnosti europia jsou zřetelný na první pohled v jevu tzv. triboluminiscence (z řeckýho slova tribein, čili tření, drbání), kdy stačí krystaly komplexu europia(III) s diketonem podrápat, aby se obejvilo červený světlo 620 nm s poločasem 0.5ms. Triboluminiscenci vykazuje spousta látek, mj. i obyčejnej cukr (při mletí cukru nebo tření kostek ve tmě je vidět modrý světélkování), ale jen málo látek ji vykazuje tak výrazně, jako europium.



SRNKA from: SRNKA [17.1.06 - 10:36]

Polyurethan je nažloutlej polymer objevenej v roce 1937 Otto Bayerem a vzniká polykondenzací diisokyanátu a oligomerního polyhydroxoesteru kyseliny ftalový. Polymeraci iniciuje katalyzátor (např. diazobicyclo[2.2.2]oktan, tzv. DABCO) a za přítomnosti malýho množství vody probíhá za vývoje oxidu uhličitýho, který se při kondenzaci z reakční směsi uvolňuje a způsobuje vytvoření pěny (nadouvadlo). Bez přítomnosti vody se získá kompaktní polymer, jehož vlastnosti jde dále v širokých mezích ovlivňovat přísadou změkčovadel (netěkavejch rozpouštědel).

Polyurethane

Podle způsobu, jakým jsou spojený fenylový skupiny v diisokyanátu se získá buďto tvrdá a křehká nebo plastická a pružná pěna (tzv. molitan). V poslední době se od širokýho používání molitanových výplní v automobilech ustupuje, protože při požáru vozidla uvolňujou jedovatý plynný zplodiny, např. methylisokyanát, kterej se používá pro výrobu pesticidů a byl příčinou hromadný otravy v indický Bhopálu.



SRNKA from: SRNKA [17.1.06 - 09:52]

Sklon síry k polymeracím a tvorbě sulfidovejch můstků se využívá při vulkanizaci kaučuku a v roztoku sulfidů nebo siřičitanů se projevuje tak, že roztoky sou schopný rozpouštět další síru za vzniku polysulfidovejch nebo polythionovejch iontů. Ty sou stabilizovaný tvorbou aniontů, čili v zásaditým prostředí mužou mít řetězce poměrně dlouhou délku, protože jsou na koncích opatřený skupinama, který bráněj jejich vzájemnýmu spojování.

Při okyselení roztoku thiosíranu přestávaj bejt ionty stabilní, řetězce se spojujou a z roztoku vypadává zpátky síra v koloidní podobě. Reakce probíhá poměrně zvolna a koloidní částice jsou při nízký koncentraci docela stabilní - tvořej je průsvitný nanočástice síry shodný velikosti, obalený sulfátovejma skupinama, který zabraňujou tomu, aby se částice slepily a vytvořily sraženinu (princip latexový disperze). Všimněte si optickejch jevů, který vykazuje soustava takovejch částic, když jejich velikost naroste do rozměrů odpovídající vlnový délce viditelnýho světla. Projevuje se tu anomální disperze, koloid prosvítá zeleně a modře, podobně jako částice opálu. Teprve když částice dostatečně narostou, uplatní se obvyklý nažloutlý zbarvení síry.



SRNKA from: SRNKA [17.1.06 - 09:49]

Na příkladu plutonia už tu bylo ukázaný, že řada prvků může vystupovat ve více oxidačních stavech současně, např. i obyčejný železo může nabývat oxidační stupeň od -2 (v karbonylovejch komplexech) do +8 (nestálej oxid železičelý). V roztoku maj jednotlivý oxidační stavu často různý pestrý barvičky. Např. mangan je prvek příbuznej železu a manganistan draselný (hypermangan) je známá desinfekční látka purpurový barvy se silnýma oxidačníma vlastnostma (mangan v něm má oxidační stupeň +7).

V alkalickým roztoku je možný manganistan (+7) snadno zredukovat kyselinou šťavelovou na tmavě zelenej manganan (+6). V kyselým roztoku může redukce proběhnout ještě dále za vzniku síranu manganičitýho (+4), kterej je hnědočervenej až na síran manganatej (+2), kterej je slabounce růžovej. Mangan při redukci postupně přechází z aniontu do kationtu, takže může existovat třeba aji síran manganitej (+3), kterej jde popsat jako manganičitan manganatej. Tyhle přechodný oxidační stavy bývaj často výrazně zbarvený a málo rozpustný a mívaj významný chemický i fyzikální vlastnosti (např. schopnost katalyzovat chemický reakce).

 

Ještě pestřejší sou pastelkově zbarvený sloučeniny kobaltu nebo vanadu, který je možný postupně zredukovat zinkovým plíškem v kyselým roztoku a měněj přitom barvu ze žlutý (5+) přes modrou (+4) do zelený (+3) až modrofialový (+2). Smíchaním žlutýho síranu vanadylu s fialovým siranem vanadnatým teda vznikne zelená nebo modrá barvička podle poměru reagujících látek



PLACHOW from: PLACHOW [17.1.06 - 09:39]
SRNKA: v těch odkazech je 2x http:// jinak jsou opět moc pěkný :-)

SRNKA from: SRNKA [17.1.06 - 05:01]
Bílej fosfor snadno reaguje s kyslíkem, protože je to silný redukční činidlo. Může redukovat i řadu kovů z jejich roztoků, přičemž často vznikaj jejich sloučeniny s forsforem, tzv. fosfidy. Na ukázce níž je silně zrychlenej průběh reakce kostky bílýho fosforu s roztokem síranu měďnatýho, čili modrý skalice. Fosfor v průběhu cca 24 hodin z roztoku vychytá měď a pokryje se červeným kožíškem z krystalický mědi.

Sama měď se ale chová vůči ušlechtilejším kovům podobně a vytěsňuje např. stříbro a zlato z jejich roztoků (na zrychleným videu vpravo se stříbrná houba vylučuje na kousku měděný síťky). Je vidět, že prvky lze uspořádat do řady podle schopnosti jeden druhýho redukovat z jejich sloučenin (tzv. elektrochemická řada prvků, např. v řadě Hořčík, Hliník, Berylium, Mangan, Chrom, Zinek, Chrom, Železo, Kadmium, Indium, Kobalt, Nikl, Cín, Olovo, Železo, Fosfor, Vodík, Cín, Antimon, Vizmut, Arzen, Měď, Stříbro, Platina, Zlato, Zlato dokáže levej prvek vyloučit prvky na pravý straně z jejich roztoků).



SRNKA from: SRNKA [17.1.06 - 04:04]

Tzv. Landoltova reakce je zajímavá tím, že naběhne rychle a nečekaně jako smrt. Je to daný tím, že její reakcní mechanismus je výsledkem soupeření dvou různě rychlejch reakcí využívající jodidu, kterej zvolna generuje třetí - první pomalu vyrábí jód a druhá ho mnohem rychleji spotřebovává. Teprve když druhý reakci dojdou výchozí látky, může se uplatnit přebytek jódu, který indikuje barevná reakce se škrobem, jako indikátor. Ta je velice citlivá a barevná změna proto probehne prakticky okamžite. Při pokusu na videu se měněj poměry reagujících látek tak, aby k ní došlo za různě dlouhou dobu.

 

Protože reakční rychlost je závislá na koncentraci, je možný šikovným poměrem reagujících látek dosáhnout stavu, kdy se směs střídavě odbarvuje a přebarvuje (tzv. chemický hodiny). Pro tento účel se víc hodí modifikovaná reakce, kde je jodid místo jodičnanem oxidovanej peroxidem vodíku a místo siřičitanu je jód redukovanej kyselinou šťavelovou (tzv. Briggs- Rauscherova reakce). U ní se směs přebarvuje pomalejc, ale barevná změna zato může proběhnout 10-15x za sebou v několikavteřinovejch intervalech, dokud se vstupní látky nespotřebujou.



SRNKA from: SRNKA [17.1.06 - 03:22]

Eště jedna ukázka krystalizace přesycenýho roztoku octanu sodnýho (detaily viz níže). Tentokrát je zárodek krystalu vnesenej do baňky na skleněný tyčince (někdy stačí krystalizaci vyvolat jen ostrá hrana zlomený tyčinky, nebo s ní stěnu baňky zevnitř podrbat). Krystaly úplně vyplněj objem kapaliny, včetně menisku (okraje hladiny, vzlínajícího kolem stěny nádoby). Jak je vidět, při krystalizaci se objem roztoku trochu zmenšuje, takže baňka nepraskne,

Z pokusu je dobře vidět, že krystaly nejpre rostou hranatý, ale jakmile se dostatečně zvětší poměr plochy a objemu, vzniká přibližně kulovitej krystalickej akgregát. Podobným způsobem, ale přesně obrácenym v přírodě vznikaj kulovitý tzv. hydrotermální geody, kderý uvnitř obsahujou krásně vyvinutý krystaly (ametyst), zatímco na povrchu vypadaj jako obyčejný nevzhledný balvany.



SRNKA from: SRNKA [17.1.06 - 02:53]

Síra je lehká průsvitná žlutá látka s tak křehkýma krystalama, že praskaj teplem ruky. V přírodě se síra vyskytuje občas aji volně v okolí sopek. Na ostrovech Elba a Korsika se nalézala v takovým množství, že stačilo horninu naházet na hromadu a zapálit - roztavená síra, co neshořela se zachytila ve stružce kolem hromady. Tímhle způsobem "těžby" se na ostrovech v 17. století skoro úplně zničila vegetace.

Při 119 °C síra taje na řídkou žlutou kapalinu složenou z osmiatomových molekul uspořádaných do kruhu. S rostoucí teplotou tmavne, houstne a polymeruje do dlouhých řetězců. Tenhle stav může být při prudkým ochlazení (nalitím do vody) zakonzervovanej, čímž vznikne tzv. kaučukovitá síra jako gumový průsvitný vlákna. Stáním při pokojový teplotě se vlákna postupně zakalujou, žloutnou a rozpadaj se zpátky na krystalickou síru. Přídavkem prvků s pěti valenčníma elektronama (arsen, fosfor) je možný vlákna kaučukovitý  síry stabilizovat, přídavkem halogenů (sedmimocnej bróm nebo jód) se naopak krystalizace šestimocný síry urychlí.



SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 09:22]
DAVI_DE_LA_PUPU: Slisovanej oxid uhličitej, čili plyn ze sodovky - běžně se s nim vyrábí zmrzlina, protože má teplotu -72 °C

DAVI_DE_LA_PUPU from: DAVI_DE_LA_PUPU [16.1.06 - 08:51]
Srnka: prispevky super-zacnus e snad zajimat o chemii. Co je to ten suchej led?

SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 07:20]

Když ve zkumavce roztavíme vosk na vysokou teplotu, při ochlazení ve vodě zkumavka praskne a parafin udělá malej atomovej hřib. Podobnej efektní, ale docela šílenej pokus s hašením rozpálenýho hořícího parafinu dokazuje, jak je nebezpečný hasit tekutý hořlaviny vodou.

Dusičnan draselný KNO3 taje při 340 °C a uvolňuje přitom kyslík za vzniku dusitanu. Když na hladinu roztavený soli hodíme kousek dřevnýho uhlí, bude žhnout a tančit na hladině taveniny tak dlouho, dokud úplně neshoří. 2 KNO3 + C = 2 KNO2 + CO2



SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 06:33]

Mezi zajímavý látky a v poslední době intenzivně studovaný v souvislosti s grafitovýma nanotrubičkama patří tzv. interkaláty grafitu. Nejsou to v pravým slova smyslu sloučeniny, protože grafit tvoří volně usazený vrstvy, mezi který se mužou zapasovat cizí atomy a vytvořit tak sendvičovou strukturu bez pevně danýho poměru atomů (obvykle 1 cizí atom na minimálně 8 atomů uhlíku). Zvlášť snadno tvoří interkaláty alkalický kovy a halogeny, což souvisí s tím, že jde o prvky, který se potřebujou buďto elektronů zbavit, nebo nějaký získat a grafit má ve svý šesterečný struktuře elektrony poměrně volně sdílený, protože je elektricky vodivej a snadno je tedy vyměňuje s cizími atomy. Je zajímavý, že příměsi prvků v interkalátech často fungujou jako dopanty a to buď typu N (alkalický kovy), nebo P (halogenidy) a zvyšujou vodivost grafitu tak, že na váhu předčí i vodivost mědi nebo stříbra. Teoreticky by tedy bylo možný z interkalátů sestavovat i polovodičové struktury, krom toho řada interkalátů vykazuje supravodivý a elektroluminiscenční vlastnosti.

Video znázorňuje připravu draslíkovýho interkalátu KC8. Reakce proběhne jednoduše smícháním roztavenýho draslíku s práškovým grafitem v inertní atmosféře, čímž vznikne bronzově zbarvenej kovově lesklej prášek, kterej lze za nepřístupu vzduchu přechovávat beze změny. Na vzduchu se ale interkalát rychle oxiduje za vznícení, protože draslík je v grafitový struktuře vázanej jen slabě a zahříváním ho jde z grafitu úplně vypudit.



SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 05:54]

Jod je prvek ze skupiny halogenů, kterej se ve vodě rozpouští špatně na hnědý roztoky obsahující polyjodidový ionty. Pokud do roztoku přidáme organický rozpouštědlo, např. hexan (uhlovodík, který je součástí benzínu) a promícháme, jod přejde do organické fáze, ve který tvoří fialově zbarvený molekuly I2. Reakce je příkladem tzv. mezifázovejch rovnováh, použivanejch k separaci látek z jejich směsí.

Podobně jako jód se chová příbuznej prvek bróm, kterej ale na rozdíl od jódu v hexanu netvoří fialově zbarvený roztoky, ale tmavohnědý. Vytřepáním směsi do hexanu je tudíž možný oba prvky od sebe lehce rozeznat.



SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 05:42]

Většina sloučenin mědi má modrou nebo zelenou barvu. Přesto je chlorid měďnatej tmavohnědej a v malým množstvám vody se rozpouští  na žlutohnědý roztoky. Příčinou je tvorba nestálejch chloridokomplexů, který maj žlutou barvu. Při zřeďování se ale chloridový komplexy rozkládají a vytěsňují je tzv. aquakomplexy měďnatých iontů, protože vody je přebytek. Akvakomplexy mají známou azurovou barvu modrý skalice a roztok proto zesvětlá. .

Ještě silnější jsou ale komplexy mědi s amoniakem, který maj tmavomodrou barvu. Při přidání amoniaku proto směs získá tmavomodrou barvu, která se dalším zřeďováním nemění. Nicméně existujou ještě silnější komplexy, který měď v roztoku úplně zamaskujou a odbarví - např. komplexy s kyanidy. Ty dokonce zabráneji tomu, aby se měď srážela z alkalických roztoků a používají se proto pro pokovovací galvanický lázně. Reakce je příkladem rovnováh komplexů těžkejch kovů, podobný reakce probíhaj v roztocích většiny těžkejch kovů



SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 04:30]

Efektní reakce hořčíkových hoblin se suchým ledem (MOV video v původním znění a kvalitě je linkovaný pod animací). Za normálních podmínek většina hořlavejch látek v oxidu uhličitým zhasne, proto se taky používá ve sněhovejch hasicích přístrojích. Ale v případě hořčíku je teplo uvolněný reakcí tak vysoký, že stačí k rozštěpení oxidu uhličitýho na uhlík a kyslík a hoření hořčíku se naopak urychlí. Proto nejde oxid uhličitej použít k hašení duralu, elektronu a dalších hořčíkovejch slitin. Po reakci zbývá směs bílýho oxidu hořečnatýho a černýho vyredukovanýho uhlíku, podobným způsobem dokáže hořčík vyvázet kyslík i z dalších oxidů. CO2 + 2 Mg → 2 MgO + C



SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 03:15]

V žádným auditu o chemii samozřejmě nesmí chybět  zmínka o jododusíku. To je nestálá sloučenina jódu, známá svou výbušností, vznikající jako černá páchnoucí sraženina působením roztoku čpavku na jód. Ve vysušeným stavu ji lze přivést k explozi tlesknutím, nebo pošmráním peříčkem, lze tak dosáhnout i řetězovitý exploze. Při rozkladu vzniká dusík a spousta fialovejch par jódu. Video obsahuje link na původní ozvučenou animaci v MOV formátu.



SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 03:03]

Je pozoruhodný, že i v tak jedovatým kovu, jako je rtuť se může skrejvat "život" a dokonce i "cit". Nevěříte? Video níže (původní anglicky komentovaný video v MOV formátu získáte klepnutím na animaci) zachycuje známej pokus, nazývanej rtuťový srdce, při kterým je kapka rtuti přelitá kyselým roztokem chloridu železitýho nebo chromanu sodnýho v plochý misce. Roztok povrch rtuti oxiduje a ten se přitom potáhne tmavou vrstvou hydratovaných oxidů rtuti. Tím se sníží povrchový napětí rtuti, takže se kapka rozblemstne na dně misky.

Přiložením železnýho hřebíku dojde k tomu, že v systému převládne redukční účinek železa, který oxidaci "vezme na sebe" a oxidy rtuti na povrchu kapky rychle zredukuje. Kapka rtuti se přitom sbalí do svýho normálního baňatýho tvaru. Přitom se ale může odtrhnout od železnýho hřebíku, čímž se oxidace rtuti obnoví. Při šikovný poloze hřebíku se celej proces se rychle za sebou opakuje, takže sebou kapka rtuti legračně cuká a tepe přitom jako skutečný srdce.



SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 02:18]

Stříbro je ušlechtilej kov a k jeho oxidaci je nutný teplo dodávat, proto se kovový stříbro za normální teploty potahuje vrstvou oxidu jen několik atomů silnou. Při zahřívání nad 200 °C se i tahle tenká vrstva rychle rozloží na kovový stříbro. Proto nejde oxid stříbrnej připravit přímo slučováním prvků, jde ho ale připravit nepřímo, např. srážením vodnýho roztoku dusičnanu střibrnýho roztokem alkalickýho hydroxidu. Roztok hydroxidu se nalejvá po tyčince, aby se sraženina nenalepila na stěnu zkumavky.

Přitom se v roztoku sráží málo rozpustnej šedohnědej zásaditej hydroxid stříbrný AgOOH, kterej po promytí a opatrným vysušení odštěpuje vodu a zbývá čistej oxid stříbrný Ag2O. Zahřívání při sušení se nesmí přehnat, protože už při cca 160 °C začíná probíhat rozklad oxidu na kovový stříbro, podobnej rozklad probíhá i na světle. Ještě citlivější je oxid zlatný Au2O, kterej se dá připravit podobným způsobem jako žlutohnědej prášek.



SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 02:03]

Pěkná a poučná sada reakcí alkalickýho kovu sodíku s koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou a dusičnou. V případě kyseliny dusičný, která působí silně oxidačně se sodík ve zkumavce dlouho nezdrží a téměř okamžitě exploduje, reakce je skutečně nebezpečná. V případě zředěný kyseliny solný reakce probíhá pomaleji, nicméně nakonec sodík ze zkumavky vyskočí.

Reakce sodíku s koncentrovanou kyselinou chlorovodíkovou naproti tomu probíhá mnohem pomaleji, než by člověk čekal na základě zkušeností s kyselinou dusičnou, dokonce pomaleji, než v čistý vodě. Vznikající chlorid sodnej (kuchyňská sůl) je totiž v koncentrovaný kyselině chlorovodíkový velmi málo rozpustnej, obaluje sodík a chrání ho tak před další reakcí. Je to důsledek známýho rovnovážnýho principu, podle kterýho koncentrovaný ionty snižujou rozpustnost soli stejnýho typu (roztok kyseliny chlorovodíkový obsahuje chloridový ionty stejně, jako chlorid sodný). Je zajímavý, že sodík s takovou žíravinou, jako je koncentrovaná  kyselina sírova prakticky nereaguje a dokonce je možný ho s ní opatrně roztavit, protože v bezvodý kyselině je vznikající síran sodný prakticky nerozpustnej. Teprve za vysoký teploty nastartuje prudká reakce, končící explozí.



SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 01:43]

Průběh a rovnice svítivejch tyčinek SnapLight při různý teplotě. Reakce probíhá v nevodným prostředí dioctylftalátu (DCHP) a za nízký teploty probíhá tak zvolna, že tyčinka v ledničce vydrží světélkovat i několik týdnů. Z reakce rozlomený tyčinky (vpravo) je vidět, že se při ní uvolňuje oxid uhličitej vznikající oxidací fenyloxalátu (tzv. cyalumu) koncentrovaným roztokem peroxidu vodíku. Oxidace oxalesteru ale slouží jen k získání energie, vlastní světlo produkuje chemiluminiscenční barvivo, např. 9,10-bis(phenylethynyl)anthracen dává zelený světlo, 9,10-diphenylanthracen modrý a 5,6,11,12-tetraphenylnaphthacen červený. Na videu níž probíhá zřejmě lumiscence rubrenu (5,6,11,12-tetraphenyl naftacenu), se kterým jsme se už seznámili níž a která produkuje žlutý světlo.



SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 01:17]

Normálně chemický reakce probíhaj samovolně jen pokud se při nich uvolňuje energie v podobě tepla nebo světla (tzv. exotermní reakce). Pokud se při reakci naopak energie spotřebovává (endotermní reakce), musí se reakční směs zahřívat, aby reakce proběhla do konce. Při reakci hydroxidu barnatýho s amonnou solí (v daným případě thiokyanatanem amonným) vzniká plynnej čpavek, protože hydroxid barnatej jako silnější zásada vytěsňuje amoniak z jeho solí:

  Ba(OH)2· 8H2O + 2 NH4SCN --> Ba(SCN)2 + 2 NH3 + 10 H2O

Na odpařování amoniaku se spotřebovává teplo, takže reakce by normálně neprobíhala. Protože je ale amoniak plyn, z reakční směsi uniká a tak se rovnováha reakce neustále posouvá ve prospěch produktů a potřebný teplo odebírá ze svojeho okolí. Výsledek je, že se směs silně ochladí, takže kádinka rychle přimrzne na mokrý prkýnko.



SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 01:05]

Jak různý prvky barvěj plynovej plamen. odshora dolu: uhlík, sodík, vápník, stroncium a měď.




SRNKA from: SRNKA [16.1.06 - 00:57]

Zahříváním práškovýho oxidu železnatýho Fe2O3 v proudu vodíku se vyredukuje černý práškový železo, který je přitahovaný magnetem podle reakce
Fe2O3(s) + 3 H2(g)   2 Fe(s) + 3 H2O(g). Při rezavění železa probíhá v podstatě tatáž reakce, jenže obráceně.



SRNKA from: SRNKA [15.1.06 - 23:51]

Čoudivá reakce fluoridu boritýho BF3 a amoniaku NH3 za vzniku nitridu boru BN a fluorovodíku HF je příkladem reakce dvou plynů za vzniku pevný sloučeniny. Fluorid boritej je za normální teploty plyn (s bodem varu -100 °C), prudce reagující se vzdušnou vlhkostí za vývoje dýmů fluorovodíku. Nitrid boru je látka chemicky podobná grafitu, protože má podobnou hexagonální strukturu podobnou včelímu plástu (obr. vpravo) a má vysokej bod tání. Na rozdíl od grafitu je ale bílej a elektricky nevodivej. Podobně jako grafit za vysoký teploty a tlaku přechází v krystalickou formu, příbuznou diamantu (tzv. borazon) a podobně tvrdou a pevnou (po diamanu a karborundu je to třetí nejtvrdší známá látka). Borazon je stálej až do teplot nad 2000 °C, kdy se už diamant rozkládá na grafit a proto se používá tam, kde je současně vyžadovaná tvrdost a odolnost za vysokejch teplot (vysokoteplotní ložiska a brusivo).



SRNKA from: SRNKA [15.1.06 - 23:24]

Octan sodný je celkem obyčejná sůl, vznikající neutralizací octa jedlou sodou, která se dá sehnat i ve fotogrfickejch potřebách. Po odpaření se získaj krystalky obsahující dvě molekuly vody na jednu molekulu octanu sodnýho Na(CH3COO)2 . 2 H2O. Při zahřátí nad cca 55 °C vzroste rozpustnost octanu sodnýho ve vodě natolik, že se rozpustí ve vlastní krystalový vodě - napohled se to jeví tak, jako kdyby se krystaly roztavily.

Získanej koncentrovanej roztok je zajímavej tím, že z něj při ochlazení nemusí sůl vykrystalizovat zpátky hned, pokud je zcela čistej, ale až po naočkování malým krystalkem octanu sodnýho (tvoří tzv. přesycený roztoky). Krystalizace po naočkování probíhá velice rychle za vývoje tepla. Proto se občas prodávaj příruční "kamínka" na ohřátí prozáblejch rukou - v podstatě pytlík se směsí octanu nebo thisoíranu sodnýho, kterej se doma rozehřeje ve vlažný vodě. Když se z něj pak má krystalizační teplo uvolnit zpátky, roztok se naočkuje promáčknutím zdrsněnýho plíšku. Tenhle slabej popud stačí k tomu, aby se v určitým místě molekuly v roztoku správně zorientovaly a vytvořily tak zárodek pro růst krystalu za vývoje tepla. Na levým videu je roztok octanu sodnýho převrstvenej čistou vodou, aby nezačal krystalizovat předčasně, takže ke krystalizaci dochází až v určitý vzdálenosti od hladiny.

Octan sodnej v laboratoři slouží ještě  kjednomu účelu a sice pro přípravu tzv. pufrů, čili směsí, schopnejch udržovat v roztoku konstantní kyselost, čili koncentraci vodíkovejch iontů (tzv. pH). Směs octanu sodnýho a kyseliny octový při přidání zásady (např. sodnýho louhu) reaguje za vzniku dalšího octanu sodnýho. Při okyselení směsi silnou kyselinou, např. kyselinou sírovou se zase octan sodný rozkládá a uvolňuje kyselinu octovou, která je kyselejší mnohem méně. Směs díky tomu udržuje stabilní slabě kyselý prostředí, který se používá např. v biochemii pro udržování konstantního složení bakteriálních kultur. .



SRNKA from: SRNKA [15.1.06 - 22:46]

Ukázka chemiluminiscence, čili svítivý reakce rubrenu (5,6,11,12-tetraphenylnaphthacenu) a perylenu (dibenz(de,kl)anthracenu) s peroxidem vodíku. V zásadě jde o oxidaci, což jde vidět z toho, že reakce probíhá pod hladinou zvolna aji  za přístupu vzdušnýho kyslíku. Obě látky se používaj jako tzv. organický scintilátory při výrobě organických svítících diod (OLED) a taky při chemiluminiscenčních analýzách (stanovení obsahu oxidu dusíku, tzv. NOXů ve vzduchu). Jsou to aromatický látky s rozsáhlým delokalizovaným systémem elektronů, kterej umožňuje tvorbu vysokoenergetickejch excitovanejch stavů molekuly, který po přechodu do normálního stavu svítěj. Chemiluminiscence je jen jedna z ukázek zajímavejch vlastností těchle látek. Deriváty perylenu jsou podezřelý z teratogenity, tj. schopnosti způsobovat malformace lidskýho plodu.

 



SRNKA from: SRNKA [15.1.06 - 08:09]
Může se příroda bránit vybíjení druhů? Skutečnost je, že může a projevuje se jako tzv. zakladatelskej efekt. Už Darwin si všimnul, že v ostrovních populacích je mnohem větší hustota mutací, než ve vnitrozemí. Je to důsledek toho, že se vzájemně kříží menší počet živočichů, čili narůstá pravděpodobnost toho, že se vzájemně sečtou různý odchylky a mutace. Je to čistě matematickej efekt, ale ukazuje, že samotnej princip evoluce má v sobě mechanismy, jak mutace urychlit, pokud se druh musí adaptovat na nový, nebo rychle se měnící podmínky s rizikem úplnýho vyhynutí. Obávám se ale, že v případě celý řady druhů tenhle efekt pro jejich záchranu nebude stačit.



PROTOZOID from: PROTOZOID [11.1.06 - 16:41]
mléčné zakalení je dvého původu, 1) drobounké bublinky vzduchu a 2) nenitrované zbytky celulózy, a pár dalších složek, zbavíš se toho 1) odparováním do vakua a 2) filtrací přes azbestový filtr...

OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [10.1.06 - 13:14]
Nitrocelulóza je dobrá věc. Když se jí zapálí větší množství pořádně zmačkané do koule tak to udělá pěkný fireball ;). AD rozpouštění v acetonu: po vyschnutí jsem vždy získal mléčný neprůhledný produkt, který hořel celkem pomalu (dokud se neprohřál). Nikdy se mi nepodařilo připravidl čirý produkt. Asi by to chtělo vlákna pořádně nacupovat.

SRNKA from: SRNKA [10.1.06 - 00:22]

Video na levým obrázku (přehraje se po přejetí myší) demonstruje hořlavost tzv. střelný bavlny. Tu v zásadě tvoří směs dinitrátu a trinitrátu celulózy, bavlněná vata nitrovaná směsí koncentrovaný kyseliny sírový a dusičný v poměru 2:1. Získaná vata se po několika minutách působení opatrně vypere vodou, vyvaří v roztoku sody, aby se zbavila zbytků kyseliny a vysuší. Po zapálení shoří žlutým plamenem beze zbytku často tak rychle, že přitom nestačí ani zapálit střelnej prach nebo další hořlaviny, na kterejch je položená. Hoření v uzavřený nádobě ale rychle přechází v explozi. Nitrovaná celulóza se na rozdíl od obyčejný vaty dobře rozpouští v organickejch rozpouštědlech, např. acetonu na rosolovitý roztoky. Na podobným základě se před časem vyrábělo známý modelářský lepidlo Kanagom. Nitrocelulóza se používala i jako plastická hmota celuloid, hlavně pro výrobu filmů  - možná ještě dnes někde narazíte na matně žlutý pravítko nebo křivítko z celuloidu. Kvůli vysoký hořlavosti nitrocelózy (zapálená hoří i pod vodou) se od použití v plastikářským průmyslu postupně upustilo, ale z nitrocelulózy plněný titanovou bělobou se dodnes vyráběj pinpongový míčky a samozřejmě běžnej střelnej prach. Z nitrocelulózy se vyráběji i části dělostřeleckejch nábojnic tzv. podkaliberní munice, která je silně předimenzovaná a při výstřelu v hlavni prakticky celá shoří.

Video vpravo znázorňuje chování alkalickýho kovu sodíku při krájení. alkalický kovy jsou zajímavý materiály, kterej lze popsat spíš jako pasta z elektronů. Jsou měkký až mazlavý, jdou roztírat do tenkejch vrstev a mezi dvěma skly roztavit na folii, ale na vlhkým vzduchu se okamžitě oxidujou, často za vznícení. Je zajímavý, že alkalický kovy jde rozpustit v kapalným amoniaku (b.v. -33 °C), ale i některejch organickejch rozpouštdlech (např. hexemethylentriamidu kyseliny fosforečný, HMTPA) na nestálý inkoustově modrý elektricky vodivý roztoky, obsahující volný elektrony (viz obr. vpravo). Roztok elektronů reagujou s amoniakem podobně jako sodík s vodou za vývoje vodíku a patřej mezi nejsilnější známý redukční činidla. Halogenovaný plasty, jako např. tefllon nebo PVC v nich rychle zuhelnaťujou, protože z nich vytrhávaj fluor nebo chlor a na povrchu přitom často vzniká bronzově lesklá vrstva vysoce vodivýho polyacetylénu. Sodík vytváří tmavě zbarvený donor-akceptorový komplexy i s aromátama (např. naftalenem, anthracenem nebo grafitem či nanotrubkama) a cyklickejma éterama (tetrahydrofuranem THF). I tyhle směsi se v organický chemii často používaj k redukcím.



OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [9.1.06 - 21:53]
Dík. Mezitím jsem to po boji s googlem taky našel. taky na www.atcc.org ;)

SRNKA from: SRNKA [9.1.06 - 16:03]

CEM buňky sou T-lymfoblasty, v podstatě dělící se mláďata jednoho druhu bílejch krvinek, tzv. T-lymfocytů. Sou to útočný žravý měňavky a troufnou si na mnohem větší tvory, než sou samy... Na obrázku níž rozpouštěj larvu hlístice Microfilarium, která způsobuje známý malformace končetin a genitálií (elefantiazu)...

CEM linie jsou zmutovaný klony kultivovaný od konce roku 1964 z T-lymfoblastů 4-letý holčičky ze severního Kavkazu, který onemocnila akutní lymfoblastickou anémií. Oproti normálním krvinkám se rychlejc množej, takže se hoděj pro imunologický pokusy in-vitro. [G.E. Foley, et al., Continuous culture of human lymphoblasts from peripheral blood of a child with acute leukemia, Cancer Res 8 (1965) 522–529.] Jejich označení pochází z katalogu American Type Culture Collection (ATCC) v Rockville, která původní klony udržuje zmražený v dusíku. Tipoval bych, že akronym CEM pochází z leuCEMia, čili kavkazská leukémie.



OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [9.1.06 - 08:35]
help pls. nevíte někdo, co znamená zkratka CEM ve spojení CEM cell lines?

SRNKA from: SRNKA [9.1.06 - 01:23]
Malej vzorník plážovýho písku z různejch oblastí světa. Některý pláže sloužej i jako významnej zdroj nerostných surovin - např. monazitový písky z tzv. černejch pláží na Sri Lance jsou hlavním světovým zdrojem thoria.

[Click to enlarge image] [Click to enlarge image] [Click to enlarge image] [Click to enlarge image] [Click to enlarge image]
[Click to enlarge image] [Click to enlarge image] [Click to enlarge image] [Click to enlarge image] [Click to enlarge image]



SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 20:06]

Rostoucí reaktivita v řadě alkalickejch kovů lithium - sodík - draslík jde dobře porovnat na základě jejich reaxe s vodou za vývoje vodíku a alkalickýho hydroxidu. Lithium s vodou reaguje velmi prudce, ale je lehký, unikající vodík ho nadnáší a protože má poměrně vysokej bod tání (180.5 °C), při reaxi v malým množství se ani neroztaví. Sodík (bod tání 97,7 °C) se rychle roztaví do kuličky, která pokud nepřesáhne velikost 5 mm na vodě rejdí a poměrně v klidu zreaguje. Pokud sodíkovi zabráníte se po hladině pohybovat např. filtračním papírem, nebo tím, že ho spláchnete do výlevky, obvykle se vznítí a zapálí i unikající vodík, často za exploze. Kovovej draslík (bod tání 63,6 °C) s vodou vždycky reaguje za vzniku plamene a posléze exploduje.

Reakce sodíku nebo dokonce draslíku s vodou je vždycky nebezpečná, protože kulička roztavenýho hydroxidu v závěru hoření pravidelně vybuchne, protože jí už vodík nebrání ve styku s vodou a přitom vystřelí náhodným směrem do velký dálky. Nikdy si nemůžete bejt jistý, do kterýho voka se nakonec propálí, pokud všichni lidi v místnosti nemaj ochrannej štít nebo aspoň brejle. Animace kvůli zvukovejm efektům přehrajete po přejetí obrázku myší, pod animacema jsou zase odkazy na MPEG videa v původním rozlišení.



SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 19:47]

Kdyby nám někdo vyměnil vzduch za čistej kyslík, nemuseli bysme si toho hned všimnout - až do první jiskřičky. Většina hořlavejch látek totiž v čistým kyslíku hoří mnohem rychlejc, než ve vzduchu a většina měst i lesních porostů by rychle lehla popelem. Síra v kyslíku hoří jasně modrobílým plamenem, bohatým na ultrafialový paprsky. Železná vlna shoří za jiskření a rozžhavená tyčinka ze slitiny železa a ceru (dá se sehnat i jako tzv. křesací zapalovač v prodejnách tábornickejch potřeb) dokonce v kyslíku exploduje.



SRNKA from: SRNKA [8.1.06 - 18:55]

Vodík je nejlehčí známej plyn, je hořlavej a ve směsi se vzduchem, chlorem nebo kyslíkem tvoří třaskavý směsi. Ukázka bouchnutí vodíkovýho balónku. Na dalším videu (přehrávání odstartujete přejetím myší) je ukázka zapálení třaskavý směsi vodíku s chlorem pomocí fotografickýho blesku. Reakce vodíku s chlorem probíhá za nízký teploty pomalu, ale odstratuje ji energetický světelný záření, který vyvolá řetězovitou radikálovou reakci.

Na dalším videu je vidět, jak lechce de krájet alkalickej kov draslík nožem a jak rychle se čersvej řez oxiduje a matní působením vzdušný vlhkostí a kyslíku. Na posledním videu vpravo je vidět, že cesium (alkalickej kov b.t. 28 °C) lze snadno v zatavený ampulce roztavit teplem lidský ruky. Pod animacema jsou linkovaný MPEG videa v původním rozlišení



SRNKA from: SRNKA [4.1.06 - 21:47]

Ukázka oscilační Belousov-Žabotinského reakce, btw publikovaný na konferenci 1968 v Praze. Jednoduchej simulátor chemickejch reakcí v Pascalu se zdrojákem.



SRNKA from: SRNKA [4.1.06 - 19:08]
OSTROVAN: Mě teda organický reaxe vždycky připadaly trochu legrační, ale zkus uhodnout třeba tydle...

         

SRNKA from: SRNKA [4.1.06 - 18:21]

Chlór, bróm a jód sou příbuzný prvky patřící do společný skupiny tzv. halogenů (česky by se řeklo "tvořičů solí", protože tvořej součást mnoha solí, kuchyňský soli v první řadě). Ze solí se při zahřívání s koncentrovanou kyselinou sírovou uvolňujou halogeny v čistým stavu. Chlór jako nažloutlej plyn, bróm jako hnědý těžký páry a jod má vysokej bod varu, takže kondenzuje na stěně skumavky jako černej nálet.

Download now Download now Download now Download now

Příbuzný chování halogenů se projevuje i na sraženinách halogenidu stříbra, který tvořej základ světlocitlivejch fotografickejch emulzí. Bílej chlorid stříbrnej se používá na fotografický zvětšovací papíry, bromid stříbrnej je slabě nažloutlej a tvoří světlocitlivej materiál filmů. Jodid stříbrnej kdysi sloužil jako světlocitlivá vrstva v tzv. daguerrotypiích, objevený v roce 1839, což byly stříbrný destičky pokrytý vrstvou jodidu stříbra v parách jodu a vyvolávaný parama rtuti. Při osvětlení se část jodidu světlem zredukovala na kovový stříbro, který se pak rozpustilo ve rtuti a vytvořilo zrcadlově hladkej povrch. Zbytek stříbra zvostal matnej a proto v odraženým světle vypadal tmavší. Dole sou první dochovaný fotky na světě, pořízený dírkovou komorou. První je na papíru pokrytým chloridem stříbrným a jeho expozice trvala asi osum hodin. Pořídil ji v roce 1836 Joseph Niepce jako pohled z okna svý laboratoře. Druhá je na papíru s bromidem stříbra z roku 1829 od Niepceho, třetí zátiší je historicky první daguerrotypie pořízená Louis J. Daguerrem v roce 1837.

OSTROVANGRINDER Cobysi chtěl uvařit?

SRNKA from: SRNKA [4.1.06 - 17:01]

Jedno z využití iontovejch kapalin je elektrochemický leštění a odhrotování. To je docela jednoduchej proces - kovovej vzorek se rozpouští jako anoda tak rychle, aby se zaoblily jeho hrany.Elektrickej proud totiž přednostně prochází hrotama a výčnělkama. Ve vodě je ale problém, že použitelný napětí je omezený rozkladem vody - když je větší, na anodě se kromě rozpouštění vylučujou bublinky a ty povrch zase zdeformujou, krom toho zvyšujou spotřebu proudu. Nevodný iontový kapaliny problém s vylučováním kyslíku odstraňujou - žádná voda = žádný bubliny. Východa je, že takhle jde leštit i vysoce členitý povrchy, např. spirály, který maji bejt vyleštěný už proto, aby nepraskaly. Např. většina chirurgickejch přístrojů i plechovýho kuchyňskýho nádobí je dnes leštěná elektrochemicky.



SRNKA from: SRNKA [4.1.06 - 13:25]

Iontový kapaliny (IK) sou v zásadě soli (látky složený z kationtů a aniontů), kde anion, kation, popř. oboje tvoří nějaká organická látka. Tvořej jakejsi přechod mezi organckou a anorganickou chemii. Iontový vlastnosti jim dávaj elektrickou vodivost, schopnost rozpouštět polární látky (většina organickejch rozpouštědel rozpouští minerální soli špatně) a vyměňovats nima svý ionty, zpravidla vysokou tepelnou stabilitu (stálost nad 200  ºC), nehořlavost a vysokej bod varu (čili neodpařujou se a nesmrděj, což je důležitý pro tzv. zelenou chemii), organická část molekuly jim dává nízkej bot tání (pod 100 ºC) a schopnost sloužit tak jako rozpouštědlo pro organický syntézy nebo elektrolyt při elektrolytickým pokovování nebo v bateriích.

Na prvním vobrázku je typickej vzoreček IK, iontová část je navázaná na dlouhej uhlovodíkovej vocásek, kterej vobaluje polární část molekuly a brání jí, aby zkrystalizovala. Nejjednodušší iontový kapaliny sou tzv. mejdla, pokuď ste na vojně roztírali mazlák na dlaždičky, tak ten hnědej sliz je draselná sůl kyseliny stearový (obr. vpravo dole). Ta má dlouhý molekuly a dává soli olejovitý chování. Sodná sůl je normální mejdlo a je za normální teploty tuhá, ale kdybyste ho roztavili, máte zase iontovou kapalinu. Čili iontový kapaliny nejsou žádný nový ani ultraspeciální látky, nový jsou způsoby, jakýma se začínaj používat.

Jedno z prvních použití IK byly nevodný rozpouštědla pro elektrolýzu. Např. hliník s vodou reaguje, nejde ho tudíž vylučovat z vodnejch roztoků elektrolýzou jako třeba měď, ale de ho vylučovat z roztavenejch organickej solí, čili IK. Na začátku minulýho století se to zkoušelo i průmyslově, ale vzniklej hliník byl příliš špinavej pro další použití, Dnes se IK zkouší znovu pro různý galvanický povrchový úpravy, např. nitridování. Na IK se pak dlouho kašlalo, až po druhý světový válce vzrostl zájem o tzv. kapalný měniče iontů, což jsou látky který dokážou z roztoku vychytávat zředěný ionty a vyměňovat je za ty svoje. Samozřejmě s rozvojem radiační chemie a zpracování radioaktivních prvků, protože pevný měniče iontů založený na organickejch polymerech kvůli záření rychle degradujou, ale kapalným měničům radioaktivita nevadí. V poslední době se iontový kapaliny prožívaj další rozvoj, protože v nich jde provádět organický syntézy, který v nich  díky zvláštnímu prostředí probíhaj často líp a s nižší spotřebou katalyzátorů a protože se nepolární organickej produkt s IK často špatně mísí, vyloučuje se jako kapalná vrstva v čistým stavu. Tím se jednak posouvá reakce ve prospěch produktů, druhak není nutný produkt složitě zbavovat rozpouštědla, IK navíc netěkaj, takže nejsou ani ztráty odpařováním. IK tudíž umožňujou čistší a kompaktnější výrobu s mnohem nižším podílem odpadů.



OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [3.1.06 - 20:15]
něco o iontových kapalinách, pls.

SRNKA from: SRNKA [1.1.06 - 09:50]

Velmi malý krystalky (obsahující jen několik desítek atomů) polovodičů jako je indium fosfid nebo selenid kadmia vykazujou kvantově mechanický chování, což se projevuje tím, že v suspenzi jasně fluoreskujou při osvětlení krátkovlnným světlem. S rostoucí velikostí částic se mění barva fluorescence směrem k delším vlnovejm délkám, a jde ji tak docela jemně ladit.

Nedávno se podařilo víceméně náhodou s použitím suspenze selenidu kadmia s krystalky přesný velikosti (32 - 33 atomů) dosáhnout čistě bílou luminiscenci, prakticky využitelnou jako zdroj denního světla. Modrá LED dioda pokrytá suspenzí svítí čistě bíle. S rostoucí velikostí částic ale efekt rychle mizí.



SRNKA from: SRNKA [31.12.05 - 12:49]

Počítačem vygenerovaná kompozitní fotka deseti studentek s nejvyšší a nejnižšim obsahem estrogenu v moči údajně prokazuje souvislost půvabu a hladinou hormonů.



SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 20:25]
Určitě znáte chování kašičky z bramborovýho škrobu - při míchání se drolí a klade odpor, ale ponechaná v klidu se rychle rozteče. Směs koloidních (submikronovejch) částic oxidu křemičitýho a hydrofilního polymeru (jako je polyvinylalkohol PVA) má podobný fyzikální vlastnosti, ale ještě mnohem výraznější. Pří míchání vytvoří tuhej rosolovitej gel, kterej se stáním rozteče na řídkou kapalinu, protože molekuly polymeru, který při míchání obalej částice oxidu křemičitýho se v klidu sbalej a vytvořej na povrchu částic monomolekulární vrstvu.

Download now

Na podobným principu funguje siloxanová "chytrá plastelína" Thinking putty, o který jsem tu psal nedavno. Hydrofilní aerogel AEROSIL® je rovněž založenej na částicích oxidu křemičitýho, ale ty jsou potažený silikonovou vrstvou která je činí nesmáčivý. Chovaj se právě obráceně v nevodným prostředí - například smícháním s olejem rychle vytvořej gel, kterej při míchání zřídne a jde roztírat štětcem, ale při stání rychle zhoustne, takže ze svislejch povrchů nestejká. Podobný směsi jsou základem tzv. tixotropních nátěrů a laků.



SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 19:15]

Jak získat DNA z čehokoliv živého?

1. vezměte libovolný biologický materiál (např. zelený hrášek, cibuli, špenát, kuřecí játra, atp.) v množství asi 100 ml, přidejte špetku kuchyňské soli (stačí méně než 1/8 lžičky), asi 200 ml studené vody a dobře rozmixujte. Mixer oddělil jednotlivé buňky biologického materiálu od sebe. 
 
2. Nalijte vzniklou „polévku“ do skleničky a přidejte kapalný detergent v objemu asi 1/6 celkového množství (asi 2 polévkové lžíce). Může to být libovolný prostředek na mytí nádobí, např. Jar, Pur, apod. Dobře rozmíchejte a nechte v klidu asi 5–10 minut. Ze směsi odlijte do zkumavky, do cca 1/3 výšky. Detergent naruší buněčné stěny a stěny buněčných jader. 
 
3. Do zkumavky přidejte pár kapek enzymu. Potřebný enzym obsahuje např. kapalina na čištění kontaktních čoček nebo čistý ananasový džus. Zamíchejte velmi jemně a opatrně – nyní už máte ve zkumavce vlákna DNA a hrubým mícháním by se polámala. Enzym oddělí DNA od ostatního buněčného materiálu. 
 
4. Opatrně po skle přilejte do zkumavky alkohol (stačí denaturovaný líh) tak, aby vytvořil nad směsí vrstvu o přibližně stejné tloušťce. Nemíchejte! Po chvilce se začne do alkoholové vrstvy oddělovat DNA. Opatrně pinzetou nebo háčkem můžete pomoci vytahovat vlákna do horní čiré vrstvy.  Ten bělavý chuchvalec nitek – to je DNA organismu, který byl na počátku vašeho pokusu.

Download now



SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 18:54]

Demonstrace principu palivovýho článku s platinovými drátky jako elektrodama při elektrolýze roztoku chloridu sodného (kuchyňský soli). Propojením elektrického okruhu začne ve sklenici probíhat elektrolýza. Na anodě se začne uvolňovat Cl2, na katodě reaguje uvolněný Na s vodou za vzniku NaOH a H2. Na stránce s odkazem najdete i linky na videa komentovaný germánskou angličtinou.

Poté baterii odpojíme a kabely zapojíme do voltmetru. V tuto chvíli začne probíhat reakce palivového článku, proces inverzní k elektrolýze. Při elektrolýze vzniklý Cl2 a H2, jejichž bublinky jsou z části usazené na elektrodách a zčásti jsou rozpuštěné v elektrolytu, reagují za vzniku HCl podle rovnic:  
Celková reakce:                     H2 + Cl2 = 2HCl 
Katodová reakce (redukce):   Cl2 + 2e- = 2Cl- 
Anodová reakce (oxidace):     H2 = 2H+ + 2e- 
 
Elektrochemická reakce se projeví měřitelným napětím na voltmetru, které dosahuje přibližně 1,3 V a postupně klesá, dokud se plyny zachycený na elektrodách nespotřebujou..



SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 18:29]

Ebonitová tyč a liščí ohon Pokud si ebonit pletete s ebenem jste vedle, protože eben je druh dřeva, ale ebonit je speciální tvrdá guma. Vloni uplynulo 150 let od jejího vynálezu. Americký chemik a vynálezce Charles Goodyear několik let systematicky pracoval na tom, aby z přírodního lepivého kaučuku udělal pružnou a praktickou surovinu. Pracoval na tom doma, takže chudák manželka, která už nemohla vydržet ten hrozný „gumárenský“ zápach, pohrozila, že se dá rozvést. A tak objev vulkanizace přišel vlastně na svět náhodou, když se Charles v panice před rozzlobenou manželkou snažil zamaskovat své pokusy tím, že své chemikálie hodil do krbu – kaučuk prohnětený se sirným květem a olovnatou bělobou zvulkanizoval! To bylo v roce 1839. Nedal si pokoj a v roce 1852 vynalezl (zase náhodou) ebonit, když do kaučuku přimíchal několikanásobně víc síry, než bylo potřebné. Tvrdá guma se pak barvila načerno přídavkem sazí, vyráběly se z ní izolátory telegrafních vedení, lékařské nástroje, hřebeny a další předměty. Ebonit se dá dobře soustružit, brousit, leštit. A když si ebonitovým hřebenem projedete vlasy, začnou praskat a jiskřit maličké elektrické výboje.



SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 06:46]

Několik ukázek použití termochromních pigmentů, který teplotu indikujou vratnou změnou barvy.

The “communicating can,” which shows when its contents are cold, may provide retail marketing advantages. Many beer customers, for example, intend to drink soon after purchasing.

 



SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 06:39]

Plutonium je těžkej transuranovej prvek, kolem jeho atomu lítá spousta elektronů a tak má velice bohatou chemii. Jeho oxidační stavy mužou přecházet od +3 do +7, přičemž oxidační stupeň +4 je nejstálejší. Plutonium je silně radioaktivní alfa zářič a sloučeniny plutonia se hromaděj v tkáních (zejména kostech, kde narušujou krvetvorbu). Ačkoliv se akutní toxicita plutonia v literatuře často přehání, je fakt že už velmi nízký množství (desítky mikrogramů/kg živý váhy) solí plutonia stačí k vyvolání chronický leukémie.



SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 06:26]

Ukázka tepelnýho rozkladu oxidu rtuťnatýho podle rovnice 2 HgO 2 Hg + O2. Nad 350 °C se oxid rtuťnatej rozkládá na kyslík (kterej lze dokázat doutnající třískou, která se v něm vzněcuje) a na rtuť, která těká a kondenzuje jako kovově lesklý zrcátko v horní části zkumavky. Tenhle pokus byl ve školách často demonstrovanej jako ukázka přípravy kyslíku ale z důvodu vysoký jedovatosti rtuti bylo její používání na školách zakázaný.

Test tube with orange mercury(II) oxide Heating the fontstance with a Bunsen burner

Detecting the oxygen formed using a glowing splint Separated, elemental mercury



SRNKA from: SRNKA [30.12.05 - 06:17]

Oxid uhličitej CO2 je známej plyn ze sodovky a vzniká ve velkým množství při spalování uhlí a dalších fosilních paliv. Spolu s metanem se hromadí v horních vrstvách atmosféry, kde funguje jako okno skleníku - propouští krátkovlnný záření dovnitř, ale pohlcuje dlouhovlnný vyzařovaný do vesmíru, takže způsobuje ohřívání atmosféry a zrychlený tání pevnínskejch ledovců. V souvislosti s hromaděním skleníkovejch plynů se studuje ukládání kapalnýho oxidu uhličitýho na dně moře, protože oxid uhličitej nad tlakem 30 atmosfér přechází v kapalinu (v hasicím přístroji je kapalnej CO2) a v hloubce pod 350 je takovej tlak, že oxid uhličitej vystupuje v kapalným stavu. Laboratoř v Marylandu pro studium jeho chování vyvinula dálkově řízený pracoviště na dně moře, obsluhovaný roboty.

image15a-280.jpg (19276 bytes)

Ukládání CO2 na dně moře neni žádná levná technologie a navíc má velký rizika pro životní prostředí. Zvýšená koncentrace CO2 narušuje metabolismus vodních živočichů  a rozpouští vápenatý skořápky planktonu a korálů. Je docela dobře možný, že ukládání CO2 je jen krok z louže pod okap. Samotný chemický vlastnosti CO2 ukládání moc nepřejou. Kapalnej oxid uhličitej se s vodou nemísí ale až do hloubky asi 3000 metrů ve vodě plave, protože má nižší hustotu než voda a při stoupání k hladině se rychle rozpouští. Teprve ve větších hloubkách klesá ke dnu, ale za nízkejch teplot, který panujou na dně moře (+4 - +8 ºC) oxid uhličítej tvoří s vodou nestálej kašovitej hydrát. Ten má zase nižší hustotu, než kapalnej CO2, jeho kaše zvedá bubliny kapalnýho CO2 do výšky (viz obr. nahoře) a zase zrychluje jejich rozpouštění. Kapalnej CO2 navíc rozpouští podloží a rychle se do něj vsakuje. Ukládání CO2 na dně moře je tudíž z ekologickýho hlediska časovaná bomba, protože volně uložený vrstvy oxidu uhličitýho se pod vodou chovaj nepředvídatelně.



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 13:20]

Hliník je už za normální teploty teploty pokrytej vrstvou oxidu, která ho chrání před další oxidací. Přivedením vysokýho kladnýho napětí v neutrálním roztoku je však možné vytvořit ještě tlustší a kompaktnější vrstvu - tenhle proces se nazývá anodizace, čili eloxování. Při pěstování oxidový vrstvy můžete do oxidu hlinitýho zabudovat různý pigmenty - takto byly obarvený např. plechový dlaždice, tvořící obložení trasy A Pražskýho metra.

 

Nebejt ochranný oxidový vrstvy, hliník by byl velice reaktivní. To je dobře vidět, když na hliníkovým plíšku rozmažete kapičku rtuti. Ta brání vytváření souvislý vrstvy oxidu a na hliníku pak roste viditelnoou rychlostí povlak oxidu jako šedá tráva. Trocha rtuťový pasty dokáže během jedný hodiny úplně rozežrat hliníkovou traverzu (tmavá barva rzi na obrázku je způsobená mědí a dalšími težkými kovy obsaženýma v technický hliníkový slitině). Záškodníci za II. světový války měli tudíž za úkol pronikat na střežený letiště a mazat rtutí letadla.

SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 08:50]
Průběh bouřlivý reakce hliníkovejch hoblin s bromem. Hlinkový částice plavou na bromu a žhnou v jeho parách za vzniku par bromidu hlinitýho AlBr3. Část bromu a bromidu hlinitýho se reakčním teplem vypařuje a uniká z kádinky. Přítomnost par bromidu hlinitýho se projevuje jako bílý dýmy, protože rychle reaguje se vzdušnou vlhkostí za hydrolýzy a vzniku bromovodíku. Čistej bromid hlinitej reaguje s vodou v pevným stavu za exploze, pro svý vlastnosti silný Lewisovy kyseliny je často využívanej jako katalyzátor v organický chemii pro tzv. elektrofilní substituce, jmenovitě tzv. Friedel-Craftsovy alkylace a acylace, protože z uhlovodíků odčerpává elektrony podobně jako nitroskupina a mění je v reaktivní kationty. Např. benzen se ve styku s bromidem hlinitým rozpouští na tmavou kapalinu, ze který jde elektrickým proudem vyloučit polymer benzenu, tzv. polyparafenylen (PPP) s kovovými vlastnostmi (benzen se přitom alkyluje sám sebou a polymeruje). Na řadu dalších látek bromid hlinitej působí jako dopant způsobující děrovou vodivost a mění je v tzv. organický polovodiče, který mohou sloužit k výrobě např. tzv. organických LED diod (OLED displeje).



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 05:53]
Fotka demonstruje vedení světla roztokem chloridu draselnýho mezi měděnejma elektrodama. Elektrody ponořený v roztoku nemaj stejnou barvu, protože proudem elektronů z baterie se jedna z elektrod redukuje na čistou kovou měď, zatimco druhá se postupně oxiduje a tmavne.



SRNKA from: SRNKA [29.12.05 - 05:34]
Kyselina dusičná je známá tím, že většinu organických látek oxiduje a nitruje - přitom je barví na žluto. Peříčko namočený do kyseliny dusičný zežloutne. Kyselina dusičná přitom na organický látky navěšuje nitroskupiny NO2. Ty působí silně oxidačně, vytahujou z molekuly organický látky elektrony a zvětšujou tak její rozměry pro absorbci světla. Nitrovaný molekuly se tudíž chovají jako anténky naladěný na delší vlnovou délku. Většina organických látek absorbuje teprve v ultrafialový oblasti světla, ale nitroskupiny posunou práh absorbce až do viditelný oblasti, takže látky pohlcujou modrý světlo a prosvítaj žlutě. Žlutá barva je velice výrazná a může sloužit i jako analyticky využitelná reakce. Pro hmyz kterej vnímá ultrafialový světlo je většina žlutejch látek tmavohnědá až černá. Dokonce i některý dravý ptáci vnímaj ultrafialový světlo a proto třeba poštolka vidí už z dálky žlutě pročuraný spojnice mezi myšíma děrama jako tmavý cestičky, takže už z vejšky pozná, že je na poli žrádlo.

   

Když si umejete ruce zažlucený od kyseliny dusičný mejdlem, moc si tím nepomůžete - žlutá barva se ještě prohloubí a stane se z ní oranžová. Mejdlo je totiž slabě zásaditý a tvoří s nitrolátkama soli. Tím, že nitroskupiny vytahujou z molekuly elektrony jí dávaj kyselý vlastnosti. Molekula může totiž chybějící elektrony doplnit tím, že odštěpí atom vodíku jako kladně nabitej proton a tím se rozměry, po kterým se mužou v molekule elektrony pohybovat ještě zvětší. Kyselost molekuly přitom roste úměrně počtu nitroskupin navěšenejch na molekulu. Např. kyselina pikrová není chemicky vzato žádná organická kyselina, jen silně nitrovanej fenol, což je bezbarvá krystalická látka příbuzná alkoholu. Ten má v nenitrovaným stavu jen slabě kyselý vlastnosti (proto se mu říkalo kyselina karbolová, "karbolka") a rozpouští se teprve v koncentrovaným roztoku hydroxidu sodnýho na zásaditě reagující soli, tzv. fenoláty. Naproti tomu nitrovanej fenol vzniklej opatrným smíchánim fenolu s kyselinou dusičnou je světle žlutej (viz obrázek vpravo), má hořkokyselou chuť a vlastnosti silný kyseliny, protože se vodík na nitrofenolový skupině odštěpuje snadno. Proto nitrovanej fenol snadno tvoří oranžový až hnědý soli i se slabýma zásadama, jako třeba amoniakem (čpavkem) nebo hydroxidem stříbrným.
Jelikož nitroskupiny mohou svůj kyslík předávat při zahřátí ostatním atomům vodíku a kyslíku v molekule, mají nitrosloučeniny často vlastnosti výbušnin. Např. amonná sůl kyseliny pikrový je zajímavá tím, že při výbuchu vydává pronikavě pištivej zvuk (tzv. hvízdací žabky, "hvízdáci" tvoří právě žlutej pikrát amonnej). Stříbrná sůl kyseliny pikrový zase občas slouží jako iniciační třaskavina, protože její exploze se snadno přenáší na další výbušniny. I samotná kyselina pikrová se kdysi používala jako průmyslová výbušnina (pod názvem Dynamon, nebo Ekrazit). Při zapálení na vzduchu ale pikrovka nevybuchuje, jen hoří čadivym plamenem (má negativní kyslíkovou bilanci). Abyste kyselinu pikrovou přivedli k výbuchu, musíte ji silně přehřát, např. sypat na rozžhavenej železnej plech. I potom je výbuch kyseliny pikrový je poměrně pomalej - nemá tříštivej (spalační) ale spíš tlakovej účinek, proto se nálože z kyseliny pikrový používaj tam, kde je třeba "šetrnej pomalej vybuch", např. při trhání ledovejch ker nebo rozhazování kupek hnoje na poli (nebudete tomu věřit, ale skutečně se tak kdysi "hnojilo" na ruskej polích i u nás).

SRNKA from: SRNKA [24.12.05 - 23:55]

Aerogel je superlehkej gel tvořenej submikronovejma kuličkama křemene, vznikající vysušením křemičitýho gelu za nadkritickýho tlaku v autoklávu tak, aby nedošlo k zborcení jeho struktury. Obsahuje víc než 99.5% vzduchu a je docela pevnej ale poměrně křehkej a průhlednej jako sklo. Na omak připomíná suchej drsnej polystyrén (jeho póry nejsou na rozdíl od polystyrénu uzavřený), ale má ještě 4x nižší tepelnou vodivost.

Na světle aerogel modře opalizuje, v UV světle jasně zeleně svítí a proti světle prosvítá podobně jak červánky, zbarvení ostatně vzniká na stejným principu - rozptylu světla na částicích o rozměrech nižších, než je vlnová délka viditelnýho světla. Jelikož je aerogel tvořenej křemenným sklem, má poměrně vysokej index lomu a na průchodu laserovýho paprskyu blokem aerogelu je pěkně vidět odraz pod mezním úhlem.



SRNKA from: SRNKA [24.12.05 - 03:17]

Při hoření hliníku se uvolňuje tolik energie, že hliník dokáže pro svou oxidaci odebrat kyslík i oxidům jinejch kovů, například železa, manganu, křemíku nebo boru, např. Fe2O3 + 2Al Al2O3 + 2Fe. Reakce oxidů s hliníkovým práškem tak může sloužit pro rychlou přípravu těchle prvků ve volným stavu, popř. sloužit ke svařování kolejnic (viz 11 MB QuickTime ukázka) a přípravě odlitků, protože teplota přio reakci přesahuje několik tisíc stupňů, takže se železo roztaví (viz 3 MB WMV videoukázka pokusu o propálení mikrovlnný trouby). Termit je proto taky oblíbená složka zápalnejch pum, protože se dokáže propálit i betonem nebo pancířem.

Download now



SRNKA from: SRNKA [22.12.05 - 06:29]

O deoxyribonukleový kyselině DNA a její dvojitý šroubovici asi každej slyšel, ale jak ta látka vlastně fyzicky vypadá? Tvoří rosolovitou hmotu tvořenou vláknitejma molekulama, kterou lze snadno izolovat z dělících se buněk, například kvasnic nebo bakteriálních kultur a po šetrným vysušení vysublimováním ledu ze zmražený suspenze ve vakuu (tzv. lyofilizace) vypadá jako vata. Bez ochrannejch bílkovin je to choulostivá látka a její molekuly lze potrhat už světlem nebo nešetrným mícháním. Kyselina se jí říká proto, že se rozpouští v hydroxidu, ale to je taky její konec - molekuly vody její hydratovanej řetězec okamžitě rozcupujou na kousky.

Download now

V laboratorním zařízení DNA namnožit z nepatrnýho vzorku dodaný DNA, nebo dokonce nechat vyrobit na míru jen na základě odmajlovaný sekvence nukleotidů v počítačem řízený aparatuře. Protože kšeft je kšeft, firmy který se tim zabejvaj tuhle službu prováděj anonymně, takže když si zaplatíte, nasyntetizujou vám DNA libovolný brebery, kterou si nadiktujete, nebo vám namnožej DNA ze vzorku vlasů vaší babičky nebo Elvise Preslyho a pošlou v pytlíčku poštou zpátky. Vpravo je ukázka DNA baktérie anthraxu, způsobující sněť slezinnou.



SRNKA from: SRNKA [22.12.05 - 05:42]

Moissan izoluje fluor 1886, Faradayova elektrolýza 1833

Historická rytina znázorňuje francouzskýho chemika Henri Moissana (1852-1907), jak poprvé připravuje v laboratoři fluor - to není nijak jednoduchá záležitost ani dnes. Jako jediná cesta v tý době byla známá elektrolýza, protože žádná sloučenina není silnější oxidační činidlo, než fluor. Protože fluor reaguje aji s vodou, musí se elektrolýza provádět v nevodném prostředí zkapalněného fluorovodíku. To je další problém, protože fluorovodík je za pokojové teploty plyn (má bod varu asi 19 ºC), takže se směs musí chladit, Moissan použil směs chloridu vápenatého a ledu, která má teplotu asi -55ºC. Protože jak fluorovodík, tak fluor sklo okamžitě rozleptává, Moissan používal niklovou aparaturu - trubičku z niklu sletovanou do tvaru písmene U, aby nedošlo ke smíchání fluoru na anodě s vodíkem vznikajícím na latodě (tyhle dva plyny spolu okamžitě explodujou). Fluor uniká z elektrolyzéru jako světlounce nazelenalej plyn, okamžitě reagující se vším, s čím se setká, např. písek nebo skleněnej prášek v něm shoříj jako piliny na vzduchu. Práce s fluorem vyžaduje velkou opatrnost, okamžitě rozleptává sliznice a na kůži způsobuje špatně se hojící puchýře. Za svoje fundamentální objevy v oblasti fluorový chemie dostal Jirka Moissan  v roce 1906 Nobelovu cenu.

Download now Download now

Druhá rytina zachycuje historickej pokus britskýho chemika a fyzika Michaela Faradaye (1791-1867) s přípravou chloru. Faraday používal elektrolýzu chlorodu cínatýho SnCl2, kterej udržoval v roztaveným stavu zahříváním pod lihovým kahanem (chlorid cínatej je bílá krystalická látka podobná máslu, taje při 37 ºC).  Faraday měřil množství prošlýho proudu pomocí elektrolýzy vody v elektrolyzéru zapojeným sériově do obvodu a srovnával ho s množstvím vyloučenýho cínu na katodě, čímž dokázal, že množství elektrickýho proudu k vyloučení různých látek nezávisí na složení látky, ale pouze na její molekulové hmotnosti. Obrázky pochází z učebnice Physique Populaire (E. Desbeaux, 1891).



SRNKA from: SRNKA [22.12.05 - 05:06]

Takhle hoří síra v kyslíku a sodík v chloru. Komu ty barvy něco připomínaj, je na správný adrese. Sírová lampa je relativně novej zdroj světla, využívající páry síry, svítící bílým světlem. Výhodou je vysoká účinnost (skoro 80%), nevýhodou je, že síra jako prvek příbuznej kyslíku při vysokejch teplotách koroduje prakticky všechny materiály, takže se musí používat bezelektrodový uspořádání (vysokofrekvenční výboj v poli mikrovlnn), což pochopitelně účinnost řešení snižuje a prodražuje. Vysokotlaký sodíkový výbojky se díky svý vysoký účinnosti a životnosti běžně používaj v pouličním osvětlení tam, kde není zapotřebí rozlišovat barvy, protože kvůli spektrální čáře sodíku maj čistě žlutý světlo.

Download now Download now



SRNKA from: SRNKA [22.12.05 - 04:50]
Tzv. řezání oceli kyslíkem je vlastně spalování železa plamenem bohatým na kyslík. Ačkoliv železná vlna v plameni nehoří, proudem kyslíku do ní jde snadno propálit díru. Na obrázku vpravo je běžně dostupná souprava pro řezání plamenem pro domácí kutily, v průmyslu praxi se pro řezání kyslíkovým plamenem nebo obloukovou plasmou využívaj velmi přesně pracující vyřezávací automaty..

   .

SRNKA from: SRNKA [22.12.05 - 04:39]
Manganistan draselnej (tzv. hypermangan) je silný oxidační činidlo, který s organickýma látkama reaguje za vzniku plamene, někdy i za výbuchu. Reakce s glycerínem je zajímavá tím, že nastartuje až za několik minut - směs muže sloužit jako zápalnice se zpožděním. Stačí na hromádku hypermanganu kápnout glycerín, nebo etylénglykol (nemrznoucí směs do automobilovejch chladičů) a několik minut počkat.



SRNKA from: SRNKA [22.12.05 - 04:33]
Kyselina sírová pohlcuje vodu tak silně, že rozkládá a zuhelnaťuje organický látky, který složením obsahují uhlík a vodu (tzv. uhlovodany, např. cukry, škrob nebo celulózu dřevo). Při reakci vzniká čistej uhlík podle rovnice C12H22O11 ---> 12 C + 11 H2O v podobě napěněný hmoty, která při reakci silně zvětšuje objem a ztuhne.

 

SRNKA from: SRNKA [22.12.05 - 04:16]
Co je nejsilnější oxidační činidlo? Kandidátem můžou bejt například sloučeniny trojmocnýho stříbra, který jde připravit elektrolytickou oxidací stříbra v roztocích fluorovodíku. Už dvoumocný stříbro je silný oxidační činidlo, ale fluorid stříbřitej AgF3 oxiduje v roztocích kapalnýho fluorovodíku i tak inertní látky, jako jsou vzácný plyny jako krypton nebo xenon. Zahříváním snadno odštěpuje fluor, což je nejsilnější oxidačně působící prvek a může tak sloužit pro jeho snadnou přípravu v laboratoři.
Elektrochemickej potenciál anodický oxidace je omezenej pouze napětím a samozřejmě stabilitou elektrody a rozpouštědla a tak není divu, že když chtěj vědci připravit nějakou tu kuriozitu, většinou zkoušej nejprve elektrolýzu. Např. při anodický oxidaci kyseliny dusičný nebo chloristý za nízkejch teplot vzniká ve vysokým výtěžku čistej ozón, nebo tak lze připravit sloučeniny šestimocnýho a sedmimocnýho železa. Železo je prvek, kterej leží v periodický tabulce ve skupině spolu s platinovými kovy rutheniem a osmiem. Ty tvoří těkavý sedmimocný kysličníky (osmium podle jeho smradu dokonce dostalo jméno), a tak neni divu, že se badatelé pokoušej zoxidovat železnej drát v roztoku taky, Při nízkej teplotách lze do tetrachloru vyextrahovat skutečně tajemnou těkavou sloučeninu, která by mohla bejt sloučeninou sedmimocnýho železa. Poměrně známý jsou i sloučeniny šestimocnýho železa, tzv. železany který se podobaj manganistanu, dobře se rozpouštěj ve vodě a maj silný oxidační účinky, takže aji při nízký teplotě rozkládaji odolný odpadní organický látky a mikroorganismy.



Tyhle látky nemuseji sloužit jen jako chemická kuriozita, protože železo je levnej a běžně dostupnej prvek, na rozdíl od sloučenin chloru zdravotně zcela nezávadnej, nevytváří páchnoucí a škodlivý chlorovaný rezidua jako chlorový vápno a chlornany. Vedlejší produkt je neškodnej hydroxid železitej, kterej do sebe váže těžký kovy a další škodliviny, čistící účinek je komplexní. Železany by mohly najít uplatnění jako pohlcovače zápachu v klimatizačních filtrech, oxidační složka v pyrotechnice, pasivační činidla a náhrada jedovatýho suříku v podkladovejch nátěrech a samozřejmě při čistění odpadních vod, kdyby se je podařilo vyrábět levně ve velkým množství. Je možný, že budoucí průmyslová chemie bude vypadat úplně jinak a v širokým měřítku využívat jiný látky, než dneska, s mnohem nižšimi dopady na životní prostředí (tzv. "zelená chemie").

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 22:28]
Rázová vlna detonace malýho množství (cca 10 mg) pikrátu stříbrnýho na podložce umístěný asi 10 cm nad deskou stolu vytvoří dvě rázový vlny, druhá je způsobená odrazem od desky stolu. Další nepravidelný vlny vznikaj odrazy zvuku mezi podložkou a stolem.

Figure 8. Detonation of a small, 10-milligram silver nitrate charge... Figure 7. Shadowgrams of two small explosive charges...

Obrázek vpravo ukazuje nebezpečí vzniklejch urychlením tříštivejch úlomků. Obrázek znázorňuje explozi asi jednoho gramu běžný "školácký" třaskaviny triaceton triperoxide (TATP) v lahvičce, odpálený elekrickou jiskrou. Rázový vlny byly zachycený v okamžiku, kdy dosáhly asi jeden metr v průměru. První lavička byla z plastu, zatímco druhá skleněná a protože se roztříštila na menší úlomky, střepiny se šíří nadzvukovou rychlostí, čili srovnatelnou se střelama z palnejch zbraní, jak můžete porovnat v sousedním auditu.



OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [21.12.05 - 19:06]
Srnka 6:50: ten film se pěkně blbě chytá. klouže, mrška. taky je celkem blbý, že navinutý vlákno po usušení ztvrdne a zkřehne. ale jinak je to moc pěknej příklad.

PLACHOW from: PLACHOW [21.12.05 - 10:35]
SRNKA [21.12.05 - 03:35]: vlevo sodík, vpravo draslík :-)
Moc pěkné, od rána si tady čtu :-)

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 08:15]

Ne všechny kovy se oxidujou stejně snadno. Tzv. ušlechtilý kovy (zlato, stříbro nebo platina) na vzduchu kyslíku odolávaj a pokud přesto tvoří oxidy, jejich vrstvička je velice tenká a zahříváním se rozkládá. Většinu oxidu jde ale připravit uměle, například srážením z roztoků. Oxidy zlata i platiny jsou přitom tak nestálý, že se rozkládají i v horký vodě. K rozložení oxidů dalších kovů, např. stříbra nebo rtuti stačí slabý zahřívání. Koneckonců, při dostatečně vysoký teplotě jde rozložit libovolný oxidy, potřebná teplota však může přesahovat bod varu oxidu i kovovýho prvku, např. oxid zirkonu nebo tantalu odolává teplotě i přes 4000 ºC. Nad teplotou 7000 ºC už není stabilní žádná chemická sloučenina, je to tedy současně nejvyšší teplota, jakou de získat chemickou reakcí - teplotu v podobným rozsahu má např. plamen při spalování dikyanu (CN)2 v ozonizovaným kyslíku.

Download now Download now

Reakci rtuti s kyslíkem alchymisti používali i k získávání kyslíku ze vzduchu. Slabým zahříváním (do 350 ºC) se totiž rtuť oxiduje a při míchání na ní dělá práškovitá vrstva žlutýho oxidu rtuťnatýho. Ten se při prudším zahřátí (nad 400 ºC) zase rozkládá zpátky a uvolňuje tak čistej kyslík (viz fotka vlevo, stěny zkumavky se současně pokrývaj kapkama rtuti). Reaxe je příkladem chemický rovnováhy řízený teplotou. V pravý části je podobnej rozklad oxidu stříbrnýho, kterej je šedivej a jeho zahříváním se obnoví lesklá barva kovovýho stříbra. Oxidy mědi jsou stálejší, rozkládaj se až při teplotách nad 1200 ºC, čili bodem tání kovový mědi (1084.62 °C).



SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 07:53]

Že se síranu měďnatýmu CuSO4 řiká modrá skalice, protože je modrej, je imo všeobecně známý. Míň známý je, že to vlastně neni barva síranu měďnatýho, ale jeho sloučeniny s vodou, tzv. aquakomplexu. De to snadno dokázat jeho vyžíháním - síran měďnatej krystaluje s pěti molekulama vody na jednu molekulu síranu měďnatýho, ale po dokonalým upražení úplně zbělá. Vysušená sůl dychtivě zpátky pohlcuje stopy vody ze vzduchu i z nevodnejch rozpouštědel, takže ji lze použít k sušení látek, například k odstranění zbytku vody z destilovanýho lihu. Přitom zase zmodrá, jak ukazuje následující sada fotek. Podobně se chová spousta kovovejch solí, který sou v hydratovaným krystalickým stavu barevný, ale po vysušení svoji barvy změní (např. soli kobaltu), nebo úplně ztratí (soli manganu nebo niklu).

Hydrated copper sulphate Hydrating copper sulphate Anhydrous copper sulphate



SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 07:37]
Chromatografie je fyzikálně chemická metoda, kerá slouží k dělení a pucování směsi sloučenin při analýze i přípravě chemickejch látek. Její princip je přitom úplně jednoduchej a můžete si ho vyzkoušet sami, když na savým papíru uděláte barevnejma fixama několik teček a pak přes ně necháte vzlínat vodu nebo roztok lihu, nejlíp v uzavřený nádobě, aby papír nevysychal (viz fotka).



Při protejkání roztoku pórama se jednotlivý barviva střídavě vymejvaj a zase nachytávaj na jejich povrch (adsorbujou). Ty barvičky, kerý se adsorbujou silněji přitom putujou pomalejc a naopak. Jde tak snadno a rychle rozlišit například modrou barvu inkoustový tužky (obsahující metylvioleť, která se silně adsorbuje, proto ji je těžký umejt) a obyčejnej modrej inkoust (obsahující metylénovou modř, která se smejvá snadno). Myslim, že nebudu moc přehánět, když odhadnu, že v současný době existuje spíš několik stovek, než desítek různě složitejch modifikací týhle jednoduchý metody. Například jednoduchej trik je po nacucání papír otočit o 90 ° a nechat vymejvat jiným rozpouštědlem - tim se z jednorozměrnýho chromatogramu získá dvourozměrnej a jde tak rozdělit i velice složitý směsi vzájemně podobnejch látek.

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 06:50]
Pokus demonstrující syntézu polymerního vlákna tzv. mezifázovou kondenzací. Na rozhraní obou roztoků vzniká polymerní film, kterej lze spustit přes kladku a nechat vlastní vahou vytahovat z roztoku další a další vrstvy, dokud nedojde k vyčerpání reagujících látek.

 

Při reakci je ve spodní vrstvě zásaditej roztok diaminohexanu, převrstvenej organickým roztokem chloridu dikarboxylový kyseliny. Obě molekuly spolu na konci zreagujou za odštěpení kyseliny chlorovodíkový a vznikne teoreticky nekonečně dlouhej řetízek polymerní molekuly, která může tvořit umělý vlákno.

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 06:16]

Jelikož kovový prvky obsahujou volný elektrony, všechny kovy se na vzduchu oxidujou, i když rovnovážná vrstva oxidu může bejt v případě takovýho zlata nebo platiny tlustá jen několik atomovejch vrstev. Barva oxidu je přitom zpravidla tim tmavší, čím víc kyslíku prvek obsahuje. Oxidy s vysokým obsahem kyslíku ale bejvaj nestálý a zahříváním se rozkládaj na svý složky, takže je nelze připravit oxidací kovů, ale nepřímo, například sráženim z vodnejch roztoků. Oxidy s nízkým obsahem kyslíku mívaj často polokovovej charakter a vlastnosti polovodičů, zatímco výšemocný oxidy maj supravodivý chování.

Download now Download now

Na fotce vlevo sou oxidy mědi, hnědočervenej oxid měďný Cu2O vzniká při Fehlingově reakci nebo při žíhání mědi za špatnýho přístupu vzduchu či na vysokou teplotu. Má vlastnosti polovodiče a může usměrňovat střídavej proud (rozhraní Cu-Cu2O funguje jako polovodičovej přechod), tzv. kuproxový články byly první průmyslově vyráběný diody, v Avometu vyráběným v Metra Blansko se používaly ještě v 70. letech. Měděnej zoxidovanej plech dokonce může sloužit i jako fotočlánek, ovšem s nízkou účinností. Oxid měďnatej je černej jako bota a tvoří měďnatý okuje, který opadávaj z měděnýho drátu při žíhání na vzduchu.

Vpravo jsou oxidy olova - oxid olovnatej je těžkej žlutej prášek, oxid olovnato-olovičitý je oranžově červenej a používá se jako podkladová barva (suřík). Protože zahříváním snadno uvolňuje kyslík, používá se i v pyrotechnice, např. bouchací kuličky tvoří kaminky zabalený v alobalu do směsi suříku a práškovitýho hliníku. Oxidi olovičitý vzniká v olověných akumulátorech jako tmavohnědej prášek a je elektircky vodivej - tvoří právě tu zásobárnu oxidační látky, která se při vybíjení baterie redukuje elektrony a umožňuje tak průchod proudu. Při zahřívání snadno odštěpuje kyslík a mění se zpátky na oxid olovnatej.



SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 05:45]
Jód je nejtěžší prvek skupiny halogenů (když pomineme supervzácnej a radioaktivní astat, kterýho bylo připraveno jen pár atomů). Tvoří kovově lesklý šupinky, ale elektrickej proud nevodí. Namísto toho vydává při zahřátí fialový páry, který jsou tvořený molekulama jódu I2. Přesně tu samou barvu maji i roztoky jódu v organickejch nepolárních rozpouštědlech, jako je benzín nebo chloroform. Ve vodnejch nebo lihovejch roztocích má namísto toho jód žlutou až tmavě hnědou barvu (např. tzv. jodová tinktura je desinfekční roztok jódu v lihu). Jód v takovejch roztocích tvoří lineární polyjodidový molekuly, podobný těm, který tvořej i samotný krystalky jódu, proto roztavenej jód prosvítá tmavohnědě. Jelikož rozdíl mezi bodem tání (114 °C) a bodem varu (184 °C) jódu je poměrně nízkej, páry jodu po prudkým ochlazení můžou vytvořit přímo krystalickej povlak pevnýho jódu složenej ze třpytivejch krystalků, hovoříme o tzv. kvazisublimaci.

 

Práškovej jód je silně reaktivní a po smíchání například s práškovým hliníkem se směs samovolně vzněcuje a shoří za vzniku jodidu hlinitýho. Reakce jodu s hliníkem je zajímavá tím, že ji urychlujou stopy vody (jako katalyzátor) - suchá směs nereaguje, ale stačí ji nepatrně ovlhčit a hned dojde k bouřlivý reakci za vývoje plamene. Část jódu se z reakční směsi vypaří a vytvoří fialovou dýmovnici, která smrdí jako slznej plyn a taky tak funguje. Páry jódu působí silně dráždivě a po vdechnutí působí dlouhodobý záněty sliznic ("jodovou rýmu"). Páry jodidu hlinitýho sou z teoretickýho hediska zajímavý tím, že v nich byly nedávno prokázaný atomární polyjodidový útvary (clustery), který mají chování samostatnejch chemickejch prvků (tzv. superatomy)



SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 05:21]
Hydroxidy vícemocnejch kovů jsou až na výjimky málo rozpustný, protože to sou vlastně trojrozměrný polymery pospojovaný vodíkovejma můstkama do jednoho chumáče. Následující sada reakcí zachycuje vznik hydroxidu železitýho, měďnatýho, chromitýho a kobaltnatýho z vodnýho roztoku po přidáná hydroxidu sodného. Na hydroxidu kobaltnatým (světle růžová sraženina) je vidět jeho sklon k oxidaci podobně jako v případě hydroxidu železnatýho (viz níže), ten je dokonce ještě mnohem silnější a pokud hydroxidu schází kyslík, nerozpakuje se odebrat ho i samotný vodě (zahříváním sraženiny z ní uniká vodík). V roztoku přitom vzniká modrázelená sraženina směsi hydroxidů trojmocnýho kobaltu. I zde je vidět přechodnej vznik tmavýho produktu oxidu kobaltnato-kobaltitýho Co3O4.

 

Sada zraženin vpravo obsahuje hydroxid železnatý (kterej se zvolna oxiduje a tmavne), železity, hydroxid měďnatý a nikelnatý (světle zelenej sajrajt). Barva hydroxidů přechodnejch kovů zpravidla odpovídá barvě výchozích iontů. jen je o něco výraznější.

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 04:55]
Pokud v roztoku dokážeme přítomnost aldehydu nebo ketonu, můžeme je rozlišit tzv. Fehlingova reakcí, protože pouze aldehydy se chovaj redukčně. Například glukóza (v obchodě dostupná jako hroznovej cukr, tzv. Glukopur) je jednoduchej cukr, obsahující aldehyhydovou skupinu (tzv. aldóza). Ze slabě alkalickýho roztoku měďnatých iontů může vyredukovat hnedočervenou sraženinu oxidu meďnýho Cu2O, za vhodnejch podmínek dokonce i kovovou měď. Oxid meďný je hnědej polovodivej povlak, kterej se na čistý mědi tvoří stáním na vzduchu nebo při jejím žíhání a Fehlingovou reakcí ho de připravit i jako prášek z roztoku. Jelikož při cukrovce se glukóza vylučuje z organismu v důsledku špatný funkce slinivky, Fehlingova reaxe se použivala i k důkazu cukru v moči.

 

Redukční účinky glukózy se daj využít i jinak, protože roztoky stříbrnejch solí dokáže redukovat na kovový stříbro. To se za vhodnejch podmínek může vyloučit na stěnách nádoby jako kovově lesklý zrcátko. Reakce glukózy s roztokem dusičnanu stříbrnýho ve čpavku byla dlouho průmyslově využívaná pro výrobu zrcadel.

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 04:40]

Organická chemie má vzhledem k variabilitě uhlíkovejch sloučenin poměrně málo obecně analyticky využitelnejch chemickejch reakcí a pokud existujou, nejsou moc zajímavý na pohled. Tzv. Bradysovo činidlo na ketony tvoří roztok 2,4 dinitrofenylhydrazinu (tzv. 2,4-DNP) v kyselině sírový a metanolu. Samotnej 2,4 dinitrofenylhydrazin je poměrně nebezpečná výbušnina (obsahuje v molekule jak redukčně (hydrazin), tak oxidačně (-nitro) působící skupiny ) a musí se proto přechovávat v mokrým stavu.. Jako většina nitrolátek je pěkně žlutě zbarvenej.

Download now Download now

Reakce s aldehydama a ketonama je dostatečně specifická a jde ji jednoduše popsat jako kondenzace, při které se odštěpuje molekula vody. Přitom vzniká málorozpustná krystalická sraženina tzv. fenylhydrazonu (osazonu). Přesný mechanismus reaxe by mohl znít jako protonem katalyzovaná nukleofilní adice na karbonylovou skupinu a je specifickej pro kyslíkovou molekulu, vázanou dvojnou vazbou na uhlíkovej řetezec. Alkoholy ani étery jí nepodléhaj a může tedy sloužit k důkazu =C=O skupiny v jednodušších molekulách. Tím, že molekula přijde o polární hydrazoskupinu, stává se nerozpustnou a fenylhydrazonovej zbytek je dostatečně velkej na to, aby určil chování výslednýho produktu.

  



SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 04:04]
I reaxe běžnejch sloučenin můžou probíhat docela složitě. Tohle je výsledek srážení hydroxidu železitýho a železnatýho z roztoku železitých Fe3+ a železnatých Fe2+ iontů hydroxidem sodným.



Na hnědý sraženině hydroxidu železitýho Fe(OH)3 neni nic zas tak moc zvláštního, je to v podstatě běžná rezatá barva vznikající při oxidaci železa ve vlhkým prostředí. Hydroxid železnatej Fe(OH)2je v čistým stavu bílej, ale na vzduchu se rychle oxiduje vzdušným kyslíkem. Snaha po oxidaci je tak silná, že se při vysušení v inertní atmosféře na vzduchu samovolně vzněcuje. Při postupný oxidaci ve vodným prostředí u hladiny suspenze vzniká tmavá barva - v podstatě hydratovanej magnetit Fe3O4, což je oxid železnato-železitej. Ionty železa v jeho struktuře mohou nabývat oba oxidační stavy (II+ i III+) zároveň a protože se "nemužou rozhodnout" kterej si vyberou, navzájem si "přehazujou" volný elektrony. Vzniklá sloučenina má proto kovovou vodivost a silně absorbuje viditelný světlo, má černou barvu.

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 03:35]

Sodík a draslík prskající a hořící na vzduchu. Poznáte kerej je kerej?

Download now Download now



SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 03:31]
Umělej sníh se používá při filmování od začátku, první receptury používaly rozemletou papírovou drť. Dnes se využívá polymery na bázi karboxymethylcelulózy, který po navlhčení silně nacucaj a vytvořej lehkou měkkou hmotu, která nechává otisky přesně jako normální sníh. V Holywoodu, kterej leží v teplý oblasti na okraji San Franciska se umělýho sněhu při vytváření sněhovejch efektů ročně spotřebuje desítky tun a pro svý výhody se jí dává přednost i tehdy, když je normální sníh k dispozici.

Download now Download now

Download now Download now



SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 03:09]

Sulfid zinečnatej ZnS je bílá látka, vznikající reakcí zinku se sírou, nebo taky jako bílá sraženinka při srážení zinečnetejch solí sulfidy. Ve skutečnosti je to ale polovodič a přírodní sulfid zinečnatej, kterej se nalézá v přírodě jako minerál sfalerit je díky vysokýmu obsahu příměsí (dopantů) kovově lesklej a má vysokou vodivost. Jen vzácně de najít krystalickej sfalerit tak čistej, že na světle prosvítá. Zcela čistej sulfid zinečnatej je ale čirej jako sklíčko a protože výborně propouští infračervený paprsky a má vysokej index lomu, využívá se v širokopásmový optice. Sulfid zinečnatej s příměsemi baria a dalších těžkejch kovů slouží jako klasickej luminfor a scintilátor, známý fosforeskující barvy, který ve tmě žlutozeleně světelkujou sou zpravidla založený na sulfidu zinečnatý. Schopnost ZnS po osvětlení světélkovat byla známá a vysoce ceněná od středověku. Rostoucí využití v nelineární optice maj i nanočástice sulfidu zinečnatýho, který tvořej dokonalý malý kuličky.

 



SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 02:46]
Takhle hori v plameni zinek. Zinek je podobne jako kadmium a rtut docela tekavej a jeho pary ve slejvarnach byly pricinou mnoha otrav (tzv. horecka slejvacu).

 

Vznikající oxid zinecnatej je degenerovanej polovodic, coz se pozna pri zahrivani v plameni. Tim se posouva hrana absorpcniho pasu do viditelny oblasti, takže původně bilej prasek zretelne zloutne. Podobne se chova rada dalsich latek, napr. oxid titanicitej. Protoze jeho suspenze silne absorbuje UV paprsky a nechava na pokoji viditelny svetlo, pouziva se jako soucast opalovacich kremu.

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 02:34]
Práškovitý materiály hořej ve styku prudce díky svojemu velkýmu povrchu a v mlýnech na cukr nebo mouku už byly mockrát příčinou nebezpečnejch explozí. Na obrázku je práškovitý mlíko sypaný do plamene.



SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 02:30]

Srovnání reaktivity kovů (odleva dolu Ca, Mg, Zn, Fe, Pb a Cu) při rozpouštění v zředěný kyselině chlorovodíkový (HCl) podle jejich snahy k oxidaci.
Nejrychlejc se rozpouští alkalický kovy vápník a hočík, dobře se rozpouští i zinek za vývoje bublinek vodíku.
Železný piliny reagujou jen zvolna, olovo se pokrejvá bílou vrstvou chloridu, která další reakci zablokuje. Měď se oxiduje jen zvolna a vodík přitom nevzniká.

Calcium reacting with hydrochloric acid Magnesium reacting in water Zinc reacting with hydrochloric acid
Iron reacting with hydrochloric acid Lead in hydrochloric acid Copper in hydrochloric acid



SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 02:21]
Todle je hořčíková (magnesiová) páska hořící na vzduchu. Při reakci nevznikaj žádný plynný zplodiny, proto má plamen vysokou teplotu (přes dva tisíce stupňů) a vydává oslnivě bílý světlo bohatý na ultrafialový paprsky. Magnesiovej prášek proto kdysi sloužil fotografům místo bleskovýho světla pro pořizování fotek v interiérech. Hromádku pod spirálou tvoří odpadávající kyprej oxid hořečnatej, kterej při reaxi vzniká a používá se jako žáruvzdorná tepelná izolace a přísada do šamotovejch cihel. Reakce hořčíku po smíšení s oxidovadlem (peroxid, manganistan nebo suřík) probíhá explozivně, podobně jako u směsí z hliníkovýho prášku a používá se v pyrotechnice.

 

Vpravo je pokus o oxidaci železa v plynovým plameni. Železo samo na vzduchu nehoří, jen v čistým kyslíku. Protože se částice železa při oxidaci pokrejvaj roztavenou vrstvou okují (Fe3O4), spalujou se nepravidelně a tvoři jiskry, podobný jako v prskavkách. Vánoční prskavky tvoří železný piliny smíšený s oxidovadlem (dusičnanem barnatým a draselným) a škrobovým lepidlem, který slouží jako pojivo.

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 02:03]
Tadle krásná reakce se občas nazývá stříbrnej, nebo taky "Dianin" strom podle alchymistů, který ji první objevili a vydávali ohromenejm mecenášům za příklad transmutace prvků, aby tak získali další dotace..

 

V podstatě jde o rozpuštění měděný spirály v roztoku stříbrnejch iontů. Měď jako méně ušlechtilejší kov postupně vytěsńuje stříbro z roztoku a to potom narůstá v krásnejch kovově lesklejch krystalcích. Vzniklej "keřík" lze vytáhnout z roztoku dřív, než se měď úplně rozpustí, roztok nahradit lihem, nebo zalít do umělý hmoty, čímž se z něj stane zajímavej dekorativní prvek. V roztoku je dobře vidět modrá barva měďnatejch iontů, vznikajících v důsledku rozpouštění mědi.

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 01:23]
Chlor (vlevo) je žlutej plyn, brom je hnědá kapalina uvolňující oranžový páry (vpravo). Oba prvky jsou halogeny, ale chlor je mnohem reaktivnější - reaguje za vzniku plamene dokonce i s bromem (oxiduje ho) a tvoří tak jeho chloridy, který maj podle poměru obou prvků různý složení a tvořej žlutej plyn, popř. žlutá kapalina až oranžová krystalická látka.

Download now

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 01:09]
Kovovej sodík je poměrně měkkej a proto de jeho ingot krájet na plátky jako salám. V laboratoři se ale sodík na vzduchu obvykle nekrájí, protože by rychle zvlhnul a zoxidoval se. Pokud je pro reakci zapotřebí jemně rozptýlenej sodík, sodík se roztaví v parafinovém oleji, rozšlehá drátem a nechá se vychladnout, čímž se získá sodíková krupice. Jinej způsob je protlačit sodík hydraulickým lisem v atmosféře inertního plynu (viz obrázek vpravo). Lis funguje jako lis na česnek a umožňuje získat svazek sodíkovýho drátu s velkým povrchem.

 

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 00:59]
Fotka vlevo zachycuje klasickej průběch rozpouštění zinku v kyselině. Zinek se rozpouští za vývoje vodíku a proto je tadle reakce běžně používaná pro jeho přípravu v laboratorních podmínkách.

   

Reakce vpravo vypadá náramně efektně, přitom je to docela běžná reakce, zachycující průběh rozpouštění mědi v kyselině dusičný. Rozpouštění kovů v kyselině dusičný (pokud není extrémně zředěná) probíhá jinak, než rozpouštění v ostatních kyselinách, protože kyselina dusičná má současně silný oxidační účinky. Vznikající vodík kyselinu ihned redukuje za vnziku oranžovejch jedovatejch dýmů oxidů dusíku. V roztoku se přitom tvoří modrý měďnatý ionty, ale v důsledku skládání barev je výsledná barva žlutozelená. Jak je vidět, reakce probíhá velmi prudce za silnýho vývoje plynů a občas se v laboratoři používá pro přípravu oxidů dusíku. Úplně vpravo jsou krystaly měďnatý soli, zbývající po odpaření roztoku. Měďnatý ionty maj modrou barvu a proto se občas síranu měďnatýmu říká modrá skalice.

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 00:46]
Roztok dusičnanu olovnatýho Pb(NO3)2 a chromanu draselnýho K2Cr04 reaguje za vzniku žlutý sraženiny chromanu olovnatýho PbCrO4 a dusičnanu draselnýho, kterej zůstává rozpuštěnej v roztoku.

 

Chroman olovnatej má vysokej index lomu - vyšší než má olej a fermež a proto se občas využívá jako malířská barva s vysokou kryvostí (tzv. chromová žluť). Na obrázku vpravo je ta samá reakce, ale se slučeninama stříbra. V roztoku se zřejmě tvoří dvojchroman, protože chroman stříbrnej je žlutej stejně, jako chroman olovnatej. Jeho sraženinu jde vidět na povrchu pipety nahoře, kde je přebytek chromanovej iontů. S trochou zkušenosti jde tedy snadno odhadnout, která ze složek výsledný sraženiny je nahoře a která dole. V kyselým roztoku totiž dochází ke kondenzaci chromanovejch iontů za vzniku dvojchromanu, který maj tmavší barvu.

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 00:16]
Na obrázku je dobře vidět, jak lithium plave, protože je to nejlehčí kovovej prvek vůbec. Lehčí je už jen kovovej vodík, ale ten je stálej jen za vysokejch tlaků.



SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 00:13]
Lithium prudce reaguje s vodou za vývoje vodíku a hydroxidu lithného a uvolněným reakčním teplem se přitom roztaví (b.t. 180.54 °C). Na obrázku vpravo tatáž reakce probíhá ve zkumavce. Ve větším množství lithium reaguje s vodou za výbuchu. Fialová barva vzniká reakcí indikátorového barviva fenoftalein, který v alkalickým roztoku podléhá kondenzaci za vzniku fialovýho zbarvení a lze jím proto dokázat přítomnost hydroxidu.

 

SRNKA from: SRNKA [21.12.05 - 00:05]
Lithium je na čerstvým řezu stříbrolesklej kov, kterej ale rychle růžoví a tmavne. Na rozdíl od ostatních alkalickejch kovů reaguje se všema složkama vzduchu, i s dusíkem, kterej je jinak inertní a potahuje se tmavohnědou vrstvou nitridu LiN3 (na obrázku vpravo je tentýž blok po několika minutách). Rozprášený roztavený litium proto funguje jako vakuová puma. I jinak je vysoce reaktivní a dokáže se propálit vrstvou skla i betonu. Protože je lehký, plave i na benzínu a petroleji a musí se proto přechovávat pod argonem.

 

SRNKA from: SRNKA [19.12.05 - 18:45]
Nanotrubkový materiály jsou několikanásobně pružnější a současně pevnější než kaučuk...



SRNKA from: SRNKA [15.12.05 - 14:30]
Kombinací nejmodernějších zobrazovacích technik a nanotechnologií se společnému týmu vědců z Purdue univerzity v USA a Institutu bioorganické chemie v Moskvě podařilo prostřednictvím umělých virů analyzovat mechanismus, který dovoluje virům napadnout buňky baktérií tak, že provrtají jejich vnější blány a stráví jejich buněčné stěny (pod obrázkem je link na 5 MB WMV video v původním rozlišení). Jak vidíte, v zásadě jde o jednoduchou chemickou reaxi...;-) Uživatelé moderních browserů by vpravo měli vidět interaktivní 3D model vira baciložrouta, ten zámotek nahoře je RNA obsahující genetickou informaci, kterou bakteriofág vstřikuje do bunky...


SRNKA from: SRNKA [14.12.05 - 13:45]
Nejsou nanotrubky jako nanotrubky. Podle struktury rozeznáváme tři hlavní typy (tzv. konformace), který se výrazně lišej svými vlastnostmi: tzv. židličková, cik-cak a chirální (pro jejich rozlišení sledujte, jak prosvítaj atomy uhlíku z protější stěny nanotrubky).



Cik-cak nanotrubky jsou nejmíň pevný ale zato jsou maj kovovou vodivost, mohou sloužit jako molekulární kvantový dráty s vodivostí několikrát vyšší než má měď, nebo jako supravodiče. Židličková konfigurace elektronům znesnadňuje pohyb, proto se tyhle nanotrubky chovaj jako polovodiče, vykazujou elektroluminiscenci a mohou z nich bejt dělaný organický tranzistory a logický obvody. Chirální nanotrubky jsou často zkroucený jako telefonní šňura, možný aplikace jsou nanocívky a tzv. molekulární svaly, protože se průchodem proudu smršťujou. Můžou ve svých závitech taky uzavírat další molekuly a tvořit tak složitější nanostruktury. A protože jsou opticky aktivní, můžou sloužit v hybridních obvodech jako světelný spínače polarizovanýho světla.

PLACHOW: Bingo!

PLACHOW from: PLACHOW [14.12.05 - 11:24]
Nanočásticemi? :-)

SRNKA from: SRNKA [14.12.05 - 11:20]
MARCELLUS: Jak vidiš, na nanočástice ani organický diody nikdo nereaguje, zatimco na vydlabanou bramboru jo - takže je jasný, čim se budu příště zabejvat...

MARCELLUS from: MARCELLUS [14.12.05 - 10:36]
BTW: sul v roztoku by samozrejme stenou bunky prochazela...byla li by koncentrace soli v roztoku vne bunek nizsi nez jeji koncentrace uvnitr bunky:-)))

SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 23:48]

Vydlabaná brambora po posolení během půl hodiny "pustí vodu" v důsledku jevu zvanýho osmóza, takže se v ní sůl úplně rozpustí.

Částice soli na rozdíl od vody neprocházej stěnou buněk, takže se přes ně roztok zřeďuje vodou obsaženou v bramboře, dokud nedojde k vyrovnání koncentrací.

MARCELLUS from: MARCELLUS [13.12.05 - 19:58]
kurva to je vyzkum:-)))

SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 19:50]
J.Watson z Massey University na Novým Zélandu získal cenu Ig Nobela za vědeckou studii Význam vybuchujících kalhot R. Buckleyho. Zkoumal v ní, proč v období mezi světovými válkami docházelo k častým explozím kalhot novozélandských farmářů. V tom čase se totiž dařilo plevelu Starček přímětník (obr. níže) jedovatého pro pasoucí se dobytek i lidi. Oblasti s vysokým výskytem postřikovali Travexem, čili hořlavým chlorečnanem sodným. Watson zjistil, že chlorečnan sa přitom zachytával na častech oblečení farmářů a pri vystavení vysokým teplotám často dochádzalo k náhlýmu vzplanutí, např. pri sušení gatí na šnůře...


J. Watson  http://masseynews.massey.ac.nz/2005/Massey_News/issue-18/stories/11-18-05.html Starček přímětník http://wildflowers.webpark.sk/species/seneinte.htm

SRNKA from: SRNKA [13.12.05 - 18:09]
Mapa analytických reakcí, aneb co s čím dělá barevnou sraženinku...



SRNKA from: SRNKA [11.12.05 - 22:32]

Nanočástice novýho mazadla na bázi sulfidu wolframu (mastná látka podobná grafitu) vyvinutýho pro izralskou armádu by měl fungovat jako miniaturní kuličkový ložiska, protože obsahujou kulatý molekuly uzavřetý jedna v druhý jako slupky cibule.

Novej materiál má ještě jedno použití - ve svý vláknitý formě (nanotrubičky) a v důsledku svý vysoký hustoty je schopnej efektivně tlumit nárazy střel až do rychlosti 1.5 km/s a sloužit tak jako výplň moderních pancéřovejch vest.

SRNKA from: SRNKA [9.12.05 - 10:19]
Obrázkovej SERIÁL O BIOTECHNOLOGÍCH (link pochází od NOFACE-ho)...



SRNKA from: SRNKA [5.12.05 - 16:47]
MARCELLUS: Tak v zásadě na tom neni nic monumentálního, furt je to jen filtr na vodu, ale tenhle vynález byl teď nedávno konkrétně voceněnej časopisem Time mezi desítkou nejvýznamějších technickejch řešení za rok 2005...

MARCELLUS from: MARCELLUS [5.12.05 - 13:45]
SRNKA [5.12.05 - 13:36]: mam pocit ze tohle uz vymyslelo vic firem ja sam jsem o encem takovem cetl kdyzsi daaaaaavno ve VTM....

SRNKA from: SRNKA [5.12.05 - 13:36]

Švýcarská firma Vestergaard Frandsen vymyslela trubičku LifeStraw, která může pomoci rozvojovému světu. Je to přenosná čistička pitné vody, která stojí pouhé tři dolary. Nepotřebuje elektřinu, dá se nosit na krku a zvládne přes sedm typů filtrů pročistit až 700 litrů vody. Může zabránit nemocem, jako je tyfus či úplavice, které v rozvojovém světě zabijí ročně dva miliony lidí. Použít se dá i po katastrofách, jako jsou tajfuny či zemětřesení.



SRNKA from: SRNKA [27.11.05 - 09:29]

Inteligentní plastelína se vyrábí taky ve svítivým a teplocitlivým (termochromním) provedení. Na plátu termochromní plastelíny si třeba můžete změřit vlnovou délku vlnění v mikrovlnný troubě a ověřit si tak rychlost světla.

Heated putty showing hot spotsMeasurement #1Measurement #2

Popravdě řečeno, stejnýho výsledku dosáhnete mnohem jednodušejc - stačí, když si zastavíte v troubě talíř a necháte si v ní připálit pizzu.

SRNKA from: SRNKA [27.11.05 - 09:17]

Inteligentní plastelínu Thinking Putty tvoří polydimethlylsiloxan (PDMS),  organický silikonový polymer, známý právě svými viskoelastickými vlastnostmi - při nárazu pruží, při pozvolném tlaku se rozteče

Na počátku vzniku nového materiálu byla náhoda. Chemik James Wright z General Electric hledal materiál, který by nahradil přírodní kaučuk, a smíchal kyselinu boritou se silikonovým olejem. Výsledná látka měla zajímavé vlastnosti, ale General Electric pro ni nenašel žádné využití. V roce 1949 ale Peter Hogson (v té době nezaměstnaný) pochopil, jaké má nový materiál marketingové možnosti. Půjčil si 147 dolarů, koupil od General Electric práva na výrobu a na světě byla hračka Silly Puppy – prababička dnešní Inteligentní plastelíny.



ALVAREZ from: ALVAREZ [22.11.05 - 10:20]
SRNKA [18.11.05 - 20:53] Podobný krystaly sem viděl na ztuhlý tavenině olova a cínu.

SRNKA from: SRNKA [18.11.05 - 20:53]
Antimonová hvězda. Ačkoliv to může připomínat nějakou bižutérii, antimon takhle zkrystaluje při chladnutí sám a proto se mu ve starověku přisuzovala kabalistická moc.
Antimon byl ve středověku stategickej kov (asi jako dnes kobalt) ceněnej alchymistama, používal se ve vojenství i lékařství a čechy byly díky svejm dolům největší dodavatel antimonu na světě.



SRNKA from: SRNKA [16.11.05 - 17:59]

Dvourozměrný krystaly mohou tvořit např. monovrstvy selenidu niobu, NbSe2 (a), graphite (b), supravodiče Bi2Sr2CaCu2Ox (c), nebo sulfidu molybdeničitého MoS2 (d) vizualizovaný pomocí Atomic Force Microscopy AFM (a, b), elektronový (c), a konečně i optic microskopie (d). (měřítka v obrázích odpovídaj délce jedoho mikronu). Proc. Natl. Acad. Sci. 2005 102 10451

2D crystal matter  

Dvourozměrný krystalický monovrstvy lze připravovat různými technikami, např. loupáním velkýho krystalu (slídy, graphen), pěstováním monovrstvev z par a roztoků nebo na depozicí z vodní hladiny (technika Langmuir-Blodgettové). Pro svý zajímavý vlastnosti mohou najít uplatnění v senzorech, ultrarychlejch optickejch jednovidovejch obvodech a jako molekulární paměti. Grafit a sirník molybdeničitej mají použití v průmyslu jako maziva pro exrémní mechanický a tepelný podmínky, protože jejich lupínky po sobě snadno kloužou a vyrovnávaj tak mechanický napětí.



SRNKA from: SRNKA [12.11.05 - 23:08]
Trable s podomácku zhotovenou pumou ze suchýho ledu. Ukázka je klasickej případ, že k explozím podobnejch udělátek dojde tehdy, když to člověk nejmíň potřebuje. Pointu nebudu prozrazovat, ale na každej pád je to docela adrenalinový video (6 MB WMV).



SRNKA from: SRNKA [12.11.05 - 21:44]
Proč je prudce ochlazená (zakalená) ocel tvrdá a křehká? Jde to znázornit vrstvou kuliček na nakloněný desce - po protřepání a rychlým usazení ve vrstvách kuliček zůstanou nepravidelnosti - tzv. dislokace. Podél dislokací se můžou atomy v krystalu při deformaci elasticky posouvat (téct) - tím že se dislokace zkrátěj se jednak omezí elastická deformace krystalu (vzroste pružnost), jednak se zvýši jeho pevnost. Materiál je zkrátka víc neuspořádanej a jeho chování se víc podobá amorfnímu sklu. Podobně se chovaj směsný materiály s různě velkejma atomama, který nemůžou snadno tvořit pravidelnou strukturu (např. bronzy, což je slitina mědi a cínu nebo niklu).

 

Pevnost materiálu lze zvýšit i mechanickou deformací (např. kováním), který v krystalech nadělá deformace taky. Opatrný pomalý zahřívání (popouštění) zakalenýho materiálu má podobnej výsledek jako opatrný jemný protřepávání rozmíchanejch kuliček - materiál překrystalizuje, většina dislokací zanikne, částice se opět samovolně seřadí do pravidelně rozmístěnejch poloh. Pevnost krystalu se tím o něco sníží, ale materiál zvostane houževnatější. Proto se kombinace kalení a popouštění používá pro jemný doladění mechanickejch vlastností ocelí - slabě popouštěný materiály slouží tam, kde je vyžadovaná tvrdost a nevadí křehkost (vrtáky), středně popouštěný materiály tam, kde je vyžadovaná pružnost (pružiny a hodinářská pera), silně popouštěný materiály tam, kde je vyžadovaná houževnatost a odolnost vůči lomu (pily, nástrojová ocel). Přílišný vyhřátí při popouštění účinek kalení úplně zruší a materiál změkne - proto je vyhřátej vrták na vyhození.
Zkušenej strojař dokáže popouštěcí teplotu na povrchově neupraveným materiálu rozpoznat na první pohled podle interferenční barvy (tloušťky vrstvy oxidů - okují, vznikající podobně jako barvy na mýdlový bublině, která je tim světlejší, čím tlustší vrstva oxidů je) - např. pera a pružiny sou modrofialový, listy pil slámově žlutý.

SRNKA from: SRNKA [12.11.05 - 20:18]
Roztavená síra zahříváním tmavne a polymeruje do dlouhejch řetězců, který se při rychlým ochlazení jen pomalu vracej na původní krystalickou modifikaci (tzv. plastická síra) a jde ji pasírovat lisem na česnek. Plastická síra je napohled velmi podobná použitý žvejkačce ale při žvejkání v puse začne rychle skřípat mezi zuby a drolit se. Stabilita dlouhejch řetězců se zvýší přídavkem síťujících prvků - protože síra je šestimocná (její atomy maj šest valenčních elektronů), přídavek arzénu nebo fosforu stabilitu řetězců zvyšuje, přídavek jódu (halogen ze sedmého sloupce periodické tabulky) naopak krystalizaci síry urychluje.

 

Na obrázcích si taky můžete všimnout pěkný modrý barvy plamene hořící síry, která se na vzduchu snadno vzněcuje a shoří na dým oxidů síry. Oxidem siřičitým se sířej sklepy a vinařský sudy, protože ho nesnášej plísně. Oxid siřičitej nebo siřičitan sodnej je běžný konzervační činidlo levnejch džusů a krabicovejch vín. Plamen síry má poměrně nízkou teplotu a má modrou bravou, protože v něm dochází k rekombinaci radikálů síry a je bohatej na ultrafialový paprsky.

SRNKA from: SRNKA [10.11.05 - 23:46]
Nová generace kreslícího programu K-Sketch pro tablety usnadňuje tvorbu jednoduchých animací na TabletPC. Ukázka znázorňuje princip chemick0 baterie na průběhu elektrochemický reakce zinku s mědí v roztoku kyseliny sírové. Link pod obrázkem vede na demonstrační QuickTime video (10 MB MOV).



SRNKA from: SRNKA [5.11.05 - 16:58]
Zajímavá pěnivá reakce doprovázená velkým zvětšením objemu..

 

SRNKA from: SRNKA [5.11.05 - 13:15]
Fermiho plocha je povrch ekvipotenciály, čili vrstvy se stejnou intenzitou eletrickýho pole elektronovejch orbitalů mezi atomy, který v sloučeninách tvořej chemickou vazbu tím, že se slévaj dohromady. Na obrázku je Fermiho plocha v krystalový mřížce diamantu.



To, že jsou atomy v krystalový mřižce navzájem provázaný ještě neznamená, že je diamant za normální teploty vodivej, protože se prakticky všechny elektrony účastní chemický vazby s jinými atomy a nemůžou se volně hejbat.

SRNKA from: SRNKA [30.10.05 - 16:15]
MIKUSS: Pěnovým uhlíkem se nejspíš myslí aerogel, o kterým je dost informací o několik desítek příspěvků dál. V zásadě všechny druhy uhlíku jsou pyrolytický, jak uhlíkovej aerogel, tak pyrolytickej grafit či skelnej uhlík vzniká pyrolýzou jinejch uhlíkatejch sloučenin, např. fenolformaldehydovejch pryskyřic. Skelnej uhlík je zřejmě hodně polykrystalickej grafit, kterej vzniká pyrolýzou za nižších teplot. V podstatě sem patří koks apod. materiály - je tvrdší a křehčí než grafit, ale mnohem míň než diamant. Existuje i amorfní uhlík, karbin vznikající rozkladem acetylénu a koloidní uhlík (saze) apod - všechno to sou ale pyrolýzou vzniklý materiály.

MIKUSSS from: MIKUSSS [30.10.05 - 14:56]
Ahoj, potřeboval bych nutně zjistit aspoň cokoliv málo faktických informací - přesněji vlastnosti a význam pyrolitického, sklovitého a pěnového uhlíku. Bylo mi doporučeno tohle fórum, tak jsem se rozhodl zkusit se zde zeptat. Něco málo jsem našel, ale nic, čemu bych řádně věřil. Kdyby mi tyto tři uhlíky byl schopen někdo stručně charakterizovat, abych věděl, jestli to, co jsem našel, je ok a nebo najít aspoň odkaz, kde se o tom nějak více hovoří. Anglické ekvivalenty jsem už zjistil, ale hledání jde ztuha. Případně v horším případě odkaz na nějakou CZ literaturu, kde lze informace tohoto typu najít. Ale v zásadě potřebuji jen základní informace. Případně děkuji moc za pomoc. Mikusss.

SRNKA from: SRNKA [30.10.05 - 05:21]
EXISTENZ: Sekundární struktura proteinů se běžně zjišťuje rentgenograficky. Když tvrdíš, že se solvatovaný makromolekuly ke sobě nepriblížej, tak mi teda hned v dalším příspěvku nevysvětluj, proč se přibližujou, působí to blbě..
..ze vodikovej mustek ma kvality kovalentni vazby.. Můstek mu říkáš ty, pro mě je to jedna z vazeb, způsobujících elasticitu gelů - ostatně, ty sám mi vysvětluješ, že může způsobit nerozpustnost PVA a v dielektrickejch rozpouštědlech to může být velmi pevná vazba, už jsem se tu zmiňoval o tom gelu PVA v DMF - pevností se vyrovná běžnýmu kaučuku...
Co je to termodynamická kvalita rozpouštědla?

EXISTENZ from: EXISTENZ [30.10.05 - 01:56]
SRNKA [30.10.05 - 01:13]: co ma motani sroubovice spolecnyho s krystalizaci? Uvidis snad na X-ray krystaly ztuhly zelatiny? Ty makromolekuly se k sobe priblizily diky tomu, ze se zhorsila termodynamicka kvalita rozpoustedla (jinej polymer by se treba vysrazel). Ty se mi tady snazis presvedcit o tom, ze vodikovej mustek ma kvality kovalentni vazby, ze hydrogely jsou ridce zesitovany vodikovejma mustkama a krystalujou za napeti, coz je, sorry, kolosalni blbost. "Hlody" vznikly z toho, ze jsem videl rude z tvyho prispevku (michani hrusek a jablek a podivnyho nazvoslovy). Napis jediny moje tvrzeni, ktery neni pravdivy a podloz ho dukazem. Doufam, ze nazacnes filipikou o "sirovych mustcich". A ujasni si, co v CJ znamena ...bud .... a nebo... pak ti mozna dojde, proc jsem vubec reagoval. Tvoje tvrzeni proste neni pravdivy ani vecne ani logicky, o chemii ani nemluve.

SRNKA from: SRNKA [30.10.05 - 01:13]
EXISTENZ: ..neverim, ze neco podobnyho je mozny v (hydro) gelu, protoze se solvatovany makromolekuly k sobe nepriblizej a ani nezkrystalujou... versus ...a cast molekul se revezibilne zase smota do sroubovice.....:-)
Hm, hm - to na mě působí podobně jako hlody typu ......sírový můstky nejsou chemicke vazby... versus guma = nerozpustnej material zesitovanej skutecne chemickejma vazbama.. Nejprve si začal po mým prvním příspěvku vyskakovat jako čertík, co tam je za nesmysly a nakonec si pro ten obrázek sám začal shromažďovat příklady (kaučuk, nerozpustnej PVA pod napětím)...
Když svůj pocit shrnu - snažíš se tu působit jako expert, kterým nakonec zřejmě i seš - ale jelikož se furd snažiš oponovat na úrovni pod rozlišovací schopností reality, nakonec se do svejch argumentů sám zamotáš - a to sem se ani nijak nesnažil tě povodit - jak to občas předvedu lidem, co si o to just koledujou...
Byl bys tedy schopen konečně vysvětlit, co se ti na příspěvku SRNKA [23.10.05 - 17:04] tak nelíbilo?

EXISTENZ from: EXISTENZ [29.10.05 - 23:56]
SRNKA [29.10.05 - 18:50]: prave ze se vubec doplnovat nemusi, je hromada zesitovanejch kaucuku, ktery pod napetim nekrystalujou jednoduse proto, ze to nejde. Krystalizace makromolekul neni samozrejma a jsou polymery, u kterejch se k patrny krystalicky fazi nedostanes (treba polystyren).

Nevim, kam se me snazis dostat s zelatinou, osobne na ni nic extra zajimavyho neshledavam. Kdyz vyjdu z toho, co se v Cesku povazuje za zelatinu, tak standarne zacnu s kopytama a chrupavkama, ze kterejch dostanu kolagen. Kolagen je jednoducha bilkovina se trema vlaknama smotanejma do triple-helixu. Celou troj-sroubovici dominantne drzi pohromade vodikovy mustky mezi glycinem a hydroxyprolinem, na tom neni nic divnyho. Kdyz se kolagen vari ve vode, tak kolagen denaturuju a trosroubovice se rozmotava. Kdyz se rozmota uplne tak vlakno na sebe vaze pomerne velky mnozstvi vody (proc taky ne?)- kdyz se to s varenim prezene, tak je na konci klih. Pri chladnuti se zhorsuje rozpustnost bilkoviny ve vode a cast molekul se revezibilne zase smota to sroubovice, voda je je castecne solvatovana a castecne "chycena" v "siti".

co to ma spolecnyho s orientaci a krystalizaci pod napetim, tak jak ji mas na obrazku??


SRNKA from: SRNKA [26.10.05 - 18:51]
EXISTENZ: ..to ze se neco za urcitejch podminek chova jako guma neznamena, ze to guma je.. No ale pochop, že ten muj vobrázek nevysvětloval co je to guma, ale co způsobuje chování gumy. Řada lidí si třeba myslí, že polymer péruje protože jeho molekuly vypadaj jako pružinky. Jinak definice sítě není v tom, že drží pohromadě díky pseudosilám, ale v tom, že třecí síla mezi molekulama je vyšší než napětí v materiálu, takže se materiál neteče jako sliz, ale pruží jako gel. Třeba katexový pryskyřice mužou bejt hodně zesíťovaný, ale současně maj aktivní polární skupiny, takže je de rozpustit - rozuměj úplně solvatovat - třeba v HMTPA. Zůstaváj i nadále síťovaný, ale v roztoku se táhnou jako sliz, ne jako gel - chytnutím za jeden konec molekuly de takovej polymer vytáhnout z kádinky jako slizkej žvanec, zůstává tedy stále zesíťovanej - ale není to gel. Tixotropní přechody nebo želatinace jsou příklady síťování.

EXISTENZ from: EXISTENZ [25.10.05 - 10:34]
SRNKA [25.10.05 - 00:05]: tak, jednak kyslíkový, vodíkový nebo sírový můstky nejsou chemicke vazby. Druhak je potreba rozlisovat mezi elastomerem a gumou. Guma = pryz = nerozpustnej (maximalne botnajici) material, netece = zesitovanej skutecne chemickejma vazbama (kovalentnima). Elasticky vlastnosti (=vysoka vratna deformace) ale muze muze mit termoplast (treba SBR, SBS, SEBS nebo jiny blokovy kopolymery), tam to ale funguje tak, ze dochazi k separaci fazi (tvrde domeny to "drzi" pohromade podobne jako "uzel" site a mekke domeny "perujou"). No, a pak se jeste uplatnujou fyzikalni uzly site (zamotani makromolekul...). Nektery kaucuky maj pekny chovani. Treba prirodni kaucuk (i guma z nej), tak kdyz se natahuje, tak dojde k orientaci retezcu, ktery potom krystalizuju, pekelne naroste modul... a kdyz se napeti povoli, tak se vrati do puvodniho stavu a krystalizace se ztrati...

TRIBON from: TRIBON [23.10.05 - 21:00]
srnka> rekneme ze mam hmotnostni zlomek methanolu ve vode (60%), mam zjistit kolik vody pridat k 1kg roztoku aby molarni zlomek byl rekneme 15%. Mam definovanou molarni hmotnost methanolu.
Ja se domnivam ze bez molarni hmotnosti vody to nespocitam ani v breviari jsem nic takovyho nenasel a pripada mi to jako blbost, pak by to nemusela byt voda ale latka X. (a mol.hmotnost vody nevim a bez tabulky neriskuju 'vypocet', povoleny byl jen ten breviar)

jinak anorganu mam uz za sebou, na programatora co nemel chemii mi to prijde jako uspech :)

SRNKA from: SRNKA [23.10.05 - 19:44]
WEIGHT: Řekl bych, že se nestane nic, protože naopak peroxid vodíku je v kyselým roztoku oxidovanej manganistanama nebo manganičitejma solema na kyslík za vzniku síranu manganatýho. 2 KMnO4   +  3 H2SO4  +  5 H2O2  ==>  K2SO4  +  2MnSO4  +  8H2O  +5O2
Rovnice s indexama na MAGEO psát dou - ale je to imo zbytečná práce.
Např. H<font style="vertical-align:sub;font-size:x-small">2</font>SO<font style="vertical-align:sub;font-size:x-small">4</font> vyrobí H2SO4

SRNKA from: SRNKA [23.10.05 - 17:04]
Obrázek znázorňuje rozdíl mezi elastickým chováním prožiny a pružného polymeru, tvořenýho vláknitejma molekulama (např. gumy). Ukazuje, že guma není pružná proto, že obsahuje pružinky, ale proto, že molekuly jsou navzájem v určitých rozestupech pevně spojený buďto chemickou vazbou (kyslíkový, vodíkový nebo sírový můstky) nebo vzájemnou přitažlivostí molekul do krystalickejch oblastí.



AHASVER1 from: AHASVER1 [21.10.05 - 11:51]
ALVAREZ: Prací prášky v ČR standardně OBSAHUJÍ fosfáty a zeolity..protože se sem navážejí na Západě neprodejné šunty, a kromě toho JE TOHO MÁLO - hospodyňka chce 9 kg poctivý pytel prášku, a ne nějaký umrněný 3 kg koncentrát.

SRNKA from: SRNKA [9.10.05 - 23:41]
Dobře vytuněná kára plná oxidů dusíku má tu nevýhodu, že s hořenim moc nezdržuje....



SRNKA from: SRNKA [1.10.05 - 19:19]
GEORGE666: Možná tam proběhne nějaká polymerizační kondenzace na éter - u tak malý molekuly to může bejt výrazně tepelně zabarvený a hold se to přitom trochu nafoukne...



GEORGE666 from: GEORGE666 [1.10.05 - 18:56]
SRNKA: kdybych to chapal, tak bych se na to neptal. :-) Cele kouzlo je to, ze bakterie prokvasi erythrytol a ostatni slozky ZP, biomasa se nasledne odfiltruje a zustava nam roztok L-erythrulosy, ktery se zahustuje odparovanim na vakuove odparce. Tudiz tam nejsou ani zadna rozpoustedla, nic. Ve vsech textech co k tomu kolega ma se uvadi jako kriticke misto prave odparka a pak ta teplota. Nedari se mi ale pochopit, cim to je, ze nastartuje ta nize zminena reakce. Kdyz tohle naposledy delali ve Svycarsku, tak tu kovovou nerezovou stenu tanku to hrave protrhlo. Takze legrace to zrovna neni. Nekdo jeste navrhoval, ze duvodem by mohla byt nestabilita trojclenneho oxiranoveho kruhu, ale nevim. Tehdy v tom Svycarsku doslo po odstartovani inkriminovane reakce k demolici tovarny a nejakou dobu byl zakazany prevoz i vyroba, melo to udajne pry i stejny stupen nebezpecnosti, jako ma jaderny odpad.

SRNKA from: SRNKA [1.10.05 - 16:50]
Příprava a vznik stříbrného zrcadla z roztoku stříbrné soli a glukózy

 

GEORGE666: Samozřejmě, všechno je otázka množství a tepelný izolace - při troše smůly může chytnout i hnojiště - ale nechápu, proč by měl bouchat nějakej cukr, notabene tak, aby udělal díru do pancíře?!?
To sisi asi spletnul s pentritem apod. nitrátama....

GEORGE666 from: GEORGE666 [1.10.05 - 16:38]
Mohl by mi tu nekdo vysvetlit, proc presne L- erythrulosa pri vyssich teplotach (cca 80 stupnu) vybuchuje? Kolega mel svuj tip (na ty dve alkoholove skupiny), ale mezitim nam nekdo jiny zase rikal, ze erythrulosa pry rozhodne nevybuchuje, maximaln tak jeji nitrat. Jenze kolega ma vsude uvedeno, ze po prekroceni jiste kriticke teploty se spusti reakce, ktera uz nejde zastavit a nasledne konci explozi schopnou bez potizi vyrobit diru do nerezoveho tanku V=cca 100 m3 (fotograficky zdokumentovano :-). Podotykam, ze za celou dobu procesu se ma L- erythrulosa sanci setkat jen s NaOH, coz jednak pri velice nizke koncetraci a jednak se to podle me nevztahuje moc k te otazce zahrati.

SRNKA from: SRNKA [1.10.05 - 16:36]
Průběh reakcí alkalickejch kovů (lithia, sodíku a draslíku) na vzduchu, ve chloru a s vodou. Obrázky zase tvořej linky na odpovídající MOV videa.

lithium na vzduchu  lithium v chloru  lithium s vodou
sodík na vzduchu  sodík v chloru  sodík s vodou
draslík  na vzduchu  draslík v chloru  draslík  s vodou



SRNKA from: SRNKA [1.10.05 - 16:02]
Průběh hoření fosforu v kyslíku. Fosfor se snadno slučuje s kyslíkem za vývoje jasně bílého plamene a dýmu oxidu fosforečnýho P2O5. Toho se využívá pri odstraňování posledních stop kyslíku při výrobě žárovek pomocí tzv. fosforovýho getru: Wolframový vlákno se namočí do roztoku fosforu v sirouhlíku - po prvním rozsvícení se fosfor vypaří a vychytá zbytek kyslíku v baňce žárovky. Tenká vrstvička oxidu fosforečnýho se postupně usadí na stěnách baňky, takže při provozu žárovky nepřekáží.



SRNKA from: SRNKA [1.10.05 - 15:56]
V přírodě podobný útvary občas taky vznikaj např. jako výsledek redoxního srážení hydroxidů železa na povrchu bublin, který postupně vytvořej ve vznikající sraženině kanálek ("falešnej korál"). Podobně je možný připravit Liesegangovy prstence i s využitím redoxních dějů, probíhajících s železitejma iontama: na povrchu je oranžová vrstva rzi, pod hladinou, kde je nedostatek kyslíku se srážej modrošedý vrstvičky hydroxidu železnatýho. Tenká tmavá zóna mezi nima je vrstva hydratovanýho magnetitu F304.xH20 (přechodnej redoxní stav dvojmocnýho a trojmocnýho železa), což je elektronově degenerovanej polovodič (elektrony "neví", zda maj zůstat u atomů dvojmocnýho nebo trojmocnýho železa a tak volně oscilujou mezi oběma stavy) - a proto silně pohlcuje světlo. Tmavý mezivrstvy magnetitu se často tvořej i při rezavění železa na vzduchu.

 

SRNKA from: SRNKA [1.10.05 - 15:41]
Chemickou zahrádku si mužete jednoduše "vypěstovat" naházením krystalků běžnejch solí (modrý a zalený skalice, solí kobaltu, nilu a chromu) do roztoku vodního skla (křemičitanu sodnýho) zředěnýho v poměru 1:3 destilovanou vodou. Ve stylu s vodním sklem se na povrchu krystalu udělá tenká blána sraženiny, jejímiž póry se protáhnou jen molekuly vody, ale ne už kovový ionty. To vede k tomu, že se roztok mezi krystalem a blánkou stále samovolně zřeďuje (tzv. osmóza), blanka se napíná až praskne a do objemu se vylije jako měchýřek, který se hned zase zacelí a proces pokračuje. Po dokončení reakce lze často roztok vodního skla vylít a nahradit čistou vodou, čímž se získá stálej preparát.

 

Pokus je hezkou ukázkou jevů probíhajících jako důsledek difúze a osmózy. Podobnej mechanismus se uplatnuje při vzniku tzv. Liesegangovejch prstenců při postupným srážení dvojchromanu stříbrnýho v gelu na Petriho misce nebo skleněným válci:

   

SRNKA from: SRNKA [1.10.05 - 15:20]
Známá vrstva oleje na vodě nemusí bejt jedinej příklad fázový rovnováhy kapalin, který mužou bejt docela složitý. Popsaný jsou stabilní systémy až třiceti složek (fází) současně! Na ukázce je odspoda postupně chloroformovej výluh chlorofylu z trávy, převrstvenej bezbarvým glycerinem, nad ním je vrstva methylakoholu obarvená fialovým indigokarmínem, pak je zase bezbarvá vrstva směsi vody a alkoholu, převstvená ricinovým olejem obarveným sudánskou žlutí (oranžový barvivo dobře rozpustný v tucích), pak vrstva metylénový zeleně (známej zelenej inkoust) v rovnovážný směsi methanolu a benzínu a nakonec je bezbarvá vrtva lehkého benzínu.

     

SRNKA from: SRNKA [1.10.05 - 15:16]
ANON: Výrobní proces je dost složitej a materiál je v jeho průběhu až sedmkrát zahřívanej a zase ochlazovanej, než se konečně dostane do ložiska. Kuličky se soustružej do přibližně kulovýho tvaru z drátu vysokouhlíkaty ocele typu AISI 52100 s obsahem příměsí (1% C, 0.35% Mn, 0.25% Si, 1.50% Cr) zvyšujících houževnatost a tvrdost materiálu, která je často odplyňovaná tavením ve vakuu. Po vyhřátí za účelem změkčení(plastifikace) a odstranění povrchovýho pnutí se kuličky válcujou do kulovýho tvaru ve válcovací stolici (kalandru) po několika stovkách až tisíci kusech současně a pak tříděj podle velikosti. Pak se znovu vyhřejou a zakalí a přebrousej, popř. znova zaválcujou pro povrchový zhutnění materiálu. Nakonec se kuličky lapujou (leštěj) v bubnech vyloženejch jemným brusivem (oxidem chromitým) a plstí, popř. se povrchově galvanizujou směsí niklu chromu pro zvýšení povrchový tvrdosti. Po výstupní kalibraci (kontrole a vytřídění) na přesný rozměry a nerovnoměrnosti povrchu a tvaru se nakonec kuličky zalisujou mezi dvojici vyhřátejch kroužků (kuličkový dráhy) spolu s distanční vložkou (tzv. klecí) z bronzovýho plechu nebo najlonu.



ANON from: ANON [1.10.05 - 14:25]
dokázal by mi někdo osvětlit, kterak se vyrábějí ložiskové kuličky?

SRNKA from: SRNKA [1.10.05 - 14:04]
Voda se za normální teploty slabě rozkládá na svý složky: vodíkový a hydroxidový ionty. Závislost barvy na téhle rovnováze - čili na koncentraci vodíkovejch iontů (tzv. kyselosti) roztoku je docela běžnej jev u řady barviv a projevuje se i u běžnejch barviček dostupnejch v přirodě. Např. tzv. anthokyany (barviva z kompotu červený řepy) jsou v kyselým roztoku (např. octa, nebo citronový šťávy) červený, v zásaditým (alkalickým) roztoku, kde je koncentrace vodíkovejch iontů nízká získávaj fialovou až modrou barvu - což si můžem vyzkoušet přidáním roztoku sody. Dokonce i stání nakládaný řepy na vzduchu nebo při vaření způsobuje částečnou změnu barvu do fialova, protože ocet původně v kompotu obsaženej vyprchá. Kytky změn barev často používaj pro řízení barvy barvy v květů v průběhu odkvétání, aby přilákaly ke květům co nejvíc různejch druhů opylovačů současně.

  Lakmusovej lišejnik Lacca Coerulea

V laboratoři se pro orientační zjištění kyselosti roztoku často používal tzv. lakmus, což je orcinový barvivo vyloužený z určitejch druhů islandskejch lišejníků (Lacca Coerulea) líhem a ve svý době bylo velice ceněný alchymistama. Lakmusem byly napuštěný papírky, který sloužily jako tzv. indikátor kyselosti roztoku. Od tý doby se slovo "lakmus" používá jako výraz pro prostředí reagující na svý změny obecně.

SRNKA from: SRNKA [1.10.05 - 14:00]
Čpavková fontána je taky spíš pokus fyzikální než chemickej a souvisí s výbornou rozpustností některejch plynů (např. amoniaku) ve vodě. Amoniak (tzv. čpavek) NH3 má podobný chemický vlastnosti jako voda a proto se s ní neomezeně mísí. Při styku s vodou je dychtivě pohlcovanej vodní hladinou, čímž nad ní klesá tlak. Směs se přitom zahřívá, protože z hlediska termodynamiky de vo stejnej proces, jako kdyby se plyn stlačoval pumpičkou. Čpavková fontána využívá toho, že je do prostoru nad hladinou v důsledku sníženýho tlaku nacucávaná další voda, která směs ochlazuje, takže rozpouštění probíhá dál, dokať se baňka úplně nezaplní
Růžová barva roztoku je vyvolaná pro větší efekt přídavkem organickýho barviva fenolftaleinu, který je v alkalickejch roztocích čpavku růžově zbarvený, protože čpavek vychytává z vody vodíkový ionty (tzv. indikátor pH). Rozpustnost čpavku je tak vysoká, že pokus umožňuje vylepšit zřetězením fontán do série, pro větší efekt vybavený v každý baňce jinym indikátorem:

Čpavková fontána    



SRNKA from: SRNKA [1.10.05 - 13:23]
Molekula kyslíku obsahuje na rozdíl třeba od dusíku nepárový elektrony, jejichž magnetickej moment dává kyslíku vlastnosti slabýho magnetu (tzv. paramagnetismus). To je důvod, proč je přitahovanej k pólům silných magnetů (vytváří zde slabej "fičák") a zvlášť výrazně je to vidět u kapalnýho kyslíku, kterej se stahuje mezi póly elektromagnetu. Odkaz pod levym obrázkem vede opět na video z experimentu. Všiměte si taky slabě modrý barvy zkumavky s kapalným kyslíkem - i to je důsledek existence nespárovanejch elektronů v molekulách kyslíku, který v důsledku toho relativně snadno odštěpujou elektron za vzniku tzv. molekulovejch radikálů, který maj modrou barvu.

  Lewis structure of oxygen Lewis structure of nitrogen



SRNKA from: SRNKA [1.10.05 - 13:13]
Známej pokus "Sopka" z dvojchromanu amonnýho (občas je dostupnej ve fotografickejch potřebách) je založená na faktu, že dvojchroman se zahříváním rozkládá a kyslík obsaženej v dvojchromanovým aniontu oxiduje amonnej kation na vodu a dusík.

(NH4)2Cr2O7(s) ----> Cr2O3(s) + N2(g) + 4H2O(g)

Reakce probíhá za silného vývoje tepla (je exotermní), takže jakmile jednou nastartuje, probíhá až do konce a zbývá jemně rozptýlenej oxid chromitej, se kterým jde dělat spoustu dalších zajímavejch pokusů, protože je to velice účinnej katalyzátor. V technice se používal jako barevně stálá tisková barva na stokorunový bankovky (chromová a khaki zeleň) a jako podkladová vrstva pro výrobu teflonovejch žehliček a pánví (výborně se totiž spojuje jak s oxidem hlinitým, tak organickou vrstvou teflonu)



SRNKA from: SRNKA [1.10.05 - 12:50]
Výroba organickejch světelnejch diod (tzv. OLED) nemusí bejt tak složitá, jaxe na první pohled může zdát. Základem je roztok organického barviva ve směsi s anthracenem nebo jiným organickým barvivem a polystyrénem jako pojivem v chloroformu. Směs se nalije na průhlednou vodivou elektrodu a nechá odpařit. Nakonec se zapatlá stříbřenkou (práškovým hliníkem jako druhým přívodem injektujícím elektrony) a nechá zaschnout. Dioda vyžaduje k funkci poměrně vysoký napětí a rychle degraduje, ale svítí... Na obrázku níže je mikrofotografie zaschlý polymerní vrstvy s krystalkama, který se při odpařování rozpouštědla samovolně orientujou.

 

Největší problém bude zřejmě vytvoření vodivé elektrody na skle. To se provádí opatrným nastříkáním roztoku chloridu cínatého v alkoholu na rozpálenou skleněnou destičku. Chlorid cínatý zhydrolyzuje a vytvoří na povrchu vrstvu degenerovaného polovodiče oxidu cínatého. Ta je průhledná, přesto dostatečně dobře vodivá a navíc se dá dopovat příměsí chloridem india pro zvýšení vodivosti.

 

S OLED se dnes již běžně setkáváme ve svítících displejích pro méně náročný aplikace (přehrávače v automobilech), kde nevadí jejích poměrně nízká životnost a pokles svítivosti s časem (auto zpravidla odejde do šrotu ještě rychleji). V současný době se OLED displeje testujou jako materiály pro průhledný svinovatelný displeje schopný použití aji ve spotřební elektronice (mobily) a jako náhražka LCD displejů počítačů. Firmy jako LG Phillips, Kodak, Sony, Samsung a další se v současný době předháněj, která ho má většího. Protože OLED displeje sou mnohem konstrukčně jednodušší (nevyžadujou např. podsvěcovací zářivku), očekává se, že časem vytlačej LCD displeje.

SRNKA from: SRNKA [1.10.05 - 12:17]

Existuje řada pokusů typu "Faraonovi hadi". Patrně nejefektnější je pokus s thiokyanátem rtuťnatým, ten je ale drahej a nebezpečnej s ohledem na uvolňování par rtuti. Bezpečnější a levnější variantu představuje směs práškovýho cukru a jedlý sody (hydrogenkarbonátu sodného), která se zvlhčí alkoholem a zapálí. Při hoření soda uvolňuje oxid uhličitej, kterej nadouvá hořící směs ve formě "hada", kterej se pomalu vysouvá z hořící směsi (viz cca 2 MB MPEG video).



SRNKA from: SRNKA [1.10.05 - 11:55]
Hezká německá sajta věnovaná různým typům luminiscence se sbírkou návodů na praktický experimenty, podobně jako tento web, na který se odkazuje...

   

SRNKA from: SRNKA [30.9.05 - 03:12]
AHASVER: Kdyby okysličovadlo v raketoplánu tvořil suřik, tak by se nejspeesche ani neodlepil od země...

AHASVER1 from: AHASVER1 [27.9.05 - 08:01]
Vždyť oni ho míchají s čímsi podobným :=)

SRNKA from: SRNKA [26.9.05 - 19:40]
AHASVER1: To je možný, nicméně ten práškovej hliník by mě zajímal... Namíchal bysem siho se suříkem...

AHASVER1 from: AHASVER1 [26.9.05 - 11:38]
SRNKA [23.9.05 - 22:35]: Hlavně tahle technologie je přednostně rozvíjena pro přípravu nejaderných bomb s účinky podobnými malým jaderným, což přispěje k zcela bezpečnému vyhlazování lidiček na celém světě.

SRNKA from: SRNKA [25.9.05 - 21:56]
Nedávno připravené nepatrné pružinky z oxidu zinečnatého o délce až 100 mikrometrů a poloměru 0,3 až 0,7 mikrometru představují nový zajímavý materiál pro zhotovení zařízení miniaturních rozměrů, např. senzorů a rezonátorů. Vykazují totiž piezoelektrické vlastnosti, což znamená, že vlivem vloženého elektrického napětí změní vratně své rozměry a při mechanické deformaci se na nich objeví elektrické napětí, protože kladně a záporně nabité částice, které tvoří strukturu materiálu, se posunou z rovnovážných poloh.

  Zinkoxidové nanospirály nanopásy, prstence, oblouky, trubice a další struktury patří do rodiny nanostruktur s polovodivými a piezoelektrickými vlastnostmi, které byly poprvé popsány teprve v roce 2001 a slibují převrat v elektronice, nanotechnice, spintronice a v mnoha dalších odvětvích. Lze z nich například vytvářet miniaturní rezonanční prvky nebo využít jejich piezoeletrických vlastností a používat je jako elektromechanické převodníky.



SRNKA from: SRNKA [24.9.05 - 11:13]

Krystalka, neboli rádio  na sluchátka nepotřebuje žádný zdroj napětí. Hraje pouze na energií z antény. Proto anténa musí být natažena venku v délce cca 20 metrů. Na přijímač musí být připojeno také uzemnění. Taková krystalka zachytí jednu místní silnější stanici. Problém je, že k výrobě krystalky potřebujeme krystal, konkrétně krystal galenitu PbS (tzv. olověný leštěnec), který se nachází v sopečné hornině  v surovém stavu, tedy je nutné jej vyhrabat, chceme-li poslouchat takové rádio. Na obrázku vidíme kus přírodního Galenitu, vytěženého v Harachově.

Vni pohled - Krystalka Přírodní Galenit z Harachova.

Pro svou krystalku jej můžeme však snadno zhotoviti po domácku. K vlastní výrobě Galenitu do krystalky si připravíme 1 lékárenskou zkumavku, obyčejné nastrouhané piliny olova, trochu Síry (Na požádání zakoupíme v lékárně), lihový kahan (nebo plynový vařič). Do lékárenské zkumavky nasypeme trochu Síry a olověných pilin.

Výroba Galenitu, příprava surovin pro výrobu. Výroba Galenitu, poměr Síry a olověných pilin.

Poměr síry a olověných pilin je v objemovém množství v poměru cca 1:1. Zkumavku prstem ucpeme a poměr Síry a olověných pilin řádně promícháme.

Výroba Galenitu, promíchání poměru Síry a olověných pilin. Výroba Galenitu, ohřev směsi nad lihovým kahanem.

Zkumavku uchopíme do připraveného držáku, abychom se nepopálili. Ohříváme pomalu a stejnoměrně dno zkumavky nad lihovým kahanem, nebo nad plynovým vařičem. V prvním stupni ohřívání se směs Síry a olověných pilin mírně zakalí a mění se v sklovitou hmotu. Ve druhém stupni ohřevu směs žárem zčervená, ze zkumavky vychází páchnoucí dým síry.

Výroba Galenitu, 1 stupeň ohřevu, směs se mění v sklovitou hmotu. Výroba Galenitu, 2 stupeň ohřevu, směs žárem červená.

V posledním stupni ohřevu síra vzplane a ze zkumavky se vyvalí silný páchnoucí kouř. Tímto je proces zahřívání ukončen. Po ukončení zahřívání odložíme zkumavku na izolační podklad, aby směs mírně a pomalu vychladla.

Výroba Galenitu, 3 stupeň ohřevu, Síra prudce vzplane. Výroba Galenitu, rozlomení zkumavky.

Po vychladnutí zabalíme zkumavku do hadříku a kleštěmi opatrně rozlomíme. Hadříku použijeme proto, abychom nebyli zasaženi střepinami skla do oka a také proto, abychom zbytečně nepoškodili vlastní krystal vyrobeného Galenitu. Opatrně vytřídíme rozlomené sklo zkumavky od vlastních krystalů Galenitu. Ze směsi krystalů vybereme optimální tvar, který mírně olámeme do tvaru držáku, do kterého krystal zasadíme. Vlastní krystal, takto vyrobený nemá velkou pevnost, je křehký a lehce se láme a štípe. Proto s ním zacházíme opatrně, nenásilně. Zvlášť při nasazení do držáčku vlastního detektoru, kde tento krystal bude použit, postupujeme velmi opatrně a s citem.

Přeji úspěch a mnoho radosti s polovodičem, vyrobeným vlastní rukou, podomácku.



SRNKA from: SRNKA [23.9.05 - 22:35]

Nanotechnologických postupů využila firma QinetiQ Nanomaterials Limited při přípravěvelmi hořlavé směsi hliník – bor, jejíž zrna mají průměr 80 nm. Je to přibližně o řád méně, než umožňují dosavadní technologie. Nový produkt, zvaný Tesimorph® EAB-80 najde uplatnění zejména při přípravě složí pro odpalování airbagů anebo jako součást pevného paliva pro raketové motory. Nepřekvapí, že rychlost hoření totiž výrazně závisí na velikosti hořících částic. Čím jsou menší, tím rychleji reakce probíhá a tím je případný výbuch silnější. Klasickou metodou pro získávání co nejmenších částic je rozemletí. V mlýnech sebelepší konstrukce však rozhodně nezískáme tak jemný prášek a navíc to může být i nebezpečné. K explozím občas docházelo i v cukrovarech, kdy jemný cukrový prášek, který se při mletí uvolňuje do vzduchu a vytvoří s ním výbušnou směs. Nová technologie tedy nepochybně přispěje i ke zvýšení bezpečnosti pracovníků v chemickém průmyslu.

ultrafialový snímek produktu Tesimorph® EAB-80



SRNKA from: SRNKA [8.9.05 - 23:33]
Účinkem polarizovaného světla se Brownův pohyb molekul usměrní, takže na rýhovaném nesmáčivém povrchu dojde k jednosměrné preferenci pohybu napříč rýhám a kapka tekutiny se dá do pohybu i do kopce proti sklonu 12° (viz video 1,2, 3}. Efekt byl objeven na dijodmetanu CH2I2 skupinou prof. Davida Leigha.



SRNKA from: SRNKA [24.8.05 - 01:17]

Fólie z nanotrubek 3.4 cm široká and 1 m dlouhá  vznikla ručním protahováním nanotrubek deponovaných na substrátu ve formě aerogelu tloušťky cca 0,2 mm a hustoty asi 0.0015 g/cm3 chemickou reakcí z plynu (CVD technologie) rychlostí asi 1 metr/min (viz video 4.3 MB MOV) a kompaktifikací filmu odpařením alkoholu.. Tloušťka fólie je jen 50 nm (méně než 1/20.000 tloušťky lidskéh vlasu), proto je průhledná, ale stále zůstává elektricky vodivá, jako grafit. Je zajímavá také tím, že na rozdíl od obyčejných plastů za nízkých teplot nekřehne - zůstává ohebná až do teplot blízkých absolutní nule, pevností přitom přesahuje ocel, stále je však (díky krátké délce vláken) o několik řádů za teoretickou pevností (> 100 GPa). Na spodnim obrázku je kapka vody a limonádového džusu na fólii, vážící 50.000x méně, než každá z kapek. Na dalším obrázku je čtvereček fólie 14 x 22 mm, rozžhavenej elektrickým proudem jako vlákno žárovky.

a6453_1804.jpg
Image: Droplets sitting on nanotube sheet



OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [23.8.05 - 10:09]
Nemáte někdo k dispozici ISIS Draw ver. 2.1.3 (nebo vyšší) a ACD/Name? celkem by se mi to hodilo. dík.

PLACHOW from: PLACHOW [18.8.05 - 10:41]
Zrovna jsem chtěl naspat něco jako AHASVER1, ale vzhledem k místní price pre view radši držím hubu :-))

MASLO from: MASLO [16.8.05 - 12:11]
jeste k vojenskemu pouziti - tam se da pocitat s mnohem lepsimi zdroji.

Silny zdroj gama paprsku o vysoke energii? Mozna by se tim dal generovat EMP, coz by melo docela dobre vyuziti. Pouziti jako "ciste zbrane" proti zive sile je IMHO nerealne stejne jako pouziti neutronove bomby pro vylidneni mesta - dejme tomu ze by se podarilo nejak zmirnit fyzicke nasledky exploze (i kdyz i to je nerealne - razova vlna je v atmosfere pohlcovana mnohem pomaleji nez radiace), tak to samozrejme reaguje i s hmotou zdi apod. takze je to stejne hoodne dlouho neobyvatelne.

Opravdu mi zbyva jako jedine mozne pouziti (pokud by se podarilo "nejak" spustit retezovou reakci a uvolnit dostatecnou energii dostatecne rychle) jako primar ke spusteni termonuklearni reakce, coz podle vseho zadnou znamou konvencni vybusninou dosahnout nejde (na to je potreba fuzni palivo prilis moc zmacknout a nasledne zahrat). Na druhou stranu kdyz se to jednou podari, tak uz neni problem pouzit vzniklou energii jako spoustec pro mnohem vetsi (a levnejsi - dal uz to jde bez draheho tritia) tercial.


MASLO from: MASLO [16.8.05 - 11:04]
Je to docela mozne, i kdyz - sice gram boucha jako 50kg, ale sviti to docela silne, nepropasujes to pres letiste (pravdepodobne, ja bych tam teda detektor ionizujiciho zareni dal) takze stejne je to divne

Ale jak jsem se koukal po netu, udajne se ma uvolneni energie aktivovat rentgenovymi paprsky nekde kolem 10keV, vznika z toho gama kolem 2,5MeV, pritom retezovou reakci se to neprojevuje.

Pocitam ze to bude mit stejny problem jako klasicka stepna bomba, kde je prakticka minimalni hmotnost kolem 15kg (sice muze byt samotneho materialu mene, ale o to tezsi jsou ty legracky kolem aby to vubec bouchlo (beryliove reflektory, spousta vybusniny, nejaky ten tezky kov apod).

Odpalit to rentgenem? Cista uvaha, znamena to ze zbran musi mit nejakou elektroniku (minimalne generator VN, dost silnou baterku to to ukrmi - zatim jsem to nenasel presne, ale mam pocit ze vsechno se pohybuje v oblasti jeden aktivacni foton -> max jeden uvolneny foton (skeptici/propaganda rikaji jeden aktivacni foton -> 0 uvolnenych fotonu, ale pripustme hypotezu, ze je to mateni nepritele a k uvolneni energie opravdu dochazi) takze i ten rentgenovy zdroj by musel byt pomerne silny pokud by uvolneni energie melo mit charakter vybuchu (coz znamena pomerne tezkou aparaturu kolem) - tim je vyrazeno pouziti v rozsahu do 0,1t TNT (proste protoze konvencni trhavina udela to same za zlomek ceny).

Dalsi mozne vyuziti muze byt jako radiologicka zbran, ale i tam bych videl spoustu velkych ale. Ciste teoreticky by to mohli pouzit teroristi jako dlouhodobou zbran proste tak, ze to nekde nechaji zapnute a ono to bude pomalu ozarovat lidi. Ale za tu cenu jsme tam kde jsme byli - smrtelna davka zareni je z toho pohledu pomerne vysoka, takze si terorista pravdepodobne stejne vybere o nekolik radu levnejsi plyn nebo semtex, kdyby mu neslo o skody ale o psychologicky strach z neznama (precejen lidi maji mnohem vetsi strach z cehokoli co se tyce jaderne fyziky nez z "klasickych" prostredku boje), tak zase vyjde teroristu daleko levnejsi nekde nasadit samotnou rentgenku.


SRNKA from: SRNKA [16.8.05 - 06:54]
MASLO: No já myslim, že výbušnina, jejíž jeden gram bouchá stejně jako 50 - 500 kg klasický výbušniny pro určitý skupiny lidí svuj půvab má, i když na klasický vojenský použití to zjevně neni. Podle mě se informace o hafniový pumě začaly cenzurovat - neni to první ani poslední prvek, jehož jádra tvořej excitovaný stavy s dlouho životností.

MASLO from: MASLO [15.8.05 - 03:28]
Tak bombicka nebude :( Jak se tak koukam, tak experiment se nepodarilo zopakovat ani se zubarskym rentgenem ani jinak a teoreticky k tomu nema dojit. Ale jeste zbyva konspiracni teorie :)

MASLO from: MASLO [14.8.05 - 23:12]
SRNKA: ad Hafnoiva bomba: V roce 2001 však bylo zjištěno, že jeho rozpad se dá vyvolat i uměle, působením měkkého X-záření zubařského rentgenu - to by umožňovalo uskladněnou energii velmi rychle uvolnit. Kromě smrtícího gama záření, emitovaného při tomto rozpadu, by k zhoubným účinkům nové zbraně patřilo také radioaktivní zamoření rozptýlenými částicemi hafnia, které by zůstaly ve vzbuzeném stavu. Z jednoho gramu hafnia 178 by bylo možné získat ekvivalent více než 50 kilogramů TNT. Zatím je produkce zmíněného izomerního stavu velmi drahá (využívá se k ní rychlých protonů), ale v blízké budoucnosti lze očekávat podstatné zlevnění v souvislosti s výzkumem nových způsobů produkce (pomocí vysokoenergetických fotonů). Obavy ze zneužití této technologie souvisejí se skutečností, že v případě nové zbraně - na rozdíl od klasických jaderných bomb - neexistuje minimální množství materiálu, které by bylo třeba vyrobit k dosažení ničivého účinku - tento účinek prostě roste úměrně s množstvím izomerního hafnia, které je k dispozici, takže menší "hafniovou bombu" by si možná mohly dovolit i chudší země, nemluvě o teroristických skupinách.
Myslim ze se ponekud mylis ve vojenskem vyuziti. Vyrobit explozi o sile 0,01 az 0,1t TNT je dneska velmi levne pomoci konvencnich trhavin, takze jakakoli alternativni technologie neni primo vyuzitelna. Stejne tak co se tyce radiologickeho zamoreni - proc vyvijet drahou technologii, kdyz (zjednodusene) staci na tejden strcit kus zlata/kobaltu do komercni Veverky a mas to zadarmo. (na druhou stranu vojensky je mnohem pouzitelnejsi "cista" naloz - precejen po bombardovani je zahodno uzemi obsadit pechotou.)

ale to pravdepodobne podstatne neni recene - rychlost uvolneni energie. Pokud je dostatecna na pouziti jako primaru ve vodikove bombe, pak vidim dve mnohem zajimavejsi vyuziti: Pro jaderne pokrocile staty na vyrobu neutronovych protitankovych granatu s dosahem ve stovkach metru (cca 0,01 - 0,1kt), a pro jaderne nepokrocile staty jako zpusob, kterak se pomerne rychle a utajene dostat na uroven nekolika kilotun


SRNKA from: SRNKA [6.8.05 - 06:04]

Bakterie dýchají tellur Tellur je křehkej polokov příbuznej selenu, při zahřívání taje a uvolňuje oranžové páry, které na vzduchu shoří na bílej oxid. Není zas tak vzácnej, protože vzniká v dosti velkém množství jako odpad při výrobě mědi v Austrálii - proto se sloučeniny telluru zkoušely i jako fotočlánky (vrstvy telluridu kadmia lze nanášet levně z vodnejch roztoků elektrolyticky), ale  moc se neujaly kvůli nízké účinnosti a jedovatosti telluru i kadmia.

052.4

Dosud se soudilo, že tellur, polovodivý prvek, který se používal například jako přísada do slitin, nemá žádnou biologickou funkci. Julian Csotonyi z Manitobské univerzity v kanadském Winnipegu izoloval bakterie, které používají ionty telluru při "dýchaní", kdy hrají roli obvykle zajišťovanou kyslíkem. Bakterie byly nalezeny u živočichů žijících u vývěrů horkých vod na dně severovýchodního Tichého oceánu. Bakterie u vývěrů horké sopečné vody hluboko u dna oceánů mohou žít i proto, že místo kyslíku dýchají tellur - to jim umožňuje prospívat v bezkyslíkatém prostředí.



SRNKA from: SRNKA [6.8.05 - 05:49]

Směs nanočástic oxidu železa (modře) a selenidu olovnatého (červené) se v suspenzi samovolně shlukujou a tvořej tak první známou samoorganizující se 3D supermřížku s roztečí 11 nanometrů optickými vlastnostmi vlastnostmi kvantových teček a ferro-magnetického materiálu současně využitelná pro magnetooptická digitální média s ultravysokou hustotou záznamu.

Již delší dobu víme, že kvalitu oceli lze zlepšit přimísením částic oxidů kovů. Nicméně teprve Kota Sawada z japonského Národního ústavu materiálových věd připravil za použití nanočástic ocel, která je 100 x odolnější vůči namáhání za zvýšené teploty (tzv.creep) přípravě martinské oceli s 9% chromu, ve které jsou rovnoměrně distribuovány nanočástice karbidu a nitridu železa.
Číňan Wei-xian Zhang zase  vyvinul technologii přípravy nanočástic železa ve velkém, protože dle jeho předchozích výzkumů jde o velmi slibné činidlo, jež si díky své reaktivitě poradí s řadou různých typů znečištění podzemních vod.

Cleaning a site with iron nanoparticles

Nanočástice železa díky tomu, že velmi snadno oxidují mohou rozložit jak organické látky (např. zbytky rozpouštědel, hnojiv či pesticidů) tak i redukovat ionty těžkých kovů a zachytit je ve vznikající sraženině hydroxidů železa. Drobounký částice železa vyžadujou práci za nepřístupu kyslíku v deoxidované vodě, protože jde o látku tzv.pyroforickou, to znamená, že na vzduchu samovolně vznítí a za shoří za vzniku jisker.



SRNKA from: SRNKA [6.8.05 - 03:47]

Aji na klasický žárovce se dá leccos vylepšovat - diamantová vrstva muže chránit wolframovej drát před rozprašováním. V Sandia National Laboratory pracují na zvýšení svítivosti žárovkových vláken, protože většinu energie žárovka vyzáří jako teplo v podobě infračervených vln. Místo obyčejného wolframového drátku zhotovili mikroskopickou mřížku přesné struktury z wolframových trámečků. Taková struktura účinně pohlcuje vznikající infračervené záření, takže se wolfram ještě více ohřívá a vyzařuje více světelných vln.

Detailní pohled na wolframovou strukturu vytvořenou v Sandia National Laboratory. Vzdálenost mezi trámky je asi 5 mikronů.
Podle mínění odborníků jde o zajímavou myšlenku, nicméně při teplotách nad 100 stupňů Celsia se celá mřížka zhroutí a efekt vymizí, takže životnost takového vlákna je několik minut, což je přeci jen trochu málo. Současné výzkumy v Sandia National Laboratory navíc připomínají práce Johna Waymouthe ze šedesátých let minulého století, který vytvářel na wolframovém drátu strukturu pomocí vrypů. Do nynějška však životnost wolframových stuktur příliš nevzrostla.

 

Jinou cestu, jak zvýšit účinnost žárovek, představuje užití keramických vláken. Např. sto let stará Nernstova žárovka pracovala za přístupu vzduchu, protože její vlákno tvořila keramická spirála ze směsi oxidů zirkonia ZrO2, yttria Y2O3 a erbia Er2O3 v poměru 90: 7: 3, která za vysokých teplot (za provozu kolem 2000 ° C) vykazuje smíšenou iontově-elektronovou vodivost a jasně září. To je důvod, proč Nernstova žárovka musela bejt zahřívána střídavým proudem, aby se spirála průchodem proudu nerozkládala. Za studena je keramika nevodivá, proto žárovka obsahovala rozehřívací odpor. Na svou dobu to bylo velmi moderní osvětlení s vysokou svítivostí a používaly se k osvětlení divadel a nádraží - ovšem v průběhu provozu spirála velice zkřehla a lampy se nedaly dělat moc malý - takže nakonec Nernstovy žárovky ustoupily mechanicky odolnějším Edisonovým vakuovým žárovkám, který se daly používat i ve vlaku apod. aplikacích.



SRNKA from: SRNKA [6.8.05 - 02:38]

Hafnium je kovovej chemickej prvek podobnej zirkonu, ale těžší než olovo - na rozdíl od něj je velmi tvrdý a houževnatý. Často doprovází ve sloučeninách zírkonium a dá se od něj špatně oddělit, je ale mnohem vzácnější. S ohledem na vysokou teplotu tání a nízkou výstupní práci elektronů se oxid hafnia používá jako materiál vakuovejch katod v radarovejch elektronkách, protože dobře vyzařuje elektrony. Hafniová keramika (Hf2O, HfSiO a HfSiON) má 10x vyšší dielektrickou kapacitu než oxid křemíku - a tak jej zřejmě nahradí v nových integrovaných obvodech s ultravysokou hustotou integrace.

072.2   

Ukázka praktickýho použití hafnia  jako elektrody se v plazmové řezací soupravě, která uvolňuje elektrony už při nízké teplotě, takže se neopotřebovává. Vzniklá plasma má 8x vyšší teplotu, než je povrch Slunce, ale energie je koncentrovaná do malého objemu. Vyřezávání spirály se provádí obloukem, vyfukovaným tlakovým vzduchem, který současně roztavenej kov oxiduje a vyfukuje z řezu. Práce s plasmovou řezací soupravou ve skutečnosti není o moc složitější, než práce s obyčejnou svářečkou a nevyžaduje drahé a nebezpečné tlakové lahve. S ohledem na vysokou teplotu oblouku jde plasmou řezat libovolnej materiál.

 

Nedávné experimentální výsledky jaderné fyziky vedou k výzkumu kvalitativně nového typu jaderné zbraně. Tato zbraň by nebyla založena na štěpení ani slučování atomových jader, jako je tomu u dosavadních jaderných bomb, ale k uvolňování ohromného množství energie z relativně malého množství hmoty by využívala jiného jaderného procesu, konkrétně emise záření gama při rozpadu jaderných izomerních stavů izotopu hafnia 178 (Physical Review Letter 25 Jan, 1999). Izomerní stavy atomových jader jsou obecně vzbuzené (excitované) stavy s velmi dlouhými dobami života, což již v minulosti vedlo ke spekulacím o jejich možném využití k "uskladňování" energie. Např. izomerní stav hafnia 178, s jehož využitím se v novém typu zbraně právě počítá, má za normálních okolností poločas rozpadu 31 let. V roce 2001 však bylo zjištěno, že jeho rozpad se dá vyvolat i uměle, působením měkkého X-záření zubařského rentgenu - to by umožňovalo uskladněnou energii velmi rychle uvolnit. Kromě smrtícího gama záření, emitovaného při tomto rozpadu, by k zhoubným účinkům nové zbraně patřilo také radioaktivní zamoření rozptýlenými částicemi hafnia, které by zůstaly ve vzbuzeném stavu. Z jednoho gramu hafnia 178 by bylo možné získat ekvivalent více než 50 kilogramů TNT. Zatím je produkce zmíněného izomerního stavu velmi drahá (využívá se k ní rychlých protonů), ale v blízké budoucnosti lze očekávat podstatné zlevnění v souvislosti s výzkumem nových způsobů produkce (pomocí vysokoenergetických fotonů). Obavy ze zneužití této technologie souvisejí se skutečností, že v případě nové zbraně - na rozdíl od klasických jaderných bomb - neexistuje minimální množství materiálu, které by bylo třeba vyrobit k dosažení ničivého účinku - tento účinek prostě roste úměrně s množstvím izomerního hafnia, které je k dispozici, takže menší "hafniovou bombu" by si možná mohly dovolit i chudší země, nemluvě o teroristických skupinách.



SRNKA from: SRNKA [6.8.05 - 02:14]

Nastolení tepelné rovnováhy vede k zaoblení hran  Zajímavé studie čerstvých krystalů křemíku provedl profesor fyziky William F. Saam se svým týmem z Ohio State University. Zjistil, že původní ostré hrany krystalu představují nerovnovážný stav. Jde zřejmě o obecný mechanismus platný nejen pro křemík, ale i u ostatních látek. Zkoumání mikrostruktury krystalů má velký význam v době, kdy neustále klesá velikost polovodičových součástek. Na obrázku je elektronová fotka krystalových dvojčat zeolitu.



SRNKA from: SRNKA [4.8.05 - 17:23]

Oxid uhlový Bombardujeme-li směs oxidu uhličtého a kyslíku elektrony při velmi nízké teplotě 10 K, získáme molekulu ze tří atomů kyslíku a jednoho atomu uhlíku. Podle dostupných informací se strukturně nejedná o oxid uhlový, jde nejspíš o cyklickou strukturu. Taková sloučenina nebylo doposud nalezena, není však vyloučeno, že ji můžeme nalézt v horních vrstvách atmosféry Země či Marsu, možná je součástí marsovských polárních čepiček či ledu v mezihvězdném prostoru či hlavách komet.

Triradikál Chemické sloučeniny s lichým, tedy nespárovaným elektronem, nazýváme radikály; jde o dosti reaktivní látky. Známe i biradikály, tedy sloučeniny s dvěma nespárovanými elektrony. Týmu amerických chemiků se působením fluoru na m-xylen podařilo připravit triradikál - organickou sloučeninu 5-dehydro-m-xylylen. Vzhledem k jejím nepárovým elektronům ji bude zřejmě možné využít při výrobě nekovových magnetů.

triradikál

MARCELLUS: Dekan za upozorneni... ;-)

OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [4.8.05 - 17:20]
třeba rozhraní voda - náš děkan by bylo celkem zajímavé, nicméně k výrobě čoček by určitě nevedlo ;)

MARCELLUS from: MARCELLUS [4.8.05 - 17:01]
myslim ze kazdy vi co je dekan:-))))

SRNKA from: SRNKA [4.8.05 - 16:47]

Pokud ste někdy mudrovali, k čemu by mohly bejt dobrý mastný voka na polívce, tak vězte, že miniaturní čočky lze vyrábět ve velkém na rozhraní voda – dekan (vysokovroucí uhlovodík, obsažený v petroleji). Průhledný roztok latexové pryskyřice se samovolně uspořádá do kapek mikrometrových rozměrů, zatuhne - a geometricky dokonalý pidičočky jsou na světě. Rozteč čoček na snímku je asi setina milimetru (tlouška lidského vlasu).

Latexové čočky na rozhraní voda-dekan. Středy dvou sousedních kapek jsou od sebe asi 10 mikrometrů.



SRNKA from: SRNKA [4.8.05 - 16:36]
Kyselost je schopnost sloučeniny předat okolí své vodíkové kationy. Nejsilnější dosud známou kyselina je kyselina karboranová látka sumárního vzorce H(CHB11Cl11), strukturně dvacetistěn z jedenácti atomů a boru a jednoho atomu uhlíku. V koncentrované formě má pH -5, což z ní dělá milionkrát silnější kyselinu, než je kyselina sírová a stokrát silnější, než doposud nejsilnější známá kyselinu fluorsulfonová HFSO3. Protože její anion je velmi málo agresivní, najde možná své uplatnění v chemickém průmyslu, například při štěpení (krakování) ropných uhlovodíků.

Another view of the carborane

Barevné značení: oranžová: bor, šedá uhlík, zelená chlor, bílá - atom vodíku. Všech jedenáct atomů chloru odtahuje elektrony z atomu uhlíku, který drží vodíkový atom - proto není divu, že jej tak snadno odštěpuje ve formě kationtu H+ (protonu).

SRNKA from: SRNKA [4.8.05 - 16:11]

Všichni víme, že baterie a akumulátory se pomalu vybíjejí, i když je nepoužíváme. Způsobují to chemické reakce na rozhraní elektrody a elektrolytu, které vedou k samovybíjení, ke korozi elektrod a tím zhoršení kvality elektrického článku. Před sto lety, kdy ještě nebyly elektrické rozvody tak dostupné jako dnes, byly telefonní ústředny často napájeny silnými bateriemi. V období, kdy nebyla třeba zařízení napájet, se elektrody z agresivních elektrolytů vysunovaly ven pomocí pákových zařízení. Později se přešlo na méně agresivní elektrolyty (např. olověný akumulátor) nebo se začalo využívat napájení z běžného elektrické sítě. Pracovníci firmy Lucent Technologies nyní vyvinuli v miniaturním měřítku obdobnou technologii, která zabrání styku elektrody a elektrolytu, pokud neodebíráme proud. Životnost článků tím výrazně vzroste. Pokryjeme-li povrch elektrody hustě křemíkovými vlásky o průměru desetin mikrometru, získáme izolační vrstvu, která za bezproudového stavu vypudí elektrolyt z mezer mezi vlásky a spolehlivě od něj odizoluje elektrodu. Při zapojení do obvodu se změní kapilární síly, vodný elektrolyt vklouzne do mezer a baterie funguje normálně. Na trhu by se tato nová technologie měla uplatnit do tří let.

modifikovaný povrch elektrod (foto Lucent Technologies)

Firma Toshiba vyvinula nový lithiový článek, který lze opětně nabít během několik minut, z toho prvních 80% kapacity během první minuty - u dosavadních článků to trvá hodiny. Tohoto pronikavého zvýšení proudové hustoty použitelné k nabití nového typu akumulátoru bylo dosaženo využitím nanotechnologií. Uvnitř článku najdeme na elektrodě nanočástice (jejichž složením se Toshiba z pochopitelných důvodů příliš nechlubí), a které rychle váží lithné kationy, takže nedoje k redukci elektrolytu a poškození článku. Snížení času potřebného k nabití nejde na úrok životnosti akumulátoru, který přežije 1000 nabíjecích cyklů.

nový lithiový akumulátor, který lze nabít během minut



SRNKA from: SRNKA [4.8.05 - 16:05]

Anorganickým chemikům se daří vytvářet shluky atomů, které se chovají jako jediný atom odlišného prvku. Tak se ukázalo, že shluk 13 atomů hliníku se chová jako halogen (chlor, brom a podobně), zatímco shluk 14 atomů hliníku se chová jako alkalická zemina (hořčík, vápník atp.), a že se tvoři příslušné soli podobné běžným prvkům. Tato skutečnost vedla některé chemiky (např. Shiv Kanna ve Virginii) k tomu, aby navrhli rozšíření periodické soustavy prvků do třetího rozměru, čili aby shluk 13 Al ležel nad jódem. Dají se vytvořit velmi stálé sloučeniny, například 14Al-3I, což je stabilní jednomocný anion. Ať už se periodická tabulka rozroste do třetího rozměru nebo ne, nové sloučeniny nabízejí řadu možností zejména v nanotechnologiích

Jaký je nejtěžší pojmenovaný prvek? O něco více než rok poté, co periodickou soustavu prvků rozšířilo darmstadtium Ds s atomovým číslem 110, schválila v listopadu 2004 Mezinárodní unie pro čistou a aplikovanou chemii (IUPAC) jméno pro 111. prvek soustavy, totiž roentgenium Rg. Prvek byl vyroben přesně sto let po objevu rentgenových paprsků (proto i ten název) S. Hofmannem a spolupracovníky v Darmstadtu, a to bombardováním atomů 209Bi pomocí paprsku atomů 64Ni a jejich fúzí. Přitom se vytvořil spolu s neutronem nuklid 272Rg, který byl zdrojem alfa-paprsků.



SRNKA from: SRNKA [4.8.05 - 15:55]

Australská společnost Hydrexia Pty Ltd, kterou založili pracovníci University of Queensland, uvedla na trh novou náplň do nádrží na skladování vodíku. Jde o speciální slitinu hořčíku s velmi přesně nastavenou strukturou. Doposud se za vhodný absorbent tohoto lehkého, třaskavého plynu pokládaly spíše platinové kovy. 100 kg této látky pojme dostatek vodíku, aby s ním běžný osobní automobil ujel 500 km. I při relativně nízké hustotě hořčíku bude objem takového množství nové slitiny přes 50 l, což je dosti slušná analogie benzínové nádrže.



SRNKA from: SRNKA [2.8.05 - 01:10]

Po odpařování roztoku kuchyňské soli v misce zůstanou krystalky, na kterých jsou dobře vidět vrstevnice ("letokruhy"), podle kterých krystalové vrstvy narůstaj...

Jak je vidět, ačkoliv chlorid sodný krystalizuje v kubické soustavě, většina krystalků netvoří čistý kostičky, ale obsahuje uprostřed záhadnou pyramidovitou prohlubeň.

Salt 40X (superstage lighting) - click to see larger Salt 40X - click to see larger Salt crystal 40X (superstage lighting) - click to see larger

Salt crystal 40X - click to see larger Salt crystals 40X (superstage lighting) - click to see larger Salt crystals 40X - click to see larger

Její vzník bychom ale pochopili teprve tehdy, kdybysme si  její střed milionkrát zvětšili. Teprve tehdy se ukáže, že "letokruhy" ve skutečnosti tvoří závity spirály vycházející ze středu krystalku, kde se nalézá dislokace - první schůdek, ze kterého krystal vyrostl.. Schůdky zvětšujou povrch krystalu, kterej díky tomu může přirůstat stále pomaleji - každej atom si nejdřív musí najít nějaký místo v koutě, než se usadí a stane se součástí krystalu.



SRNKA from: SRNKA [1.8.05 - 22:32]

Jaká je pevná látka s nejnižší hustotou a nejporéznější materiál ? Fyzikům řecko-rakousko-ruského týmu se podařilo z uhlíku zhotovit auerogel, jehož hustota činí pouhé 2 mg na kubický centimetr. amorfní uhlík ozářili silným laserovým impulsem. Vzniklá pěna vypadá jako jakási pavučina tvořená z uhlíkových klastrů o rozměrech 6 až 9 nm. Organická sloučenina zvaná BTB
Kompozitní látka tvořená octanem zinečnatým a organickou látkou BTB, tvořenou čtyřmi benzenovými jádry, vytváří nejporéznější známý materiál, pojmenovaný MOF-177. Jeden jeho gram má povrch 4.500 metrů čtverečních a 80% jeho objemu tvoří póry o průměru 1 nm. Jeden gram zeolitu Y má povrch jen 904 metrů čtverečních. Dosavadní rekord držel profesor Omar Yaghi z University of Michigan (tvůrce i nové látky), jehož dříve připravený, obdobný kompozit vykázal 3000 metrů čtverečních na gram hmotnosti.

 

Látky s velkým povrchem mají v průmyslu velký význam, ať už při chemické katalýze, analýze, separaci a čištění látek nebo třeba při skladování plynů. Zde si zeolity svoje postavení asi ještě nějakou chvíli udrží, protože to jsou chemicky i fyzikálně odolné materiály - tvoří je hlinitokřemičitany různých prvků a nalézají se i v přírodě (na obrázku je minerál prehneit). Mají kanálkovitou strukturu, nejčastěji odvozenou od dedekahedronu, složenou z tetraedricky uspořádaných vazeb Si-O.



SRNKA from: SRNKA [1.8.05 - 22:12]
Nejmenší dosud pozorovanej mechanickej oscilátor využívá transportu malejch kapiček rtuti v elektrickým poli na uhlíkový nanotrubce. Třeba vás napadne, k čemu by šel ten princip využít.

 

SRNKA from: SRNKA [1.8.05 - 22:11]

Oxid uhličitý je známej plyn nakyslýho zápachu ze sodovky, kterej vzníká při spalování a mnoha chemickejch výrobách. Tou měrou, jak klimatu hrozí skleníkovej efekt (v dnešním vedru docela sugestivně...) se hledaj cesty, jak tenhle nepříjemnej odpad likvidovat a zpracovávat. Jedna z cest je, využívat kapalnej oxid uhličitej např. jako nejedovatý rozpouštědlo (lze s ním extrahovat např. kofein z kávy, nebo dokonce prát oděvy jako v chemický čistírně) a dokonce ho používat jako mazivo a chladivo místo řezný emulze při vysokorychlostním obrábění.

Ryba zprava pozoruje Ramanův spektrometr pracující na mořském dně.

Jedna z možností likvidace, která se má testovat u pobřeží Norska (který generuje velký objemy CO2 ze zpracování ropy) je napustit plyn ke dnu moře aspoň do hloubky 5 km, kde panuje takovej tlak, že zde oxid uhličitej (kterej je v kapalným stavu těžší než voda a mísí se sní jen omezeně..) udělá na dně jezírko. Otázka je, co to udělá s mořskou havětí, až si lokne CO2... Je to taky potenciální zdroj teroristickýho útoku, protože výbuchem v takovým podmořským jezerem by bylo možný dosáhnout lavinovitýho uvolnění celýho objemu CO2 do objemu.
Na obrázku vpravo oceánografové z Monterey Bay Aquarium Research Institute ve spolupráci s geology Washington University v St. Louis testují na mořském dně u kalifornské pobřeží pomocí robotem ovládanýho Ramanova spektrometru umělý jezírko z kapalnýho oxidu uhličitého.



SRNKA from: SRNKA [1.8.05 - 19:33]

 Jiný princip elektronických displejů využívá sbalování a rozptylování kapiček barevné emulze ve střídavém elektrickém poli (tzv. REED - elektroforetické displeje firmy Zikon - viz prototyp displeje).

a.   b. c.   d.
  Reverzní emulze v rozlišení 600x400 μm (tisícin milimetru)  při frekvencni a) 10 Hz b. 100 Hz c. 1000 Hz d. 10000 Hz.
 



SRNKA from: SRNKA [1.8.05 - 19:25]

Mikrokapsule vzniklý zpolymerováním emulzí mají rozsáhlé použití v elektronice. Např. známý termopapír je potažen vrstvou mikrokapsulí tvořených kapkama barviva obalených vrstvou polymeru. Ten se zahřátím roztaví a barvivo vyteče a obarví papír. Mikrokapsule tvořený částicema polymerů orientovaných v elektrickém poli se testujou jako elektronický papír (e-ink) pro použití v tenkovrstvých displejích.

       

Britský mobilní operátor Vodafone nabízí komunikátor ve formě náramku s ohebným displejem, určeným k zobrazování novin, inzerce nebo sloužící jako videotelefon...



SRNKA from: SRNKA [1.8.05 - 19:04]
Molekuly s delšími řetězci delšími než 10-12 atomů uhlíku mohou tvořit nejenom micely, ale i tzv. lipidické dvojvrstvy, což jsou základní stavební struktury živých buněk. Na obrazku vpravo je schéma vzniku buňky z lipidické dvojvrstvy - vzniklý útvar je vevnitř i venku tvořen vodným roztokem, odděleným vrstvou dvou molekul amfifilních molekul. Podobný útvar (dvojvrstvu), ale se vzduchem tvoří mýdlová bublina - v ní jsou naopak mastné části molekul obráceny směrem k povrchu.

  Boosting effect  

Na prostředním obrázku je vidět, jak rostoucí přidavek povrchově aktivních látek (tzv. surfaktantů) stabilizuje vznik emulze na styku oleje a vody. Emulze je obdoba pěny, tvořené dvěma nemísitelnými kapalinami - můžete si ji snadno vyrobit protřepáním oleje s vodou s přídavkem šamponu, mycího prostředku na nádobí nebo jiného saponátu. Také potravinářská majonéza nebo pleťový krém je příkladem emulze.

SRNKA from: SRNKA [1.8.05 - 18:47]

Podobné vrstvy adsorbovaných molekul se tvoří nejen kolem kapiček, ale i kolem tuhých částic, rozptýlených ve zředěném roztoku polymeru, který tím vytvoří ochrannou vrstvu kolem částic Tu lze vytvrdit (nechat zpolymerovat) třeba UV zářením a nanodrát s izolací je na světě (na ukázce je fulerenová nanotrubička obalená molekulami amfifilního polymeru - tj. polymeru s jak hydrofilním tak i hydrofobními skupinami).



SRNKA from: SRNKA [1.8.05 - 18:36]

L-B filmy: Zajímavá a dnes už klasická technika pro vytváření monomolekulárních vrstev je nazvaná podle švýcarskýho fyzika Langmuira a jeho asistentky Blodgettové, který ji na začátku minulýho století objevili. Je založená na známým pokusu, kterým lze demonstrovat existenci molekul: vodní hladinu v umyvadle poprášíme sfouknutou moukou nebo podobným prachem a povrchu se lehce dotkneme kouskem mýdla. V místě, kde se mýdlo dotkne hladiny se částice prachu rozestoupí, protože jejich místo zaujmou molekuly mýdla. Ty jsou tvořeny dlouhými molekulami, které mají hydrofilní konec, kterým se přichytí molekul vody a vzniklá vrstva molekul mýdla vytvoří na hladině vody kompaktní vrstvu. Když se do vody pomalu ponoří sklíčko apod. destička, molekuly se na něj nalepí a vytvoří monovrstvu na skle - postup lze několikrát opakovat a vytvořit tak na podložce přesně definovanej počet molekulovejch vrstev.

 

Technika se postupně zdokonalovala a dnes existují komerční zařízení pro výrobu monovrstev. Ty dokážou vrstvičku na hladině stlačovat konstantní silou, takže má stále stejnou hustotu a tloušťku. Na hladinu se kápne zředěný roztok látky, která se má nanášet na podložku, po odpaření rozpouštědla se monovrstva na hladině stlačí plovoucí přepážkou a do hladiny se zasouvá a vysouvá podložka tak dlouho, dokud není dosaženo požadovaného počtu monovrstvev. Ty lze všelijak střídat a tak vytvářet umělé vrstevnaté struktury, mající využití v nanotechnologiích, optoelektronice a polovodičové technice.

 



SRNKA from: SRNKA [1.8.05 - 18:33]

Brownův pohyb tukových kapiček ve zředěnym mlíce na mikroskopické animaci Dave Walkera (3.1 MB AVI video)

Tukový kapičky mlíka sou stabilizovaný řetězcema molekul mléčných bílkovin (kaseinu), který jsou v nich ponořený svou hydrofobní ("mastnou") stranou a do vody vykukujou jen jejich polární skupiny. Takové uspořádání (tzv. micely) brání tukovým kapičkám, aby se navzájem příliš rychle spojovaly a tuk se vysrážel na povrchu. Micely jsou příklad samouspořádaný molekulární struktury - podobným způsobem jsou stabilizovaný mýdlem kapičky nečistot nebo oleje v řezný emulzi, nebo latexové kapičky ve vodou ředitelných nátěrech. Po odpaření vody z latexu se kapky spojí a vytvoří polymerní film.



SRNKA from: SRNKA [1.8.05 - 00:19]

Ukázka oscilační reakce fungující na principu katalýzy při spalování lihu na rozžhavené platinové spirálce. Oxidace par lihu kyslíkem probíhá pomalu, ale povrch platiny reakci výrazně urychluje, protože se na jejím povrchu alkohol rychle štěpí na reaktivní zlomky molekul - radikály:

Methanol being heated in an Erlenmeyer flask Platinum wire heated until glowing Platinum wire hanging over methanol
Methanol ignites This process repeats ... ... until all the methanol has combusted

Reakcí probíhající na povrchu platiny se drátek rozžhaví natolik, že páry lihu zapálí. Tím se ale v prostoru baňky rychle vyčerpá kyslík, takže plamen zhasne a spirálka se ochladí. Proto se může celý pochod opakovat znovu, dokud v na dně baňky zbývá nějaký alkohol. Páry lihu hoří zeleným plamenem, protože do lihu bylo přidáno trochu kyseliny borité, aby byl plamen výraznější.

Podobná katalytická reakce na platině urychluje spalování zbytků benzínu a oxidu uhelnatého v automobilovýcj katalyzátorech. Platina se jako vysoce ceněnej katalýzátor používá aji pro urychlování celé řady dalších průmyslově významných reakcí, třeba pro řízené spalování čpavku na oxidy dusíku při výrobě kyseliny dusičné na platinových sítech.

SRNKA from: SRNKA [31.7.05 - 23:57]

Příkladem kovové eutektické slitiny (eu-tektos = "brzy tající") je tzv. Woodův kov, což je slitinä olova a cínu s vizmutem, kterou jde použít k výrobě tepeolných pojistek, nebo žertovnejch předmětů - např. lžičky, tající v horkém čaji. S ohledem na nízkou teplotu tání (60 °C) de takový lžičky snadno odlévat do formiček z plexiskla.

 

Woodův kov má teplotu tání výrazně nižší, než všechny jeho složky. Dalším podobným příkladem je slitina india a gallia (gallistan), sloužící jako náplň teploměrů pro vysoké teploty místo rtuti nebo slitina sodíku s draslíkem, používaná jako chladicí kapalina rychlých množivých reaktorů. Obe slitiny tají hluboko pod -20°C, a jsou tedy za normální teploty kapalný jako rtuť.

SRNKA from: SRNKA [31.7.05 - 23:48]

Teploty hluboko pod bodem mrazu lze v laboratoři dosáhnout i bez speciálních chladniček, nebo termosky s kapalným vzduchem. Teploty až -54 ºC lze dosáhnout smícháním ledu a chloridu vápenatého - takové ochlazení stačí ke zkapalnění řady plynů, např. chlóru nebo čpavku. Pokud potřebujeme s teplotou klesnout ještě níže, můžeme využít směsi běžně dostupného suchého letu (tuhého oxidu uhliřitého) s etanolem, nebo éterem.

Ice water and sodium chloride Ice water and hydrous calcium chloride

         Led + chlorid sodný (kychyňská sůl)                                            Led + chlorid vápenatý

Aceton and dry ice Diethyl ether and dry ice

            Suchý led (CO2) a etanol (líh)                                                     Suchý led a éter

K ochlazení dochází na stejném principu, podle kterého se v zimě solí silnice, aby nezamrzaly. Led krystalizuje z koncentrovaných rostoků solí obtížněji, než z čisté vody, protože rozpuštěné látky ztěžují vodě tvorbu krystalů. Pokud tedy s ledem smícháme sůl, je teplota směsi vyšší, než by měla mít tuhá eutektická směs. Proto dojde k rozpuštění části ledu a teplota směsi klesne tak, aby se dosáhlo fyzikální rovnováhy. V praxi to znamená, že při dostatečném posolení silnice může teplota klesnout až pod -21 ºC, než se na vozovce začne tvořit náledí.
Koncentrovaný roztok chloridu sodného nebo vápenatého se také používá jako chladicí kapalina předávající teplo např. v zařízeních, udržujících ledovou plochu v hokejových halách. V automobilech se ale jako nemrznoucí kapalina používají dražší eutektické směsi ethylenglykolu (Friexu) s vodou, protože solné roztoky působí snadno korozi.

To že směsi látek mají teplotu tání mnohem nižší, než čisté látky je běžný fyzikální jev a využívá se nejenom k ověřování čistoty látek, ale i k přípravě nízkotajících slitin (pájky) apod.

SRNKA from: SRNKA [31.7.05 - 22:59]

Princip THEL laseru si můžeme vyzkoušet v laboratoři, pokud zavádíte chlor do ochlazené směsi peroxidu vodíku a hydroxidu sodného. Pokud není po ruce volný chlor, lze místo něj použít roztok chlornanu sodného (sodový výluh z chlorového vápna). Cl2 + 2 NaOH ----> NaOCl + NaCl + H2O
Zatímco normální kyslík tvoří molekuly dimeru O2, při reakci se přechodně tvoří kyslík v atomárním stavu. Při spojování atomu kyslíku do molekul vzniká silné záření s vlnovou délkou 633,4 nm, což je právě tak akorát na hraně viditelného spektra, takže ho můžem ve tmě pozorovat i pouhým okem (viz animace z průběhu pokusu)

H2O2 + OCl-  ----->  ClOO- + H2O               ClOO- -----> O2 + Cl-

Addition of chlorine gas Emission of red light

V THEL laseru se tímto zářením nabíjí atomy jodu, které pak svítí infračervenými paprsky s tepelnými účinky, takže jsou schopný na dálku propálitplášť balistický rakety.

SRNKA from: SRNKA [31.7.05 - 22:47]

Videa z projektu laserového děla (Tactical High Energy Laser - THEL)...1, 2, 3, 4

Projekty THEL a Airborne používaj tzv. Chemical Oxygen Iodine Laser (COIL), založenej na reakcích chloru s alkalickým rozokem peroxidu vodíku a následnou dimerizací vzniklého atomárního kyslíku směšovaného s jodovými parami (1 - 2 hmot. %) v nadzvukové trysce (expanze do vakua) za vzniku inračerveného koherentního záření s vlnovou délkou 1315 µm.

Molekuly jodu slouží jako katalyzátor dimerizace, tak i vlastní čerpací prostředí laseru. Expanze do vakua se používá k rychlýmu promíchání a adiabatickýmu ochlazení atomárního kyslíku na teplotu pod -100 ºC, protože laser při vyšší teplotě nemá dostatečnou účinnost. Na obrázcích níže probíhá montáž čerpacího systému chemikálií (kapalnej chlor, peroxid vodíku a KOH) a vlastního laserového systému s pracovním výkonem 5 MW v prostoru Boeing 747. Laser je schopen na vzdálenost 400 km propálit plášť běžný balistický rakety v terči asi 30 - 50 cm v průměru do půl vteřiny.



SRNKA from: SRNKA [31.7.05 - 22:38]

Chemický reakce můžou mít velmi složitej průběh - zvlášť tehdy, když meziprodukty urychlujou (katalyzujou) nebo brzděj jeden nebo více reakčních kroků:


 

Pod odkazem je video, zachycující průběh tzv. Belousev-Žabotinského oscilační reakce, která se podle některých modelů skládá až ze 17 po sobě jdoucích reakčnícj kroků.
To způsobuje, že se reakční rovnováha neustále posouvá vpřed a vzad, dokud nedojde k úplnému vyčerpání výchozích látek. Podobných reakcí je popsáno několik desítek.



SRNKA from: SRNKA [31.7.05 - 22:24]

Střelnej prach byla první člověkem průmyslově vyráběná výbušnina, objevená před rokem 1000 n.l. v Číně. Jeho výroba je docela jednoduchá a všechny potřebné složky se nacházejí v přírodě. Klasický střelný prach obsahuje asi 75% dusičnanu draselného (tzv. ledku), 10% práškové síry a 15% práškového uhlí ze dřeva. Neslisovanej černej prach na vzduchu normálně shoří bez výbuchu - teprve uzavřetím do omezeného prostoru dojde k řetězovité výbušné reakci. Dnes se černý prach používá už jen v zábavné pyrotechnice. Klepnutím na obrázek se přehraje video z průběhu hoření malého množství střelného prachu.

Gunpowder ingredients Ignition; burning begins

Draselný ledek svůj název získal podle chladivý chuti, se kterou se rozpouští na jazyku. Jelikož střelný prach byl strategicky významnej vojenskej materiál, za středověku byla jeho získávání věnovaná samostatná živnost tzv. sanytrníků (sanytr = "sal nitricum", dusičná sůl) - většinou z řad vojenskejch vysloužilců s jednou nohou, apod. Bylo to totiž dost odpudivý zaměstnání a spočívalo ve sbírání a  vyluhování vápenných omítek chlévů a chlévské mrvy promísené z vápnem. Oxidací močoviny v zásaditém prostředí vznikají dusičnan vápenatý, ze kterého se pak potaší (výluhem ze dřevného popela) připravil podvojnou reakcí dusičnan draselný (dusičnan vápenatý se pro výrobu střelného prachu nehodí, jelikož na vzduchu vlhne). Dnes se dusičnan draselný a zvlášť vápenatý ve velkých objemech vyrábí a používá jako dusíkaté hnojivo.



SRNKA from: SRNKA [31.7.05 - 22:02]

Ne všechny chemické reakce probíhají za vývoje tepla. Pokud se při reakcích uvolňuje plyn, může se i při exotermí reakci na jeho odpařování spotřebovat tolik tepla, že se reakční směs nakonec ochladí. To je příkladem i odvodňování hydrátu chloridu kobaltu thionylchloridem. Hydrát chloridu kobaltu má růžovou barvu, bezvodý chlorid kobaltnatý je modrý, proto se reakce projeví změnou barvy. Reakce probíhá bouřlivě - protože však při ní vzniká hodně plynného oxidu siřičitého a chlorovodíku, dojde namísto zahřátí k výraznému ochlazení, což je vidět na údaji teploměru.

Cobalt (II) chloride before the addition of thionyl chloride Cobalt (II) chloride 7 minutes after the addition of thionyl chloride

[CoCl2. 6 H2O] + 6 SOCl2        > CoCl2 + 12 HCl + 6 SO2
  
 fialový                                                  modrý

Za normálních podmínek by reakce, která spotřebovává teplo samovolně neprobíhala, zde je však chemická rovnováha neustále posouvána na stranu produktů tím, že oba plyny z reakční směsi unikají. Proto reakce proběhne téměř až do konce, ale potřebné teplo odebere svému okolí.
Přebarvení chloridu kobaltnatého při změně obsahu vody se využívá v silikagelových sáčcích - což jsou ty celofánové pytliky naplněný průhlednýma barevnýma zrnkama silikagelu, napuštěnýho trochou chloridu kobaltu jako součást balení citlivých elektronických komponent (např. harddisku). Silikagel odebírá z obalu vodu a jeho vyčerpání se projeví právě změnou barvu z modré do růžové. Růžový silikagel může být potom důvodem k reklamaci zboží v důsledku porušení obalu.



SRNKA from: SRNKA [31.7.05 - 22:02]

Většina organických látek obsahuje vodík a kyslík v podobném poměru jako ve vodě. Takové látky kyselina sírová rychle zuhelnaťuje.
Hozením kostky cukru do kyseliny sírové vznikne velmi čistý uhlík, protože cukr (sacharosa) má chemické složení C6H1206, tedy právě odpovídající vzorci
CxH2yOy:
                          
(H2SO4)

CxH2yOy
--------> x C + y H2O

Sugarcube, two minutes after adding concentrated sulfuric acid

Žíravý účinek kyseliny sírové je dán tím, že při styku s kůží dochází k podobné reakci, jako kdybychom ji upražili nad plamenem. Popáleniny kyselinou sírovou jsou proto velmi bolestivé a zanechávaj na kůži trvalý jizvy. Přesto je možné při polití kyselinou sírovou ruku zachránit, pokud ji okamžitě opláchneme vodou, protože dehydratační reakce nenastartuje okamžitě. Někteří odvážlivci se proto sázejí, že strčí ruku do lahve s kyselinou sírovou a při troše štěstí se jim to skutečně může podařit bez trvalých následků.

SRNKA from: SRNKA [31.7.05 - 21:32]
Příkladem dehydratačního půsbení kyseliny sírové je například rozklad kyseliny mravenčí (nejjednodušší organické kyseliny) HCOOH   ----->   CO + H2O
Přitom vzniká bezbarvý jedovatý plyn, oxid uhelnatý, který lze zapálit.

Rising carbon monoxide gas bubbles Carbon monoxide burns with a light blue flame Close-up of flame

Spalování oxid uhelnatého tvoří ty modré plaménky, které můžeme pozorovat na roštu při spalování uhlí za nedostatku kyslíku. Vniknutí tohoto plynu z dohořívajících kamen do místnosti bylo přičínou již mnoha smrtelných otrav.. Spalování oxidu uhelnatého je zajímavé tím, že je katalyzovaný stopama vody. Pokud se plamínek umístí do válce s dokonale vysušeným vzduchem (např. kyselinou sírovou nebo oxidem fosforečným - viz níže), rychle uhasne.



SRNKA from: SRNKA [31.7.05 - 21:30]

Oxidem s nejsilnější afinitou k vodě je oxid fosforečný P2O5, kterej s vodou prudce reaguje a proto se používá jako sušící látka pro zbavování chemikálí posledních stop vody.
Oxid fosforečný odkáže odštěpit vodu i z kyseliny sírové, která jinak sama většinu látek zuhelnaťuje tím, že jim odnímá vodík a kyslík v tomtéž poměru, jako je vodě.

Addition of water. A strong reaction takes place

Kliknutím přehrajete animaci, při které je oxid fosforečný skrápěnej vodou ze střičky. Teplota přitom může přesáhnout 400 °C, takže sklo praskne.

SRNKA from: SRNKA [31.7.05 - 21:10]

Kapalný vzduch se po nalití do výlevky rychle odpařuje. Chladný plyn je mnohem těžší, než vzduch při normální teplotě a proto odtéká povrchem jako kapalina.



SRNKA from: SRNKA [31.7.05 - 21:04]

Kapalný kyslík po samovolném odpaření kapalného vzduchu zbývá jako namodralá magnetická kapalina, protože má o několik desítek vyšší bod varu, než dusík. V směsi s organickými látkami, např. prachem exploduje, na což doplatila už řada neopatrných laborantů, který nechali kapalný vzduch v zasviněnejch termoskách. Práškové nálože napuštěné těsně před odpálením jsou základem levných a bezpečných průmyslových dvousložkových trhavin (oxyliquit). Na videu je zachycen konec cigarety, která po napuštění kapalným kyslíkem během tří vteřín shoří a filtr nakonec exploduje.

A cigarette is dipped in liquid oxygen The cigarette is lit

The cigarette burns within 3 seconds Exploding filter



SRNKA from: SRNKA [30.7.05 - 12:07]

Každý organismus musí při získávání energie chemickou cestou vyřešit problém, co se zbývající elektrony. Naprosto nejrozšířenějším mechanismem je redukce kyslíku – dýchání. Nicméně známe i jiné způsoby, např. redukci síry u sirných bakterií, třeba i selenu (viz aktualita Akademonu 11.2.2004) anebo oxidů železa. Naprosto ojedinělý mechanismus používá Geobacter, jedna z bakterií, které žijí v anaerobním prostředí ve spodních vrstvách půdy. Vytváří totiž jemné předivo vodičů 3 – 5 nm silných, kterými se napojuje na povrch minerálů železa. Tímto způsobem se buňka Geobacteru fakticky uzemní a vyřeší tak problém přebývajících elektronů....
Geobacter metallireducens, foto University of Massachusetts Amherst

Moc se mi ten princip zemnění teda nezdá... - spíš pujde o redukci těch minerálů nadbytečnýma elektronama...

SRNKA from: SRNKA [30.7.05 - 09:56]
Bude možné nátěrové hmoty vytvrzovat ultrazvukem? Pulzní ultrazvuk zamíchá polymerní vlákna tak, že tixotropní kapalina zgelovatí a přestane stékat ještě dříve, než úplně zaschne. Jev je vratný (slabším ultrazvukem lze molekuly zase rozmotat) a má spoustu dalších potenciálních využití, např. při konstrukci pilířů budov, odolných proti zemětřesení.

SRNKA from: SRNKA [30.7.05 - 09:49]
Nanotrubky z trávy: Opakovaným zahříváním obyčejného sena v přítomnosti stop kyslíku na 600 °C se čínským výzkumníkům podařilo připravit nanotrubky s cca 15% výtěžkem. Na to, že nanotrubky mohou sloužit jako vynikající kompozitní materiál s pevností diamantu je to zajímavý výsledek. Zdá se, že žlutej dehtovitej dým linoucí se ze spalovanýho sena obsahuje kromě spousty karcinogenních uhlovodíků taky tolik ceněný nanotrubičkový molekuly. Na obrázku níže je záchodová štětka připravená z krystalku karbidu křemíku a nanotrubiček, použitelná jako lapovací kartáče a kontakty pro nanodírky - délka kartáče odpovídá průřezu lidského vlasu...

 

SRNKA from: SRNKA [30.7.05 - 09:15]


Ale i v anorganické chemii jsou možné nové objevy. Tenhle řetízek je polymerní kation dusíku, který se podařilo připravit ve formě hexafluoroarseničné soli N5+AsF6- reakcí hexafluoroantimonitanu s azoimidem v prostředí kapalného fluorovodíku jako bílou krystalickou látku silně oxidačních vlastností, stálou až do 70 °C, kdy se explozivně rozkládá na obyčejný dusík. Je to po N2 a azoimidu třetí polymerní sloučenina dusíku, objevená po 110 letech.

SRNKA from: SRNKA [30.7.05 - 09:04]
Organický reakce ve vodě: Účinné reakce v organické chemii zahrnující vodu se nemusí odehrávat s rozpustnými reaktanty, jak bylo přijímáno po staletí. Skupina chemiků vedená B. Sharplessem nyní uvádí (wiki) řadu příkladů, kdy se reakce ve vodě nerozpustných komponent nesmírně urychlí, jestliže se jejich suspenze rychle míchá. Vzrůstá tak výrazně plocha jejich kontaktu a možnost reakce. Tak například reakce kvadricyklanu s dimethylazodikarboxylátem, která vyžaduje 48 hodin bez rozpouštědla, 18 hodin v methanolu a 120 hodin v toluenu, proběhne za rychlého míchání ve vodě za 10 minut.

 

Uhlovodík kvadricyklan je sám o sobě zajímavej svou kompaktní strukturou, tvořenou čtyřmi vzájemně propojenými kruhy na způsob židličky. Protože je současně velmi stabilní, studuje se jeho nitrace s ohledem na možné využití jako raketové palivo, popř. výbušnina s vysokou hustotou energie(HEDM).

SRNKA from: SRNKA [30.7.05 - 08:47]

Skupina Wei Hua Wanga z Fyzikálního ústavu v Beijingu vyrobila slitinu ceru, hliníku a mědi s trochou niobu, která je zcela amorfní a při pokojové teplotě je tuhá, pevná a elektricky vodivá jako běžný kov. Avšak už při zahřátí na 68 °C změkne a dá se zpracovávat jako plastická surovina sklovitého charakteru. Na ukázce je britská pětipence otištěná do materiálu při 100 °C. Zastudena je materiál tvrdší než ocel a kováním se ještě vytvrzuje. (Phys. Rev. Lett. 94, 205502 (2005))

.five pence impression



SRNKA from: SRNKA [21.7.05 - 03:01]
Průmyslový EDL kondenzátory v současný době dosahujou kapacity 10 Wh na litr objemu a zátěžovym výkonem až 1 KW / litr. 100 W žárovka by z jednolitrovýho kondenzátoru svítila přes pět minut.
Ovšem lithiový baterky maj kapacitu přes 200 Wh/litr (teoreticky až 600 Wh/litr) a poslední generace jde nabíjet na 80% kapacity za několik minut a přitom na rozdíl od kondíků držej stálý napětí - takže sou furt mnohem výhodnější.



SRNKA from: SRNKA [21.7.05 - 02:41]
Kapacita a životnost superkondenzátorů leží mezi elektrolytickými kondenzátory a chemickýma bateriema - v kapacitách řádu desítek až stovek faradů / cm3 a desetitisícema nabíjecích cyklů. Tyhle kondíky maji 0,5 - 5 faradů při jmenovitým napětí 5.5 V - LED dioda by z nich mohla svítit skoro minutu.

 

SRNKA from: SRNKA [21.7.05 - 02:30]
JAMESSON: Zhruba před dvaceti lety bya vyvinuta nová generace superkondenzátorů s elektrickou dvoujvrstvou. Kapacitu zde vytváří přímo vrstva adsorbovaných iontů z elektrolytu - ta je jen několik atomových vrstev "tlustá" a proto maj tyto kondenzátory neuvěřitelně vysokou kapacitu - řádově lepší, než nejlepší elektrolytický kondenzátory z tantalu a niobu, kde dielektrikum tvoří vrstva oxidu na leketrodách. Proto mohou sloužit jako krátkodobé záložní zdroje přímo v elektronických zařízeních.

 

Kondenzátory s elektrickou dvojvrstvou jsou přitom velmi výrobně nenákladný, jednoduchý a levný - první verze tvořila náplň aktivního uhlí v roztoku kyseliny sírové mezi grafitovými elektrodami, druhá generace kondenzátorů má ještě řádově vyšší kapacitu a je tvořena uhlíkovými aerogely. Řekl bych, že zas nevíš, o čem plácáš - k žádné elektrolýze zde nedochází, naopak - napětí na kondenzátoru nesmí překročit několik voltů, jinak de kondenzátor doprdele...

JAMESSON from: JAMESSON [21.7.05 - 00:43]
SRNKA [21.7.05 - 00:01] Chtěl bych snít, ale bohužel jsem ve stavu bdělém... To zní jako popis elektrolýzy s "rekuperací" či co. Kdyby to věděl chudák Faraday. Unbook!

SRNKA from: SRNKA [21.7.05 - 00:01]
ALVAREZ: Je to naznačený na obrázku [18.7.05 - 06:53]. Uhlíkovej aerogel má velkej povrch a současně je vodivej. Velkokapacitní kondenzátory jsou založený na tom, že ionty z rostoku v okolí nabitý elektrody tvořej tzv. elektrickou dvojvrstvu - kladný ionty nalezou k záporný elektrodě a obalej ji, záporný ionty zase ke kladný a tím se kondenzátor nabije a současně se ionty ze zasolený vody vychytaj. Neni nic jednoduššího než nachytaný ionty z elektrody uvolnit a vyprat tím, že se kondenzátor vybije a cyklus zopakovat se zasolenou vodou. Tím se z mořský vody získá pitná a část elektřiny jde dokonce při vybíjení kondenzátoru regenerovat.

ALVAREZ from: ALVAREZ [19.7.05 - 09:31]
SRNKA [18.7.05 - 06:53] Jak se odsoluje voda aerogelem?

SRNKA from: SRNKA [19.7.05 - 01:25]
MINIO: Přesvědčení ti neberu a mě samotnýmu je celkem putna, jaxe myosion pohybuje, já ho nesledoval - opírám se výhradně o podobný zdroje informací, jaký jsem právě čekal od tebe. Ale bylo by divný, když na webu seženu několik animací od nezávislejch zdrojů, že by zrovna tvý přesvědčení mělo statistickou váhu.

MINIO from: MINIO [19.7.05 - 01:12]
ad pohyb myosinu) Hm tak jsem to nakonec nenasel, takze dukaz neposkytnu (nicmene to nic nemeni na mem presvedceni ze mam pravdu :o)

SRNKA from: SRNKA [18.7.05 - 06:53]

Na rozdíl od křemičitého aerogelu je uhlíkový aerogel zcela neprůhlednej, černej a velmi měkkej, takže se dá vyválcovat na papír jako plsť. Vzniká pyrolýzou porézních organických polymerů. Nejzajímavější použití uhlíkového aerogelu je pro výrobu vysokokapacitních elektrolytických kondenzátorů a odsolování možské vody. Na spodních obrázcích je struktura uhlíkového a křemičitého aerogelu, zobrazená pomocí TEM. Z STM snímku je vidět, že tajemství nízký hustoty křemičitýho aerogelu (méně než 2 g/litr) spočívá v tom, že jeho částice sou dutý.

 



SRNKA from: SRNKA [18.7.05 - 05:56]

Dvě promile skla a zbytek vzduch - to je křemičitý aerogel. Aerogel vzniká šetrnou náhradou vody v křemičitém gelu kapalným kysličníkem uhličitým při nadkritickém tlaku a opatrným odpařením CO2. Je to nejlehčí člověkem připravený materiál - při své nízké hustotě je pevnější než pěnový polystyrén, protože jej tvoří tuhá křemičitá síť..

Aerogel má významné uplatnění v kosmonautice - z aerogelového kompozitu jsou teplotně odolné dlaždice, pokrývající povrch amerických raketoplánů, i lapače mikroskopických částic kosmického prachu (aerogel se zasekanými částicemi mikrometeoritů je na obrázku vpravo nahoře). Porézní struktura aerogelu dokáže bez poškození zachytit částice, které se pohybují rychlostí několik desítek km/sec (křemičité aerogely, NASA aerogel, Hubert van Hecke's Web Page, aerogelové detektory mikročástic ve vesmíru)

Aerogel má významné uplatnění i ve vojenství, protože ve formě tepelné výrazně ztěžuje činnost infračerveným naváděcím systémům protiletadlových řízených střel, při výrobě porézních palivových článků, sorbentů a desítkách dalších aplikací.



SRNKA from: SRNKA [18.7.05 - 05:19]

Animace změn tvaru molekulových orbitalů v průběhu Diels-Alderovy reakce - cykloadice etylénu na 1,3-butadien za vzniku cykloxexenu (1 MB GIF). Chování elektronů v orbitalech při chemickejch reaxích připomínaj rtuťový kapky, který složitě obtékaj atomový jádra.

   



SRNKA from: SRNKA [18.7.05 - 05:16]

Reakce organickejch molekul často připomínaj projevy jakéhosi složitýho stroje sloužícího k neznámýmu účelu.
Todle je např. animace počítačového modelu CNS neuropeptidu (jednoduchý bílkoviny) MET-encephalinu v pikosekundové časové škále.
 



SRNKA from: SRNKA [18.7.05 - 05:14]

Fullerit je černý, elektricky vodivý monokrystal fullerenu, rozpustný v toluenu tvořenej uhlíkovýma molekulama s 60 - 82 atomy uhlíku uspořádanýma ve tvaru fotbalového míče.
Krystaluje v plošne centrované kubické soustavě a vysokým tlakem jej lze i za laboratorní teploty přeměnit na diamant. Absorbuje alkalické kovy aj. atomy za vzniku aniontových komplexů, často supravodivých za teplot do 30 K.

a) C60 monokrystal b) C70 monokrystal , c) teoretická struktura fcc krystalu.



SRNKA from: SRNKA [18.7.05 - 05:12]

Uhlíkový trubičky pěstovaný na žhavým povrchu křemíku z ostrůvku obsahujícího ferrocenovej katalyzátor jako tráva..

Diky nepravidelnostem mřížky jsou uhlíkový nanotrubky málokdy zcela rovný, ale tvoří spirálovitý závity jako šňura od telefonu, což má spoustu aplikací.
Např. průchodem proudu se taková cívka smršťuje jako sval s pevností 100 vyšší, než nejlepší ocel...



SRNKA from: SRNKA [18.7.05 - 05:11]

Surový diamant a jednoduchý 5-ti karátový výbrus zatím největšího 10-ti karátového diamantu (cca 2 gramy) Carnegie Institution. Největší diamant vznikal rychlostí jedné desetiny milimetru za hodinu. Je možné jít až na 0,3 mm/hod a teoreticky až na 1 mm/hod. Jak vypadaj umělý diamanty pěstovaný chemickou epitaxi z krystalovýho zárodku ? Natolik dobře, že nesmí na volný trh...

Umělé diamanty se vyrábí dvěmi metodami. Při HPHT se diamanty tvoří za vysokých teplot a tlaků, kdežto při CVD je směs vodíku s metanem bombardována nabitými částicemi nebo přímo plazmou. To vyvolá chemickou reakci a následně déšť uhlíkových atomů dopadající na podklad, kde zkrystalizují ve formě diamantu. Dosud největší syntetický diamant byl vyroben právě metodou CVD.  Od umělých diamantů se např. čeká, že jednou nahradí křemík v 80 GHz procesorech.



SRNKA from: SRNKA [18.7.05 - 05:06]

Grafit je příklad materiálu, který drží pohromadě napříč vrstvama jen Casimirův jev a elektrostatický rezonanční síly. Jeho vrstvičky se snadnou rozpadají a loupou - proto se tuha maže a špiní ruce. Ale v rovině uhlíkovejch atomů je grafit pevnější, než diamant, je to ale současně velmi křehkej a lámavej materiál, protože atomy uhlíku na rozdíl od zlata nemaj elektronovýho pojiva nazbyt. Proto se uhlíkový kompozity zpevňujou zalitím vláken do organickýho nebo keramickýho pojiva, která je chrání před zlomením.
Elektrická vodivost grafitu není moc velká, ale pokud se mezi grafitový vrstvy zapasujou atomy sodíku nebo draslíku, vznikne materiál bronzovýho vzhledu s nejvyšší známou elektrickou a tepelnou vodivostí vůbec - ještě lepší, než stříbro. Alkalický kovy zkrátka fungujou pro grafit podobně jako dopant pro polovodiče. Je zajímavý, že podobně - jen trochu slaběji - na grafit fungujou páry brómu nebo jódu, který z vrstev grafitu naopak elektrony odebíraj. Grafit tudíž může získat N i P vodivost.

Tyhle placičky a kužele jsou tlustý 30nm a jsou tvořený asi 80 atomových vrstvama grafitu.

 

Vrstvy grafitu jsou normálně placatý, ale přidáním přímesí lze uhlík donutit, aby se vrstva šestiúhelníkovejch atomů promíchala s pětiúhelníky, čímž se svine a roste do kužele jako papír svinutej do kornoutu.



EXISTENZ from: EXISTENZ [17.7.05 - 14:40]
SRNKA [17.7.05 - 01:28]: v roce 1995 jeste nebyla predpona "nano" dostatecne cool. Ani to nepresentoval jako nanoventil, ale presentoval tam molekuly s alifatickym cyklem, skrz kterej byli schopny protahnout jinou molekulu. Myslim, ze je lhostejny, jestli tomu dneska rikaj nanoventil (pro pouceny lamy) nebo nanosouloz (pro ctenare blesku). Fakt je, ze nasi "vedci" vynikaji v umeni podat trivialni a funkcni a jednoduse popsatelnou vec absolutne nepochopitelne a tak, ze pokud clovek neni nanestesti asak na stejnym pracovisti, tak nepochopi nic :)

SRNKA from: SRNKA [17.7.05 - 01:28]
EXISTENZ: Předpokládam, že to přitom neprezentoval v Nature...;-) A že to neprezentoval poklesle jako První nanoventil na světě sestrojen! - ale tak nějak úderně jako
"Isosterický vliv diethyl 4-(2,2-bipyrid-4-yl)bis-bidentátních můstkových ligandů na izotachoforetický koeficient diphenylamine-4-sulfonátových reverzních micel v protofilním prostředí"...

EXISTENZ from: EXISTENZ [16.7.05 - 22:39]
SRNKA [16.7.05 - 02:41]: neco podobnyho prezentoval Holy z UOCHABu (jo, ten slavnej :) nekdy v roce 1995, odhaduju...

SRNKA from: SRNKA [16.7.05 - 03:04]
Jak známo, sodná sůl (třeba chlorid sodný, kuchyňská sůl) barví plamen pěkně žlutě. Tato metoda je velmi citlivá - např. stačí tlesknout vedle lihového plamenu a už dojde k jeho obarvení sodíkem obsaženým v částečkách rozptýleného potu.
Pokud se nechá plamenem procházet světlo sodíkové výbojky, sodíkové ionty naopak světlo absorbují. To potvrzuje známé pravidlo, že světlo mohou vyzařovat pouze ty látky, které jej zároveň pohlcují. Proto třeba rozžhavený sklo svítí mnohem méně, než ocelový drátek při téže teplotě.



Na pohlcování světla výbojky tvořené parami určitého prvku plamenem, do kterého se rozprašuje roztok kovové sloučeniny je založena známá analytická metoda - atomová absorbční spektrofotometrie (AAS). Přitom se využívá toho, že na vlnových délkách spektra určitého prvku plamen absorbuje pouze tehdy, když obsahuje právě daný prvek, čili ostatní přímesi stanovení neruší.

SRNKA from: SRNKA [16.7.05 - 02:41]

Chemici z Kalifornské univerzity s pomocí rotaxanové molekuly vytvořili první nanoventil, kterým lze dávkovat jednotlivé molekuly.



SRNKA from: SRNKA [16.7.05 - 02:15]

Fluorovaný uhlovodíky - freony dobře rozpouštěj kyslík, proto mohou sloužit jako prostředí pro dýchání. Američan  Clark je v šedesátých letech testoval na myších, který navíc podchlazoval, aby jim omezil spotřebu kyslíku. Jedný myši se tak podařilo ve freonu přežít 20 hodin při teplotě 18 ºC - otázka je, zda to ona sama považovala za úspěch. Všechny pokusný zvířata utrpěly šok a po čase definitivně zdechly na chronický poškození plic a jater.

Freony jsou těkavý látky vesměs těžší než voda - proto je pro větší efekt konzerva s myší převrstvená vodou s akvarijníma rybičkama.... V šedesátejch letech měli ochránci zvířat asi jiný starosti..



SRNKA from: SRNKA [16.7.05 - 01:27]
Italský fyzik Alessandro Volta demonstruje v roce 1801 Napoleonovi (v té době prvnímu konzulovi, čili premiérovi Francie) elektrickou baterii, sestavenou z měděných a zinkových plíšků..



SRNKA from: SRNKA [16.7.05 - 01:07]
Porovnání staročeskejch a současnejch názvů v tehdejší chemii, hmotozpytu neboli lučbě zkusmé - jak je razili český obrozenci Jan Svatopluk Presl Karel Slavoj Amerling
Mezi nejlepší perly náleží názvy jako "ďasík" (kobalt, z německého Cobold, čili skřítek - výskyt rudy s obsahem tehdy bezcennýho kobaltu havíři považovali za dílo hornickejch šotků), "těžík" (těžký prvek wolfram), "chaluzík" (prvek jód byl získáván z mořských řa s a chaluh, které jej v sobě hromadí), "sladík" čili berrylium (jedovaté soli beryllia maji nasládlou chuť), "kazík" - fluor, získávaný z kazivce, čili fluoridu vápenatého, "otrušík" čili arsen, sloužící k trávení, čili staročesky trušení krys, "barvík", čili chrom používaný v barvířství, "woník" čili osmium, nazývaný podle zápachu svého kysličníku (řecky "osmé" znamená vůni), atd...

SRNKA from: SRNKA [16.7.05 - 00:54]
Německý alchymista Hennig Brandt, rodák z Hamburku v roce 1669 objevil fosfor poněkud odpudivým způsobem, při kterém nechal několik dní rozkládat moč, pak jí varem silně zahustil a nakonec destiloval při vysokých teplotách za nepřístupu vzduchu. Z par po kondenzaci pod vodou získal prvek jako voskovitou látku, která na vzduchu ve tmě světélkovala. Robert Boyle tento postup zdokonalil (1680) a v následujících letech připravil oxid a kyselinu fosforečnou, o prvku hovořil jako o "Aerial noctiluca" (latinsky Noctiluca aerea, noctiluca - měsíc, aerea - vzdušná). Navzdory tomu se však velmi ychle ujal název phosphorus (řecky phos - světlo, phoros - nesoucí). Fosfor je jediným prvkem, který byl poprvé připraven z živočišného materiálu (lidských exkretů), poté z rostlin a teprve o stoletíé později byl nalezen v minerálu.



místo chcanek pro pozdější přípravu fosforu naveliko sloužil popel z kostí (taky obsahuje fosforečnany), smíchanej s dřevným uhlím - ze který se fossfor žíháním za nepřístupu vzduchu vydestiloval - pročež pro tento chemickej prvek čeští puristé z řad národních obrozenců v 19. století razili název "kostík" (jako kyslík, dusík a další názvy, které se na rozdíl od fosforu udržely dodnes).
Obraz namaloval to Joseph Wright a jmenuje se The Discovery of Phosphorus by Hennig Brand © YWEN

SRNKA from: SRNKA [15.7.05 - 19:24]
OSTROVANGRINDER: Zkusil bysem co nejpolárnější rozpouštědlo, třeba ten DMF. Čim je polárnější, tim míň záleží na polaritě molekul v mřížce a krystaly sou kulatější (resp. kostkatější). Samozřejmě nechat chladit v termosce, nebo přesrážet z DMF do TBA.

OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [15.7.05 - 17:56]
SRNKA: jedná se o chinolonový derivát s různými substituenty (Ph, OH, F, PhS...). je to celkem špatně rozpustný (dobře v NMP, DMF, methoxyethanol...). A bohužel nám to místo potřebného solidního monokrystalu dlouhodobě produkuje jen samé chmýří a tenounké jehličky :(.

MULDA from: MULDA [15.7.05 - 16:47]
HRAJ TO NA MULDU!!!

SRNKA from: SRNKA [15.7.05 - 15:50]
VIRTUALNI_OSOBA: Například to, co krystalizuje z nasycenýho roztoku chloru ve vodě při ochlazení pár stupňů pod bod mrazu (mam tim na mysli jakejsi žlutej hydrát Cl2 . 6 H20). Je to látka, založená na slabejch elektrostatickejch vazbách molekul chloru v krystalový mřížce vody, kde substituje určitej podíl molekul vody - nejde teda o pravou chemickou sloučeninu. Při tání se z kapaliny uvolňuje chlor, čili nejde ani o prostou směs vody a chloru v poměru odpovídající rozpustnosti plynu při daný teplotě (Henryho zákonu). Podobně je možný vymražováním z vody koncentrovat aji další plyny.

VIRTUALNI_OSOBA from: VIRTUALNI_OSOBA [15.7.05 - 13:12]
Dotaz: clathraty vody=?

EXISTENZ from: EXISTENZ [15.7.05 - 12:22]
OSTROVANGRINDER [14.7.05 - 15:40]: pokud mas krystal, tak mas vyhrano, z rentgenu bys mel dostal pri trose stesti kompletni strukturu.

SRNKA from: SRNKA [14.7.05 - 17:48]
Jinak nešlo by použít nějaký clathráty - zkrátka zkrystalovat jako matrici něco, co krystalizuje dobře a liší se to spektrama?

SRNKA from: SRNKA [14.7.05 - 17:46]
OSTROVANGRINDER: Jasně, ale musiš říct, krystalizaci čeho přesně....?


...jo sorry, já zapoměl, že od toho ještě nemáte to NMR...;o)

OSTROVANGRINDER from: OSTROVANGRINDER [14.7.05 - 15:40]
Potřeboval bych poradit nějaký flupný způsob krystalizace. Potřebuju dostal monokrystal, páč z NMR nejsme schopni rozšifrovat, která poloha se nám substituovala. Zkoušeli jsme různé výměny rozpouštědel, udělat sůl s chloristou, krystalizaci acetylderivátu... a pořád nic. jen tenounký jehličky a chmíří...

SRNKA from: SRNKA [12.7.05 - 15:55]
Vodivost grafitu způsobujou střídající se dvojný vazby mezi atomy uhlíku. Zatímco polymerací etylénu vzniká bezbarvej polyetylén (igelit), polymerací svářečskýho acetylenu vzniká polyacetylén, ve kterám se střídaj jednoduchý a dvojný vazby, ale lineárně. Polyacetylén má vlastnosti igelitu - ale na rozdíl od něj je bronzově lesklej a elektricky vodivej. Vodivost se dá podobně jako u grafitu znamenitě zlepšit dopováním alkalickými kovy, radikály nebo halogeny (jódem, bromem) a rozdíl ve vodivostech v dopovaným a nedopovaným stavu je ještě mnohonásobně vyšší. Polyacetylén tak může sloužit k přípravě opravdickejch organickej diod, fotočlánků a tranzistorů, který sou ohebný jako papír.
Výroba polyacetylénu je velice levná ale technickýmu využití brání malá stálost polyacetylénu - na vzduchu bronzová barva postupně vybledává, oxiduje se a nakonec se z něj stane zase nevodivej igelit.



Stojí za zmínku, že schopnost dopování organických polymerů byla vlastně objevená úplnou náhodou (podobně jako třeba objev teflonu, penicilínu nebo daguerotypie). Japonec Shirakawa náhodou zjistil, že vzorky polyacetylénu z jedný skříně měly vysokou elektrickou vodivost a vylučovací metodou se přišlo na zapomenutou, pootevřenou lahvičku jódem, stojící v koutě. Další ukázka toho, jak z bince ve skříni vnikaj významný vědecký objevy a posléze Nobelova cena za chemii v roce 2000. Jak funguje dopování polyacetylénu:



Za objevem samotnýho polyacetylénu stál taky omyl - vlastně lidská nedbalost. Polymerace acetylénu se prováděla v baňce s katalyzátorem, do který se foukal acetylén. Polymer se normálně vylučoval na dně, jako nenápadnej černej prášek, na kterým nebylo na pohled nic moc zajímavýho - prostě jeden z mnoha druhů uhlí, který chemici vyráběj ve svejch baňkách.
Jednoho dne se ale špatně spočítala koncentrace katalyzátoru a namíchala se tisíckrát větším než měla bejt, A ejhle - polymer se začal vylučovat na hladině baňky a všude po stěnách baňky jako kovově lesklej zlatej povlak. Vypadalo to jako objev kamene mudrců - a hned bylo jasný, že se káplo na něco zajímavýho....

SRNKA from: SRNKA [12.7.05 - 15:53]
MARCELLUS: Chleba ztvrdne časem vždycky a už jsem taky naznačil proč - příčinou je stejná krystalizace sacharidů, jejichž gel vychází z trouby sammozřejmě roztavený, jako třeba krystalizace ("cukernatění") medu. Proto je taky možný chleba v troubě rozpéct do původní konzistence (pokud samozřejmě nedošlo k jeho vyschnutí) - což by v případě, že by za tvrdnutí mohla ztráta vody nebylo možný, protože ta je nevratná.
Těch reakcí je pochopitelně spousta, ale jejich obecné znaky se vysledovat dají. Za tmavnutím organických látek při zahřívání může ztráta vody, která je doprovázena kondenzací a vznikem konjugovaných dvojných vazeb C=0 z dvojice hydroxylových skupin C-OH ... HO-C skupin (aldolizace). Acetaldol (krotonaldehyd) je taký hlavní složka toho slzáku, kterej vznikne, když v troubě spálíš sladkou bábovku. Systém konjugovanejch dvojnejch vazeb umožňuje tzv. delokalizaci elektronů, protože jich má nadbytek a dvojné vazby s pí orbitaly umožňují jejich volné přesouvání podél uhlíkového řetězce. Řetězce s úseky pohyblivých elektronů se chovají jako malé vodivé anténky, které zachycují viditelné záření - protože jsou krátké, tak převážně záření s kratší vlnovou délkou, v oblasti fialové a UV světla. Takové látky tedy propouštějí přednostně červené a žluté záření, takže prosvítají hnědě. Příkladem takové látky je dextrin, který vzniká zahříváním a částečnou polykondenzací škrobu ve chlebové kůrce. Obsahuje fragmentované řetězce celulózy, proto je o poznání rozpustěnější a má nasládlou chuť (z praženého škrobu se dělá lepidlo na tapety).
Dalším zahříváním se odštěpje voda i z uhlíkového řetězce a dochází ke kondenzaci -CO H-C skupin a vzniku dvojných vazeb přímo na uhlíkovém řetězci - vznikají polyacetylénové fragmenty. Ty už vedou elektrony docela dobře a jsou dlouhé a proto absorbují světlo v celé viditelné oblasti spektra. O polyacetylénu se zmíním dále.

MARCELLUS from: MARCELLUS [12.7.05 - 13:37]
protoze ten igelit neni nepropustnej....ver mi ze pokud budes mit chleba ve 100% vlhkosti tak ti neztrvrdne...BTW: hneda kurka an chlebu je IMHO produktem maillardovych reakci pri vyrobe...

SRNKA from: SRNKA [12.7.05 - 12:48]
ALVAREZ: Právěže chleba ti ztvrdne, i když ho budeš mít krásně v igelitu balenej.
.Proč zčerná dřevo když zuhelnatí?.. Správně - proč přesně?

MARCELLUS from: MARCELLUS [12.7.05 - 10:24]
Srnka:a le to bude anglickej, a skoro se obavam ze proste prelozeni ne pokazde pomuze...jak rikam to co jsem uvedl je vyjadtreni ceske sekce pro iupac...

ALVAREZ from: ALVAREZ [12.7.05 - 10:16]
SRNKA [12.7.05 - 00:56] Chleba tvrdne protože se z něj vodpaří voda. Naboptnalá kaše z pektinů a kdoví čeho eště - měkkej chleba - voda se odpaří - kaše ztvrdne. No a tmavší na povrchu bude kvůlivá karamelizaci nebo přismahnutí. Proč zčerná dřevo když zuhelnatí?

SRNKA from: SRNKA [12.7.05 - 00:56]
EXISTENZ: Všechno se dá nastudovat, ale nejlepší je na to mít svý lidi....;-) Myslim že sem někde četl o teflonu, kterej byl průhlednej jako plexisklo, nevim teda, jaxe takovej teflon dělá.... Když už sme u tý krystalizace - proč vlastně tvrdne chleba? Proč je na povrchu chleba hnědá kůrka?
MARCELLUS [11.7.05 - 17:14] Aldrich má na flašce s DTPA aji ten poslední název, imo by měly bejt podle IUPAC...

MARCELLUS from: MARCELLUS [11.7.05 - 17:14]
tak mam oficialni vyjadreni zastupce komice IUPAC pro CR...nazev je´....2,2',2'',2'''-{[(karboxymethyl)imino]bis(ethylennitrilo)}tetraoctová kyselina

MARCELLUS from: MARCELLUS [11.7.05 - 17:10]
prvni nazev je nesmysl, pac obsahuje nazev trivialni...to me na tom sere, ze i kdyz vsichni ctenari vi o cem mluvim tak nakonec z toho vypadne nazev ktery nikdo nikdy neslysel:-///

EXISTENZ from: EXISTENZ [11.7.05 - 16:07]
SRNKA [11.7.05 - 12:50]: schopnost polymeru krystalizovat ovlivnuje nekolik veci. Jednak ohebnost retezce, protoze makromolekuly se musej nejak poskladat a hlavne tzv. takticita (izotakticky x syndiotakticky x atakticky). Vetsina polymeru s velkejma substituentama nejsou krystalicky a jsou to "skla" (polystyren, polymethylmetakrylat...). Naproti tomu polymery, ktery muzou tvorit vodikovy mustky (polyamidy, polyestery) mivaji pomerne vysokej podil krystalicky faze... krystalizace polymery je ale kinetickej a termodynamickej proces a pricipialne je mozny pripravit polyamid vysoce krystalickej ale taky s minimem krystalickyho podilu... to si nehodim triko, to je ze zakladniho kuzru makromolekularni chemie :)

SRNKA from: SRNKA [11.7.05 - 14:48]
MARCELLUS: DTPA je hezky česky trajlon C, aneb N,N-Bis(2-(bis-(carboxymethyl)amino)ethyl)-glycin nebo [[(Carboxymethyl)imino]bis(ethylenenitrilo)]-tetra-octová kyselina..;-)
Systematickej název ale bude odovozenej od dálky nejdelšího uhlíkatýho řetězce, takže nejspíš kyselina penta(karboxymethyl)diethylentriamin-pentanová [(HOOCCH2)2NCH2CH2]2NCH2COOH



MARCELLUS from: MARCELLUS [11.7.05 - 13:47]
a kdyz uz o tom tak uvazuju tak bych taky potreboval vedet jaky je spravny anzev (E)-2-nonenalu....ta dvojka ma bejt udajne nekde uvnitr nazvu ale za boha nedokazu v te zmeti oponentskych anmitek jestli non-2-nal, none-2-nal nebo nonen-2-al je spravne:-///

MARCELLUS from: MARCELLUS [11.7.05 - 13:41]
aaaaaaa koukam ze nekdo opet zalozil...no hned budu mit dotaz/prosbu...potrebuju znat spravny cesky systematicky nazev diethylentriaminpentaoctové kyseliny...predem dekuji...:-)))

SRNKA from: SRNKA [11.7.05 - 12:50]
EXISTENC: Thanx za fundovaný upřesnění, většinu z toho slyšim poprvý. To s tou krystalickou fází se viditelně projevuje tím, že polystyren je čirej, zatímco PE/PP sou zakalený.
Zajímalo by mě vysvětlení, proč tomu tak je, proč někerý polymery krystalizujou a jiný ne. btw Obávám se, že termín igelit je už pro polyetylén natolik vžitej, že maj páni akademici smůlu.

EXISTENZ from: EXISTENZ [11.7.05 - 09:02]
SRNKA [10.7.05 - 20:02]: igelit je puvodne PVC a v CSR se to ten nazev ujal, protoze to byly prvni pouzitelny folie, vyrabel to Bata, po znarodneni snad Fatra. Na pouziti nazvu "igelit" v souvislosti s polyethylenem jsou "akademicky" plastari mozna jeste citlivejsi nez na termin "umela hmota". Mimochodem, polystyren se vyditelne lisi od PE a PP tim, ze ma prakticky nulovej podil krystalicky faze. Zajmavi je spis to, ze PP se zacal vyrabet z nouze, protoze propylen byl vedlejsi produkt vyroby ethylenu a nevedelo se, co s nim. Pak se ho podarilo zpolymerovat a i kdyz je to plast s vlastnostma na hovno, tak se zacal ve velkym pouzivat...

SRNKA from: SRNKA [10.7.05 - 20:02]
Čím se liší polyethylen, polypropylen a polystyren? Polyethylen je známej igelit, jenže ten je právě pružnej minimálně, protože jeho řetězce sou hladký, takže se po sobě snadno posouvaj. Naopak pružnej a tvrdej je polystyren. Krabičku z polystyrenu snadno poznáte podle drnčivýho kovovýho zvuku, kterej vydává, když se upustí na stůl. Řetězce polystyrénu naopak hladký nejsou, protože sou na nich navázený styrenový přívěsky, který se navzájem silně poutaj - čímž se z měkkýho igelitu stane pružnej a tvrdej polymer.



Něco mezi je polypropylen, kterej má na etylenovým řetězci navázený jen drobný methylový zbytky. Jako materiál je pružnej, ale stále dostatečně ohebnej - proto se z něj dělaj provázky a prádelní šňůry.

ROM from: ROM [9.7.05 - 20:45]
SRNKA [9.7.05 - 14:30] fuj to je nechutny asi proto sem puding nikdy nemel rad

SRNKA from: SRNKA [9.7.05 - 14:30]

Proč pudínk po vychladnutí zrosolovatí? A proč se zase po čase rozteče? Tajemství vzniku pudinku je velmi prostý - kostra jeho molekul je tvořena řetězcema polysacharidů, který ve styku s vodou tvoří rosolovitej hydrogel - molekuly vody (který samy za nižších teplot tvoří slabej polymer) se na ně nachytá, vzájemně je slepí a vytvoří řídkou trojrozměrnou síť jako drátěnka v matraci. Ta je příčinou toho, že hydrogel pruží.



Při zahřátí se molekuly vody od řetězců celulózy odpoutají, ty se rozlepí a pudink přejde zpátky do výchozího tekutýho stavu.
Dlouho stojící pudink samovolně řídne - voda postupně dlouhé řetězce štěpí na kratší a mění je na rozpustné cukry. Když žvejkáte v puse kousek rohlíku, postupně sládne - katalyticky působící enzymy ve slinách (ptyalin) štěpení celulózy na cukry velmi urychlujou - k tomu stačí stopy enzymu. Nedojedenej pudink většinou zřídne mnohem rychlej, než ten kterýho se netknete, protože jeho hydrolýzu urychlujou i zbytky slin ze lžíce, který do něj při jídle naslintáte.



SRNKA from: SRNKA [8.7.05 - 17:19]
ALVAREZ: S hořčíkem je to tak, že oxid, kterej při hoření vnziká je netěkavej. Reakční teplo (který je v případě hořčíku už tak dost vysoký) se nemá kam odvádět a vzhledem k nízký atomový váze hořčíku je i množství produktů relativně malý (nezahříváte tolik zbytečnejch elektronů, protonů a neutronů, jako při spalování těžších prvků). V konečným výsledku je teplota hořčíkovýho plamene velmi vysoká a protože je světlo tím krátkovlnnější, čím vyšší je teplota zářícího tělesa, vyplývá z toho vysokej obsah UV složky v plameni.
V případě hoření síry je tomu jinak, tam dochází k jevu zvanému termoluminscence - atomy v plameni sice mají vysokou energii, ale nemají k dispozici elektronový hladiny, jak se jich zbavit. Vyzařujou proto většinu energie na jedný hladině, která je posunutá hodně do UV oblasti, dochází zde k jakémusi tepelnému čerpání energie a její vyzáření v úzké energetické oblasti. To je záležitost specifická pro síru v ionizovaném stavu. Jiné atomy mají konfiguraci elektronů takovou, že se tepelná energie vyzáří a "rozpustí" v širší oblasti vlnovejch délek a jejich plameny potom svítí rovnoměrně.
Vyzařování tepelná energi v úzký oblasti spektra ale neni nic mimořádnýho - když se v plameni rozžhaví třeba atomy sodíku, větší část energie vyzařujou na energii odpovídající žlutý sodíkový čáře. V případě síry je tomu podobně, akorád ta čára je ultrafialová. Proto je plamének hořící síry jen slabě namodralej - on ve skutečnosti svítí docela silně, ale až v UV oblasti. Na schopnosti atomů zadržet svoji energii a vyzářit ji jen na určitý vlnový délce je ostatně založenej princip laseru - kdyby se atomy celý svý energi zbavily hned, svítily by jako černý těleso (saze v plamenu svíčky) a k lavinovitýmu efektu laseru by nemohlo dojít.

ALVAREZ from: ALVAREZ [8.7.05 - 16:06]
Jak to že při hoření síry a hořčíku vzniká UV?

SRNKA from: SRNKA [8.7.05 - 09:21]
MINIO: Jakej dimer?!? V čem se to liší třeba od animace v [7.7.05 - 17:30]? No, počkáme do pondělí, co z tebe vypadne..

MINIO from: MINIO [8.7.05 - 04:00]
SRNKA [8.7.05 - 01:17] Ta animace je mensi podfuk :o) Jsou to vyfoceny ruzny myosiny v ruznym stupni pohybu slozeny dohromady :o) Odkaz na to nemam musel bych najit o tom nejakou praci coz tak nejdriv v pondeli. BTW: tohle co je animovany je dimer nejakyho myosinu. svalovej myosin vypada dost jinak :o)

SRNKA from: SRNKA [8.7.05 - 01:17]
MINIO: ..ve skutecnosti se ty hlavicky "otaci". . No a máš na to někde odkaz nebo správnou animaci? Dyť u toho sou i ty in-situ elektronově-mikroskopický animace - a podle nich se ten pohyb zrovna moc rotačnímu nepodobá.

   

S tim, že je to jinak celý 10x zjednodušený lze jen souhlasit - na druhou stranu pro získání názorný představy pro veřejnost to stačí - někdy méně znamená více.

MINIO from: MINIO [8.7.05 - 00:42]
SRNKA [7.7.05 - 17:31] Ad synteza bilkovin - no rekneme ze by se to takhle dalo popsat ale ani zdaleka to neni tak jednoduchy :o) (za nekterejch podminek se napriklad stop-kodon ignoruje :o)

MINIO from: MINIO [8.7.05 - 00:40]
Ad ruckovani myosinu po aktinu - To je teorie ktera se vzala neznamo kde, bez dukazu a nechutne se rozsirila a najdes ji popsanou skoro vsude. A jak uz to u takovejch teorii bejva tak je spatne. Ve skutecnosti se ty hlavicky "otaci". V podstate nejbliz to ma ke sroubu a matce.
ad ATP - je molekula pro transport energie (v podstate ekvivalent penez). Spalovanim cukru, tuku, aminokyselin a dalsich veci vznika prave ATP a zalezi na typu svalovy bunky jakou rychlosti je ho schopna doplnovat (proto muzou maratonci ubehnout tech 40km). Ve svalech je navic jeste kreatinfosfatovej system, kterej dokaze doplnovat ATP extreme rychle ale ma omezeny zasoby substratu.

ROM from: ROM [7.7.05 - 20:12]
to mereni vodivosti s vyuzitim indukce je mazany :-)

SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 19:58]
ROM: Jasně že bude, proto se to taky kalibruje roztokama o známý vodivosti a elektrody sou zafixovaný v měřicí komůrce. Ale na měření vodivosti se pro akvaristy prodávaj hotový soupravy i s měřákem a poplatinovanejma alektrodama. Měříto úhrnně všechny rozpuštěný ionty, což je velice blízký hodnotě sušiny (obsahu rozpuštěnejch netěkavejch látek). Linků je na to dost 1, 2

ROM from: ROM [7.7.05 - 19:50]
Nejaky prakticky linky by nebyly? Koukam ze to nebude tak jednoduchy, ale to nevadi, taknejak jsem pocital s tim ze si budu muset poidit kadinku

ROM from: ROM [7.7.05 - 19:44]
Hmm, ta vodivost je taky dobra - ta by se vlastne mohla merit normalne elektricky bez jakekoliv chemie - ted mi nejak neni uplne jasny co se vlatne meri, vodivost jako obracena hodnota odporu nema smysl, merit musim mernou vodivost, jak to zmerim jen tak ponorenou elektrodou? Nebude to ovlivneny velikosti a vzdalenosti elektrod pripadne mnozstvim vody?

SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 19:44]
ROM: Nitrátový membránový elektrody taky existujou, ale ty sou docela drahý a nestálý - se hoděj jen tam, kde se rutinně jedou výluhy z půdy apod. věci za konstatních podmínek. Uhličitany a sírany dou zjišťovat nefelometricky - ze zákalu po přidání baria v kyselým a neutrálním roztoku. To se dá taky nakalibrovat v domácích podmínkách, použív se k tomu zkosená kyveta, ve který prosvítaj přes zákal rysky na zadní stěně.

ROM from: ROM [7.7.05 - 19:39]
Nejdulezitejsi je mereni kyselosti vody a taky tvrdosti, uhlicitanove i stale. No a kdybych umel merit jeste mnozstvi dusicnanu a dusitanu tak jsem spokojenej chemik

SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 19:11]
ROM: Nevim, co přesně tvoje rybičky potřebujou - ale vodivost se dá měřit přímo v akváriu - rybičky to přitom zajímavě orientuje naštorc...;-) Prakticky se měří slabým střídavm proudem, asi 5 - 10 kHz, čili na to potřebuješ zdroj a měřák.
Pro akvarijní ryby je důležitej obsah chloru ve vodě a ten by se dal měřit nějakou redoxní elektrodou a pH a na to se hold musí asi za 400,- Kč koupit skleněná elektroda. Ta ale ve vodě moc dlouho nevydrží a musí se dost pracně kalibrovat puframa. Elektricky jde z vody naměřit leccos, ale musí se to kalibrovat standardníma roztokama, protože elektrody ve vodě nejsou obecně moc stabilní.

ROM from: ROM [7.7.05 - 19:04]
Prakticky dotaz, jak merit v domacich podminkach chemicke parametry vody? Potrebuju k akvarijnim ucelum ale rad bych sofistikovanejsi metody nez je kapani barevnejch kapek z akvarijnich obchodu

SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:35]
Následující příspěvky považujte spíš za úvodní kulturní vložku a náměty k diskusi - jinak je to tu určený k volný zábavě, udržovaný na principu autocenzury.
Samozřejmě, audit bude tak kvalitní a zajímavej, jak kvalitně v něm budete sami debatovat.

SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:32]

Animace změn tvaru molekulových orbitalů v průběhu Diels-Alderovy reakce - cykloadice etylénu na 1,3-butadien za vzniku cykloxexenu (1 MB GIF). Chování elektronů v orbitalech při chemickejch reaxích připomínaj rtuťový kapky, který složitě obtékaj atomový jádra.

 



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:31]

Jak složitě fungujou některý organický molekuly si lze přiblížit na příkladu syntézy bílkovin v buněčnejch částicích zvanejch ribozómy. Sou docela prťavý, asi 200 nm velký a složený ze dvou částí, v buňce volně neplavou ale sou jsou přilepený na vnitřní trámčitý kostře buňky. Samotnej ribosom je z větší části tvořenej ribonuklovou kyselinou (znázorněný jako to žlutý střívko na dolejším obrázku)
Obě části do sebe zapadaj a můžou se proti sobě otáčet na principu dvojitý rohatky (podobnej princip se mimochodem používá v propiskách) a jejich funkce je předvedená v animaci níže (původní, asi 50 MB QT video je zde).
 

   


Bílkoviny se v ribozomu skládaj ze svejch částí - aminokyselin, kterých je asi dvacet druhů - většina bílkovin se liší jen pořadím, ve kterým sou poskládaný. Tvoří jakoby klíčový slova programovacího jazyka, který jsou definovaný sekvencemi bází na nukleový kyselině. Aby se neušoupala hlavní matrice, buňka si pro každej ribosom vytvoří její zrcadlovou kopii, tzv. m-RNA, která se přichytí na ribosom, na který se podle aktuálního pořadí bází přichytí dvojice aminokyselin, opatřených jakýmsi držátkem kterým se přechodně navážou na ribosom. Ten funguje trochu jako zip a stlačuje obě aminokyseliny k sobě, čímž vznikne peptidická vazba, která řetězec bílkoviny drží pohromadě. Vzniklá bílkovina se rychle krabatí a smotává a sama se vytahuje z ribozomu.
Celej cyklus se opakuje rychle, v optimálním případě až dvacetticíckrát za vteřinu tak dlouho, dokud ribosom nenarazí na triplet bází, který nekódujou žádnou aminkyselinu, čímž se program ukončí, řetězec bílkoviny se přeruší - takže čerstvě vyrobená molekula bílkoviny odplave a na ribosomu se zahájí syntéza dalšího řetězce.



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:30]

Zvlášť vychytanou má příroda nanotechnologii, který říkáme svaly. Když rozkrojíte plátek čerstvý šunky, objeví se duhový barvičky, protože svalový vlákýnka nejsou jednoduchý nitě, ale sou tvořený střídajícíma se vrstvama dvou odlišnejch vláknitejch bílkovin - actinu a myozinu. Ty se navzájem překrývaj takže se vlákna do sebe navzájem částečně zasunujou.

 

Zkracování svalu probíhá díky tomu, že vlákna myozinu jsou v pravidelnejch rozestupech vybavený výběžkama s dvojicí molekul který se dokážou díky enzymatickejm reakcím připojovat a odpojovat od aktinových vláken a doslova po nich "ručkovat" jako po žebříku.
 

 

Celej proces samozřejmě vyžaduje spoustu energie a tu dodává molekula komplexu ATP (adenosin trifosfát), která se přitom mění na ADP (adenosin difosfát). Její výhoda je, že dokáže energii předávat snadno, zatímco chemický reakce v organismu, jako třeba spalování cukru sice dodávaj energie víc, ale mnohem pomaleji. Jakmile se tedy pohotovostní zásoby ATP ve svalu vyčerpaj, sval se "unaví" a je schopen odvádět práci tou rychlostí, jakou se nový molekuly ATP do svalu doplňujou. Proto první dvě patra do schodů vyběhneme rychle, dál už je to holt pomalejší....


SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:29]

Schema létacích svalů a jejich pohybů u mouchy apod. blanokřídlýho hmyzu. Pohyby svalů jsou nepatrný, ale zesilujou se pákovým mechanismem, který tvořej úpony křídel na hlavohrudi. Díky tomu můžou konce křídel opisovat dráhu tvaru ležatý osmičky rychlostí až několik metrů za sekundu.



V reálu může hmyz lítat vzduchem ještě desetkrát rychleji, než je rychlost pohybu křídel, jelikož ty svíraj se směrem pohybu ostrej úhel. Rychlost pohybu svalů se tak násobí skoro tisícinásobně.



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:28]

Ručkování molekulárních chňapek na konci myosinu po aktinovým vlákně se nedávno (rok 2000) podařilo stroboskopicky zaznamenat in-vitro elektronovým mikroskopem, takže dnes máme přesnou představu o tom, jak ten pohyb vypadá... Omluvte sníženou kvalitu filmovýho materálu..

     



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:28]

Na příčným řezu jednoho svalovýho vlákýnka vidíme, že molekuly aktinu a myosinu tvoří pravidelnou strukturu, dokonale optimalizovanou na výkon v jednotce prostoru (jak už bylo řečeno, vlákna myosinu sou ty tlustší tečky). Člověku skoro přijde líto takovou technologii sežrat k obědu.



Pevnost vlákýnek v tahu není nutný podceňovat - svalu sice obsahujou skoro tři čtvrtiny vody, ale vlastní materiál má pevnost najlonu - a najlon, jak známo má v přepočtu na hmotu pevnost oceli. Ve skutečnosti by sval byl dokonalej kompozitní materiál, i kdyby se vůbec hejbat neuměl.



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:27]

Alkalický kovy lithium, sodik a draslík sou voskovitě měkký látky, který se daj krájet nožem, na vzduchu se ale rychle oxidujou a matní, s vodou prudce reagujou za výbuchu a v kapalném amoniaku se rozpouštějí na tmavě modré vodivé roztoky s kovovým leskem, obsahující volně rozpuštěné elektrony.

   



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:27]

Zajímavý chemický reaxe 1.: Roztavenej sodík v atmosféře chloru vzněcuje a shoří za vzniku kychyňský soli.
Podobně prudce reagujou hliníkový hoblinky s kapalným brómem:

 

K přehrátí animací pomocí WMP můžete použít Quicktime kodek



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:26]

Zajímavý chemický reaxe 2.: Jododusík je známá třaskavina, která vzniká smíšením jódu a čpavku a v suchém stavu vybuchuje křivým pohledem... Z podobné kategorie je reakce oxidu dusíku a sirouhlíku a rozklad kyseliny pikrový (kdysi průmyslově používaná trhavina ekrazit)...

   



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:25]

Zajímavý chemický reaxe 3.: Mezi efektní a divácky vděčný patří chemiluminiscenční reakce při směšování roztoků peroxidu a luminolu v průtočným uspořádání níže. Oxidace luminolu je katalyzovaná roztokem modrý skalice a doprovázená modrým světlem s vlnovou délkou 424 nm.

   



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:25]

Zajímavý chemický reaxe 4.:Vhodnou koncentrací roztoku jde průběh luminiscence "načasovat", protože reakce probíhá autokatalyticky (produkty reakce samy reakci urychlujou). Autokatalýza v některých případech může vést ke složitým oscilujícím reakcím, kdy se koncentrace meziproduktů periodicky mění - jak jde demonstrovat na reakci kyseliny malonový peroxidem vodíku (vpravo)..

 



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:24]

Oxidace peroxyoxalátovejch esterů probíhá za vzniku chemiluminiscence, která postupně mění barvu..

 

Demonstrace kuliček z polymeru, který rychle mění svou barvu na světle. K čemu by se to ale mohlo hodit vážně netuším...

 



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:22]

Deuteridu kyslíku se říká těžká voda proto, že má skutečně asi o 10% procent vyšší hustotu, než obyčejná voda. V jednom litru obyčejný vody je obsaženo asi 1/3 ml těžký vody. Těžká voda se vyráběla opakovanou frakční elektrolýzou obyčejný vody, protože těžká voda se koncentruje při elektrolýze vody v posledních podílech. Dnes se používá k výrobě těžký vody hlavně kombinace frakční destilace a iontový výměny mezi sirovodíkem a deuterovodíkem (Girdlerův proces). Cena těžký vody je asi 60.000 Kč/litr.
Těžká voda je jedovatá, protože v ní biochemický reakce probíhají pomaleji, než v obyčejný vodě - degenerativní změny se začnout projevovat v případě, že je polovina vody v organismu nahražená těžkou vodou. Dlouhotrvající podávání težký vody má za následek smrt.

 



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:21]

V jedné kádince mrzne obyčejná a ve druhý těžká voda. Která je která?



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:19]

Jednou z nejdůležitějších reakcí pro život na Zemi je fotosyntéza. Dopadem světla na barvivo chlorofyl v malých organelách uvnitř buněk zelených listů se zachycuje energie fotonu a přes řadu reakcí předává proteinům, syntetizujícím v buňce glukózu z oxidu uhličitého a vody. Z glukózy pak rosliny vytvářejí stavební látky (škrob a dřevo) a energii v noci, kdy světlo nesvítí (v tom případě pak probíhá reakce zpátky). Když trávíme cukr nebo kaši, spalujeme vlastně energii slunečního záření, kterou rostliny chlorofylem zachytily a uložily do molekul polysacharidů.

 

Molekula chlorofylu je chemicky podobná ftalocyaninu, což je známá modrá barvička z CDR médií a propisek, a hemoglobinu (červenýmu krevnímu barvivu) - akorád místo železa je v ní hořčík (na obrázku zeleně). Je velmi stabilní, proto z vyrudlýho plakátu zbejvá nakonec právě ta modrá barva. V chloroplastech je chlorofyl navázanej na bílkovinu cytochrom a ta pak vypadá jako spousta malejch antének, zachycujících vlny světla, naladěnejch na zelenou barvu.
Protože rostlina potřebuje ze světla využít co nejvíc energie, využívá trik nazývanej dvoufotonová absorbce - když molekula chlorofylu zachytí foton, elektron se hned nepoužíje k redukci CO2, ale počká se ještě na jeden foton, který barvivo ještě víc napumpuje. Kromě toho, že se tak získá ještě větší redukční potenciál se lépe využije vlnová délka světla, protože napumpované barvivo absorbuje při trochu jiné vlnové délce, než normální chlorofyl.



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:18]

Chloroplasty ze všeho nejvíc připomínaj malej, naruby fungující palivovej článek, velkej asi setinu milimetru. Protože produkty redukce se musí hned odvádět z reakčního prostoru, aby je světlo zase nerozložilo zpátky, tvoří ho složitej průtočnej membránovej systém s kanálkama a placatejma výměníkama z cytochromu - tzv. thylakoidama. Molekuly chlorofyly sou zapíchaný do membrány thylakoidů jako slunečnice - proto má molekula chlorofylu to držátko. Navzájem se dotýkaj, takže celej povrch thylakoidu svádí uvolněný elektrony do reakčních center, kde probíhá tzv. fotofosforylace ADP.

 



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:17]

Jak barví plamen soli různejch prvků (odleva sodík, draslík a lithium) - pozorováním plamene přes skleněnej hranol zjistíme, že světlo lithia je ve skutečnosti složený z několika spektrálních čar {obsahuje příměs sodíku, kterej je velmi běžnej, takže se jeho čára objevuje téměř ve všech chemikáliích)...

 



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:15]

AFE (Air Fuel Explosion) puma vytváří při dopadu aerosolový oblak napalmu, který zesiluje zápalné účinky pumy...



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:14]

"Superbowl" molekuly - podobné furulenům obecného vzorce C268H320O52 jsou složený z makrocyklických etherů jako fotbalový míč a mohou jednou sloužit jako univerzální pilulky pro dopravu biologicky aktivních látek do organismu



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:13]

K separaci kyslíku ze vzduchu bylo navrženo hodně metod - tahleta využívá toho, že kyslík je jako jedinej z plynů ve vzduchu magnetickým polem přitahovanej (je tzv. paramagentickej) - zatímco ostatní plyny sou z magnetickýho pole spíš odpuzovaný (sou diamagnetický). K zachytávání kyslíku by mohl sloužit polymer s navázanými atomy kobaltu, které jsou taky magnetické a orientují se v polymeru jedním směrem. Tím na sebe vážou kyslík a zpomalují jeho průchod kolonou, vyplněnou polymerem. Existují i jiný možný způsoby, např. využívající větší rozpustnosti kyslíku ve vodě, apod.

Nishide  polymer aligned magnetic atom chain

Oxygen molecule hopping along cobalt atom chain



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:09]

Prvky skupiny hliníku zahrnujou několik kovových prvků, které jsou ve sloučeninách zpravidla trojmocné, protože mají v orbitalech tři volné elektrony

005.2

Bor je lehký polokov (polovodič), podobný křemíku. Je podobně jako křemík velmi tvrdý a dá se rozemlít na hnědý prášek. Podobně jako křemík vytváří těkavé, hořlavé a jedovaté sloučeniny s vodíkem (borany). Bor je na vzduchu stálý, ale prášek shoří na vzduchu se zeleným zábleskem na oxid boritý, kterej je zajímavej tím, že tvoří sklo a ve vodě se rozpouští na roztok (borová voda), která má současně vlastnosti zásadité i kyselé.Tyče z boru se používají v jaderných reaktorem k řízení jaderné reakce, protože silně pohlcují neutrony.Bor byl také navržen jako palivo místo vodíku.

013.1

Hliník je známej lehkej kov - je dokonale tažnej, ale na vzduchu se rychle pokrývá vrstvičkou oxidu, takže když hliníkovej drát několikrát ohnete, zpravidla se praskliny rozšíří tak, že ho zlomíte - proto se čistej hliník nehodí na mechanicky namáhané díly.Když se povrch hliníku zamalgamuje rtutí, povrch hliníku se nemůže zacelovat a oxid hlinitej pak roste z povrchu hliníku jako bílá travička. Jemnej hliníkovej prášek je na vzduchu stálej, ale po zapálení shoří oslnivým doutnáním bez plamene, protože oxid hlinitej netěká a protože se teplo nedovádí, může přitom teplota vystoupit tak vysoko, že se oxid hlinitej roztaví. Práškovej hliník je součástí paliva raketoplánů i bezpečnejch průmyslovejch výbušnín (tzv. amonalů). V přírodě se oxid hlinitej nachází jako korund, rubín nebo safír - druhá nejtvrdší látka na planetě. Umělej korund se používá mj. pro výrobu laserů a samozřejmě jako v mechanice jako brusivo, materiál  pro hodinový ložiska  apod.

031.7

Gallium je na rozdíl od hliníku daleko vzácnejší (dostupný pouze jako příměs v hliníkovejch rudách) a liší se od něj tím, že má po rtuti nejnižší bot tání ze všech kovů (sotva 30 ºC), takže ho lehce roztavíte v dlani. V teploměrech z křemene s ním jde měřit teploty přes 1000 ºC (rtuť vře už při 360 ºC). Nejdůležitější použití má gallium v mikroelektronice, arsenid gallia GaAs slouží jako materiál pro výrobu svítivejch diod LED, fotočlánků a vysokofrekvenčních tranzistorů.

049.1

Indium je hodně podobný galliu, ale je ještě těžší, měkčí (jde do něj otisknout palec) a vzácnější a taje při vyšší teplotě (160 ºC). Slitina india, cínu a gallia (tzv. gallistan) ale taje už při -20 ºC. V elektronice se používá fosfid india k podobnejm účelům, jako GaAs, např. pro výrobu laserovejch diod. Astronomický dalekohledy se napařujou indiem, protože je na vzduchu stálejší, než stříbro (odrazivej povrch je v těchle dalekohledech vystavenej atomosféře).

081.5

Thallium připomíná vzhledem olovo a má jméno po barvě svýho spektra - je totiž krásně zelený ("thalos" znamená řecky "ratolest"). Proto bylo objevený docela brzo, i když je to vzácnej prvek. Na rozdíl od předchozích jsou jeho sloučeniny prudce jedovatý - zastavuje množení buněk a lehká otrava se projeví tím, že vám slezou vlasy - proto se používaly při chemoterapii rakoviny. Thallium se používá i v elektronice pro výrobu infračervenejch detektorů.



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:06]

Reakce sodíku s vodou - výsledek házení sodíku z okna za deštivého počasí a v noci (video).

Sodium exploding outdoors.   Sodium explosion at night.



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:06]

Názornej pokus demonstrující, jak se voda se průchodem elektrického proudu na uhlíkových elektrodách rozkládá za vývoje vodíku a kyslíku.
Vodíku by měl vznikat na záporné elektrodě 2x větší objem, než kyslíku, protože voda obsahuje na každý atom kyslíku dva atomy vodíku



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:04]

Woodovu slitinu s vizmutem (viz níž) jde použít k výrobě žertovnejch předmětů - např. lžičky, tající v horkém čaji.
S ohledem na nízkou teplotu tání (60 °C) de takový lžičky snadno odlévat do formiček z plexiskla.

 



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 17:04]

Tetraneutronium je hypotetickej, experimentálně dosud nepotvrzenej nestálej cluster čtyř neutronů bez náboje, drženej pohromadě pouze jadernými slilami ("nultej prvek").
Předpokládá se, že neutronové hvězdy jsou podobnými clustery tvořený, jsou složený jenom z neutronů a udržovaný pohromadě gravitačními silami.

Neutrons.1



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 16:59]

Vzácný kovy tvoří skupinu prvků uprostřed periodický tabulky. Jsou chemicky inertní, proto se v přírodě vyskytujou hlavně v elementárním stavu, což brání tomu, aby se v ní nakoncentrovaly ve větším množství (většina minerálů se v zemské kůře nakoncentruje krystalizací).

029.13

Měď je krásně růžovej kov, kterej na vzduchu tmavne a ve vlhku se potahuje modrozelenou vrsvou zásaditýho uhličitanu (patina, měďěnka). Vodí teplo a elektřinu téměř stejně dobře, jako zlato a stříbro, ale je mnohem levnější, proto se používá v elektronice mnohem víc. Tenká měděná fólie prosvítá zeleně, podobnou barvu má koloidní měď. Tmavnutí vrstvy způsobuje oxid mědi, což je fotovodivej polovodič a vyžíhanej měděnej plech tak může sloužit i jako fotočlánek nebo usměrňovač.

047.12 047.3

Stříbro jde pěstovat ve velkých krystalech z vodných roztoků. Je to kov s nejlepší tepelnou a alektrickou vodivostí vůbec, tenké fólie prosvítají modře a podobnou barvu má i koloidní suspenze částic stříbra, která se používá k šetrný desinfekci vody, protože.zabíjí baktérie Stříbrem se pokovujou vysokofrekvenční obvody, kde je většina náboje vedená v důsledku skinnefektu po povrchu. Na vzduchu stříbro postupně tmavne, protože vychytává z ovzduší síru, která na jeho povrchu tvoří povlak sulfidu. Elektrický proud vedou dobře i některé sloučeniny stříbra, např. chlorid stříbrný, což je bílá rohovitá látka, vyznačující se iontovou vodivostí v tuhé fázi. Na světle sloučeniny stříbra tmavnou, protože elektrony uvolněné světlem z jejich atomů redukujou stříbro na kov - na tomhle principu je založená klasická fotografie.

079.2

Zlato se v přírodě nachází pouze v elementárním stavu. Na fotce je přírodní zlatej nugget, obsahující 89% zlata a 10,6% stříbra. Zlato má po stříbru nejlepší tepelnou a elektrickou vodivost, jde vyválcovat na fólie jen několik desítek atomů tlustý, ve kterejch prosvítá zeleně. Oxidy zlata  jdou připravit jen chemickou cestou, jsou nestálý a už zahřátím pod 100 ºC se rozkládají na hnědý práškovitý zlato. Proto se zlato používá na kontakty, který mají mít nepatrnej elektrickej odpor a jsou odolný proti korozi. Je zajímavý, že zlato má na tři desetinný místa přesně stejnou hustotu, jako wolfram (19,3 g/cm3). Současná roční produkce zlata je něco přes 2500 tun, od počátku civilizace bylo vytěženo asi 140 000 tun, z toho 30.000 tun je uloženo v bankách jako zlatý rezervy a cca 90.000 tun je v soukromým vlastnictví jednotlivců.

Další skupinu vzácnejch kovů tvoří prvky skupiny platiny. Ty se dělí na lehké platinové kovy (palladium, ruthenium a rhodium) a těžké platinové kovy (platina, iridium a osmium).

044.2b

Palladium je zajímavý tím, že snadno absorbuje vodík - přitom se pozorovatelně rozpíná. Zahřátím na 1000 º se z mřížky vodík zase kompletně uvolní. Tenká palladiová fólie po mírném zahřátí snadno propouští vodík a lze jí využít k jeho oddělování od ostatních plynů. Rozpuštěnej vodík je v palladiu částečně disociovanej na protony a elektrony, který při průchodu proudu palladiovým drátem cestujou na různý strany a můžou se hromadit. Na izotopu vodíku (deuteriu), který bylo vylučovaný z těžký vody na paladiový elektrodě byla před deseti lety poprvé pozorovaná studená jaderná fůze, pozorování ale nebyly dodnes potvrzený. Hodně palladia se dnes spotřebuje v automobilovejch katalyzátorech, kde rozkládají nespálený uhlovodíkový zbytky.

046.3

Ruthenium je tvrdší a křehčí,než palladium, s mnohem vyšším bodem tání.Na rozdíl od palladia má tmavší, ocelový lesk. Jméno má podle latinského označení Ruska, hlavní naleziště jsou na Uralu. Hlavní využití ruthenia je ve slitinách - přísada několika procent ruthenia vyšuje tvrdost platiny, chemickou odolnost titanu a slitina s molybdenem je supravodivá nad 10,6 K Chemické chování ruthenia trochu připomíná kadmium, s tím rozdílem, že ruthenium tvoří oxid v oxidačním stupněm 8 (oxid rutheničelý), což má společné s osmiem. Jako katalyzátor je oproti platině ruthenium výhodné tím, že se neotravuje sloučeninami síry.

045.6

Rhodium je relativně vzácnej kov (cca 2x dražší, než platina), kterým se občas vylepšuje platina při výrobě platinového nádobí (rhodium je chemicky odolnější) a pokovujou stříbrný šperky pro zlepšení stálosti na vzduchu. Rhodium-platinový termočlánky sloužej pro přesný měření vysokých teplot.

078.8

Platina je nejznámější platinovej kov, kterej vyniká katalytickými vlastnostmi. Na platině probíhá snadno řada reakcí, které by vyžadovaly vysoké teploty nebo tlaky. Proto je platina hlavní součástí automobilovejch katalyzátorů, používá se taky v lékařství pro dentální slitiny, výrobu cytostik a samozřejmě chemickýho náčiní (platinový kelímky pro analýzy) Platinová ruda obsahuje obvykle 5 – 20 g platiny/tunu. Celosvětová produkce platiny nepřesahuje 150 tun/rok a pochází v podstatě ze čtyř dolů, jednoho na Sibiři a zbývajících tří v Jihoafrický republice.

077.4

Iridium je spolu s osmiem jedním z nejtěžších prvků (hustota 22,6 g/cm3), Je to taky jeden z nejtvrdších a nejkřehčích platinových kovů a na rozdíl od osmia se neoxiduje vzduchem, je ještě chemicky odolnější než platina - proto se používalo na nejkvalitnější zapalovací svíčky, špičky plnicích per a gramofonové jehly nebo nejodolnější chemické nádobí. Je to materiál špičkový kvality, kterýho se na světě ročně zpracuje jen několik tun. Pro fyziku byl tenhle kov ve svý době významnej tím, že ze slitiny platiny a iridia byly vytvořený mezinárodní etalony kilogramu a metru.

076.6

Osmium je asi nejzajímavější platinovej kov - má nejvyšší hustotu ze všech prvků a nejvyšší bod tání z platinových kovů. V práškovém stavu se zvolna oxiduje na páchnoucí jedovatej oxid osmičelý, který se na světle a v přítomnosti organických látek rozkládá - po tomto zápachu také osmium dostalo své jméno (osmé = zápach). Osmium je podobně jako iridium tvrdý a křehký proto se nepoužívá samotný, ale ve slitinách tam, kde je vyžadovaná tvrdost. Z osmia se kdysi dělaly gramofonový jehly a vlákna žárovek (Osram).

075.6

Rhenium je platinový kov, přibuzný molybdenu. S molybdenem má společnou vysokou teplotu tání (přes 3000 ºC), s platinovými kovy stálost na vzduchu a snadné mechanické zpracování. Byl by to ideální kov na vyskoteplotní odporové dráty, kdyby nebyl tak příšerně drahej a vzácnej - průměrnej obsah rhenia v zemský kůře je jen 1 – 5 ng (nanogramů)/kg. Získává se hlavně z příměsí po zpracování molybdenu. Na fotce je práškovaný lisovaný rhenium a výsledek roztavení prášku v elektrickým oblouku.

Technecium je kandidát na absolutně nejvzácnější prvek vyskytující se v přírodě vůbec. Je to daný tím, že -přestože technecium je poměrně lehkej prvek - všechny izotopy technecia jsou radioaktivní a rozpadají. Menší množství technecia lze získat uměle z odpadu štěpení uranu (z 1 g uranu vznikne maximálně asi 27 mg Tc) nebo ostřelováním molybdenového terčíku neutronama.



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 16:58]

Kyslík je samozřejmě za běžnejch podmínek plyn, ale na obrázku je kapalnej kyslík ve skleněný termosce, aby bylo vidět jeho namodralý zbarvení. Kyslík reaguje s většinou prvků, ale obvykle až při vysokých teplotách, protože za normálních podmínek se vyskytuje jako dvouatomovej plyn, jehož molekuly je nutný nejprve rozštěpit. To neplatí o trojatomovým kyslíku - ozónu, což je velmi reaktivní a jedovatej světle modrej plyn, kterej lze zkondenzovat na inkoustově modrou kapalinu, která na světle vybuchuje a rozkládá se zpátky na dvouatomovej kyslík. Čistej ozon rozkládá a zapaluje většinu orgranickejch látek podobně jako fluor a leptá plíce.

NativeSulfur

Síra je kanárkově žlutá lehká drolivá hmota, kterou lze snadno roztavit i vypařit. Krystalická síra je tak křehká a špatně tepelně vodivá, že už přiložením ruky v ní vzniká slyšitelné praskání v důsledku tepelné roztažnosti. Roztavená síra tvoří oranžovou olejovitou kapalinu, která při zahřívání postupně tmavne a houstne (polymeruje) a při nalití do studené vody z ní vznikne hnědá gumovitá hmota, která jen zvolna tuhne do původní podoby. Předestilovaná síra kondenzuje jako světle žlutej prášek (tzv. sirný květ). Síra se slučuje s většinou kovových prvků a tvoří krystalické sulfidy, často s výrazným polovodičovým chováním. Na vzduchu se síra snadno vzněcuje a hoří průhledným namodralým plamenem, bohatým na ultrafialové paprsky. Oxidací síry vzduchem v přítomnosti katalyzátorů vzniká oxid sírový, olejovitá látka, která s vodou exploduje a zuhelnaťuje většinu  organických látek tím, že jim odnímá vodu. Reakcí s vodou vzniká známá kyselina sírová - olejovitá žíravina, stálá do vysokých teplot a široce používaná v chemii.

034.3

Selen je polokovovej šedivej prvek příbuznej síře - je taky křehkej a snadno tavitelnej na asfaltovou hmotu, která po rozetření na skle prosvítá krásně rubínově a propouští infračervené paprsky. Jemně rozetřený selen tvoří čevený prášek. Je to typickej polovodič a na selenovejch vrstvách byl poprvé zjištěná a průmyslově využívaná fotovodivost - závislost elektrickýho odporu na osvětlení. Po zapálení selen hoří na vzduchu za vývoje jedovatého česnekově páchnoucího dýmu oxidu seleničitého. Oxid selenový lze připravit další oxidací a reakcí s vodou z něj vzniká kyselina selenová, hodně podobná kyselině sírové. Sloučeniny selenu s kovy (selenidy) maj význam v infračervený optice jako detektory.

052.4

Tellur je křehkej polokov příbuznej selenu, při zahřívání taje a uvolňuje oranžové páry, které na vzduchu shoří na bílej oxid. Není zas tak vzácnej, protože vzniká v dosti velkém množství jako odpad při výrobě mědi v Austrálii - proto se sloučeniny telluru zkoušely i jako fotočlánky (vrstvy telluridu kadmia lze nanášet levně z vodnejch roztoků elektrolyticky), ale  moc se neujaly kvůli nízké účinnosti a jedovatosti telluru i kadmia.

015.6

Fosfor je zajímavá látka, kterej existuje v několika formách (modifikacích). Po předestilování fosforu pára zkondezuje na žlutohnědou voskovitou hmotu, která na světle tmavne, protože se mění na červenohnědou modifikaci fosforu. Žlutej fosfor je velice reaktivní látka a na vzduchu se samovolně zapaluje a shoří bílým dýmem na kyselinu fosforečnou, proto se přechovává pod vodou. Oxidace fosforu ve vlhku je doprovázená zeleným světélkováním - od toho dostal od alchymistů svoje jméno (phospohorus = světlonoš). Směs fosforu a síry je na vzduchu stálejší a používala se jako materiál k výrobě škrtacích sirek. Páry fosforu odporně smrdí po zatuchlině a sou silně jedovatý - způsobujou nekrózu a odumírání kostí. Sloučeniny fosforu - fosforečnany jsou ale v organismech přítomný zcela běžně a používaj se jako hnojiva.

 033.7

Arsen je polokovovej prvek podobnej fosforu - taky existuje jeho modifikace (žlutej arsen) a ta je jestě nestálejší a jedovatější, než žlutej fosfor. Stálá forma arsenu tvoří kovově lesklé jehličkovité krystalky, které na vzduchu shoří na česnekově smrdící jedovatej dým oxidu arseničného. Oxidy arsenu se používaly k hubení krys a myší a protože byly dostupný, patřily do arsenálu lidskejch travičů. Používali je taky koňský handlíři, protože arsen v malejch dávkách dával koňský srsti lesk. Arsenid gallia je průhledná látka, který se používá jako polovodič pro výrobu světelnejch a laserovejch diod (LED).

051.11

Antimon je šedej křehkej kov, trochu připomínající litinu. Je ale snadno tavitelnej a rozžhavený kapky antimonu z plamene odkapávaj jako hořící déšť. Ve slitinách s olovem se kdysi antimon používal i pro odlévání pohárů a příborů, protože se věřilo, že dokáže neutralizovat jedy - ve skutečnosti je antimon sám o sobě dost jedovatej, ale iatrochemik Paracelsus si hodně cenil i jako léčivo. Protože anitimon zvyšuje tvrdost olova, používá se při odlévání broků (roztavený olovo s cca 2% antimonu se nechá kapat z výšky do vody). Antimon má také použití v Peltierových chladičích, protože vykazuje silnej termoelektrickej jev.

083.8

Vizmut je těžkej růžovej kov trochu podobný olovu, ale na rozdíl od něj vykazuje řadu zajímavejch fyzikálních vlastností - např. silně odpuzuje magnetické pole a je tedy diamagnetický. Bismutová tyčinku de  pomalým tlakem libovolně deformovat, ale prudkým pohybem nebo nárazem se roztříští a zlomí. Bismut má také podobně jako led anomální tepelnou roztažnost a silnou termoelektrickou konstantu, proto se používá se v termočláncích. Kromě rtuti má vizmut ze všech kovů nejnižší tepelnou vodivost a jeho elektrická vodivost silně závisí na magnetickém poli (Hallův jev). Slitina vismutu olova a cínu má nízkou teplotu tání (Wooduv kov - 60 ºC) a používá se ve speciálních pájkách a tepelnejch pojistkách. Amalgám vizmutu se rtutí možná znáte z příběhů Karla Maye - úderem se roztříští na prach a proto na kulkách z něj odlitých Kara ben Nemsí mohl demonstrovat svou nezastřelitelnost. Na vzduchu vismutovej prášek shoří modrým plamenem na kysličník, kterej je v žáru žlutej, po vychladnutí bílej a používá se jako výborná krycí barva - malířská běloba.



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 16:57]

Skupina přechodnejch kovů v periodický tabulce zahrnuje rozsáhlou skupinu chemickejch prvků, jejichž atomy mají členitej tvar v důsledku přítomnosti tzv. f-orbitalů. Vzájemná provázanost těchle orbitalů dává přechodnejm kovům často vysokou tvrdost, houževnatost a schopnost tvořit složitý chemický sloučeniny - komplexy, často barevný, se složitou strukturou a zajímavejma fyzikálníma vlastnostma.

021.2

Skandium je nejlehčí přechodnej kov a podobá se spíš kovům alkalickejch zemin - vápníku a horčíku - je tvrdý a lehký. Jako konstrukční materiál ale nepřichází v úvahu, protože je velmi vzácný, je to jeden z nejvzácnějších prvků vůbec - ne proto, že by ho bylo na Zemi málo, ale proto že netvoří samostatný minerály a je tudíž v zemský kůře velmi rozptýlený. Na vzduchu se dá skandium zapálit podobně jako hořčík a pomalu taky reaguje s vroucí vodou. Jméno má podle Skandinávie, kde bylo objevený.

039.2

Yttrium je trochu míň vzácný a spolu s prvky ytterbium, terbium, yttrium, and erbium dostalo jméno po malý vesničce ve Švédsku, kde byly jeho minerály poprvý objevený. Samo o sobě yttrium není ničím zvláštní, ale jeho sloučeniny se používaj jako luminofory, součást vysokoteplotních polovodičů (slídovitý oxidy YBaCuO) a smíšenej kysličník yttria a s hliníkem a chromem (YAG granát) je důležitej materiál pro výsobu laserů.

041.7b

Niob - ačkoliv by se mohlo zdát, že niob je obskurní a vzácnej kov, je to vedlejší produkt při zpracování tantalu a protože je biologicky inertní, dobře se mechanicky zpracovává a jeho oxidový vrstvy dělaj krásný duhový bravy, používá se jako materiál ozdob pro piercing - je tedy možný, že někdo z vás niobovou sponu nosí v nose. Niob dostal jméno podle postavy z řecký mytologie - Niobé byla družka krále Tantala.

073.8

Tantal je modrošedej kov, kterej se používá k výrobě kondenzátorů s vysokou kapacitou - vrstvička jeho oxidu je velice kompaktní a má vysokou elektrickou pevnost a tak slouží jako dilelektrikum. Jméno má po mytologický postavě Tantala z řeckejch bájí, který byl za trest bohy odsouzen k věčný žízni - naráži se tím na to, že oxid tantalu sveřepě odolává hydrataci i rozpouštění v kyselinách, Z toho vyplývá, že tantal je chemicky velmi intertní kov - taxe z něj dělaj žíhací kelímky, protože je mnohem levnější, než platina.

022.3

Titan je chemicky velmi stálej, tvrdej a houževnatej materiál s šedivým leskem. Je velmi lehkej, skoro jako hliník ale mnohem pevnější a taje až nad 1000 ºC. V přírodě je dost rozšířenej, ale výroba vyžaduje koncentrovanou rudu, ze který se titan redukuje sodíkem a pak se přetavuje v obloukový nebo elektrony vyhřívaný peci. Je to výchozí konstrukční materiál raketoplánů a raket. Oxid titanu se používá jako světlostálá titanová běloba - má vysokej index lomu a proto výborně kryje podklad. Karbid titanu je velmi tvrdej a tvoří tu žlutou ochrannou vrstvu na vrtácích, kartáčích a řeznejch kotoučích.

040.5

Zirkonium je podobný titanu, ale mnohem vzácnější. Práškový zirkonium v kyslíku shoří s oslnivym zábleskem a proto se používalo ve fotografických světlech. Oxidy zirkonia jsou vysoce chemicky odolný a žáryvzdorný - používají se jako materiály pro vyzdívku odporovejch pecí. V přírodě se zirkonium nachází hlavně jako křemičitan - minerál zirkon.

072.2

Hafnium je materiál podobnej zirkonu, ale těžší než olovo - na rozdíl od něj je velmi tvrdý a houževnatý. Často doprovází ve sloučeninách zírkonium a dá se od něj špatně oddělit, je ale mnohem vzácnější. S ohledem na vysokou teplotu tání a nízkou výstupní práci elektronů se oxid hafnia používá jako materiál vakuovejch katod v radarovejch elektronkách, protože dobře vyzařuje elektrony.

042.4

Molybden je šedej těžkej kov - tvrdej a houževnatej. Má podobnou tepelnou roztažnost, jako křemík, proto se používá jako podložka pro výkonový tyristory a diody. Molybdenový dráty maj podobnou roztažnost jako sklo a s ohledem na vyskou teplotu tání (přes 2700 ºC) jsou z něj dělaný průchodky elektronek a ty podpůrný drátky, co nesou wolframový vlákno v žárovce. Na vzduchu rožhavenej molybden rychle shoří na žlutobílej těkavej oxid. Sirník molybdenu má vlastnosti grafitu a je to takovej ten na omak mastnej šedej materiál používanej v těsněních automobilovejch motorů.

074.1

Wolfram je tvrdej kov, kterej taje při nejvyšší známý teplotě (přes 3300 ºC) a zůstal by kapalnej i na povrchu Slunce (5400 ºC). Na vzduchu ale wolframovej drát rychle shoří, protože oxid wolframu jsou mnohem těkavější a nechrání povrch před další oxidací. Wolfram má taky vysokou hustotu (skoro 20 g/cm3) a proto se používá jako materiál šípovejch podkaliberních střel ve vojenství. Jelikož je netavitelnej, dá se jen obtížně zpracovávat.lisováním prášku za vysoký teploty. Podobným způsobem se zpracovávaj karbidy wolframu, který dosahujou tvrdosti diamantu (widium = wie diamand) a proto se používaj jako materiá břitů při obrábění ve strojírenství.

023.2

Vanad je kov příbuznej chromu i wolframu současně - je měkčí než chrom, ale je velice houževnatej a proto se jím vylepšují vlastnosti ocelí, určených pro mechanický namáhání (známá vanadová nástrojová ocel pro pancíře a nářadí). Sloučeniny vanadu snadno přecházej v řadu oxidačních stavů a proto se využívaj jako katalyzátory, např. při výrobě kyseliny sírový.

024.4

Chrom je nejtvrdší kovovej prvek vůbec, krystalickej chrom je tvrdej skoro jako karbid křemíku (karborundum) a dá se perfektně leštit do zrcadlovýho lesku jako keramika. Je taky podobně jako keramika křehkej a proto se používá hlavně na povrchový galvanicky nanášený vrstvy. Ve slitinách zvyšuje tvrdost a chemickou odolnost ale i křehkost, proto se leguje s niklem, vanadem nebo molybdenem, aby slitina získala houževnatost. Chrom tvoří sloučeniny ve velkém počtu oxidačních stupňů, proto se používají jako katalyzítory. Oxid chromitý se používal jako zelená barva stokorunovejch bankovek, je taky tvrdej a používá se k leštění a jako podkladová vrstva pro nanášení teflonu v teflonovejch pánvích.

025.6

Mangan je kov s hnědým leskem, což způsobuje vrstva oxidů. Mezi přechodnými kovy je to taková popelka, ale je velice užitečnej jako přísada do oceli, kde váže síru, která způsobuje její křehkost. Téměř každá ocel proto obsahuje příměs manganu. Sloučeniny manganu se hodně používaj v chemii (známej fialovej manganistan), jako katalyzátory a taky pro výrobu baterií (oxid manganičitý, tzv. burel).

026.2

Železo neni asi nutný zvlášť představovat, je to ve vesmíru univerzálně rozšířený kov, protože jeho atomový jádro je nejstabilnější ze všech prvků a jelikož se dá redukovat uhlím, tvoří nejrozšířenější konstrukční materiál. Na suchým vzduchu je železo stálý ale v kyslíku shoří za jiskření a pokud neni superčistý, ve vlhku se rychle oxiduje - rezne. Ačkoliv sloučeniny železa sou notoricky známý, řada z nich nebyla dosud dobře prostudovaná, např. výšemocný oxidy železa by měly tvořit nestálý těkavý látky rozpustný v organických rozpouštědlech. Oxidy železa se pužívaj jako barva a taky jako leštící materiál a součást feritů - keramickejch materiálů s magnetickými vlastnostmi.

027.8

Kobalt je příbuznej železu, je taky magnetickej (víc než nikl, ale míň než železo). Je to tvrdej a houževnatej kov s nažloutlým leskem. Oxidy kobaltu sou velmi pestrý - růžový nebo modrozelený a barví silně modře taveninu skla (tmavomodrý kobaltový sklo). Kobaltový ferity představujou v současný době nejsilnější známý magnety.

028.1

Nikl je takovej levnější průvodce kobaltu - je to houževnatej, slabě magnetickej kov se žlutým leskem, kterej se na vlhkým vzduchu zvolna potahuje zelenou vrstvou solí (sloučeniny niklu jsou většinou trávově zelený). Od používání čistýho niklu k pokovování se ustupuje, protože se ukázalo že nikl způsobuje silné alergie, ale hodně se používá jako součást nerezavějících ocelí v odporovejch slitinách s hliníkem a manganem. Slitina niklu s mědí a zinkem (alpaka, pakfong) vzhledem dobře imituje stříbro, je to vlastně intermetalická sloučenina.



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 16:56]

030.19

Zinek je bílej kov s namodralým leskem. Vrstvička oxidu je po rožhavení krásně žlutá, ale po vychladnutí vybledne. Rozžhavenej zinek uvolňuje páry, který hořej zeleným plamenem - sou jedovatý a způsobujou tzv. slévačskou horečku. Zinek je na suchým vzduchu celkem stálej, ale rychle se rozpouští v kyselinách za vzniku vodíku - ten se tak kdysi připravoval ze zinku naveliko pro plnění balónů a vzducholodí.

048.5

Kadmium má lesk zbarvenej spíš do žluta, protože oxid kademnatej je hnědej. Taje při podobný teplotě co olovo. Kadmiový vrstvy sou kvalitní a stálý a na rozdíl od trochu křehkýho zinku se tak neloupou. Kadmim je ale silně jedovatý a při zahřívání se odpařuje, páry způsobujou dlouholetý rýmy, poškození ledvin a krvácení až odumírání sliznic, proto se od používání kadmia v poslední době dost ustupuje.

Rtuť je notoricky známej kov, taxem dám radši fotku chlapíka, jak plave/sedí na hladině rtuti. Rtuť má skoro čtrnáckrát větší hustotu, než člověk, takže se do ní dá potopit jen čtrnáctinou objemu těla. Při zahřívání k bodu varu (asi 360 ºC) se rtuť pokrejvá žlutým oxidem, kterej se při silnějším zahřátí zase rozkládá na kyslík a rtuť - tímhle způsobem první alchymysté získávali ze vzduchu kyslík. Rtuť je silně jedovatá, protože už při slabým zahřátí uvolňuje páry, který se hromaděj v organismu a mj. nevratně poškozujou nervový buňky.

082.15

Olovo je známej těžkej měkej kov, na vzduchu se pokrejvá modrošedou vrstvou oxidu. Při žvejkání chutná nasládle, protože se do slin uvolňujou jedovatý soli olova. Ve směsi s cínem se používá k letování, protože taje při celkem nízký teplotě.

050.11

Cín má stříbrobílou barvu, je to měkkej kov, ale tvrdší a křehčí než olovo a při ohýbání vrže, jaxe o sebe třou krystaky cínu. Cínová fólie v plameni taje a odhořívá v jasně svítících poskakujících kuličkách. Protože cín není na rozdíl od ostatních kovů jedovatej, pokrývá se jim potravinářskej plech (konzervy).

032.10

Germánium je chemicky podobný cínu, ale jako prvek se od něj docela liší - je to nazlátlej tvrdej a křehkej materiál, kterej se při úderu rozpadne na kostičky, Je to polovodič, což se ale projeví teprve tehdy, když je dokonale vyčištěný a zbavený příměsí. Čistý germanium vede elektřinu teprve při zahřátí. Ačkoliv se to nezdá, germanium propouští infračervený paprsky (za deskou z germania byste cítili žár z kamen, jako by tam nebyla) - proto se z něj taky brousí infračervená optika.

014.3

Křemík je podobnej germaniu, ale na rozdíl od něj má ocelově modrošedej lesk, tenký destičky křemiku prosvítaj tmavohnědě, protože propouštěj infračervený paprsky. Křemík je docela tvrdej (rejpe sklo) a křehkej. Křemíkovej prášek na vzduchu žhne a fouknutej do plamene shoří na křemen. Čistej křemík vodí elektřinu až po zahřátí - je to teda polovodič. Chemicky je docela odolnej, naleptává ho jen fluor, ale s řadou kovů tvoří velmi tvrdý sloučeniny - karbidy.

006.1

Uhlík je chemicky odolnej, ale v kyslíkový atmosféře žhne a postupně shoří.Krystalickej uhlík tvoří diamant, nejtvrdší ze všech prvků. V plameni netaje, ale v elektrickým oblouku se pomalu vypařuje. Znečistěnej diamant je tmavej, kovově lesklej (carbonado) a taky vodí elektrickej proud - diamand je tedy polovodič stejně jako germanium a křemík.



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 16:55]

Halogeny sou zajímavý prvky, který tvořej jakejsi opak alkalickejch kovů - elektrony jejich atomů silně schází a tak si je berou z atomů ostatních látek - proto působěj silně oxidačně. Jsou to všechno nekovový a těkavý látky.

009.4

Fluor je světlouce zelenej plyn - v ampuli ho přechovávat nejde, protože by ve skutečnosti sklo okamžitě rozleptal. Fluor je nejreaktivnější prvek vůbec, reaguje skoro se všim kromě platiny, i s kyslíkem a dusíkem ve vzduchu a vodu rozkládá za vzniku fluorovodíku. Proud fluoru na pokožce účinkuje jako plamen - okamžitě způsobuje puchýře a hluboký popáleniny. Většina látek se ve fluoru sama vzněcuje, dokonce i písek nebo práškový sklo. Plamen vodíku a fluoru svítí jako acetylénovej plamen a generuje laserový modrofialový světlo.

017 Chlorine

Chlor je těžkej žlutej plyn, kterej po ochlazení suchym ledem zkondenzuje na brčálovou kapalinu. Neni tak reaktivní jako fluor, ale už při krátkým vdechnutí způsobuje dusivej kašel a otok plic - následky přetrvávaj řadu měsíců. Ve styku s chlorem se všechno buď rychle odbarví, zrezne nebo rozpadne, ve vodě se rozpouští na žlutej roztok, kterej se na světle pomalu rozkládá. V atmosféře chloru většina kovů hoří a jeho směs s vodíkem na slunečním světle exploduje.

035.4

Bróm je tmavohnědá olejovitá kapalina s kovovym leskem, uvolňuje spoustu oranžovejch par protože těká při 60 ºC, barví a rychle leptá do hloubky pokožku. Dejchat se rozhodně nedá, ale podráždění většinou rychle odezní, plyn se drží při podlaze. Není tak reaktivní jako chlor, ale třeba hliníkový hobliny v bromu samy chytnou a hořej na hladině podobně jako třeba draslík ve vodě. Hodně se používá v organický chemii, protože se dá dávkovat jako kapalina a je s ním lehčí práce, než s chlorem.

053.3

Jod tvoří kovově lesklý šupinky, ze kterých se uvolňujou při zahřátí fialový páry, který po ochlazení zase vytvořej rovnou krystaly (sublimace). Štiplavě páchnou a způsobujou dlouhotrvající rýmu. Jód není moc reaktivní, ale třeba směs jódu a hliníkovejch pilin se na vzduchu po několika minutách sama zapaluje. Jodový páry pokrejvaj stříbrnou destičku vrstvou jodidu, která se dá po osvětlení vyvolat parama rtuti - na osvětlenejch plochách se nachytá rtuť a udělá zrcátko (tak byla vynalezená fotografie). S čpavkem jod dělá výbušnej jododusík.



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 16:53]
Kovy skupiny alkalických zemin jsou obecně velmi podobnný alkalickým kovům, ale na rozdíl od nich jsou mnohem méně reaktivní, protože jim elektrony tolik nepřebývají.

004.6

Beryllium je nepřijemnej kov díky tomu, že jeho oxid je prudce jedovatej a způsobuje chronický onemocnění plic - tzv. berylliozu. Jinak je to z konstrukčního hlediska ideální jen poněkud drahej materiál, protože je pevnější než hořčík, ale ještě o polovinu lehčí. Dá se dobře leštit a i jinak hodně připomíná hořčík, jen se o trochu snáze oxiduje. Horský kolo z beryllia by vážilo jen pár kilo, ale stálo by několik set tisíc. Protože sou  sou jádra beryllia lehký, dobře zachytávaj neutrony a toho se využívá v atomový energetice.

012.8

Hořčik je celkem známej kov, ve formě slitiny s hliníkem (dural) se používá jako lehkej konstrukční materiál ve letectví a stavebnictví. Jméno  má od hořký chuti síranový soli (hodně jí obsahuje minerální voda šaratice). Jemně nastrouhaný hořčíkový hoblinky nebo fólie jde zapálit a pak hořej krásně bílým svítivým plamenem. Vysoká teplota hoření (přes 3000 ºC) je způsobená tím, že se vzniklej oxid netěká a tak se reakční teplo nemá kam rozvést, horčíkoej prášek se proto taky používá jako přísada do raketovejch paliv a vojenskejch zápalnejch látek. Směsi hořčíku s železnejma okujema po zapálení vyredukujou kapalný železo a používaly se pro svařování kolejí (termit).

020.6

Vápník by byl asi jeden z nejlevnějšch konstručních kovů, protože je v přírodě hodně rozšířenej - problém je, že se na vzduchu rychle oxiduje (jeho oxid se rozpouští ve vodě na hašený vápno a tak koroze rychle postupuje dál. Je taky o dost měkčí, než hořčík a tak je tenhle kov v technice k ničemu. Dá se taky zapálit a hoří pěkně oranžovým plamenem. Jeho sloučeniny (vápno, vápenec, sádra) se hodně používaj ve stavebnictví.

038.3b

Stroncium je narůžovělej kov, ve vodě se rychle rozpouští. Hoří krásnym purpurovým plamenem a jeho soli se přidávaj do ohňostrojů, používa se taky v luminoforech.

056.1

Barium je lesklej kov, ale na vzduchu se rychle potahuje šedou vrstvou suboxidu, jako olovo. Ve vodě se rychle rozpouští jako za vývoje vodíku jako šumák. Sloučeniny baria sou jedovatý, ale kaši ze síranu barnatýho vám daj sníst při rentgenování žaludku bez rizika, protože je málo rozpustná ve vodě. Barium absorbuje hodně rentgenový paprsky a tak zviditelní trávicí trakt.

088.13

Rádium objevila Marie Curie v uranový rudě z českýho Jáchymova, kde vzniká radioaktivním rozpadem z uranu - je ho tam teda hrozně málo, ale je radioaktivnější než uranová ruda samotná. Koncentrovaný rádium vzhledem připomíná olovo a je radioaktivní tak, že po několika hodinách udělá na kůži puchejře. Kdysi se s ním ozařovaly nádory konečníku - ampule s rádiem se zaváděla denně na několik minut do zadnice, dokud nádor nevodumřel (nádorový buňky se rychle množej a proto sou na radioaktivní záření citlivější, než normální).



SRNKA from: SRNKA [7.7.05 - 16:51]

Alkalický kovy lithium, sodík, draslík, rubidum a cesium z pečlivě udržovaný sbírky prvků. S trochou cviku je od sebe rozeznáte na první pohled.

003.3

Lithium je začernalý, což je způsobený povlakem hnědýho nitridu (na rozdíl od ostatních akalickejch kovů totiž nereaguje jen s vlhkostí a kyslíkem, ale i dusíkem, což je průser, protože jakmile začne žhnout, už ho jen tak neuhasíte. Lithiovej aerosol tudíž reaguje se všema složkama vzduchu a funguje jako tzv. vakuová puma. Na rozdíl od ostatních prvků se s ním tedy musí pracovat pd argonem. Lithium je taky nejlehčí kov a plave i v petroleji, což trochu komplikuje jeo přechovávání za nepřístupu vzduchu. Vysoká afinita lithia ke kyslíku způsobuje, že roztavený lithium je schopné ho odebírat třeba i z takových látek, jako je sklo nebo keramika  - roztavené lithium nelze hasit ani pískem, protože s ním vlastně vznikne termit a propaluje se i betonovou podlahou. Pokus o uhašení suchým sněhem končí akorád vznikem uhlíkovejch sazí a ještě prudší reakcí za vývoje oslnivě červenýho plamene. Lithium je o něco měkší než olovo a s vodou reaguje pomaleji, než ostatní alkalické kovy, protože vznikající hydroxid není ve vodě moc rozpustnej.

011.9

Sodík má na čerstvým řezu lehce žlutorůžovej lesk, je o hodně měkčí než lithium a na rozdíl od lithia s vodou reaguje bouřlivě - reakce většího množství než fazole s vodou končí pravidelně explozí v okamžiku, kdy se roztavenej kov rozptýlí. Na vzduchu jej lze zapálit a sodíkový páry přitom doutnaj jasně svítivým žlutým plamenem.

019.6

Dralík má zřetelně modrofialovej nádech a je to prevít, protože na vlhkým vzduchu se samovolně vzněcuje a hoří vysokým prskajícím fialovým plamenem. Reakce s vodou končí explozí vždycky i v sebemenším množství. Draslík sice nereaguje tak energicky s organickými látkami jako lithium, ale je zase mnohem reaktivnější vůči organickým látkám, které zuhelnaťuje. Plasty s obsahem halogenů (teflon, PVC) s draslíkem reagují explozívně, proto se draslík nesmí přechovávat v teflonu a ze stejného důvodu nejde draslík hasit freony. Jeho slitina se sodíkem je kapalná a používá se jako chladicí médium v rychlejch reaktorech.

037.5

Rubidum má nažloutlý nádech a výše uvedené o draslíku o něm platí dvojnásob. Je měkké jako plastelína a na vzduchu se okamžitě vzněcuje, s vodou exploduje. Na parách rubidia ochlazenejch v hlubokým vakuu kombinací laseru a magnetickýho pole byl poprvé připravenej bosonovej kondenzát.

055.4

Cesium je zlatožlutý kov konzistence vazelíny a v ampuli ho roztavíte teplem ruky. Protože je ¨současně dost těkavý, de ho ve vyvakuované ampuli přesublimovávat lehkým zahřátím z místa na místo. Pokoušet se o jeho přechovávání na vzduchu nemá smysl, i pod vrstvou petroleje se rychle zoxiduje. Cesium se hodně používalo ve fotočláncích, protože se z něj světlem nejsnáze vyrážejí elektrony. Cesium je vlastně ani neni pořádnej kov - je to spíš taková pasta z elektronů - ty mají snahu se z cesia pod sebemenší záminkou uvolnit.

Všechny alkalické kovy se rozpouštějí v kapalným čpavku i v některých organických rozpouštědlech a solvatované elektrony se přitom uvolňují do kapaliny jako tmavočerný inkoustový roztok. Roztoky nejsou moc stálé, ale pokud se čpavek zase odpaří, získá se pěkně lesklé zrcátko. Roztoky elektronů mají silné redukční účinky a většinu organických látek okamžitě zuhelnaťujou. Roztokama nebo parama sodíku se zkoušely redukovat organický odpady s obsahem polychlorovanejch bifenylů, který odolávaj vysokým teplotám ve spalovnách.



1/399